Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,124 Results
4.8 21×
Watch Price/Availability
Extrifit Hero 3000 g chocolate
Protein -, chocolate flavour - 655 Kč/1 kg
  1,964,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0513
4.8 636×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts natural 500g
Nuts - mix, natural almond, cashew and pecan nut, 500 g - 538 Kč/1 kg
Great price 269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_500B02
4.6 68×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted almonds - rosemary, chilli and garlic 500g
Nuts - roasted almond, 500 g - 658 Kč/1 kg
Great price 329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery122
4.4 37×
Watch Price/Availability
MyProtein Clear Whey Isolate 488 g, Peach tea
Protein - whey, hydroisolate, 80% protein, 20 servings, peach flavour - 37 Kč/portion - from 1,535 Kč/1 kg
  749,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp105
4.8 82×
Watch Price/Availability
GRIZLY Peanut butter with Belgian chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 21 g protein per 100 g, 574 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 354 Kč/1 kg
  177,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz013
4.7 57×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Nougat 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate and nugát flavour, 11.91 g protein per 100 g, 586 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 597 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif021
5.0 22×
Watch Price/Availability
BrainMax Liquid Sport Electrolytes 120 ml
Electrolytes - chloride (156 mg), potassium (52 mg), sodium (50 mg), magnesium (18 mg) in 1 ml, a natural concentrate of electrolytes from the Great Salt Lake, vegan, non-GMO, 120 ml - 832 Kč/1 kg
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma004
4.9 13×
Watch Price/Availability
Matcha Tea set Hiroki
Matcha Set – complete set for traditional matcha tea preparation, the set includes chawan, chasaka and chasen.
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkyo0027
4.9 63×
Watch Price/Availability
Bery Jones Grated Coconut 1kg
Nuts - natural coconut, 1000 g - 199 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery003
4.3 211×
Watch Price/Availability
Extrifit 100% Whey Protein 2 kg vanilla
Protein -, weight: 2000 g, flavour: vanilla - 24 Kč/portion - from 795 Kč/1 kg
  1,590,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0674
4.5 9×
Watch Price/Availability
PROM-IN Athletic Isoclear CFM 1000 g, chocolate
Protein - whey, isolate, 81% protein, 25 servings, chocolate flavour - 43 Kč/portion - from 1,069 Kč/1 kg
Amazing Deal 1,069,- Save 330,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro216
3.9 78×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dried apples (cruciferous) 150g
Dried Fruit - apples, 150 g - 660 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery126
4.7 73×
Watch Price/Availability
Bery Jones Papaya slices without SO2 500g
Dried Fruit - papaya, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery074
4.6 25×
Watch Price/Availability
Reflex Creapure® Creatine 250g
Creatine monohydrate - creapure, palm oil-free and no added sugar, natural, powder, total weight 250 g, storage temperature from 5 to 25 °C - 1,996 Kč/1 kg
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTref026
4.5 74×
Watch Price/Availability
GymBeam Electrolytes 90 tablets
Electrolytes - sodium (240 mg), chloride (360 mg), potassium (309 mg), calcium (200 mg) and magnesium (144 mg) in 1 dose, suitable for vegans, gluten-free, lactose, artificial sweeteners and GMOs, unflavored, tablets with a purely herbal composition, 4 × 90 tablets - 2.10 Kč/pcs
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym595
4.7 91×
Watch Price/Availability
Penco Junior Sport Drink 700g, fruit mix
Ionic Drink -
Great price 405,- Save 34,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen044
4.7 54×
Watch Price/Availability
PROM-IN Supreme Iont 1000 ml, pineapple/mango
Ionic Drink - - 310 Kč/1 l
  310,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro254
4.9 8×
Watch Price/Availability
Bery Jones Apricot porridge with coconut, gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 426 kcal
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B07
4.7 35×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almond Coconut 250g
Nuts - almonds coated first in coconut, then in white chocolate (40%) and finally in milk chocolate (39%) with a cocoa solids content of at least 30%, a delicious combination of sweetness, crunchiness, and an exotic touch, great as a dessert, with coffee, or just as a snack, the ideal choice for nut and chocolate lovers, practical resealable packaging - 716 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B01
4.5 87×
Watch Price/Availability
Vilgain Grass-Fed Whey Protein 2000 g Chocolate
Protein - whey, concentrate, 75.1% protein, 66 servings, flavour chocolate - 30 Kč/portion - from 1,000 Kč/1 kg
  1,999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil121
4.9 26×
Watch Price/Availability
Enervit R2 Recovery Drink (400 g) orange
Sports Drink – form: powder, energy value: 375 kcal
Great price 799,- Save 77,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl028
4.6 255×
Watch Price/Availability
Mana Drink Origin Mark 8, 6 × 400 ml
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - complete meal, 6 × 400 ml, vegan, lactose-free, palm oil-free
  589,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmana015
4.5 39×
Watch Price/Availability
MOVit Energy Lutein Forte 25 mg + Taurine, 90 capsules
Lutein - taurine combination (100 mg), vitamin C (60 mg), lutein (25 mg), vitamin E (8.8 mg), zinc (5 mg), selenium (20 μg) and zeaxanthin (1 mg) in 1 capsule, obtained from the extract of the axamotlum erect, 90 capsules
  359,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmoe018
4.7 58×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Cashew 250g
Nuts - combination of sweet milk chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of at least 25% and buttery cashew nuts, made from carefully selected ingredients, a great snack for traveling, at work, or with coffee, practical resealable packaging - 596 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B03
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8126 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.