Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Small crunchy fruit 70g
Freeze-Dried Fruit -, 70 g - 2,557 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix030
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Think chocolate/nuts 750 g
Muesli - - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD131
4.8 13×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Rafael zero 220 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, coconut flavour, 11 g protein per 100 g, 540 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 220 g - 995 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig086
4.5 17×
Watch Price/Availability
GRIZLY Maxi Queen by @mamadomisha 240 g
Nut Cream - crunchy, hazelnut, white chocolate and caramel flavour, 11.6 g protein per 100 g, 603 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 240 g - 1,029 Kč/1 kg
Great price 247,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz125
4.7 313×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar fruit & nuts 500g
Muesli - - 238 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem097
4.6 83×
Watch Price/Availability
Samurai Shot Sweet Flower soft drink 0,5l
Energy Drink , volume: 0,5 l, non-returnable glass - 998 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAPssh4
4.7 44×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, Peanut Butter Cookies
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
Great price 309,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0136
4.5 2×
Watch Price/Availability
CANS with mango flavour
Flavoured Water - 97 Kč/1 l
  32,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcans008
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with bear garlic
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 554,47 kcal per 100 g, weight 300 g - 833 Kč/1 kg
  250,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix348
4.7 38×
Watch Price/Availability
LINDT Bitter Cocoa Cream 200 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, cocoa flavour, 7.6 g protein per 100 g, 588 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 1,245 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VBAL7927
4.6 38×
Watch Price/Availability
VIGO Kombucha Turmeric + ginger BIO 330 ml
Drink - fermented tea with turmeric and ginger flavour, slightly sparkling, BIO, vegan, glass 330 ml - from 209 Kč/1 l
Great price from  55,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe028
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat barista 4 x 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 67 Kč/pcs - from 67 Kč/1 l
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmifi002bun
3.8 49×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Chocolate and Hazelnut Syrup 350 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 311 Kč/1 l
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym677
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g sweet peach
Sweets - 50 g, 185 kcal / 100 g
  from  45,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan008
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Apple pie by @mamadomisha 300 g
Porridge , energy value per 100g: 432 kcal - 563 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz077
4.7 31×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Pancake 650 g, natural
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 378 kcal - 706 Kč/1 kg
  459,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0303
4.6 17×
Watch Price/Availability
GymBeam Organic Maple Syrup 250 ml
Syrup - sweet, organic - 756 Kč/1 l
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym621
4.4 25×
Watch Price/Availability
Grizly Brownie by @Mamadomisha 250 g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, chocolate flavour, 14.6 g protein per 100 g, 588.39 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 796 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz004
4.6 83×
Watch Price/Availability
Samurai Shot Pure Dark soft drink 0,5l
Energy Drink , volume: 0,5 l, non-returnable glass - 998 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAPssh3
4.7 209×
Watch Price/Availability
Alpro Barista almond drink 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0022
4.9 90×
Watch Price/Availability
Alpro soy drink with vanilla flavour 1l
Plant-based Drink - soy, with flavour of vanilla - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0004
4.8 11×
Watch Price/Availability
GRIZLY Raspberries freeze-dried XXL 125 g
Freeze-Dried Fruit -, 125 g - 2,152 Kč/1 kg
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz122
4.6 59×
Watch Price/Availability
Emco Super chicory syrup 350g
Syrup - from 369 Kč/1 l
  from  114,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem118
4.8 189×
Watch Price/Availability
Czech Ghee 340 ml
Ghee - flavour natural, - 662 Kč/1 l
  225,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcgh001
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews