AlzaBoxy Q1 Dyson

Battlefield V (RECENZE) – Překvapivě kvalitní FPS

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Otevřená beta Battlefield V všem ukázala dílo, na němž měli tvůrci z EA DICE ještě hodně co dolaďovat, což nakonec vedlo k měsíčnímu odkladu data vydání. V redakci jsme si v předešlých dnech zahráli finální verzi této očekávané FPS. Jak si vedla v našich očích, si máte možnost přečíst v následujících řádcích této recenze

Battlefield V; keyart: cover

zdroj: EA DICE


• Žánr: FPS • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: EA DICE • Vydavatel: Electronic Arts • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (20. listopadu 2018) Homepage • Čeština: Ne Battlefield V – Recenze (PC)

 1. Rádoby dojemné příběhy Battlefield V nedokáží kvůli své délce řádně zaujmout
 2. Umělá inteligence se občas blejskne, většinou se však nejedná o žádný zázrak
 3. Slabou kampaň Battlefield V zachraňuje multiplayer
 4. Na vývoj postavy je kladen velký důraz, zbraní tu ale není mnoho
 5. Tvůrci Battlefield V se kontroverzních kroků nebojí, mikrotransakce mu však nedominují
 6. Battlefield V ukazuje směr, kterým může série s klidem kráčet
 7. Recenze Battlefield V: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Battlefield V PC

Rádoby dojemné příběhy Battlefield V nedokáží kvůli své délce řádně zaujmout

• Recenze: 26. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Krátce před vydáním Battlefield V se vývojáři z EA DICE chlubili tím, že jejich série druhoválečných příběhů v lecčem předčí hráči dosti hanobené osudy vojáků z první světové války prezentované v Battlefield 1. Ten před nás stavěl relativně krátké dějové linky zaměřené na jednotlivce bojující na správné straně barikády, jež byly často kritizovány pro přílišnou uspěchanost a nevýrazné protagonisty. V Battlefield V se stejně jako v jeho předchůdci setkáváme se skupinkou hrdinů, jejichž životní epizody by nás měly chytnout za srdíčko intenzitou vyprávění a propracovaností charakteru jednotlivých postav.

Battlefield V; screenshot: cover
Kampaň pro jednoho hráče se v Battlefield V moc nepovedla. Jestli vše zachrání mutliplayer, se dozvíte v následujících odstavcích.
i Společnost Microsoft uvádí v těchto dnech na trh dvojici speciálních sad konzole Xbox One s hrou Battlefield V, která oficiálně vychází 20. října 2018. Co sady obsahují? Zjistíte v článku: Konzole Xbox One s Battlefield V.

Aktuálně nabízená herní kampaň Battlefield V se vám během nepříliš dlouhého časového úseku pokouší co nejefektivněji odvyprávět příběh norské bojovnice za svobodu Solveig, britského záškodníka Billyho Bridgera a francouzského vojáka Dema, jehož spolubojovníci mají velké problémy s tím, že má trošku jinou barvu kůže než oni. Teoreticky by se dalo říct, že se na třech dvouhodinových epizodkách nedalo mnoho zkazit. Opak je bohužel pravdou. Co je jejich hlavním kamenem úrazu? Nedostatek času. Po dlouhých scénářích zacílených na jednotlivce tu nyní máme krátké epizody, které vám díky své délce neumožní vytvořit si s jednotlivými charaktery určité pouto, jež by ve vás ve vypjatých situacích vyvolávalo napětí a v těch emotivních nutilo k slzám.

Battlefield V – příběhová stealth pasáž (Gameplay)

Kampaň Battlefield V zacílená na Billyho Bridgera se točí okolo výpadů za nepřátelskou linii.

Kdyby byla přílišná krátkost neumožňující tvorbu hlubšího vztahu s hlavními protagonisty válečných epizod jediným nedostatkem celé kampaně, zřejmě bych dokázal přimhouřit očko. Nejedná se však bohužel o jediný nešvar, kterým příběhová část Battlefield V trpí. Pokud se občas díváte na televizi, určitě jste měli možnost při přepnutí na špatný kanál jednou či dvakrát vidět některý z horších kinematografických projektů sázejících na dosti nerealistické vyobrazení bojových situací, v nichž jednotlivec hravě rozdrtí klidně celou armádu vycvičených opic, vojáků nebo žraloků, kteří proti němu vylétají z obří vodní smršti. Na dosti podobné bázi je naneštěstí vystavěn průběh většiny příběhů nabízeného hrdinného trojlístku, na nějž by mohl být nakonec pyšný i sám legendární Rambo.

Pomyslnou záchrannou pákou je dle mého názoru spektrum lokací, do nichž se s aktuálními herními protagonisty Battlefield V podíváme. Namísto klasických bojišť, jež jsme mohli navštívit v předchozích dílech Call of Duty či třeba Brothers in Arms, jsou tu před nás postavena místa, na kterých bylo dosud prolito jen minimální množství virtuální krve. V případě, že jste se těšili na kultovní pláž Omaha či na jiná permanentně recyklovaná bitevní pole, musíme vás zklamat. Namísto nich se těšte na neokoukanou skladbu, v níž naleznete norské lesy ideální k nočnímu lyžování, francouzskou pevnost a rozsáhlou africkou pustinu nabízející útočiště německé vojenské základně.

Battlefield V; gameplay: poslední vzdor Battlefield V; gameplay: Billyho parťák Battlefield V; gameplay: továrna
Obrázek 1: Na samém počátku Battlefield V si projdete řadou krátkých situací, jež nekončí vždy dobře. Obrázek 2: Hlavní hrdinové celého příběhu jsou obdařeni perfektním dabingem. Obrázek 3: Vaše cíle jsou dosti různorodé, jednou se podíváte do továrny, jindy si zase sjedete na lyžích řádný kopeček.

Umělá inteligence se občas blejskne, většinou se však nejedná o žádný zázrak

Mentální úroveň nepřátel nebyla v sérii Battlefield nikdy ničím výjimečným. Stávalo se, že oponenti přehlíželi zmizení svých přátel, či naopak reagovali na sebemenší vyrušení až příliš agresivně. Battlefield V trpí klasickým nedostatkem této kultovní FPS značky. Nepřátelé jsou v kampani stejně dutí jako kvalitní dubový sud po prohýřené noci. Nejednou se mi při hraní stalo, že jsem střílel lehkým kulometem a vojáci, kteří nestáli ani sto metrů ode mě, to zcela ignorovali. Čas od času však měla AI i světlé chvilky, to jí upřít nelze. Tvůrci její jednotky totiž obdařili vnitřním zrakem, jež je k vám mnohdy přivede, ať se budete před jejich zraky ukrývat sebelíp, což mi dosti kazilo zážitek z nočních misí zacílených na tichost a nenápadnost.

Battlefield V; gameplay: pevnost Battlefield V; gameplay: bug Battlefield V; gameplay: návrat do bojové zóny
Obrázek 1: Asi nejzajímavějším momentem celé kampaně Battlefield V je bitva o pevnost. Obrázek 2: Stejně jako v minulosti i nyní naleznete v příběhové části řadu bugů. Obrázek 3: V problematičnosti však podle mě nedostatky technického rázu značně převyšují špatně navržené bojové zóny.

V současnosti představená umělá inteligence kontrolující všechny nepřátelské síly na mapě ve mně vyvolává trošku obavy. Když si představím, že bych se s něčím podobným setkal za pár měsíců v kooperaci, jež bude následně přidána, nejsem vůbec nadšen, protože boj se zaostalými vojáky či oponenty, kteří vás ani nemusejí řádně vidět, není žádná legrace. Stejně tak se z dlouhodobého hlediska obávám designu úrovní. Pokud nám budou v PvE hře pro více hráčů nabídnuty vedle jasně definovaných koridorů také rozsáhlejší mapy s nulovou propracovaností jako v kampani, rozhodně nebude důvod k jásání, protože se velmi rychle ohrají a často vás limitacemi spíše znechutí, než nadchnou. Snad v EA DICE dostanou rozum a dají nám k dispozici podobný koncept jako v multiplayeru.

Nejeden hráč je jistě po přečtení posledního odstavce dosti udiven. V Battlefield V už se nesetkáme pouze s koridory? Ano, vidíte správně. Kromě uzavřených lokací s vcelku rozumně rozloženými kontrolními body se většinou po primárně příběhové misi podíváme do otevřenějšího prostoru, který rozsahem nemá daleko k mapám v multiplayeru. Kdyby nám v nich vývojáři nabídli skutečně otevřený prostor bez jakýchkoliv omezení spolu s osobitým spektrem úkolů, zřejmě bych tuto inovaci uvítal s otevřenou náručí. Naneštěstí je rozsah bojišť násilně redukován a paleta cílů též nepatří k nejpestřejším. Upřímně doufám, že takto nebude zpracován také chystaný PvE režim.

Battlefield V – bomba (vlastní gameplay)

Obrana strategických pozic vám dá v Battlefield V často řádně zabrat, když je však udržíte, vítězství máte v kapse.

Hra pro jednoho hráče je obdobně jako v předchozích dílech Battlefield primární slabinou celého titulu. Velmi krátká herní doba, tupá AI, možná až příliš uzavřené koridory a heroické momenty z céčkových bijáků dělají z kampaně dosti slabý prvek, jež je tažen snad jen designem úrovní, osobitostí lokací a vykreslením jednotlivých postav. Kdyby tu byl příběhový scénář sám za sebe, titul by byl zřejmě rád, kdyby si ve finále odnesl průměrnou známku. Battlefield V naštěstí nedisponuje jen příběhovými scénáři. K dispozici je zde pochopitelně také multiplayer. Ten dle mého názoru představuje stěžejní prvek celé série, jenž v rámci kvalit mnohonásobně převyšuje doposud kritizovaný singl, za jehož plnou absenci, či naopak výraznější zpracování bychom se na autory nezlobili.

Slabou kampaň Battlefield V zachraňuje multiplayer

Jelikož není singl ničím zázračným, jedná se spíše o prvek určený pro zahřátí a poznání elementárních herních prvků. Pokud si budete chtít projít skutečným virtuálním žárem bitvy, nezbude vám nic jiného než se vrhnout do multiplayeru, který proti vám na gigantických bojištích stejně jako v minulosti postaví živé hráče se všemi jejich klady a zápory. V elementárním rámci se Battlefield V v tomto ohledu moc neliší od většiny svých předchůdců. Nelze však říct, že by do série nepřinášel inovace nebo dokonce, že by sám nedisponoval trumfy pomáhajícími mu zastínit všudypřítomnou konkurenci.

Hlavním esem v rukávu Battlefield V jsou zaručeně masivní pozemní operace, nahrazující koncept velkolepých vojenských akcí, které byly vývojáři představeny poprvé v Battlefield 1, kde si je hráči i přes některé nedostatky skutečně hodně oblíbili. Aktuálně nabízené akce se v mnohém podobají původnímu návrhu, jejich rozsah byl však navýšen. Namísto zuřivého boje o zákopy tu nyní máme několikadenní mise. Ty hráče díky své různorodé náplni nenutí jen k permanentnímu zabírání nepřátelských pozic, ale nabízí jim také řadu dalších cílů, jež je nezbytné pro vítězství splnit. Někdo by mohl namítnout, že se až tolik nezměnilo. Osobně však tuto změnu vítám, protože boje o zablácené díry v zemi plné nástrah mi zrovna dvakrát nesedly, přestože si člověk časem zvykl na leccos.

Battlefield V; gameplay: pole Battlefield V; gameplay: letadlo Battlefield V; gameplay: most
Obrázek 1: Vojenské pozemní operace před nás postaví i malebné lokace. Obrázek 2: Na svět se budeme moci podívat i z nebeských výšin. Obrázek 3: O gigantický železniční most se budou svádět krvavé boje.

Hra samotná nám v současnosti dává k dispozici celkem čtyři velké vojenské scénáře zasazené do velmi různě navržených lokalit, jenž vám nabízí poměrně odlišné úkoly. V operaci Pád Norska se budeme moci podívat do sněhem zavátého Narviku, o jehož přístav se povedou tuhé boje jak v noci, tak i v průběhu dne. Pouštní akce v Severní Africe nám naopak umožní navštívit Hamadu a rozlehlé vojenské letiště, které bude téměř nemožné získat. Pokud neholdujete poušti ani přílišnému chladu, lze se ve scénáři Nájezd na Rotterdam vydat do nizozemského velkoměsta, jež je zde prezentováno ve více podobách. Za sebe musím říct, že jsem si nejvíce zamiloval kampaň ve Francii, v níž jsem měl možnost bojovat nejen o most, ale také o malou francouzskou vesničku, jejíž obrana stála za to.

Kromě rozsáhlých a časově náročných velkých vojenských operací lze nyní v Batttlefield V nalézt též osm impozantních map hratelných v klasických herních režimech vyskytujících se ve většině FPS (Conquest, Team Deathmatch, Domination, Rush, Frontlines). Prakticky se jedná o lokace, jež máte možnost navštívit v rámci pozemních misí, jenže touto cestou si je můžete vychutnat samostatně a v režimu, který vám bude sedět nejvíce, což jako hráč s malým dítětem v domácnosti dosti vítám, protože ne vždy mám čas na dlouhý zápas a rozsáhlé akce, jež bez postihu nelze opustit. Stejně tak vás v jednorázových bitvách méně zasáhnou všudypřítomné bugy, které dokáží půlhodinový zápas prodloužit na nekonečně dlouho. Stačí jen, aby zmizela pro postup nutná bomba.

Battlefield V; gameplay: kostel Battlefield V; gameplay: stráž Battlefield V; gameplay: buglá bomba
Obrázek 1: Bombardováním poničený kostel vévodí v Battlefield V rozmetanému Rotterdamu. Obrázek 2: Z některých zbraní za chodu moc dobře střílet nelze, ideální je s nimi proto zaujmout výhodnou pozici. Obrázek 3: Když se bugne bomba, čeká vás dlouhá noc, protože jinak než odchodem ze hry se ze zaseklé bitvy nedostanete.

Na vývoj postavy je kladen velký důraz, zbraní tu ale není mnoho

Už od samého počátku nám série Battlefield nabízí čtyři specifické herní třídy s unikátními zbraněmi a výstrojí. Battlefield V se od odkazu značky nikterak neodklání. Opět tu nalezneme průzkumníka, útočníka, polního lékaře a podporu. Tentokrát však lze každému povolání navolit jednu ze specializací. Ta určuje pasivně jeho efektivitu s určitým typem smrtících nástrojů či obohacuje jeho výpady kupříkladu o dovednost zvýraznění střelbou ochromených cílů. Celkově se mi nový koncept fungování postav a vytváření speciálně zacílených profesí hodně líbí, už bylo na čase obohatit tuto FPS o aspekt, který je jinde běžným.

V předchozím odstavci bylo jasně naznačeno, že herní třídy mají v Battlefield V jasně definované role. Průzkumník je tu především proto, aby eliminoval cíle na větší vzdálenosti a prozkoumával okolní terén. Útočník je agilního ražení a dokáže si hravě poradit jak s pěchotou, tak i těžší technikou. Ideální je při likvidaci tanků, s nimiž se třeba polní lékař stabilně zachraňující životy dokáže popasovat skutečně jen těžko. Když však jde o resuscitaci polomrtvých spolubojovníků, nemá lékař mezi ostatními povoláními konkurenci. Asi nejzajímavěji navrženou třídou je dozajista podpora schopná stavět různé typy obranné techniky, již je možné využít nejen k podpoře dané pozice, ale též k eliminaci útočících protivníků.

Battlefield V – medik (Gameplay)

Medik vám v Battlefield V leckdy zachrání život, protože je schopen dodávat potřebné lékárničky a oživovat padlé vojáky.

Když už jsem nakousl budování, trošku ho v tomto odstavečku spolu s léčením padlých rozvedu, protože je považuji za dosti zásadní inovace. Stavět zábrany může v Battlefield V prakticky každý, minimálně elementární barikády, ostnaté dráty, protitankové zátarasy a bedny pro střelce má možnost vystavět průzkumník, medik, nebo i útočník. Skutečné specialitky však má k dispozici jen podpora, která na pozici může vybudovat polní sklad, ošetřovnu a stacionární děla, s jejichž pomocí se budou daná místa snáze bránit. Dosti zajímavým aspektem je též zvedání vážně raněných, jimž může rychle pomoci buď kterýkoli doktor, nebo člověk ze skupiny, jemuž zachraňování potrvá déle, takže nejednou bude muset rozhodnout, zda dá vsázku svůj život.

Pokud byste se mě zeptali, co se mi na hře pro více hráčů v Battlefield V vyloženě nelíbilo, odpověď by byla jasná: bugy spolu s nedostatkem zbraní. Minimálně bugy v brzké době snad odstraní patche. U palety pušek a samopalů to bude horší, protože ty je třeba vždy řádně vybalancovat. Popravdě moc nechápu, proč je právě nabízené spektrum tak chudé, když je tvořeno převážně zbraněmi z Battlefield 1, který aktuálně nabízí hodně rozsáhlou škálu smrtících hraček. Mimoto mají obě bojující strany stejnou výstroj, liší se jen těžkou a lehkou technikou. Kdyby tvůrci specifikovali výstroj frakcí, dodali veškerý arsenál z předchozího dílu, nebo zbrusu nové kusy z průběhu druhé světové války, udělali by zřejmě lépe, protože bez nich si není pořádně z čeho vybrat, což považuji za problém.

Battlefield V; gameplay: umírání Battlefield V; gameplay: interiér tanku
Obrázek 1: Umírání tu představuje dlouhý proces, jenž může zvrátit váš spolubojovník – bude však riskovat svůj život, protože vás na nohy nezvedne hned. Obrázek 2: Posádka tanku je v Battlefield V dosti omezená, střelec se stará jak o kontrolu vozu, tak i o palbu z primární zbraně.

Tvůrci Battlefield V se kontroverzních kroků nebojí, mikrotransakce mu však nedominují

Otevřená beta Battlefield V jasně ukázala, že jeho hlavní slabinou budou mikrotransakce, jejichž design byl natolik příšerný, že se je tvůrci po velké kritice ze strany hráčů nakonec rozhodli od základu překopat. Ve finále nám díky hlasu komunity dodali slušně fungující systém, v němž se prakticky ke všemu, po čem bažíte, dokážete dříve či později dostat hraním a plněním denních výzev i různě náročných úkolů.

V boji získanou herní měnu budete užívat k otevírání kosmetických doplňků, vylepšování techniky a odemykání dovednostních stromů jednotlivých zbraní. Každá smrtící hračka má v Battlefield V unikátní strom dovedností nabízející dvě cesty, jimiž se můžete ubírat. U kulometu MG-32 si kupříkladu máte možnost vylepšit chlazení a přidat větší zásobníky, přijdete tak však o tlumení zášlehu, jež se nachází v druhé vývojové větvi, která se vám navolením prvních zmíněných automaticky uzavře. K dispozici jsou vám vedle evolučního řetězu dány také vyměnitelné součástky, jimž dominují mířidla spolu s různými vizuálními úpravami jednotlivých částí pušek.

Battlefield V; gameplay: tank Battlefield V; gameplay: dělo Battlefield V; gameplay: hrdinové
Obrázek 1: Tanky představují vojenskou techniku, která dokáže často zamíchat kartami. Obrázek 2: Děla jsou tu především proti těžké technice, když však chcete, lze je použít i na vojáky. Obrázek 3: Battlefield V nám nabízí specifické spektrum hrdinů, v jejichž kůži se můžete vydat do boje.

Relativně slušně se vývojářům z EA DICE podařilo nakonec vyřešit i zpočátku dosti kritizovanou přítomnost žen a osob jiné než bílé pleti. V herním menu je vám nabídnuto několik postav, z nichž si můžete vybrat svého protagonistu. U Němců samozřejmě nenaleznete žádné černochy, ti se nachází jen u spojenců, kteří disponují o něco pestřejším výběrem než jejich rasističtí protivníci. Celkově by tato možnost volby mohla umlčet většinu křiklounů bojujících za absenci či minimalizaci přítomnosti zástupkyň něžnějšího pohlaví. Osobně jsem trošku zklamán z absence možnosti vytvoření vlastní vojačky, jenž je nahrazena jasně definovanými formami, které mi moc neimponují.

Stejně tak se tvůrcům povedla optimalizace, která umožňuje hrát Battlefield V na slušné detaily také hráčů se slabšími či středně výkonnými stroji. Vzhledem k tomu, jak moc se vyvedla grafická stránka, se skutečně divím tomu, že není celková náročnost citelně vyšší. Za velmi vydařenou osobně považuji též vylepšenou destrukci, která umožňuje za pomoci výbušnin, tanků, děl a letadel zničit prakticky kterýkoliv objekt na mapě bez ohledu na to, zda se jedná o zásadní strategickou pozici či bezvýznamný baráček.

Battlefield V – tank (Gameplay)

Ačkoli dokáže tank v Battlefield V zničit leccos, dvěma ranám z protitankové zbraně se ubrání těžko. Celkově mi přijde, že technika není tak silná jako v Battlefield 1.

Battlefield V ukazuje směr, kterým může série s klidem kráčet

Kdybych řekl, že jsem se na nový díl série Battlefield po předešlých nepříliš pozitivních oznámeních zaměřených na rozdělení obsahu na menší části těšil, lhal bych, protože nejsem velkým fanouškem zbytečně rozkouskovaných projektů. Ve finále mi však EA DICE nabídla tak naditou hru, že jsem byl nucen během prvních deseti hodin v multiplayeru přehodnotit svůj negativní postoj. Do rukou mi totiž byla dána povedená FPS s velmi silnou hrou pro více hráčů, nádhernou grafickou stránkou, dynamickou hratelností, slušným vývojem tříd a dlouhodobým potenciálem, který lze rozpoznat již nyní. Achillovou patou Battlefield V je opět příběhová část s nepříliš kvalitní umělou inteligencí, dosti krátkou herní dobou a značně přehnanými situacemi.

Battlefield V; screenshot: poslední kampaň
Na finální kampaň Battlefield V si budeme muset stejně jako na řadu dalších prvků ještě nějaký ten pátek počkat. Snad bude zpracována lépe, než doposud nabízené scénáře.

EA DICE nám tento rok přinesla velmi kvalitní titul. Battlefield V je skutečně vydařená FPS sázející primárně na multiplayer. Minout by ji zaručeně neměli fanoušci série, kteří se už nějaký ten pátek třesou na to, až se znovu podívají na bojiště druhé světové války a řádně si na nich zařádí s futuristicky upravenými zbraněmi, jež do této éry moc nezapadají. Pokud se řadíte spíše mezi fanoušky série ARMA, Insurgency či jiných realisticky laděných projektů, dejte od tohoto kousku raději ruce pryč, protože jeho hratelnost je cílena spíše na dynamičtěji zaměřené hráče, nikoliv na fandy historické přesnosti. Osobně jsem si však hraní nového Battlefieldu hodně užil, takže za sebe nákup vřele doporučuji.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

Recenze Battlefield V: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 75 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
65 %
 Audiovizuální zpracování
90 %
 Znovuhratelnost
85 %
Battlefield V; recenze

Klady

 • Dechberoucí grafika
 • Velmi specifický výběr multiplayerových map
 • Zasazení jednotlivých příběhů
 • Unikátní herní třídy
 • Budování zátarasů
 • Zajímavě navržené oživování
 • Zničitelné prostředí, kam se člověk podívá

Zápory

 • Hodně slabá kampaň pro jednoho hráče
 • Tupá AI
 • Všudypřítomné bugy narušující jak kampaň, tak i multiplayer
 • Aktuálně nikterak oslnivé spektrum zbraní
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Battlefield V PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky Ultra HW požadavky (DXR)
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit, Update říjen 2018 (1809)
Procesor Intel Core i5-6600K / AMD FX-8350 Intel Core i7 4790 / AMD Ryzen 3 1300X Intel Core i7 8700 / AMD Ryzen 7 2700
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 / Radeon HD 7850 NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB / Radeon RX 580 NVIDIA GeForce® RTX 2070
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0  DirectX Raytracing Compatible video card
Operační paměť 8 GB RAM 12 GB RAM 16 GB RAM
HDD 50 GB 50 GB 50 GB

S jakým herním PC na Battlefield V?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Související články

Hodnocení metacritic


Battlefield V – Novinky

 1. (8. 2. 2020) Solomon Islands je jednou z výraznějších map Battlefield V
 2. (4. 11. 2019) Na nástupce Battlefield V si budeme muset kvůli nové politice EA chvíli počkat
 3. (24. 10. 2019) War in the Pacific má být jednou z nejvýraznějších částí bezplatného season passu Battlefield V
 4. (7. 10. 2019) Podzemní prostory v Battlefield V představují místo, o něž vás bojovat jen tak neomrzí
 5. (2. 8. 2019) Marita patří mezi nejpovedenější mapy Battlefield V
 6. (7. 6. 2019) Dlouhodobě se máme dle představeného videa v Battlefield V nač těšit
 7. (30. 5. 2019) Operace Mercury může Battlefield V vlít do žil čerstvou krev
 8. (5. 4. 2019) Za peníze si lze v Battlefield V koupit jen kosmetické úpravy
 9. (27. 3. 2019) Vedle nedodělaného Firestormu jsme se dočkali také představní druhé roadmapy
 10. (15. 3. 2019) Na battle royale mapě Firestorm se utká čtyřiašedesát hráčů
 11. (25. 2. 2019) EA DICE recykluje v nové operaci již ohrané mapy
 12. (19. 2. 2019) Dobrá parta je základem úspěchu v Combined Arms
 13. (1. 2. 2019) EA DICE nevybralo lokace pro nový režim nejlépe
 14. (22. 1. 2019) EA DICE nevybralo lokace pro nový režim nejlépe
 15. (17. 1. 2019) Tides of War: Lightning Strike přinese kooperaci a řadu novinek
 16. (30. 12. 2018) Placená herní měna se stala terčem komunity Battlefield V
 17. (19. 12. 2018) Hráči se v Battlefield V mohou opět těšit na vyšší obtížnost
 18. (5. 11. 2018) Hardwarové nároky Battlefield V nejsou nikterak vysoké
 19. (1. 11. 2018) Nové zbraně a vylepšení si v Battlefield V za peníze nekoupíte
 20. (25. 10. 2018) EA DICE se s Battlefield V vydává na tenký led, očekávaný Firestorm obohatí hru až příští rok
 21. (17. 10. 2018) V kampani Battlefield V se podíváme na válku z různých perspektiv
 22. (7. 9. 2018) V Battlefield V dostane battle royale unikátní podobu
 23. (31. 8. 2018) Na všech platformách Battlefield V dorazí o měsíc později
 24. (23. 8. 2018) Těšit se v Battlefield 5 můžeme na klasické specializace
 25. (21. 8. 2018) Předplatitelé služby Early Access si Battlefield V zahrají o něco dříve
 26. (17. 8. 2018) Multiplayer Battlefield V bude opět plný divoké akce
 27. (9. 6. 2018) Battlefield V bude v rámci hratelnosti hodně podobný Battlefieldu 1
 28. (1. 6. 2018) Battlefield V nabídne hráčům unikátní vývojové stromy a režim Airborne

Solomon Islands je jednou z výraznějších map Battlefield V

• Novinka: 8. 2. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Pokud se rozhodnete Solomon Islands absolvovat v oblíbeném režimu Rush, počáteční fáze hry vám připomene Iwo Jimu, Wake Island či Pacific Storm. Útočníci totiž podobně jako na zmíněných mapách startují na moři, zatímco se obránci pokouší udržet pobřeží proti silnému náporu těžké techniky a pěchoty, přesunující se k pevnině na malých výsadkových lodích vybavených těžkými kulomety kosícími bránící muže a ženy jako kombajn trávu. Z deseti intenzivních her, jež jsem mohl v minulých dnech absolvovat, se defenzivnímu týmu nepovedlo ani jednou udržet své pozice příliš dlouho, protože komplet je nastaven tak, aby zahnal Japonce hlouběji do ostrova, čímž vlastně startuje druhá etapa útoku. Američané v ní z pobřeží vyrážejí do vnitrozemí.

Battlefield V – Conquest Solomon Islands (Gameplay)

Mimo režim Rush je Solomon Islands zajímavou destinací, jejíž zalesnění se dá slušně využít.

Právě fází s vnitrozemím se Solomon Islands liší od ostatních map, na něž jsme mohli v Battlefield V zavítat. Namísto otevřenějšího terénu či téměř nepřekonatelných skal před vás staví hustý porost, jenž umožňuje útočníkům dostat se k dalšímu bodu jen několika jasně definovanými cestami, které může statečná skupinka obránců bránit klidně proti celé armádě pěchoty. Ofenzivní tým má naštěstí po ruce kromě pěšáků také těžkou techniku, bez níž se nezlomná japonská linie prakticky nedá zdolat. Úspěch při výpadu kvůli tomu hodně často záleží na tom, jak moc aktivní máte tankisty, protože pokud se kontroly nad těžkopádnými ocelovými želvami ujmou lenoši či jedinci, kterým se nechce nasazovat kůži při útoku, s vysokou pravděpodobností neprorazíte.

Ve vnitrozemí totiž nemají Japonci na Solomon Islands v Battlefield V jen jeden obranný val, nýbrž rovnou několik osad a vesnic, které jim slouží jako opěrné body při kladení odporu proti agresivnímu výpadu amerických sil. Každá z pozic, na něž defenzivní strana spoléhá, se velmi těžko brání, protože ji lze ostřelovat rovnou z několika bodů. Vesničany vystavěné chýše a vztyčené struktury se kvůli tomu překvapivě rychle změní v ruiny, v nichž si jakožto obránce moc zábavy neužijete, jelikož to budete schytávat skutečně ze všech stran, takže se vám oživování spolubojovníků rozhodně nevyplatí. Přestože se jedná o snadno odstřelovatelná stanoviště, není je úplně jednoduché získat. Útočníkům v cestě totiž stojí voda, dočasně jim odpírající primární zbraň.

Battlefield V – Rush Solomon Islands (Gameplay)

Obrana není v Battlefield V vždy jednoduchou záležitostí, což dokazují záběry z bránění Solomon Islands, kde jsem dostával slušně na pamětnou.

Abych řekl pravdu, do Battlefield V aktuálně přidaný Solomon Islands je kvalitní mapou, kterou si v režimu Rush užijete jak za útočící stranu, tak i v kůži obránců. Přijde mi však, že se vývojářům z EA DICE zcela nepovedlo využít její plný potenciál, minimálně džungli mohlo být dle mého názoru dáno více prostoru než odlesněným oblastem, které nejsou až tak zajímavé. Osobně by se mi nejvíce líbilo, kdyby se většina pozic nacházela přímo uprostřed pralesa, díky čemuž by obránci mohli více využít porostu k plánování různorodých přepadů, které nejsou v krátkých úsecích pralesa prakticky možné. Stejně tak by mi vůbec nevadilo, kdyby měli Japonci k dispozici více skrytých pozic a bunkrů, o nichž by útočníci až do poslední chvíle nevěděli.

Nová mapa není samozřejmě jediným prvkem, který EA DICE do Battlefield V vložili. Přidána byla čerstvá škála výzev, skrze něž si můžete otevřít lehký kulomet Type 11, brokovnici Model 37, proti tankům nesmírně efektivní M1A1 Bazooku nebo dosud nenasazený typ min. Bez většího snažení se vám dostane do rukou M2 Carbine, která není sice tak silným nástrojem jako M1 Garant, avšak nabízí značně rozšířený zásobník, jenž vám nejednou zachrání život. Přítomny mají být též vizuální úpravy zbraní a legendární hrdinové, k nimž se lze dostat buď plněním výzev, nebo vytažením kreditní karty. Celkově je možno říct, že se EA DICE s novou kapitolou pro Battlefield V vcelku vytáhlo, pokud takto bude pokračovat i v následujících měsících, hra si jistě získá pozornost hráčů, kteří ji kvůli nedostatku obsahu dosud ignorovali.

Battlefield V; screenshot: model 37 Battlefield V; screenshot: bazooka Battlefield V; screenshot: M2
Nové zbraně jsou něčím, co vždy potěší hráče Battlefield V.

• Zdroje: VlastníNa nástupce Battlefield V si budeme muset kvůli nové politice EA chvíli počkat

• Novinka: 4. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Prvním místem, na nějž jsem mohl se svými bratry ve zbrani v Battlefield V po nainstalování War in the Pacific vyrazit, byla legendární Iwo Jima. Vstříc boji jsem se tentokrát vydal v uniformě amerického vojáka, jehož jednotky dostaly za úkol místo vyčistit od příslušníků Japonské imperiální armády, která se hodně slušně zakopala, což jsem na svou vlastní kůži poznal v momentu, kdy jsem vystoupil z výsadkového vozidla, v jehož útrobách jsem se měl relativně dobře. Samotný výsadek byl náročný, když jsme však zdolali pláž, otevřel se před námi prostor plný tajných tunelů a houštin, z nichž stabilně vybíhaly nepřátelské oddíly. Co si budeme povídat, nebylo to nic příjemného, prakticky jsme nakonec díky perfektnímu rozložení protivníkovy defenzivy vykrváceli a byli nuceni ustoupit.

Battlefield V – War in the Pacific – Iwo Jima (Gameplay)

Pokořit Iwo Jimu není v Battlefield V vůbec jednoduché. S dobrým týmem však jde vše.

Druhou akcí, kterou jsem měl možnost v rámci vydání War in the Pacific absolvovat, byla operace Pacific Storm. Zhostit jsem se v ní mohl role obránce, protože mě osud přiřadil k Japonské imperiální armádě, jíž bylo sděleno, že musí sérii ostrůvků ubránit za každou cenu, a tak jsem se spolu s ostatními pustil do budování systému obrany. Nepřítel bohužel zaútočil z úplně jiného směru, takže jsme se nakonec dřeli zbytečně, ve finále se nám ho však podařilo odrazit, i když to v rozlehlém prostoru zaplněném malými ostrůvky nebylo vůbec jednoduché. Na obou mapách se mi hodně líbila skutečnost, že je vývojáři zaplnili hustým porostem umožňujícím hrát Battlefield V trošku jiným způsobem než v minulosti, která nedávala partyzánskému boji příliš velký prostor.

Nové mapy s sebou samozřejmě přinášejí také novou výstroj, a tak by dle mého názoru nebylo vůbec špatným krokem rozdělení zbraní mezi zúčastněné strany a vytvoření specifické nabídky výstroje pro každou z frakcí, čímž se prakticky docílí vytvoření unikátního zážitku za všechna nabízená uskupení. Aktuálně Battlefield V v tomto ohledu pracuje jen s myšlenkou jasně definované škály střední a těžké techniky, z čehož komunita štěstím do vzduchu neskáče. Tak snad časem EA DICE dojde, že Američané s katanami a Japonci s M1 Garant nepředstavují něco, zač by jim někdo děkoval. Vzhledem k tomu, že má být cesta Battlefield V ještě dlouhá, doufáme v to, že dojdou k prozření.

Battlefield V – War in the Pacific – Pacific Storm (Gameplay)

Hráči mající se sérií Battlefield určitou zkušenost, si tuto mapu jistě pamatují z minulosti.

Současný Battlefield V tu s námi totiž kvůli nové politice EA nějaký ten pátek zůstane, a bude obohacován o čerstvý obsah a neokoukané mapy. Pokračování kultovní FPS značky k nám podle všeho dorazí nejdříve v roce 2022. Jak však bude vypadat, a v jaké historické éře se bude odehrávat, ovšem není aktuálně vůbec jasné, teoreticky je možné, že se znovu podíváme do budoucnosti, či na některý ze současných konfliktů. Na detaily si však budeme muset počkat minimálně do příštího roku, kdy nám o něm vývojáři na E3, či jiné velké akci, jistě poví víc.

• Zdroje: Vlastní, PolygonWar in the Pacific má být jednou z nejvýraznějších částí bezplatného season passu Battlefield V

• Novinka: 24. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Po vydařené Operaci Underground k nám příští týden dorazí komunitou očekávaná kapitola War in the Pacific, kterou EA DICE představilo světu řádně našlapaným trailerem, v němž máme možnost vidět reálně laděný konflikt s několika divočejšími momenty. Prostě něco úplně odlišného od toho, čím se nám před vydáním Battlefield V prezentoval. Rozhodně se v něm nepohybují ženy, ani lidé s protetickými pomůckami, takže si skalní fanoušci série mohou oddechnout, tentokrát historie rozhodně trpět nebude. Namísto nich můžeme na bojišti vidět vojáky americké armády a nezdolné válečníky bojující pod vlajkou japonského císařství, která na počátku celé bitvy vlaje na vrcholku jednoho z ostrovů.

Battlefield V – War in the Pacific: oficiální upoutávka

Nadcházející bezplatný update Battlefield V – War in the Pacific může být živou vodou, která pomůže Battlefield V přežít až do oznámení dalšího dílu.

Boj samotný je v traileru War in the Pacific prezentován neskutečně podrobně, díky čemuž lze pracovat s tím, že většina prvků se objeví i ve hře samotné. Těšit se tím pádem můžeme na dvě nové frakce, jež se budou zřejmě vyskytovat jen na pacifických mapách Iwo Jima a Wake Island. Přidána má být pestrá škála zbraní, jimž ve vypuštěném videu dominuje především M1 Garand a legendární katana, se kterou jsou japonští vojáci schopni vymlátit celou jednotku, aniž by se u toho zapotili. Američané budou naštěstí disponovat tanky třídy M4 Sherman, jež si s potomky samurajů hravě poradí, horší to však budou mít s jejich nebojácnými letci. Vedle citelných novinek dorazí 31. října v rámci vydání War in the Pacific také nové kosmetické úpravy a speciální hrdinové.

War in the Pacific dle mého názoru představuje trošku pozdní infuzi, která měla do od obsahu okleštěného Battlefield V dorazit už dávno. Je skutečně škoda, že vývojáři nepojali svou politiku vydávání podobně jako autoři Rainbow Six: Siege, kteří stabilně dodávají nové prvky, spolu se zpoplatněnými balíčky obsahujícími primárně herní měnu určenou k nákupu vizuálních úprav jednotlivých specialistů a zbraní. V současnosti je totiž už na nápravu pozdě, protože u tohoto díla z druhé světové války zůstala už jen skalní komunita, jež byla schopná akceptovat šnečí tempo vypouštění novinek. Upřímně proto doufám v to, že se tvůrci u příštího zástupce série Battlefield vydají v rámci vydávání dodatečného obsahu odlišným směrem.

• Zdroje: Youtube (Battlefield)Podzemní prostory v Battlefield V představují místo, o něž vás bojovat jen tak neomrzí

• Novinka: 7. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Operation Métro patřila ve své době mezi jedny z nejhranějších map Battlefield 3, protože její design byl natolik kvalitní, že jen málokdo jí mohl skutečně něco vytknout. Vývojáři se ji možná právě proto rozhodli přenést do Battlefield V, v němž se o jednotlivé stanice podzemky utkají Němci s Brity, kteří se pokouší vytlačit své nepřátele z dobře ubránitelných pozic, za jejichž získání je nutné zaplatit hektolitry krve. Celkově se mi známá lokace s novou jmenovkou Operation Undeground hodně líbí. Rozhodně to bude jedno z bojišť, na něž se budu rád vracet.

Battlefield V – Operation Underground (Gameplay)

Operation Undeground je podobně jako jeho předchůdce Operation Métro plný úzkých prostor, o něž musí znepřátelené strany vést vleklé boje plné těžkých ztrát.

Přijde mi však, že je vcelku škoda, že vývojáři nevyužili plný potenciál budov, jež se nacházejí v okolí podzemky představující primární bojiště Operation Undeground. Třeba taková radnice ležící přímo naproti nádraží mohla být tvořena dvěma patry, na kterých by se bylo možné řádně opevnit proti nepřátelům, nikoliv jen jedním podlažím navíc z části zaneseným odpadky. Právě přítomnost neskutečného nepořádku vás ve finále přinutí více než prostor na první pohled obrovské struktury využít její okolí. Nabízí totiž řadu relativně slušně ubránitelných pozic, na něž mohou vaši mechanici navršit pytle s pískem a vytvořit několik dočasných kulometných hnízd. Osobně bych uvítal, kdyby se vývojáři nad touto problematikou ještě zamysleli a mapu po této stránce mírně upravili.

Moc ovšem nepočítám, že se úprav dočkám, protože Operation Undeground představuje jednu z posledních evropských map Battlefield V, který by se měl v následujících týdnech a měsících přesunout na diametrálně odlišná bitevní pole. Další zastávkou by měl být Pacifik, jehož bojiště prozatím nebyla plně odhalena, a ani kdy odstartují první bitvy Američanů a Japonců aktuálně není známo. Teoreticky lze počítat až s koncem tohoto roku.

• Zdroje: YoutubeMarita patří mezi nejpovedenější mapy Battlefield V

• Novinka: 2. 8. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

EA DICE rozpoutalo boje v řeckém městečku Marita ležícím v horském pásmu, jemuž dominuje plameny zachvácená pevnost, do které se bohužel nepodíváme. Namísto ní nám vývojáři Battlefield V nabízejí nevelkou osadu plnou velmi podobně navržených domů, jež je rozdělena menším údolíčkem. Primárním cílem bojujících stran je získat a udržet šest kontrolních pozic, které od sebe nejsou příliš vzdáleny. Jelikož tato mapa není nikterak rozsáhlá, je tu hráči dán k dispozici neskutečně intenzivní zážitek, jehož vyvrcholením je většinou projektil prostupující jeho lebkou, či jiný dosti nepříjemný moment.

Battlefield V - Marita I GEM (Gameplay)

Aktuálně přidaná aktualizace konečně do Battlefield V přináší lokaci, která cílí primárně na kontaktní boj.

Ve srovnání s jinými lokace mi přijde Marita překvapivě vyladěná, protože žádná ze stran tu není vyloženě znevýhodněna. Šance na vítězství jsou tudíž totožné, bez ohledu na to, zda hrajete za Spojence, či Němce. Vaše družstvo však musí stále spolupracovat, bez kooperace totiž o většinu strategických pozic přijdete dřív, než řeknete Battlefield, což osobně schvaluji, jelikož na týmový duch tu většina hráčů zvysoka kašle a už bylo na čase, aby jim byla ukázána správná cesta.

Nová mapa pro Battlefield V se EA DICE dle mého názoru skutečně povedla, protože v něm do hry přináší konečně lokaci, která je primárně o kontaktním boji, nikoliv jen o odstřelování a těžkopádných vozidlech, na něž se vývojáři zaměřili v minulých měsících. Osobně jsem za tuto lokaci hodně rád, protože mi tu podobné bojiště neskutečně chybělo. Snad se podobně vyvede také chystané Metro, které by mohlo díky dobře známému konceptu k Battlefield V přilákat více lidí než režim Firestorm, jenž měl být dle některých jedním z hlavních tahounů této FPS.

• Zdroje: VlastníDlouhodobě se máme dle představeného videa v Battlefield V nač těšit

• Novinka: 7. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Mapka Mercury se v Battlefield V ještě pořádně ani neohřála a už se můžeme těšit na další bojiště, které bude zaměřeno na tradiční formu soubojů, v nichž hrají prim těžké stroje a smrti se neobávající pěchota odhodlaná pro svou věc obětovat to nejcennější. Bojovat tentokrát budeme v Severní Africe, v místech, kde se odehrávala jedna z příběhových kampaní. Ti z vás, kteří si na dějové scénáře nepamatují, se mohou těšit na objevování rozsáhlé prostoru, ve kterém bude možné eliminovat nepřátele v menších vesničkách, u rozsáhlých leteckých hal či u dobře bránitelných komunikačních věží, jejichž útroby vám leckdy zachrání život.

Battlefield V - Chapter 4: Defying the Odds Trailer

Následující měsíce vypadají pro Battlefield V vskutku optimisticky, máme-li soudit dle traileru prezentujícího 4. kapitolu Tides of War. Doufejme, že EA DICE v tomto tempo bude pokračovat i po jejich vydání.

V červenci opět odstartuje boj o Řecko na mapě Marita, která bude na rozdíl od afrického Al Sundanu zaměřena více na infanterii, šarvátky v ulicích a vertikální hratelnost nutící hráče pozorně si hlídat nejen ulice, ale také vyvýšené body a střechy. Srpen nám dá k dispozici hned dvě středně velké lokace, jež byly původně součástí režimu Firestorm. Nabídnuto nám bude skupenství ostrůvků a nevelké městečko Provence okupované nacisty. Obě destinace jsou vyloženě zacíleny na pěchotní boj. Klíčem k vítězství má být dle EA DICE týmová spolupráce, schopnost adaptace a dovednosti jednotlivých hráčů. Vedle těchto zásadních novinek se dočkáme také nových zbraní a vizuálních úprav, které jistě potěší hráče bažící po kosmetických doplňcích.

Pokud se bojíte, že jakmile skončí léto, přísun nového obsahu ustane, není třeba se strachovat. V říjnu má do Battlefield V dorazit Operace Underground, která nás nevezme nikam jinam než do podzemky, kde budete muset se svým týmem bojovat doslova o každý metr. Jakmile uplyne určitý čas, podíváme se v Battlefield V do Pacifiku, kde se střetnou o jednotlivé ostrovy armády Ameriky a Japonska, jehož vojáci jsou proslaveni především svou nezdolnou vůli. Kdy však tato expanze dorazí, aktuálně není jasné, teoreticky lze počítat s koncem roku, kdy se snad o budoucnosti Battlefield V dozvíme víc. Doufejme, že bude vypadat stejně zářivě jako obsah na příští měsíce.

• Zdroje: YouTubeOperace Mercury může Battlefield V vlít do žil čerstvou krev

• Novinka: 30. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Nadšení, které většina hráčů pociťovala po loňské E3, kde byl Battlefield V představen spolu s informací o absenci placeného obsahu, je dnes už dávno minulostí. Celek už je nějaký ten pátek venku a kvůli nedostatku kvalitního obsahu se mu v očích fanoušků série nevede zrovna nejlépe, nenabízí jim prostě tolik, co jeho předchůdci, u nichž se sice za DLC muselo platit, ale vždy stála za to. Komplet před úplným pádem vyloženě zachránil battle royale režim Firestorm, jehož přidání dalo Battlefield V impulz, který k přežití nutně potřeboval.

Battlefield V – Mercury Map Official Reveal Trailer

Battlefield V potřebuje nové mapy jako sůl, Operace Mercury je tím pádem dalším záchranným lanem, s jehož pomocí se vývojáři z EA DICE pokusí u svého dílka udržet hráče.

V minulých týdnech však začaly počty hrajících opět klesat, a tak EA DICE nezbylo nic jiného než oznámit datum vydání nového bezplatného rozšíření, které konečně Battlefield V obohatí o čerstvou mapu, na niž budeme moci zavítat v tradiční hře pro více hráčů. Připravovaná lokace ponese název Mercury a umožní nám prožít nebývale intenzivní boje o Krétu, v nichž se střetla německá armáda s Brity a jejich spojenci z řad místního obyvatelstva. Němcům jsou tu dána k dispozici letadla, Britové mají naopak po ruce tanky, jež jsou pro obranu daleko efektivnější než létající mašinky.

V rámci rozsahu by se mělo jednat o středně velkou mapu složenou z pěti bodů, které lze obsadit. Nalézt byste měli na tomto ostrůvku tiché jeskyně, opuštěné domy zbohatlíků, velkou radarovou stanici, malou vesnici a přístaviště obklopené horami a skupinkami domů. Celkově se má jednat o hodně vertikálně orientovanou lokací, takže podle EA DICE nikdy nebudete schopni zcela určit, odkud přijde následující útok nepřítele. Tento typ bojišť mi v Battlefield V trošku chyběl, proto jeho přidání upřímně vítám. Zavítat bychom na něj měli už 30. května, kdy k nám tento update dorazí.

• Zdroje: YouTube (Battlefield)Za peníze si lze v Battlefield V koupit jen kosmetické úpravy

• Novinka: 5. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Už při oznámení Battlefield V bylo EA DICE řečeno, že časem do hry přibude vedle tradiční herní měny také její alternativa, kterou si budete moci pořídit jen za reálné peníze. Ne každý toto oznámení vítal, většina se však byla schopna smířit s tím, že když už je season pass zadarmo, mikrotransakce tu prostě nemohou chybět. Jak jinak by přeci tvůrci pokryli ušlý zisk za prodej prémiového obsahu. Ještě než byl vypuštěn battle royale režim Firestorm, o kterém jsme vás informovali nedávno, se na různých forech objevily zvěsti o tom, že k nám dorazí ještě před očekávaným herním módem. Nakonec jsme se jej v plné podobě dočkali až po jeho vypuštění.

Battlefield V; screenshot: skupina
V rámci přidání mikrontransakcí mají Battlefield V časem obohatit také specifické charaktery, k nimž budete mít přístup jen po vypláznutí enormně velké sumy herní měny, či středního obnosu boinsů.

Sekundární herní měna, které vývojáři nadělili název Boins, má v Battlefield V být podle serveru mp1st hlavně pro ty, kteří nemají čas na hraní, či chtějí ušetřit svůj čas. Jakmile rozevřete svou peněženku, budou vám nabídnuty posilovací balíčky šetřící drahocenné minuty, nebo lístky dočasně navyšující příjem zkušeností, díky nimž se rychleji dostanete k určitým předmětů. Vedle těchto dočasných posilovačů naleznete v Battlefield V také řadu kosmetických vylepšení, jimž budou vévodit epické vizuální úpravy a předem vytvořené postavy s unikátními hláškami a vizuálem, které aktuálně nejsou dostupné.

Přestože nepatřím mezi velké fanoušky mikrotransakcí, musím připustit, že tentokrát se EA DICE celkem pochlapila. Když aktuálně vypuštěný koncept srovnám třeba s mechanizmy ze Star Wars Battlefront 2 lze říci, že se vývojáři poučili ze svých chyb a tentokrát komunitě servírují skutečně jen kosmetické oblečky a nevýrazné posilovací balíčky šetřící čas. Ty nikoho na bojišti výrazně nezvýhodní, za což lze tvůrce pochválit, protože odvedli lepší práci než v minulosti, kdy se nechali unést chamtivostí.

• Zdroje: mp1stVedle nedodělaného Firestormu jsme se dočkali také představní druhé roadmapy

• Novinka: 27. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Hned v úvodu mě u režimu Firestorm zaujalo to, že mi nikdy nebyla zpřístupněná celá mapa. Vždy jsem dostal k dispozici jen určitý úsek, do jehož útrob jsem mohl z přepravního letadla sám nebo se svým týmem vyskočit. Rozsah celé lokace byl tím pádem vždy zmenšen, takže jsem v žádné z bitev neměl možnost se projít z jednoho koutu bitevního pole na druhý předtím, než byla odstartována ohnivá bouře zmenšující nebývalou rychlostí životní prostor přeživších. Velmi zajímavý mi taktéž přišel systém bunkrů s hlasitou sirénou, ukrývající nejvýkonnější techniku a výstroj, u nichž jsem se mohl nejednou střetnout s lépe vyzbrojenými jedinci. I když měli lepší vybavení, absence manévrovacího prostoru je znevýhodnila natolik, že se jim jen málokdy podařilo vyváznout.

Battlefield V – Firestorm first jump (gameplay)

Můj první výsadek ve Firestorm nedopadl moc dobře, první přeživší, s nímž jsem se setkal, do mě v tomto režimu Battlefield V nasázel několik kulek a běžel dál.

V rámci hratelnosti mi Firestorm hodně připomíná pomalejší a na pilu příliš netlačící PUBG, které se namísto na rychlost zaměřovalo spíše na jistou míru realistické hratelnosti a takticky laděné střety, jež neuspokojily každého. Battlefield V si od známé FPS vzalo leccos, namísto téměř instantní smrti však přidalo inovativní polehávání, v jehož rámci se můžete proti těm, co vás sundali k zemi, bránit tak efektivně, že je lze dokonce i zabít. Osobně se mi tento koncept v mnohém neskutečně zamlouvá, protože v rámci žánru přináší pár zajímavých novinek, které by nebylo vůbec špatné implementovat do konkurenčních projektů. Hra však dle mého názoru potřebuje ještě pořádně vyladit, jelikož mi přijde, že ho EA DICE vydává v dosti diskutabilním stavu připomínajícím beta verzi.

Za sebe doufám v to, že za pár měsíců EA DICE udělá z režimu Firestorm bezplatnou obsahovou část Battlefield V, čímž by mohla celou hru po stránce počtu hráčů řádně nakopnout a dlouhodobě zvýšit její životnost. I když se jedná o velmi kvalitní mód, reálně si nedokážu představit, že bych si kvůli němu komplet koupil za plnou cenu, či vyšší finanční částku, protože je na herní scéně k dispozici řada konkurenčních děl, za něž nemusím dát ani korunu.

Battlefield V; screenshot: roadmap 2019
Spektrum novinek, jež druhá část Tides of War do Battlefield V přinese, nevypadá vůbec špatně, moc však nevěřím tomu, že tuto hru zachrání.

Pomyslným záchranným kruhem celku by se teoreticky mohla vedle režimu Firestorm stát také druhá část Tides of War vycházející v průběhu tohoto roku až do podzimu, kdy se fakticky ukáže, jak dlouho tu s námi ještě nový Battlefield bude. Celkem bychom měli dostat tři mapy, nové, dosud nespecifikované herní módy a řadu dalších zbytečných prvků. Jakmile bude všechen obsah vypuštěn, měla by odstartovat třetí fáze Awakening the Giant, zda se jí však kvůli menšímu zájmu hráčů dočkáme, je v současnosti otázkou. Člověk v tento moment spatřuje určitý benefit starého dobrého premium, u něhož bylo stabilní zásobování novými aspekty prakticky jistotou, již v současnosti hodně postrádám.

• Zdroje: Electronic ArtsNa battle royale mapě Firestorm se utká čtyřiašedesát hráčů

• Novinka: 15. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Na první pohled se battle royale v Battlefield V nebude moc odlišovat od konceptu, s nímž pracuje konkurence. Těšit se můžeme na bojiště pro čtyřiašedesát hráčů bojujících v šestnácti týmech. Ty se budou pochopitelně pokoušet zdolat nepřítele a dostat se pryč z pomalu mizícího území. Prakticky by se mělo jednat o největší lokaci Battlefield V. Dosavadní královnu map Hamadu má podle všeho převyšovat desetinásobně, což je řádný rozsah. Při jejím průzkumu bychom měli objevit bunkry, opuštěné vesnice a řadu dalších prostor, ve kterých bude možné nalézt vozidla, zbraně a výstroj různého charakteru.

Battlefield V – Firestorm odhalení (trailer)

Firestorm má být poslední záchranou pomalu se potápějícího Battlefield V, který bohužel vyšel dosti ořezán.

Tradiční silové pole bude v Battlefield V nahrazeno stabilně se rozšiřujícím ohněm, který na první pohled funguje na stejném principu jako zóna v ostatních battle royale hrách. Podobně jako u konkurence vás v plameny zasažených oblastech čeká pomalá smrt, jejíž rychlost bude záviset především na to, v jaké etapě se zápas nachází. Čím déle budete hrát, tím intenzivněji pak budete mimo bezpečné území hořet. Hlavním trumfem Firestorm má být podle EA DICE výskyt vozidel rozmístěných různě po mapě. Nalézt je minimálně dle prezentovaných záběrů budeme moci v bunkrech, na plážích či návrších, kde se budou nalézat i dosti neohrabaně vypadající helikoptéry, v nichž půjde přepravovat větší skupiny hráčů.

Přítomny mají být také klasické úkoly známé z režimu Conquest, za jejichž plnění budete vždy odměněni výstrojí, lékárničkami a vozidly. Kvalita těchto předmětů bude ve většině případů samozřejmě vyšší než úroveň výbavy, již naleznete při průzkumu většiny herních lokací. EA DICE touto cestou teoreticky může dosáhnout intenzivnějšího průběhu bitev nutících hráče více se střetávat na strategických bodech kvůli odměnám z různých výzev.

Battlefield V; screenshot: Firestorm kruh
Klasické silové pole v Battlefield V nahradí uzavírající se ohnivý kruh... snad nepředznamenává konec podpory vývojářů pro tento relativně vydařený kousek.

Je fajn, že nám EA DICE konečně dodá poslední část své hry, která byla světu představena ještě předtím, než vůbec vyšla. Osobně si však myslím, že battle royale režim do Battlefield V dorazí příliš pozdě na to, aby hráče skutečně nalákal ke hraní. Když ještě vezmeme v potaz to, že je na scéně nově přítomen takový kolos jako Apex Legends, je atraktivita nového módu ještě o něco nižší, takže jen málokdo bude mít dle mého názoru skutečně důvod se k této druhoválečné FPS vracet. Očekávaný režim Firestorm dorazí do Battlefield V 25. března na PC, Xbox One a PS4.

• Zdroje: Youtube (EA), ea.comEA DICE recykluje v nové operaci již ohrané mapy

• Novinka: 25. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Nejnovější přidaná pozemní operace s názvem Battle of Hannut je mixem map Panzerstorm a Arras, které už zná většina hráčů jako své boty. Primární prostor dostává na tanky zacílený Panzerstorm, jenž dává každé z bojujících stran osm tanků, lehkou techniku a řadu stacionárních děl, s nimiž lze body relativně snadno bránit. Jakmile se jedna z frakcí probojuje skrz, přesouvají se boje nedaleko vesničky Arras, u níž má bránící strana děla, jež je nutné bránit. Vítězem je samozřejmě ten, který ubrání, či naopak získá oponentovy pozice.

Battlefield V – Battle of Hannut (gameplay)

Battle of Hannut by nemusel být vůbec špatnou operací, kdyby se vývojáři více zaměřili na návrh jednotlivých zón.

Za sebe musím říct, že mi ani jedno z bojišť, z nichž je Battle of Hannut složen, nepřišlo dobře navrženo. Nejvíce mi zřejmě nesedl jejich rozsah, který se tvůrcům vůbec nepovedlo vybalancovat. V určitých fázích bitvy jsou před vás postaveny zbytečně rozlehlé lány, jindy naopak skáčete do lokace tak malé, že na vás ihned po seskoku čekají hlavně vašich nepřátel. Upřímně moc nechápu, proč si s rozložením jednotlivých bodů vývojáři více nevyhráli, když už chtěli vytvořit fungující operaci na již řádně vyčpělých mapách.

Recyklace už dávno použitého obsahu podle mého nepředstavuje jeden z nejlepších kroků EA DICE. Namísto toho, aby se vývojáři pokusili Battlefield V popostrčit kupředu novým obsahem, raději jej obohatili o, ehm, čerstvou operaci Battle of Hannut, která představuje kombinaci dvou ohraných map. Kdyby bylo jejich spojení tak dobré jako v klasických pozemních akcích přidaných ze startu, zřejmě bych neřekl proti této novince ani půl slova, jenže se jedná o hodně nedoladěný celek, z něhož má radost skutečně jen hrstka hráčů. Celek v současnosti může zachránit snad jen finální DLC disponující battle royale bojištěm, které má dorazit v následujících týdnech.

• Zdroje: VlastníDobrá parta je základem úspěchu v Combined Arms

• Novinka: 19. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Aktuálně vypuštění režim Combined Arms obohacuje Battlefield V o osm operací na předem upravených herních mapách, které znáte z klasické hry pro více hráčů. Namísto normálních protivníků se v tomto módu střetáváte s přesilou kontrolovanou umělou inteligencí, jež má za úkol strážit své důstojníky, kontrolní body či určitý prostor. Skupinka výsadkářů s vámi v čele musí naopak střežené objekty, oficíry či lokace vyčistit. Jakmile se vám podaří splnit všechny cíle, neprodleně se přesunete ke stanovišti, z nějž vás mají vyzvednout. V této etapě akce se překvapivě musíte bránit, až do příjezdu posil. Když misi zdárně absolvujete na nižší, střední, nebo vysokou obtížnost, dostanete herní kredity k nákupu kosmetických doplňků.

Battlefield V – Combined Arms Solo (gameplay)

Nebýt finální fáze, zřejmě by šlo absolvovat Combined Arms v Battlefield V klidně bez pomoci ostatních hráčů, protože nejsou až tak náročné.

Vzhledem k tomu, že jsem v našich předchozích novinkách posuzoval kvality jednotlivých částí expanze Tides of War, nevyhnu se tomu ani u aktuálně vypuštěného rozšíření. Combined Arms se mi hodně líbilo, přestože AI nepředváděla nic zázračného, její chování nebylo ani vyloženě špatné. Minimálně v současnosti mi však do Combined Arms šlo nabrat jen mé přátele ze seznamu mých známých. Ostatní hráči bohužel přístup k mé akci neměli, což mě dosti zarazilo, protože je mi jasné, že existují jedinci, kteří nemají kamarády, takže jim nezbude nic jiného než hrát sólo. Pro dobro této skupiny doufám, že vývojáři z EA DICE brzy přidají klasické vyhledávání spoluhráčů, které umožní snazší vytváření operačních týmů.

Kromě přidání nového režimu Combined Arms byla v rámci Tides of War odstartována samozřejmě další vlna výzev, které jsou stejně špatně navržené jako ty předchozí. Hlavní roli hrají tentokrát dopravní prostředky v čele s tanky, jichž není nikdy dostatek. Pokud chcete dostat nový model těžké techniky, nezbývá vám nic jiného, než si pevnost na kolečkách získat a absolvovat s ní řadu úkolů, nutících hráče opět k nesmyslnému jednání, nezasahování do boje či dělání rozsáhlé škály zhovadilostí, jež by se za normálních okolností samozřejmě nedopouštěly. Abych pravdu řekl, moc nechápu, proč s tímto nesmyslně navrženým systémem EA DICE ještě něco neudělala, hodně totiž narušuje hratelnost Battlefield V.

• Zdroje: VlastníDesign Breakthrough se vyvedl lépe než návrh Squad Conquest

• Novinka: 1. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Startovní rozšíření bezplatné expanze Tides of War: Lightning Strikes pro Battlefield V nás popravdě moc nenadchlo. Namísto řádně promyšleného režimu, který by celek někam posouval, jsme dostali dosti nedoladěný mód spolu s extrémně špatně navrženou posmrtnou kamerou, prezentující následné kroky protivníka namísto způsobu, jak vás zabil. Celkově jsme zřejmě čekali více, proto jsme pro první část expanze nenašli moc pozitivních slov. Její pokračování je na tom naštěstí o kapku lépe.

Battlefield V – Breaktrought (gameplay)

I když jsem si hraní nového režimu v Battlefield V užíval, nejednou se mi stalo, že jsem díky schopnostem svého týmu nakonec prohrál.

Prim tentokrát hraje starý dobrý Breakthrough, který v Battlefield V z neznámých důvodů až doposud chyběl. Pro ty, kteří nemají ponětí, jak tento režim funguje, tu mám krátké shrnutí. Hráči jsou stejně jako vždy rozděleni do dvou týmů. Jedna strana útočí, druhá brání. Hlavním cílem ofenzivní skupiny je pokaždé zabrání dvou strategických pozic, jež musí držet až do momentu, kdy je plně kontrolují. Samotného vítězství útočníci dosáhnou až poté, co obsadí všechny zóny nepřítele, který je naopak musí bránit.

Jelikož jsem měl už možnost Breakthrough v Battlefield V hrát, musím uznat, že se tento režim vyvedl o mnoho lépe než Squad Conquest, v němž nám dali tvůrci k dispozici nepříliš rozsáhlé spektrum špatně ořezaných map, z nichž jsem neměl velkou radost. U Breakthrought jsem dostal k dispozici slušnou škálu bojišť, na kterých si dokáži radost z boje řádně užít. Upřímně doufám v to, že se podobně vyvede také připravovaný režim s AI, na nějž se můžeme těšit v příštím updatu.EA DICE nevybralo lokace pro nový režim nejlépe

• Novinka: 22. 1. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Leckdo by čekal, že EA DICE vypustí očekávaný balíček Tides of War: Lightning Strikes jako celek. Nakonec se však vývojáři rozhodli, že některé části ještě potřebují odladit a tak prozatím komunitě dali k dispozici jen první část obsahující hodně nedomyšlený herní režim, čerstvé výzvy a novou zbraň, k níž se samozřejmě dostanete až poté, co všechny úkoly úvodní kapitoly této kampaně splníte. Osobně si myslím, že by tvůrci mohli hráčům, které nebaví blbnout na bojišti, umožnit nakoupit si nejnovější smrtící zbraně skrze herní měnu, jejíž pomocí by se jistě snížil počet sebevrahů a magorů plnících výzvy kvůli uzamknutým předmětům.

Battlefield V – Squad Conquest Hamada (gameplay)

Klasické herní mapy jsou v režimu Squad Conquest citelně zmenšeny. Osobně bych uvítal jinak zaměřené lokace či úplně odlišná bojiště.

Prim v první kapitole balíčku Tides of War: Lightning Strikes samozřejmě hraje herní režim Squad Conquest. Postaveny jsou v něm proti sobě dvě osmičlenné skupinky hráčů, jejichž hlavním úkolem je zabrání tří strategických bodů, jež jsou pevně umístěny na mapě. Kdybych řekl, že se mi nový mód líbí, lhal bych, protože mi absolutně nesedl. Nejvíce mě na něm zřejmě irituje výběr prostoru, na němž se bude boj odehrávat. Namísto zajímavých lokací plných budov a prostor jsou před nás postaveny kusy bojiště, k nimž jsem si nemohl vytvořit sympatie, ač jsem se snažil sebevíc.

Stejně tak mi nevyhovuje aktuálně upravená posmrtná kamera. Ta by vám měla ukázat, jak vás protivník zabil. Namísto toho vám prezentuje následný pohyb nepřítele, což považuji za zbytečné. Kdybych měl možnost zhlédnout, jakým způsobem mě oponent sprovodil ze světa, složil bych EA DICE hold, takto však vidím jen záběr, který mě spíše brzdí, než by mi nějak zvlášť pomáhal pochopit, proč jsem vlastně zemřel. Celkově mě nyní představený obsah Tides of War: Lightning Strikes zrovna dvakrát nezaujal, snad bude zbytek expanze lepší.Tides of War: Lightning Strike přinese kooperaci a řadu novinek

• Novinka: 17. 1. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Obsah by nám měl být dodáván postupně. První týden po přidání Tides of War: Lightning Strike by se v Battlefield V měl objevit režim Squad Conquest mode, v němž se budou na nevelkých mapách střetávat malé týmy složené z osmi hráčů, jejichž cílem bude překvapivě eliminace nepřátelské skupiny. Po skončení této fáze Tides of War bychom se skrze ně měli přesunout v následujících dnech na bojiště určená pro mod breakthrought a frontlines, kde na nás bude čekat řada různě laděných úkolů, za něž budeme odměněni zkušenostmi a novými zbraněmi.

Battlefield V – Lightning Strikes (trailer)

V rámci rozsahu nepředstavuje Tides of War: Lightning Strike nic, za co by bylo možné žádat od hráčů peníze.

Jakmile se dostatečně nabažíme hry pro více hráčům, přinese Tides of War: Lightning Strike do Battlefield V konečně kooperaci, na niž se fanoušci boje proti umělé inteligenci těší už od vydání. Ihned po spuštění by nám mělo být dáno k dispozici několik misí na původních multiplayerových mapách. Pokud budete chtít se svým týmem uspět, budete muset krást, sabotovat a samozřejmě zabíjet. Snad se vývojářům z EA DICE povede vyladit AI, nerad bych se opět střetl se stejně tupým kolosem jako v kampani, která nestála za nic.

Pár týdnů před začátkem nové vlny Tides of War, nám Lightning Strike dá k dispozici ještě vymodlený režim Rush s novou velkou pozemní operací. Ta by se měla odehrávat na již přidané mapě Panzerstorm, již jsme vám představili v naší recenzi první bezplatné expanze. Většina zmíněných akcí bude časově omezená, takže si na jejich absolvování budete muset vymezit několik hodin. Po vypuštění Tides of War: Lightning Strike se můžeme v následujících měsících těšit na finální DLC, které snad přinese očekávaný battle royale Firestorm spolu s řadou novinek, jenž nám při troše štěstí vezmou dech.Placená herní měna se stala terčem kritiky komunity Battlefield V

• Novinka: 30. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Po vydání Star Wars Battlefront II se z této hry stala krásná ukázka toho, jak nemá být navržen systém mikrotransakcí. EA DICE si na tomto díle prakticky vylámala zuby natolik, že se ve svých ostatních projektech o zavedení podobného mechanizmu už raději ani nepokouší. Vývojářům je totiž nad slunce jasné, že by aplikací tohoto designu do jiných kousků mohli potopit další titul stejně jako FPS z univerza Star Wars.

Battlefield 5; screenshot: mikrotransakce
Battlefield V nabídne hráčům v následujícím měsíci druhou herní měnu, která poslouží především k nákupu kosmetických doplňků.

Do Battlefield V v následujících týdnech dorazí mikrotransakce, jejich návrh však bude dosti odlišný od toho ve Star Wars Battlefront II. V současnosti ve hře naleznete herní měnu, za níž lze nakupovat předměty, vylepšení a kosmetické vybavení. Jakmile budou nahozeny menší poplatky, objeví se v tomto díle druhá měna, jíž bude možné koupit jen za peníze. Otevírat si s ní však budete moci jen kosmetické vybavení, takže hráči, kteří budou bažit po pěkněji vypadající výbavě, si jí skrze ní otevřou, čímž ušetří drahocenný čas. Dle slov tvůrců z EA DICE bychom se neměli dočkat v budoucnosti změn. Normální výstroj bude tím pádem nutné odemknout vždy hraním a vývojem postav.

Pro řadu hráčů je přidání placené herní měny velmi zásadním problémem, s jehož pomocí dle některých z nich EA DICE naruší zážitek z hraní neplatícím jedincům, kteří prostě netouží po tom investovat do hry peníze. Osobně to za faktor, který by nešlo překousnout, nepovažuji. Za sebe bych jej označil spíše za nutné zlo, díky němuž nejsou DLC zpoplatněna podobně jako u Call of Duty Black Ops IIII, v němž lze najít jak placené expanze, tak i kosmetické prvky, za něž je třeba platit, což je podle mého názoru větší nedostatek než zpoplatněné oblečky umožňující tvůrcům pumpovat zbytek obsahu zdarma.Hráči se v Battlefield V mohou opět těšit na vyšší obtížnost

• Novinka: 19. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Krátce po vypuštění Battlefield V si nejeden nováček stěžoval na to, že umírá příliš rychle, což se EA DICE rozhodlo nakonec vyřešit úpravou mechaniky definující způsobené zranění a míru jeho smrtelnosti. Zelenáče tímto krokem zřejmě potěšilo, veteráni však moc nadšení nebyli, protože namísto toho, aby s některými zbraněmi protivníky eliminovali ranou do hlavy na jednu ránu, museli do nich nasypat minimálně dvě až tři kulky, z čehož se jim chtělo brečet.

Battlefield V – ruins (gameplay)

Jak můžete sami vidět na našich záběrech z hraní Battlefield V, občas je eliminace protivníka dosti náročná. Nejlepší je 99% zranění, díky němuž dokážete přežít i ránu do hlavy.

EA DICE na nářky této části komunity v těchto dnech reaguje návratem k původnímu konceptu, jenž byl přítomen při vydání. Samozřejmě zde bude určitá úprava, nebude se však jednat o nic extrémního, aby nebyl znovu důvod ke stížnostem. Otázkou zůstává, jak bude na tuto změnu reagovat slabší jádro, které zpočátku přílišnou náročnost Battlefield V kritizovalo.

Osobně si stojím za myšlenkou, že EA DICE možná měla zůstat u aktuálně zavedeného konceptu. Poslouchat komunitu je fajn, nesmí se to však moc přehánět, protože vám nakonec stejně jako neposedné dítě přeroste přes hlavu. Ideální cestou by bylo rozdělení serverů na realistické a normální, čímž by byly uspokojeny touhy veteránů i zelenáčů, nešťastných z toho, že dostávají při střetech příliš na zadek. Bohužel se EA DICE u Battlefield V rozhodl pro tento krok, čímž si prakticky otevírá vrátka k tomu, aby si nespokojenci vyřvali třeba optiky na těžké zbraně či jiné nesmysly, které jim ve hře aktuálně schází, nebo naopak překáží.Hardwarové nároky Battlefield V nejsou nikterak vysoké

• Novinka: 5. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Už nyní je většině hráčů jasné, že jim Battlefield V po vydání nabídne jen část obsahu, který byl v minulých měsících jeho tvůrci aktivně prezentován jako součást základní hry. Spokojit se budeme muset s ořezanou příběhovou kampaní nastiňující jen některé osudy, s absencí režimu, v němž lze bojovat proti umělé inteligenci a prozatímní nepřítomností battle royale módu Firestorm, jenž do tohoto dílka nakonec také dorazí o něco později. Neslavnou situaci se nyní EA DICE snaží zachránit prezentací toho, jak bude jejich hra férová, a nastíněním map, jimiž bude celek ihned po vypuštění disponovat.

Battlefield V – oficiální mapy (trailer)

Spektrum map Battlefield 5 je vcelku slušné, škoda jen, že mezi nimi nenajdeme žádné známé tváře.

Skrze mapy pro více hráčů se minimálně podle toho, co máme nyní možnost vidět na prezentovaném seznamu, podíváme do unikátních lokací, jež doposud většina vývojářů FPS zdárně ignorovala. Zavítat budeme moci do Severní Afriky, Norska, Holandska a Francie. Všechny zmíněné destinace vám nabídnou vždy dvě odlišně laděné mapy, na kterých se budete moci slušně vyřádit. Afrika před vás například postaví obrovské letiště a monumentální zříceniny města Hamady. Mrazivý sever vám naopak nabídne přímořské městečko Narvik a zasněžený horský vrcholek, na němž budete bojovat o dominanci nad nevelkou vesnicí.

EA DICE se pozornost hráčů nesnaží obnovit jen za pomoci map. Nalákat se je pokouší také skrze zveřejnění technických požadavků, jejichž náročnost je překvapivě nízká. Vlastníci slabších strojů budou ke spuštění Battlefield V potřebovat GTX 1050 spolu s Intel Core i5 6600K, 8 GB RAM a 50 GB místa na disku. Pokud si jej budete chtít vychutnat na střední a vyšší detaily nezbude vám než si připravit NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB či NVIDIA GeForce GTX 2070, které vám ve spolupráci s pořádným procesorem (i7 – 4790 nebo i7 8700) a 16 GB RAM přinesou dechberoucí zážitek. Osobně si myslím, že jsou nároky úměrné tomu, co za ně dostaneme. Na podrobný výpis požadavků se podívejte zde.Nové zbraně a vylepšení si v Battlefield V za peníze nekoupíte

• Novinka: 1. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Primární herní měnou bude v Battlefield V Company Coin. Zakoupit si za ni budete moci novou výstroj, vozidla a specializace, skrze něž budete zaměřovat své zbraně a těžkou techniku na určité typy akcí. Company Coin budete získávat plněním denních výzev, zdoláváním jasně definovaných úkolů a stoupáním v kariérním žebříčku, jenž vás za povýšení odmění nemalým počtem bodů. Když už jsem zde zmínil postup, nemohu neuvést, že každá puška či tank budou mít svůj vlastní systém postupu, jímž budete moci definovat některé jejich elementární vlastnosti a efektivitu v různých bojových situacích. Více si o tomto aspektu můžete přečíst v oficiálním blogu.

 
Battlefield 5; screenshot: měny
Tvůrci Battlefield 5 velmi intenzivně prohlašují, že jejich hra nebude Pay to Win, což chtějí v praxi dokázat designem herních měn a vývojem většiny herních prvků.

Za reálné peníze si budete moci zakoupit Battlefield Currency, s jejíž pomocí si budete moci otevřít jen kosmetické doplňky nikterak neovlivňující chování či efektivitu jednotlivých zbraní a vozidel. Vizuální úpravy bude mimoto možné odemknout též s Company Coin, bude to však jistě o hodně delší cesta než za předpokladu, že do Battlefield V zainvestujete ještě nějakou tu korunu. Osobně počítám s tím, že EA DICE časem nabídne hráčům za jejich finance také Company Coin, aby jim ušetřila čas a vylepšila prodejní statistiky, které nebudou dle mého po vydání kvůli značnému ořezání základní hry nejlepší.EA DICE se s Battlefield V vydává na tenký led, očekávaný Firestorm obohatí hru až příští rok

• Novinka: 25. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

První velká expanze do Battlefield V dorazí už v průběhu prosince. Startovní kapitola bezplatného season passu s názvem Overture nám přinese nedávno představenou kampaň The Last Tiger. Kromě rozšíření příběhové linie se můžeme těšit také na kosmetické úpravy vozů, rozsáhlou testovací lokaci a mapu Panzerstorm zaměřenou na střety těžké techniky, jež jistě potěší fanoušky hry pro více hráčů.

Battlefield 5; screenshot: roadmap
Tides of War do Battlefield 5 po vydání přinese obsah, který měl být podle mého názoru ve hře přítomen už při vypuštění v listopadu.

V druhé vlně Tides of War, jíž vývojáři z EA DICE vydají na začátku příštího roku pod štítkem Lightning Strikes, se můžeme těšit na obsah zacílený na pěchotu, která bude v kapitole Overture dosti zanedbána. Přidán bude kooperační režim Combined Arms, v němž se se skupinkou hráčů vydáte do boje proti šikům ovládaným umělou inteligencí. Dočkat bychom se měli též dvou režimů aktivních jen do vydání příští expanze. K dispozici nám bude po určitou dobu dán Squad Conquest, který má díky menším týmům velký potenciál k tomu, aby na něm EA DICE rozjela kompetitivní zápasy. Spolu s jeho přidáním bude upraven mód Rush, v němž budou klasické stanice nahrazeny bombami.

Na finální etapu Tides of War se můžeme těšit v březnu. Trial by Fire do Battlefield V konečně přinese battle royale režim Firestorm, jehož vypuštění bude doprovázeno vydáním čerstvých kooperačních misí do módu Combined Arms, nové mapy, v níž se podíváme na krétské pobřeží a dosud nepředstaveného herního režimu do hry pro více hráčů. Po vydání této kapitoly bychom se měli stejně jako v Rainbow Six Siege dočkat dalších bezplatných expanzí a dočasných výzev.

Battlefield 5; screenshot: firestorm
Na nedočkavě vyhlížený režim Firestorm si budeme muset počkat až do března, kdy rozšíří Battlefield 5 spolu s menšími expanzemi.

Abych byl upřímný, osobně tento systém vydávání nového obsahu nepovažuji za ideální krok. Na první pohled to totiž vypadá tak, že tvůrci svou hru razantně osekali a v následujících měsících se nám budou snažit dát zadarmo to, co měla obsahovat už v den vydání, což je dosti riskantní taktika, která se jim ve finále nemusí vyplatit. Absenci příběhové mise bych byl schopen přijmout s relativním klidem, moc se mi však nelíbí to, že v Battlefield V nebude ihned po vypuštění režim Firestorm, na nějž jsem se skutečně těšil, jelikož minimálně Call of Duty: Black Ops 4 ukázalo, že battle royale může ve hrách tohoto typu poměrně úspěšně fungovat.V kampani Battlefield V se podíváme na válku z různých perspektiv

• Novinka: 17. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Už v Battlefield 1 jsem doufal, že si konečně zahraji za stranu, jež ve finále nepsala dějiny. Prostor mohl být dán našim praotcům bojujícím za Rakousko-Uhersko či českým legionářům. Bohužel jsem se nakonec nedočkal, protože se tvůrci rozhodli, že nám budou prezentovat jen osudy spojeneckých sil bojujících za správnou věc. Upřímně jsem byl proto potěšen nejnovějším příběhovým trailerem z Battlefield V, který nám nastiňuje hlavní protagonisty, skrze něž si projdeme peklem druhé světové války.

Battlefield V – oficiální trailer ke kampani jednoho hráče

Příběhový trailer k Battlefield 5 je velmi dynamický. Pokud se tvůrcům podaří design jednotlivých příběhů, máme se nač těšit.

Doposud nám byl v souvislosti s příběhovou kampaní Battlefield V prezentován především příběh norské dívky bojující proti německým okupantům. V aktuálním traileru máme možnost vidět všechny hlavní protagonisty singleplayerové části hry. Vedle statečné bojovnice za svobodu ze scénáře „Nordlys“ se nám v něm představil britský sabotér z kapitoly „Under No Flag“, pěchotní specialista vystupující v epizodě „Tirailleur“ či německý tankista, na jehož vyprávění „The Last Tiger“ si budeme muset chvíli počkat, protože k nám nedorazí 20. listopadu, nýbrž v průběhu prosince.

Všechny scénáře vypadají v novém traileru skutečně dobře. Osobně se však nejvíce těším na příběh mladého tankisty řídící Tiger I. Pokud by byl vyprávěn podobně jako osudy Josefa Allerbergera v knize Albrechta Wackera Na mušce lovce, v níž lze vidět cestu německého odstřelovače, rozhodně bych se na autory Battlefield V nezlobil.V Battlefield V dostane battle royale unikátní podobu

• Novinka: 7. 9. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Firestorm by se měl odehrávat na největší mapě v dějinách série Battlefield, kde budou všichni hráči startovat bez jakéhokoliv vybavení. Výstroj budete získávat skrze zabírání důležitých strategických pozic stejně jako v režimu Conquest. Po jejich obsazení dostanete vždy náhodnou sadu předmětů, takže vaše dobrodružství nebude nikdy stejné. Jelikož se bude jednat o kooperační mód, budete pozice obsazovat s ostatními členy vašeho čtyřčlenného týmu soupeřícího proti dalšími patnácti skupinami. Pro sólisty tu minimálně podle prozatím prezentovaných informací moc místa nebude.

This is Battlefield V (Trailer)

Nedávno zveřejněný trailer k Battlefield 5 prezentuje veškerý obsah, který bude tato velkolepá FPS nabízet hned po spuštění.

Samotné obsazování bodů by vám kromě zbraní mělo zajistit také lehkou a těžkou techniku. Do boje bude možné vyrazit třeba s těžkým tankem, se kterým půjde vše na bojišti srovnat se zemí. Vše na lokaci lze zničit, takže po čase jí přetransformujete k obrazu svému. Přítomen bude také vražedný kruh, jenž má v Battlefield V podobu smrtící ohnivé bouře, která se postupně stahuje kolem celého bitevního pole a zabíjí vše, co se nedostane rychle z jejího dosahu.

Komplet vypadá na papíře skutečně parádně, tak snad se tvůrcům Battlefield V povede jej před vypuštěním hry vyladit spolu s elementárním konceptem, o němž se více dočtete v našich dojmech z hraní, jež dorazí v následujících dnech.Na všech platformách Battlefield V dorazí o měsíc později

• Novinka: 31. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Odložit datum vydání nepatří vůbec mezi snadné kroky. Vývojáři se k tomuto tahu většinou odhodlají jen za předpokladu, že se jejich dílku moc nedaří v rámci předprodejů, které do značné míry reprezentují míru, s jakou se komunita na jejich projekt těší. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, Battlefield V bohužel nepatří mezi nejvyhledávanější FPS tohoto roku. Komunitě se toho na něm hodně nelíbí, což má být jedním z důvodů, proč se jeho autoři z EA DICE nakonec rozhodli, že vyjde až 20. listopadu 2018. Během následujících měsíců chtějí svůj titul co nejvíce přiblížit představám hráčů, jimž se nezdá chování zbraní či pohyby postav.

Battlefield V – Rotterdam gameplay

Před nedávnem nám herní server IGN přinesl nové záběry z Battlefield 5 zaměřené na Rotterdam, jež rozhodně stojí za pozornost.

V závěru listopadu k nám podle slov EA DICE doputuje jen základní hra, která bude v následujících měsících zadarmo obohacena o nové mapy a obsah v rámci programu Tides of War nahrazujícího klasický premium pass. Samotný Battlefield V si můžete otestovat v otevřené betě startující 6. září na PC, Xbox One a PS4, z níž vám samozřejmě přineseme naše dojmy z hraní.Těšit se v Battlefield 5 můžeme na klasické specializace

• Novinka: 23. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Nový zástupce série Battlefield se v rámci elementárního designu tříd neodklání citelně od konceptu představeného jeho předchůdci. K dispozici vám bude odstřelovač, klasický zástupce ofenzivní pěchoty, medik a podpora. První specialista se orientuje primárně na eliminaci pěchotních cílů, druhý bude zaměřen na kontaktní situace a destrukci vozidel. Třetí zmíněný bude mít za úkol léčit raněné a znovu oživovat padlé. Finální třída bude defenzivně laděná, protože s ní budete moci tvořit obranné pozice s technikou, která dokáže odrazit výpad nepřítele.

Battlefield V – The Company (Trailer)

Battlefield 5 vám nabídne skutečně rozsáhlé množství vybavení, s jehož pomocí budete moci změnit situaci ve svůj prospěch.

Všechna povolání by měla mít přístup k unikátním dovednostem a výstroji, kterou bude možné upravovat dle vašich představ. Definovat budete moci podle všeho také určitou kosmetickou stránku a specializaci používané zbraně, vozidla či vybraného povolání, díky čemuž si máte možnost vytvořit přesně padnoucího specialistu. V praxi by měl tento systém fungovat tak, že veteráni budou více zacílení než nováčci bez zkušeností. Otázka je, zda tímto způsobem Battlefield 5 až příliš výrazně nezvýhodní hráče, kteří toho prostě budou mít víc nahráno.Předplatitelé služby Early Access si Battlefield V zahrají o něco dříve

• Novinka: 21. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Beta Battlefield V odstartuje v první polovině září. Hráči platící EA za službu Early Access dostanou přístup do hry o dva dny dříve než jedinci, kteří této společnosti ve finále zřejmě žádné finance nepřinesou. V podstatě se nejedná o nic hrozného. Když to třeba porovnáme s týdenním zpožděním u Call of Duty: Black Ops 4, tak se jedná jen o skutečně minimální prodlevu nebudící svár mezi oběma skupinami.

Battlefield V – GeForce RTX trailer

Krátký teaser představený na GeForce Gaming Celebration ukazuje, že Battlefield 5 bude po stránce efektů detailně propracován.

V otevřené betě bychom měli dostat k dispozici režim Conquest a s ním rozsáhlé město Rotterdam, jehož ulice budou nádherným příkladem toho, jak v Battlefield V funguje vylepšená destrukce. Za pomoci extrémně efektivních raket V-2 by vám mělo být umožněno srovnat se zemí klidně většinu bojiště složeného z širokých ulic, otevřených náměstí a prostorných bytů sloužících jako perfektní úkryt pro odstřelovače do momentu, než jim shodíte střechu na hlavu. Přítomna bude podle všeho i mapa Arctic Fjord, jež si část šťastlivců mohla otestovat už v předchozím uzavřeném testu.

Pokud si chcete zahrát Battlefield V dříve než neplatící hráči, musíte být (jak už bylo řečeno) členy programu EA Early Access, nebo si hru předobjednat. Tímto krokem si nezpřístupníte jen betu, ale také samotné datum vydání se vám posune z 19. října na 16. či 11. dne daného měsíce. Zda je takovýto krok u multiplayerové hry, jako je Battlefield V, dobrým nápadem je velmi diskutabilní. Snad však tvůrci touto cestou nakopnou prozatím nepřesvědčivé prodeje.

Battlefield 5; screenshot: Arctic Fjord
V otevřené betě Battlefield 5, která proběhne v září, si budete moci zahrát i mapu Arctic Fjord, jež byla představena v uzavřeném testování. 


Multiplayer Battlefield V bude opět plný divoké akce

• Novinka: 17. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Trailer Devastation of Rotterdam nepatří mezi nejdelší videa, přesto se musí nechat, že každý okamžik v něm přetéká akcí. Město Rotterdam je zde doslova srovnáváno se zemí a spojenečtí vojáci bojují nejen proti německé pěchotě, ale také s těžkou technikou, s níž se pěšáci nemohou za žádných okolností měřit.

Battlefield V – Devastace Rotterdamu (Gamescom Trailer)

EA vytahuje své zbraně ještě před samotným zahájením Gamescomu 2018.

Po pár sekundách v destrukcí poznamenaném Rotterdamu se trailer přesouvá na další bitevní pole, jež nám umožní podívat se do bažinatých oblastí a sluncem vyprahlých pustin, kde těžká technika opanuje bojiště. V úplném závěru je představen očekávaný battle royale režim, v jehož rámci se v pomalu zmenšujícím ohnivém kruhu střetávají pěšáci s tanky, které se pokouší dostat do středu dřív, než je sežehne postupující plamen. Abych byl upřímný, moc si nedokážu představit, jak bude tento koncept fungovat v praxi. Snad nás však tvůrci Battlefield V v tomto ohledu příjemně překvapí.Battlefield V bude v rámci hratelnosti hodně podobný Battlefieldu 1

• Novinka: 9. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Na E3 2018 představila EA na své prezentaci trailer Battlefield V zacílený na hru pro více hráčů. Ihned po jeho spuštění jsme mohli vidět partu výsadkářů seskakujících nad nepřátelským územím, jehož obránci se pokoušeli útočníky zastavit za použití všech dostupných prostředků. Nakonec se jim to samozřejmě i přes řadu úspěšných sestřelů nepodařilo. Bitva se následně přesunula na zem, kde spolu obě strany za pomoci těžké techniky sváděly těžké boje. O určitý prostor nebylo připraveno ani letectvo, jehož zástupci se spolu též pěkně poškorpili. Ve finále jsme však neměli možnost spatřit něco, co bychom nečekali.

EA naštěstí dala Battlefield V k dispozici i hráčům, kteří natočili řadu záběrů z hraní, jež nám trošku podrobněji prezentují celkovou hratelnost, vizuální stránku a systém destrukce. Komplet na první pohled hodně připomíná předchozího zástupce této značky, čemuž se nelze až tak moc divit, když by měl opět šlapat na Frostbite enginu zaručujícím plynulý a oku lahodící zážitek.
Hodně zásadním prvkem bude systém destrukce. Za pomoci náloží, raket či těžké techniky tu srovnáte se zemí prakticky cokoliv. Na ruinách bude však možné následně vystavět obranné barikády a zákopy, do nichž mohou členové podpůrných tříd postavit kulometné věže nebo jinou defenzivní techniku, s jejíž pomocí vám bude umožněno bránit vytvořený strategický bod.

Na prezentovaných záběrech vypadá Battlefield V skutečně dobře. Na konferenci Microsoftu jsme pak měli možnost vidět i krátký teaser trailer pro singleplayerovou část hry. Moc nám toho ale neodhalila, posuďte sami:Battlefield V nabídne hráčům unikátní vývojové stromy a režim Airborne

• Novinka: 1. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

V průběhu posledních několika dní byly upřesněny některé informace. Odhalen byl kupříkladu režim Airborne, v jehož rámci bude jeden z týmů seskakovat z letadel a útočit na zásadní strategické body. Druhá skupina hráčů jim naopak v jejich snažení bude muset za každou cenu zabránit. Nový režim bude podle všeho součástí Grand Operations, takže v jeho rámci budete leckdy rozhodovat, zda půjde vaše parta do finále, či nikoliv.

Battlefield 5; wallpaper: Bombardér
V novém režimu Airborne se v Battlefield 5 budete v čele parašutistické skupiny snažit získat nepřátelské pozice. 

Namísto čistého battle royale režimu by měl Battlefield V nabídnout mód Last Stand, o němž jsme se zmiňovali už v preview. Vojáci jsou v něm vybavení omezeným počtem nábojů a jedním životem. Vítězem se automaticky stane hráč, který přežije až do konce. Dočkat bychom se měli také unikátně navržených herních tříd, jež vám nabídnou specifické vývojové stromy plné aktivních a pasivních dovedností.

Při vydání by nám měli být dle některých údajů dány k dispozici jen dvě herní frakce. Těšit se můžeme na Brity zastupující spojence a Němce, kteří budou s vysokou pravděpodobností bojovat za fašistickou Osu. Jaké další uskupení dostaneme po vydání k dispozici, je prozatím otázkou. Naštěstí jsou všechna DLC zdarma, takže si za nováčky nepřiplatíte ani korunu (platit bychom neměli ani za tolik nenáviděné lootboxy, které se podle jednoho tweetu v Battlefield V neobjeví). Přes dnešní informační nálož toho o Battlefield V stále není známo mnoho. Snad tvůrci maximálně využijí E3 2018 a vytáhnou většinu trumfů, jimiž umlčí nespokojence.

Battlefield 5; wallpaper: letadla
Upřímně doufám, že po vyskočení z letadla nebudou hráči nuceni čelit smrtícím stíhačům.

Battlefield V – Dojmy z hraní (PS4) 

 1. Battlefield V – stará dobrá 2. Světová
 2. Jaké režimy beta Battlefieldv V předvedla?
 3. Zábavná válka s poněkud omezeným arzenálem
 4. 2. světová válka ještě barevnější
 5. Battlefield V vypadá slibně, ale...

Battlefield V – stará dobrá 2. světová

• Dojmy z hraní: 11. 9. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Battlefield V už od prvního traileru provází určitá vlna kontroverze, především kvůli ženským hrdinkám užívaných v propagaci hry a „historické nepřesnosti” spojené s objevením něžného pohlaví v zákopech. Podle mnohých internetových fór a chatů je to zjevně téma hodné nekonečných debat, osobně zde ale tyto, podle mého názoru poněkud zbytečně nafouknuté, kontroverze rozebírat nehodlám. 

V mých očích je totiž ze všeho nejdůležitější, jak se vlastně Battlefield V hraje a k mé velké radosti mohu říct, že velmi dobře. Pokud jste fanoušci této série, budete se tu cítit jako doma, pokud ale prostě máte jen rádi vojenské FPS akce, i pro vás mám dobrou zprávu. Podle toho, co jsem měl možnost vidět v rámci otevřené bety, je hratelnost povedená a zábavná, pocit ze střelby zase o něco uspokojivější.

Battlefield V – Open Beta Conquest Rotterdam (vlastní gameplay)

Conquest trochu překopal systém bodování, jinak je to ale ten samý režim, který máme rádi.

Jsem trochu zklamaný, že jsme se z poměrně atraktivního a neokoukaného prostředí první světové války z Battlefield 1 opět posunuli v čase do největšího válečného konfliktu v historii, jelikož byl v herním podání zpracován už milionkrát. Dokázal tedy Battlefield V přidat něco nového a originálního, díky čemuž se do nesčetněkrát navštíveného období s nadšením vrátíme? Můžeme jen doufat.

Nechápejte mě špatně, jak už jsem říkal, hratelnost je stále velmi dobrá, víkendový betatest toho jen nepředvedl tolik, kolik bychom si představovali. Na výběr bylo jen pár módů (Conquest a Grand Operations), stejně tak i málo map – ulice válkou zničeného Rotterdamu a zasněžené pláně norského Narviku. Tyto levely jsou, jak se na Battlefield sluší a patří, patřičně rozlehlé a členité, umožňují obstojnou svobodu pohybu po mapě a nespočet taktických řešení dle vašeho herního stylu. Na bojištích Battlefield V jsem si tak užil vcelku slušnou porci zábavy, přál bych si jen, aby bylo map na osahání v betě více. Na druhou stranu má ale plná hra čím překvapit.

Battlefield V; gameplay: válka Battlefield V; gameplay: hratelnost Battlefield V; gameplay: victory
Obrázek 1: Válka se nikdy nemění. Kde že už jsme tuhle větu slyšeli? Obrázek 2: Hratelnost a pocit ze střelby je stále skvělý. Obrázek 3: Bavil jsem se dobře, beta přesto mohla ukázat ještě o chloupek více.

Jaké režimy beta Battlefield V předvedla?

Abych se ale vrátil k režimům, jež beta nabízela k vyzkoušení – Conquest je klasické zabírání a udržování vlajek pro 64 hráčů a Grand Operations se skládá z několika matchů kombinujících více režimů za sebou. Jmenovitě šlo o módy Airborne a Breakthrough. V Airborne se buď snesete padákem na bojiště a snažíte se zničit dané cíle, nebo ve hře za opačnou stranu cíle bráníte před invazí nepřátel. V Breakthrough zase bráníte či dobýváte konkrétní sektory a usilujete o jejich udržení.

Battlefield V; gameplay: krvácení Battlefield V; gameplay: opevnění
Obrázek 1: Zatímco pomalu krvácíte a blíží se vaše smrt, můžete si v režimu Airborne alespoň krátit čas sledováním nočního nebe. Obrázek 2: Stavění opevnění je jednou z největších novinek v Battlefield V.

Conquest, alias vlajková loď režimů Battlefield V, prakticky funguje stejně jako v Battlefield 1, pouze počítání skóre je trochu odlišné. Místo aby vítězící straně body přibývaly, postupně ubývají oběma stranám podle toho, která na mapě ovládá více kontrolních bodů. Čím více jich váš tým kontroluje, tím rychleji body mizí z konta vašich nepřátel. Chvíli jsem si na tento systém zvykal, ale netrvalo dlouho a připadalo mi, jako by takto Conquest fungoval od nepaměti.

Airborne v Narviku v určitých fázích předvedlo působivě zpracovanou polární záři, nemluvě o zářivě bílém sněhu a poletujících vločkách ostře kontrastujících s krvavou řeží na obrazovce. Napínavé souboje s neustále se tenčícími zásobami munice a dalších zdrojů vás díky vypjatým momentům přikovou k ovladači – co se akce týče, Battlefield V prostě exceluje.

Battlefield V – Open Beta Airborne Narvik (vlastní gameplay)

Norský Narvik nabídne dostatek mrazivých válečných momentů. A teď nemyslím venkovní teplotu.

Během multiplayerových klání v Battlefield V jsem si všiml několika rozdílů proti minulým dílům, přičemž největší změnou byla zejména možnost stavět opevnění na konkrétních místech. Probíjet se skrz čety nepřátelských vojáků a zároveň i překonávat jejich opevnění. Stavba barikád tedy může být pro vítězství klíčovou aktivitou. Dalším novotou je možnost „běhat” i přikrčený, už tedy není problém dynamicky měnit pozice a zůstat přitom relativně schovaný. Oživovat padlé vojáky můžou nyní všechny třídy, medikům to pouze trvá podstatně kratší dobu. Hodně se mi líbí i fakt, že v Battlefield V po vlastní smrti můžete přímo sledovat své spoluhráče, takže když se k nim spawnujete, už rovnou víte, do jaké situace jdete. Hezké.

Zábavná válka s poněkud omezeným arzenálem

U videoherního zpracování 2. světové války mě ovšem překvapil menší počet zbraní, letadel a vozidel, ve kterých se můžeme prohánět po bojištích. Každá hratelná třída (assault, medic, scout, support) jich má na výběr jen několik, což sice někomu vadit nemusí (reálně stejně používáte jednu, maximálně dvě oblíbené), mnoho hráčů však toto osekání arzenálu s otevřenou nárůčí jistě nepřivítá. Stejně tak jsou ve hře zřejmě jen 4 typy tanků a 4 typy letadel, což bude opět otázkou osobních preferencí, já osobně toto číslo považuji za dostačující. Nemohu se ale ubránit dojmu, že v předchozích dílech série bylo bojové techniky o něco více.

Battlefield V; gameplay: povolání Battlefield V; gameplay: customizace Battlefield V; gameplay: systém upgradů
Obrázek 1: Výbavu jednotlivých povolání si samozřejmě budete moci upravit podle svého. Obrázek 2: Customizace vašich zbraní má nyní 2 stránky – kosmetickou a funkční. Obrázek 3: Zbraně samozřejmě můžete upgradovat i v Battlefield 5. Jen by jich mohlo být víc (zbraní i upgradů)

Prim v Battlefield V bude opět hrát pěchota, tedy udatní muži (a ženy) nebojácně běžící do bojové vřavy s puškou v ruce. Jestli se už teď těšíte na customizaci zbraní, můžete být v klidu. Tato složka samozřejmě nechybí, jen je poněkud nelogicky rozdělena na kosmetickou a funkční část. Kosmetickou si vcelku nepřekvapivě měníte vzhled konkrétní zbraně (pažby, hlavně, zaměřovače atd.), zatímco ta funkční ovlivňuje chování vašeho kvéru a jeho vlastnosti. Nedávalo by větší smysl, kdyby člověk prostě vyměnil hlaveň a získal tak například lepší dostřel, jak tomu koneckonců bylo i v předchozích dílech série? Když si chcete vlastní pušku trochu poštelovat, musíte navštívit dvě různá menu a tak trochu se zdržujete od samotného hraní.

2. světová válka ještě barevnější

Vizuální stránka od předchozího dílu série, tedy Battlefield 1, moc velký krok kupředu neudělala. Mám pocit, že se studio DICE převážně zaměřilo na světelné efekty a další minoritní vylepšení. Barevná paleta je mnohem živější než v případě pošmourného Battlefield 1, sluneční paprsky se odráží od objektů jako nikdy předtím, navíc hojně přibylo i lens-flare efektů... přijde mi ale, že na ostatní se trochu zapomnělo. Některé textury jsou při bližším prozkoumání poněkud neostré a nějaký grafický upgrade by si rozhodně zasloužily. Že by ale hra jako celek vypadala špatně, to nemohu říct.

Battlefield V; gameplay: polární záře Battlefield V; gameplay: barvičky
Obrázek 1: Působivě zpracovaná polární záře na mapě Narvik. Obrázek 2: Battlefield 5 působí mnohem barevnějším dojmem, než jeho předchůdce.

Na druhou stranu grafika na standardní PS4 běžela hezky plynule a jestli se nemýlím, za celou dobu hraní jsem si nevšiml žádných propadů ve snímkování. Na druhou stranu jsem zaregistroval spoustu drobných grafických neduhů, jako je problikávání textur, zasekávání o předměty na zemi a podobné nedostatky, které přičítám na vrub beta verzi hry. Více než 2 měsíce do vydání hry studiu DICE nepochybně postačí na odladění všech problémů (doufejme).

Battlefield V vypadá slibně, ale...

Kolem a kolem se však Battlefield V profiluje jako zábavná válečná hra s pěkně zpracovanými mapami a působivou atmosférou největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva. I když je potenciál značný a zcela očividný, upřímně doufám, že má plná verze v rukávu mnohem více es, než ukázala nyní. 

Battlefield V; wallpaper: vojáci
Série Battlefield se letos utká se svým největším konkurentem Call of Duty. Z mého pohledu zatím s přehledem vede dílo od švédských EA DICE.

Jasně, viděli jsme pouze beta verzi, množství obsahu tedy pravděpodobně bylo značně okleštěno, aby si tvůrci předem neodkryli všechny karty. Vydavatelem této hry je ovšem EA, tedy společnost, která u fanoušků nemá nejlepší pověst (vzpomeňme třeba na loňský Battlefront 2 a „aféru“ s lootboxy), trochu se tedy obávám, abychom se opět nedočkali jakéhosi postupného uvolňování ne tak docela dodatečného obsahu, nedej bože za reálné peníze. DICE se ovšem dušují, že rozdělování komunity pomocí placených DLC je již minulostí, zatím jim tedy budeme muset věřit.

Tyto dojmy byly napsány pro PS4 verzi.

Battlefield V vychází 20. listopadu 2018 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme průběžně informovat.


Battlefield V – Preview

 1. Battlefield V vám umožní prožít unikátní příběhy plné emocí
 2. Pro hráče preferující kooperaci je tu režim Combined Arms
 3. Režim Operations nahradí mód Grand Operations
 4. V Battlefield V si stejně jako ve Fortnite postavíte zeď
 5. S Battlefield V si konečně nadefinujete svého vojáka
 6. Za nové mapy nezaplatíte v Battlefield V ani korunu

Battlefield V vám umožní prožít unikátní příběhy plné emocí

• Preview: 24. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

V rámci kampaně u Battlefield 1 se vývojáři z DICE rozhodli plně odklonit od konceptu uceleného vyprávění a raději se zaměřili na separované příběhy jednotlivců, kteří pak v tzv. War Stories prožili některé významné momenty první světové války. Battlefield V se (minimálně dle zatím prezentovaných informací) od tohoto modelu neodvrátí.

Co to znamená pro hráče? Opět se mohou těšit na několik lidských příběhů (War Stories), v nichž naleznou postavy, jejichž dobrodružství nejsou zaměřená jen na čistou akci, ale také na jejich myšlenky, morální postoje a činy mimo válečné pole. Jedno z vyprávění Battlefield V by mělo být kupříkladu zaměřeno na statečnou členku odboje z Norska, která se musí vypořádat jak s nacistickými okupanty, tak i s vlastní rodinou, jíž se nebudou její vznešené ideje a partyzánské aktivity zřejmě dvakrát zamlouvat.

War Stories, prostřednictvím nichž jsem mohl prožít příběhy hrdinů Battlefield 1, jsem si podobně jako řada jiných hráčů zamiloval, proto mámz oznámení, že se DICE rozhodlo u tohoto konceptu zůstat, radost. Snad nám Battlefield V nabídne dostatečně zajímavé historické události a postavy, na něž bude možno vzpomínat stejně jako na protagonisty předchozího dílu této slavné FPS série.

Battlefield 5; wallpaper: veterán Battlefield 5; wallpaper: voják

Obrázek 1: S vysokou pravděpodobností se tu setkáme i s veterány, kteří přežili hrůzy Battlefield 1. Obrázek 2: K dispozici by nám měl být dán dokonce i příběh prezentující osudy poražené strany.

Pro hráče preferující kooperaci je tu režim Combined Arms

Silné příběhové linky nebudou jediným tahounem Battlefield V. Hráčům nevyhledávajícím klasické střety s živými protivníky by měl tento titul nabídnout také kooperační režim Combined Arms. Ten je stejně jako v Bad Company 2 či Battlefieldu 3 postaví proti nepřátelům ovládaným umělou inteligencí, které to v minulosti bohužel moc nemyslelo. 

Battlefield 5; wallpaper: combined arms

Herní režim Combined Arms obohatí Battlefield 5 o zábavně vypadající kooperaci. 

V Battlefield V by měla být kooperace jedním z primárních herních prvků. Počítat můžeme s generátorem misí náhodně definujícím akce pro čtyři hráče. Mise se zřejmě budou v mnohém podobat klasickým střetům proti živým hráčům, takže se jejich prostřednictvím budete moci připravit na souboje s méně zkušenými vojáky. Zcela zásadní by měl být podle všeho týmový duch, bez nějž byste neměli mít šanci tato dobrodružství zdárně absolvovat.

Popravdě se trošku bojím toho, že si na nás vývojáři z DICE v Battlefield V opět chystají tu AI, s níž jsme měli tu čest v minulých dílech série Battlefield. Její chování bylo často nelogické a leckdy se dalo s předstihem uhádnout, jaký krok udělá – bylo ji tak možné porazit relativně snadno i za předpokladu, že jste hráli na nejvyšší dostupnou úroveň obtížnosti. Upřímně doufám, že se tyto obavy nakonec nestanou skutečností, protože dle mého má režim Combined Arms slušný potenciál, který by bylo škoda promarnit.

Battlefield 5; wallpaper: trosky Battlefield 5; wallpaper: střelba

Obrázek 1: Ulice měst bude možné v Battlefield 5 prakticky srovnat se zemí. Obrázek 2: V úzkých prostorách tu budete schopni s přáteli zadržet klidně i několik hráčů najednou.

Režim Operations nahradí mód Grand Operations

Když vývojáři z DICE představili světu režim Operations, jen málokdo nebyl nadšen celkovým zpracováním scénářů prezentujících zásadní historické bitvy. Ve svém nejnovějším díle se tvůrci Battlefield V rozhodli tento koncept posunout ještě o něco dál, takže namísto středně velkých operací nám v něm budou nabídnuty gigantické akce rozvržené do několika dnů, během nichž budeme plnit vždy trošku jiné cíle.

Každý den byste tím pádem měli mít k dispozici odlišný mód. První ráno vám hra dá třeba za úkol likvidaci určitého počtu protivníků. Dalšího jitra budete nuceni zabrat klíčové body či zničit stacionární techniku ostřelující spojenecká letadla pokoušející se shodit bomby na nepřítelem držené pozice, přes něž se pěchota nemá šanci dostat.

Battlefield 5; wallpaper: zasněná hrdinka

Každý z hrdinů Combined Arms bude s vysokou pravděpodobností disponovat osobitým příběhem. 

V každém dni lze samozřejmě stejně jako v klasickém režimu Operations z Battlefield 1 ztratit jen určitý počet mužů. Pro útočící stranu bude v Battlefield V tím pádem opět hrát prim získání strategických pozic za cenu co nejmenších ztrát. Obránci se naopak zaměří na eliminaci co největšího počtu protivníků, kterým se při zbytečném plýtvání nebude dostávat sil. Plně odstraněna byla ultimátní vojenská technika, jíž na bojiště vždy povolával prohrávající tým, což osobně považuji za velké plus.

Pokud se vám v pozici útočníka podaří zdárně splnit všechny úkoly, čtvrtého dne před vás Battlefield V postaví režim Final Stand, který mi ve své podstatě hodně připomíná komunitou zbožňovaný battle royale. Na bojiště budete totiž vysazeni s omezeným počtem munice bez možnosti oživení. Vítězem se nakonec stane frakce s posledním žijícím vojákem, kterému se podaří zdolat všechny jeho protihráče. Jeden by řekl, že vedle takto laděného módu nebude ve hře chybět také režim, s jehož pomocí oslnila celý svět online akce PlayerUnknown's Battlegrounds. Bohužel pro její fanoušky se vývojáři z DICE prozatím rozhodli nepodlehnout trendu. Časem by se však její obdivovatelé dle některých informací dočkat mohli.

Battlefield 5; wallpaper: výsadek

Grand Operations vám v každém dni nabídnou jinou aktivitu, ve finále vás přinutí třeba seskočit i padákem.

V Battlefield V si stejně jako ve Fortnite postavíte zeď

V Battlefield V se podíváte do Francie, Severní Afriky, Norska či Rotterdamu. Každou z map by mělo být možné absolvovat v režimech Team Deathmatch, Domination, Conquest, Breakthrough, nebo Frontlines. Celek se v tomto ohledu nebude výrazně odlišovat od ostatních zástupců FPS série Battlefield. Stejně jako v předchozích dílech i v Battlefield V by mělo být možné zničit prakticky vše, na čem ulpí vaše oko. Primární novinkou je možnost budovat barikády, s jejichž pomocí budete schopni třeba na určitou dobu zastavit nepřátelské síly či těžkou techniku. Přidáním tohoto aspektu vývojáři z DICE rozšířili spektrum taktických možností, ježdávají nyní větší prostor stratégům.

Samotné budování barikád půjde většině postav vcelku ztuha. Zdatní v něm budou snad jen zástupci třídy support, kteří jsou schopni postavit menší opevnění během chvíle, stejně tak je s nimi možné opravovat porouchaná vozidla. Pokud některá z postav utrpí zranění, postará se o ni lékárničkami vybavený medik, jehož mechanika oživování byla citelně změněna. Z dálky bude zmíněnou trojici podporovat průzkumník s odstřelovací puškou.

S Battlefield V si konečně nadefinujete svého vojáka

Také vás v Battlefield 1 štvalo, že si nemůžete vytvořit svou vlastní postavu? Battlefield V se v tomto ohledu naštěstí vrací k modelu využívanému předchozími díly. Nabídnuta je vám tu rozsáhlá škála možností, skrze něž si můžete svůj charakter přetvořit k obrazu svému. Definovat mu lze pohlaví, detaily tváře, oblečení a kosmetickou výstroj, jejíž spektrum budete rozšiřovat během hraní. Díky propracovanějšímu systému tvorby postavy si tak můžete zformovat unikátní charakter, který si vaši nepřátelé zapamatují rozhodně lépe než vojáka, jenž vypadá na chlup stejně jako jeho kolegové.

Upravit lze v Battlefield V také těžkou techniku a zbraně. První zmíněná položka by měla nabízet slušné množství alternativních možností, jak stroje obohatit tak, aby vám vyhovovaly co nejvíce. Namontovat je na ně možné dokonce i smrtící hračky, ze kterých mohou vaši kolegové následně střílet, zatímco se vy věnujete řízení. Pistole, brokovnice, kulomety a samopaly je možné definovat pěti až sedmi způsoby. Vyměnit můžete zásobník, mířidlo, zakončení hlavně, vzhled či řadu dalších aspektů, jež určitým způsobem ovlivní chování vylepšené pušky.

Battlefield 5; wallpaper: tank Battlefield 5; wallpaper: hrdina

Obrázek 1: Tanky bude podle všeho možné v Battlefield 5 upravit dle vašich představ. Obrázek 2: Těšit se můžete také na úpravu vaší postavy, jíž lze navléct prakticky cokoliv.

Za nové mapy nezaplatíte v Battlefield V ani korunu

V mých recenzích zaměřených na DLC k Battlefield 1 jsem DICE často kritizoval kvůli štěpení komunity. Někdo ve vedení zřejmě dostal rozum, protože v Battlefield V prakticky nebude přítomen seasson pass. Nahrazen by měl být bezplatnou alternativou Tides of War, obohacující celek po vydání o nové mapy a časově omezené události. Přítomny budou samozřejmě také mikrotransakce, jejich přesná podoba však prozatím není plně známa, takže je aktuálně nelze podrobit kritice. S vysokou pravděpodobností se o platebním režimu a řadě dalších prvků dozvíme více na E3.

Na první pohled vypadá Battlefield V o hodně lépe než nedávno představené Call of Duty: Black Ops 4, jehož autoři se rozhodli nahradit hru pro jednoho hráče režimem battle royale. Nabídnuta by nám v něm měla být kooperace, z příběhu složená kampaň a akcí prostoupený multiplayer, v němž se opět střetne pěchota, těžká technika a letectvo. Upřímně se na novinku z dílen DICE neskutečně těším. Snad se tvůrci výrazně neodkloní od klasického konceptu série, díky kterému ji mám stejně jako jiní hráči tak rád.

Battlefield V: Deluxe Edition Upgrade - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra
519,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0848
Battlefield V: Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
2 329,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0856
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací