Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,177 Results
4.6 5×
Watch Price/Availability
SIS GO Isotonic Energy Gels Cherry, 30 × 60 ml
Energy Gel -, 145kcal per 100g - 40 Kč/ks
  1,199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe027
Watch Price/Availability
BIG BOY Porridge Big Bueno 350 g
Porridge , energy value per 100g: 416 kcal
  219,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig142
Watch Price/Availability
Mixit Organic popcorn in pocket Raspberry 20 pcs
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 470 g - 19.90 Kč/pcs - from 847 Kč/1 kg
  398,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix346
Watch Price/Availability
OSHEE Protein Bar Vanilla & Caramel 49 g
Protein Bar - 780 Kč/1 kg
Great price 39,- Save 3,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTosh001
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Pistachio Cream with White Chocolate BIO 280 g
Nut Cream - pistachio, white chocolate flavour, 13.41g of protein per 100g, 595kcal per 100g, gluten-free, weight 280g - 1,282 Kč/1 kg
New arrival 359,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbrma431
Watch Price/Availability
SIS Rego Whey Protein 1350g, Strawberry
Protein - 814 Kč/1 kg
New arrival 1,099,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe057
2.5 6×
Watch Price/Availability
GymBeam Creatine HCl 500 g unflavoured
Creatine - hydrochloride (hcl), lactose free, gluten free and vegan, natural, powder, total weight 500 g, storage temperature from 5 to 25 °C - 1,018 Kč/1 kg
  509,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2017
Watch Price/Availability
Kompava Tryptophan B+ 500 mg 60 capsules
Dietary Supplement - essential amino acid for serotonin and melatonin production, helps improve mood and stress management, improves sleep quality and makes it easier to fall asleep, vitamins B3 and B6 support the nervous system and reduce fatigue
  489,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsupl0783
Watch Price/Availability
SENS Cricket Protein Bars in gift pack - starter pack 6 bars
Gift Set - six protein bars, a selection of the best flavours, suitable as a tasty gift
  399,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0057
Watch Price/Availability
KOOPMAN Matcha Tea Set made from Porcelain and Bamboo
Matcha Set
  489,-
Currently Unavailable
Order Code: SAVlist016
Watch Price/Availability
BrainMax NeuroShot, 12 × 100 ml
Dietary Supplement - nootropic shot, for supporting concentration, performance and energy, lemon flavour
  789,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbrma354
Watch Price/Availability
Organis Electrolytes 314 g 60 Servings Mango + Orange
Electrolytes - a combination of sodium (460mg), potassium (315mg), vitamin C (250mg) and magnesium (60mg) in 1 scoop, in the form of a powder drink with a mango and orange flavour, sweetened with steviol glycosides, 314g - 7.32 Kč/pcs - from 1,398 Kč/1 kg
  439,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTorga027
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO First Flush Darjeeling 100g
Tea - black, loose, single species, Indian, weight 150 g - 32 Kč/pcs - from 1,260 Kč/1 kg
  189,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMCJ0894
Watch Price/Availability
Teekanne WOF Apple & Cinnamon 20 sachets
Tea
  from  57,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ8791
Watch Price/Availability
Sponser Liquid energy PLUS, 35g, Neutral
Energy Gel -, 280kcal per 100g
  from  42,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsps038
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Brownie - Hazelnut cream with cashews and white chocolate 220 g
Nut Cream - hazelnut, white chocolate flavour, 16 g protein per 100 g, 578 kcal per 100 g, weight 408 g - 488 Kč/1 kg
  199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig119
Watch Price/Availability
Vilgain Pre-Workout without stimulants 3.0 Strawberry and lime 390 g
Pre-training mixture - 7 active ingredients, including beetroot extract, L-citrulline and choline, without caffeine and beta-alanine
  499,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil306
2.0 1×
Watch Price/Availability
After Hangover water 330 ml
Flavoured Water with flavor - lemon, unsweetened, volume: 330 ml - 200 Kč/1 l
  66,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe062
Watch Price/Availability
Basilur Festival Story Book Assorted 32 × 2 g sheet
Tea - black and fruity, tea blend, weight 64 g - 5,766 Kč/1 kg
  369,-
Currently Unavailable
Order Code: BASCA433
Watch Price/Availability
Vilgain Coconut oil BIO 500 ml
Oil - cold-pressed coconut oil for the kitchen and skin care - 418 Kč/1 l
  209,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil156
Watch Price/Availability
Teekanne WOF Italian Lemon 20 sachets
Tea
  from  57,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ817
Watch Price/Availability
Pukka Three Ginger BIO 20 × 1,8 g
Tea - herbal, tea bags, tea blend, weight 77 g, composition ginger - 6.95 Kč/pcs - from 1,805 Kč/1 kg
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: PUKCJ45
Watch Price/Availability
Italian tasting package, Friuli, Alto Adige and Piedmont, 6×0.75 l
Wine - gift set, dry, Barbera, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Lagrein, Merlot, Sauvignon, Sauvignon Blanc, Pinot Bianco and Friulano, Italy, volume 4,5 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 416 Kč/1 l
  1,870,-
Currently Unavailable
Order Code: VELvin148
Watch Price/Availability
MyProtein Citrulline Malate 250 g
Amino Acids - citrulline, in powder form, unflavoured, 250 g - 1,556 Kč/1 kg
Amazing Deal 389,- Save 160,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp056
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.