Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.5 78×
Watch Price/Availability
SENS Crispy & roasted crickets 20g - BBQ Paprika
Dried Insects - from 7,950 Kč/1 kg
  from  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0020
4.7 44×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, Double Dutch Chocolate
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
Great price 309,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0135
4.8 25×
Watch Price/Availability
Mixit Berries in rice 380g
Porridge , energy value per 100g: 350,38 kcal - 497 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix044
4.4 3×
Watch Price/Availability
Nutriheads Peanut Butter Crunchy 1000 g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 28 g protein per 100 g, 614 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 1000 g - 199 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe042
4.2 26×
Watch Price/Availability
BIG BOY Pistachio cream with Dubai chocolate flavour 170 g
Nut Cream - crunchy, pistachio, chocolate flavour, 15 g protein per 100 g, 550 kcal per 100 g, gluten-free, weight 170 g - 1,759 Kč/1 kg
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig101
4.2 28×
Watch Price/Availability
GRIZLY Buckwheat flakes 1000 g
Flakes - flavour natural, weight 1 kg, 1530 kJ per 100 g - 127 Kč/1 kg
  127,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz065
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Forest honey (Mixed) 900 g
Honey - floral and honeydew - 199 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD279
5.0 2×
Watch Price/Availability
CANS Iced tea peach
Iced Tea - thoroughly infused black tea with peach flavour and fine bubbles, pasteurized, volume 330 ml - 121 Kč/1 l
  40,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcans005
4.7 49×
Watch Price/Availability
MyProtein Peanut butter 1000 g, crunchy
Nut Butter - - 229 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp133
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Cheddar 90 g + Niva 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 165 g, 618 kcal per 100 g - 2,358 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr017
4.2 18×
Watch Price/Availability
GRIZLY Mango freeze-dried XXL 125 g
Freeze-Dried Fruit -, 125 g - 1,544 Kč/1 kg
  193,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz123
4.9 24×
Watch Price/Availability
PRAGER'S Kombucha Roibos 12 × 0,33 l
Drink - functional fermented carbonated beverage, the main ingredient is the leachate from high quality loose-leaf teas, rich in antioxidants, 12 × 0,33l - 50 Kč/pcs - from 151 Kč/1 l
  599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkof008
5.0 3×
Watch Price/Availability
GRIZLY Macadamias in salted caramel with honey 250 g
Nuts - macadamia nuts salted, shelled and in honey, 250 g - 916 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz135
4.8 17×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli low carb - forest fruit 500 g
Muesli - - 518 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix259
4.5 56×
Watch Price/Availability
Gymbeam Almond Butter 100% 340g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 25 g protein per 100 g, 650 kcal per 100 g, weight 340 g - 644 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym011
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g sour cola
Sweets - 50 g, 185 kcal / 100 g
  from  37,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan004
4.8 93×
Watch Price/Availability
Allnature Organic extra virgin olive 0,5 l
Oil volume 500 ml - 498 Kč/1 l
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu047
5.0 34×
Watch Price/Availability
GymBeam Cashew Butter 340g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 21 g protein per 100 g, 566 kcal per 100 g, weight 340 g - 644 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym012
4.6 11×
Watch Price/Availability
GRIZLY White Brownie FIT by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, white chocolate flavour, 16.4 g protein per 100 g, 561 kcal per 100 g, weight 250 g - 876 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz034
4.0 28×
Watch Price/Availability
GRIZLY Roasted salted cashews 500 g
Nuts - roasted and salted cashew, 500 g - 398 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols38
4.8 14×
Watch Price/Availability
Allnature Chia seeds 1000 g
Seeds - chia, - 159 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant145
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Strawberry Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 372 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym614
4.6 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Lyophilised raspberries in dark chocolate 250 g
Freeze-Dried Fruit -, 250 g - 916 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz138
4.9 16×
Watch Price/Availability
Mixit Smokehouse nuts 170 g
Nuts - mix, salted, shelled and smoked almond, cashew and walnut, 170 g - 994 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix241
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews