Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
5.0 12×
Watch Price/Availability
Mixit Porridge by Adam Ondra 400g
Porridge , energy value per 100g: 448,31 kcal - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix042
4.4 39×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Gift set of 4 flavours
Dried Insects - 8,113 Kč/1 kg
  649,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0032
4.6 38×
Watch Price/Availability
VIGO Kombucha Yerba mate BIO 330 ml
Drink - fermented tea with yerba mate flavour, slightly sparkling, BIO, vegan, glass 330 ml - from 209 Kč/1 l
Great price from  55,- Save 6,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe033
4.8 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Cranberries dried halved 1000 g
Dried Fruit - cranberries, 1000 g - 189 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz089
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge You coconut! by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 454 kcal - 490 Kč/1 kg
  147,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz082
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink unsweetened 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0008
4.8 11×
Watch Price/Availability
BIG BOY GASTRO Peanut Butter, 1kg
Nut Cream - smooth, peanut, 24 g protein per 100 g, 146.27 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 249 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTks068
4.1 20×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Curry Sauce 350 ml
Sauce - for cooking and garnish, salty, 14 kcal /100 g, total volume 350 ml - 311 Kč/1 l
Amazing Deal 109,- Save 20,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym616
4.8 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Ghee clarified butter 500 ml
Ghee - energy value 883 kcal per 100 g - 478 Kč/1 l
  239,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz105
4.6 83×
Watch Price/Availability
Samurai Shot Masala Spicy soft drink 0,5l
Energy Drink , volume: 0,5 l, non-returnable glass - 998 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAPssh8
4.7 219×
Watch Price/Availability
Alpro Barista soy drink 1l
Plant-based Drink - soy - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0021
4.5 16×
Watch Price/Availability
BIG BOY Protein Granola Sweet And Salty 360g
Granola - flavour caramel, weight 350 g, energy value per 100 g is 486 kcal - 636 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig057
3.5 2×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Profiterole 200g
Nut Cream - smooth, almond, salted caramel flavour, 14.2 g protein per 100 g, 611 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 220 g - 1,132 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig154
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g strawberry liquorice
Sweets - 50 g, 150 kcal / 100 g
  from  45,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan006
5.0 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Fine rolled oats 1000 g
Flakes - flavour natural, weight 1 kg, 1540 kJ per 100 g - 107 Kč/1 kg
  107,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz061
4.7 36×
Watch Price/Availability
GRIZLY Shelled roasted unsalted peanuts 1000 g
Nuts - roasted peanuts, 1000 g - 129 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols72
4.8 14×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Low Carb Quick Porridge, 500g
Porridge , energy value per 100g: 367 kcal
Great price 169,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0082
4.7 95×
Watch Price/Availability
EMCO Think strawberries/almond 750 g
Muesli - weight: 0,75kg - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD133
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink with vanilla flavour 4 x 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of vanilla - 75 Kč/1 l
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0014bun
5.0 40×
Watch Price/Availability
GRIZLY Sunflower seeds shelled 1000 g
Seeds - sunflower, - 82 Kč/1 kg
  82,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz096
4.9 15×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Protein Rice Mash 500 g cocoa
Rice Porridge , energy value per 100g: 355 kcal - 818 Kč/1 kg
  409,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0226
4.6 9×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with fondant 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 11 g protein per 100 g, 560.37 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 995 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix135
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - caramel pieces 750g
Muesli - - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem076
4.8 5×
Watch Price/Availability
Allnature Organic Black Cumin Oil 250 ml
Oil - black cumin is a rich source of valuable substances and can be used as a dietary supplement or natural food flavouring - 1,076 Kč/1 l
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant149
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews