Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,178 Results
4.6 11×
Watch Price/Availability
Vilgain Prebiotic Topping chocolate and hazelnut 320 g
Syrup - natural thick topping, high in fibre, no artificial sweeteners or colours
  179,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil282
4.6 11×
Watch Price/Availability
Vilgain Prebiotic Topping salted caramel 320 g
Syrup - natural thick topping, high in fibre, no artificial sweeteners or colours
  179,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil284
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low Carb Fitness Mash 600 g Chocolate-coconut
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 782 Kč/1 kg
  469,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0371
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Amix™ Black Line Micellar Casein 1000 g Vanilla Bliss
Protein - 950 Kč/1 kg
Amazing Deal 950,- Save 399,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0351
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Cream of Rice 1000 g doypack, peanut-butter biscuits
Rice Porridge , energy value per 100g: 358 kcal - 314 Kč/1 kg
  350,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0389
Watch Price/Availability
Oat Cult Overnight Oats Cacao Chip 9 × 60 g
Oatmeal , energy value per 100g: 397 kcal
  630,-
Currently Unavailable
Order Code: SPToatc001
Watch Price/Availability
Oat Cult Overnight Oats Strawberry & Goji 9 × 60 g
Oatmeal , energy value per 100g: 379 kcal
  630,-
Currently Unavailable
Order Code: SPToatc003
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Amix™ Black Line Creatine Creapure® Powder Drink 350 g cherry
Creatine - 1,413 Kč/1 kg
  650,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0398
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Tomatoes & basil 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 737 Kč/1 kg
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix365
Watch Price/Availability
Leros Herbal Advent Calendar Wreath, 24 Tea Bags
Advent Calendar - in the shape of a wreath, a selection of 24 different teas including 3 new Christmas teas + Christmas card game Old Maid - 6.63 Kč/ks
  159,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTler02
Watch Price/Availability
Leros Herbal Advent Calendar St. Nicholas's Parade, 24 Bags
Advent Calendar - A selection of 24 different teas + 24 characters with educational texts about St. Nicholas' Day / Advent traditions. For each day of Advent, there's a story about each character, with extended content available via QR code, created by historian and ethnologist Barbora Půtová, available in both written and audio form. - 6.21 Kč/ks
  149,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTler01
Watch Price/Availability
Leros Herbal Advent Calendar Cottage, 24 Bags
Advent Calendar - with an illustration by Czech designer Hana Vyoralová, 24 different herbal and fruit teas, including three new Advent additions, interesting facts about Czech Christmas traditions, and a small mysterious surprise inside the cottage - 12.46 Kč/ks
  299,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTler04
Watch Price/Availability
Oat Cult Overnight Oats Cinnamon 9 × 60 g
Oatmeal , energy value per 100g: 389 kcal
  630,-
Currently Unavailable
Order Code: SPToatc002
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Amix™ Black Line Black CFM® Isolate 2000 g, fine iced coconut flavour
Protein - 1,700 Kč/1 kg
  3,400,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0341
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Amix™ Black Line Ultra Pure Whey Protein 1000 g Dubai Chocolate
Protein - 1,380 Kč/1 kg
  1,380,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0311
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Amix™ Black Line Ultra Pure Whey Protein 1000 g, milky white chocolate flavour
Protein - 1,380 Kč/1 kg
  1,380,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0315
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Amix™ Black Line Ultra Pure Whey Protein 1000 g, fine iced coconut flavour
Protein - 1,380 Kč/1 kg
  1,380,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0312
Watch Price/Availability
Ovocňák Apple & White Grape Must 200ml
Juice - 100% fruit juice, must, farm product, Czech fruit, no preservatives, no added sugar, cold pressed
  from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY25096
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal White Chocolate Coconut 600 g
Protein Puree - , 367kcal calories per 100g, 19g of protein per 100g
  393,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox034
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Water Shake Mango & Makuja 30 g
Protein - 2,400 Kč/1 kg
  72,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox007
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Water Shake Peach & Tangerine 30 g
Protein - 237 Kč/1 kg
  71,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox028
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal White Chocolate Coconut 60 g
Protein Puree - , 367kcal calories per 100g, 19g of protein per 100g
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox038
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 55 g Double chocolate with cream
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 386 kcal, weight 55 g, chocolate flavour - 1,182 Kč/1 kg
  65,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil243
Watch Price/Availability
Leros Herbal Advent Calendar Tree, 24 Tea Bags
Advent Calendar - a stable four-sided tree with a large star on top, 24 different herbal and fruit teas, including three new festive additions, 24 Christmas conversation cards for magical and meaningful festive moments - 10.38 Kč/ks
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTler03
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8182 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.