ASUS ROG ZENITH EXTREME (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog
ASUS ROG ZENITH EXTREME (RECENZE A TESTY)

Věřte, nebo ne, AMD Ryzen Threadripper nevypadá vůbec špatně. Na trhu jsou čerstvě 16 jádrové procesory s 32 vlákny v modelu AMD Ryzen Threadripper 1950X a 12 jádrové s 24 vlákny v modelu AMD Ryzen Threadripper 1920X a bleskurychle se na sklad blíží i 8 jádrový AMD Ryzen Threadrippe 1900X s 16 vlákny. Ceny oproti konkurenci se zdají jak z pohádky, a pokud tato levná monstra něco potřebují, je to pořádná základní deska. A proto je tu ASUS ROG ZENITH EXTREME. Jak nová základní deska pro AMD Ryzen dopadla v naší recenzi?

Co se v recenzi ASUS ROG ZENITH EXTREME dočtete?

  1. Přehled základních desek pro AMD Threadripper od ASUS
  2. Specifikace a představení ASUS ROG ZENITH EXTREME
  3. BIOS a nastavení pro přetaktování Threadripper 1950X
  4. Přetaktovaný Threadripper a testy stability
  5. Závěr aneb co já na to?

Přehled základních desek pro AMD Threadripper od ASUS

Model Zenith Extreme ROG STRIX X399-E PRIME X399-A
Formát EATX EATX EATX
Chipset X399 X399 X399
Podpora RAM 8 x DDR4 up to 3600+ (OC) 8 x DDR4 up to 3600+ (OC) 8 x DDR4 up to 3600+ (OC)
Multi-GPU 4 x SLI, CrossFireX 4 x SLI, CrossFireX 3 x SLI, CrossFireX
PCIe sloty 4 x16, 1 x4, 1 x1 4 x16, 1 x4, 1 x1 2 x16 3.0, 1 x16 2.0, 3 x1 2.0
M.2 1 PCIe x4/SATA, 2 PCIe x4 2 PCIe x4/SATA 2 PCIe x4/SATA
U.2 1 1 1
SATA 6 6 6
Ethernet Aquantia 10Gbe, Intel 1Gbe Intel 1Gbe Intel 1Gbe
Wi-Fi 802.11ad WiGig, 802.11ac WiFi 2x2, MU-MIMO 802.11ac WiFi 2x2, MU-MIMO
Audio SupremeFX, Realtek S1220, Codec, ESS, SABRE9018Q2C DAC SupremeFX S1220 Realtek S1220A
USB 3.1 Gen2 1 front, 1 Type-C, 1 Type-A 1 front 1, Type-C, 1 Type-A 1 front, 1 Type-C, 1 Type-A
Cena 14 999 Kč - Kč 8  399 Kč

Specifikace a představení ASUS ROG ZENITH EXTREME

Už na první pohled je vidět, že ASUS ROG ZENITH EXTREME není žádné "ořezávátko". A aby taky byla, vždyť AMD Ryzen Threadripper je, slušně řečeno, monstrum. Stručné specifikace na obrázku vypráví příběh o výbavě, která jako by se chystala na cestu na samotný kraj světa. Nikoho nepřekvapí 8 DIMM slotů, 4 po obou stranách obří patice pro tuto novou čtyřkanálovou platformu se slíbenými 3600MHz a více po přetaktování, což je zkrátka "masakr". Zenith je navíc vybaven tzv. DIMM.2 kartou, která patří do podivně vyhlížejícího DIMM slotu, kam by normálně přišla operační paměť, ale inženýři z ASUSu se rozhodli, že tam bude SSD, a ne jedno, ale rovnou dvě. Díky této "fičuře" lze provozovat RAID dvou ultrarychlých M.2 SSD disků s možnostmi dobře přístupné airflow.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; SPECIFIKACE

Aby těch M.2 SSD disků nebylo málo, další naleznete pod chladičem chipsetu, který zároveň slouží i jako heat sink pro onen třetí SSD disk. Nepozastavoval bych se vůbec u SATA portů, kdybyste vedle nich nalezli U.2 port, což dělá ASUS ROG ZENITH EXTREME základní deskou - po stránce konektivity - na zlaté ocenění. 

i

Co je to základní deska a k čemu přesně slouží? A víte, čím se od sebe různé druhy liší?

Další super změnou u ASUS ROG ZENITH EXTREME, se kterou se setkáváme stále častěji u hi-endových ASUS základních desek, je předinstalovaný I/O shield, což osobně pokládám za super věc. V této oblasti se nachází kryt, pod kterým je prodloužený heat sink napájecí kaskády s aktivním větráčkem. Zajímavou změnou je náhrada klasického Q-LED diagnostického displeje za tzv. LiveDash OLED displej, na kterém krom POST kódů můžete vidět i frekvence, napětí, teploty a další užitečné hodnoty. 

Díky tomu, že AMD Threadripper nabízí plný počet linek, ano úžasných 64 PCI-E linek, poskytuje ASUS ROG ZENITH EXTREME podporu 4-way SLI / CFX, takže si můžete dopřát zapojení 4 výkonných karet, pokud to jejich rozměry dovolí. Všechny sloty pro grafické karty jsou samozřejmě vyztuženy, což je při váze dnešních karet, navíc osazených fullcover vodním blokem, potřeba. Další "fičury", a zejména ty pro taktování na extrémní overclocking, si ukážeme za chvíli.

Bližší pohled na desku ASUS ROG ZENITH EXTREME

ASUS ROG ZENITH EXTREME; VRM; SOCKET

Na fotce ASUS ROG ZENITH EXTREME můžete vidět obří socket SP3r2 typu LGA čítající neuvěřitelných 4096 pinů. Velmi příjemnou změnou je, že systém osazování procesoru do patice je naprosto blbuvzdorný. Pokud se podíváte blíže, před bracketem patice se nachází rámeček a v něm je nyní průhledný kryt. Ten při první instalaci vyndáte a místo něj vsunete procesor uchycený v oranžovém rámečku tak, jak ho naleznete v balení. Rámeček i s osazeným procesorem položíte na patici a bracketem jej uchytíte a následně přišroubujete třemi šrouby. Jde opravdu o sofistikovaný způsob, který už je díky rozměrům procesoru a počtu pinům v patici zapotřebí. 

i Vše důležité o nových procesorech AMD se dočtete v článku o AMD Ryzen Threadripper.

Ihned nad paticí můžete vidět 8 fázovou napájecí kaskádu, která je složená s IR 3555M PowIRstage mosfetů o jmenovitém výkonu 60A, kterou řídí PWM regulátor ASP1405. Zajímavou "fičurou" u napájecí kaskády je kontakt, který v případě, že napájecí kaskádu osadíte vodním blokem, čí přímo procesorem i VRM monoblokem, dá ASUS ROG ZENITH EXTREME vědět, jakým způsobem je napájení chlazeno. SoC (System on Chip), který je souborem IMC (paměťový řadič) + USB + M.2 + PCI-e napájejí tři NexFET mosfety o jednotlivém výkonu 25A v modelu CSD97374Q4M od Texas Instruments a opět je vše řízeno ASP1405 PWM regulátorem.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BUTTONS

V oblasti hlavního napájecího TAX 24 pinu naleznete tzv. ProBelt, neboli měřicí body pro zjištění reálného napětí. Ihned vpravo vedle jsou tlačítka pro zapnutí a restartování celé desky a netradičně v této oblasti naleznete dva ESP 8 piny pro napájení procesoru. Za 24 pinem můžete vidět schovávající se switch, kterým se dají vypínat/zapínat PCI-E sloty, což může přijít vhod při řešení problémů, a to obzvlášť ve chvíli, kdy máte napevno k ASUS ROG ZENITH EXTREME nainstalované vodní chlazení.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; OVERCLOCKING

Na fotce je dolní pravá část desky ASUS ROG ZENITH EXTREME s funkcemi pro extrémní přetaktování. Zleva máme RSVD switch, který v momentě, kdy je funkční a zapnete základní desku, zafunguje jako defibrilátor v případech, kdy je procesor podchlazen do hlubokých mínusových teplot za pomocí tekutého dusíku. RSVD funkce vyloženě "napálí" určitě voltáže na dané hodnoty, čímž se procesor probere z tzv. cold boot bugu, ve kterém se procesor tváří jako mrtvý, dokud jej neohřejete skrz komín na tekutý dusík plynovým hořákem nebo horkovzdušnou pistolí.

Ihned vedle je jumper pro zapnutí funkce LN2_MODE, která základní desku ASUS ROG ZENITH EXTREME v podstatě odemyká pro účely extrémního taktování, dovoluje nastavovat vyšší hodnoty napětí, posouvá některé limity teplotních čidel a další. Pod ním se nachází SLOW_MODE jumper, který může prostřednictvím uměle vyvolaného throttlování frekvence pomoci s překonáním doby, než se dostanete do operačního systému. Červené tlačítko SAFE_BOOT v podstatě ignoruje jakékoliv nastavení BIOSu, díky čemu se můžete dostat do UEFI, pokud vám poslední nastavení nefunguje. A ve finále bílé tlačítko RETRY_BUTTON slouží k dalšímu pokusu při době POSTu, občas se vyplatí žádané nastavení zkusit přes toto tlačítko alespoň třikrát, pokud máte dojem, že by to fungovat mělo. Nejvíce jej využijete asi při ladění frekvencí a časování DDR4.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; IO SHIELD

Jak jsem již zmínil, ASUS ROG ZENITH EXTREME má aktivně chlazenou napájecí kaskádu. Větev hlavního pasivního chladiče ofukuje malý ventilátor. S tímto designem se můžete setkat u TUF série ASUS základních desek. Ventilátor je sice při plném výkonu hlučný, ale v normálním provozu ho téměř neuslyšíte.

Zmíněný napevno zabudovaný I/O shield a jeho funkce a konektory jsou následující. Ihned zleva máme tlačítko pro USB BIOS Flashback. Jde o funkci k naflashování BIOSu i bez CPU a RAM, kdy vám stačí pouze USB flashka. Tlačítko nad ním slouží k resetu CMOS, hned vedle máme trojici konektorů pro Wi-Fi antény, čtveřici USB 3.0, ethernet konektor, opět dvojici USB 3.0, další dvojici USB, verze 2.0, z nichž horní slouží pro funkci KEYBOT a druhá pro onen zmíněný USB BIOS Flashback. A úplně vpravo klasická pětice 3,5 mm audio konektorů so SPDIF výstupem. Pokud vás zajímá kompletný unboxing ASUS ROG ZENITH EXTREME, mrkněte na video v úvodu článku.

BIOS a nastavení pro přetaktování Threadripper 1950X

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

První stránkou, na kterou narazíte, je My Favourites, tedy sekce s oblíbenými položkami, zde asi není co více řešit. 

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

V sekci MAIN naleznete stručný přehled o systému, tedy např. to, jakou verzi BIOSu máte nainstalovanou, jaký procesor je v desce osazený, na jakých frekvencích operuje. Je zde nastavení jazyka, data apod.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

Extreme Tweaker je hlavní sekce, která nás bude zajímat. Ihned nahoře máme subsekci Overclocking Presets, kde se nachází pouze jeden profil na 4 GHz, která můj procesor v režimu 16 jader a 32 vláken nebyl schopen ustát. Proto jsem pro tento plný režim nastavil CPU Core Ratio, což je násobič základního BCLK taktu na 37.00, čímž jsem nastavil finální takt (frekvenci) všech 16 jader na 3700 MHz. Víc bohužel nebylo stabilních ani s relativně vysokým napětím.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

V oblasti s voltážemi jsem nastavil CPU Core Voltage na Manual mode a hodnotu napětí pro jádra na 1.375V, což stačilo na 3,7GHz na všech 16 jádrech. Taktoval jsem i RAM, u AMD Threadripperu to je nutné kvůli Infinity Fabric, což je komunikační kanál mezi CCX (Core Complex), a ten operuje na stejné frekvenci, jako právě běží operační paměti. K dosažení maximální stability s přetaktováním DDR4 na všech čtyřech kanálech na 3466 MHz s CL15 bylo potřeba nastavit napětí na CPU SOC Voltage na 1.1V. Profil, ke kterému se ihned dostanu, nastavil napětí na všech paměťových kanálech na 1.4V, což lze pokládat za bezpečnou hranici pro trvalý provoz, a hodnota byla opravdu dostačující.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

Do DRAM Timing Control sekce se dostanete z Extreme Tweakeru a asi nejzajímavějším místem zde je subpoložka Memory presets, ve které najdete velmi zajímavé profily.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

Milým překvapením jsou Stiltovi profily. The Stilt je asi nejznámější osobností na poli AMD procesorů, je to overclocker a nadšenec a uznávaná autorita, takže se ani nedivím, že jsem na desce našel přednastavené presety s jeho jménem. Nejvíce se mi s ohledem na časování a na testy pro vás líbil předposlední profil s 3466MHz a timingem 15-15-15-15-35 a ten fungoval "jak víno".

ASUS ROG ZENITH EXTREME; UEFI

V rozmanité sekci Advanced na vás pak čekají různé možnosti týkající se procesoru, ale i řadičů, USB portů, nastavení LAN, RBG a tak dále, rozhodně to stojí zato prozkoumat.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; UEFI

Klasická sekce monitoringu, nic převratného. Naleznete zde teploty, otáčky ventilátorů a hodnoty napětí. 

ASUS ROG ZENITH EXTREME; BIOS

Opět klasika, vše co se týká bootování, a doby či vlastností s tím spojenými. 

ASUS ROG ZENITH EXTREME; UEFI

V poslední sekci Tool, neboli nástroje, nalezneme pár šikovných vychytávek. ASUS EZ Flash 3 Utility slouží ke klasickému flashování. Secure Erase je pak nástroj pro správný formát SSD disků, který jim dokáže vrátit původní rychlosti, pokud je to technicky možné, a nejlepší a mou oblíbenou "fičurou" jsou Overclocking Profily, do kterých si můžete uložit libovolné nastavení BIOSu, a kdykoliv se k němu vrátit.

Přetaktovaný Threadripper a testy stability

Testovací sestava

  • MB: ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
  • CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X
  • RAM: G.Skill FlareX 3200 MHz CL14
  • Chlazení: NZXT Kraken X62
  • SSD: Samsung 960 PRO 2TB
  • PSU: Seasonic PRIME 1200W Platinum
  • Case: Open Benchtable

ASUS ROG ZENITH EXTREME; CINEBENCH R15

Když taktuji, tak jako první používám Cinebench R15 pro zjištění počáteční stability přetaktu. Benchmark renderuje scénu, kterou vidíte na obrázku, je středně více náročný na jádra procesoru, a pokud je stabilita hodně špatná, test ukáže chybu, v horším případně systém zamrzne, nebo zvlášť u AMD zčerná obrazovka. 

ASUS ROG ZENITH EXTREME; SuperPI 32M; Geekbench 3

Důležité je i otestovat přetaktování pamětí a Geekbench 3 krom toho, že parádně otestuje i jádra procesoru, tak zatíží i operační paměti a IMC. SuperPI 32M je asi tím nejnáročnějším testem pro RAM, a proto, pokud 32M test doběhne ve všech 24 kolech, dá se s klidem říct, že na přetakt pamětí je spolehnutí.

ASUS ROG ZENITH EXTREME; HWBOT H265

HWBOT H265 je benchmark, který testuje výkon procesoru při H.265 enkódingu videa. Jedná se o jeden z nejnáročnějších testů, a pokud projde do konce několikrát po sobě, lze to považovat za dostatečné.

Závěr aneb co já na to?

Nejprve, AMD Ryzen Threadripper se mi líbí, opravdu, a ještě víc se mi líbí jeho cena. Jde o brutální procesor se super výkonem za super prachy. Jistě, Skylake-X má větší IPC a taky stojí více peněz. Objektivně ale musím podotknout, že na první rande s Threadripperem jsem se dostal k tomu nejvyššímu hi-endu vůbec, a tak je možné, že s jinou základní deskou bych třeba tak spokojený nebyl. Na ASUS ROG ZENITH EXTREME mě potěšila spousta věcí, ale nejvíce přednastavené profily pro DDR4 od Stilta a taky to, jak jednoduché bylo taktování čtyřkanálové platformy, což se s X299 a starší X99 platformou nedá srovnat.

Za sebe tedy můžu říct, že pokud to s Threadripperem myslíte vážně a chcete si ho užít naplno, "běžte" do základní desky ASUS ROG ZENITH EXTREME. Cena je sice vyšší, ale od designu, přes výbavu a funkce, až po samotné taktování si tu cenovku opravdu zaslouží. Já si teď už jen počkám, až nám dorazí na sklad vyhřevné backplaty od K|NGP|Na kompatibilní s TR4 socketem, které dělají extrémní overclocking o 200% jednodušší a bezpečnější, a ihned se vrhnu na pořádnou OC session s tekutým dusíkem.

ASUS ROG ZENITH EXTREME, základní deska

ASUS ROG ZENITH EXTREME

Základní desky

Za ultimátní základní desku pro procesory AMD Threadripper, na které se taktuje jedna báseň a hrátky s DDR4 nepůsobí bolesti hlavy, ale právě naopak, uděluji ASUS ROG ZENITH EXTREME naše nejvyšší, zlaté hodnocení!

Klady

  • Super výbava (konektivita, OC funkce)
  • Výborné možnosti taktování
  • Aktivně chlazená napájecí kaskáda

Zápory

  • Vyšší cena (ale jde o top model)
  • V balení by mohl být ROG OC PANEL
Michal Mikle
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.
Vytisknout
P-DC1-WEB32
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon