Mixit

We can deliver Mixit products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Mixit products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Mixit goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Mixit products by popularity or price.

Mixit brand names you'll find in our offering

Hide description
104 Results
4.6 9×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with fondant 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 11 g protein per 100 g, 560.37 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 995 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix135
Watch Price/Availability
Mixit BIO capsule - Good night 4×120 g
Meal Pocket - fruit, pro děti od 6 months, no added sugar, palm oil free, v balení 4 pc(s)
  88,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix299bun
4.9 18×
Watch Price/Availability
Mixit Gluten-free fruit muesli 290 g
Muesli - - 583 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix157
4.8 17×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli low carb - blueberry 400 g
Muesli - weight: 0,4kg - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix158
5.0 3×
Watch Price/Availability
Mixit Single Origin - Hazelnuts from Piedmont 200 g
Nuts - natural hazelnut, 200 g - 1,045 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix305
4.8 253×
Watch Price/Availability
Mixit Crispy vegan cheese with Gouda flavour 90g
Crispy Cheese - weight 90 g, 595 kcal per 100 g - 2,211 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix237
4.6 14×
Watch Price/Availability
Mixit Coconut porridge with white chocolate in pocket (5 pcs)
Porridge , energy value per 100g: 489 kcal - 40 Kč/pcs - from 796 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16431
4.7 6×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy pocket cheese - Irish cheddar & chilli 20 g
Crispy Cheese - 39 g protein per 100 g, weight 20 g, 573 kcal per 100 g - 5.80 Kč/pcs - from 2,900 Kč/1 kg
  58,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix309
4.8 72×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit in pocket- Forest mix
Freeze-Dried Fruit -, 20 g - 3,400 Kč/1 kg
  68,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix170
4.9 20×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit in pocket - Crunchy banana, strawberry, blueberry, 23g
Freeze-Dried Fruit -, 23 g - 2,826 Kč/1 kg
  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix163
4.5 7×
Watch Price/Availability
Mixit Organic fruit pocket - 100% Mango 100 g
Meal Pocket - fruit, pro děti od 6 months, no added sugar, palm oil free, lactose free, v balení 1 pc(s)
  50,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix301
4.4 8×
Watch Price/Availability
Mixit Action BIO Mixitka by Adam Ondra - Sesame and pistachios
Cereal bar - Organic sesame seeds, honey and pistachios, gluten-free, 100% natural ingredients, pure composition, contains protein, fiber and minerals calcium, magnesium and iron - 1,294 Kč/1 kg
  44,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix297
3.0 2×
Watch Price/Availability
Mixit Honey and chilli pretzels
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products and cereals containing gluten (wheat, rye, barley, oats, spelt), 401,34 kcal per 100 g, weight 215 g - 600 Kč/1 kg
Discounted -7 % 129,- 139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix349
Watch Price/Availability
Mixit Organic fruit pocket - 100% Mango 4×100 g
Meal Pocket - fruit, pro děti od 6 months, no added sugar, palm oil free, lactose free, v balení 4 pc(s)
  140,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix301bun
4.5 7×
Watch Price/Availability
Mixit BIO fruit pocket - 100% Pear 100 g
Meal Pocket - fruit, pro děti od 6 months, no added sugar, palm oil free, lactose free, v balení 1 pc(s)
  50,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix300
4.8 4×
Watch Price/Availability
Mixit Action Bio Mixitka by Adam Ondra - Sesame and almonds
Cereal bar - Organic black sesame seeds, honey and almonds, gluten-free, 100% natural ingredients, pure composition, contains protein, fiber and minerals calcium, magnesium and iron - 882 Kč/1 kg
  30,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix294
4.9 7×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy pocket cheese - Irish cheddar & onion 20 g
Crispy Cheese - 38 g protein per 100 g, weight 20 g, 578 kcal per 100 g - 5.80 Kč/pcs - from 2,900 Kč/1 kg
  58,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix308
Watch Price/Availability
Mixit Organic Fruit Capsule - 100% Pear 4×100 g
Meal Pocket - fruit, pro děti od 6 months, no added sugar, palm oil free, lactose free, v balení 4 pc(s)
  140,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix300bun
3.6 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Tomatoes & basil for pocket 40 g
Healthy Crisps - 550 kcal per 100 g, weight 40 g - 5 Kč/pcs - from 1,250 Kč/1 kg
  50,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix312
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Peri Peri & Cayenne 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 737 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix363
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Peri Peri & Cayenne pepper for pocket 40 g
Healthy Crisps - 550 kcal per 100 g, weight 40 g - 5 Kč/pcs - from 1,250 Kč/1 kg
  50,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix315
5.0 2×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Salty in the pocket 40 g
Healthy Crisps - 550 kcal per 100 g, weight 40 g - 5 Kč/pcs - from 1,250 Kč/1 kg
  50,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix314
Watch Price/Availability
Mixit Peanut butter topping
Nut Butter - - 400 Kč/1 kg
  200,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix322
Watch Price/Availability
Mixit Protein granola from the oven Maple syrup and pecans
Granola - 683 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix357