Trek'n eat

We can deliver Trek'n eat products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Trek'n eat products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Trek'n eat goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Trek'n eat products by popularity or price.

Trek'n eat brand names you'll find in our offering

Hide description
73 Results
Watch Price/Availability
Trek'n eat Breakfast Oatmeal Bowl
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1683 kJ, weight 150g - 1,367 Kč/1 kg
  205,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0063
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Protein porridge
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1624 kJ, weight 150g - 1,500 Kč/1 kg
  225,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtae03
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Spelt flour 750 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1461 kJ, weight 750g - 487 Kč/1 kg
  365,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0709
Watch Price/Availability
Trek'n eat Tender chicken with creamy vegetables and rice 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1763 kJ, weight 240g - 1,688 Kč/1 kg
  405,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0067
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Carrot cubes 400 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1147 kJ, weight 400g - 1,113 Kč/1 kg
  445,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa5098
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Long Grain Rice 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1541 kJ, weight 500g - 778 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek01
Watch Price/Availability
Trek'n Eat All Day Food Pack Type 1
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - all-day tactical ration of food and drinks, freeze-dried food, shelf life 5 years
  1,085,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkso0001
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Scrambled eggs 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 2315 kJ, weight 600g - 1,575 Kč/1 kg
  945,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek22
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Couscous 700 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1428 kJ, weight 700g - 521 Kč/1 kg
  365,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek11
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Cologne 450 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1528 kJ, weight 450g - 864 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa3712
Watch Price/Availability
Trek'n eat White risotto with a bouquet of fine garden vegetables
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1666 kJ, weight 160g - 1,406 Kč/1 kg
  225,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0050
1.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Chana Masala
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1440 kJ, weight 180g - 1,161 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0052
Watch Price/Availability
Trek'n eat Pasta with colourful vegetable mix 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1779 kJ, weight 240g - 1,229 Kč/1 kg
  295,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0070
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Swiss muesli with milk 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 600g - 1,158 Kč/1 kg
  695,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek10
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Semolina dessert 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 1654 kJ, weight 600g - 1,132 Kč/1 kg
  679,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2551
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Pasta with crispy chicken, cream and spinach 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1645 kJ, weight 500g - 1,450 Kč/1 kg
  725,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek07
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Muesli with oat drink
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1482 kJ, weight 150g - 1,300 Kč/1 kg
  195,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtae02
Watch Price/Availability
Trek'n Eat All Day Food Pack Type 5 (vegetarian)
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - all-day tactical ration of food and drinks, freeze-dried food, shelf life 5 years
  1,172,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkso0005
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Oat drink 1000g
MRE - Meal Ready To Eat, drink, energy value per 100 g: 1717 kJ, weight 1000g - 1,109 Kč/1 kg
  1,109,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek21
Watch Price/Availability
Trek'n Eat All Day Food Pack Type 4 (vegetarian)
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - all-day tactical ration of food and drinks, freeze-dried food, shelf life 5 years
  1,172,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkso0004
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Protein porridge 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1624 kJ, weight 500g - 1,390 Kč/1 kg
  695,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek08
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Spicy Chili con Carne 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1511 kJ, weight 600g - 1,848 Kč/1 kg
  1,109,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek05
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Tomato soup 700 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 1357 kJ, weight 700g - 22 Kč/pcs - from 1,170 Kč/1 kg
  819,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTaaa0749
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Chicken sauté with aromatic curry rice 700 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1599 kJ, weight 700g - 1,369 Kč/1 kg
Discounted -9 % 958,- 1,055,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtrek06