Mixit

We can deliver Mixit products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Mixit products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Mixit goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Mixit products by popularity or price.

Mixit brand names you'll find in our offering

Hide description
104 Results
4.8 253×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy Cheese: White Cheddar & Red Leicester 70g
Crispy Cheese - heat dried, 36 g protein per 100 g, weight 70 g, 597 kcal per 100 g - 2,271 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix138
4.9 131×
Watch Price/Availability
Mixit Large Mixit pretzels - chocolate mix 500 g
Pretzels - mix of salted pretzels in white chocolate with salted caramel, dark and milk chocolate - 638 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HEALaaa0219
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit 150g
Freeze-Dried Fruit -, 150 g - 1,927 Kč/1 kg
  289,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix026
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - banana, strawberry, blueberry, 160g
Freeze-Dried Fruit -, 160 g - 1,619 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix154
4.9 66×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate-laying 450g
Muesli - - 487 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix011
4.8 70×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy chocolate covered bananas and strawberries 150g
Freeze-Dried Fruit -, 150 g - 1,127 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix204
4.7 35×
Watch Price/Availability
Mixit Protein Granola - Chocolate & Almond 450g
Granola - chocolate flavour, weight 450 g, energy value per 100 g is 402 kcal - 420 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix216
4.8 85×
Watch Price/Availability
Mixit Mix of roasted nuts and crispy cheese 300 g
Nuts - mix, roasted almond and cashew, 300 g - 963 Kč/1 kg
  289,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix238
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Big crispy strawberry 100g
Freeze-Dried Fruit -, 100 g - 2,290 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix100
4.5 30×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitek gift box 15 pcs
Energy Bar - palm oil-free, date flavour, weight 664 g - 23 Kč/ks - from 526 Kč/1 kg
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix248
4.7 42×
Watch Price/Availability
Mixit The right nut 400g
Muesli - - 423 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix012
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Roasted Nuts Truffles and Coloured Pepper
Nuts - spicy cashew, 160 g - 1,556 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix079
4.8 253×
Watch Price/Availability
Mixit Crispy goat cheese 80g
Crispy Cheese - freeze dried, weight 80 g, 623 kcal per 100 g - 2,250 Kč/1 kg
  180,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix139
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - birthday 140 g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,886 Kč/1 kg
  264,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix267
5.0 14×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate porridge with pecans 520 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 448,16 kcal - 421 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix251
4.7 38×
Watch Price/Availability
Mixit Swimwear 400g
Muesli - - 398 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix013
4.8 88×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli classic 300g, playful mix
Muesli - weight: 0,3kg - 430 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix200
4.7 58×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli Healthy I: Experience and metabolism 270g
Muesli -
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix063
4.9 539×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - strawberry 50g
Freeze-Dried Fruit -, 50 g - 2,780 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix031
4.9 33×
Watch Price/Availability
Mixit Strawberry mix 470g
Muesli - - 445 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix076
5.0 7×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitella Crunchy Dubai cream with kataifi
Nut Cream - crunchy, pistachio, 9.2 g protein per 100 g, 607.02 kcal per 100 g, weight 220 g - 1,136 Kč/1 kg
  250,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix328
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Peanuts from the oven - Kampot pepper and honey 160g
Nuts - cashew spicy and in honey, 160 g - 1,119 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix206
5.0 10×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with milk and cocoa 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, cocoa flavour, 12 g protein per 100 g, 553.64 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 995 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix134
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Oven Nuts - Bear Garlic (Expirace 9/25)
Nuts - mix, cashew and pecan nut spicy and in honey, 150 g - 1,060 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix124
 

Mixit - articles

previewTelefon iKKO MindOne Pro je kapesní rebel s otočným fotoaparátem a vlastní hlavou iKKO MindOne Pro jde proti proudu dnešních smartphonů. Sází na kompaktní rozměry, otočný 50Mpx fotoaparát, vlastní AI prostředí a volitelné pouzdro s fyzickou klávesnicí. Neobvyklá novinka chce oslovit uživatele, kteří hledají něco jiného než další tuctový telefon.
Samsung Galaxy A27 5G patří mezi telefony, které se snaží nabídnout vyváženou kombinaci funkcí, výkonu a příjemného uživatelského zážitku. Zaujme především kvalitním AMOLED displejem, povedeným designem a dlouhou softwarovou podporou. Během testování jsme ale narazili i...