Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.6 83×
Watch Price/Availability
Samurai Shot Gingerhead non-alcoholic 0.5 l
Energy Drink , energy value per 100g: 81,21 kcal - 998 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAPssh11
4.6 83×
Watch Price/Availability
Samurai Shot Maté Rio soft drink 0,5l
Energy Drink , volume: 0,5 l, non-returnable glass - 998 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAPssh7
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - dark chocolate 750g
Muesli - weight: 0,75kg - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem078
4.7 8×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Yerba Mate Fat Burner, 500 g
Tea - mate, sprinkled, tea blend, Brazilian, weight 500 g, composition lemon grass - 438 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma330
4.7 20×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory sweetener natural 1,2 kg
Sweetener - liquid, weight 1200 g, 166 calories per 100 g, sugars 8 g - 241 Kč/1 kg
  289,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli020
4.9 13×
Watch Price/Availability
BIG BOY Crunchy Peanut Butter GASTRO, 1kg
Nut Cream - smooth, peanut, 24 g protein per 100 g, 612.41 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 219 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTks069
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Think blueberries/raspberries 750 g
Muesli - - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD132
4.7 9×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with caramel 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, caramel flavour, 11 g protein per 100 g, 561.38 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 995 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix142
4.7 32×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut Coconut Cream 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, coconut flavour, 19.8 g protein per 100 g, 610.49 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - from 297 Kč/1 kg
  from  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif003
4.6 38×
Watch Price/Availability
VIGO Kombucha Acerola and ginger BIO 330 ml
Drink - fermented tea with acerola and ginger flavour, slightly sparkling, BIO, vegan, glass 330 ml - from 209 Kč/1 l
  from  55,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe027
4.8 11×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli classic Chocolate mix without gluten, 430g
Muesli - weight: 0,43kg - 416 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix207
4.9 16×
Watch Price/Availability
Alpro soy cooking product 1l
Plant-based Drink - soy - from 119 Kč/1 l
  from  89,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0027
4.4 39×
Watch Price/Availability
SENS Crickets in chocolate - Gift set of 4 flavours
Dried Insects - 5,408 Kč/1 kg
  649,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0026
4.8 95×
Watch Price/Availability
Alpro oat drink TASTES AS GOOD - Rich & Creamy 3,5% 4 x 1l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 69 Kč/pcs - from 69 Kč/1 l
  275,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0065bun
3.8 93×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavor Drops 30 ml, blueberry
Sweetener - flavor Drops, liquid, blueberry flavor, volume 30 ml, 140 calories per 100 g
Amazing Deal 104,- Save 15.29
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym383
4.8 5×
Watch Price/Availability
SENS Cricket & worm tasting pack 6 pcs
Gift Set - mix of crickets and worms, nutritious and fun treat, ideal for tasting or as an original gift
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0066
4.2 6×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Yerba Mate Forest Fruit, 500 g
Tea - mate, sprinkled, tea blend, Brazilian, weight 500 g, composition of arrows - 418 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma332
4.7 6×
Watch Price/Availability
KOLATCH Tuba pistachio 3 × 45 g
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 13 g protein per 100 g, 570 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 135 g - 53 Kč/pcs - from 1,178 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CUKR074
3.9 55×
Watch Price/Availability
GymBeam Just Cheese tomato-sweet chilli 30 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 30 g, 467 kcal per 100 g - from 1,300 Kč/1 kg
  from  30,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1105
4.9 37×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory original 350 g
Syrup - 350 g, flavour natural
  from  201,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli002
5.0 6×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 1500g, cocoa
Carbohydrate Puree , energy value per 100g: 401 kcal - 353 Kč/1 kg
  529,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen080
4.8 189×
Watch Price/Availability
Czech ghee Ghee BIO 340 ml
Ghee - flavour natural, - 732 Kč/1 l
  249,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcgh004
4.5 19×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut cream crispy 300 g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 8.4 g protein per 100 g, 587 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - from 297 Kč/1 kg
  from  65,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif001
4.7 44×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, Coconut-Chocolate
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
Great price 309,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0134
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews