Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,177 Results
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Water Shake Mango & Maracuja 480 g
Protein - 1,519 Kč/1 kg
  729,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox015
Watch Price/Availability
Trace Minerals 40,000 Volts, Electrolyte Concentrate, 237 ml
Electrolytes - electrolyte concentrate with ionic trace minerals and potassium chloride, turns the drink into an ionic sports drink, supporting hydration and performance during sports and sauna
  619,-
Currently Unavailable
Order Code: DOST128
Watch Price/Availability
Brewery Krušnohor - mix of ales 12 × 1 l
Beer -, light, packed in plastic, alcohol content 18 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 100 Kč/1 l
  1,198,-
Currently Unavailable
Order Code: FOODaaa0358
Watch Price/Availability
Teekanne WOF Sweet Peach 20 sachets
Tea
  from  57,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ824
Watch Price/Availability
Sponser High energy, 45g, Berry
Energy Bar - fruit flavour, 8 g protein, 68 g carbohydrates and 380.96 kcal calories per 100g, weight 45 g - from 1,444 Kč/1 kg
  from  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsps050
Watch Price/Availability
LiveLin Sugar-Free Sugar 800 g
Sweetener - 431 Kč/1 kg
New arrival 345,-
Currently Unavailable
Order Code: DOST575
Watch Price/Availability
Organis Electrolytes Mango Sticks 20 × 6g
Electrolytes - a combination of sodium (460mg), potassium (315mg), vitamin C (250mg) and magnesium (60mg) per serving, in a mango-flavoured powder, sweetened with steviol-glycosides, 20 sachets of 6g - 11.45 Kč/pcs - from 1,908 Kč/1 kg
Great price 229,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTorga028
Watch Price/Availability
ROYAL JERKY Turkey jerky Teriyaki 22 g
Dried Meat Turkey - 3,591 Kč/1 kg
  79,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTroj025
Watch Price/Availability
BASILUR Sweet Orchard Peach & Elderflower paper 75g
Tea - 28 Kč/pcs - from 2,061 Kč/1 kg
  169,-
Currently Unavailable
Order Code: BASCA36
Watch Price/Availability
Bounty High Protein Bar, 12 × 52 g Coconut
Protein Bar - 58 Kč/ks - from 1,120 Kč/1 kg
  699,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe002
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Tasting Set
Gift Set - weight 1kg, contains 6 × 55g nut butters (BIG Bueno Hazelnut, Hrošík Light Protein, Big Rafael Almond-Coconut, Salted Caramel Peanut, Kremo Pistachio Protein, Carrot Cake Peanut-Walnut with Cinnamon) and 2 × 45g protein bars (Peanut Caramel, Hazelnut Nougat), ideal as a birthday set for direct consumption and for flavouring sweet dishes, protect from heat and direct sunlight
New arrival 549,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig157
Watch Price/Availability
Vilgain Yellow mustard BIO 280 g
Sauce - mustard, for cooking and garnish, 110 kcal /100 g, weight 280 g
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil181
2.0 2×
Watch Price/Availability
YOKO Matcha BIO 330 ml
Matcha - drink with matcha, natural energy, BIO, vegan, glass 330 ml
  from  45,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe034
Watch Price/Availability
BioTech Creatine Candy 240 tablets, red berry flavour
Creatine monohydrate - standard, lactose free and vegan, flavoured, tablets, 240 pc(s) in pack, total weight 550 g - 998 Kč/1 kg
New arrival 549,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTaaa6309
Watch Price/Availability
BIG BOY Porridge Big King White 350 g
Porridge , energy value per 100g: 437 kcal
  179,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig133
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Protein Granola 270 g
Granola - 778 Kč/1 kg
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig159
Watch Price/Availability
Vilgain Peanut butter fine peanuts 500 g
Nut Butter - - 238 Kč/1 kg
  119,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil287
Watch Price/Availability
Isostar Energy+ Bar
Energy Bar - without artificial additives, no added sugar and low sugar, banana, chocolate and date flavour, 12 g protein, 58 g carbohydrates and 317 kcal calories per 100g, weight 32 g - 1,406 Kč/1 kg
New arrival 45,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTisos078
Watch Price/Availability
BIG BOY Porridge Big Rafael 350 g
Porridge , energy value per 100g: 479 kcal
  209,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig143
Watch Price/Availability
Mixit Large Organic Popcorn Strawberry
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 85.2 g - 822 Kč/1 kg
  70,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix344
Watch Price/Availability
Basilur Book Assorted 32 Bouquet 32 × 1,5 g sheet
Tea - green, tea blend, weight 48 g - 6,646 Kč/1 kg
  319,-
Currently Unavailable
Order Code: BASCA084
Watch Price/Availability
BIG BOY Blue Raspberry Flavored Porridge with Spirulina 300 g
Porridge , energy value per 100g: 382 kcal
Great price 199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig148
Watch Price/Availability
VOXBERG Complex Protein Double Chocolate 990 g
Protein - 1,090 Kč/1 kg
  1,079,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox029
Watch Price/Availability
VOXBERG Complex Protein Salted Caramel 990 g
Protein - 1,090 Kč/1 kg
  1,079,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox021
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.