Trek'n eat

We can deliver Trek'n eat products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Trek'n eat products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Trek'n eat goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Trek'n eat products by popularity or price.

Trek'n eat brand names you'll find in our offering

Hide description
74 Results
Watch Price/Availability
Trek'n eat Travel beef pot with rice 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1754 kJ, weight 240g - 1,621 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0066
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Mashed Potatoes 900 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1587 kJ, weight 900g - 866 Kč/1 kg
  779,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2587
Watch Price/Availability
Trek'n eat Vanilla flavoured milk rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1733 kJ, weight 100g - 1,390 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0059
Watch Price/Availability
Trek'n eat Seven-day pack of non-perishable food, vegetarian
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - freeze-dried expedition food, for one person for 7 days, durability 5 years, stackable container with lid and handle, total weight 3.1 kg
  3,055,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjid001
Watch Price/Availability
Trek'n eat Pasta with beef in creamy mushroom sauce 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1771 kJ, weight 240g - 1,496 Kč/1 kg
  359,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0071
2.5 2×
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Creole Jambalaya with vegetables
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1455 kJ, weight 180g - 1,472 Kč/1 kg
  265,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTta015
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Cocoa drink 800 g
MRE - Meal Ready To Eat, drink, energy value per 100 g: 1503 kJ, weight 800g - 1,111 Kč/1 kg
  889,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek20
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Tuscan beef delicacy with potatoes and beans
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1551 kJ, weight 170g - 1,876 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTta013
Watch Price/Availability
Trek'n eat Spicy Chili con Carne
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1511 kJ, weight 180g - 1,550 Kč/1 kg
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0061
Watch Price/Availability
Trek'n eat Scrambled eggs on juicy onions
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2315 kJ, weight 125g - 1,880 Kč/1 kg
  235,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0058
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Potato pan with golden onions 550 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1725 kJ, weight 550g - 1,318 Kč/1 kg
  725,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek12
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Labuznicky bits with wild mushrooms and pasta 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 600g - 1,298 Kč/1 kg
  779,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek04
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Spicy beef stew with pasta 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1524 kJ, weight 600g - 1,625 Kč/1 kg
  975,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2550
Watch Price/Availability
Trek'n eat Morning porridge with apple pieces 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1683 kJ, weight 260g - 1,173 Kč/1 kg
  305,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0068
Watch Price/Availability
Trek'n eat Swiss muesli with milk
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 150g - 1,300 Kč/1 kg
  195,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0064
2.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Mac'n Cheese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2005 kJ, weight 140g - 1,679 Kč/1 kg
  235,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0056
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Colourful risotto Balkan style
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1537 kJ, weight 190g - 1,605 Kč/1 kg
  305,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0017
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Vanilla flavoured milk rice 800 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 1729 kJ, weight 800g - 869 Kč/1 kg
  695,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek03
Watch Price/Availability
Trek'n eat Gourmet meat pan for backpackers
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1331 kJ, weight 170g - 1,876 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0051
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Wholegrain muesli with fruit
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1654 kJ, weight 150g - 1,300 Kč/1 kg
  195,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtae01
Watch Price/Availability
Trek'n eat Fluffy chocolate mousse
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 1717 kJ, weight 100g - 1,850 Kč/1 kg
  185,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0060
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Potato cubes 350 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1394 kJ, weight 350g - 1,671 Kč/1 kg
  585,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa3711
Watch Price/Availability
Trek'n Eat All Day Food Pack Type 3
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - all-day tactical ration of food and drinks, freeze-dried food, shelf life 5 years
  1,172,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkso0003
Watch Price/Availability
Trek'n Eat All Day Food Pack Type 2
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - all-day tactical ration of food and drinks, freeze-dried food, shelf life 5 years
  1,085,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkso0002