Reklamace či vrácení? Sleva 30 % na elektrokola
Zobrazit katalog
  
Jak cvičit s posilovací gumou

Cvičení s gumou (NÁVOD)

Článek

Aktualizováno

Guma na cvičení je při domácím posilování oblíbeným pomocníkem. Říká se jí také odporová guma nebo expandér a slouží ke cvičení i protahování. Cvičení s gumou dokáže zaměstnat téměř každý sval v těle, přispívá k rozvoji svalů i koordinace a je finančně a prostorově nenáročné. Existuje celá řada cviků s gumou na všechny možné části těla. V tomto článku si je ukážeme a přidáme další tipy, jak gumu na cvičení co nejlépe využít.

Cvičení s gumou (NÁVOD) – OBSAH

Hlavní (ne)výhody posilovací gumy

  • Dokáže protáhnout každý sval v těle.
  • Nenáročná na prostor.
  • Finančně dostupná.
  • Cvičení s gumou stimuluje větší počet svalových vláken než běžné fitness prostředky.
  • Při cvičení s posilovací gumou dochází nejen k posílení svalů, ale také ke zlepšení koordinace a vytvarování svalů.
  • Lze ji použít téměř kdekoliv.
  • Lze cvičit jen vybrané cviky.
  • Cviky s posilovací gumou mohou být někdy jednotvárné.

Vše, co potřebujete o posilovací gumě vědět

Před výběrem posilovací gumy je dobré zohlednit několik vlastností, které má.

Materiál

Expandéry na cvičení jsou většinou vyrobeny z gumy. Některým lidem však guma způsobuje kožní problémy, a proto existují také textilní expandéry.

Využití

Expandéry mají řadu využití. Používají se k zahřátí těla před tréninkem, na samotný trénink nebo na protažení svalů po tréninku. Cviky s odporovou gumou lze přitom provádět na různých místech. Může být omotaná kolem různých předmětů pevně stojících na zemi či ve zdi. Je také dobrým pomocníkem na odlehčení vlastní váhy, například na shyby s gumou.

Odporový level

Různé gumy na cvičení mají různé odporové levely, tedy jak lehce lze gumu natáhnout. Ve většině případů jsou posilovací expandéry řazeny od první až po pátou úroveň s tím, že první je ta nejjednodušší. Zejména pro ty, kteří se cvičením teprve začínají, se doporučují menší odporové úrovně posilovací gumy. Cviky tak lze provádět jednodušeji, a příliš tak nenamáháte své tělo.

Typy posilovacích expandérů

Gumový expandér bez úchopu je plochá nebo kulatá guma bez úchopů. Slouží zpravidla ke cvikům na protažení a hodí se i v případech, kdy chcete gumu při cvičení přišlápnout.
Gumový expandér s úchopy slouží především pro posilování rukou. Díky madlům na obou koncích se může cvičící více zaměřit na posilování rukou, díky čemuž vydrží déle cvičit, jelikož guma se nijak nezařezává do dlaní.
Gumový pás je plochá guma bez konce.

Cviky s posilovací gumou

Pro jednotlivé části těla existují různá cvičení s odporovou gumou. Z důvodu ne příliš velké zátěže pro tělo může být pro každodenní cvičení vhodná právě posilovací guma. Cviky s gumou jsme pro vás rozdělili podle toho, pro jakou část lidského těla se hodí.

Spodní část těla

Dřepy

Nejčastější cvičení s odporovou gumou na spodní část těla jsou dřepy s gumou. Gumu sešlápněte oběma nohama, tak abyste měli chodila v rovině se svými rameny. Zbytek gumy si natáhněte za hlavu na ramena. Poté můžete začít přímo dřepovat s vypnutým hrudníkem a pravidelným dýcháním. Při dřepech byste měli mít zpevněné břicho a kolena tlačit před prsty. Doporučujeme dřep zopakovat 8–14×.

Výpady

Posilovací gumu upevněte o předmět ve vaší místnosti, který pevně stojí na zemi, a to ve výši vašich kotníků. Poté se postavte svou levou stranou k předmětu, k němuž je přivázaný expandér. Druhý konec si dejte kolem svého pravého kotníku. Poté odstupte na takovou vzdálenost, aby guma vytvářela dostatečný odpor. Následně se snažte pravou nohou posunout co nejvíce do strany a u toho udělejte poloviční dřep. U těchto cviků byste měli mít co nejvíce zpevněná stehna. Tento výpad zopakujte alespoň 12×.

Kroky do boku

Toto cvičení je velmi podobné výpadům, které jsme si popisovali v předešlém odstavci. Posilovací gumu však v tomto případě musíte omotat kolem kotníků. Rozkročte se poté tak, abyste měli chodila v úrovni ramen a vytvořili odpor. Snižte se do mírného podřepu a následně posunujte levou nohu k pravé a naopak. Na každou stranu tak udělejte minimálně 8 kroků.

Mušle

Další cvičení se budou odehrávat na zemi, a doporučujeme si proto vzít posilovací podložku, aby vás zem příliš netlačila. Posilovací gumu si dejte na nohy nad kolena. Položte se na záda a boky a kolena vytočte do 90 stupňů. Roztahujte nohy a kolena od sebe a poté vracejte zase zpět k sobě. Tento cvik doporučujeme opakovat minimálně 10×.

Můstek

Položte se na záda a posilovací gumu si opět zavažte na nohy nad kolena. Nohy pokrčte v kolenou a začněte zvedat boky ze země. Ruce během toho cviku nechte celou dobu na zemi. Toto cvičení opakujte minimálně 15×.

Roznožování

Před tímto cvikem se můžete posadit buď na konec židle, nebo na zem a posilovací gumu si dejte kolem nohou těsně pod kolena. Poté postupně roztáhněte kolena do stran a snažte se v této poloze vydržet alespoň dvě sekundy. Poté nohy vraťte do původní polohy. Toto zopakujte alespoň 15×.

Ramena

Zvedání gumy nad hlavu

Postavte se oběma nohama na posilovací gumu a rozkročte nohy do šířky ramen. Gumu chyťte do rukou a dlaně dejte tak, aby se palce dotýkaly vašich ramen. Poté táhněte gumu směrem nahoru nad hlavu až do zcela natažených rukou. Následně se vraťte do původní pozice, aby v úrovni ramen byla odporová guma. Cvik opakujte minimálně .

Zdvihy

Zvedání gumy nad hlavu je velice podobné tomuto cvičení s gumou. Posilovací expandér opět sešlápněte tak, aby chodidla byla v úrovni ramen. Gumu uchopte tak, aby dlaně směřovaly směrem k vám a ruce nechte v úrovni svých stehen. Poté zvedněte gumu alespoň do úrovně ramen, přičemž lokty držte ve tvaru V. Toto cvičení opakujte minimálně 10×.

Předpažování

Tyto posilovací cviky s gumou procvičí především horní části ramen. Opět se postavte na posilovací gumu a chodidla mějte v úrovni ramen. Posilovací expandér chyťte stejným způsobem jako u zdvihů a opět je položte na vaše stehna. V tomto případě gumu zvedejte před sebe, aniž by se vaše ruce ohnuly, a to alespoň do výšky ramen. Tento cvik opakujte minimálně .

Ruce

Bicepsový zdvih

Toto cvičení s expandéry je zaměřené především na bicepsy. Nejprve klekněte na zem a pravou nohu dejte dopředu. Pod ni následně umístěte posilovací gumu a zašlápněte ji. Zbytek gumy chytněte pravou rukou a loket si volně položte na koleno. Dlaň by měla směřovat směrem od země. Ke svému pravému rameni následně přitahujte ruku, ve které je expandér. Cvik opakujte 8× na každou ruku.

Tricepsové extenze

V prvé řadě usedněte na zem a mírně pokrčené nohy natáhněte před sebe. Posilovací gumu si dejte na chodidla a poté ji napněte. Ruce držící posilovací gumu nechte ohnuté v devadesáti stupních u boků a následně táhněte směrem za sebe až do úplně natažených rukou. Poté se vraťte do původní pozice. Tento cvik opakujte minimálně.

Tricepsové tlaky

Usedněte na židli bez opěradla nebo na kraj postele. Následně umístěte posilovací gumu na střed po zadek. Uchopte gumu a natáhněte ji za hlavu tak, aby ohnuté lokty byly za krkem. Dlaně vytočte vzhůru a ruce zvedněte nad hlavu tak, aby byly úplně napnuté. Poté se vraťte do původní pozice. Tento cvik opakujte 10×.

Břicho

Russian Twist

Sedněte si na zem do stejné pozice jako u tricepsové extenze. Mírně pokrčené nohy nechce před sebou a posilovací gumu dejte za chodidla. Následně ji natáhněte tak, aby lokty byly ohnuté v 90stupňové pozici a lehce se zakloňte. Dlaně držící gumu pokládejte vedle sebe na levou stranu na zem a poté zpět na pravou stranu. Tento cvik opakujte minimálně 10× na každou stranu.

Zkracovačky

Posilovací gumu umístěte a připevněte na vyšší bod ve vašem pokoji, nejlépe na horní hranu dveří. Následně chyťte druhý konec gumy oběma rukama a klekněte si. Lokty ohněte tak, aby byly po celou dobu přilepené k tělu. Následně se spusťte dolů a předkloňte se. Poté se vraťte do původní pozice. Tento cvik opakujte alespoň 10×.

Obrácené zkracovačky

Na nižší pozici, přibližně ve výšce opěradla židle by měla být pevně umístěna posilovací guma. Cviky jsou velice podobné předchozím zkracovačkám, ale v tomto případě si lehněte na záda a posilovací gumu si dejte na nárty chodidel. Měli byste být v pozici 90 stupňů. Kolena postupně zvedejte směrem k ramenům a zpevněte břišní svaly. Poté se vraťte do původní pozice a opakujte alespoň 12×.

Nejčastější dotazy a odpovědi ke cvičení s gumou

Jak vypadají jednotlivé druhy gum na cvičení?

Posilovací guma bez úchopů

Jedná se o plochý či kulatý tvar gumy. Absence úchopů je ideální volbou pro cviky, při kterých gumu zašlapujete.

Guma bez úchopů Guma bez úchopů

Posilovací guma s úchopy

Na této gumě jsou přidělané úchopy. Díky nim vydržíte déle cvičit, aniž by vás ze cvičení bolely ruce.

Guma s úchopy

Gumový pás

Jedná se o plochou gumu bez konců. Vhodný je především na protažení svalů před a po cvičení.

Gumový pás

Existují další typy odporových gum?

Existuje několik typů gum na cvičení. Pro lepší orientaci si je rozdělme na již zmíněné 3 kategorie:

Guma bez úchopu – kvůli absenci madel na uchycení najdeme v tomto případě celou řadu druhů. Ať už kulaté, nebo ploché gumy. U těch plochých pak záleží na tom, jak široká, tlustá a také dlouhá guma je.

Guma s úchopy – v tomto případě jde většinou o gumu kulatého tvaru, která má na obou koncích madla. Lišit se mohou tvarem těchto úchopů i délkou samotné gumy. Některé mají úchopy pouze na jednom konci a na druhém nalezneme karabinu. Ta slouží k uchycení do zdi nebo k jinak pevně postaveným bodům.

Gumový pás – gumové pásy se liší především ve své šířce a délce. Čím širší pás je, tím větší odporovou úrovní disponuje.

K čemu jsou odporové gumy dobré?

Gumu na cvičení můžete využít následujícími třemi hlavními způsoby. Může posloužit jako externí zátěž, pokud chcete provádět náročnější cviky a nepracovat jen s vlastní vahou. Poslouží i jen k pouhému protahování před tréninkem či po tréninku. Pokud vlastníte gumu s malým odporovým levelem, nezatěžujete příliš své tělo a dokonale si s ní protáhnete skoro všechny svaly v těle. Hodí se také jako užitečný pomocník, pokud nezvládáte shyby s vlastní vahou. Díky její pružnosti si můžete při posilování na hrazdě gumu obvázat kolem nohy a hrazdy, a pomoci tak svému tělu dostat se nahoru.

Jaká je cena odporových gum?

Nejlevnější odporové gumy stojí necelých 100 korun. Na druhou stranu ale méně vydrží a materiál může při styku s kůží způsobit podráždění.

Posilovací gumy střední třídy seženete v ceně okolo 300 Kč. V tomto případě si již můžete být jisti, že něco vydrží, a pokud správně zvolíte materiál, nebudete mít problém gumu využívat na delší cvičení.

Nejdražší posilovací gumy stojí 500 Kč a více. Jsou to ty nejlepší gumy, které si můžete dopřát, a hodí se především na dlouhodobá cvičení. Vyrábí se z několika odporových úrovní a nejdete zde také expandéry a další.

Jak se o gumu starat?

Pokud s gumou plánujete cvičit venku, dejte si pozor na ostré předměty, které by mohly její povrch narušit. Může se jednat o jakékoliv ostré kamínky atd. Jestliže nosíte prstýnky, nebo máte dlouhé nehty, také doporučujeme zacházet s gumou opatrně. Před každým cvičením gumu pro jistotu zkontrolujte. Pokud se na gumě nachází trhliny nebo jiná narušení, raději ji vyměňte za nový kus. Při cvičení by totiž mohlo dojít k úrazu, pokud by se vám guma přetrhla.

Pokud se vám při cvičení potí dlaně, může se stát, že se guma začne slepovat k sobě. Na tento problém existuje jednoduché řešení, kterým je voda s mýdlem. Stačí gumu ve vaně pořádně umýt mýdlovou vodou, opláchnout a nechat vysušit. Nedávejte ji však na topení nebo přímé slunce, jelikož by hrozilo porušení elastičnosti materiálu.

i Mohlo by vás zajímat

Guma na cvičení, též zvaná odporová guma či expandér, má velkou škálu různých využití. Pro domácí cvičení je naprosto ideální pomůckou, a to zejména díky skvělé skladnosti a jednoduchosti při používání. Ačkoliv se jedná o velmi levnou záležitost, člověk s ní dokáže procvičit každou část svého těla. Pokud hledáte ideální pomůcku na domácí cvičení, pravou volbou je právě posilovací guma. Recenze těch, kteří gumu zakoupili, jsou velice pozitivní a expandér doporučují koupit každému, kdo chce cvičit zejména doma.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací