TrueLife

We can deliver TrueLife products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for TrueLife products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing TrueLife goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting TrueLife products by popularity or price.

TrueLife brand names you'll find in our offering

Hide description
208 Results
3.7 25×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss Station F300 White
Electric Flosser - 3 programs, 6 nozzle(s) per pack, 600ml tank, display, power: battery-powered
-7 % off new 1,199,- New 1,299,-
Buy
Unsealed - in stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLUS126
5.0 5×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss Station Orthodontic Jet
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss Station, oral irrigators, 4 pc(s) in package - 30 Kč/1 pc(s)
  119,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH396
Watch Price/Availability
Truelife AquaFloss S-series Jets 6pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss Station, oral irrigators, 6 pc(s) in package - 50 Kč/1 pc(s)
New arrival 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH1304
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp AC
IPL Replacement Lamp -
-5 % off new 1,479,- New 1,559,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLEP663
5.0 5×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Whiten Duo Pack
Replacement Head - for TrueLife SonicBrush Compact, sonic type, 2 pc(s) in package - from 150 Kč/1 pc(s)
  from  199,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH631
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E3 Lamp SR
IPL Replacement Lamp -
  1,469,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: TRLEP618
4.4 29×
Watch Price/Availability
Truelife AquaFloss Compact C200
Electric Flosser - 5 programs, 4 nozzle(s) per pack, 300ml tank, timer, power: battery-powered
-5 % off new 1,319,- New 1,399,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order Code: TRUUS95
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AIR Diffuser D8
Aroma Diffuser - container volume: 140ml, led backlight, automatic shutdown and interval mode, number of colours: 2, operating time: 5 h, colour: white
Great price 1,249,- Save 50,-
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 29/09/2026
Order Code: TRLAD778
4.6 22×
Watch Price/Availability
TrueLife Belle IPL EB5
IPL Epilator - for face, legs and private parts, 600000 flashes, 3 extension(s), 2 modes, power supply: mains (230V)
  7,089,-
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP393
5.0 1×
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E3 Lamp AC
IPL Replacement Lamp -
  989,-
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP625
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp AC
IPL Replacement Lamp -
  1,559,-
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP663
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp SR
IPL Replacement Lamp -
  1,559,-
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP656
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E3 Lamp HR
IPL Replacement Lamp -
  1,819,-
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP601
4.2 15×
Watch Price/Availability
TrueLife NannyCam R6 Dual Smart
Baby Monitor - with image transmission (video), audio transfer via digital, smart babysitter (with Android or iOS app), with Wi-Fi connectivity, duplex transmission, vox function, night vision and sleep aid mode (lullabies, fairy tales or projections), camera unit is charged from the mains; monitor unit is battery-powered (1× Built-in charging - included)
  4,499,-
Currently Unavailable
Order Code: HRAls17010
3.7 18×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush UV Heads White Sensitive 8 Pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush UV, sonic type, 8 pc(s) in package - 43 Kč/1 pc(s)
Amazing Deal 345,- Save 354,-
Currently Unavailable
Order Code: TRLNH172
4.6 112×
Watch Price/Availability
TrueLife NannyCam Holder
Holder - for TrueLife NannyCam R3 Smart, TrueLife NannyCam R5 & TrueLife NannyCam R7 Dual Smart
  299,-
Currently Unavailable
Order Code: HRAls540
4.7 6×
Watch Price/Availability
TrueLife NannyCam H32 Pro Baby Unit
Add-On Camera for Baby Monitor - additional camera for TrueLife NannyCam H32 baby monitor, night light, Lullabies, signal loss indicator, night vision, mains power, USB-C cable
  1,259,-
Currently Unavailable
Order Code: HRAls9672
3.0 4×
Watch Price/Availability
TrueLife NannyCam V24 Pro Parent Unit
Baby Monitor - monitor unit, with image transmission (video), audio transfer via digital, both monitor and camera unit can be powered by mains (230 V) or batteries (1× Built-in charging - included), companion accessory (not a standalone product)
  1,339,-
Currently Unavailable
Order Code: HRAls9676
4.0 7×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Charging Base Black
Charging Stand Black charging station for TrueLife SonicBrush Compact.
Great price 290,-
Currently Unavailable
Order Code: ELENS420
4.5 7×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Charging Base White
Charging Stand White charging station for TrueLife SonicBrush Compact.
  299,-
Currently Unavailable
Order Code: ELENS413
4.3 14×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Travel Case White
Toothbrush Cover - White travel case for the TrueLife SonicBrush Compact sonic brush.
  209,-
Currently Unavailable
Order Code: ELEPO369
4.7 15×
Watch Price/Availability
TrueLife Nutrio Bra S
Nursing Bra no underwires, size S, colour: black
  479,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY19661
2.7 4×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Travel Case Black
Toothbrush Cover - Black travel case for the TrueLife SonicBrush Compact sonic brush.
  239,-
Currently Unavailable
Order Code: ELEPO376
4.7 12×
Watch Price/Availability
TrueLife Baby Bottle
Pump Accessory - for children from birth, volume 150 ml, bottle material plastic, teat included, clear
  189,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY19658