Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Sdílej a ušetři Apple Music

Cyberpunk 2077 stále cílí na současnou generaci konzolí, multiplayer zřejmě až v roce 2022 (NOVINKA)

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Vydání očekávaného akčního RPG Cyberpunk 2077 se odkládá téměř o půl roku, z 16. dubna na 17. září 2020. Jen málokdo asi tuto zprávu přivítal s libostí, tvůrci ale svou hru zjevně nechtějí vypustit ven v jiném než v perfektním stavu, takže ve finále je to pro nás jedině dobře. V návaznosti na tyto novinky se ovšem vynořila spousta informací o aktuálním stavu hry a plánovaném multiplayeru. Více v našem článku.

NovinkyDojmy z Gamescomu 2019Preview

Cyberpunk 2077; screenshot: cover
Alza Magazín

Cyberpunk 2077 (hra) | Cyberpunk 2077 (IP)

Cyberpunk 2077 je Akční RPG, kterou vyvíjí CD Projekt RED a vydává společnost CD Projekt. Hra vychází 19. 11. 2020 na PC, PS4, PS5Xbox One, Xbox Series X (a později na Stadii) s oficiálním českým překladem (text). Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Dojmy z prezentace | Korporace a gangy v Cyberpunku 2077 – Kdo ovládá Night City? (TÉMA)

Části článku


Cyberpunk 2077 – Novinky

 1. (17. 1. 2020) Cyberpunk 2077 – Čas navíc CD Projekt věnuje vychytání chyb
 2. (4. 12. 2019) Mnoho povyku pro jednu mapku
 3. (26. 11. 2019) Mikrotransakce se Cyberpunku 2077 zatím netýkají
 4. (18. 10. 2019) Účastníci PAX viděli hodinový gameplay a novou schopnost „Demon Software“
 5. (9. 9. 2019) Multiplayer bude, ale chvíli si na něj počkáme
 6. HW nároky pro Cyberpunk 2077 PC

Cyberpunk 2077 – Čas navíc CD Projekt věnuje vychytání chyb

• Novinka: 17. 1. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Zástupci polské vydavatelské společnosti CD Projekt krátce po oznámení odkladu data vydání uskutečnili kratší konferenci s investory, kde o Cyberpunku 2077 prozradili spoustu nových detailů. Ještě než došlo na dotazy přítomných, CEO CD Projektu Adam Kiciński prohlásil, že hra je momentálně plně hratelná, z hlediska vývoje ale potřebují více času na testování, vychytání chyb a vymazlení všech detailů. Hra je prý neuvěřitelně komplexní, tvůrci jsou ale přesvědčeni, že několikaměsíční odklad jim poskytne veškerý čas k tomu, aby vyšla v perfektním stavu a k žádným dalším posunům data vydání by docházet už nemělo.

Prodloužení vývoje s sebou ovšem nese i určitá negativa, zejména pro samotné vývojáře. Adam Kiciński po otázce jednoho z investorů připustil, že zejména ve finální fázi pravděpodobně dojde ke zvýšení nároků na zaměstnance, což logicky povede i k vyšší míře stresu a pravděpodobně i přesčasům. CD Projekt se sice snaží tyto situace omezit na naprosté minimum, u obřího projektu typu Cyberpunk 2077 se tomu ale asi úplně vyhnout nedá.

Cyberpunk 2077; screenshot: Johny Silverhand
S Johnnym Silverhandem v podání Keanu Reevese se bohužel potkáme osobně až v 17. září 2020.

Vzhledem k odkladu Cyberpunku se ale přirozeně odkládají i další projekty, na kterých CD Projekt pracuje. To se jmenovitě týká především multiplayerového režimu, který je momentálně s Cyberpunkem 2077 vyvíjen paralelně. Kvůli odložení singleplayerové části se však tohoto příštího AAA projektu polských vývojářů pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2022.

Objeví se Cyberpunk vzhledem k odkladu na nové generaci konzolí?

Během konference došlo i na dotaz, jestli posunutí data vydání a prodloužení vývoje hry nějak naruší přítomnost Cyberpunku 2077 na herních veletrzích E3 a GamesCom. Člen představenstva Michał Nowakowski ovšem potvrdil, že se studio CD Project na těchto událostech nepochybně objeví, zatím ovšem není jisté, jakého rozsahu jejich prezentace bude.

Na přetřes přišla také i otázka, zda Cyberpunk 2077 nemíří zároveň na novou generaci konzolí, tedy na PS5 a Xbox Series X. Obě tyto mašiny mají vyjít přibližně kolem Vánoc 2020, což od 17. září opravdu není příliš daleko. Zástupci CD Projekt ovšem vyvrátili, že by s tím měl odklad vydání něco společného. Cyberpunk 2077 stále cílí na PC, PS4 a Xbox One podle původního plánu. S portem pro novou generaci konzolí se ale do budoucna víceméně počítá.

Ještě před pár dny jsme si říkali, že si Cyberpunk 2077 zahrajeme už za tři měsíce. Ze tří měsíců je to najednou devět, přesto je tento odklad i s jeho důsledky vnímám jako pozitivní krok. Problémových a evidentně nedodělaných her vydaných jen proto, aby se dodržely termíny, už máme v redakci plné zuby, u CD Projektu se ale tohoto neférového přístupu zjevně obávat nemusíme.

• Zdroje: CD ProjektMnoho povyku pro jednu mapku

• Novinka: 4. 12. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Kdo by řekl, že desky jedné knížky na Amazonu mohou způsobit takovou melu. Na obdivování obsahu a fantazírování, co všechno se o tomto fascinujícím světě na stránkách publikace The World of Cyberpunk 2077 nebyl čas, bystří hráči totiž ten zatrolený plánek okamžitě vzali a porovnali jej s mapou metra, které se na pár vteřin objevila v traileru Cyberpunku 2077 z loňské E3. A ano, vypadá to, že si obě mapky navzájem odpovídají, díky čemuž teď máme o tvaru Night City poměrně dobrou představu.

Mnoho hráčů se ale začalo intenzivně strachovat, jestli nakonec Cyberpunk 2077 nebude mnohem menší, než jsme si všichni vysnili a podle zkušeností z třetího Zaklínače také očekávali. Ano, na první pohled město nevypadá extra obsáhle, je ale potřeba si uvědomit pár věcí, než se začneme samým rozhořčením sápat po kapesních inhalátorech.

Cyberpunk 2077; screenshot: mapa přebal Cyberpunk 2077; screenshot: mapa metro
Mapa z přebalu knihy The World of Cyberpunk 2077 přesně odpovídá schématu linek metra Night City z loňského E3 traileru.

Ze zmíněného plánku se Night City opravdu nejeví nijak impozantně, my ovšem neznáme přesné měřítko, což je dosti zásadní chybějící informace. Mapa na přebalu navíc není kompletní, vidíme sice celé centrum, ale po stranách je schéma zcela evidentně oříznuto, chybí zde okrajové části města a také bezprostřední okolí za jeho hranicemi, tedy takzvané Badlands, jejichž existenci už dříve prozradil quest designér Cyberpunk 2077 Pawel Sasek v rozhovoru pro Eurogamer.net. K celkové rozloze hry už se na letošním GamesComu rozpovídal producent Richard Borzymowski z CD Projekt RED, kde prohlásil, že Cyberpunk bude na kilometry čtvereční možná maličko menší, než Zaklínač 3. Což je špatně? Ne. Není. Protože Zaklínač 3 byl sám o sobě velký jako kybernetická kráva.

Osobně by mi nevadilo, kdyby byla finální rozloha Cyberpunku ještě menší. Obřích open-worldů, které se opájely svou velikostí a ve skutečnosti byly prázdnější než hlavní ulice westernového městečka v pravé poledne, už jsme v poslední době viděli víc než dost. A menší rozloha nakonec znamená, že se tvůrci budou moci více soustředit na detaily, které v konečném výsledku celému Night City vdechnou život. A pokud vás tento argument nepřesvědčil, tak vězte, že Cyberpunk 2077 mnoho nažene svou vertikalitou. Koneckonců, tato futuristická metropole přetéká výškovými budovami, které ovšem nebudou pouhými prázdnými kulisami, ale mnoho z nich půjde přímo navštívit a prozkoumávat hezky patro po patře, jak tvrdí koncept artistka z CD Projekt RED, Martha Jonkers.

Nakonec tedy zjevně s rozlohou Cyberpunku 2077 nebude tak zle, všichni si tedy můžeme oddechnout a pokračovat v čekání na 15. dubna 2020, kdy tento titul vychází pro PC, PS4, Xbox One a Google Stadia.

• Zdroje: Amazon, Reddit, Eurogamer, GamesRadar+, WccftechMikrotransakce se Cyberpunku 2077 zatím netýkají

• Novinka: 26. 11. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Zpráva o plánovaných mikrotransakcích se začala internetem šířit po zveřejnění záznamu telekonference, kde finanční viceprezident CD Projektu Piotr Nielubowicz potvrdil ranou fázi vývoje jistého multiplayerového projektu. Vůbec poprvé toto info sdílel polský server gry-online.pl, který ve svém článku uvedl, že na přetřes ve zmíněné konferenci přišel i případný dodatečný monetizační model u připravovaného online titulu, což mnoho hráčů velmi rychle rozlítilo, zřejmě ale zbytečně.

V první řadě se jedná o velmi malý projekt, který je vyvíjen týmem nezávislým na právě probíhajících pracích na Cyberpunk 2077 a jeho dodatečné multiplayerové složce. Ta v den vydání hry nebude dostupná a tvůrci ji implementují až mnohem později. CD Projekt tedy zatím veškeré své síly soustředí na dokončení již zmíněného obřího akčního RPG, jež dorazí na jaře příštího roku a mikrotransakce definitivně obsahovat nebude.

Cyberpunk 2077; screenshot: multiplayer
Bude nějak takto vypadat multiplayerový režim Cyberpunk 2077? Vzhledem k tomu, jak málo informací zatím známe, úplně vyloučit to nemůžeme, ale pravděpodobně se dočkáme něčeho lepšího než cyberpunkové variace na obyčejné šachy.

Takže ne, tyto poplašené zprávy se Cyberpunk 2077 netýkají, a to ani singleplayerové, ani multiplayerové částí hry. O zmíněném (a popravdě trochu záhadném) online projektu ovšem tvůrci nic dalšího neprozradili, technicky vzato se tedy nemusí nutně jednat o spin-off vycházející z univerza Cyberpunku. Možnou variantou by mohla být i multiplayerová odnož Zaklínače, v tuto chvíli se ovšem jedná o pouhopouhé spekulace. Podle slov ředitele CD Projekt RED Adama Kicińského ale případná monetizace rozhodně bude navazovat na celkovou filozofii společnosti – totiž aby hráči za své peníze dostali odpovídající hodnotu v herním obsahu.

Vzhledem k tomu, že se lidé z CD Projekt RED vždy k hráčům chovali férově, osobně nemám důvod jim nevěřit. Ostatně jejich férovost si budeme moci ověřit už 16. dubna 2020, kdy Cyberpunk 2077 dorazí na PC, PS4, Xbox One a Google Stadia, podle aktuálních informací bychom se ale mohli v budoucnu dočkat i verzí pro PS5 a Xbox Scarlett.

• Zdroje: Gry-Online, CD Projekt, IGNÚčastníci PAX viděli hodinový gameplay a novou schopnost „Demon Software“

• Novinka: 18. 10. 2019 • Autor: Jiří Fait

Díky společnosti Bandai Namco (distributor Cyberpunku 2077 v Austrálii) mohli diváci na PAXu sledovat záběry z hratelné ukázky, kterou jsme sice již v sestříhané verzi jistě všichni viděli, jenže přeci jen se fanoušci dočkali něčeho nového. Jednalo se o doposud neviděnou schopnost zvanou Demon Software. Díky ní může herní charakter V přivodit kyberneticky obdařeným lidem nemalé trable. Tento software totiž způsobí, že se některé kybernetické části obrátí proti svému majiteli a začnou na něj útočit. V demu pro PAX to byla modifikovaná ruka a podle všeho bylo docela zábavné sledovat, jak se nebožák snaží zápasit se svou vlastní končetinou.

Creating Cyberpunk 2077 | PS4

Behind the scenes. Podívejte se na to, jak probíhala část tvorby Cyberpunku 2077 od vydání vůbec prvního traileru až po E3 2018.

Ukázka se dále zaměřila na takzvané „Nano Wires“, o kterých jsme si už říkali ve starší novince. Pro zopakování – jedná se o oranžově zářící dráty, kterými se můžete spojit s dalšími obyvateli Night City, hacknout je nebo dráty prostě použít coby velmi účinné škrtidlo či s nimi protivníka rozkrájet na cáry.

Nová generace konzolí, DLC, mikrotransakce a Keanu Reeves

Novináři z Gamespot si také měli možnost popovídat s Johnem Mamaisem, což je šéf krakovské pobočky CD Projektu. Spoustu věcí již víme a John si dával (samozřejmě) pozor na to, aby nevyzradil nic důležitého. Mluvil převážně o výzvě v podobě australské cenzury (hry to tam nemají jednoduché) a o tom, co se v průběhu vývoje na Cyberpunku 2077 naučil a jaké zkušenosti získal.

Cyberpunk 2077; screenshot: john mamais
Šéf krakovského studia a v minulosti také výkonný producent pro Witcher 2: Assassin of Kings Enhanced Edition a Witcher 3: Wild Hunt. V CD Projektu působí od roku 2011.

To ovšem neznamená, že se vůbec nezmínil o ničem pro nás hráče zajímavém. Tak například nepřímo potvrdil, že by Cyberpunk 2077 měl prosazovat podobnou (ne-li stejnou) DLC „politiku“, jakou měl The Witcher 3: Wild Hunt. Mluvíme samozřejmě o těch velkých, což jsou Hearts of Stone a Blood and Wine. Mamais přímo řekl, že tento způsob vydávání dodatečného obsahu Zaklínači 3 prospěl, takže nevidí důvod, proč by něco (vývojáři) měli měnit a dávalo by smysl, kdyby tento přístup zopakovali. Druhým dechem ale dodává, že tím, na co se celý tým momentálně soustředí, je dokončení Cyberpunku, takže bychom asi v nejbližší době neměli očekávat nějaká překvapivá oznámení DLC pro titul, který ještě nevyšel, i když je to v dnešním světě poměrně běžná praxe.

Nemusíme se naopak obávat mikrotransakcí. John Mamais si velmi dobře uvědomuje jejich lukrativnost a říká, že tento způsob monetizace může vývojářům přinést spoustu peněz do kapes na další projekty, ale zároveň si také uvědomuje, jak dnes tyto praktiky působí na hráče/zákazníky. Říká, že když je všichni tak nesnáší, proč bychom je tedy zaváděli do naší hry? Takže se snad žádných kyber-boxů a neónových automatů na reálné peníze nedočkáme.

Zmínil také nové konzole, jmenovitě tedy PlayStation 5 od Sony a Project Scarlett od Microsoftu. Rád by na ně už vyvíjel hry, ale podle jeho slov CD Projekt RED tyto konzole (přesněji tedy dev kity) nemají, takže i když víme, že CD Projekt pracuje na dalších neoznámených titulech, pravděpodobně to budou hry pro stávající generaci konzolí.

Cyberpunk 2077; screenshot: Ciri
Že se Ciri v Cyberpunku 2077 neobjeví, je už z mnoha zdrojů potvrzená věc. Toto tvrzení se ovšem vztahuje pouze na základní hru. Nikdo nikde neřekl, že by se nemohla objevit v budoucích DLC!

Mamais se dále rozpovídal o morálce ve studiu a také o tom, že teď tým jede skutečně na plné obrátky. Vzhledem k nedávným kontroverzím ohledně zdrcujících přesčasů ve vývojářských studiích to je poněkud citlivé téma. Podle všeho táhnou všichni za jeden provaz a pracují na tom, aby Cyberpunk 2077 skutečně vyšel v dubnu 2020. Přesčasy jsou, bohužel, v herním průmyslu celkem běžnou záležitostí, obzvlášť v době, kdy se blíží deadline v podobě vydání, ovšem důležitý je způsob, jak tyto vyčerpávající „šichty“ do projektu implementujete a jak to všechno podáte zaměstnancům. Snad je tedy vše v pořádku a vývojáři jsou náležitě kompenzováni.

Nesmělo se také zapomenout na Keanu Reevese, kterého hráčské obecenstvo přijalo do Cyberpunku 2077,coby Johnnyho Silverhanda skutečně až s nečekanou vřelostí. Mamais tvrdí, že role pro Reevese je pevně daná a budou se jí držet. Ovšem vývoj ještě není u konce a podle jeho slov bylo (pro něj) přijetí Keanu Reevese tak pozitivní, že by se nedivili tomu, kdyby se marketingový tým už domlouval na tom, kam ho ještě šoupnout. Pravděpodobně proto, aby co nejvíce vytěžili ono Neo-Wick charisma.

• Zdroje: GamespotMultiplayer bude, ale chvíli si na něj počkáme

• Novinka: 9. 9. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Oznámení přišlo jako blesk z čistého nebe na oficiálním twitter účtu CD Projekt RED. Cyberpunk 2077 bude obsahovat multiplayer. Nakonec. Podle informací obsažených ve dvojici tweetů (první, druhý) se studio plně soustředí na vydání základní hry v dubnu 2020, posléze na vývoj DLC (bezplatných) a dalšího obsahu pro singleplayer a až poté se stane jejich prioritou hra pro více hráčů. Což je, řekněme si to otevřeně, velmi férový přístup, pokud se ale těšíte, až poměříte své hackerské dovednosti s ostatními hráči, pravděpodobně si ještě nějakou dobu budete muset počkat.

To ale není jediná informace, která o této očekávané hře poslední dobou víří stojaté vody internetu. V první řadě se jedná o zprávu, že CD Projekt z editoru charakteru odstranilo volbu pohlaví. Což samozřejmě vyvolalo vlnu nevole u přecitlivělých jedinců, kteří při obhajobě své nelibosti k tomuto rozhodnutí často vytahovali pojmy jako „LGBTQ lobby” a „ústupky transgender komunitě”. Bohužel se ale ukázalo, že ti samí lidé ve většině případů četli pouze titulky a ani se neobtěžovali rozkliknout článek k tématu, který je tak pobouřil. Natož, aby si o něm něco přečetli.

Jak totiž uvedl například server IGN, ve skutečnosti se jedná o to, že už v nabídce nevidíte explicitně nápis „muž” či „žena”, ale svou postavu si vytvoříte například zvolením typu těla a hlasu. Což vám ve finále pravděpodobně dá ještě víc možností, než kdybyste byli omezeni tradiční nabídkou. Nadstavbou těchto možností je pak samozřejmě volba účesu, tetování, odstínu pleti atd.

Cyberpunk 2077; wallpaper: týpek Cyberpunk 2077; wallpaper: auto
Svoji postavu prý během hraní Cyberpunk 2077 uvidíte zřídkakdy, třeba během řízení, v odrazech, nebo v inventáři. Že byste se mohli opřít o zábradlí jako muž na obrázku a opájet se vlastní krásou, toho se asi nedočkáte.

S vaší podobou souvisí také další následující zpráva – ať už si svůj charakter jménem V navrhnete jakkoli, zřejmě jej neuvidíte tak často, jak byste si možná přáli. Šéf komunikace Cyberpunk 2077 Marcin Momot ve svém tweetu totiž uvedl, že dosažení plného ponoření do hry je pro tým extrémně důležité, proto se rozhodli, že hráči budou dění ve hře prožívat na 100% z první osoby, což se týká i cut-scén (včetně těch erotických).

Neznamená to ale, že za celou hru už svoji postavu neuvidíte. Samozřejmě svůj odraz spatříte v zrcadlech, během řízení auta, v inventáři, velmi zřídka i v rámci některých příběhových animací. Což by nemuselo sednout každému, osobně mám možná raději cut-scény snímané z třetí osoby, které působí o něco filmovějším dojmem, v tomto případě se ale jedná o dosti subjektivní záležitost. Nehledě na to, že se do vydání hry může ještě leccos změnit. Cyberpunk 2077 vychází 16. dubna 2020 pro PC, PS4, Xbox One a Google Stadia.

• Zdroje: Twitter, HomepageIGN, vlastníCyberpunk 2077 představuje čtvrť Pacifica

• Novinka: 31. 8. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Na oficiálním Twitch kanále CD Projekt Red včera od 20:00 (našeho času) proběhl cca hodinový stream, kde došlo ke zveřejnění přibližně 15 minut nových záběrů ze Cyberpunk 2077. Prostřednictvím této ukázky jsme měli možnost navštívit jednu ze šesti čtvrtí metropole Night City zvanou Pacifica, ovládanou gangem Voodoo Boys.

Což je vůbec zajímavá organizace, která se sice prezentuje jako gang zkušených hackerů, jedná se ale spíše o osobitou komunitu haiťanskch uprchlíků, jejíž domovinu kdysi zničila živelná pohroma. Ti, co přežili, se usídlili převážně ve čtvrti Pacifica, což mělo být původně turistickým centrem města, něco se ovšem šeredně zvrtlo. V důsledku ekonomické krize většina investorů zastavila financování zdejších projektů a většina honosných hotelů a dalších staveb zůstala nedokončena. Což samozřejmě vedlo k chudobě, zvýšené kriminalitě a velkému rozmachu aktivit Voodoo Boys, na druhou stranu zde ovšem relativně snadno seženete ne tak úplně legální zboží, včetně implantátů.

Cyberpunk 2077 – Deep Dive Video + Q&A panel with developers

Na celý stream včetně následného rozhovoru s tvůrci se můžete podívat zde.

Hned v úvodu tedy narážíme na poměrně důležitou informaci – každá čtvrť Night City bude ovládána nějakým gangem či frakcí, které budou mít odlišné motivace, filosofii a především vlastní historii, což se mimo jiné odrazí samozřejmě i na prostředí a atmosféře celého distriktu. Úkolem pro hlavního hrdinu hry bylo vypořádat se s vůdcem nepřátelského gangu Animals, horou masa a implantátů zvanou Sasquatch.

Cyberpunk 2077 vám umožní mít postavu svých snů

Hlavním cílem těchto záběrů bylo demonstrovat velkou škálu řešení herních situací a opravdové svobody při budování vašeho charakteru, jak se na pořádné RPG sluší a patří. Jestli ze sebe chcete udělat Rambo Terminátora, který bude rvát automatické střílny z podstavců a používat je jako samopaly, z nepřátel si dělat živé štíty, případně je drtit ničivými údery svých pěstí, nebo budete volit opatrnou cestu tichého hackera, jenž bude hackováním nejrůznějších přístrojů, systémů a robotických částí svých protivníků, případně si postavíte svůj charakter jako kombinací obou výše zmíněných přístupů, je čistě na vás.

V Cyberpunk 2077 totiž neexistuje nic jako předem definované povolání, prostě si na robustním stromu dovedností odemknete ty, které se vám nejvíce zamlouvají, což nejen v očích RPG fanoušků hře přidává na atraktivitě, ale také na znovuhratelnosti. Způsobů, jak si se svojí postavou vyhrát (myšleno virtuálně, žádný body shaming jsem neměl na mysli) bude opravdu ohromné množství.

Cyberpunk 2077; screenshot: sasquatch
Cyberpunk 2077 - Sasquatch

Na vývoj vaší postavy budou mít nepřímo vliv i rozhodnutí učiněná během hry. Podle vaší pověsti (Street Cred) se vám totiž u nejrůznějších obchodníků budou otevírat či zavírat dveře, některé postavy se s vámi třeba po určitém skutku nebudou chtít bavit vůbec, natož aby vám něco prodávaly. Díky tomu se třeba nedostanete k některým implantátům, jež by vám jinak propůjčily fascinující schopnosti. Tvůrci z CD Projekt tvrdí, že vaše činy budou mít na vývoj příběhu a potažmo i okolního světa budou mít velké následky, což by se mělo projevit i tomto směru.

Arzenál podle vašich představ

Na přetřes ale přijde i samotný váš arzenál, zbraně jsou rozděleny do tří kategorií (smart guns, tech weapons, power weapons) oplývající celou škálou odlišných typů pistolí, pušek, brokovnic, samopalů a tak podobně. Smart guns v podstatě střílí naváděné střely schopné nepřátele sledovat i za roh. Tech weapons většinou k čisté palebné síle oplývají i nějakou vedlejší vlastností (schopnost prostřelit kryt či brnění) a power weapons, což jsou vlastně na ulici modifikované zbraně, například brokovnice střílející v dávkách.

Všechny zbraně ale budete moci customizovat jak vizuálně, tak pomocí nejrůznějších doplňků (tlumič, zaměřovač…) značně upravovat jejich vlastnosti. Zajímavé také je, že čím déle budete určitou zbraň používat, tím lépe s ní „budete umět”, zkrátka se pozvolna bude zvyšovat její přesnost a účinnost, což by hráči mělo zajistit autentický dojem zlepšování a růstu vlastního charakteru.

Tak, pro dnešek tato koncentrovaná dávka novinek a informací ohledně Cyberpunk 2077 stačí, koneckonců, kdyby tvůrci už teď vyložili na stůl všechny trumfy, čím jiným by v budoucnosti klidnili naše natěšení? Hra vychází 16. dubna 2020 pro PC, PS4, Xbox One a Google Stadia.

• Zdroje: Twitch, YouTube, CD Projekt, vlastníZáběry z hraní na streamu budou sestříhané

• Novinka: 30. 8. 2019 • Autor: Jiří Fait

Je třeba dodat, že podle všeho nepůjde o celou (cca 35 minut) prezentaci, kterou mohli novináři a ostatní šťastlivci vidět například právě na Gamescomu 2019. Vývojáři argumentují tím, že jednak to není pro mnohé v ničem nová ukázka a také to znamená, že mohou editaci a střihem ukrýt několik potencionálních spoilerů, takže jim to vlastně nemůžeme mít za zlé. Kromě gameplay ukázky bychom se na streamu měli dočkat také několika rozhovorů s vývojáři, takže nyní račte nastoupit na hype-train a v klidu čekejte na rozjed do osmé hodiny. Stream můžete sledovat zde:Knihovna Google Stadia získala další tahák

• Novinka: 21. 8. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Navzdory tomu, jak dlouho už studio CD Projekt Cyberpunk 2077 vyvíjí, toho o hře samotné zas tolik nevíme. Ještě donedávna jsme nevěděli ani datum vydání, ale alespoň jsme si mysleli, že víme, na jaké platformy hra vyjde. Ale chyba lávky, respektive ne tak docela. Nad řekou se totiž objevila lávka úplně nová.

Cyberpunk 2077 – Stadia Connect (vývojářský deníček)

Deníček vývojáře, který Google Stadia použil pro oznámení této zprávy.

Ano, k obligátní svaté trojici PC, PS4 a Xbox One totiž přibyla stále poněkud nepředvídatelná streamovací služba Google Stadia, která vám prakticky umožní zahrát si Cyberpunk 2077 v okně svého internetového prohlížeče, tedy alespoň pokud vlastníte dostatečně rychlé připojení. Google tuto informaci oznámil prostřednictvím krátkého, leč úderného tweetu na oficiálním kanálu Google Stadia.

Cyberpunk 2077 tak rozšířil již tak obdivuhodnou nabídku her čítající tituly jako Destiny 2, Watch Dogs: Legion, Darksiders Genesis, NBA 2K, Grid, Tomb Raider, Mortal Kombat 11, či čerstvě oznámené Orcs Must Die! 3. Troufám si ale tvrdit, že právě Cyberpunk by mohl být tím rozhodujícím argumentem, který mnoho lidí přiměje inovativní službu Google Stadia alespoň vyzkoušet.

• Zdroje: Stadia (YouTube, Twitter) CD Projekt, vlastníShrnutí novinek z rozhovoru pro polský magazín

• Novinka: 7. 8. 2019 • Autor: Jiří Fait

Tištěný polský časopis PSX Extreme vyšel nedávno s ohromujícím 10stránkovým rozhovorem na téma Cyberpunk 2077. Z větší části se zaobíral věcmi, které jsou již nějakou dobu známé, ale díky uživateli redditu u/Arise92 a jeho překladu z polštiny se s vámi můžeme podělit o několik novinek, jež tolik v povědomí nejsou. O této novince informovalo také několik zahraničních webů, ale ty se většinou zaměřili pouze na mód New Game +, což je podle mě škoda, protože v postu se dá nalézt hned několik zajímavostí. Zde jsou některé z nich:

Kdo se bojí, nesmí za město

Mimo území města Night City se nachází oblast zvaná Badlands. Jde v podstatě o vyprahlé a zdevastované místo ne nepodobné tomu, co známe z Mad Maxe. Jak lze očekávat, prohání se v něm množství gangů a nomádů, kteří sledují své vlastní cíle (i když ten hlavní cíl je prostě jen přežití). Jak už jistě víte, při vytváření postav si můžete zvolit jako svou minulost Nomády, díky čemuž pak budete moci do jisté míry s některými z obyvatelů pustiny komunikovat, popřípadě pro ně plnit určité úkoly. Dva z kmenů, které na území Badlands operují, jsou Wraights a Aldecados. Ti první zřejmě zastávají politiku prvně střílet a pak se možná ptát. Aldecados budou na druhou stranu o něco přístupnější, co se diplomacie týče.

Cyberpunk 2077 nenabídne větší úpravy bytu

Apartmán hlavní postavy V bohužel nebude plně customizovatelný. Podle vývojářů to je proto, aby mohli zachovat konzistentnost příběhu, jelikož se ve vašem bytě bude odehrávat několik důležitých dějových událostí, takže by různé dekorace a modifikace onoho bejváku mohly narušit kýženou imerzi, kterou se u nás budou tvůrci snažit vyvolat.

Cyberpunk 2077; wallpaper: apartmen Cyberpunk 2077; wallpaper: apartmen artwork
Většina věcí v bytě bude pevně daná, takže žádné plakáty Johnnyho Silverhanda nebo reklamy na nápoj Chromanticore nečekejte.

Do bytu si můžete ukládat některé vybavení (zbraně, oblečení atd.) a popřípadě také kontrolovat internet/email. Tato informace je důležitá proto, že internet ve světě Cyberpunku funguje jinak, než jsme zvyklí. Kvůli jisté události z minulosti, kdy se internet stal obětí masivního hacknutí a byl téměř na pokraji celkového zhroucení, vznikl v tomto kyberprostoru takzvaný Blackwall (takový obří firewall), který způsobil, že je internet z větší části nepřístupný a je rozdělen na menší lokální sítě. Kvůli tomu se na internet musí jedinci připojovat fyzicky z různých míst a nelze pak třeba hacknout nějaké místo/věc na dálku, pokud nejsou propojené.

Ukradené vozidlo nevlastníte, ale okrádat mrtvoly (lootovat) je stále legitimní cesta k výzbroji

CD Projekt Red v rozhovoru zmínil také to, že AI při řízení vozidel nefunguje úplně podle jejich představ, snad na tom tedy ještě zapracují. Také řekli, že ukrást auto nebude tak jednoduché. Pokud vás při tom někdo uvidí, logicky máte problém, budete muset ujet případným pronásledovatelům a na nějakou dobu se ukrýt, podobně jako třeba v GTA V. Navíc odcizené auto se vám neuloží do garáže. Ukládat se budou pouze koupená vozidla. Kromě klasického lootu mají být v Cyberpunku 2077 poschovávány také speciální „poklady“, jenž budete moci nalézt například vyzpovídáním určitých NPC nebo instalací speciálních kyber-čipů.

Cyberpunk 2077; screenshot: motorka
Vozidel má být ve hře několik, ovšem podle všeho si je budeme muset koupit, abychom je mohli vlastnit. Neslýchané!

Vztahů půjde mít několik současně, vícero bude i konců (hry, ne těch vztahů)

Ve hře se můžete spřátelit s řadou NPC a s některými lze klidně přátelství posunout na vyšší úroveň. Samozřejmě ne každý bude mít stejnou sexuální orientaci, takže pokud holdujete pokémonímu mottu „Musím je mít všechny“, bude třeba změnit pohlaví V a začít novou hru. Také by mělo být možné mít několik (romantických) vztahů zároveň.

Titul by měl mít několik konců, jak už jsme u CD Projektu RED zvyklí, a stejně jako v jejich předchozích hrách, tak i v Cyberpunku 2077 bude jejich vyústění silně záviset na vašich rozhodnutích, a to jak v hlavní dějové lince, tak i v některých vedlejších questech.

Keanu Reeves má pamatováka a Cyberpunk 2077 dostane New Game +

New Game + rozhodně v Cyberpunk 2077 bude, jenže zatím není jisté, jestli se módu dočkáme při vydání hry, nebo jej dostaneme v podobě bezplatného DLC později. Jedno je ale jisté – dohrát Cyberpunk jen jednou by byl hřích, tak proč si druhé projetí trochu neokořenit vyšší výzvou?

A ještě něco pro hardcore fandy Keanu Reevese. Podle všeho je herec do projektu zapálený natolik, že si pamatoval jména všech vývojářů, když se potkali během E3 2019. Vzhledem k tomu, s kolika lidmi se během motion-capturingu a mimo něj musel setkat, je to ohromný výkon a mnoho to vypovídá o jeho osobnosti. Jako bychom potřebovali ještě více důvodů jej zbožňovat.

Cyberpunk 2077; screenshot: where is johnny
Keanu Reeves coby Johnny Silverhand by měl být pouze jakýsi digitální duch ve vaší hlavě, jelikož podle lore Cyberpunku Johnny pravděpodobně „uvízl“ někde v kyberprostoru, což ale o nic nezmenšuje skutečnost, jak moc cool celé jeho účinkování v Cyberpunku 2077 působí.

Jak jsem již řekl, do 16. dubna 2020 je ještě daleko, na druhou stranu se alespoň můžeme těšit na další ukázku z gameplaye, jež bude představena na nadcházejícím Gamescomu 2019 (ukázka by posléze měla být zveřejněna 30. srpna). Jistě, půjde o to stejné video, které již viděly vybrané osoby na E3 2019, ale můžeme si přece dovolit doufat, že v ukázce se objeví i něco navíc, co neviděli ani šťastlivci z E3.

• Zdroje: GamesradarRedditDungeons & Dragons budoucnosti

• Novinka: 2. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Možná jste někdy v dětství, na střední či vysoké škole nebo od bandy geekovsky vpadajících týpků zaslechli pojmy jako Dungeons & Dragons, popř. Dračí doupě. Jedná se o tzv. pen & paper záležitosti, kdy na základě scénáře a pevně daných pravidel jeden Pán jeskyně provede připraveným dobrodružstvím skupinku odvážných, kteří se vydají do temných slují pro slávu a bohatství. V osmdesátých letech zažily podobné tituly boom a spousta tvůrců přišla s vlastními světy. Jedním z nich se v roce 1988 stal projekt Cyberpunk 2020 z temné budoucnosti s vládnoucími korporáty, kybernetickými implantáty a celkově nehezkou vyhlídkou osudu lidského druhu.

Cyberpunk 2077; screenshot: jumpstart kit
Sběratelský potenciál pen & paper verze dějového prequelu Cyberpunk Red je obrovský.

O tom, že autor této deskovky Mike Pondsmith udeřil hřebíček na hlavičku a že vydavatel R. Talsorian Games neudělal chybu s jejím vydáním, nemůže být dnes pochyb, protože právě tuto licenci využilo studio CD Projekt jako inspiraci k velmi očekávanému Cyberpunku 2077. Aby nebyli nováčci v pošmourném světě, jenž se vyvinul ve futuristickou vizi polských vývojářů, úplně bez znalostí, domluvili se spolu vlastník práv papírové verze a CD Projekt, že pustí do světa čtvrtou verzi pen & paper verze pod názvem Cyberpunk Red.

Ta se v pevné verzi objevila v omezeném množství na deskovkářském festivalu Gen Con, kde ještě byl k dispozici tzv. Jumpstart Kit, v němž hráči našli lorebook, čtyři mapy, návrhy postav a sadu unikátních kostek. Než zabrousíte na internetové obchody doufajíce v koupi tohoto sběratelského kousku, zklidněte svůj tep, Jumpstart Kit je beznadějně vyprodaný. Ostatní smrtelníci se musí spokojit s digitální kopií cyberpunkového RPG, již zakoupíte v obchodě DriveThruRPG.com. Alespoň tímto způsobem můžete ukojit svou touhu po příbězích z temné budoucnosti.

A co takhle karetku ze světa Cyberpunk 2077?

Jestliže patříte spíše k hráčům, kteří mají raději jasně nalinkovaná pravidla hry dopředu, tak sáhnete po karetce autorem dotažené od začátku do konce. Ani v tomto směru vás nemusí Cyberpunk 2077 zklamat, protože zavedená společnost CMON (Cool Mini Or Not) se spojila se studiem CD Projekt RED a vytvoří karetní hru Cyberpunk 2077: Afterlife respektující události v Night City. Za sestavením pravidel bude stát protřelý kanadský vývojář Eric M. Lang (Blood Rage, Rising Sun, Bloodborne, Kmotr) s podporou italského tvůrce Andreou Chiarvesiem, což by mohlo znamenat jistou dávku kvality.

Cyberpunk 2077; screenshot: afterlife
Žluté neony září také z krabice deskové hry Cyberpunk 2077: Afterlife.

V Cyberpunk 2077: Afterlife se stanete jedním z potenciálních Fixerů, vládců v Night City, kteří budou najímat žoldáky a posílat je na mise. Díky tomu poznáte opačnou stranu mince než v počítačové předloze Cyberpunk 2077. Karetní verze slibuje inovativní mechaniky a speciální dashboard, což by mělo přinést napínavé momenty do každé partie. Během nich budete přemýšlet, jakou kartu zahrajete a kterou obětujete kvůli zisku zdrojů. Vzhledem k tomu, že Lang má mimo jiné zkušenosti s kompetitivními (Hra o trůny) a semi-kooperativními (Bloodborne) karetními tituly, můžeme čekat velké věci.

Přinejmenším by se Cyberpunk 2077: Afterlife mohl zařadit k podařeným titulům podle velkých AAA počítačových her, jež se postupně tlačí na český trh. V portfoliu společnosti ADC Blackfire již vyšel Zaklínač (doporučuji) a Bloodborne (pro fanoušky povinnost), přičemž na podzim by mohl dorazit další kousek God of War. Naším štěstím je, že všechny projekty vyšly v české lokalizaci, což by tím pádem mohlo platit také pro Cyberpunk 2077: Afterlife, který se na pulty obchodů dostane v roce 2020. Možná i společně s vydáním počítačové hry chystané na 16. dubna pro PC, PS4 a Xbox One.

• Zdroje: WikipediaCMONMultifunkční dráty do každé ruky

• Novinka: 24. 7. 2019 • Autor: Jiří Fait

V některých videích jste si určitě všimli, že protagonista(ka) V často předvede spidermana, a ze zápěstí vytáhne lán drátů, které pak použije buď jako Agent 47 ze série Hitman, nebo se s nimi napojí do sítě rychlostí, kterou by záviděl i R2-D2 ze Star Wars. Právě o těchto dvou aspektech mluví Miles Tost z CD Projektu ve videu níže:

Miles vysvětluje: „Jde o cyberware, kterému se říká nanowires (nano-dráty) a jde v podstatě o sadu strun, které jsou připojené k vaší ruce. Můžete je kdykoli vytáhnout, napojit se k nepříteli a takhle ho třeba tiše vyřídit. Můžete je hacknout také z dálky tím, že si odemknete schopnost quick-hack (rychlé hacknutí) a poté jim do systému nahrajete nějaký nebezpečný malware, díky kterému se nebožák sám odstřelí.“ Jak to vypadá, ve hře bude spousta možností, jak se s protivníky vypořádat jinak, než je klasicky rozstřílet na hadry.

Miles Tost rovněž dodává, že tyto dráty můžete také použít na to, abyste protivníky rozsekali na jednohubky, jak už jsem psal dříve, což z nich dělá skutečného přítele kyber-člověka v případě, že se bude vaše V soustředit spíše na hackování a stealth než na střelné zbraně. Takhle budete mít smrtící a zároveň nepostradatelnou utilitku doslova vždy po/v ruce.

Vzhledem k tomu, že hackováním se půjde nepřátel zbavit i bez toho, aniž byste je museli nutně zabít, dokážu si představit, že se ve světě najde spousta koumáků, kteří se budou pokoušet Cyberpunk 2077 dohrát bez jediného výstřelu. Což je navíc podle vývojářů možné! Mně ale střelný prach voní, takže jim jen popřeji mnoho štěstí a já si 16. dubna 2020 zajdu si pro upravenou tech-brokovnici.

Cyberpunk 2077; screenshot: brokovnice
Click, clack, bam! Každému, co je jeho, nicméně tato hračka ve mně osobně po prezentaci gameplay videa z roku 2018 vzbudila nemalé zaujetí!

• Zdroje: Gamesradar, TwitterRůzné vlastnosti, jiné cesty

• Novinka: 22. 7. 2019 • Autor: Jiří Fait

Cyberpunk 2077 by se na první pohled mohl jevit jako FPS, jenže jak dobře víme, jde především o RPG. A v RPG máme rádi možnosti, volby a hlavně různé skilly/dovednosti. Ty nám umožňují hru procházet tak, jak bychom chtěli, nebo (pokud se snažíte opravdu vcítit do svého digitálního avatara) v souladu s herní minulostí vaší postavy. Cyberpunk 2077 v tomto ohledu nebude jiný a měl by tyto prvky ještě více rozšířit.

Hlavní tvůrce úkolů Mateusz Tomaszkiewicz v příspěvku na twitteru (video výše) říká, že ve hře mají plejádu různých skillů, kterými budete disponovat při procházení úrovněmi města Night City a ty můžete dále modifikovat a upravovat tak, abyste se mohli například dostat na jinak nepřístupná místa. Také dodává, že v Cyberpunku 2077 mají takzvané „life-paths“, což jsou vlastně různé původy vaší postavy. Těch (původů) by mělo být ve hře na výběr několik, konkrétně tři (Street Kid, Corpo a Nomad), a budou určovat hlavně to, jak se k vám okolí chová a přidají také jiné dialogové možnosti, pokud to bude dávat smysl.

Vlastně to zní jako Deus Ex, kdy třeba body v pohybových implantátech umožnily delší skok a zpřístupnily jiné cesty, nebo vylepšený hackovací skill, který zpřístupnil vypnutí poplašného systému a otevřel tak stealth cestu namísto vystřílení všeho živého v okolí. Akorát v Deus Ex jste vždy byli Adamem Jensenem, který „se o to neprosil“ a v Cyberpunku 2077 jste V, který/která má různé kořeny v minulosti.

Jak moc na tom ale bude záležet?

Tyto „life-paths“ nejsou ve světě role-playing-her nic nového. Vývojáři všech možných RPG titulů nám většinou dávají na výběr z většího či menšího množství voleb při tvorbě postavy. Můžete být například městský půl-elf, na něhož společnost nahlíží s nelibostí (Dragon Age), nebo třeba člověk s peřím místo vlasů a ptačími rysy (Pillars of Eternity) a tak podobně. Tyto volby by měly mít nějaký dopad na samotný průběh hry, realita je však taková, že rozdíly pocítíte většinou jen v úvodu hry, kdy na to ještě vývojáři mysleli (a měli čas), zatímco později od celého konceptu volby vaší minulosti jako by upouštěli (resp. od významu vaší volby).

Cyberpunk 2077; wallpaper: brigitte Cyberpunk 2077; wallpaper: placide
Během svého putování městem Night City se setkáte s mnoha méně či více významnými postavami. Jak se k vám budou chovat a jaký s nimi budete mít vztah, bude záležet na vašich volbách.

Mateusz nám ve videu tvrdí, že pokud si při výběru postavy zvolíme jako life-path Street Kid, budeme to mít jednodušší při interakci s početnými gangy ve hře, a pokud si vybereme Corpo, zřejmě si více porozumíme s hlavouny korporací, které vládnou světu Cyberpunku 2077. Pokud to tak bude platit po celou dobu hry a nebude to znamenat jen jednu rozdílnou větu v rozhovoru, na které vlastně ani tolik nezáleží, budu muset před lidmi z CD Projektu RED smeknout. Vytvořit živoucí svět s tolika variacemi a proměnnými rozhodně nemůže být nic jednoduchého. Což platí dvojnásob po prohlášení Tomaszkiewicze, že pokud si chceme Cyberpunk 2077 užít naplno, měli bychom vyzkoušet všechny tři life-paths.

Kniha v tvrdé vazbě pro všechny cyberpunkové nerdy!

Potom zde máme skvělou zprávu pro všechny, kteří si budou chtít svět Cyberpunku 2077 a jeho Night City užít více než jen povrchně. Tím samozřejmě nijak nezmenšuji důležitost samotné hry (a případně jejího 100% projetí), ale pokud se na titul chystá i takový grimoár, kterým pravděpodobně bude The World of Cyberpunk 2077, pak nezbývá, než si tuto příručku pro robotické pankáče pořídit. Onu fanouškovskou laskominu vytváří CD Projekt RED ve spolupráci s Dark Horse Comics, což nejsou v popkulturním světě žádní zelenáči.  

Cyberpunk 2077; screenshot: kniha
Kniha vychází pět dní po vydání Cyberpunku 2077. Za tu dobu už určitě někdo hru stihne dokončit, takže to může být příhodná záplata na prázdnotu, která zbude po dohraném Cyberpunku.

Prozatím lze The World of Cyberpnk 2077 předobjednat pouze skrze Amazon (a později bude asi také na oficiálním merch-shopu), ale jsem si jistý, že tohle se dostane do všech koutů světa, včetně naší zemičky... i s překladem? Že ano, CD Projekte? Sousede? Tak či tak, tato na lore-výživná encyklopedie se dle mého názoru vyplatí pořídit i v angličtině už kvůli obrázkům samotným. Celosvětově dostupná by měla být 21. dubna 2019.

Cyberpunk 2077 bude obsahovat mód pro masochisty

Prozatím mu říkejme Hardcore Mode, jelikož tak jej také označoval Alvin Liu, což je UI koordinátor společnosti CD Projekt RED. Ten v rozhovoru pro WCCFtech také poznamenal, že hra bude mít klasické nastavení obtížnosti, podobně jako tomu bylo u Witcher 3: Wild Hunt. Takže si i v Cyberpunku 2077 budeme moci vybrat, jestli se zaměříme pouze na příběh se smart puškou v rukou, jejíž munice se sama navádí na cíle kolem, nebo si vyhrneme rukávy a skočíme do víru boje s tím, že každá chyba může znamenat konec hry.

No a pokud si k tomu budete chtít dát ještě pásku přes oči, tak klidně můžete. Hardcore Mode by měl udělat v podstatě přesně tohle – vypne vám user interface, takže neuvidíte, kolik vám zbývá zdraví, jaký je stav vašeho zásobníku a podobně. Malé věci, řekne si někdo, ale jakmile o tyto drobnosti přijdete, tak rychle zjistíte, jak jsou najednou „nepostradatelné“.

Cyberpunk 2077; screenshot: cupid sniper
Včera mě někdo trefil, prohnal mi hlavou kulku, HUD byl asi vypnutej, ze života užil jsem si půlku.

Za sebe můžu říct, že jsem všemi deseti pro vyšší obtížnost, ale vypínání UI ve hře, jako je Cyberpunk 2077, mi moc smysl nedává. Vždyť právě zde by mělo být naprosto v pořádku, že například na svém retina-displeji vidíte počet kulek v pistoli, pokud k tomu máte v sobě nainstalovaný potřebný čip/cyberware. Ještě je třeba říct, že tento mód si můžete zapínat a vypínat nezávisle na zvolené obtížnosti. Takže jej můžete mít aktivovaný klidně i při nejjednodušší obtížnosti což… zrovna smysl nedává, ale ta možnost zde bude. Já raději zůstanu u „vytuněné(m)“ V se vším všudy. A co vy?

• Zdroje: PC Gamer, WCCFtech, TwitterZa nepřesné zprávy může špatný překlad z polštiny

• Novinka: 3. 7. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Původně tyto fantastické zprávy přinesl renomovaný polský finanční a obchodní server bankier.pl, který ve svém článku citoval z rozhovoru s ředitelem CD Projektu. Z toho vyplývalo, že studio momentálně pracuje na třech separátních projektech čerpajících z předlohy deskové hry Cyberpunk 2020.

Cyberpunk 2077 — Chippin’ In by SAMURAI (Refused)

CD Projekt mimochodem na YouTube kanále Cyberpunk 2077 zveřejnili první oficiální hudební single inspirovaný právě vyvíjenou hrou.

Vzhledem ke zdroji zmíněných zpráv nebyl důvod nad těmito novinkami nijak zásadně pochybovat. Tuto informaci velmi rychle převzala spousta herních médií, o pár hodin později se ale bohužel ukázalo, že se jedná o dezinformaci způsobenou nepřesným strojovým překladem z polštiny. Podle serveru Polygon, který si od zástupce studia CD Projekt vyžádal potvrzení či upřesnění celého výroku, Kiciński v citovaném rozhovoru prohlásil, že studio sice má 3 separátní týmy pracující se značkou Cyberpunk, všechny 3 se ale podílí na vývoji pouze jediného titulu. A tím je náš starý dobrý Cyberpunk 2077.

Takže ano, z opravdu vzrušujících zpráv se nakonec vyklubalo mírné zklamání, na druhou stranu můžeme být rádiza jedno – studio CD Projekt se momentálně plně soustředí na vývoj Cyberpunk 2077 a nijak se nerozptyluje paralelními projekty. A s tím já osobně nemám nejmenší problém.

• Zdroje: bankier.pl, Polygon, vlastníV Cyberpunku 2077 budete konverzovat často a rádi

• Novinka: 14. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Cyberpunk za ten rok od E3 2018 prý ušel velký kus cesty, americký server Game Informer vydal obsáhlý článek, ve kterém se věnuje zajímavým či unikátním mechanismům Cyberpunku 2077. Pojďme se tedy podívat, co naše zámořské kolegy zaujalo nejvíce.

Konverzace budou v Cyberpunk 2077 značně variabilní – jednak budou často výrazně ovlivňovat vývoj vašeho příběhu, ale množství odpovědí, které budete mít v rozhovorech na výběr, bude závislé hned na několika faktorech. Roli bude hrát vaše rodinné zázemí (např. dětství strávené na ulici vs. bohatší rodiče – volíte na začátku hry), získané skilly, případně vaše osobní rozhodnutí v klíčových momentech dějové linie.

Cyberpunk 2077 – E3 2019 (trailer)

Tento trailer na E3 2019 nastartoval nebývalou vlnu hypu, která snad předčí i tu z minulého roku.

U konverzace ještě chvíli zůstaneme, ve futuristické metropoli jménem Night City totiž často narazíte na obyvatele mluvící slangem, jiným nářečím či dokonce úplně cizím jazykem, ze kterého překvapivě nebudete rozumět ani slovo. V tu chvíli jistě oceníte univerzální překladač, což není nic nečekaného, zajímavý je ale samotný způsob překladu. Na obrazovce se totiž údajně na chvíli objeví nesrozumitelná hatmatilka, která se v mžiku přeloží pravděpodobně do angličtiny (anebo do jiného z 18 oficiálně potvrzených jazykových verzí).

Cyberpunk 2077 – uvěřitelné město se spoustou vlastních příběhů

Svým způsobem unikátní by měl být i samotný vývoj jednotlivých misí a questů. Zapomeňte na svítící kolečko na mapě, kde si odbudete plytký rozhovor a půjdete si po svých. Ne, v Cyberpunku by se úkoly měly vyvíjet organicky a uvěřitelně. To znamená, že při pátrání po jisté informaci oslovíte nějakého člověka, který sice souhlasí, že vám pomůže, ale jen pokud vy na oplátku pomůžete jeho příteli/partnerovi/bratranci z 5. kolene. A ten vás pošle zase někam jinam. Vtip je v tom, že to všechno by díky skvěle zpracovanému městu a s dobře napsanými postavami nemělo působit jako běhání za checkpointem, ale spíše jako postup jednotlivými fázemi komplikovaného příběhu.

Cyberpunk 2077; screenshot: město Cyberpunk 2077; screenshot: postavy Cyberpunk 2077; screenshot: konflikt
Night City je futuristická metropole plná nebezpečí, ale také mnoha lidí s vlastními osudy a příběhy.

Dalším důležitým aspektem hry by měla být i všudypřítomná nejistota. Hlavní hrdina během své cesty příběhem potká desítky, možná stovky různých postav s vlastními tužbami a motivacemi. Říkají vám ale všichni pravdu, nebo vás jen zneužívají pro své vlastní účely? Nemůžete být se všemi zadobře, často se tedy budete muset rozhodovat, ke které straně se přikloníte. Buďte ale připraveni, že následky svých rozhodnutí ponesete až do konce hry.

Nepřátel se zbavujte kreativními způsoby

Cyberpunk 2077 je akční RPG, můžeme tedy počítat s plejádou palných i chladných zbraní, to ale zřejmě nebudou jediné způsoby, jak se s nepřáteli vypořádat. Údajně je budete moci házet do odpadových šachet, používat je jako živé štíty, případně proti nim obrátit jejich vlastní útočné turety.

Ke slovu se ale dostane i kreativní hackování, jako je například přeprogramování trénovacího robota boxera, který pak svému sparring partnerovi a vašemu cíli jedním dobře mířeným hákem urazí hlavu. Anebo také za celou hru nemusíte zabít ani živáčka, pacifistický přístup se ale podle mého názoru do temné vize budoucnosti příliš nehodí.

Cyberpunk 2077; screenshot: Keanu Reeves
Keanu Reeves jako Johnny Silverhand, aneb může být Neo z Matrixu ještě víc cool?

Jakou roli v Cyberpunk 2077 hraje Keane Reeves?

Odhalení Keanu Reevese na konci traileru bylo jedním z nejsilnějších momentů celého letošního E3. Mnozí z nás ale určitě přemýšlí, jak velkou roli bude ve hře vlastně mít. No, je to trochu komplikovanější. Keanu totiž hraje charakter jménem Johnny Silverhand, což je klíčová postava deskové hry Cyberpunk (předloha této videohry), která je ovšem na začátku příběhu Cyberpunk 2077 dávno po smrti. Ve hře se tedy bude vyskytovat jako jakýsi digitální duch žijící uvnitř vaší hlavy a měl by v celém příběhu hrát poměrně zásadní úlohu. Už se nemůžeme dočkat, až nás Keanu Reeves poprvé oblaží svou přítomností.

• Zdroje: Game Informer, vlastníNa Cyberpunk 2077 si ještě počkáme, ale aspoň máme jasno

• Novinka: 10. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Cyberpunk 2077 je ve vývoji již od roku 2013, což je poměrně dlouhá doba. Když si k tomu navíc přidáte fakt, že datum vydání tvůrci ne a ne zveřejnit, trpělivost mnoha hráčů už se začínala blížit kritickým hodnotám. Nejistotám a nedočkavosti je ale naštěstí už konec a my konečně víme, kdy se budeme moci po Night City, kde se hra má odehrávat, poprvé proběhnout na vlastní pěst.

CD Projekt v rámci Xbox konference na právě probíhající E3 2019 zveřejnili zbrusu nový filmový trailer, ze kterého sálala již standardně výborná atmosféra, kombinovaná s troškou depresivní vize budoucnosti a efektní brutality – no prostě Cyberpunk. A i když se dost možná jednalo o vrchol samotné konference, to hlavní ještě stále mělo přijít.

Cyberpunk 2077 — Official E3 2019 Cinematic Trailer

Nakupte kalendáře a kroužkujte, tohle si nesmíte nechat ujít.

V závěru traileru se totiž objevil digitální Keanu Reeves (asi nemusím představovat, ale pro jistotu – Neo z Matrixu, nebo John Wick), což bylo fascinující samo o sobě a hype v ten moment vystřelil až k samotným vrcholkům mrakodrapů Night City. Jak velkou úlohu bude mít v samotné hře, bohužel zatím není známo, tohoto charismatického herce ale nemůže být nikdy dost. Když navíc o pár vteřin později na pódium prezentace vyšel opravdový Keanu z masa a kostí, nadšení v sále se nedalo popsat.

Keanův úkol ve světlech reflektorů byl poměrně jasný – sdělit světu datum vydání Cyberpunk 2077. A stejně jako v Matrixu se role „vyvoleného” zhostil na výbornou. Teď už víme, že Cyberpunk 2077 studia CD Projekt dorazí na PC, PS4 a Xbox One 16. dubna roku 2020. Takže nám bohužel zbývá celých 10 měsíců, než si tuto RPG pecku (pochybuje o tom snad ještě někdo) budeme moci zahrát, což není zrovna málo, na druhou stranu ale aspoň konečně vidíme světlo na konci tunelu. Nakupte si kalendáře, stříhací metry, kroužkujte, napište si upomínky. Tohle bude velké.

• Zdroje: YouTubeEpic Store? Raději ne…

• Novinka: 8. 3. 2019 • Autor: Jiří Fait

Dění okolo digitální platformy Epic Games Store od společnosti Epic dělá poslední dobou v herním světě slušné vlny. Nebudeme zde rozebírat, co je podle nás správné a co není, tedy například zda by PC hry měly zůstat na Steamu, nebo se odstěhovat na Epic Games Store. Faktem prostě je, že ve skutečném světě je pouze přirozené, že vznikají konkurenční projekty, které pak vytvářejí mnohem lepší podmínky jak pro tvůrce, tak pro konzumenty (vývojáře/hráče). 

Cyberpunk 2077; screenshot: no epic store Cyberpunk 2077; screenshot: johny silverhand
Obrázek 1: Cyberpunk 2077 nebude exkluzivně na Epic Game Store. To ovšem neznamená, že se tam vůbec neobjeví Obrázek 2: Johny Silverhand by taky chtěl, aby byla jeho hudba k dispozici na všech platformách

Řekněme jen, že CDPR se rozhodli nepodepsat žádnou exkluzivní dohodu s Epic Games, což je podle nás tak nějak samozřejmý krok vzhledem k historii CDPR a jeho přístupu k hráčům (tj. co nejvíce transparentní). Navíc kdyby se faktičtí vlastníci GOG.com upsali podobné exkluzivitě jako například 4A Games s Metro Exodus, vlastně by tím šli proti „obchodní cestě“, kterou doteď dodržovali, tedy zpřístupnit svůj produkt co možná největšímu počtu hráčů na různých platformách.

Ještě tři měsíce a E3 2019 je tady!

A s ním i Cyberpunk 2077, což přímo potvrdilo studio CDPR na svém twitterovém účtu. Mohl by to být příslib konce dlouhého informačního sucha, které okolo Cyberpunku 2077 vládlo v období před vydání 48minutového gameplay videa. Skoro to vypadá, že se vývojáři připravují na velký tah na branku, což by zajistilo exponenciální nárůst novinek s tím, jak se bude blížit den vydání (o kterém toho zatím není mnoho známo, bohužel).

Cyberpunk 2077; screenshot: e3 2019
Ještě tři měsíce! Že by konečně padlo přesné datum vydání Cyberpunku 2077?

Popravdě, nemůžeme se dočkat toho, co si pro nás CDPR na herní výstavě přichystají. Neobáváme se, že by šlo jen o recyklaci novinek z předchozích měsíců, jelikož stav Cyberpunku 2077 by měl být nyní ve stavu „V podstatě hotovo. Teď už jen tu omáčku kolem“, ale stát se může cokoli. Vývoj hry může být někdy neklidnější než průlet obří turbulencí a se všemi zainteresovanými to hází z pozice na pozici…

Někdo odchází, jiný zase přichází

Na což můžeme přímo navázat další informací: narativní ředitel Cyberpunku 2077, Sebastian Stępień, jenž do minulého roku pracoval ve společnosti CD Projekt RED, totiž změnil v lednu 2019 pracoviště a odešel do studia Blizzard Entertainment. Na druhou stranu se Konrad Tomaszkiewicz, původní ředitel vývoje Zaklínače 3, přidává na stejnou pozici v Cyberpunku 2077.

Cyberpunk 2077; foto: konrad tomaszkiewicz Cyberpunk 2077; foto: zamestnanci, cd projekt red
Obrázek 1: Konrád je veterán ze Zaklínače 3: Divokého Honu a jeho přispění k Cyberpunku 2077 bude jistě nedocenitelné. Obrázek 2: CD Projekt Red již dávno není to maličké studio, které před léty založila skupina kamarádů.

Jak moc tyto míchanice zamávají s vývojem Cyberpunku 2077, ukáže až čas, ale jelikož měl Konrad na starost Zaklínače, není snad důvod k obavám – i když je svět Cyberpunku v mnohém odlišný od toho v Zaklínači. Ovšem v herní branži, stejně jako v mnoha jiných, jde především o zkušenosti a těch má Konrad určitě dost na to, aby si poradil i se sci-fi/cyberpunkovým prostředím. Navíc se samotné studio CDPR vyjádřilo v tom smyslu, že tyto změny nebudou mít žádný negativní dopad na stav hry. Talentovaných lidí utěšeně přibývá (momentálně jich na projektu pracuje více než 400) a studiem nezmítají žádné závažné kontroverze nebo vnitřní spory.

Několik rychlovek k Cyberpunku 2077 na závěr

CD Projekt RED si jistě dává pozor na to, aby nevystřílelo veškerou munici ještě před svým vystoupením na E3 2019 v červnu, ale něco přes tento svůj informační firewall prostřednictvím sociální sítě tvůrci přece jen propustili.

Tak například parťák Jackie, kterého si jistě pamatujete z dlouhého gameplay videa, bude pouze v „mužské podobě“. To znamená, že ať už budete hrát za ženskou, či mužskou hlavní postavu, Jackie bude stále ten sympatický chlapácký amígo, který nám byl již představen. Druhým dechem však CDPR dodávají, že Jackie není jediný parťák, kterého ve hře potkáte.

Co se multiplayeru týče, tak s jistotou prý můžeme vyřadit Battle Royale mód, který poslední dobou zažívá určitou renesanci díky povedenému Apex Legends. O samotném (možném) multiplayeru v Cyberpunku 2077 se toho doposud mnoho neví, tak snad se něco dozvíme třeba na E3 2019?

Cyberpunk 2077; artwork: female companion
Jackie rozhodně nebude jediný společník, jenž vás světem Cyberpunku 2077 bude provázet. Snad se dočkáme i ženských companionů.

Pokud se dá věřit gifu na twitteru CDPR, titul by neměl obsahovat žádné mikrotransakce, což již nepřímo potvrdilo toto prohlášení z konce roku 2017.

A nakonec – v Cyberpunku 2077 se NEBUDETE moci přidat k jistě rozsáhle paletě městských gangů, což je… škoda? Přijde nám, že k tomu prostředí hry přímo vybízí, ale zřejmě k tomu bude mít hlavní postava V dobrý důvod.

To je prozatím všechno, vážení čtenáři. Jak už bylo řečeno na začátku, není to zrovna trezor těžkotonážních novinářských pecek, ale u někoho může pozvednout nejedno obočí, nebo ještě více zvednout míru natěšení. Jedno je ovšem jisté – jakmile dorazí E3 2019, bude se zrovna tam lámat chleba.

• Zdroje: pcgamer.com, LegacyKillaHD  gamespot.comSoučasná generace konzolí prý bude Cyberpunku stačit

• Novinka: 26. 10. 2018 • Autor: Jiří Fait

Před nějakou dobou kolovaly zvěsti o tom, že by se Cyberpunk 2077 mohl vyvíjet pro příští generaci konzolí, jenže podle zahraničního webu Gaming Bolt tomu tak není. Level designér Miles Tost ze studia CD Projekt RED v rozhovoru pro zmíněný web prohlásil, že současná generace konzolí ještě skýtá potenciál, jenž chtějí naplno využít. Podle nás budou muset chlapci a holky z CDPR vyždímat z Xbox One a PlayStation 4 veškerou skrytou šťávu, jestli zamýšlejí rozhýbat stovky NPC v rozlehlém Night City a dosáhnout nějakých rozumných FPS.

Podle Tosta však nemáme mít obavy, jelikož jim doposud vydané herní tituly ukázaly, že současná generace konzolí ještě zdaleka nepatří do starého železa. Vývojáři CDPR jsou podle Milese Tosta šikulové, kteří si vždy najdou cestu, jak si s daným problémem poradit a jak naplno využít toho, co mají po ruce. Nezbývá nám tedy nic jiného než CD Projektu RED věřit a doufat, že jim práce na Zaklínači 3 dodala tolik potřebné zkušenosti.

Cyberpunk 2077; screenshot: art vs. game
V Cyberpunku 2077 už zřejmě zubař stačit nebude. Zde je třeba přímo „čelisťář“.

Pro Cyberpunk 2077 se plánuje „Photo Mode“

Jistě znáte tu „featurku“, kdy si hru zapauzujete, abyste si následně mohli libovolně natáčet kameru do všech možných úhlu pro co nejdokonalejší selfie… ehm, screenshot? Tuto možnost bychom měli nalézt i v Cyberpunku 2077. Tedy alespoň pokud můžeme věřit tweetu ze 4. září. Je ovšem dobré poznamenat, že se vývojáři vyjadřují ve stylu „plánujeme to“, takže není doposud jasné, jestli se Photo Mode objeví ve hře hned v den vydaní, nebo přibude později formou patche či DLC.

Studio Digital Scapes se podílí na produkci hry – značí to možnost multiplayeru?

Kanadští vývojáři z Digital Scapes se přidali k týmu CD Projektu RED, což by mohlo znamenat, že Cyberpunk 2077 bude obsahovat nějakou formu multiplayeru. O něm se už jistou dobu spekulovalo, ale takhle je ona spekulace alespoň podložená něčím „hmatatelným“, jelikož se Digital Scapes v minulosti podíleli na multiplayerovém módu Bethe Zombie ve hře Dying Light. Stále je to ovšem jen domněnka a studio Digital Scapes může nakonec přispívat v jiných sférách vývoje, jež nemají s multiplayerem nic spolenčného.

Je třeba také zmínit to, že pokud multiplayer pro Cyberpunk 2077 vůbec bude, je v plánu až nějakou dobu po vydání hry.

Cyberpunk 2077; screenshot: hlavní hrdina Cyberpunk 2077; screenshot: noční město ve dne
Obrázek 1: Měli bychom se dočkat i automobilových honiček… Obrázek 2: …v rozsáhlém městě Night City.

Hardwarové požadavky prozatím vypadají rozumně

Že by nám PC při hraní Cyberpunku 2077 propálilo díru do podlahy, toho se, zdá se, nemusíme obávat (alespoň tedy prozatím). Podle webu Games Radar a US gamer se systémové požadavky pohybují někde mezi střední a horní hranicí high-end. Multiplayerové demo z E3 vypadalo skutečně působivě a člověk by jen stěží mohl věřit tomu, že by chystané RPG od CD Projektu RED mohlo běžet na stroji běžného herního smrtelníka. Musíme si však uvědomit, že tato dema a gameplaye jsou speciálně „vyšperkované“ právě pro předváděčky typu E3 nebo Gamescom.

A datum vydání na závěr by nebylo?

Nebylo. Věřte nám, že bychom si nepřáli nic jiného, než prostě oznámit „Cyberpunk 2077 vyjde zítra! Vezměte dovolenou, pošlete přítelkyně a manželky k rodičům a příští měsíc zapomeňte na veškerý sociální kontakt!“, ale prozatím pro vás máme pouze vágní „zřejmě rok 2019“. Proč? S jistotou totiž víme, že CD Projekt RED chce vydat dva AAA RPG tituly v období mezi roky 2016 a 2021 s tím, že jedním z nich je Cyberpunk 2077 a produkce na druhém projektu nemají začít do té doby, než budou práce na Cyberpunku hotové.

Cyberpunk 2077; screenshot: trauma tým
Zdravotní pojištění nikdy nebylo tak agresivní, jako je tomu v Cyberpunk 2077.

Studio CD Projekt RED také v roce 2016 obdrželo finanční příspěvek od polské vlády, jenž má pomoci při vývoji nových herních technologií. Tyto technologie byly pojmenovány jako „plynulý multiplayer”, „dokonalé animace”, „filmové zpracování” a „tvorba města”. Příspěvek je navíc vázán na termín 29. června 2019, do kterého musí být projekt hotov. 

Jak jsme již zmínili, CD Projekt RED plánuje vydat dva velké tituly mezi roky 2016 a 2021 a prvním z nich má být Cyberpunk, je tedy téměř jisté, že se tento grant týká právě chystaného RPG z blízké budoucnosti… a že pokud ho chtějí polští vývojáři čerpat, musí svůj projekt stihnout do 29. června příštího roku. Rok 2019 podporuje také fakt, že se Cyberpunk vytváří pro nynější generaci konzolí a například konzole PS4 má být nahrazena pravděpodobně až v roce 2020 (nejdříve ke konci 2019).

Jak to nakonec bude ve skutečnosti, se snad už brzy dozvíme.Zvěsti byly pravdivé, Cyberpunk 2077 vypadá skvěle

• Novinka: 27. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Naše nejdivočejší touhy se staly skutečností a to přesto, že ještě doslova před pár dny autoři tvrdili, že nejsou připraveni ukázat své chystané (vele)dílo veřejnosti. Dnes večer k tomu však došlo, Cyberpunk 2077 konečně představuje záběry přímo ze hry a je to velká podívaná. Zmíněná ukázka je dějově velmi podobná té, která byla k vidění na nedávném Gamescomu – viz naše nedávná novinka. Číst a vidět jsou ale dvě zcela rozdílné věci, podívejte se tedy na video a sami přesvědčte se, že je o co stát.

Cyberpunk 2077 Gameplay Reveal — 48-minute walkthrough (Gameplay)

Téměř padesátiminutová gameplay ukázka ukázala akční RPG z pohledu první osoby, které má potenciál stát se podobným megahitem jako svého času Zaklínač 3.

Cyberpunk zněl skvěle už podle šuškandy z E3 a Gamescomu, v pohybu je to ale zase trochu jiná (lepší) káva. Překvapí hlavně míra detailů, zničitelné prostředí a hlavně uvěřitelnost celého města Night City, ve kterém se hra odehrává. Jeho rozloha bude (doufejme) skutečně impozantní, plná čtvrtí rozdělených podle společenských vrstev, nepostradatelných neonů, obchodníků a náhodných střetnutí s nepřáteli. Hráči se zde zřejmě dočkají i svého útočiště, kam si budou moci chodit odpočinout, nabrat nové síly a hlavně se vyzbrojit podle nadcházející mise.

Samotné přestřelky působí skvěle, stěžejní mechanikou bude zřejmě krátký dynamický „slide”, která vám pomůže se vyhnout nepřátelským kulkám. Můžeme se tedy těšit na pořádně napínavé situace. Po celou dobu streamu ovšem v horní části obrazovky svítila informace „work in progress”, ještě se tedy nejedná o finální podobu hry, ačkoli už v této fázi vypadá velmi dobře. Bohužel to ale také dost možná znamená, že datum vydání je ještě opravdu daleko. Snad nás ale tvůrci nebudou napínat dalších pár let.Cyberpunk 2077 své kvality na Gamescomu 2018 potvrdil

• Novinka: 23. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Ukázku netrpělivě očekávaného akčního RPG mohlo pár vyvolených novinářů vidět v rámci právě probíhajícího Gamescomu 2018. Přímo do rukou ovšem tuto cyberpunkovou pecku bohužel nedostal nikdo z diváků, ovladač třímal pověřený člen studia CD Projekt Red, přičemž jeho gameplay byla živě přenášena na obří plátno.

Cyberpunk 2077 se odehrává ve fiktivním americkém městě Night City, kde kriminalita dosahuje přímo raketových výšin. Atmosféra ukázky byla podle všeho parádní, hned na první pohled zaujala zcela jasná vizuální odlišnost bohatých a chudinských čtvrtí, respektive jednotlivých vrstev města. V horních patrech naleštěných mrakodrapů sídlí beztarostní boháči obklopení luxusem a konstantní září neonových poutačů, v dolních patrech naopak čeká všudypřítomná špína, rez a beznaděj.

Cyberpunk 2077; concept art: chudinská čtvrť
Na chudinské čtvrti není hezký pohled nikdy, ani v roce 2077.

Tímto světem se budete probíjet v kůži hlavního hrdiny jménem V (muž nebo žena, je to na vás), jehož/jejíž vzezření lze hojně upravovat pomocí oblečení, tetování, ale i implantátů. Máme-li věřit prezentované ukázce, budou mít váš vzhled a především vaše rozhodnutí podstatný vliv na to, jak se k vám budou ostatní postavy chovat a k jakým zakázkám se dostanete. Zdánlivě nepodstatná věta vám tak může později v příběhu velmi nepěkně zavařit.

Cyberpunk 2077 ukázal 2 akcí nabité mise

V prezentaci byly k vidění dvě celé mise, přičemž každá z nich skončila solidní přestřelkou. V obou vás doprovázel španělsky mluvící parťák s lehce pitomým účesem, jehož bojové dovednosti naštěstí značně převyšovaly jeho vkus. Zbraní bylo k vidění hned několik – pistole, samopaly, ale i těžší kousky připomínající kulomety. „V“ rozhodně není žádné ořezávátko, což dokázal(a) při boji na blízko pomocí pořádně nabroušené mačety vybavené rovněž speciálním silovým polem, které alespoň částečně chránilo před nekončícím deštěm nepřátelských kulek.

Cyberpunk 2077; concept art: akupunktura Cyberpunk 2077; concept art: Banditi
Obrázek 1: Akupunktura bude žádanou procedurou i v blízké budoucnosti. Obrázek 2: Určití odborníci z řad obránců disponují pastmi, jež dokáží protivníka znehybnit, omráčit či dokonce zabít.

Během prezentace se potvrdilo to, co vyšlo najevo už během E3 a co mnozí hráči nesli (a stále nesou) značně nelibě. Cyberpunk 2077 je FPS, na akci tedy koukáte z pohledu vlastních očí. Autoři tento krok už dříve vysvětlovali snahou o větší imerzi – a můžeme-li soudit z dojmů, které se v posledních hodinách objevují na internetu, výsledek nakonec není vůbec špatný, naopak.

Dění se na plátně dynamicky měnilo každou chvílí, zejména díky schopným nepřátelům, kteří hráči dovedou pořádně zatopit. V kritických chvílích pak přišly na řadu i nejrůznější podpůrné látky (podávané inhalátorem) a především implantáty, jež dokáží tlumit zpětný ráz, zjistit slabiny protivníků a tak podobně. Plná verze Cyberpunk 2077 bude těchto vychytávek obsahovat určitě ještě mnohem, mnohem více – je zřejmé, že ono časté srovnávání se sérií Deus Ex nebude úplně mimo. Adrenalinovým akčním sekvencím pak zdatně sekundoval i povedený level design a částečně zničitelné prostředí, díky kterému musel hlavní hrdina být stále v pohybu a hledat nové úkryty.

Cyberpunk 2077; concept art: Parťák Cyberpunk 2077; concept art: implantáty
Obrázek 1: V obou misích vás doprovázel španělsky mluvící parťák. Obrázek 2: Nepřátelé jsou vesměs obyčejní lidé, ačkoli mnohdy značně vylepšení implantáty.

Na závěr prezentace hlavní hrdina usedl do svého stylového vozu a v efektní automobilové honičce poslal snad celý vozový park svých nepřátel hezky rovnou na vrakoviště. Za jízdy bylo podle všeho možné přepínat mezi pohledy z kabiny a zezadu auta. „V“ se přitom zdatně vykláněl(a) z okénka a pálil(a) na vše v jeho dosahu. Vypadá to tedy, že Cyberpunk 2077 má co nabídnout i milovníkům poněkud drsnějších automobilových závodů.

Sci-fi nebo fantasy, zdá se, že CD Projekt zvládne všechno

Z dosud zveřejněných dojmů je patrné, že téměř hodinová předváděčka Cyberpunku 2077 byla dosti vyčerpávající záležitostí, nicméně v tom pozitivním slova smyslu. Autorům se evidentně podařilo do relativně krátkého časového úseku vměstnat spoustu efektních věcí, atmosféra hry byla skvělá a Night City bylo v ukázce zpracováno velmi realisticky (na cyberpunkové poměry), přičemž automobilové honičky prý připomínaly šílený mix mezi GTA a Mad Maxem.

Vlažné, nebo vyloženě negativní dojmy jsme zatím nezaznamenali, a přestože jsme se prezentace bohužel neměli možnost zúčastnit osobně, nemáme důvod kolegům jejich kolektivní nadšení nevěřit... přesto bychom byli asi všichni rádi, kdyby CD Projekt Red konečně vypustil skutečné gameplay záběry. Snad se brzy dočkáme!

Cyberpunk 2077; concept art: honička
Automobilové honičky zdá se nebudou v Cyberpunku 2077 ničím výjimečným.
Cyberpunk 2077 nastavuje zrcadlo dnešní společnosti

• Novinka: 1. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

V časopise Official Xbox Magazine hlavní designér questů Pattrick Mills prozradil, v jakém stavu se bude svět Cyberpunk 2077 nacházet a jaké sociální problémy budou zdejší společnost sužovat. Jedním z hlavních témat hry by měl být kontrast mezi bohatými a chudými obyvateli, což ostatně hrálo velkou roli v původní deskové hře Cyberpunk 2020, jež ve své podstatě představovala komplexní sociální kritiku tehdejšího světa. A CD Projekt Red se ničeho podobného rozhodně neštítí.

Cyberpunk 2077; wallpaper: doktoři
Tento obrázek podle všeho názorně představuje stav lidské společnosti v roce 2077.

Dalším okruhem rozhovoru o Cyberpunk 2077 byla poněkud „kontroverzní” volba pohledu z první osoby, namísto očekávaného pohledu z osoby třetí. Ano, já vím, všichni jsme čekali sci-fi Zaklínače, ale život je holt krutý. Pattrick Mills toto rozhodnutí zdůvodňuje tím, že FPS pohled nám umožňuje lépe se vcítit do kůže hlavního hrdiny a hra nás tak lépe pohltí. To je dle mého názoru velmi subjektivní záležitost, ale nepochybuji o tom, že CD Projekt Red moc dobře ví, co je pro jejich připravovaný titul nejlepší.Bude čeština, nebo ne?

• Novinka: 23. 7. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Možná si myslíte, že je na podobné úvahy ještě brzo, u CD Projekt Red ale, zdá se, mají jasno už teď. Tak jak to je? Dočká se Cyberpunk 2077 české lokalizace? Podle slov tvůrců prý rozhodně ano. Toto polské studio tedy na své jižní sousedy nezapomíná a stejně jako v případě třetího Zaklínače se dočkáme češtiny i u Cyberpunk 2077, což je rozhodně skvělá novinka.

Cyberpunk 2077; wallpaper: kriminalita
Cyberpunk 2077 vyjde podle všeho i s českou lokalizací. Pokud se kvalitou přiblíží výtečnému překladu ze Zaklínače 3, máme se na co těšit.

Toto ambiciózní sci-fi RPG si tak bude moci užít i ten, kdo nevládne cizími jazyky. Jediné, co by tyto výtečné zprávy mohlo pokazit, by byla snad jen tragická kvalita překladu, jsem si ale jist, že si CD Projekt Red tento aspekt pohlídají. Každopádně máme o důvod víc se na tuto velmi slibnou hru těšit. Jestli ale v blízké době nevyjde nějaká ukázka se skutečnými herními záběry, asi už se ukoušeme netrpělivostí!Cyberpunk 2077 – Blade Runner potkává GTA

• Novinka: 11. 6. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Vítejte v Night City, v nejhorším městě Ameriky. Většina obyvatel zde neustále balancuje na hranici chudoby, navíc se tato futuristická metropole potýká s nebývale vysokou kriminalitou. Tyto poměry ve společnosti ale nahrávají lidem, kteří jsou odhodláni z celé situace vytěžit co nejvíce, a při cestě za svým snem se neštítí si trochu ušpinit ruce. Hlavní hrdina Cyberpunk 2077 je naštěstí velkým snílkem. 

Trailer za doprovodu řízné elektronické hudby ukazuje promyšlený design Night City, který zdatně kombinuje retro s futuristickými prvky a ošuntělé části města s těmi luxusnějšími. Samotné video oproti předchozí, značně temnější ukázce náladou dosti přípomínal slavnou sérii GTA, upřímně však doufám, že tvůrci půjdou vlastní cestou a chystají si pro nás vážnější dobrodružství. Skutečných záběrů ze hry jsme se opět nedočkali, i ty necelé 2 minuty ukázek ale stačí k tomu, abychom se pustili do lehkých spekulací.

Cyberpunk 2077; screenshot: dívka Cyberpunk 2077; screenshot: automobil Cyberpunk 2077; screenshot: fast food
Obrázek 1: Dívce na obrázku to sluší i bez nasazené čelisti. Obrázek 2: Všudypřítomné stánky s rychlým občerstvením silně připomínají klasiku žánru – Blade Runner. Obrázek 3Na designu Vašeho věrného vozu se dost možná podepsal i slavný K.I.T.T. ze seriálu Knight Rider.

Stylový automobil hlavního hrdiny bude podle mého ve hře hrát stejně velkou roli jako věrný Geraltův kůň Roach (Klepna) v Zaklínači. Dám ruku do ohně za to, že si svůj vůz budete moci upgradovat či jinak vylepšovat. Souboje s roboty, basketbal a kulečník zase naznačují případné minihry, kterým se budete moci věnovat mimo hlavní příběhovou linii? Kdo ví, bylo by to ale skvělé, jelikož tyto vedlejší aktivity obvykle umocňují atmosféru a navozují dojem skutečně živoucího světa.

Cyberpunk 2077; screenshot: technologie
Cyberpunk 2077 ukázal pár vyvoleným demoverzi

Cyberpunk 2077 ukázal pár vyvoleným demoverzi

Během E3 každoročně uniká velké množství informací i po skončení všech velkým konferencí, a o Cyberpunk 2077 pomalu na internet prosakují nové detaily. Několik vyvolených totiž dostalo příležitost si tento nadějný titul osahat během 50minutového dema a soudě podle jejich ohlasů nás čeká opravdová pecka. Jestli ovšem čekáte přeskinovaného Zaklínače, jste vedle jak ta jedle.

Demoverze začala tvorbou vlastního charakteru. Hrajete za člověka jménem V, nájemného žoldáka, jenž se specializuje na zakázky příliš nebezpečné pro obyčejné lidi. Jméno je dané, šlo ale vybrat pohlaví, upravit vzhled (jizvy, tetování, účes, makeup a řada dalších možností) a celkově si hlavního protagonistu přizpůsobit svému vkusu. Zajímavým prvkem je i vaše osobní minulost, jíž si zvolíte hned na začátku a která posléze ovlivňuje, jak se k vám budou ostatní postavy chovat.

Cyberpunk 2077; screenshot: gangsteři
Kromě všudypřítomného násilí a nadávek můžeme očekávat i spoustu nahoty.

Cyberpunk 2077 – sci-fi Zaklínač se nakonec nekoná?

Po dotvoření vlastního avatara konečně došlo na plnohodnotnou ukázku hratelnosti a zároveň přišel pravděpodobně největší šok celé prezentace. Na svět Cyberpunk 2077 budete totiž nahlížet z vlastního pohledu, jedná se tedy o FPS RPG! Ano, bylo bláznivé očekávat, že po úspěšném Zaklínači půjdou tvůrci úplně stejnou cestou, ale uznejte, tak trochu se to nabízelo. Zvlášť, když s touto hrou sklidili u hráčů i kritiky takový úspěch. 

Zvěsti se na internetu ale šíří rychle, proto se k této podstatné změně už stihl oficiálně vyjádřit i level designér Peter Gelencser z CD Projektu. Prý bylo prostě potřeba, aby měl hráč po celou dobu co nejlepší přehled o svém nejbližším okolí, už jen vzhledem k nejrůznějším schopnostem hlavního hrdiny a jejich účinkům na svět kolem. A na to je nejlepší právě pohled z vlastních očí.

Cyberpunk 2077; screenshot: gangy Cyberpunk 2077; screenshot: trafika
Obrázek 1: Gangy vyšinutých zločinců nesmí chybět v žádném pořádném sci-fi. Obrázek 2: Ve světě Cyberpunk 2077 není v bezpečí vůbec nikdo.

Je tedy vidět, že se nejedná o vliv nějakého trendu, ale o promyšlené rozhodnutí ze strany tvůrců. Samotná hratelnost by se pak dala přirovnat k rychlejšímu a akčnějšímu Deus Ex se spoustou palných zbraní, ve kterém bude velkou roli hrát vaše pouliční reputace (Street Cred). Krom pušek a pistolí je ovšem k dispozici i propracovaný systém boje na blízko, akční scény tedy budou velmi variabilní a jejich vývoj bude záviset výhradně na vašem stylu hraní.

Auta, motorky a kyselé deště

Závěr hlavního příběhu a většiny vedlejších questů bude plně záviset na rozhodnutích učiněných během hry. Vaše auto připomínající K.I.T.T. z Knight Ridera bude plně ovladatelné, v případě nutnosti ale můžete vykouknout z okénka a věnovat se střelbě, zatímco bude řídit autopilot. Mimo nadupanou káru si ovšem můžete zajezdit i na motorce, jež bude na městských ulicích mnohem rychlejší a také agilnější.

Cyberpunk 2077; screenshot: motorka Cyberpunk 2077; screenshot: inplantaty Cyberpunk 2077; screenshot: minihra
Obrázek 1: Motorky budou v Cyberpunk 2077 taktéž pojízdné. Obrázek 2: Dočkáme se nějaké minihry typu robotí zápasy v kleci? Kdo ví. Obrázek 3Na implantáty a mechanické končetiny ve hře narazíte na každém kroku.

Kromě jiného se ale můžeme těšit i na realistický cyklus dne a noci, kyselé deště, bouřky a jiné výstřelky počasí obohacené o určitou postapokalyptickou příchuť. Co se týče herní doby, jež ve světě Cyberpunk 2077 strávíme, autoři slibují délku minimálně srovnatelnou se třetím Zaklínačem. Míra znovuhratelnosti by ovšem Geraltova dobrodružství měla jednoznačně převyšovat, vzhledem k velkému množství rozhodnutí a způsobů, jakými lze k plnění questů přistupovat.

Ti, kteří viděli Cyberpunk 2077 v pohybu, si tento připravovaný titul nemůžou vynachválit. Zjevně se před námi rýsuje fenomenální projekt – vzhledem k týmu, jenž stojí za jeho vývojem, se však není čemu divit. Bohužel ale stále neznáme datum vydání, můžeme tedy doufat, že se tato důležitá informace brzy objeví. Na shledanou u dalšího updatu.

Cyberpunk 2077; screenshot: auto
Hlavní protagonista se jmenuje prostě V.


Dráždí nás znuděný komunitní manažer?

• Novinka: 11. 1. 2018 • Autor: Jiří Fait

Po úspěšném RPG Witcher 3: Wild Hunt, které v podstatě nastavilo laťku příběhově zaměřeným hrám na hrdiny proklatě vysoko, se studio CD Projekt RED zaměřilo na vývoj sci-fi RPG Cyberpunk 2077. Od jeho ohlášení v roce 2013 už ale uběhlo spoustu vody a zaručených informací je pořád bolestně málo. Internet je doslova přecpán spekulacemi o tom, jak bude ve skutečnosti Cyberpunk 2077 vypadat a některé tyto spekulace spíše připomínají vlhké sny konspiračních teoretiků. Není tedy divu, že každý vezme zavděk i maličkým drobkem, jenž někomu z polských tvůrců upadne od vývojářského stolu.

Cyberpunk 2077; nábor, psycho, squad Cyberpunk 2077; night, city, trailer
Night City bude hrát v Cyberpunk 2077 důležitou roli. Zde se zřejmě odehraje velká část samotného příběhu. Snad se brzy dočkáme dalších informací, jež budou výřečnější než pouhé pípnutí.

Tímto malým drobkem teď myslíme poslední tweet z oficiálního účtu Cyberpunk 2077. Na něm se toho od doby ohlášení titulu a představení dnes již pomalu legendárního teaser traileru moc neudálo. Poslední „záchvěv“ se na účtu objevil v podobě tweetu, který informoval o tom, že jejich trailer k Cyberpunku 2077 vyhrál ocenění v Inside Gaming Awards a pak bylo ticho. Tedy až do této doby.

10. ledna se účet probral k životu s kryptickým *píp*. Ano. Prostě *píp*, nic víc. Dokonce bylo ono „píp“ označeno hvězdičkou což naznačuje, že nešlo ani o slovo, pouze o zvuk. Co to může znamenat? Že by se zahájil odpočet před spuštěním obřího „braindancingu“? Nebo snad nad vývojem Cyberpunku 2077 převzala kontrolu umělá inteligence, protože už prostě nemohla snést to informační vzduchoprázdno? Tak či onak, tento tweet do této chvíle nasbíral přes 15 tisíc retweetů a 40 tisíc lajků. Celé by se to dalo označit za takové bodnutí do vosího hnízda, pokud šlo pouze o vtip, ale o tom vážně pochybujeme.

Cyberpunk 2077; concept, VR Cyberpunk 2077; night, city, concept Cyberpunk 2077; rain, woman, night, city
Neonová „atmosféra“ je městem Night City doslova přeplněná. Jenže kromě osvětlení je město také protkáno šíleností, korupcí a kriminalitou. 

Pravděpodobně měl tweet upozornit na to, že se na hru nezapomnělo, lidé v CD Projekt RED zatím ještě žijí a zřejmě to nebude jediný post, který v nejbližší době z tohoto účtu uvidíme. Witcher 3 a jeho datadisky si v klidu užívají chvály na piedestálu již vydaných her a jak jsme už psali dříve, většina zdrojů vývojářského studia se nyní přesměrovává na Cyberpunk 2077. Něco nám říká, že rok 2018 bude na informace o tomto titulu mnohem výživnější.

Cyberpunk 2077 – Dojmy z Gamescomu 2019

 1. V záři neonů Night City
 2. Více cest k úspěchu
 3. Zaměření na střelbu
 4. Troška spoilerů ze světa Cbyerpunk 2077 na závěr
 5. HW nároky pro Cyberpunk 2077 PC

V záři neonů Night City

• Dojmy z GC 2019: 26. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Sál s asi padesátkou lidí se nervózně vrtí a jeden z tvůrců Cyberpunku 2077 svižnou angličtinou připomíná, že se nesmí fotit, nahrávat video ani zvuk, ale jen sedět a nechat se unášet tím, co se mihne na plátně. Na místě jsem se divil relativně velkému počtu návštěvníků, kterým bylo dění na plátně tak nějak jedno a povídali si mezi sebou. Byli to právě ti lidé, kteří si přišli pro vyhledávaný artefakt profláknutý již na výstavě E3 2019 – oboustrannou bundu Samurai. Já se přiznám, že jsem poukaz na černo-žlutý doplněk šatníku žmoulal asi dvě minuty, než jsem na něj úplně zapomněl, protože jsem se nechal vtáhnout do útrob Night City.

Cyberpunk 2077; screenshot: samurai
Rozpolcený démon na zádech Keanu Reevese rozpoutal pro některé fanatický boj o místo v setmělém sále, který zaručoval Samurai bundu.

Pokud jste viděli náš videovlog ze třetího dne, tak jste na mně mohli pozorovat mírnou skepsi, ale nebojte se, Cyberpunk 2077 nebude špatnou hrou, naopak. Na dalších řádcích vysvětlím, čeho se bojím, ale nyní se věnujme tomu, co si mě získalo na první dobrou. Svět budoucnosti podle mustru polských vývojářů je totiž šíleně promakaný. Nemluvím nyní o grafické stránce, jež je vzhledem k velikosti lokací dechberoucí (tohle slovo již Cyberpunku nikdo neodpáře), ale především o atmosféře, která vás ohromí od prvního záběru. Je úplně jedno, kolik jste již viděli videí s hrdin(k)ou V, jak se potuluje rozmáchlým prostředím, toho se prostě nepřejíte.

Špinavé, zaprášené ulice Night City jsou přeplněné lidmi, jež na vás reagují. Můžete se dát do řeči s kýmkoliv a ignorovat tak klidně rozhovor důležitý pro část mise (vaše chyba), potulovat se mezi obchůdky, slumy a obrovskými obchodními domy nebo jen tak zevlit a sledovat „potagované“ zdi s plakáty, které možná obsahují doplňující informace k celému světu vytvořenému na základě pen & paper deskovky Cyberpunk 2020. Absolutně dokonalým detailem je národnostní diferencovanost regionů. My jsme se v rámci prezentace vydali do kreolské čtvrti, kde všichni mluvili svým nesrozumitelným jazykem a simultánně se jim nad hlavou tvořil překlad pomocí titulků (překladatelé v budoucnosti asi dřou bídu s nouzí).

Cyberpunk 2077; screenshot: pacifica
Nevím, zda byl útok vrtulníku na jeden z věžáků ve čtvrti Pacifica otázkou skriptu, ale napálil atmosféru neustálého boje lůzy proti vládnoucí třídě v Cyberpunk 2077 do nebeských výšin.

Více cest k úspěchu

Pocit pobytu ve vzdálené budoucnosti na Zemi je zkrátka až příliš hmatatelný, proto jsem se o něm musel tak obšírně zmínit. Rozšířená realita se díky implantátům vaší postavy zažere hráči pod kůži a obávám se, že pro některé bude následná cesta do skutečného světa vypadat jako nudná šeď. Báječný říz tomu všemu dodává postava Johna Silverhanda zjevující se hlavnímu hrdinovi jako hologram dost ironicky komentující dění na scéně. Osobně moc nesouhlasím s nadměrným hypem (produkovaným především natěšenými fanoušky) okolo očekávaného titulu CD Projekt RED, ale musím se přiznat, že umístění Keanu Reevese brnklo na nadšenou strunu i v mém případě. Stále tak mohu doufat v nabušený příběh, který bude plnit nejvyšší očekávání nastolená Zaklínačem 3.

Ale konec výlevu o světě a atmosféře a pojďme se podívat na novinky, které tvůrci ve svém gameplayi představili. Mohli jsme vidět misi, v níž naše postava musí splnit úkol v části města jménem Pacifica. Haitský gang Voodoo Boys po vás chce, abyste si podali agenta, který nosí v hlavě velmi cenné informace. Abyste se k němu mohli dostat, musíte se prostřílet/proplížit přes základnu konkurenčního uskupení Animals využívajícího drog k růstu svalové hmoty. Dostanete se tak do industriálního prostoru evokující posilovny budoucnosti, který obývají lidé obrovských muskulatur, jež dají vzpomenout na záporáka Banea z batmanovského univerza.

Cyberpunk 2077; screenshot: kreol
Haitský gang vám nabídl práci, ale důvěřovat jeho členům plně nemůžete, ostatně jako nikomu v Night City.

Zde se naše postava v rukou tvůrců začala rozdvojovat. Přímočařejší postup na sílu zaměřeného charakteru se soustředil především na střelbu a na taktické přemýšlení nebyl moc prostor. Prostě si vezměte takového Ramba budoucnosti, co se místo plížení ve stínech rozhodne rozervat bezpečnostní dveře svými augmentovanými pažemi a ušetří si tak deset minut potulování po základně. Poté rozpráší několik nešťastníků svými těžkotonážními hračkami, vezme do kravaty jednoho osvalence jako živý štít a namíří si to přímo ke kulometné věži, kterou vyrve a používá ji jako obrovský rotační kulomet. Zkrátka tahle verze V nechala mozek doma a zanechala za sebou bezbřehou spoušť.

Na druhé straně se nám představila verze Netrunnera, hackersky zaměřené postavy, která si libuje ve stínech a nabourávání počítačových systémů. Jako svou primární zbraň nosí energetický bič, který spálí mozkové mikročipy nepřátel pěkně v tichosti, aby se mohlo postupovat vpřed kradmým způsobem. Tvůrci ovšem tvrdí, že po celou dobu Cyberpunk 2077 nemusíte zabít ani jednu postavu, což si určitě pochvalují všichni dishonoredsky založení pařani. Ale můžete se stát záludnou podšívkou, která bude likvidovat nepřátele jako Hitman. Co takhle borci, co jde sám zvedat činky, přidat k váze závaží hackováním jednu nulu? 1500 kilogramů není 150, takže nepřítel zhyne krutou smrtí, jež vypadá jako nehoda.

Cyberpunk 2077; screenshot: neon
Night City působí lépe ve tmě díky všudypřítomné neonové záři, ale ani městská výheň ve slunečním žáru nevypadá vůbec zle.

Zaměření na střelbu

Pokud jste sledovali náš vlog přímo z výstaviště, možná jste zaznamenali mé rozladění z toho, že se v Cyberpunk 2077 nevyhnete střelbě. Možná to bylo předčasné povzdechnutí (jak jinak by se dala hra pokořit bez jakéhokoliv zabití), ale i v předvedené ukázce se náš relativně slaboučký hacker libující si v nabourávání systému (formou minihry) musel zapojit do zběsilé přestřelky. Také využil kulometnou věž tím, že ji přeprogramoval, ale musel se chopit svého slabšího automatu a vystřílet několik zásobníků. V samotném gunplayi ovšem problém nevidím, posílání nábojů vstříc torzům těl nepřátel vypadá opravdu zábavně, jenže co když se budu chtít projektilovým hrátkám vyhnout?

Pořád pevně doufám, že důraz na střelbu nebude tak velký, jak se ukázalo v obou dostupných gameplayích, protože tvůrci zdůrazňují, že Cyberpunk 2077 není střílečka s RPG prvky, ale RPG, v němž můžete pálit ostošest. Jenže titul CD Projekt RED obsahuje také souboje s bossy, s nimiž se střetnete tváří v tvář. Možná si vzpomenete, že titul Deus Ex: Human Revolution šel taký celý proplížit, jenže závěreční záporáci vám pak nakopali zadek, což museli tehdy tvůrci upravovat rozsáhlými patchi. Doufejme, že se tímto příkladem vývojáři poučili a budeme moci bosse vyšachovat i nějak chytře bez hrubé síly.

Cyberpunk 2077; screenshot: střelba
V Cyberpunk 2077 se náboji nešetří. Jen v závěrečném souboji padlo na zem přes tisíc nábojnic.

Tím se dostáváme k vývojovému stromu postavy. Působí opravdu hodně komplexně a nasbírané bodíky lze umisťovat dle libosti. V Cyberpunk 2077 nejsou žádné dopředu nalinkovaná povolání nebo třídy, vše si utváříte sami na základě výbavy a přiřazení zkušenostních bodů. Za dostatečný rozvoj určitého směru dostanete perky, jež vám pomohou ve vámi zvolené cestě boje, díky čemuž byste měli dostat přesně ten styl hry, po kterém toužíte. Samozřejmě si tím uzavřete některé postupy v misích a budete se je muset naučit nahradit svými přednostmi.

Troška spoilerů ze světa Cbyerpunk 2077 na závěr

Cyberpunk 2077 tak zřejmě nebude mít problém se znovuhratelností, kterou u velkých her máme v redakci opravdu rádi. Základní příběhový rámec je ovšem pevně dán a na prezentaci Cyberpunk 2077 nám byla naznačena část scénáře. Pokud se tedy chcete vyhnout spoilerům, tak se spolu rozloučíme právě zde, ostatní se pusťte směle do dalších řádků. Náš hrdina bude mimo jiné hledat způsob, jak si zajistit nesmrtelnost. Podle všeho se tak stane v rámci nějakého způsobu digitalizace (že by to byl Johny Silverhand?!) uvnitř kyberprostoru, kde jsme se podívali na konci předvedeného gameplaye.

Cyberpunk 2077; screenshot: tag
O důležitosti Johnyho Silverhanda pro děj Cyberpunk 2077 nelze pochybovat, ale jakou bude hrát úlohu, zatím netušíme. Že by se jednalo o výlety do kyberprostoru?

Mluví se v něm o cestě za hranice lidského chápání, kam se vydalo několik odvážných a ještě nikdo se nevrátil zpět. Osobně se mi tento způsob cybermytologie hodně zamlouvá a nemůžu se dočkat, až jej budu moct rozklíčovat. Proto pomalu začínám stříhat metr do 16. dubna, kdy vyjde Cyberpunk 2077 na PC, PS4, Xbox One a Stadii. Nenechal jsem se totiž vcucnout silou nespoutaného hypu, ale stále doufám, že se z titulu studia CD Projekt RED vyklube velká pecka, u níž strávím desítky hodin ve městě budoucnosti. Tak nashle v Night City.

• Zdroje: Vlastní (Gamescom 2019)

Co jsme se o Cyberpunku 2077 dozvěděli z traileru

• Preview: 29. 10. 2017 • Autor: Jiří Fait

Píše se rok 2013, 10. ledna a lidé ze studia CD Projekt RED horečnatě pracují na očekávaném Zaklínači 3: Divoký hon. Vývoj je v plném proudu a někteří by si mysleli, že se veškeré síly společnosti soustředí na dokončení Zaklínače. V tuto chvíli je do světa vypuštěn trailer pro hru Cyberpunk 2077 a později se dovídáme, že pár „odvážných“ (kolem 50 lidí) bylo přiděleno na nový projekt oblíbeného polského studia. V tu ránu se rozjede vlak plný otázek, kdy jedna střídá druhou a všichni mají najednou svou verzi „pravdy“. 

Pojďme se tedy podívat na ty věci, jež můžeme prozatím potvrdit s jistotou, jelikož v dnešní době je internet plný polopravd nebo i úplných fantasmagorií. Ještě než se zaměříme na samotnou podstatu světa Cyberpunku, nabízíme některé informace podané jedním z vedoucích vývojářů studia CD Projekt RED Adamem Badowským, který se rozpovídal o momentech zachycených ve videoukázce.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, mech, zbraně
Svět Cyberpunku 2077 vypadá opravdu lákavě. Kromě papírové předlohy je to doposud neprobádané místo a my už se nemůžeme dočkat, až nám vývojáří z CD Projekt RED odhalí nějaké další informace.

Trailer představuje jednu z možností, kdy jednotka Psycho Squad může rekrutovat nové členy. Tato speciální jednotka se zaměřuje na boj s „psychos“ – což jsou individua, která to přehnala s implantáty a látkami posilujícími nebo jinak pozměňujícími lidskou fyziologii. V jistém bodě totiž může nastat situace, kdy umělé věci „přebijí“ ty přírodní a začnou se „bouřit“ proti všemu organickému, a to nejen v těle samotného uživatele, ale také kolem něj. Ten,jednoduše řečeno, začne zabíjet všechny lidi kolem sebe. V tu chvíli už je totiž tihle psychouši nevnímají jako lidské bytosti, ale jako tzv. „meat bags“ (volně přeloženo: pytle masa).

Jakmile takový psycho začne vyvádět, nikdo není v bezpečí, jelikož jeden i polorobotický maniak může způsobit pořádnou paseku. Zpacifikovat jej může regulérní policie, ale ta na podobné situace není vždy připravena. Když se všechno vymkne kontrole, na scénu nastupuje MAX-TAC (Maximum Force Tactical Division), kterým se také říká prostě Psycho Squad.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: Policie, střelba, zbraň Cyberpunk 2077; Wallpaper: policie, Psycho
Nejsou to žádná ořezávátka a dobře to o sobě vědí. Jsou náležitě pyšní na svou přezdívku, což vám může prozradit něco o celkovém smýšlení těchto borců. Na pravé straně uniformy nosí oficiální symbol jednotky a na levou stranu si nechávají přišít primitivní odznak s lebkou, což je sice neoficiální znamení, ale zato mnohem charakterističtější.

Co je vlastně Cyberpunk 2077?

Svět Cyberpunku 2077 je postavený na předloze „kybernetického dračího doupěte“ (jak se mu občas přezdívá) RPG světa Cyberpunk 2020, jehož autor, Mike Pondsmith, s CD Projektem na vývoji hry úzce spolupracuje. Vývojáři tak mají opět výhodu znalostí reálií již vytvořeného a propracovaného světa a podobně jako u zaklínačské trilogie nemusí „vařit z vody“.

Jelikož studio staví celou hru na událostech po Cyberpunku 2020, je třeba nahlédnout do jeho historie. Svět, ve kterém děj nové hry probíhá, je temný, zkorumpovaný a postavený na vládě korporací. Hlavní události jsou zasazeny do fiktivního města Night City, jež se nachází na západním pobřeží USA mezi Los Angeles a San Franciscem. Zde došlo k tzv. čtvrté korporátní válce, jež měla za následek odpálení „kapesní“ taktické nukleární bomby uprostřed věže Arasaka (jedna z předních japonských korporací). 

Jde sice pouze o jedno město, ale je v něm tolik mocných a různorodých korporací, že by se klidně mohlo jednat o samostatný stát. Po explozi je centrum metropole v troskách a americká megakorporace Militech se dostává k moci. Tohle se v časovém pásmu Cyberpunku odehrálo v roce 2024, a jak se zdá, příběh hry bude na tyto události navazovat po 53 letech. Je ještě brzo na to odhadovat, o čem vlastně Cyberpunk 2077 bude, ale Mike Pondsmith se nechal slyšet, že CD Projekt to prostě CHÁPE a nemohl si vybrat lepší studio, které by dokázalo přivést jeho dílo k životu.

Cyberpunk 2077 je ambiciózní projekt obřích rozměrů

Vedoucí studia se vyjádřili, že rok 2017 bude patřit hlavně Gwentu. Zároveň ale prohlásili, že na projektu Cyberpunk 2077 dělá přes 300 zaměstnanců, a jelikož CD Projekt RED neustále vystavuje nabídky na pracovní pozice, můžeme si být téměř jistí, že tato čísla ještě porostou.

Jeden ze zdrojů studia CD Projekt RED se vyjádřil, že Cyberpunk 2077 bude až 4x větší než Zaklínač 3 plus jeho datadisky Srdce z kamene a O víně a krvi. To už je docela úctyhodný rozměr, a jestli něco CPR umí, jsou to obrovské plochy plné vedlejších questů takřka stejně zajímavých jako úkoly hlavní.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, mech, zbraně
Jestli bude příběh v Cyberpunk 2077 alespoň z poloviny tak zajímavý, jako tomu bylo u Zaklínače 3, tak se máme na co těšit. Vytvořit takové místo je pro vývojáře nelehký úkol a míra detailů, které by měla hra obsahovat, je něco, nad čím se člověku prostě tají dech.

Cyberpunk 2077 je ve srovnání se Zaklínačem výjimečný také tím, že nabídne možnost si vytvořit postavu dle svých představ. Zatím není jasné, jestli bude mít každý charakter svůj „životopis“ předem daný, nebo se rozvine až během hry, ale rozhodně to je pro studio něco nového. Když už mluvíme o postavách – ve hře má být na výběr něco přes dvanáct povolání. Ještě není zcela jasné, jestli se všechny dostanou do finální verze, ale i tak stojí za to si některé z nich krátce představit:

 • Cop (Policista): Muž (či žena) zákona, jenž se nezalekne ničeho ani v ulicích Night City 21. století. Hlavní přednosti: autoritář, vnímavost, atletika, příruční zbraně. Kariéra: vzdělání, souboj zblízka, výslech, znalost ulice.
 • Rockerboy (Rocker): Rebel(ka) využívající muziku a inspiraci k revoltě ve svůj prospěch a hlavně k boji s autoritářstvím. Hlavní přednosti: charismatický vůdce, vnímavost, vystupování. Kariéra: bitky, hraní na nástroje, znalost ulice, přesvědčování, svádění.
 • Solo: Nájemný zabiják, bodyguard nebo voják. Hlavní přednosti: bojový smysl, vnímavost, příruční zbraně, bojová umění. Kariéra: znalost zbraní, útočné pušky, atletika, samopaly.
 • Netrunner (Hacker): Klasický hacker s kybernetickými úpravami. Hlavní přednosti: interface, vnímavost, základní znalost techniky, systémový expert. Kariéra: Cyber Tech, design cyberdecku, elektronika, programování.

Výčty kariér a hlavních předností jsou z pen-and-paper (deskové) verze Cyberpunku 2020 a v samotné hře mohou mít třídy rozdílné perky a ability. Mohli bychom pokračovat dále, jenže zatím nejsou žádné z těchto povolání potvrzené. Mike Pondsmith v rozhovoru řekl, že většinu ve hře najdeme a že se velmi těší na to, až uvidíme výsledky jeho spolupráce s CD Projektem.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, město Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, zbraň
Obrázek 1: Aniž bychom "spoilovali" něco z příběhu Zaklínače 3, tento obrázek má své opodstatnění. Obrázek 2: Na výběr bude z velkého množství povolání.

Ještě pár detailů na závěr

Ještě teď nám v uších znějí tesklivé melodie ze Zaklínače 3, jsme proto rádi, že stejný autor (Marcin Przybyłowicz) bude mít na svědomí i soundtrack k Cyberpunku 2077. Nejsme si sice úplně jistí, jak se popere s diametrálně odlišnou hudební tematikou (přece jen, muzika pro středověké fantasy je trochu jiná káva než u dystopického sci-fi), ale jelikož je to profesionál na slovo vzatý, zas takové obavy vlastně nemáme.

Vývojáři si pohrávali s myšlenou, že by mohli nahrát dialogy ve všech hlavních jazycích a člověk by měl možnost přímo ve hře použít implantovaný překládač, aby slovům porozuměl. Kvalita překladu by záležela na úrovni tohoto překládače, takže některé věci by se mohli doslova ztratit v překladu (pokud zrovna daný jazyk neovládáte, samozřejmě.).

Cyberpunk 2077; Wallpaper: biogear
Cosi nám říká, že se kromě chytlávé příběhové linky dočkáme také humoru, jenž je CD Projektu vlastní. Akorát to bude bez cynického a drsného hlasu Geralta z Rivie.

Ve hře má existovat i možnost využívat takzvaných Braindances, což jsou digitální záznamy zážitků jiných lidí a ve světě Cyberpunku fungují jako futuristická „droga“. Uživatel si tyto nahrávky pustí přímo do svého nervového systému pomocí mozkových implantátů zvaných BD Player – a to mu zprostředkuje cizí prožitek zachycený na nahrávce se vším všudy: emoce, pohyby svalů, vnímání okolí v okamžiku zážitku atd. Jak to bude ve hře vypadat, zatím nevíme, ale třeba takový Observer od Bloober Team by byla docela zajímavá inspirace.

Studio také prozradilo, že se ve hře objeví multiplayer. Nemáme si ale prý dělat starosti s tím, že by v takovém případě utrpěla hratelnost kampaně, jelikož pro multiplayer plánují poněkud jiný formát, než na jaký jsme zvyklí. Potvrdili, že Cyberpunk 2077 „bude RPG v pravém slova smyslu zaměřené na příběh a ne online first-person střílečka.“

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, město Cyberpunk 2077; Wallpaper: policie, vznášedlo
Obrázek 1: Je to sice pořád jen teorie, ale Ciri možná nebude v Cyberpunku 2077 takovou cizinkou. Obrázek 2: Policejní vznášedlo z traileru.

Poslední zajímavé info proniklo na povrch celkem nedávno. 20. října se na některých kanálech YouTube objevila zpráva o tom, že Cyberpunk 2077 bude obsahovat takzvaný „social hub“. Mělo by jít o místo, kde se můžete sejít s ostatními hráči a nějakým způsobem spolupracovat. Jelikož jsme již zmínili, že hra bude obsahovat multiplayer (akorát jiný formát), tak se prozatím nabízí nejlepší přirovnání k Souls sérii, kde hrajete svou kampaň, ale lidé do ní mohou nějakým způsobem zasahovat. Můžete někoho „přivolat“ do své hry, aby vám pomohl s tuhým bossem, nebo se prostě stanete obětí „invaze“ lidského protivníka, ale stále jde o VAŠI hru a multiplayer je jen taková omáčka navíc.

Tyto „huby“ by se měly prý nacházet v barech nebo klubech. Jednoduše v místech, kde se lidé „socializují“ nejčastěji. Skoro to zní jako integrovaný facebook nebo twitter v samotné hře. Tento systém není hráčům vůbec cizí. Ve hře Division od Ubisoftu (kteří momentálně pracují na očekávaném Far Cry 5) se nacházela místa, kde jste se mohli s ostatními lidmi setkat podobným způsobem. Na závěr je třeba říct, že jde o „leak“ (zvěst, chcete-li), takže berte tuto informaci s rezervou.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: psycho
Cyberpunk 2077 bude o šílenství a zřejmě také o tom, kdy je člověk ještě člověkem a kdy už ne. Co jsme ochotní obětovat z našeho lidství proto, abychom si ulečili či jinak „vylepšili“ život?

CD Projekt RED na blozích a ve tweetech potvrzují, že se na vývoji hry podílí stále více zaměstnanců a již teď je jejich počet vyšší než při práci na Zaklínači 3. Informací stále není dost na to, abychom mohli s jistotou říct, že projekt Cyberpunk 2077 není jen vzdušný zámek. Pořád čekáme na to hlavní odhalení, které nás přesvědčí a konečně umlčí všechny hnidopichy a pochybovače… Cyberpunk 2077 má vyjít na PC, Xbox One a PlayStation 4, datum vydání však zatím není známo. Odhaduje se však, že bohužel dříve než koncem roku 2018 to nebude. Uvidíme, co předvede CD Projekt na E3 2018. O novinkách vás budeme informovat.

HW nároky pro Cyberpunk 2077 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky (předpoklad)
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD FX-8320 Intel i7-8700K 3.70 GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 70 GB 70 GB

S jakým herním PC na Cyberpunk 2077?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Cyberpunk 2077 vychází 17. září 2020 na PC, Xbox One, PlayStation 4 a Google Stadia. O novinkách vás budeme informovat.

Cyberpunk 2077 - PS4
Hra pro konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus Otevřený svět zasazený do té nejživější a nejnebezpečnější metropole budoucnosti – Night City. Johnny Silverhand - v roli legendárního rockerboye se objeví hollywoodský herec Keanu Reeves! V balení CD se soundtrackem, průvodce světem, pohlednice, mapa, nálepky a digitální bonusy

+ ZDARMA Komiks Cyberpunk 2077 - Original Comics

Předp. cena
od 1 499,- bez DPH 1 239,-
Předobjednat
Datum vydání: 19. listopadu 2020
Objednací kód: MSX539
Cyberpunk 2077 - Xbox One
Hra pro konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold Otevřený svět zasazený do té nejživější a nejnebezpečnější metropole budoucnosti – Night City. Johnny Silverhand - v roli legendárního rockerboye se objeví hollywoodský herec Keanu Reeves! V balení CD se soundtrackem, průvodce světem, pohlednice, mapa, nálepky a digitální bonusy

+ ZDARMA Komiks Cyberpunk 2077 - Original Comics

Předp. cena
od 1 499,- bez DPH 1 239,-
Předobjednat
Datum vydání: 19. listopadu 2020
Objednací kód: MXO517
Cyberpunk 2077
Hra pro PC -, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG Otevřený svět zasazený do té nejživější a nejnebezpečnější metropole budoucnosti – Night City. Johnny Silverhand - v roli legendárního rockerboye se objeví hollywoodský herec Keanu Reeves! V balení CD se soundtrackem, průvodce světem, pohlednice, mapa, nálepky a digitální bonusy

+ ZDARMA Komiks Cyberpunk 2077 - Original Comics

Předp. cena
1 499,- bez DPH 1 239,-
Předobjednat
Datum vydání: 19. listopadu 2020
Objednací kód: WG1085
Cyberpunk 2077 Collectors Edition - PS4
Hra pro konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus Edice obsahuje: Plnou hru v pouzdře s pevnými disky, 25cm sošku hl. postavy, Steelbook, Artbook, vyšívané záplaty, obsáhlý digitální obsah a spostu dalšího...

+ ZDARMA Komiks Cyberpunk 2077 - Original Comics

Předp. cena
7 499,- bez DPH 6 198,-
Předobjednat
Datum vydání: 19. listopadu 2020
Objednací kód: MSX539c
Cyberpunk 2077 Collectors Edition - Xbox One
Hra pro konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold Edice obsahuje: Plnou hru v pouzdře s pevnými disky, 25cm sošku hl. postavy, Steelbook, Artbook, vyšívané záplaty, obsáhlý digitální obsah a spostu dalšího...

+ ZDARMA Komiks Cyberpunk 2077 - Original Comics

Předp. cena
7 499,- bez DPH 6 198,-
Předobjednat
Datum vydání: 19. listopadu 2020
Objednací kód: MXO517c
Alza GameBox Ryzen RX580
Herní PC AMD Ryzen 5 2600 3.9 GHz, AMD Radeon RX580 4GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, DVI, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

20 990,- bez DPH 17 347,-
Koupit
Skladem poslední 2 ks
Můžete mít dnes od 9:30
Objednací kód: sklRB4a5e2
Alza GameBox GTX1050Ti
Herní PC Intel Core i3 9100F Coffee Lake 4.2 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB, RAM 16GB DDR4 + Intel Optane 32 GB, HDD 2 TB, DVI, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

17 490,- bez DPH 14 455,-
Koupit
Skladem 5 ks
Můžete mít dnes od 9:30
Objednací kód: sklRB4a5h
PlayStation 4 Pro 1TB + Fortnite - Herní konzole
PlayStation 4 Pro 1TB + Fortnite
Herní konzole - k tv, HDD 1024 GB, HDD 1024 GB, Blu-ray, možnost hraní ve 4K, 1× herní ovladač, hra v balení (elektronický klíč) - Fortnite, barva černá + DLC voucher Fortnite Neo Versa Bundle (Epic Neo Versa Kit, 2000 V-Bucks) - balení neobsahuje základní Fortnite hru

10 390,- bez DPH 8 587,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 7:10
Objednací kód: MSX001NEO9
PlayStation 4 Pro 1TB + FIFA 20 - Herní konzole
Více než98%spolehlivost
PlayStation 4 Pro 1TB + FIFA 20
Herní konzole - k tv, HDD 1024 GB, HDD 1024 GB, Blu-ray, možnost hraní ve 4K, 1× herní ovladač, hra v balení (fyzický nosič) - FIFA 20, série FIFA, barva černá

11 590,- bez DPH 9 579,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 7:10
Objednací kód: MSX001NEO15
PlayStation 4 Slim 1TB + 3 hry (GT Sport, Uncharted 4, Horizon Zero Dawn) - Herní konzole
Více než98%spolehlivost
PlayStation 4 Slim 1TB + 3 hry (GT Sport, Uncharted 4, Horizon Zero Dawn)
Herní konzole - k tv, HDD 1024 GB, HDD 1024 GB, Blu-ray, 1× herní ovladač, hra v balení (fyzický nosič) - Gran Turismo Sport, Horizon Zero Dawn a Uncharted 4, barva černá

-2% 9 490,-
9 290,- bez DPH 7 678,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 7:10
Objednací kód: MSX001slf23
Xbox One S 1TB All-Digital + 3 hry (Fortnite, Minecraft, Sea of Thieves ) - Herní konzole
Xbox One S 1TB All-Digital + 3 hry (Fortnite, Minecraft, Sea of Thieves )
Herní konzole - domácí, HDD 1024 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), 1× herní ovladač, hra v balení (elektronický klíč), barva bílá, Sea of Thieves a Fortnite vyžadují aktivní členství

od 3 990,- bez DPH 3 298,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 7:10
Objednací kód: MXO005as2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB4
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi