Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,112 Results
4.6 255×
Watch Price/Availability
Mana Drink Banana Mark 8, 6 × 400 ml
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - complete meal, 6 × 400 ml, vegan, lactose-free, palm oil-free
  589,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmana020
4.6 76×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dried apricots, unsulphurised (without preservatives) 1kg
Dried Fruit - apricot, 1000 g - 429 Kč/1 kg
Great price 429,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery060
4.9 78×
Watch Price/Availability
Bery Jones Coconut slices 500g
Nuts - natural coconut, 500 g - 298 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery105
4.6 129×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cherries freeze-dried 100g
Freeze-Dried Fruit -, 100 g - 2,790 Kč/1 kg
Great price 279,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery083
4.6 69×
Watch Price/Availability
Bery Jones Ginger pieces without SO2 500g
Dried Fruit - ginger, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery070
4.3 35×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 1000 g - 139 Kč/1 kg
Great price 139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B06
4.7 303×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts and fruit 500g
Nuts - natural almond and cashew, 500 g - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_500B01
4.7 48×
Watch Price/Availability
Sizeandsymmetry English Tribulus Terrestris 90% Saponins, 90 capsules
Anabolizer - Combination of anemone (420 mg) and zinc (5 mg) in 1 capsule, anabolizer, for men, vegan, gluten-free, 4 × 90 tablets
  369,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsas003
4.7 437×
Watch Price/Availability
Bery Jones Salted Caramel Almond 250g
Nuts - almond in chocolate, 250 g - 716 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTks147
4.5 40×
Watch Price/Availability
Bery Jones Apricots freeze-dried 60 g
Freeze-Dried Fruit -, 60 g - 2,817 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery188
4.9 9×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea luxury petrol wooden tea bag mix cassette 117pcs - 9 types
Tea fruit tea, herbal tea, black tea, green tea, tea bag, Bio, tea cassette - from 10.11 Kč/pcs - from 938 Kč/1 kg
  from  1,182,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HATCA618
4.6 428×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 2250 g, vanilla
Protein - whey multi-ingredient, protein: 73 % 75 portions, vanilla flavour - 33 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
  2,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11376
4.7 63×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted Cashews - sea salt and pepper 500g
Nuts - roasted and salted cashew, 500 g - 698 Kč/1 kg
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery121
4.7 101×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels peeled 500g
Nuts - shelled hazelnut, 500 g - 658 Kč/1 kg
Great price 329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery008
4.8 65×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed roasted, salted nuts 1kg
Nuts - mix, roasted and salted almond, cashew and macadamia nuts, 1000 g - 499 Kč/1 kg
Great price 499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery091
4.7 57×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Nougat 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate and nugát flavour, 11.91 g protein per 100 g, 586 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 597 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif021
4.8 113×
Watch Price/Availability
Bery Jones Smoked Roasted Almonds 1kg
Nuts - salted and smoked almond, 1000 g - 399 Kč/1 kg
Great price 399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B09
4.9 1,644×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew natural WW320 0,5kg
Nuts - natural cashew, 500 g - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery155
4.7 66×
Watch Price/Availability
Extrifit Tribulus 90% Terrestris 100 capsules
Anabolizer Tribulus terrestris, tablets, 100 cps, unflavored, weight 100 g - 3.79 Kč/pcs
  379,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPText005
4.8 82×
Watch Price/Availability
Reflex Creapure® Creatine 500g
Creatine monohydrate - creapure, palm oil-free and no added sugar, natural, powder, total weight 500 g - 1,798 Kč/1 kg
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTref027
4.8 15×
Watch Price/Availability
Bery Jones Oatmeal strawberry porridge with coconut gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 424 kcal
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B06
4.6 68×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted almonds - rosemary, chilli and garlic 500g
Nuts - roasted almond, 500 g - 658 Kč/1 kg
Great price 329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery122
4.6 255×
Watch Price/Availability
Mana Drink Origin Mark 8, 6 × 400 ml
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - complete meal, 6 × 400 ml, vegan, lactose-free, palm oil-free
  589,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmana015
4.6 255×
Watch Price/Availability
Mana Drink Strawberry Mark 8, 6 × 400 ml
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - complete meal, 6 × 400 ml, vegan, lactose-free, palm oil-free
  589,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmana021
 
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8116 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.