Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,121 Results
4.7 48×
Watch Price/Availability
Sizeandsymmetry English Tribulus Terrestris 90% Saponins, 90 capsules
Anabolizer - Combination of anemone (420 mg) and zinc (5 mg) in 1 capsule, anabolizer, for men, vegan, gluten-free, 4 × 90 tablets
  369,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsas003
4.7 70×
Watch Price/Availability
Grizly White Brownie by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate flavour, 15.9 g protein per 100 g, 558.37 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 716 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz003
4.3 535×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnuts 500g
Nuts - natural walnut, 500 g - 438 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery030
4.7 49×
Watch Price/Availability
Bery Jones Black Sesame 1kg
Seeds - sesame, - 179 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery100
4.8 61×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel almonds natural USA 500g
Nuts - natural almond, 500 g - 338 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B09
5.0 85×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hulled Sesame 1kg
Seeds - sesame, - 149 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery099
4.8 636×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts natural 250g
Nuts - mix, natural almond, cashew and pecan nut, 250 g - 596 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_250B02
4.8 15×
Watch Price/Availability
Bery Jones Oatmeal strawberry porridge with coconut gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 424 kcal
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B06
4.8 61×
Watch Price/Availability
Vilgain Ghee Spray 200 ml
Oil - lactose-free, overflowing butter with avocado oil in a spray bottle, with practical dispenser - 895 Kč/1 l
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil042
4.7 436×
Watch Price/Availability
Bery Jones Salted Caramel Almond 250g
Nuts - almond in chocolate, 250 g - 716 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTks147
4.4 53×
Watch Price/Availability
KNEIPP Effervescent tablets to promote drainage 20 tablets
Dietary Supplement - effervescent tablets with calcium carbonate (400 mg), magnesium carbonate (150 mg) and nettle leaf extract (30 mg) in 1 tablet, with vitamins C and E and caffeine (28 mg), pineapple flavor, sugar and gluten free, vegan, 20 tablets
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0671a
4.6 31×
Watch Price/Availability
Extrifit Protein Caffe Latte, 1000g, coffee
Protein - whey, coffee flavour - 30 Kč/portion - from 959 Kč/1 kg
Great price 959,- Save 91,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0709
4.1 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed vegetable chips 100g
Healthy Crisps - allergens: groundnuts (peanuts) and peanut products and nuts and nut products (all types of nuts), 373 kcal per 100 g, weight 100 g - 1,290 Kč/1 kg
Great price 129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_HC_100B02
4.6 16×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew nuts BIO 500g
Nuts - natural cashew, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery219
4.5 50×
Watch Price/Availability
Bery Jones Smoked Cashews WW320 1kg
Nuts - smoked cashew, 1000 g - 459 Kč/1 kg
Great price 459,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B04
4.7 6×
Watch Price/Availability
BrainMax Creatine Creapure® Gluco tablets, Lemon, Creatine monohydrate tablets, Lemon, 350 g, 115 ta
Creatine monohydrate - creapure, flavoured, tablets, total weight 350 g, storage temperature to 25 °C - 5.21 Kč/ks - from 1,711 Kč/1 kg
  599,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma291
4.6 17×
Watch Price/Availability
Vilgain Grass-Fed Whey Protein Isolate 500 g vanilla
Protein - whey, isolate, 87% protein, 30 servings, vanilla flavour - 30 Kč/portion - from 1,798 Kč/1 kg
  899,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil113
4.6 255×
Watch Price/Availability
Mana Drink Strawberry Mark 8, 6 × 400 ml
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - complete meal, 6 × 400 ml, vegan, lactose-free, palm oil-free
  589,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmana021
4.5 87×
Watch Price/Availability
Vilgain Grass-Fed Whey Protein 2000 g Cinnamon Roll
Protein - whey, concentrate, 75.1% protein, 66 servings, cinnamon flavour - 30 Kč/portion - from 1,000 Kč/1 kg
  1,999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil122
4.8 82×
Watch Price/Availability
Reflex Creapure® Creatine 500g
Creatine monohydrate - creapure, palm oil-free and no added sugar, natural, powder, total weight 500 g - 1,798 Kč/1 kg
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTref027
4.9 132×
Watch Price/Availability
GRIZLY Almond flour 1000 g
Flour - almond, 1000 g - 279 Kč/1 kg
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz054
4.7 55×
Watch Price/Availability
Enervit Isotonic Drink (420 g) orange
Ionic Drink -
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl024
4.8 23×
Watch Price/Availability
Penco AC Hydration tabs 12 tbl lemon
Sports Drink – form: tablets, - 12.42 Kč/pcs
Amazing Deal 149,- Save 46,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen079
4.1 61×
Watch Price/Availability
GRIZLY Grizzlies with stevia XXL 250 g
Sweets - energy value 203 kcal per 100 g
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz127
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8125 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.