Hlavní parametry
Taktování
85 %
Celková výbava
95 %
Celkové dojmy
100 %
S nedávným příchodem nových procesorů AMD Ryzen se začaly dít věci. Jednou z nich bylo i otevření severní brány v Republic of Gamers, ze které vystoupil nový hrdina šesté generace. V dnešní recenzi se podíváme detailně na to, co vše Crosshair VI Hero s X370 chipsetem zvládne, čím je vybavena a pro koho je určena.
Na prvním obrázku máme souhrnný přehled výbavy, kterou C6H deska disponuje. Už na první pohled lze vidět, že nejde o žádné ořezávátko. Základ tvoří X370 chipset, deska oficiálně podporuje takt operačních pamětí DDR4 až na 3200MHz+ po přetaktování. Velkým pozitivem je výbava po stránce diagnostiky. Je zde POST (debug) display a čtveřice barevně rozdělených LED diod, které signalizují případný problém během zapínání sestavy.
i
Co je to základní deska a k čemu přesně slouží? A víte, čím se od sebe různé druhy liší?
Samozřejmostí je podpora SLI a Crossfire, což jsou režimy provozu více grafických stejného typu současně. Boduje i výborná konektivita. Po stránce USB a SATA je zde jeden M.2 slot, který nabízí provoz velmi rychlých M2 SSD disků v režimu PCIe 3.0 x4 s přímým napojením na procesor. Je tak možné plně využít nejnovějšího NVMe protokolu a dosáhnout plného potenciálu SSD disků, jako je například Samsung 960 PRO a EVO. Pro úplnost uvedu, že pokud budete chtít dosáhnout plné rychlosti M.2 NVMe disku, můžete mít zapojeny pouze 4 SATA konektory. Nejde o limit ze strany desky, ale chipsetu.
Na oficiálním slajdu z prezentace AM4 platformy můžete vidět schopnosti a limity X370 chipsetu, na kterém je deska postavena.
Výrazný upgrade oproti předchozí generaci nastal i v audiočásti, která nese název Supreme FX S1220, o kterém si řekneme více později.
ROG desky se dočkaly v poslední době dvou zásadních inovací. První z nich je tzv. 3D MOUNT. V tomto případě má ASUS Crosshair VI Hero speciální závity. Ty jsou určené k přichycení tzv. DIY („udělej si sám“) prvků, které lze vytvořit pomocí 3D tiskárny. ASUS tak dává uživatelům svobodnou volbu a prostor ke kreativitě. Fantazii se meze nekladou, můžete si vyrobit štítek s vlastním logem a nickem, a nebo osadit desku celým brněním. Více o 3D MOUNTu a některých dalších projektech, které jsou k dispozici rovnou ke stažení, můžete najít přímo na webu Republic of Gamers.
Druhou inovací je tzv. AURA ekosystém, který především umožňuje synchronizaci podsvětlení základní desky s AURA kompatibilními komponenty a příslušenstvím. Na základní desce je 2x RGB_HEADER, na který je možno napojit LED pásky nebo v některých případech celé osvětlení počítačové skříně. Synchronizovat jdou i grafické karty, operační paměti, ale i klávesnice, myši a v některých případech i sluchátka.
V závěru kapitoly se ještě podíváme na detailní specifikace. Asi nejzajímavější je zde přítomnost externího Pro Clock generátoru. Umožňuje měnit základní takt BCLK. ASUS Crosshair VI Hero je tak pouze jednou ze tří základních desek, které v současnosti mají tuto možnost.
Stejně jako základní desky s Z270 chipsety dostala i X370 Crosshair VI HERO speciální konektor pro vodní pumpu, který podporuje jak DC, tak PWM režim. Jsou zde i konektory pro monitorování teploty kapaliny v okruhu a jejích průtoků. Tato výbava částečně nahrazuje drahá řešení pro vodní okruhy, jako jsou například Aquaero panely od Aquacomputer a jiné. Specifikace nám blíže popisují i softwarovou výbavu desky, ale o ní si řekneme ve vlastní kapitole později.
Zde musím pochválit ASUS za podporu OC Panelu, který je výbornou pomůckou při taktování, a to především při extrémnějších metodách chlazení jako například tekutým dusíkem. A nyní se podíváme na to, jak vypadá deska doopravdy.
Součástí balení desky je samozřejmě IO shield (kryt na zadní konektory desky). Dále čtveřice SATA kabelů + nálepky, SLI HB můstek, CD s ovladači a utilitami, manuál k desce, sada ROG nálepek a tácek pod sklenici.
A nyní už ASUS Crosshair VI Hero v celé své kráse. Díváte se na nejlepší desku pro nové procesory od AMD. Po designové stránce jsem více než spokojený. Crosshairka určitě neudělá ostudu ostatním komponentám ve vaší AMD Ryzen sestavě. Podsvícení jde samozřejmě zcela vypnout. I když nejsem zastáncem kolotočářského hardwaru, musím uznat, že AURA LED RGB u ROG desek se mi opravdu líbí. Za zmínku stojí určitě minimálně tzv. SafeSloty. PCI-E sloty, do kterých přijdou grafické karty, byly vyztuženy. Dnešní grafiky v některých modelech už něco váží. A co teprve pokud je osadíte fullcover vodním blokem. Vyztužení proto rozhodně přijde velmi vhod. Co se zde ASUSu ovšem velmi povedlo, je alternativní volba roztečí pro montáž chladiče. Zůstává kompatibilní i se starými AM3 chladiči. Chválím za inovativní přístup k věci a za to, že výrobce myslí na své zákazníky).
Nyní se zblízka podíváme na napájecí kaskádu procesoru. Ta je kompozicí 8+4 fází z NextFETů CSD87350 od Texas Instruments o jednotlivém výkonu (papírovém) 40A při rozsahu provozní teploty -50°C do 125°C. Ty jsou tzv. package limited, proto zde platí, že čím menší teplota, tím větší výkon kaskády. 8 fází napájí CPU, zbylé 4 SOC (System On Chip), které je souborem IMC (paměťový řadič) + USB + M.2 + PCI-e. Teoretický minimální výkon kaskády je 480A při maximální teplotě 125°C, což je již velmi slušná hodnota a můžeme tedy říct, že ASUS Crosshair VI Hero je připravena po stránce napájení na ty nejextrémnější metody taktování i za pomoci tekutého hélia. Mimo jiné má ASUS Crosshair VI Hero jednu z nejlépe nadimenzovaných napájecích kaskád na AM4 platformě. Celý napájecí orchestr diriguje Digi+ ASP1405 PWM regulátor.
Napájení operačních pamětí je tvořeno dvěma fázemi. U 24pinu ATX si můžete všimnout tzv. Probe-IT beltu. Jde o měřicí výstupy, skrze které je možné měřit reálné napětí voltmetrem.
Oblast s POST (Q-CODE) displejem a Q-LED diodami. Pokud není něco v pořádku, na displeji zůstane stát většinou dvouciferná hodnota, která referuje na specifický problém. Přesné kódy a jejich význam naleznete v manuálu k základní desce. O trochu jednodušší diagnostickou pomůckou jsou čtyři LED diody, kde každá z nich má specifickou barvu a rovnou referuje o místě problému. První dioda se vztahuje k procesoru, druhá k operačním pamětím, třetí ke grafické kartě a čtvrtá k BOOT zařízení (SSD/HDD disk).
Audio oblast SupremeFX S1220. Jak už název napovídá, je zde srdcem zvukový převodník ALC1220 od Realteku s odstupem signál/šum 120dB. Kondenzátory od Nichiconu nepřekvapí, ty jsou už na ROG deskách tradicí. Celkové kvalitě zvuku dopomáhá ES9023P DAC od ESSTECH. Celá audio část na desce je ostíněná tak, aby nedocházelo k interferencím od ostatních frekvenčních zdrojů, což zajišťuje celkovou čistotu podávaného zvuku.
Dostáváme se k OC části desky s tlačítky. Zleva máme klasické tlačítko pro zapnutí, směrem vpravo menší černé pro reset, SAFE_BOOT slouží k POSTnutí desky na defaultním nastavení BIOSu i přes zachování předchozích hodnot v UEFI. RETRY_BUTTON slouží k opakovaným pokusům POSTnutí i při daném nastavení v UEFI, tlačítko se používá hlavně při taktování pamětí, kdy je potřeba projít přes tzv. memory training, lidově řečeno lze v některých případech tlačítkem desku ukecat, aby vzala to, co jsme jí nastavili. Další tzv. dipswitch slouží k zapnutí/vypnutí SLOW_MODE. Hodí se pouze v případech extrémního taktování s tekutým dusíkem, a to ve chvílích, kdy má systém problém naskočit.Tato funkce procesor podtaktuje a snáze překoná problémy při tzv. Cold Boot Bugu, což je chvíle, kdy je procesor tak moc podchlazen, že se tzv. nemůže probrat. Nad SLOW_MODE switchem se nachází jumper pro zapnutí/vypnutí tzv. LN2 módu, který dovoluje zvedat
hodnoty v UEFI nad rámec klasického používání, které jsou potřeba pro extrémní taktování pod tekutým dusíkem. A jako poslední je ROG_EXT konektor, který zajišťuje podporu již zmíněného OC Panelu. Ten ale není součástí základní desky.
A ve finále se podíváme na zadní I/O část desky. První horní tlačítko zleva slouží k resetu CMOS, který vyresetuje nastavení BIOSu do původních hodnot. Druhé tlačítko s nápisem BIOS slouží k tzv. USB BIOS FLASHBACKU. S touto funkcí lze „flashnout“ BIOS v případech, kdy to jinak nejde. Tento způsob flashování funguje i bez procesoru. Jediné, co potřebujete, je zapojený 24pin ATX v základní desce, USB flashku (nejlépe o velikosti 4GB-8GB) naformátovanou na FAT32. Požadovaný soubor s BIOSem přejmenujte na C6H.CAP, flashku připojte do spodního ze čtveřice černých (USB 2.0) portů a stiskněte na pár vteřin tlačítko pro USB BIOS FLASHBACK. Kontrolka problikne a pokud stále bliká, proces flashování probíhá, což trvá několik minut. Jde zároveň o tzv. crashfree metodu, takže se nemusíte bát, že byste desku nesprávným flashováním zničili. Za mě obrovský palec nahoru pro ASUS, osobně jsem tuto cestu už mockrát použil a pravidelně ji využívám.
Následují tři čtveřice USB portů. Zadní port zde nabízí 8x USB 3.0 a 4x USB 2.0. Dále Gigabytový ethernet LAN port Intel I211-AT s přepěťovou ochranou a technologií GameFirst IV, která ve spolupráci s dodávanou a stejnojmennou aplikací dokáže nastavovat řízení toku dat tak, jak se vám to zrovna hodí. Můžete tak optimalizovat internetové připojení například pro hraní online her. Pod LAN portem je k dispozici USB 3.1, jednou typu A a podruhé typu C. A ve finále klasika pro připojení 3,5mm audio konektorů a výstup pro optický audio kabel.
Nacházíme se v části UEFI Extreme Tweaker. Odsud se ladí všechna primární nastavení, která budete potřebovat. BIOS u ASUS Crosshair VI Hero je jednoduchý a přehledný. Taktování u Ryzenu je nutnost a to platí hlavně pro operační paměti. Min. frekvence DRAM, kterou byste měli provozovat, je 2666 MHz, aby bylo dosaženo správné efektivity po stránce výkonu. Na následujících obrázcích uvidíte nastavení tak, jak Ryzen provozuji já při stabilní přetaktování.
Jako první položku v Extreme Tweakeru máme Overclocking Presets. Jde o přednastavené profily přetaktování. Ai Overclock Tuner doporučuji nastavit na manuál pro rozšířené možnosti nastavení. BCLK frekvency je frekvencí základního taktu, který je posléze násoben tzv. násobičem viz CPU Core Ratio. Máme-li BCLK 100.00 MHz a násobič x40, výsledná frekvence, na které procesor poběží, bude 4000 MHz. Jak jsem již zmínil, Crosshairka má na desce fyzicky externí generátor BCLK, tudíž lze zde BCLK měnit. Nebylo by se co divit, ovšem v současném portfoliu AM4 základních desek mají tuto funkci pouze nejvyšší modely desky od Gigabyte a ASROCKu, které jsou zatím velmi špatně dostupné. Celou tuto situaci považuji za hodně špatný vtip. Takže pokud si chcete s Ryzenem normálně pohrát, zvolte rovnou ASUS Crosshair VI Hero, jiná a lepší možnost zatím není.
Nabídka Performance bias obsahuje několik magických voleb, které přidávají výkon a dle mého zjištění ovlivňují pozitivně i celkovou stabilitu systému.
Memory freqency je položkou pro výběr taktu pamětí. Frekvence v nabídce jsou ovlivněné nastavením BCLK.
SMT je nastavení pro Simultaneous Multithreading. Celá platforma stejně jako Windows 10 ještě nejsou stoprocentně odladěné pro Ryzen a hry budou potřebovat opatchovat, aby byl výkon se zapnutým SMT lepší. Doporučuji proto pro účely her SMT vypínat. Opětovné zapnutí provedete jedině pomocí tzv. cold resetu, tedy tak, že vypnete napájecí zdroj a pomocí tlačítka pro zapnutí počítače odsajete zbytkové napětí. Pro zapnutý SMT nechte volbu na auto, přímo enabled nefunguje, disabled samozřejmě ano.
Zmíněné Overclocking profily, pro začátečníky není nic jednoduššího než nahrát 4GHZ OC Profile, funguje perfektně. Pokud zapnete LN2 mód, objeví se v nabídce několik dalších extreme OC profilů.
V druhé části Extreme Tweakeru máme shora pár šetřících funkcí. DRAM Timing Control slouží k úpravě časování operačních pamětí a External Digi+ Power Control jsou možnosti napájecí kaskády. Tweaker's Paradise je už část pro opravdové hračičky, tedy hlavně pro overclockery, kteří vědí, co dělají a potřebují více možností k posunutí celého systému směrem do nekonečna.
CPU Core Voltage lze nastavovat v manuálním režimu nebo pomocí offsetu. V manuálu se nastavuje pevně dané napětí, offset přidává napětí v milivoltech k tzv. VID hodnotě, která je daná z výroby a každý kus procesoru ji má trochu jinou. CPU SOC Voltage je napětí pro balík tzv. System on Chip, což je souborem napětí pro IMC (paměťový řadič) + USB + M.2 + PCI-e. PLL voltage je napětí pro vnitřní obvody procesoru. Pokud nebudete taktovat na tekutém dusíku, nebudete jej potřebovat. Poslední hodnota SB Voltage je jako obvykle napětí pro jižní můstek.
Se zmíněnou nabídkou DRAM Timing Control lze nastavovat primární časování. Subtimingy prozatím zvolit nelze, což je běžné u konkurenčních platforem. Takže, pokud rádi tweakujete paměti, zde si moc nevyhrajete. Není to způsobeno základní deskou, ale tím, že jsou tyto možnosti ze strany procesoru nedostupné.
Nabídka napájecí kaskády. Se zdejší nabídkou si moc nemusíte lámat hlavu. Pokud ASUS v něčem exceluje, tak jsou to nastavení na auto, kterým můžete na rozdíl od BIOSů konkurenčních desek věřit. Jen pro úplnost - Load-line Calibration, zkráceně LLC, se stará o kompenzaci hladiny napětí tak, aby nedocházelo k výrazným poklesům či nárůstům, což může v prvním případě způsobit nestabilitu, v druhém případě procesoru takové změny nesvědčí a mohou negativně ovlivnit jeho životnost.
Pro úplnou představu ještě druhá část možností napájecí kaskády. Poslední hodnota DRAM VBOOT Voltage se může hodit při zvyšování pamětí do nebes. Ale prozatím to není třeba. Limit frekvence se pohybuje mezi 3600MHz-3700MHz. Tímto máme zhlédnutou část Extreme Tweakeru.
Dále máme v hlavním menu UEFI položku Advanced, která nabízí možnosti celé platformy. Zde se dají nastavovat různé řadiče a zařízení na základní desce, například volby audio části, ethernetu, SATA, NVMe, USB a nebo ovládání LED osvětlení, které zde můžeme přímo vypnout.
Další položkou je Monitor. Jde o část UEFI, kde je souhrn všech hodnot, které dokáže BIOS číst. Najdeme zde hodnoty jednotlivých napětí, teplot a otáčky ventilátorů včetně vodní pumpy.
Předposlední položkou v UEFI je BOOT. Jak už název napovídá, jde o souhrnné možnosti nastavení, které se vztahují k procesu nabíhání počítače. Jednou z hlavních možností je zde nastavování priorit SSD/HDD disků, ze kterých bude načítán operační systém.
Poslední položkou je nabídka TOOL. Tato sekce nabízí užitečné a nepostradatelné nástroje. ASUS EZ Flash 3 Utility je nástroj k flashování BIOSu desky na novější/starší verzi. Secure Erase je velmi užitečný nástroj a pokud si dobře vybavuji, dává ho do svých UEFI pouze ASUS a jen u ROG modelů. Jde o utilitku pro SSD disky, která dokáže zařízení vrátit do původního stavu tak, jak to nedokáže ani klasický nástroj formátování. Díky Secure Erase můžete obnovit ztracený výkon vašeho SSD disku. ASUS Overclocking Profile je skvělým nástrojem pro taktování. Je zde několik profilů, které si můžete pojmenovat a uložit si aktuální nastavení celého UEFI. Doporučuji jej používat, protože velmi usnadní a urychlí práci. Tímto máme celé UEFI a možnosti BIOSu za sebou.
ASUS už tradičně dává ke svým ROG základním deskám balíček s názvem AlSuite, který seskupuje několik šikovných pomůcek dohromady. Hlavní částí je tzv. Dual Intelligent Processors, což je utilitka, s jejíž pomocí můžeme taktovat a monitorovat hodnoty systému. Až na monitoring teploty procesoru vše funguje ideálně, pro tento účel doporučuji používat Ryzen Master přímo od AMD.
Po rozkliknutí TPU se dostaneme k možnostem nastavování BCLK, násobiče a jednotlivým napětím. Pro případ, že nestojíte o grafickou stránku této pomůcky, existuje méně náročná a ořezaná lite verze pod názvem ASUS TurboV Core.
Tato část nabízí možnosti nastavení napájecí kaskády stejně jako v UEFI pod názvem External Digi+ Power Control, samozřejmě jsou zdejší možnosti lehce omezené oproti těm v UEFI.
Fan Xpert 4 je už dle názvu nástrojem pro regulaci připojených ventilátorů, případně vodní pumpy. Je zde možnost si nastavovat křivky výkonu ventilátorů dle teplot a podobně.
A jako poslední utilitka s názvem AURA, která slouží k ovládání a synchronizaci RGB LED osvětlení desky a připojených zařízení. Pomůcka nabízí široké možnosti od pestré škály barevných podání po způsob světelného projevu.
V předposlední kapitole se podíváme na taktování Ryzenu 7 1700 na ASUS Crosshair VI Hero. I přesto, že je AM4 platforma stále v plenkách, taktování je možné. Je i v celku snadné, ale záleží na tom, jak vysoko míříte. Jestli se bez něčeho u Ryzenu neobejdete, bude to taktování pamětí, protože výkon procesoru s pamětmi na základním nastavení, tzv. na defaultu je mizerný a doporučuje se provozovat operační paměti minimálně na 2677MHz a časování je také znát.
Testovací sestava
Pro jistotu a přehled si dáme menší opáčko screenů z UEFI. Pro vás, kteří taktování příliš nehovíte, bude nejlepší zvolit Gamers' OC profil nebo 4GHz.
Tento kus procesoru má limit přetaktování na jádrech něco lehce přes 4GHz. 4,1GHz už není možných, a to ani při napětí přes 1,5V. Zvolil jsem tedy takovou kombinaci BCLK a CPU Core Ratio, abych se dostal jak na 4GHz na všech jádrech, tak na 3466MHz na operačních pamětích, což není úplný limit, ale stále jde o nastavení v limitech, které jsou dle mého možné pro denní provoz. Crosshairka je v současnosti jediná základní deska pro AMD Ryzen, se kterou dáte paměti víc jak 3200MHz.
Pokud se budete snažit vytáhnout ze své sestavy maximum, budete si muset pohrát manuálně s napětím jádra CPU Core Voltage. CPU SOC můžete nechat na auto, ale je možné, že budete muset z důvodu taktování pamětí přidat napětí. S nejnovější verzí BIOSu se raději držte do 1.2V. DRAM Voltage je napětí pro paměťové moduly. Zde bude záležet, kolik ty vaše budou potřebovat a zda vámi žádanou frekvenci vůbec zvládnou. Pro frekvence RAM 2666MHz a více je potřeba provozovat tzv. single rank moduly a mít osazené pouze dva paměťové sloty.
Jak jsem již zmínil, i časování pamětí má značný vliv na výkon celé platformy a je potřeba najít rovnováhu mezi frekvencí, na které operační paměť běží, a jejím časováním. Rozumný limit ASUS Crosshair VI Hero se správně zvolenými paměťmi leží okolo 3466MHz při časování 14-14-14-22-67-1T. Větší frekvence při stejném timingu už vyžaduje vyšší napětí, které není vhodné pro denní provoz. Ačkoliv se mi podařilo dosáhnout funkčního přetaktu na 3600MHz se stejným časováním, frekvence 3466MHz byla stabilnější a o chlup efektivnější, za což může pravděpodobně narážení na limit paměťového řadiče.
Pro prvotní test stability vždy používám Cinebench R15. Tento celkem náročný test vyloučí jakoukoliv větší nestabilitu. Render scény díky šestnácti pracovním vláknům netrvá dlouho, a proto celý test několikrát zopakuji.
GeekBench 3 zvládne otestovat systém jak po stránce single threadu, tak práce s více vlákny. Celkové testování se skládá z reálných scénářů, které může počítač potkat. Krom jáder samotných je testována i stabilita a výkon operačních pamětí. Pokud by bylo něco nestabilní, test většinou zamrzne a program přestane odpovídat.
Benchmark SuperPI 32M je nejlepší na zjištění efektivity přetaktování pamětí, ale zároveň jde o výborný test stability. Pokud je něco na straně RAM nebo IMC nestabilní, SuperPI nahlásí chybu. Zde jsem se tedy přesvědčil o tom, že přetaktování pamětí na 3466MHz při časování 14-14-14-22-67-1T je připraveno pro trvalý provoz.
HWBOT H265 je už náročnější benchmark (test), který testuje výkon systému za pomocí enkódování videa. I zde jsem test několikrát zopakoval a vše bylo v pořádku. Tím máme počátečný testy stability za sebou. Samozřejmě nejlepší test stability je běžná práce, kterou na svém stroji děláte. Pro referenci můžete použít náročnější a delší testy, jako je RealBench, OCCT, Prime 95 a podobně.
Na závěr kapitoly vám ještě ukážu zmíněné přetaktování pamětí na 3600MHz při stejném časování 14-14-14-22-67-1T. Ačkoliv se zde už vypařila efektivita, výsledek je jasný. ASUS Crosshair VI Hero současně nemá na AM4 platformě konkurenci, a pokud chcete to nejlepší pro svůj Ryzen procesor, neexistuje lepší volby:)
ASUS Crosshair VI Hero utekla asi všem aktuálním AM4 základním deskám pro Ryzen. Ačkoliv má své mouchy, se kterými se samozřejmě do začátku nové platformy počítá, neustále vycházejí nové verze BIOSů a celková podpora produktu je na takové úrovni, na jaké má být.
Crosshairka působí celkově dojmem, že nikdo zde nic neodbyl. Jak už jsem zmínil a jak jste mohli vidět, nechybí externí generátor základního taktu, který umožňuje měnit právě BCLK frekvenci, napájecí kaskáda je naddimenzovaná více, než je třeba, jsou zde funkce pro OC, jako je RETRY_BUTTON, bez kterého se prostě neobejdete, konektivita desky je na výbornou. Velkým plusem je kompatibilita s AM3 chladiči, kterou nabízí napříč deskami pro AM4 platformu pouze C6H.
Ačkoliv celkové taktování především po stránce pamětí vyžaduje již pokročilé znalosti, limity desky jsou nastaveny vysoko. Se správným postupem lze dosáhnout vysoké frekvence i dobrého časování.
Jedinou věc, kterou bych asi vytkl, je doba POSTu, tedy časového rozmezí, než se deska prokouše od zapnutí do momentu, kdy je možné vstoupit do UEFI. Délku trvání bych asi přirovnal k X99 platformě, kde také musí mít uživatel nějakou trpělivost a doba nabíhání celého počítače není tak rychlá jako u konkurenční Z270 platformy, která nabíhá v mžiku oka.
Taktování
85 %
Celková výbava
95 %
Celkové dojmy
100 %
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.
Za skvělý návrh, bohatou výbavu a bezkonkurenční možnosti na poli AM4 základních desek s chipsetem X370 udělujeme ASUS CROSSHAIR VI HERO zlaté ocenění.