Mixit

We can deliver Mixit products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Mixit products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Mixit goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Mixit products by popularity or price.

Mixit brand names you'll find in our offering

Hide description
104 Results
4.8 283×
Watch Price/Availability
Sesame Mix - Baked Cashews and Pecans
Nuts - mix, salted cashew, 150 g - 1,060 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix055
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Large Crispy Fruit - Banana and Strawberry, 160g
Freeze-Dried Fruit -, 160 g - 1,431 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix155
4.9 20×
Watch Price/Availability
Mixit Let's exercise in rhythm 500g
Muesli - - 378 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix014
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - banana and strawberry 80g
Freeze-Dried Fruit -, 80 g - 1,988 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix032
4.8 25×
Watch Price/Availability
Mixit Minute Porridge - Protein and chocolate 320 g
Oatmeal , energy value per 100g: 451,03 kcal - 528 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix222
4.9 32×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate Protein Muesli by Adam Ondra 450g
Muesli - - 673 Kč/1 kg
  269,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix022
3.8 12×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont 300g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 14 g protein per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 997 Kč/1 kg
  299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix141
4.6 19×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy cheese for pocket - Irish cheddar 20 g
Crispy Cheese - 40 g protein per 100 g, weight 20 g, 595 kcal per 100 g - 5.80 Kč/pcs - from 2,900 Kč/1 kg
  58,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix310
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - mango and strawberry 140 g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,964 Kč/1 kg
  275,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix266
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with truffle
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 558,29 kcal per 100 g, weight 300 g - 833 Kč/1 kg
  250,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix351
4.8 17×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli low carb - forest fruit 500 g
Muesli - - 518 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix259
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - plum and apricot 65g
Freeze-Dried Fruit -, 65 g - 2,754 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix028
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - raspberry 70g
Freeze-Dried Fruit -, 70 g - 3,129 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix029
4.8 35×
Watch Price/Availability
Mixit 2go, mint
Lunch Box - waterproof and suitable for yogurt, volume 0.82 l, lid screw-top, suitable for dishwashers, microwave ovens and freezer, material: plastic and silicone, blue colour
  449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix166
3.9 8×
Watch Price/Availability
Mixit BIO capsule - Good night
Meal Pocket - fruit, pro děti od 6 months, no added sugar, palm oil free, v balení 1 pc(s)
  47,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix299
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Small crunchy fruit 70g
Freeze-Dried Fruit -, 70 g - 2,557 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix030
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with bear garlic
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 554,47 kcal per 100 g, weight 300 g - 833 Kč/1 kg
  250,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix348
4.9 16×
Watch Price/Availability
Mixit Smokehouse nuts 170 g
Nuts - mix, salted, shelled and smoked almond, cashew and walnut, 170 g - 994 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix241
4.8 283×
Watch Price/Availability
Pepper Mix - Baked Cashews and Pecans
Nuts - mix, spicy cashew and pecan nut, 150 g - 1,060 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix056
4.8 25×
Watch Price/Availability
Mixit Berries in rice 380g
Porridge , energy value per 100g: 350,38 kcal - 497 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix044
4.8 35×
Watch Price/Availability
Mixit 2go, salmon
Lunch Box - waterproof and suitable for yogurt, volume 0.82 l, lid screw-top, suitable for dishwashers, microwave ovens and freezer, material: plastic and silicone, pink colour
  449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix167
4.7 9×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with caramel 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, caramel flavour, 11 g protein per 100 g, 561.38 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 995 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix142
5.0 12×
Watch Price/Availability
Mixit Porridge by Adam Ondra 400g
Porridge , energy value per 100g: 448,31 kcal - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix042
4.8 11×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli classic Chocolate mix without gluten, 430g
Muesli - weight: 0,43kg - 416 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix207