Alza.cz
CZ
Zobrazit katalog

Death Stranding Director's Cut (RECENZE) – Kojimův klenot září i na PS5

• Autor: Filip Němec

Hideo Kojima to zase dokázal – tak bych zpětně popsal vydání Death Stranding. Akční adventura od pro mnohé geniálního japonského tvůrce her v roce 2019 zaujala celý herní svět, byť na mnohé může působit jen jako nudné postapokalyptické PPL, což je však pohled dosti krátkozraký. Death Stranding vás zaujme fantastickým příběhem i originální hratelností a konec konců i skvělou grafikou a právě poslední dva prvky vylepšuje Death Stranding Director's Cut. Co přesně obsahuje a jestli její pořízení stojí za to, zjistíte v recenzi.

Director's Cut RecenzeDojmy z hraní (PC)Recenze (PS4 Pro)Dojmy z Gamescomu 2019

>
i Než se pustíte do Death Stranding...

Death Stranding sice není kdovíjak obtížná hra, ale utopit je v ní možné desítky hodin. Pokud si chcete tento čas zpříjemnit a hlavně se vyhnout začátečnickým chybám, nahlédněte do našich 10 tipů, jak se stát profi kurýrem snadno a (docela) rychle.

Části článku


Death Stranding Director's Cut (RECENZE PS5) – Obsah článku

  1. Příliv Smrti po dvou letech
  2. Director's Cut? Ne tak úplně
  3. Co nového v Death Stranding Director's Cut
  4. Ideální příležitost zahrát si jednu z nejlepších PS4 her
  5. Recenze Death Stranding Director's Cut: závěrečné hodnocení

Příliv Smrti po dvou letech


Na zádech mám pět obrovských kontejnerů plných materiálu pro chirální tiskárnu – moderního zařízení schopného tisknout zbraně, ale také třeba léky. Cokoli je třeba. Popruhy batohu se mi zařezávají do ramen a vytváří krvavé otlačeniny, jsem ale zvyklý. Víte, kurýři jsou v tomto postapokalyptickém světě nejdůležitějším povoláním. Skenuji koryto řeky a vybírám místo, kde je nejmenší proud, s velkým nákladem na zádech je totiž snadné ztratit rovnováhu a nechat si divokou vodou odnést všechen náklad je to poslední, po čem toužíte.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: Sam na motorce

zdroj: vlastní

Kurýr, ten tvrdej chleba má.

Dochází mi zásoby, podrážky bot už skoro prošlapané a můj propojený plod detekující vyplavené věci, tedy duše zemřelých uvíznuté mezi světem živých a mrtvých, už taky potřebuje odpočinek. Konečně se ale blížím k Jižnímu uzlovému městu a chystám se vyložit náklad. Uff. Ale jo, stálo to za to. Dostávám pochvalu za neporušenou dodávku a získávám tolik důležité lajky – jediné platidlo, které vás v tomhle krutém světě zajímá. Pracovník na doručovacím terminálu mi dává výrobní schéma k nové nesmrtící pušce s gumovými projektily a připomíná mi, že ji mohou vyzkoušet na střelnici.

„Ehm, počkat. Střelnici? To tady minule nebylo,“ vykopne mě náhle moje vlastní uvažování z postavy Sama Portera Bridgese, hlavního hrdiny Death Stranding a já si uvědomuji, že sedím doma na gauči, venku se nevznáší šedivé duše zemřelých propojené pupečními šňůrami a déšť je blahodárným osvěžením, ne smrtící časodéšť, který přetočí hodiny života dopředu všemu, na co dopadne. 

Death Stranding Director's Cut; gameplay: dehet Death Stranding Director's Cut; gameplay: Sam Porter Bridges

zdroj: vlastní

Seznamte se, Sam Porter Bridges a svět, který obrátil naruby Příliv Smrti (Death Stranding). Mimina v láhvi a nepřátelé z dehtu sápající se ze země? To je jen začátek.

Director's Cut? Ne tak úplně


Přesně takovými zážitky bude i vaše hraní Death Stranding Director's Cut propletené v případě, že jste hráli původní hru. Oproti třeba nedávno vydané Director's Cut verzi akční adventury Ghost of Tsushima neobsahuje Death Stranding Director's Cut žádnou novou kampaň či samostatné příběhové rozšíření. Dokonce vlastně nejde ani o Director's Cut v pravém slova smyslu, sám Kojima totiž poznamenal, že nová verze neobsahuje nic, co by z té původní bylo vystřiženo.

Hned zkraje tedy zchladím vaše očekávání – Death Stranding Director's Cut původní příběh nerozšiřuje, tedy vyjma pár vedlejších misí. Kromě vylepšení vizuálu, ke kterému se dostaneme níže, jde zejména o různé drobečky napříč hratelností, jako jsou nové objekty k vybudování, dopravní prostředky, zkrátka prvky obohacující možnosti jak Death Stranding hrát. Co je však zásadní, skvěle zapadají do původní hratelnosti. Rozhodně nepůsobí jako vynucené přídavky.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: náklaďák, hory

zdroj: vlastní

Svět Death Stranding je obrovský, takže se mohou zdát novinky malé a zanedbatelné, mnohých si možná na první pohled ani nevšimnete. Rozhodně vám však hraní zpříjemní.

I přes menší množství novinek a absenci příběhového rozšíření je však Death Stranding Director's Cut férovou nabídkou. Pokud už máte původní hru na PS4, na Director's Cut verzi můžete upgradovat za 10 dolarů. Upgrade obsahově nabobtnalejší Ghost of Tsushima Director's Cut ze základní verze stojí 20 dolarů, respektive 30 při upgradu rovnou na PS5 verzi. Jistě, Sony mohla udělat pěkné gesto a nabídnou celý Death Stranding Director's Cut zdarma, protože největší změnou je podle mě vylepšený vizuál. Deset dolarů se ovšem zdá vůči získaným vylepšením jako odpovídající cenovka.

Co nového v Death Stranding Director's Cut


Pokud jste prozatím s hrou neměli tu čest (to máte dost velký vroubek, řeknu vám!), směle nejdříve zamiřte do recenze PS4 verze. My se v tomto článku podíváme především na zmiňované novinky. Některé usnadní první hodiny hraní, které jsou díky nedostupnosti pokročilé výbavy výrazně obtížnější (a tím pádem možná i méně zábavné), nově tak po pár úvodních misích získáte zbraň s elektrickými výboji a podpůrný skelet umožňující unést větší náklad a rychleji se s ním pohybovat. 

Death Stranding Director's Cut; gameplay: skok na motorce Death Stranding Director's Cut; gameplay: nesení nákladu

zdroj: vlastní

Death Stranding Director's Cut přináší nové možnosti překonávání delších vzdáleností stejně jako způsoby jakými náklad přesouvat.

Nejvíce novinek nabízejí stavby. Nově lze postavit chirální mosty, které jsou menší, kompaktnější a zejména levnější než ty velké (v dešti plném chirália je však nelze používat), rampy pro přeskakování propastí či řek a také třeba obří mechanický prak schopný vystřelit náklad na velkou vzdálenost. Většina novinek slouží zejména pro ty nejvytrvalejší kurýry, kteří se rozhodnou splnit všechny vedlejší úkoly a čekají je tak opakované výpravy po stejné trase.

Prostorově nejvýraznější novinkou je pak možnost postavit si celou závodní trať, kde můžete závodit proti časům ostatních kurýrů, hráče upřednostňující akci před závoděním pak potěší střelnice nabízející po vzoru série Metal Gear Solid eliminaci holografických cílů na čas. Zapomenout nemohu ani na novou menší oblast Ruined Factory, do které vás postupně zavede několik vedlejších misí. Ty sice neslouží jako rozšíření hlavního příběhu, ale o trochu zlepší vaše povědomí o světě Death Stranding.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: město

zdroj: vlastní

Příběh Death Stranding má v roce 2021 úplně jiný nádech. Izolací celých měst i jedinců jakoby Kojima předpověděl celou covidovou pandemii a celé poselství hry, které je o spojování lidí, je snad ještě více aktuální.

Ideální příležitost zahrát si jednu z nejlepších PS4 her


Pokud jste ještě Death Stranding nehráli a hra vás alespoň trochu láká, rozhodně si ji pořiďte. Že půjde o Director's Cut verzi je v podstatě jen příjemným bonusem. Pokud už původní hru vlastníte na PS4, je samozřejmě na zvážení, jestli výše zmíněné novinky a lepší grafika stojí za investici, protože si však od vás upgrade vyžádá pouze 10 dolarů, jde, pragmaticky řečeno, o slušný poměr ceny a výkonu.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: meteorologická stanice Death Stranding Director's Cut; gameplay: hory

zdroj: vlastní

Vizuálním zpracováním si vás Death Stranding Director's Cut určitě získá.

I kdyby však Death Stranding Director's Cut žádné obsahové novinky nenabízel, lepší vizuál za to podle mě stojí. Už na PS4 dokázali vývojáři z upraveného Decima enginu od Guerrilla Games vyždímat maximum a na PS5 vypadá Death Stranding ještě o chlup lépe. Není to žádný gigantický skok, ovšem pokud jste si při pohledu na skalnaté výběžky či zelená údolí pobrukovali něco o fotorealističnosti, nyní budete mít skutečně pocit, že koukáte na dokument National Geographic.

Dle očekávání nechybí ani podpora DualSense ovladače a potenciál jeho funkcí autoři ždímají na maximum. Při chůzi obtížným terénem či zdolávání řeky na motorce vám dává ovladač zpětnou vazbu o tom, co se děje pod vašimi chodidly, zatímco reproduktor v ovladači dodává zvukovou kulisu praskajícího sněhu, drolící se skály či plačícího propojeného plodu v případě prožití traumatizujícího zážitku. Přihoďte navrch povedené české titulky a máte hned několik důvodů proč si tento PS4 klenot zahrát na PlayStationu 5. A pokud se do světa opanovaného Přílivem Smrti vydáváte poprvé, nebo si chcete oživit zapomenuté vědomosti, mrkněte na naše tipy a triky pro hraní Death Stranding.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: fotorežim

zdroj: vlastní

Nádherné přírodní scenérie tvoří spolu s propracovaným fotorežimem návykovou dvojici.

• Zdroje: Vlastní


Death Stranding Director's Cut (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Akční adventuru Death Stranding Director's Cut vyvíjí Kojima Productions a vydává Sony Interactive Entertainment. Titul vychází 24. 9. 2021 na PS5.

Kopii pro recenzi poskytla česká pobočka Sony.

        Hodnocení10/10 PERFEKTNÍ
Verdikt:

Death Stranding Director's Cut sice nepřináší tolik obsahových novinek jako například Director's Cut verze Ghost of Tsushima, tomu však odpovídá cena samotné hry i dílčího upgradu z PS4 verze. Pointa příběhu a jeho nadčasovost je navíc v roce 2021 ještě více alarmující, nemluvě o netradiční, ale o to zábavnější hratelnosti.

Death Stranding Director's Cut; recenze

Klady

  • Dechberoucí a nadčasový příběh
  • Skvělá originální hratelnost
  • Nová výbava, budovy a další obsah zapadající do původní hry
  • Filmové pojetí příběhu a vynikající herci
  • Povedené české titulky
  • Skvělá grafika
  • Podpora DualSense ovladače
  • Solidní cena za upgrade z PS4 verze

Zápory

  • Možná až příliš natahovaný konec
  • Vedlejší mise oproti těm příběhovým nejsou příliš zajímavé
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Death Stranding (DOJMY Z HRANÍ PC) – Obsah článku

  1. Kojimův opus si vás i dnes omotá kolem prstu
  2. Nutné kompromisy v ovládání
  3. PC exceluje v grafice
  4. Příliv smrti neztratil nic na své síle
  5. HW nároky pro Death Stranding PC

Kojimův opus si vás i dnes omotá kolem prstu

Death Stranding vyniká ve spoustě ohledů, ale jasný prim hraje příběh o poslíčkovi v postapokalyptickém světě, kde se střetávají mrtvé duše s přeživšími obyvateli. Více o ději prozradit nechci, protože právě jeho objevování patří k největšímu kouzlu projektu Hidea Kojimy. Kousek po kousku odkrýváte jednotlivé vrstvy příběhu a necháte se překvapovat pečlivě naplánovanými zvraty. Jeho kouzlo sice trošku vyprchá při druhém hraní (mám za sebou totiž platinové tažení na PS4), ale místní svět je natolik uhrančivý, že vás uchopí a nepustí, také díky kompletní textové lokalizaci, která se při přechodu z PlayStationu neztratila.

Death Stranding Mission 3 Bridget´s Cremation | GEM (Gameplay, PC, No Commentary)

Příběh Death Stranding je vyprávěn pomocí dlouhých filmečků, které vás vtáhnou svým propracovaným scénářem a skvělými hereckými výkony.

Původně jsem si myslel, že v rámci dojmů z hraní pouze vyzkouším mechaniky na PC a půjdu psát, ale najednou začalo venku svítat a já s překvapením zjistil, že jsem se u svého stroje zasekl na deset hodin a klidně bych pokračoval dál. Návykové propojování měst do sítě UCA (United Cities of America), plížení mezi VV (duše mrtvých) a doručování zásilek v těžkém terénu, který sužuje stárnutí způsobující časodéšť, zkrátka neztratilo nic na své síle. Navíc se do Death Stranding promítla spolupráce s Valve, takže fanoušci Half-Life dostanou svou porci easter eggů z univerza Gordona Freemana. Pokud se však na Death Stranding chystáte s klávesnicí a myší, připravte se na o něco slabší zážitek – a to kvůli ovládání, jež se nepodařilo převést ve vší komplexnosti.

Nutné kompromisy v ovládání

Pokud patříte ke kovaným zastáncům PC Master Race a slovo „gamepad“ je pro vás sprosté slovo, musíte se smířit s ústupky, jež se projeví především v pohybu postavy. Pomocí klávesnice a myši totiž nemůže citlivě ovládat rychlost pohybu postavy jako na páčkách ovladače. Místo toho si v nastavení určíte rychlost chůze postavy, což v praxi znamená, že se buď potáhnete jako šnek na rovinkách, nebo se rozsekáte při sestupování z kopce kvůli svižnému kroku. Problém také spočívá v tom, že díky vibracím ovladače máte zpětnou odezvu, že ztrácíte rovnováhu, zatímco při hraní s myší a klávesnicí se musíte spolehnout pouze na vizuální dojmy (přičemž získávání balancu pomocí tlačítek myši není nijak pohodlné).

Death Stranding; screenshot: záporák Death Stranding; screenshot: Sam Death Stranding; screenshot: výbuch
Postavy v Death Stranding jsou skvěle napsané. Duši jim vložili také báječní herci v čele s Normanem Reedusem nebo Madsem Mikkelsenem.

Zároveň je na klávesnici dedikováno k ovládání tolik tlačítek, že si připadáte jako hráč na klavír, a proto jsem se velmi brzy uchýlil k připojení svého xboxového gamepadu, abych si naplno užil přenášení balíků mezi jednotlivými stanovišti. Stále to ovšem nebylo to pravé ořechové, protože chybí některé mechaniky jako hlas BB (dítě v lahvi) z ovladače či využití gyroskopu v DualShocku. Na druhou stranu se v Kojima Productions podařilo skvěle odladit volný přechod mezi ovladačem a klávesnicí, takže můžete při střelbě rychle odložit gamepad a rychle hrábnout po myši, která je při míření přece jen přesnější.

PC exceluje v grafice

Zatímco ovládání dostalo na PC docela na frak, v rámci grafiky konzoli PS4 jasně předstihuje, protože Decima engine ukazuje svá kouzla v plné síle. Světelné a částicové efekty dokážou vtáhnout do dění na obrazovce a jakmile začnete detailně zkoumat povrchy materiálů, klesne vám čelist. Detailní provedení struktury látek oblečení či jednotlivé póry na kůži hlavních postav jasně naznačují, jakým směrem se posune grafika na next-gen konzolích. Jestli bude na PC takhle parádně vypadat také Horizon Zero Dawn, budou možná nakonec konzolisté v srpnu závidět svým kamarádům s počítačem.

Death Stranding; screenshot: duše Death Stranding; screenshot: textura Death Stranding; screenshot: špinavec
Grafika Death Stranding mohla na počítači plně ukázat svůj potenciál, což se projevilo u světelných efektů, zpracování částic či na detailnějším provedení textur.

Výhoda hraní na počítači tkví samozřejmě v detailní úpravě grafiky pomocí různých nastavení a Death Stranding není výjimkou. S troškou trpělivosti si nakonfigurujete vizuální stránku přesně podle vašich požadavků. Přesto jsem však narazil na občasné propady frekvence snímků, kdy se obraz nepříjemně trhal, především v dynamických scénách, kde se rychle střídaly záběry. Nejde o nijak častý jev, ale zaručeně vám pokazí atmosféru dané chvíle. Naštěstí se tak děje především při renderovaných sekvencích, takže to na hratelnost samotnou nemá vliv.

Příliv smrti neztratil nic na své síle

Celkově musím říct, že se přechod Death Stranding na PC podařil. Ztratil sice část ovládacích mechanismů ušitých na míru DualShocku a ovládání přes klávesnici s myší je trošku osekané, ale to vynahrazuje báječné audiovizuální zpracování, které využívá sílu počítačů. Jestli jsme ještě neměli s odyseou Sama Portera Bridgese tu čest, pak se nenechejte více pobízet. Stále se jedná o báječnou hru s podmanivým a netradičním příběhem, který umí propojit audiovizuální stránku se samotnou hratelností, což se projevilo ve skvělém hodnocení hry v naší recenzi pro PS4 od kolegy Filipa Němce.

Death Stranding; screenshot: fotomód
Díky implementovanému fotomódu si můžete v Death Stranding vytvořit řadu parádních obrázků, s nimiž můžete machrovat před kamarády.

I když jsem Death Stranding prošel již na sklonku roku 2019, opět si mě po delší odmlce získal a já tedy nadále šlapu v tónech sklady I'll Keep Coming od Low Roar s dalším balíčkem, abych spasil lidstvo (v nově přidané obtížnosti very hard). Stejně tak můžete od 14. července na PC učinit také vy a poznat, v čem je poslední dílo Hidea Kojimy tak výjimečné.

• Zdroje: Vlastní

Obsah recenze Death Stranding (PS4 Pro)

  1. Nejlepší herní příběh všech dob?
  2. Seznamte se, Sam Bridges, kurýr
  3. Co je to ten nový stranded game žánr?
  4. Časodéšť, lidské plody v láhvi a další podivnosti
  5. Je Death Stranding hra roku nebo celé konzolové generace?
  6. Recenze Death Stranding: závěrečné hodnocení
  7. HW nároky pro Death Stranding PC

Nejlepší herní příběh všech dob?

• Recenze: 1. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Když byl v roce 2016 představen první trailer na Death Stranding, spustila se lavina otázek a teorií, o čem hra vlastně bude. Tuto lavinu nedokázaly zastavit ani další trailery či rozhovory přímo s Kojimou, ba naopak se její síla ještě stupňovala. Nemusíte však mít strach, Death Stranding je skvěle napsanou hrou a jedna z mála věcí, kterou můžu bez obav prozradit, je celková pochopitelnost příběhu. Už během prvních pár hodin budete mít jasno, o čem Death Stranding vlastně je. Naopak promyšlenost celého díla pochopíte až mnohem později a pomůže vám v tom také až nezvykle kvalitní česká lokalizace.

Death Stranding; wallpaper: cover
Kojima si rád hraje s metaforami, a tak dvě nejpoužívanější pomůcky – žebřík a lano – mají velký význam nejen v rámci hratelnost, ale také příběhu a jeho poselství.

Vaším hlavním úkolem bude propojit jednotlivá města napříč Severní Amerikou do jedné velké sítě, a tak se vydáte na dlouhou cestu, v rámci které projdete celý kontinent. To je však pouze základní vrstva příběhu, na níž se šikovně nabaluje do detailu promyšlený svět. V tom právě probíhá tak zvaný Příliv Smrti (Death Stranding) a propojením měst se ho snažíte zastavit.

Komplexnost příběhu či precizní vykreslení všemožných detailů, které postapokalyptické Americe dávají neuvěřitelně reálnou tvář, je v rámci her něčím naprosto ojedinělým. Kojima opět projevil svou zálibu ve filmech i takřka geniální scénáristické schopnosti. Podobně jako třeba v sérii Metal Gear Solid se můžete těšit na fantasticky napsané vedlejší postavy a také tunu filmečků. Někdo samozřejmě namítne, že chce raději hrát než pasivně sledovat někdy i desetiminutové cutsény... a já rovněž patřím do tohoto tábora. Přesto jsem se ani minutu nenudil. Naopak jsem se mnohokrát přistihl, jak se zatajeným dechem křečovitě svírám ovladač a několikrát mi srdce bušilo tak, jako by se daná situace opravdu děla. Až takový je Kojima kouzelník.

Death Stranding; gameplay: Sam a Fragile Death Stranding; gameplay: Sam a Amelie
Herecké obsazení se opravdu povedlo. Všechny filmečky vynikají skvělou kamerou i hereckými výkony.

Seznamte se, Sam Bridges, kurýr

O příběhu nemohu a ani nechci víc prozradit. Je zkrátka velkolepý, skvělý a jeho poselství vás přinejmenším donutí alespoň k zamyšlení. Ještě revolučněji však působí samotná hratelnost. Sam Bridges, hlavní postava hry, je totiž kurýr. A co je zvláštní, kurýrem zůstane po celou dobu hry. Nestane se z něj akční hrdina, který přemůže armádu zlosynů, nezíská magické superschopnosti, byť úplný nýmand to také není. Sam je zkrátka prostý doručovatel, takové postapokalyptické PPL s doručením i o víkendech nebo v časových bouřích chcete-li, jenž z místa na místo doručuje zásilky. Tečka.

A to je v podstatě jádro hratelnosti – prostě chodíte z místa A na místo B, dost často i pěšky a jedná se o pěkné štreky. U toho pak potkáváte zajímavé postavy, společně posouváte příběh kupředu a ano, občas dojde k nějaké šarvátce či přestřelce, Death Stranding je však v jádru pacifistickou hrou, takže i když vám dá do ruky střelné zbraně (a ne zrovna málo!), fungování světa vás spíše nutí nepoužívat je. Nicméně volba je na vás, Death Stranding je totiž nesmírně svobodnou hrou.

Death Stranding; gameplay: dehet, VV Death Stranding; gameplay: mezkové
Obrázek 1: Doručování balíčků vám budou stěžovat duše mrtvých, které uvízly mezi naším a jejich světem. Obrázek 2: O váš náklad budou mít zájem i nájezdníci zvaní Mezkové, lze jim ale utéct nebo se s nimi vypořádat hezky ručně či za pomoci střelných zbraní.

Jsem si jistý, že ono doručování nebude zřejmě bavit každého. Tak to zkrátka je. Kojima sám již kdysi dávno prohlásil, že plánuje vytvořit hru podle svých představ a je si vědom toho, že bude tak zvláštní, že ji hráči možná nepřijmou. Mluvil tehdy o Death Stranding? Dost možná ano. Jenže ono to pobíhání po obrovském a krásném světě je ve výsledku velmi zábavné, protože máte k dispozici novátorské a dosud neviděné herní mechaniky.

Před každou cestou musíte zvážit, jaké vybavení si vezmete s sebou, protože kromě toho, že předměty něco váží, zabírají místo také ve vašem batohu, a ten není nafukovací. Když ho navíc přeplníte, hůře se vám bude chodit a můžete lehce ztratit rovnováhu. Svá břemena si však můžete naložit například na motorku nebo využít vznášedlo. Death Stranding je sice v jádru simulátor kurýra, ale samotná hratelnost je natolik zábavná, propracovaná a inovativní, že na ploše cca 40 hodin, které vám zabere jen samotná kampaň, mě ono doručování nikdy vyloženě neomrzelo.

Death Stranding; gameplay: příprava na cestu Death Stranding; gameplay: náklad Death Stranding; gameplay: vznášedlo
Obrázek 1: Před každou cestou je nutné pečlivě zvážit, jaké vybavení si vzít a kam ho umístit. Obrázek 2: Sam zvládne přepravit opravdu těžká břemena. Obrázek 3: Pomoci si lze například vznášedlem.

Co je to ten nový stranded game žánr?

Kde je tedy onen slibovaný nový žánr, kterému Kojima říká stranded game, když hra působí jako akční adventura? K plnému pochopení je třeba Death Stranding hrát a prožít poselství příběhu, nicméně slovo strand v tomto smyslu představuje šňůru, která váže jednotlivé hráče k sobě, přestože jde v jádru o čistě singleplayerový zážitek. Nemůžete do své hry pozvat dalšího hráče, není zde žádný multiplayer, žádný jiný online režim. A přesto ostatní hráči mají výrazný vliv na váš svět. Když totiž na nějakém místě zanechají lano nebo žebřík, může se objevit ve vaší hře a usnadnit vám tak cestu neprostupným terénem. Vy jim na oplátku můžete dát like na jakýkoli předmět a tím jim pomůžete v růstu jejich atributů určujících například jak velký náklad jejich Sam unese.

Death Stranding; gameplay: cedule Death Stranding; gameplay: silnice
Obrázek 1: Hráči mohou zanechat ostatním vzkazy ve formě cedulí upozorňujících na případná nebezpečí. Obrázek 2: Propojení s ostatními hráči může vézt i k něčemu daleko většímu, jako je například výstavba silnice. Budete spolupracovat s hráči, které jste nikdy neviděli, nebo si zkrátka pojedete „to svoje“?

Rychle se však naučíte stavět také nabíječky pro elektrické vozy, mobilní úkryty či dokonce mosty přes špatně překročitelné řeky. Kojima zatím neprozradil, jak přesně tento systém funguje, nicméně předměty ostatních hráčů jsou dobře dávkovány, váš svět jich není plný, ale zároveň jich je tolik, že vám mohou opravdu hodně pomoci a čím více lajků stavby obdrží, tím déle ve vaší hře budou. Naopak stavby a předměty které nikdo lajkovat nebude, zmizí.

Nicméně výše zmíněné společné budování silnice není jedinou specifikací stranded game žánru. Postupem času se začnou vytvářet v místech, kde hodně chodíte vy i ostatní hráči, cestičky, takže se krajina stane lépe přístupnou, což je další způsob, kterým jiní hráči ovlivňují vaši hru, přestože se do ní fyzicky nikdy nepodívají. Jde rozhodně o zajímavý prvek, který je daleko výraznější než třeba „Jolly cooperation“ v Dark Souls. Mrzí mě však jen to, že hra neupřednostňuje hráče z mého friendlistu, jejichž stavby a předměty bych viděl raději. Narážel jsem bohužel pouze na cizí hráče.

Death Stranding; gameplay: žebřík Death Stranding; gameplay: žebřík Death Stranding; gameplay: lano
Žebřík a lano patří k základní výbavě každého kurýra.

Časodéšť, lidské plody v láhvi a další podivnosti

Právě prolínání činů jiných hráčů do vaší hry je jednou z věcí, které Kojima měl na mysli, když mluvil o propojování společnosti, nicméně tato metafora je ve hře ještě daleko významnější. Na zbytek si už ale budete muset přijít sami. Četná spojení navážete také s různými NPC, jejichž úloha ve hře je takřka zanedbatelná, ale ani to nikomu nezabránilo skvěle napsat jejich životní příběhy a zasadit je do světa, který je ohrožován přílivem smrti a v němž není ani chvíli bezpečno.

Namísto obvyklého deště vás tak bude sužovat časodéšť, který urychlí stárnutí všeho, čeho se dotkne. V dešti je zároveň větší šance potkat takzvané Vyplavené Věci (VV), což jsou stíny zemřelých lidí snažící se dostat na onen svět. Ty se teď zjevují ve světě živých a snaží se polapit každou živou duši. Pokud se jim to podaří, nastává zajímavý konflikt, který lze řešit útěkem nebo i klasickým soubojem. V boji proti VV pak Sam používá svůj Propojený Plod (PP), což jsou nedonošené děti odebrané mrtvým matkám. Takové dítě totiž uvízne mezi světem živých a mrtvých a dokáže VV vycítit.

Death Stranding; gameplay: vyvržené věci Death Stranding; gameplay: propojený plod
Obrázek 1: První fáze konfliktu je téměř klasický stealth, když ale něco pokazíte, je třeba vzít nohy na ramena nebo bojovat o holý život. Obrázek 2: S hledáním VV vám pomůže váš PP (nebojte, na zkratky se brzy zvyknete, hra jich totiž obsahuje hodně).

Právě prvky jako časodéšť nebo souboje s VV či teroristy, kteří chtějí apokalypsy využít ve svůj prospěch, jsou skvělým ozvláštněním onoho prostého doručování. Přesto musím zmínit, že někdy je toho chození až příliš a v momentě, kdy procestujete půlku Států a dostanete za úkol dojít pěšky zase zpět, si prostě řeknete, že už toho je moc. Z tohoto pohledu mě mírně zklamal samotný konec, který je příběhově přímo epický, ale nemohu se ubránit pocitu umělého natahování závěru dalším chozením z bodu A do B, jen aby Kojima mohl dovysvětlit všechny své myšlenky. Jak jsem již napsal, samotné doručování mě nikdy vyloženě nezačalo nudit, byly však okamžiky, zejména ke konci hry, kdy začala být hratelnost mírně stereotypní.

Je Death Stranding hra roku nebo celé konzolové generace?

Hideo Kojima s Death Stranding zabodoval hned na třech frontách. Hlavním tahákem hry je neuvěřitelně propracovaný, nesmírně poutavý a co je nejdůležitější, hráčům dobře vysvětlený příběh. Za druhé to je inovativní hratelnost, protože označit Death Stranding za prostý walking simulator by bylo hodně buranské. Za třetí je to dechberoucí vizuální zpracování obrovského světa, které velmi silně koketuje s fotorealističností a chválu si zaslouží rovněž skvělé animace postav či zdánlivé drobnosti, jako je Samův realistický pohyb v členitém terénu.

Death Stranding; gameplay: výhled Death Stranding; gameplay: meteorologická stanice Death Stranding; gameplay: údolí
Autoři použili Decima engine od studia Guerrilla Games. Ten jsme již mohli vidět například v open world adventuře Horizon: Zero Dawn, je však neskutečné, co z něj dokázali vývojáři v případě Death Stranding vymáčknout.

Death Stranding je rozhodně nejvýraznější hra tohoto roku, možná i této konzolové generace. Je originální, je inovativní a v mnoha směrech zkrátka geniální. Přesto nemohu hře udělit maximální hodnocení. Například oproti loňskému God of War je možná Death Stranding více novátorskou, neotřelou hrou, ale po stránce hratelnosti má své mouchy, třebaže malé.

Jde o již zmíněné natahování konce spojené s opakující se hratelností (byť připomínám, nejde o nic výrazného, konec příběhu vás stejně totálně uzemní) a také významově prázdné vedlejší mise, které vás nutí jen pobíhat po krajině a doručovat balíčky. V některých případech si sice odemknete lepší výbavu, ale jinak jsou poměrně nezáživné a nijak vás ani neposunou v příběhu. Abych byl tedy spravedlivý, na maximální hodnocení to není, přesto jde o mistrovské dílo geniálního Hidea Kojimy, který si zkrátka svou hru udělal po svém a sám již dopředu avizoval, že ne všem hráčům se zavděčí, což je naprosto v pořádku.

Death Stranding; screenshot: břeh, Amélie
Death Stranding je něčím naprosto novým. Něčím, co možná redefinuje žánr akčních adventur. I přesto ale ve hře najdete společné prvky se sérií Metal Gear Solid, na Death Stranding totiž pracoval jak designér a návrhář Yoji Shinkawa, tak i skladatel Ludvig Forssell, stojící za hudbou pro MGS V: The Phantom Pain.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Death Stranding: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 98 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
 Audiovizuální zpracování
100 %
 Znovuhratelnost
80 %
Death Stranding; recenze

Klady

  • Fantastický a na poměry her velmi kvalitní příběh
  • Vynikající Norman Reedus jako Sam
  • Filmové pojetí cutscén
  • Prostá, ale zábavná hratelnost
  • Propojení světa s ostatními hráči
  • Zábavné herní mechaniky
  • Vyvážená obtížnost
  • Skvělé audiovizuální zpracování
  • Kvalitní česká lokalizace

Zápory

  • Možná až příliš natahovaný konec
  • Vedlejší mise nejsou ničím zajímavé
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Death Stranding – Dojmy z Gamescomu 2019

  1. Gamescom odhalil tajnou ukázku z Death Stranding vysvětlující příběh
  2. Návštěva v prezidentské oválné pracovně
  3. Je tajemná pláž vstupem do světa mrtvých?
  4. O čem tedy Death Stranding bude?

Gamescom odhalil tajnou ukázku z Death Stranding vysvětlující příběh

• Dojmy z GC 2019: 26. 8. 2019 • Autor: Filip Němec

Ještě pár dní zpět bych nevěřil tomu, že Death Stranding od japonské videoherní legendy Hideo Kojimy dostane v německém Kolíně nad Rýnem tolik prostoru. Zatímco v rámci Opening Night Live jsme viděli dvě cutscény či konečně další gameplay záběry (vše už rozebrala Alex v předcházející novince), útroby Gamescomu schovávaly pro návštěvníky ještě další záběry, jež toho o hře prozradily snad zatím úplně nejvíce. Jak totiž sám Kojima prohlásil, cutscéna, kterou jsem měl možnost na výstavišti vidět, odpovídá na mnohé otázky. Po zhlédnutí několikaminutového filmečku jsem pochopil (nebo si to alespoň myslím), o čem zhruba Death Stranding skutečně bude.

Scéna se pravděpodobně odehrává někdy na začátku hry, Samovi (hlavní postava v podání Normana Reeduse, jak už jistě dobře víte) je totiž nabídnut jakýsi úkol. Ten však zarputile odmítá. Zdá se, že se společností Bridges, která mu tuto nabídku nejspíše předkládá, nemá dobré zkušenosti. Spolu s úkolem pak odmítá také mystický svazek kovových „klíčů“ zvaný Q-pid, připomínající futuristické USB klíčenky. Není však těžké domyslet si, že nakonec k tomuto úkolu Sam svolí, či k němu možná bude pro nás neznámými okolnostmi donucen, protože tento levitující USB náhrdelník na sobě má ve většině již uveřejněných záběrů. Náplň a cíl úkolu pak jasně připomíná Samovo počínání v již vydaných videích.

Death Stranding; screenshot: chiral network
Q-pid slouží jako klíč do Chiral Network, což je informační síť společnosti Bridgers, jež byla dříve rozprostřena po celých Státech. Zajímavostí je, že na šesti kovových plíšcích jsou fyzikální rovnice. Zaujme například přítomnost tzv. gravitačního radiu udávajícího, jak moc může být objekt stlačen, aby se stal černou dírou. Nechybí ani dnes v teoretické fyzice známá Diracova rovnice, jenž je součástí Einsteinovy speciální relativity a která předpověděla existenci antihmoty.

Návštěva v prezidentské oválné pracovně

Scéna obsahuje pouze tři postavy: Sama, Amelii (kterou hraje Lindsay Wagner) a Die-Hardmana (působí jako vedoucí společnosti Bridges). Trailer samotný pak má název briefing, přičemž se vše nese v podstatně jiném duchu, který bych popsal jako nacionální či vyloženě americký. Divák má totiž pádný důvod myslet si, že scéna se odehrává v oválné pracovně amerického prezidenta či prezidentky. Amelie a Die-Hardman se pokouší přesvědčit Sama, aby se uvolil k úkolu, při kterém by procestoval Státy od východu na západ a kontaktoval ve videu vyznačená významná americká města.

Amerika si totiž podle všeho prochází nějakou krizí a Sam by měl jednotlivá města navštívit a spojit je s ostatními. Zde jasná a logická rétorika videa končí a můžeme pouze hádat, co se stalo a o jakém spojení je vlastně řeč. Pravděpodobně se vám ale při čtení těchto řádků vybaví květnová slova Kojimy na Tribeca Film festivalu, kde mluvil o poselství hry. Tím má být právě spojení mezi lidmi, čímž chtěl mimo jiné Kojima reflektovat aktuální problémy, ať už jde o uprchlickou krizi či třeba plánovaný Brexit. Na jednu stranu tak cítím hřejivý pocit z toho, že jsem konečně něco z Death Stranding pochopil, na stranu druhou, po všech těch mysteriích mi „pouhé“ kontaktování jednotlivých měst, či (jak někteří novináři predikují) „šíření lásky“, přijde až moc obyčejné.

Death Stranding; screenshot: prezidentka
Ukázka se odehrává pravděpodobně ve stejné oválné místnosti jako trailer s umírající prezidentkou. Ta má být Ameliinou matkou a právě Amelie nejspíše usedne nebo již usedla na její místo.

Je tajemná pláž vstupem do světa mrtvých?

Pojďme ale zpět k videu, ve kterém se nakonec ještě ukáže několik příběhových informací. O splnění zmíněného úkolu se nejdříve pokusila sama Amelie a skutečně s některými městy navázala kontakt. Její pouť však skončila u města Edge Knot City, jež ovládají teroristé říkající si Homo Demons. Ti Amelii zajali, jak ale sama poznamenává, není držena někde v cele. Její postavení ji totiž zajišťuje určitá privilegia. Lze se tak domnívat, že Amelia je současnou americkou prezidentkou, respektive prezidentkou Spojených Měst Amerických, jak se nyní uskupení nazývá a jehož plné obnovení chtějí právě Homo Demons překazit.

Sam však ještě předtím rozezná, že to, s čím se baví, není skutečná Amelie, nýbrž její hologram. Zajímavým prvkem je pak na první pohled lichotka, kterou Sam Amélii předá hned z počátku. Jejich setkání totiž nápadně připomíná opětovné shledání dvou starých známých, kteří spolu prožili něco hodně hlubokého, či snad dokonce dvou dřívějších milenců. Ovšem jeho věta „nezestárla si ani o den od chvíle, co jsem tě viděl naposledy“ je pouze prosté konstatování faktu, nesnaží se Amelii lichotit. Nemá pro to ani důvod, to on je v pozici toho, který má ve vyjednávání navrch.

Sam na konto Ameliina věku také dodává, že její tělo stále leží kdesi na pláži. Je snad Amelie po smrti a hologram je jen starý záznam? Nebo je skutečně držena v Edge Knot City, ale vlivem tajemného deště nestárne? Její věk bude hrát jistě důležitou roli, zatím se však můžeme pouze dohadovat, proč Amelia od jejich posledního setkání dlouhého deset let nezestárla ani o den.

Death Stranding; screenshot: Heartman
Při vypuštění nového videa se vždy vyplatí znovu si projít již vydané trailery. V jednom z nedávných videí o Heartmanovi se totiž rovněž dozvídáme o jakési pláži, kam se Heartman vrací hledat svou mrtvou rodinu. Představuje tedy ona pláž svět mrtvých, do kterého nejspíše budeme přecházet? S novou ukázkou koreluje také fakt, že Heartmana trápí jeho potíže (každých 21 minut zemře) právě deset let. Stala se v té době nějaká katastrofa, při které mnoho lidí přišlo o život a nyní jsou uvězněni mezi světem živých a mrtvých?

O čem tedy Death Stranding bude?

Já osobně mám pocit, že konečně chápu základní pointu celé hry. Je pravdou, že stále neznáme odpovědi na mnohé otázky, přijde mi však, že Kojima začal nejdříve záměrně mlžit a informace podával takovým způsobem, aby vše vypadalo záhadně a komplikovaně. To, co se nám takové zdá být, je podle mě pouze otázka příběhu, který „stačí“ pochopit tím, že zkrátka budeme Death Stranding hrát.

Po letošním Gamescomu tak hru vidím jako vesměs klasickou (omlouvám se všem skalním fanouškům Death Stranding) akční adventuru v otevřeném světě, kde možná dokonce hrozí jakási variace na objevování a obsazování věží/měst/checkpointů jako to podobně dělá Ubisoft, jen v tomto případě půjde o jednotlivá města. Pomocí Samovy magické klíčenky dojde k synchronizaci, napojení na síť a, zjednodušeně řečeno, můžeme se vydat k dalšímu městu. Na druhou stranu něco tak klasického je však nejspíše úplně mimo Kojimův záměr a vůbec bych se nedivil, kdyby se mu u tohoto ubisoftího konceptu dělalo špatně. Chci tím jen naznačit, že Death Stranding nakonec nemusí být úplně tak revoluční, jak si možná myslíme nebo doufáme.

Death Stranding; screenshot: otevřený svět
„Co se týče příběhu a hratelnosti, klíčovým slovem je spojení. Je tu ještě mnoho dalších věcí mezi tím, ale to hlavní je spojení,” řekl Kojima v jednom z dřívějších rozhovorů. Tehdy jsme všichni chápali ono spojení spíše v duchovním či metafyzickém smyslu slova, nakonec ale může jít o vcelku obyčejné propojování měst i v rámci informační sítě za pomocí Q-pidu.

Patrně teď hodně zjednodušuji, ale opravu si myslím, že jádro hry bude obvyklá akční adventura v otevřeném světě s hlavními a vedlejšími úkoly, byť opředená velmi originálním příběhem. V ukázce, do které Kojima obsadil svého přítele moderátora Geoffa Keighleyho, jsme nejspíše viděli jednu z vedlejších misí. Ukázka nás sice šokovala futuristickým pojetím Samovy klíčenky, vypadá to však, že šlo o vcelku klasický doručovací (fetch) quest, přičemž příjemce po obdržení zásilky Samovi nabízí další spolupráci, respektive další úkol.

Na druhou stranu nepochybuji o tom, že herní mechaniky budou v mnoha ohledech novátorské a originální, po Gamescomu 2019 si už však úplně nemyslím, že bude Death Stranding hrou přímo z jiné dimenze, po které už budeme odmítat všechny ostatní akční adventury. Rozhodně nám dejte v komentářích vědět, jak po nášupu nových informací z Kolína nad Rýnem vnímáte Death Stranding vy.

• Zdroje: Vlastní (Gamescom 2019), Death Stranding fandom

HW nároky pro Death Stranding PC



Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD Ryzen R3 1200 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 / Radeon RX 560 4GB NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 590 8GB
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
HDD 80 GB 80 GB

• Zdroj: game-debate.com (16. 7. 2020)

S jakým herním PC na Death Stranding?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Core - R5 / RTX3080 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Core - R5 / RTX3080 / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - R7 / RX7800XT / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - R7 / RX7800XT / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme o Death Stranding napsali dříve

Death Stranding – Novinky

  1. (3. 12. 2019) Rozporuplné prodeje Death Stranding a jeho případné pokračování
  2. (11. 11. 2019) Death Stranding vyjde na Steamu i Epic Storu a spousta zajímavostí z vývoje
  3. (7. 11. 2019) BBC dokument o posledních dnech vývoje a novinky o spolupráci s Guerrilla Games
  4. (31. 10. 2019) Launch trailer Death Stranding láká na vydání hry
  5. (29. 10. 2019) Conan O'Brien jako prepper v Death Stranding, vydání na PC v roce 2020
  6. (10. 10. 2019) Nové informace o Death Stranding a CGI trailer
  7. (19. 9. 2019) Další gameplay video z TGC 2019 ukazuje safe house
  8. (12. 9. 2019) Death Stranding na Tokyo Game Show v nových záběrech
  9. HW nároky pro Death Stranding PC

Rozporuplné prodeje Death Stranding a jeho případné pokračování

• Novinka: 3. 12. 2019 • Autor: Filip Němec

Hideo Kojima už před vydáním Death Stranding prohlásil, že se dalšímu dílu v případě úspěchu hry nevyhýbá. Avšak zhodnotit, jak si Death Stranding vede, zatím není jednoduché, protože rozporuplné nejsou pouze recenze, oscilující od nečekaně nízkých čísel až po absolutoria, ale také prodeje. Právě o prodaných kusech zatím nemáme žádné globální údaje, ale například ve Velké Británii nezvládlo Death Stranding vystoupat za první týden na nejvyšší místo žebříčku nejprodávanějších her, což se od největší PlayStation exkluzivity roku 2019 rozhodně očekávalo.

Death Stranding nejenom že nedokázalo sesadit z prvního místa nové Call of Duty: Modern Warfare, které první příčku opanovalo už třetí týden a prodejní čísla tak už byla spíše na ústupu, ale k údivu medií hra nepřekonala ani v počtu prodaných kusů Days Gone, které prodalo za první týden o 36 % více kusů než právě Death Stranding a stalo se tak nejlepším startem nového PS4 titulu pro rok 2019. Naopak Death Stranding dle očekávání excelovalo v Japonsku, kde zažilo nejlepší start ze všech PlayStation her za celou aktuální konzolovou generaci a porazilo i takové velikány jako je Sekiro: Shadows Die Twice s 150 721 prodanými kusy za první týden. Death Stranding zvládlo v Japonsku odběhnout konkurenci a k zákazníkům dostat 185 909 kusů.

Death Stranding; screenshot: Norman Reedus v zrcadle
Úspěch v Japonsku se dal předpokládat, jak se dařilo Death Stranding v USA, ale zatím nevíme. Popularizaci hry v Americe by mohlo pomoci obsazení herců, jako je právě Norman Reedus nebo Guillermo Del Toro, byť druhý zmíněný je na rozdíl od Reeduse původem z Mexika.

Prodejní čísla Death Stranding v redakci bedlivě sledujeme ani ne tak z toho důvodu, že bychom byli bezvýhradnými uctívači Hidea Kojimy, ale případný komerční úspěch hry by byl především jasným znamením všem vývojářům, že se nemají bát realizovat své vize, jakkoli jsou šílené. Promluvit by do toho mohly také nejrůznější ankety o nejlepší hry uplynulého roku, kterým bude i letos kralovat The Game Awards Geoffa Keighleyho. Zde má Death Stranding osm nominací, včetně kategorie nejvyšší – Hra roku. Nakonec ale budou úspěch definovat především prodeje a příjmy z nich plynoucí.

Pří tvorbě dalšího dílu by Kojima začal od nuly

Nic ale nebrání tomu, aby se fanoušci a novináři vyptávali na jakoukoli další hru ze světa Death Stranding už nyní. Přesně to udělali i redaktoři magazínu Vulture a Kojimova odpověď jasně naznačuje, že o případném pokračování minimálně uvažuje nebo uvažoval. Rozhodně by v další hře chtěl opět vidět Normana Reeduse, kolem jehož osoby se ostatně velká část rozhovoru točila. Kdyby ale na nějaký další Death Stranding titul opravdu došlo, Kojima by „začal od nuly“. Takové vyjádření samozřejmě mnoho fanoušků nepotěší, protože vidina hry s názvem Death Stranding 2 je náhle hodně rozmazaná.

Pokud by šlo o běžné studio, hodilo by se namítnout, že engine je již hotov, lore celého světa také, takže by stačilo „jen“ vymyslet nový příběh, nové příhody Sama Bridgese a za rok a půl vydat dvojku. Hračka! Jenže Kojima Productions není Ubisoft a Kojima není.. no, těžko Kojimu k někomu jen vzdáleně přirovnávat. Z onoho vyjádření je cítit, že Kojima všechny své nápady a myšlenky úspěšně implementoval a případné další hry, byť ze stejného univerza, by mohly být úplně jiné. S jinými mechanikami a odlišnou hratelností. Přinejmenším je zajímavé dát toto vyjádření do kontrastu s tím, co Kojima prohlásil ještě před vydáním hry. Pro magazín Gamespot totiž řekl, že nejvhodnější cestou, jak na Death Stranding navázat, je vytvořit klasické pokračování. Změnil tedy názor?

Možná je Death Stranding jednou z těch her, které chcete mít jen jednou, v jedné verzi. Nepřidávat další díly, protože ten první je ve své podobě přesně tím, co chtěl básník svou tvorbou říci. A i kdyby na nějaké pokračování stejně jednou došlo, rozhodně nepůjde hned o další projekt, Kojima totiž brzy po vydání Death Stranding na svém Twitteru oznámil, že by rád vytvořil tu nejstrašidelnější hru vůbec. S tímto žánrem ostatně má již zkušenosti, protože ještě pod Konami začal pracovat na restartu série Silent Hill, kde mu pomáhal nejen Guillermo Del Toro, ale rovněž i Norman Reedus. Všemu o případné hororové hře od Hidea Kojimy se věnujeme v tomto článku.

Jak vidíte budoucnost studia Kojima Productions vy? Vrátí se Sam Porter Bridges, nebo pro změnu Kojima obohatí žánr hororů?

Silent Hills; screenshot: P.T. demo
Kojima v rámci tvorby Silent Hills vydal demo s názvem P.T. a až roky poté jsme se dozvěděli, že duch dívky jménem Lisa, který nás čas od času vyděsil, ve skutečnosti po celou dobu chodil za vaší postavou, aniž byste o tom věděli. Šlo pouze o trik vývojářů, jak si usnadnit práci, ale je to hodně děsivé zjištění, nemyslíte?

• Zdroje: Game Industry, Gamespot, Kit Guru, Vulture, Twitter (Hideo Kojima)



Death Stranding vyjde na Steamu i Epic Storu a spousta zajímavostí z vývoje

• Novinka: 11. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Jen pár dní před vydáním Death Stranding na PS4 jsme byli informováni, že exkluzivita je skutečně pouze časová a první titul znovuzrozeného studio Kojima Productions vyjde začátkem léta také na PC. Nyní jsme se dozvěděli, skrze jaké digitální platformy bude hra na počítačích dostupná a to jednoduše podle produktových stránek na Steamu a Epic Game Store. Největším překvapením pak je právě to, že Death Stranding nebude exkluzivitou na digitální platformě Epicu. Hru totiž na PC vydává 505 Games, vydavatelství, jež nedávno vypustilo na PC akční adventuru Control a ta se stala právě exkluzivitou na Epic Game Store.

Ani Steam či jeho protějšek od Epicu pak nenabízejí žádné další zajímavé informace, jako jsou například minimální HW nároky, Steam pouze připomíná podporu achievementů a také „částečnou podporu hraní s ovladačem“. Vydání Death Stranding na PC je rozhodně dobrá zpráva pro hráče obecně. Skalní fanoušky PlayStationu sice příliš nepotěší, ale dá se uvažovat i tak, že odvážných her jako Death Stranding je příliš málo na to, aby zůstaly uzamčeny pouze pro jednu platformu. Vydání hry na PC jsme detailně rozebrali v předcházející novince.

Vývoj Death Stranding trval pouhé 3 roky

Jako by se tajemnost kolem Death Stranding vypařila s vydáním hry. Launch trailer, který stříhal sám Kojima, odhalil z příběhu hry nečekaně mnoho a v posledních dnech je mistrův Twitter plný zajímavostí z vývoje. Že tvorba Death Stranding zabrala tři roky, víme už z dřívější doby minimálně podle toho, že Kojima teprve v roce 2015 „opustil“ Konami a práce na hře započaly až v dalším roce. Nyní však Kojima odhalil jednotlivé milníky, z nichž nejzajímavější je hned ten první – ještě začátkem 2016 existovalo Death Stranding pouze v rámci představ samotného Kojimy a pracovat na hře se skutečně začalo až koncem roku. Právě tehdy proběhlo finální rozhodnutí, na jakém enginu se bude vyvíjet.

Death Stranding; screenshot: Norman Reedus, motion capture
Norman Reedus absolvoval první motion capture ještě před výběrem enginu a započetím vývoje na plné obrátky, aby se mohl ukázat v E3 2016 traileru.

Kojimovu auru nadčlověka pak podporuje fakt, že z Konami odešel v říjnu 2015 a v prosinci téhož roku už nabíral nové zaměstnance do studia Kojima Productions, které se jeho právníkům podařilo zbavit všech závazků vůči Konami. Výrazně mu v tom však pomohla loajalita jeho předchozích spolupracovníků, jak totiž spočítal magazín Video Games Chronicle, ze zhruba 120 současných zaměstnanců jich 67 pracovalo již dříve v Konami a 62 z nich dokonce vytvářelo Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Jakmile tedy koncem roku 2015 Kojima znovuotevřel Kojima Productions, těchto 67 věrných ho následovalo, aby společně přetvořili jeho vizi ve skutečnost. Většina z těchto loajálních duší přitom patřila k vyššímu managementu a důležitým pozicím v rámci designu a výtvarného zpracování.

V roce 2016 pak Kojima oslovil vybrané herce, přičemž první úlovek byl představitel hlavní postavy Norman Reedus, se kterým už Kojima podobně jako s Guillermo del Torem spolupracoval na zrušeném projektu Silent Hills. Reedus svolil ke spolupráci na konci února 2016 v Los Angeles, kde se s Kojimou sešel. Ten mu představil svou vizi a následující měsíc už Reedus stanul před kamerami v Kojima Productions, aby se mohl objevit v červnovém E3 traileru. Na Madse Mikkelsena šel Kojima přes úvodní Skype hovor, později se sešli v San Diegu a v srpnu už byl ve studiu naskenován i Mikkelsen.

Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen, motion capture Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen, kouření
Postava, kterou ztvárnil Mads Mikkelsen, původně nekouřila, když však Kojima jednou uviděl herce, jak si o přestávce zapaluje cigaretu, upravil scénář.

Vývoj Death Stranding pak ve velkém odstartoval až začátkem roku 2017 poté, co koncem toho předcházejícího bylo konečně odsouhlaseno použití Decima enginu od Guerrilla Games. Prostou matematikou tak zjistíme, že vývoj hry trval necelé tři roky, což je úctyhodný výkon, vezmeme-li v potaz velikost hry a zároveň perfektní technický stav i tři týdny před vydáním, kdy jsme Death Stranding začali recenzovat. Určitý podíl na tom má jistě také Guerrilla Games, jak jsme vás totiž informovali v předchozí novince, v tomto nizozemském studiu vznikl satelitní tým Kojima Productions čítající zhruba 70 členů.

Podle závěrečných titulků však vypomáhali také vývojáři ze studií Insomniac Games (Marvel's Spider-Man) a Bend Studio (Days Gone). Právě akční adventura Days Gone dostala zajímavý update, díky kterému může hlavní postava hry osedlat motorku, jež překvapivě namísto nádrže má nádobku s BB, miminkem pomáhající detekovat v Death Stranding ztracené duše. Tohle vše je navíc neuvěřitelně podivuhodné, když si uvědomíme, že Kojima Productions je nezávislým studiem a nepatří Sony. Přesto Kojima dostal podporu několika studií a také Decima engine, který si dokonce troufnul pojmenovat. Jak a proč, o tom jsme psali v předchozím článku. Kojima Productions i Guerrilla Games navíc aktuálně pracují na vylepšování Decima enginu, takže je dost možné, že v pokračování Horizon Zero Dawn uvidíme nějaký odkaz na Death Stranding, podobně jako Kojima umístil vkusné easter eggy do své hry právě z Horizon Zero Dawn.

Death Stranding; screenshot: Days Gone – BB motorka Death Stranding; screenshot: Horizon Zero Dwan – Tallneck
Obrázek 1: Jestli vám přijde nedonošený plod z Death Stranding bizarní sám o sobě, co teprve když ho dáte namísto nádrže motorky. Obrázek 2: Jednou z poct přímo ve hře je hologram Tallnecka z Horizon Zero Dawn, který se zvětšuje podle počtu obdrženích „lajků“.

Norman Reedus: Kojima je jako Beatles

„Byl jsem s Hideem na Game Awards a je jako Beatles. Dospělí čtyřicetiletí muži křičí se slzami v očích, jako by do místnosti právě vkráčel Elvis. A já si říkal, co je tohle za člověka?, ” popsal Norman Reedus Kojimu pro magazín Hollywood Reporter. Ten se zabývá spíše filmy či hudbou a možná právě proto, že nejde o klasické herní médium, si Reedus dovolil prozradit několik opravdu šťavnatých zajímavostí. Reedus v rozhovoru nešetří superlativy, protože Kojima pro něj není jen génius, je to genius na druhou. „Pokud někdy (Kojima) budě dělat film nebo cokoliv dalšího, okamžitě budu u toho,” chválí si Reedus spolupráci s japonskou videoherní legendou.

Než začal Reedus s Kojimou spolupracovat, vůbec ho neznal, protože není zrovna náruživým hráčem. „Defenders byla moje hra. A to, co je teď, je hodně odlišné,“ dodal však, že ačkoliv byl v několika Walking Dead hrách, nikdy na sobě neměl oblek na motion capture. Death Stranding pro něj byla naprosto nová zkušenost. S Kojimou už ale Reedus spolupracoval na jiné hře, která však nikdy nevyšla. Řeč je samozřejmě o Silent Hills, restartu série Silent Hill, jež Konami svěřilo Kojimovi, aby ho udrželi ve své firmě, což se alespoň na pár měsíců podařilo.

Death Stranding; screenshot: Guillermo Del Toro, Norman Reedus, Hideo Kojima
Death Stranding je už druhý projekt, na kterém spolupracoval s Kojimou herec a režisér Guillermo del Toro a herec Norman Reedus. Soudě podle jejich slov, pokud tomu budou další projekty studia nakloněny, rozhodně nešlo o spolupráci poslední.

Na tuto práci však Reedus kývnul jen díky del Torovi, který mu řekl, že mu zavolá nějaký Kojima a bude po něm něco chtít. „Ať to bude cokoli, řekni prostě ano, je to génius,“ řekl del Toro do telefonu a když Kojima skutečně zavolal, Reedus souhlasil. Nedlouho poté však Kojima z Konami definitivně odchází a del Toro sděluje Reedusovi, že projekt Silent Hills se ruší. „Potom se na chvíli odmlčel a dodal, že Sony opět spolupracuje s Kojimou a chtějí vytvořit úplně novou hru. Byl jsem z toho hodně nadšený, Kojima totiž za mnou přijel na Comic-Con do San Diega, a na iPadu mi ukázal návrhy, na kterých pracoval, a ty byly ohromující. Věděl jsem, že tohle bude mít úspěch,“ popsal Reedus jeho vůbec první setkání s Death Stranding.

Reedus vzpomněl i pár okamžiků z natáčení cutscén. „Měl takovou umělohmotnou panenku a chtěl, abych ji choval a hrál, jako že je mrtvá a pak zase živá. Pak jsem měl vyšilovat, protože jsou všude po mě černé otisky rukou. Potom najednou vstal a řekl mi, že si mám představovat, že kolem mě jsou stovky mrtvých velryb. Jeho mozek je prostě na úplně jiné úrovni. Je to génius na druhou.“ Reedus se také netají tím, že zpětně uvítal neúspěch Silent Hills. „Byl jsem totálně ohromen, když Hideo popsal, co chce dál dělat. Kompletně jsem na to (Silent Hills) zapomněl. Děkoval jsem bohu, že to nevyšlo, protože tohle (Death Stranding) je daleko lepší.“

Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen, Norman Reedus, Hideo Kojima
Mnoho nápadů vzniklo v přestávkách mezi motion capture natáčením. Všechny hlavní postavy totiž mají se svými hereckými protějšky až nečekaně mnoho společného. Sam, hlavní postava hry, má například stejná tetování jako Norman Reedus a dokonce i některé Samovy životní příběhy jsou ve skutečnosti zážitky Reeduse.

Celý rozhovor pak končí mixem zábavy i silných emoci. Reedus byl totiž ohromen realističností grafického zpracování, a tak se Kojimy zeptal: „Myslíš si, že jednou nastane den, kdy nebudeš potřebovat herce?“ Odpověď byla, jak se na Kojimu patří, hluboká. „Ne. Tohle bys nikdy nemohl udělat. Potřebuješ duši. Potřebuješ skutečného člověka se skutečnými emocemi,“ reagoval Kojima, což Reedusovi pochopitelně udělalo radost. „Díky bohu, protože pokud jo, byl bych bez práce.“

A ještě jeden malý tip na závěr. Pokud už Death Stranding hrajete a dotkla se vás hra podobně silně tak jako mě, nejspíše vás pohltil i vynikající soundtrack, který mísí originální skladby od skladatele Ludviga Forssella (i ten následoval Kojimu, v Konami pracoval například na soundtracku Metal Gear Solid V: Phantom Pain), ale také písně od pečlivě vybraných interpretů. Mezi ty nejvýznamnější patří islandská skupina Low Roar, která stojí za titulní písní  I'll Keep Coming. Rovnou vám osvěžím paměť a připomenu, že právě tato skladba hrála ve vůbec prvním traileru na E3 2016. Pokud vás tedy hudba skupiny Low Road oslovila, 13. prosince si ji můžete poslechnout v Praze v Café V Lese.

• Zdroje: Epic Games Store, Gamespot, PC Gamer, Steam, YouTube (KOJIMA PRODUCTIONS), Twitter (HIDEO KOJIMA), Video Game Chronicle



BBC dokument o posledních dnech vývoje a novinky o spolupráci s Guerrilla Games

• Novinka: 7. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Není už pochyb o tom, že Death Stranding je nejvýznamnější hrou letošního roku. Možná ne nutně nejlepší, ale už nyní vzbuzuje divoké reakce, a to se nové dílo Hidea Kojimy ještě ani nedostalo na pulty obchodů. Hry si všímají i média nezaměřující se čistě na hry, jako třeba britská rozhlasová a televizní společnost BBC, která několik dní před vydání Death Stranding vypustila krátký dokument o vývoji hry. Ten mapuje zejména poslední týdny, kdy se ve studiu Kojima Productions pracovalo na detailech a eliminaci posledních bugů.

Death Stranding – Inside Kojima Productions (Dokument)

Že se Death Stranding vymyká tradiční produkci, dokazuje také zvýšený zájem o hru ze strany neherních médií.

Při hraní Death Stranding jsem hodně uvažoval nad asynchronním multiplayerem, kde můžete ostatní hráče odměňovat „lajky“. Dnešní internet však není jen o palcích nahoru, ale i dolů. Kojima v dokumentu hovoří mimo jiné právě o tom, že hráči mají v Death Stranding možnost reagovat pouze kladně, což je právě reakce na dnešní společnost. Skrze Death Stranding chtěl Kojima vytvořit více pozitivní prostředí, které by hráče učilo být více hodnými. Kojima se ve své hře sice výslovně nepouští do politických témat, ale za pomocí metafor připomíná například snažení amerického prezidenta Donalda Trumpa obehnat Ameriku zdí (fyzicky i virtuálně) či plánovaný odchod Velké Británie z Evropské unie.

„Ve hře pomocí mostů spojujeme jinak nedostupné věci, ale když takový most zničíte, stane se z něj obtížně prostupná zeď. Most a zeď jsou tak v podstatě synonyma. To je jedna z věcí, o kterých chci, aby hráči přemýšleli,“ říká Kojima. Už ve svých předchozích hrách si pohrával s metaforami, Death Stranding je však v tomto směru ještě odvážnější, vyspělejší, skoro by se chtělo říct, že jde o metafyzickou hru.

Death Stranding; screenshot: Kojima, Shinkawa
Kojima vzbuzuje velkou loajalitu. Do nového studia ho následoval také legendární designér Yoji Shinkawa, díky kterému má série Metal Gear Solid svůj nezapomenutelný vzhled.

Tady je Kojimovo

Obraz Kojimy jakožto geniálního tvůrce dosahuje podstatně dále, než jsou hranice jeho rodného Japonska, je však přinejmenším podivuhodné sledovat, jakým způsobem o něm hovoří jeho kolegové. Nikdo mu neřekne Hideo, nebo dokonce o něm nezačne mluvit bez oslovení. Pro všechny je to „pan Kojima“. Jen pár dní před vydáním se všichni zaměstnanci sejdou před obrazovkou, aby se mohli podívat na finální trailer. I přes potlesk všech příchozích ale není Kojima evidentně spokojen, a tak ihned usedá ke stolu a začíná trailer upravovat. Vtipkuje také o tom, že jednou by mohlo studio začít dělat také filmy, přičemž věří, že všechna tato média budou v budoucnu streamována na přenosná zařízení, jako jsou mobilní telefony a tablety.

Dokument ukazuje také závěrečnou párty, kde vzdalo studio hold enginu Decima od Guerrilla Games, na němž Death Stranding běží, speciálním Decima dortem. Hlavní hvězdou oslav byl ale Shuhei Yoshida, prezident SIE Worldwide Studios, který přišel Kojimovi pogratulovat a bouchnout si také jednu láhev šampaňského. Dokument od BBC toho na rozdíl například od dokumentu o vývoji God of War příliš nového neukazuje, rozhodně však dává jasně najevo, kdo je duší celého projektu. Skoro by se až chtělo řici, že Kojima Productions stejně jako Death Stranding je výtvor jednoho jediného muže, který rozhoduje nejen o příběhu či základních mechanikách, ale také o naprostých drobnostech jako kolik úderů do bubnu v traileru zazní.

Death Stranding; screenshot: Ludvig Forssell
Kojimu do nového studia následoval také skladatel Ludvig Forssell, autor hudby pro MGS V: The Fantom Pain. (na obrázku je Forssell a Mads Mikkelsen sledující nový trailer Death Stranding)

O spolupráci s Guerrilla Games a Decima enginu

Příběh studia Kojima Productions a hry Death Stranding se zdá být jako bezchybná cesta mířící k jasnému a nevyhnutelnému konci, na němž nestojí nic menšího než geniální tvůrce her a Death Stranding jako hra roku či možná celé generace. Skutečnost je ale trochu odlišná. Když Kojima v roce 2015 opustil po dlouhých neshodách Konami, nezůstalo mu skoro nic. Ještě v dobách, kdy měl v Konami velké slovo, vybudoval pod záštitou vydavatelství své vlastní studio, aby se mohl věnovat jen vývoji her a neřešit s tím spojenou byrokracii. Už v Konami tak vzniklo Kojima Productions. Jenže po odchodu Kojima přišel o svůj tým, svůj vlastní Fox engine a práva na své dítě – sérii Metal Gear Solid.

Kojimovi právníci ale nakonec zbavili jeho studio všech právních závazků vůči Konami, a tak mohlo být Kojima Productions opět uvedeno do provozu. A zde paradoxně začaly první problémy. Byť slavný a se zvučným jménem, nedostal Kojima v žádné bance půjčku, protože jeho studio zatím nic nepředvedlo a vlastní kapitál Kojimy nebyl nijak výjimečný. Podobné problémy nastaly také při hledání nových kanceláří, snad osud však nakonec zařídil, že jak v bance, tak v realitní kanceláři nakonec Kojima narazil na své fanoušky a ti mu pomohli zařídit jak financování pro vývoj nové hry, tak i výběr nových kanceláří.

Death Stranding; screenshot: Sam, Port Knot City
Stejně jako Sam pozoruje na obrázku Port Knot City (Přístavní Uzlové Město), dívá se do dáli i studio Kojima Productions. Úspěch Death Stranding by přinesl autorům potřebný kredit a také peníze. Případný neúspěch by naopak mohl znamenat konec studia.

Kojima však ztratil také svůj Fox engine a zde přišla na pomoc Sony. Kojima objel first party studia patřící pod Sony a zkoumal, jaký grafický engine by byl pro jeho novou hru nejvhodnější a volba padla na Decima engine od Guerrilla Games. Ten poháněl hry jako Horizon Zero Dawn, Killzone: Shadow Fall nebo Until Dawn. Zajímavostí však je, že v té době se ještě engine nijak nejmenoval. Jeho jméno vymyslel právě až Kojima, který se inspiroval u příběhu japonského ostrova Dedžima. Zde totiž Nizozemsko v 17. století vybudovalo svou enklávu s výhradním právem obchodovat s Japonskem. A protože studio Guerrilla Games je z Nizozemska, Kojima využil této historické zajímavosti, aby metaforicky navázal na tuto dávnou spolupráci a vlastně si engine od Guerrilla Games tak trošku i přivlastnil.

Do jisté míry na to má ale právo – poté co totiž obdržel jeho kopii, ve studiu udělali mnoho úprav, aby odpovídal specifickým požadavkům Death Stranding a tuto verzi poslali zpět do Guerrilla Games. Je tak dost možné, že uvidíme v Horizon Zero Dawn 2 něco, na čem pracovalo i Kojima Productions. Poskytnutí enginu ale nebyla jediná výpomoc. Jak jsme díky závěrečným titulkům zjistili, přímo v sídle Guerrilla Games mělo Kojima Productions svůj satelitní tým, který pomáhal s animacemi, umělou inteligencí nebo vizuálními efekty a celkem mělo jít až o sedmdesát lidí, což je při téměř sto lidech v Kojima Productions docela slušná výpomoc. A to vše – poskytnutí enginu a velký satelitní tým – dostal Kojima i přesto, že Kojima Productions je nezávislým studiem, ne first party vývojářem jako jiná studia Sony.

Ostatně samotný Cory Barlog, otec série God of War i stejnojmenného restartu z loňského roku, na Twitteru prohlásil, že by moc rád viděl God of War na PC. „To víte, že bych z toho byl nadšený. Avšak to je, bohužel, rozhodnutí, které mě dalece přesahuje. Jak zjišťuji na denní bázi, nejsem Kojima,“ zareagoval Barlog na dotaz jednoho z fanoušků. Není pochyb o tom, že pro Kojimu herní svět funguje trošku jinak, přesto si zachovává sympatickou skromnost.

Death Stranding – Tech Review

Pokud vás více než herní mechaniky či příběh zajímá hodnocení Death Stranding z pohledu technického zpracování, Digital Foundry opět vytvořili recenzi přímo pro vás. Grafický engine Decima je ve videu rozebrán na prvočástice.

První recenze rozdělují hráče i novináře

Jestli se recenze na Death Stranding na něčem shodují, je to především to, že nejde o hru pro každého. To ostatně sám Kojima věděl a dopředu avizoval, že ne každý hru přijme. Chtěl však Death Stranding udělat podle svého nejlepšího přesvědčení. Díky tomu jsme se dočkali recenzí, které Death Stranding vyzdvihují jako hru roku a naopak i takových, jež kritizují samotnou podstatu její hratelnosti. Maximální hodnocení udělal například magazín Push Square nebo Trusted Reviews, magazín PowerUp! Naopak sáhnul po hodnocení 3/10. Pod hráčským drobnohledem však je nejvíce recenze americké verze IGN, která udělila 6,8 bodů z 10. Na agregátoru Metacritic má Death Stranding 7. listopadu na základě 78 recenzí metascore 83.

Death Stranding – Creating Connections (Vývojářský Deníček)

Sony stupňuje marketingovou kampaň a přihazuje k dobru také vývojářský deníček, kde Kojima hovoří o tématu spojení. Spojení mezi hráči, společností, ale třeba i mezi jeho studiem a Guerrilla Games.

Zatímco někteří recenzenti vyzdvihují originální a novátorskou hratelnost, jiní ji odsuzují jako nudnou a opakující se a podobně by šlo hovořit o dalších prvcích hry. My jsme Death Stranding v naší recenzi udělili 98 % s vědomím, že hra má své mouchy právě zejména v hratelnosti, nicméně jde o neopakovatelný herní zážitek, který lze jen těžko s něčím srovnávat. Zatím tedy ještě pořádně nevíme, jestli bude Death Stranding pro Kojimu zlatým vejcem či hřebíčkem do rakve studia Kojima Productions, vše ale zatím nasvědčuje tomu, že půjde o další hluboký zářez na pažbě geniálního tvůrce her.

• Zdroje: Metacritic, Push Square, Twitter (Cory Barlog), YouTube (BBC Newsbeat)



Launch trailer Death Stranding láká na vydání hry

• Novinka: 31. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Do vydání Death Stranding zbývá necelý týden a marketingová mašinérie začíná do svých děl ládovat ty největší kalibry. Tím je rozhodně i nejnovější trailer, který na téměř osmi minutách ukazuje především rozličné cutscény a láká na velkolepý příběh. Ten se točí kolem propojení rozpolcené Ameriky, což je v tomto případě myšleno nejen jako metafora.

Death Stranding | Launch Trailer | PS4

Kojima evidentně pookřál a dopřál fanouškům pořádnou dávku příběhových informací. Jestli si je ale dokážete správně poskládat, je už na vás.

Hideo Kojima opět ukazuje, že trailery dělat umí, ale to je asi tak vše, co mohu k dnešnímu videu říci. Death Stranding totiž máme v tuto chvíli dohrané a v redakčním systému již vyčkává recenze, na kterou se můžete těšit v pátek 1. listopadu v 8:01 dopoledne.

• Zdroj: YouTube (PlayStation Blog)



Conan O'Brien jako prepper v Death Stranding, vydání na PC v roce 2020

• Novinka: 29. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

V minulé novince jsme se psali o marketingové kampani kolem Death Stranding, v jejímž čele stojí sám Hideo Kojima. Ten neustále dokazuje, že má kontakty v nejrůznějších odvětvích zábavního průmyslu, kromě herců totiž má mezi svými známými také slavné osobnosti z řad televizních moderátorů. A kdo jiný by to měl být, než populární moderátor a bavič Conan O'Brien, který se do srdcí hráčů zapsal například pořadem Clueless Gamer. Nicméně tentokrát nebyl Kojima přizván jako host do jeho talkshow, ale Conan a jeho štáb zavítali přímo do útrob studia Kojima Productions a jak je u Conana zvykem, byla to docela zábava.

Conan Visits The Offices Of "Death Stranding" Creator Hideo Kojima - CONAN on TBS

Vedle herce Normana Reeduse či režiséra Guillerma del Tora se v Death Stranding představí také moderátor Conan O'Brien.

Conan si například dělá srandu z mnoha scén, kde se hlavní postava Sam Bridges sprchuje. Podle Conana totiž Norman Reedus, představitel hlavní postavy, nemá tak svalnatou stavbu těla, na což mu Kojima odvětil, že Reedus po něm skutečně chtěl, aby mu trochu svalů přidal. Hlavním cílem návštěvy však bylo malé cameo samotného Conana v Death Stranding. Ve hře ho totiž budeme moci potkat jako jednoho z prepperů, který se vám odvděčí slušivou vydří čapkou. Ta je nejen poměrně vtipná, ale také se díky ní budete lépe pohybovat ve vodě. Vzhledem k tomu, jak moc má Kojima rád nejrůznější vtípky a easter eggy, a protože už víme, že se v roli preppera ukáže také moderátor Geoff Keighley, očekávat podobných fórků můžeme více.

Na podobné odkazy se zeptali Normana Reeduse také redaktoři serveru IGN. Pokaždé, když se Reedus na motion capture natáčení podrbal ve vlasech nebo zívnul, Kojima prý na něj fascinovaně zakřičel: „Udělej to znovu!“. A tak se Reedus začal Kojimy ironicky ptát, jestli hlavní postava nakonec nebude hrát jeho, když do ní vkládá tolik drobností, které jsou Normanovi vlastní. Kojimova reakce však byla nečekaná: „Ne, ty budeš hlavní postava,“ vysvětlil rázně Kojima. Tento legendární tvůrce se rozhodně netají tím, že osobnost Normana Reeduse je významně otištěna do hlavní postavy a dokonce i některé jeho životní příběhy a osudy hrají v Death Stranding roli.

Death Stranding; gameplay: conan o'brien cameo Death Stranding; gameplay: geoff keyghley cameo
Obr. 1 Kojima podobně jako v Metal Gear Solid sérii zpracovává silné téma, ale citlivě do něj zařazuje zábavné prvky. Obr. 2 Již dlouho víme, že krátké cameo si střihne také herní novinář a moderátor Geoff Keighley.

Vyloženě úsměvně pak působí také vzpomínka na úplné začátky, kdy Kojima oslovil Normana Reeduse pro roli v připravovaném restartu série Silent Hill, který nakonec kvůli rozporům s Konami nikdy nebyl dokončen. „Jednou mi zavolal Guillermo del Toro a povídá: ‚bude ti volat nějaký Kojima a bude po tobě něco chtít. Prostě řekni ano.‘ Zeptal jsem se, kdo to je. ‚Prostě řekni ani,‘ trval na svém Guillermo del Toro. A ještě doplnil: ‚Je to génius, prostě řekni ano.‘“ Na základě tohoto telefonátu pak Reedus skutečně souhlasil s účastí v připravovaném Silent Hills a tím začalo zajímavé přátelství, které dost možná u Death Stranding neskončí. Ostatně Kojima sám prozradil, že se nějakému pokračování vůbec nevyhýbá.

Oficiálně: Death Stranding vyjde na PC v létě 2020

Jen týden před vydáním Death Stranding se fanoušci konzole PlayStation 4 dočkali, pro některé z nich, zdrcující zprávy. Nejnovější dílo od studia Kojima Productions se totiž skutečně podívá i na PC. Již dříve se o tom divoce spekulovalo a jakkoli to působilo nepravděpodobně, jestli je někdo, kdo si dokáže u Sony usmlouvat něco tak zásadního, je to právě Kojima.

Vydání Death Stranding na PC oznámilo studio prostřednictvím Twitteru a je přinejmenším zvláštní, že k tomu došlo ještě před samotným vydáním hry na PS4. Je dost možné, že hrozil nenadálý únik informací, a tak autoři sáhli po oficiálním oznámení. Death Stranding má podle zmíněného příspěvku na Twitteru vyjít někdy začátkem léta 2020, tady zhruba půl roku po tom, co hra vyjde na PlayStationu 4. Více informací prozatím nevíme, snad kromě toho, že o vydání na PC platformě se postará společnost 505 Games. Toto vydavatelství nám v poslední době přineslo například skvělou akční adventuru Control.

Server IGN k této záležitosti připomněl, že studio oznámilo vydání Death Stranding na PC již před lety, jen jsme na to už zapomněli. V rámci otázek a odpovědí (odkaz je dnes už bohužel nefunkční) uspořádaných Sony těsně po stvrzení spolupráce se studiem Kojima Productions totiž jeden ze zástupců společnosti napsal: „titul je plánovaný na PC (po vydání na PS4)“. Celé vlákno však bylo posléze smazáno, snad kvůli tomu, aby partnerství se Sony vypadalo exkluzivněji. Sluší se také připomenout, že Decima engine, na kterém Death Stranding běží, bude portován vůbec poprvé na PC a nad kvalitou portu se tedy vznáší otazník. Perfekcionismus Kojimy ale nejspíše zabrání tomu, aby na stolní počítače doputoval nějaký paskvil.

Horizon: Zero Dawn; screenshot: logo
Autory Decima enginu je studio Guerrilla Games. Tento engine je nejvíce spojován s jejich vynikající hrou Horizon: Zero Dawn, nicméně již dříve ho studio použilo v PS4 launch titulu Killzone: Shadow Fall.

Death Stranding máme v redakci již několik dní a pilně hrajeme. Recenzi si budete moci přečíst 1. listopadu. Datum vydání je stanoveno na 8. listopadu.

• Zdroje: IGN, YouTube (Team Coco), Twitter, Medium



Nové informace o Death Stranding a CGI trailer

• Novinka: 10. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Akční adventura Death Stranding dostala koncem minulého měsíce status „gold“, což znamená, že studio splnilo všechny podmínky a certifikace a Death Stranding může zamířit na Blu-ray disky. Není pochyb o tom, že i nadále se ladí poslední detaily, jež se k nám dostanou formou opravného patche, Kojima už však má dost prostoru pro závěrečnou propagační fázi. Jeho světové turné, v rámci kterého se podíval třeba na výstavu Tokyo Game Show, totiž mělo zastávku také v Rusku. A protože je Death Stranding unikátní a rozsáhlou hrou, v podstatě cokoli, co o ní Kojima řekne, lze považovat za nové a zajímavé.

V Moskvě se rozpovídal o následcích našeho počínání ve hře. Originální rozhovor v moskevském muzeu současného umění byl sice veden v japonštině a ruštině, to podstatné se nám snad ale podaří zachytit. Kojima vyprávěl o postavě, kterou potkáme už z počátku hry. Ta žije v podzemí, je vážně nemocná a naším úkolem bude přinést jí lék. Tím však povinná interakce Sama s touto postavou skončí, nicméně bude jasné, že onen nemocný muž bude potřebovat léky i nadále. Pak už bude na nás, zda se za ním čas od času vypravíme, doneseme potřebné léky a vyslechneme si pozadí příběhu dokreslující historky, nebo se budeme věnovat profitabilnějším aktivitám s vědomím, že jsme tohoto muže nechali zemřít.

V rámci návštěvy Ruska se Kojima podíval také na místní computer and video game expo, či do místní talkshow Evening Urgant. Zde se žádné novinky neprobíraly, Kojima však byl konfrontován s tím, že je mnohými považován za génia. „Nemyslím, že jsem génius. Ale jestli mi tak všichni říkají, jednoho dne se jím možná stanu,“ odvětil Kojima a dodal, že jednou z jeho inspirací je také sovětský režisér Andrej Tarkovskij.

Hideo Kojima v ruské talkshow Evening Urgant

Pokud neumíte rusky, pravděpodobně si toto video moc neužijete, je však přinejmenším zajímavé sledovat, kolik fanoušků má Kojima a jeho tvorba právě v Rusku.

Nový příběhový CGI trailer

Zhruba měsíc před plánovaným vydáním Death Stranding studio Kojima Productions uveřejnilo nový CGI trailer s Normanem Reedusem v hlavní roli, který ve videu vypráví o své úloze doručit důležitý náklad a všechny tak sjednotit. Trailer sice není příliš dlouhý, ale na blížící se vydání rozhodně dokáže navnadit. Na trailer se můžete podívat níže.

Death Stranding – The Drop (Trailer)

Z neoficiálních zdrojů jsme se také dozvěděli, že embargo na recenze je stanoveno na 1. listopadu, tedy týden před samotným vydáním. To znamená jednu jedinou věc – Sony své nové hře opravdu hodně věří, a tak se nebojí jít s kůží na trh se značným předstihem. Posledně se k takovému kroku odhodlala při vydání God of War, jež se stalo jednou z nejlepších her loňského roku.

Poslední dnešní novinka směřuje na oficiální hudební album, které vytvořila Sony společně s vybranými interprety napříč různými žánry. Vzniklo tak unikání dílo čerpající z příběhů Death Stranding. Na PlayStation blogu brand manažer Sony Interactive Entertainment America David Bull popisuje, jak každý interpret strávil čas v Tokiu se samotným Kojimou i v centrále Sony, aby dostatečně pochopil podstatu hry a nasál její poselství i atmosféru. První skladbu od kapely CHVRCHES si můžete poslechnout níže, či ji stáhnout nebo koupit na ostatní platformy zde.

Digitální verzi alba s názvem Timefall obdrží všichni majitelé speciální a sběratelské edice Death Stranding, nebo jej lze přeobjednat samostatně na platformách Apple Music, Google Play Music, Spotify a dalších.

CHVRCHES – Death Stranding (Audio)

První skladba z alba Timefall.

• Zdroje: GamesRadar+, Gamespot, Reddit, Resetera, YouTube (PlayStation Česko), smartutl.it, PlayStation blog, The Moscow Times, Twitter



Další gameplay video z TGC 2019 ukazuje safe house

• Novinka: 19. 9. 2019 • Autor: Filip Němec

Jak jsem zmiňoval v předchozí novince, která shrnuje nejdůležitější prvky téměř 50minutové gameplay ukázky, i další dny výstavy Tokyo Game Show ukázaly nové záběry z hraní Death Stranding. Druhá ukázka nebyla tak zajímavá jako ta první, viděli jsme totiž převážně jen tzv. safe room sloužící v podstatě jako Samův domov. Pravděpodobně jde o jediné vyloženě bezpečné místo ve hře a Sam se zde proto může opravdu uvolnit. Hráč se tak dostává spíše do role pozorovatele či Samova vědomí. Nebudeme totiž ovládat hlavní postavu jako takovou, ale spíše její myšlenky či tužby, takže pokud se budeme chtít dostat do sprchy, nebude interakce probíhat tak, že v roli Sama dojdeme ke sprše, ale podíváme se na ní kamerou a stiskneme tlačítko, což Samovi „vnukne“ nápad se jít osprchovat.

Death Stranding – Gameplay Session Vol. 2 – TGS 2019 (MrRedRivers)

V pořadí druhé video z Tokyo Game Show není nijak zásadní, rozhodně ale ilustruje Kojimův smysl pro detail.

Právě toto je pravděpodobně jeden z momentů, o nichž Kojima mluvil již před několika měsíci na Tribeca Film Festivalu, kde zmiňoval, že ve hře budou okamžiky, kdy nepůjde Sama ovládat přímo a budeme ještě ke všemu pozorovat spíše Normana Reeduse, který Sama hraje. Mimochodem, pokud se budete s nyní podstatně volnější kamerou snažit objevovat například Samův klín, dá vám ránu pěstí. Kojima se zde opět projevil jako velký hračička a detailista, takže v rámci svého útočiště si budete moci upravovat veškeré vybavení třeba do svých oblíbených barev a totéž půjde udělat se samotnou místností.

Bridge baby není radno dráždit

O něco zajímavější pak byla interakce s BB (Bridge Baby), které reagovalo na Samovo klepání. Nejdříve BB bušení pěstičkou do skleněné nádoby pouze opětovalo, pak se ale rozzuřilo a čelem začalo narážet do nádoby tak moc, až se rozbila a BB v sekundě zemřelo. Naštěstí šlo pouze o jakési denní snění a BB bylo zcela v pořádku. Miminko bušící hlavičkou o sklo je však jedna z nejbizarnějších věcí, co mi zatím Death Stranding ukázalo. Kojima čas od času připomene, že vztah s Bridge Baby bude nejspíše zajímavým, ne-li vyloženě klíčovým prvkem a osobně si myslím, že právě BB je jednou z věcí, kterou Kojima záměrně více neukazuje.

Death Stranding; screenshot: mapa
V rohu místnosti najdete mapu, kde si lze prohlížet dostupné mise či spouštět hudbu.

Po připojení BB k obleku pak proběhl střih na cutscénu. Tu vidíme právě z pohledu Bride Baby a je v ní postava, kterou hraje Mads Mikkelsen. Ten si nalévá víno a jako by svůj přípitek směřoval právě k miminku ve skleněném kontejneru. Bude právě BB propojením mezi Samem a touto postavou? Druhé gameplay video toho moc zásadního neprozradilo, přestože jsme viděli hned několik pozoruhodných detailů. 

Hodně zajímavě působí Samova sprcha kombinovaná s toaletou. Podle Kojimy budou všechny tělní tekutiny velmi důležité, a to zejména díky jejich použití v boji proti BTs (beached things – bytosti z druhého břehu). Sam ve videu vykoná jak malou, tak i velkou potřebu a v obou případech dojde k naplnění ampulek tekutinou, jež později poslouží k boji. Že je Sam unavený poznáte mimo jiné také podle přítomnosti krve v moči, což ale může být prý naopak přínosem. Taková moč je totiž podle Kojimy velmi silnou zbraní. Kde jsou doby, kdy 3D tiskárny byly tím nezajímavějším způsobem, jak si ve hře vyrobit zbraň.

Death Stranding; screenshot: sólo
Safe room si navíc budete moci obarvit dle své libosti. Dokáže však něco trumfnout nudnou sterilní šeď?

Kojima v rozhovoru přiblížil fungování sociálních prvků

V rámci Tokyo Game Show uskutečnil Kojima také rozhovor pro magazín Gamespot, ve kterém se široce rozpovídal zejména o tolik zmiňovaném elementu propojení. Jak už jsme zjistili z prvního videa na TGS 2019, ve své hře budete nalézat předměty od ostatních hráčů. Zatím nevíme, jak přesně bude tento systém fungovat, respektive na jakém principu hra určí, jaké předměty se do vaší hry promítnou a které ne. Kojima však prozradil, že ve hře budou tak dlouho, jak je budou hráči využívat. Pokud někde necháte lano a nikdo po něm nepoleze, přestane se zobrazovat v ostatních hrách.

V opačném případě mohou naopak vzniknout jakési stezky, pokud třeba jednou cestou bude chodit velké množství hráčů. Kojima tento způsob přirovnává k lezení na hory, kdy první horolezci vytvářejí bezpečné cesty a přístřešky, kde si ti další mohou třeba odpočinout. Předpokládá přitom, že podobné sociální cítění ve vás vyvolá právě Death Stranding. Nemyslí si však, že by někteří hráči naopak chtěli škodit třeba umisťováním žebříků nad nedostupné propasti, protože to nebude dávat smysl. V podobném případě navíc můžete dát takovému předmětu palec dolů a nejspíše i podle toho bude hra předměty ze hry odstraňovat.

Death Stranding; screenshot: Kojima, Cyberpunk 2077
Kojima se na Tokyo Game Show 2019 zastavil i na stánku CD Projektu, evidentně je totiž fanouškem Cyberpunku 2077.

Tzv. Social Strand systém, jak Kojima tento koncept nazývá, prý nemá být v Death Stranding tím hlavním, ale spíše jakýmsi vedlejším produktem. Přesto už nyní uvažuje nad tím, že by v tomto směru pokračoval i ve své další tvorbě, přičemž zmiňuje, že zatím neví, zda bude Death Stranding jedna hra nebo série. Opět však připomněl svou zálibu ve filmech a z rozhovoru je znát, že toho je opravdu hodně, čemu by se chtěl věnovat. Pokud na to ale přijde řada, raději by udělal klasické pokračování než prequel nebo nějakou odbočku.

Redaktor se samozřejmě nemohl nezeptat na herce Keanu Reevese, který nebyl daleko od role v Death Stranding. Kojima však napsal roli pro Mads Mikkelsena, a přestože mu byl Keanu všude doporučován, vyhrál nakonec Mikkelsen a Kojima toho nelituje. Reeves je však jeho přítelem a rád by se s ním setkal u nějakého dalšího projektu. Jestli jím bude pokračování Death Stranding, neví ani Kojima sám a je si vědom toho, že nový žánr, který se pokouší vytvořit, možná nebude z počátku vůbec chápán... a je s tím smířen.

„Je tu daleko snazší cesta jak vydělat peníze, třeba nakupovat akcie. To, co dělám, je opravdu těžké. Jdu tou nejtěžší cestou,“ prohlásil Kojima na otázku, jestli nyní přemýšlí jinak (oproti tvorbě Metal Gears Solid série pod Konami), když má vlastní studio a je tak důležité prodat co nejvíce kusů. Kojima však počítá i s tím, že nový žánr, ve kterém „jen doručujete náklad“, z počátku nebude mít úspěch. Já osobně se na Death Stranding opravdu hodně těším, zároveň se ale obávám, jestli náhodou nebudu sám patřit do oné skupiny, která tento nový typ akční adventury nepochopí. Jisti si budeme 8. listopadu, kdy Death Stranding vychází exkluzivně na PlayStation 4.

• Zdroje: Gamespot, YouTube (MrRedRivers)



Death Stranding na Tokyo Game Show v nových záběrech

• Novinka: 12. 9. 2019 • Autor: Filip Němec

Dnešním dnem odstartovala výstava Tokyo Game Show, na které samozřejmě nechyběl ani Hideo Kojima se svou nadcházející hrou Death Stranding. Více než hodinovému panelu právě s Kojimou dominovala zejména hratelná ukázka, jež odhalila mnoho novinek. O komentář se postaral samotný Kojima, nicméně vše, včetně ingame popisků a dabingu ve hře, bylo japonsky, stejně jako mistrův komentář, takže pokud mi nějaké zajímavosti unikly, předem se omlouvám a seznámíme vás s nimi v dalších článcích.

Kojima nedávno prohlásil, že ani on sám vlastně Death Stranding moc nechápe. „Moje mise je vytvořit žánr, který zatím neexistuje a jenž všechny překvapí. A to je, přirozeně, risk,“ řekl Kojima pro Financial Times. To na jednu stranu budí nedůvěru, protože zní přinejmenším podivně, když sám autor hry svůj výtvor nechápe. Kojima je však mistr metafor a věřím, že se význam tak trochu ztratil v překladu. Znepokojivě ale působí slova o novém žánru, protože na mě Death Stranding z ukázky na Tokyo Game Show působí jako klasická open world adventura, smíšená s místy (přiznejme si to) až možná nudným walking simulátorem.

Death Stranding Gameplay Walkthrough - TGS 2019 Hideo Kojima (XCageGame)

Téměř padesát minut nových záběrů z hraní.

Není už pochyb o tom, že Sam (hlavní protagonista) bude v podstatě obyčejným poslíčkem, který si v jednom z měst nahodí na záda až nepřiměřené množství zátěže a tu musí donést na určené místo. Ano, možností, jak místa dosáhnout, bude mít nespočet a viděli jsme tak například motorku, jejíž design byl vytvořen společně se značkou Triumph, kterou má Norman Reedus, představitel Sama, v oblibě. Vedle toho jsme také viděli slaňování či již dříve představené používání žebříku. V základu však Death Stranding působí jako hodně propracovaný simulátor poslíčka, nicméně osobně věřím, že postupně se hra rozvine v trochu něco jiného a Sam v podstatě zachrání celé Spojené státy.

Sam pak bude muset více než o svůj život pečovat právě o doručovaný náklad, jehož skládání na krosnu a další prvky obleku je v podstatě samostatnou minihrou. Při pádu ze skály, brodění se příliš hlubokou vodou či dalších patáliích náklad ztratíte, hlídat pak budete muset také výdrž postavy. Tu lze doplnit například vykoupáním se v termálním jezírku nebo vypitím energetického nápoje Monster. Viděli jsme také náznak craftingu, kdy si Sam na začátku mise vyrobí několik párů bot, které se chozením také opotřebovávají.

Death Stranding; gameplay: krajina
Na Death Stranding lze jednoznačně ocenit velmi čisté a minimalistické grafické rozhraní.

Stal se z Kojimy pacifista?

Téměř hodinová ukázka byla zejména o pohybu v přírodě, zorničky se mi však napětím rozšířily, když došlo na boj. Nebo jsem si to alespoň myslel. Sam se vplížil do tábora plného nepřátel a předvedl stealth prvky, které silně připomínají akci Metal Gear Solid. V momentě, kdy však bylo utajení prozrazeno a na Jeepu se přiřítila skupinka ozbrojenců, Sam nevytáhl zbraň, ale dal se na útěk. To je pro mě drobné zklamání, znamená to totiž, že vyloženě akční složka ve hře buď vůbec není, nebo je hodně upozaděna.

Nakonec jsme se přeci jen nějaké akce dočkali a rovnou šlo o souboj s protivníkem, kterého lze označit za bosse. Obrovská stvůra, jež se představila už v dřívějších trailerech, byla cílem, před nímž uprchnout nelze. Sam bojoval pomocí různých typů granátů, které nejspíše půjde vyrábět také pomocí craftingu, a posléze jsme se dočkali i nějaké primitivní palné zbraně. Bohužel fakt, že jsem za celou ukázku neviděl jediný samopal či podobnou pušku, mě osobně trochu mrzí. Zanevřel snad Kojima na akci úplně? Možná si jen boj schovává na později, protože i v dalších dnech má výstava Tokyo Game Show ukázat další nové záběry z hraní Death Stranding.

Death Stranding; wallpaper: plakát
Kojima současně odhalil nový plakát.

„Lajknul jsi mi ten most?“

Přiznám se, že jsem v posledních týdnech z Death Stranding trochu rozmrzelý, protože onu geniálnost ve hře zatím nevidím a soudě podle ohlasů v chatu při přímém přenosu nejsem sám. Může za to ale i vysoké očekávání, které vystavěl jak sám Kojima, tak posléze i jeho skalní fanoušci, kteří Death Stranding již předem pasovali do role dalšího herního milníku. Skoro tak člověk ani neocení neskutečné detaily, jako je schopnost Sama skvěle interagovat s prostředím. Žádná jiná hra zatím nenabídla tak plynulý a uvěřitelný pohyb členitým terénem, nemluvě o grafickém zpracování, které vypadá ohromně.

Co mě zaujalo možná nejvíce, je ono propojení, o němž Kojima tak rád mluví. U některých objektů se totiž ukazují jakési palce a podle všeho je možné je také „olajkovat“, volně pohozené kufříky s nákladem, které Sam nachází, jsou pak právě pozůstatky po jiných hráčích. Přitom ale Kojima potvrdil, že ve hře budete sami. Je snad toto důkazem o prolínání jednotlivých hráčských světů? Zřejmě ano.

Tajný trailer z Gamescomu oficiálně vypuštěn

Těsně před začátkem výstavy pak studio Kojima Productions uvolnilo trailer, který prozatím viděli pouze návštěvníci Gamescomu a jehož přepis a vysvětlení jsem pro vás připravil v samostatném článku. Nyní se na trailer s názvem Briefing můžete podívat i vy a budu rád, když mi dáte v komentářích vědět, jak ho chápete.

DEATH STRANDING – Briefing Trailer – 4K

Trailer uveřejněný na Gamescomu je v podstatě prvním videem, které poodhalilo, o čem vlastně Death Stranding bude.

• Zdroje: Financial Times, YouTube (Kojima Productions)



Lidské plody ve schránkách začínají dávat smysl ... a močení jako nová herní mechanika?

• Novinka: 20. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Když moderátor Geoff Keighley všem přítomným na Gamescom Opening Night Live oznámil, že Hideo Kojima právě dorazil do budovy, přítomni diváci radostí zavýskali a mně se pomalu začala podlamovat kolena. Můžete mě považovat za šílenou fanynku, ale v případě Death Stranding půjde o něco víc než jen prvoplánovou adventuru a Kojima to opět přímo na pódiu podle mého názoru prokázal.

Nemůžeme začít ničím jiným, než první ukázkou gameplaye z Death Stranding. O čem vlastně byla? Měli jsme možnost vidět, jak vypadá předání zásilky kurýrem Samem (hlavní postava) cílové osobě - samotnému Geoff Keighleymu (teda spíše jeho hologramu):

DEATH STRANDING – Ludens Fan Character Spotlight Trailer – 4K

6minutové video bylo pro mnohé hráče netrpělivě očekávající novinky ohledně futuristické adventury vykoupením, i když opět pořádně matoucím.

Po tom, co se Sam vzbudil a vykonal potřebu, vydal se za voláním neznámého chlapíka, ze kterého se nakonec vyklubal Keighley ztvárňující postavu Ludense Fana (odkazuje na maskota Hideova studia Kojima Productions jménem Ludens).

Death Stranding; gameplay: močení Death Stranding; gameplay: donáška
Močení bude mít ve hře větší význam, než se může zdát. Kojima tvrdí, že může jít o zbraň, případně pokud si s jiným hráčem vyberete stejné místo k provádění potřeby, vyroste na něm „něco lepšího“ než jen muchomůrka.

Ukázalo se totiž, že kromě hollywoodských herců propůjčilo svou tvář Kojimově hře vícero jeho přátel a v Death Strading si tak menší roli střihne několik dalších známých tváří. Viděli jsme také, jak bude probíhat předávání zásilek a ono pověstné spojování lidí.

Death Stranding; gameplay: mapa
Vaším primárním úkolem bude ve hře spojovat lidi od východu na západ Spojených států Amerických.

Kromě gameplaye jsme měli možnost poznat i dvě další postavy, a to, stejně jako předtím Heartmana, prostřednictvím krátkých videí, přičemž podle Kojimových slov má každá z postav vlastní dějovou sublinku.

DEATH STRANDING – Mama Character Spotlight Trailer - 4K

První představenou postavou na letošním Gamescomu byla Mama (v podání herečky Margaret Qualley). Její dítě se narodilo na „druhé straně“, a jedinou věcí spojující ji s jejím potomkem je pupeční šňůra. Nemůže se tedy vzdálit z určitého místa, a tímto způsobem koexistuje se svou dcerkou.

Za zmínku stojí výrok Hidea Kojimy, který se v minulosti vyjádřil, že Death Stranding začne postupně dávat smysl. Pokud si totiž zpětně podíváte trailer oznamující datum vydání hry, objevíte v něm scénu s největší pravděpodobností zachycující porod Mámy a obrysy jakéhosi přízraku děťátka.

Death Stranding; gameplay: mama baby Death Stranding; gameplay: mama Death Stranding; gameplay: mama location
Prostředí z obou videí se také shoduje, což jen dokazuje, že Mama se od své dcerky nemůže vzdálit. Zajímavým detailem je náramek, který Mama nosí. Na rozdíl od ostatních ho totiž tvoří dva kroužky, ne jeden – druhý možná slouží ke spojení s její ratolestí.

Ani Deadmana (Guillermo Del Toro) neminula videovizitka. Samovi v ní vysvětluje, jak funguje Bridge Baby, tedy BB. Tato miminka slouží k propojení světa živých a mrtvých a zároveň na pozorování BTs (Beached Things), „věcí uvízlých na břehu“, tedy lidí ve druhém světě, přičemž někteří z nich představují pro Sama nebezpečí.

DEATH STRANDING – Bridge Baby Character Spotlight Trailer – 4K

Sam si dokonce s děťátkem, se kterým cestuje, vytvoří určité pouto. Ba co víc, pokud se BB rozpláče, hráč ho musí utišit opatrným pohybem ovladače.

Pokud jste čekali více odpovědí než otázek, jste v případě Kojimy na špatné adrese, trailery z jednoznačnou výpovědní hodnotou nikdy nebyly jeho šálek kávy. Gameplay záběry však mnoho lidí překvapily a kromě WTF momentu (asi tušíte, který mám na mysli) nám byla představena opravdu dechberoucí grafika hry a některé ovládací prvky. V komentářích se však s námi můžete podělit o vaše vlastní postřehy z jednotlivých ukázek. Koneckonců Hideo neustále zdůrazňuje spojování lidí a víte, co se říká: více lidí více rozumu... a v případě Death Stranding více teorií.

• Zdroje: YouTube (IGN), Kotaku, Gamespot



Death Stranding jen jako časová exkluzivita?

• Novinka: 9. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V jedné z minulých novinek se můj kolega Filip Němec zmiňoval o šuškandě doprovázející Kojimovu adventuru přibližně před dvěma měsíci. Už tehdy se spekulovalo o (ne)exkluzivitě díla, přičemž tomu napovídalo hned několik faktů. Informace nebyla nikdy potvrzena, ale ani vyvrácena, každopádně na přebalu hry nenajdete frázi „Only on PlayStation“ a italský novinář Antonio Fucito, který má ke Kojimovi blízko, několikrát naznačil příchod hry na PC. Dokonce padla vyjádření o délce časové exkluzivity: mělo by jít o 6 měsíců až jeden rok. Ke zmiňovaným důvodům ke spekulacím se navíc nedávno připojilo vymazání Death Stranding ze seznamu exkluzivně na PS.

Portál pcgamer.com navíc odkazuje na již smazanou Q&A z roku 2015, ve kterém se hovoří o záhadném velkém projektu – právě ten by měl po ovládnutí konzole PlayStation dorazit i na PC. Vypadá to tedy tak, že ani majitelé počítačů nebudou po vydání Death Stranding odkázáni na Let's play videa a nekonečné chvalozpěvy od svých přátel vlastnících konzoli od Sony.

Přinese Kojimova přítomnost na Gamescomu odpovědi?

Byli bychom mile překvapeni. I když to jsme, popravdě, i tak. Je to už totiž pět let, kdy tvůrce série Metal Gear Solid naposledy navštívil tento herní veletrh (tehdy mluvil o Metal Gear Solid V a již zrušeném hororovém projektu s Normanem Reedusem v hlavní roli, Silent Hills (neplést se sérií Silent Hill), který si mnozí pamatujeme z exkluzivního teaseru pro PS4 s názvem P. T.). Kojima se objeví 19. srpna v Opening Night Live.

Osobně samozřejmě doufám v představení gameplaye, tak jako asi všichni fanoušci Kojimy a jeho tvorby (možná se ale najdou i tací, kterým to tajemno maximálně vyhovuje), ale zároveň jsem realista a očekávám spíše ukázku ze hry představujícího jednoho z protagonistů, případně další delší trailer stojící za analýzu. Pochybuji, že padne finální slovo o platformách, které Death Stranding podívá, je však velmi pravděpodobné, že pokud si adventuru opravdu užijí i PCčkáři, budou na ni čekat minimálně pár měsíců.

• Zdroje: Gamespot, Yahoo, TechRadar



Heartman: „Moje tělo se možná nachází v tomto světě, ale duše zůstává na pláži“

• Novinka: 28. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

O ukázce, oficiálně představené na Comic-Conu 2019 20. července, jsme zatím mohli pouze slyšet, včera si však Kojima na svém twitteru připravil pro fanoušky menší překvapení a zmíněnou cutscénu, jejíž hlavní postavou je právě záhadný Heartman, zpřístupnil široké veřejnosti.

Death Stranding – Heartman Character Spotlight Trailer | PS4

Jedna z hlavních postav Death Stranding dostala prostor v krátkém videu.

218 550. To je dosavadní počet smrtí Heartmana, člena společnosti BRIDGES. Tato podle všeho klíčová postava v příběhu Death Stranding, které svou podobu propůjčil režisér a Kojimův kamarád Nicolas Winding Refn, každých 21 minut zemře a vydává se na tři minuty hledat svou rodinu (na jeho pracovním stolku můžeme vidět jeho fotografii spolu s manželkou a dítětem) do země mrtvých, tedy na pláž, která ji určitým způsobem charakterizuje. Následně je oživený defibrilátorem umístěným na jeho hrudi. Když v rámci menšího matematického okénka provedeme pár výpočtů, dozvíme se, že Heartman trpí tímto stavem přibližně 10 let. Že by právě před deseti lety ztratil své nejbližší?

Samovi (v podání Normana Reeduse, jak už jistě všichni dobře víte), který byl svědkem Heartmanova návratu mezi živé (pravděpodobně zemřel v průběhu jejich rozhovoru) za zvuku Chopinovy sonáty sděluje své pocity a jak se snaží využít každých 21 minut. Kromě poslechu hudby a čtení knih jsou součástí jeho epizodického života krátké filmy a jedním z nich je Twenty Minutes of Love, režisérský debut Ch. Chaplina z roku 1914. Množství fanoušků se tak pokouší analyzovat toto 10minutové dílko a najít v něm spojitosti s hrou. Polička plná filmů v kanceláří také stojí za pár slov. Při troše snahy lze rozluštit názvy na jednotlivých DVD či Blu-ray obalech. Jedním z nich je například „Rainbringer“ – do japonštiny se překládá jako „ameotoko“ a označuje člověka, jehož pronásleduje déšť, a je tedy určitým způsobem prokletý. Teoreticky by tak toto pojmenování mohlo označovat i Heartmana, neustále balancující mezi světem živých a mrtvých.

Death Stranding; screenshot: Hideo Kojima a Nicolas Winding Refn Death Stranding; screenshot: the beach
Obr. 1: Hideo Kojima a Nicolas Winding Refn; Obr. 2: Pláž bude pravděpodobně představovat základní kamen země mrtvých.

Důležitým prvkem v prozkoumávání „druhého světa“ bude i Heartmanův náramek, který podle záběrů slouží jako zapisovací zařízení či elektronický deník, kromě toho může fungovat i jako jediné spojení se světem živých, do kterého se postava vrací vždy po třech minutách.

I nejnovější ukázka ze hry dokazuje, že Kojima je velmi opatrný, co se týče odhalování nových informací o Death Stranding. Fanouškům prostě ukáže pouze to, co chce, aby viděli. Následně jsme tak odkázáni na neustálé sledování trailerů, jejich analyzování a hledání jednotlivých kousků skládačky... což mi vlastně vůbec nevadí!

• Zdroje: engadget.comgematsu.com, YouTube



Reeves měl roli v Death Stranding na dosah, cover arty oficiálně představeny

• Novinka: 26. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V poslední době se novinek o díle tvůrce Metal Gear Solid neobjevilo mnoho a kromě několika příspěvků na Kojimovém twitteru Death Stranding opět zahalila opona tajemna. Přítomnost Hidea na Comic-Conu v San Diegu však nikoho nenechala chladným a všichni netrpělivě očekávali zprávy o připravované akční adventuře.

První zajímavou novinkou bylo, že pro roli Cliffa, do které Kojima nakonec obsadil Madse Mikkelsena, byl původně doporučen Keanu Reeves, a to samotným Nicolasem Winding Refnem (režisér a Kojimův přítel, v Death Stranding ztvárňuje postavu Heartmana). Osobně si myslím, že představitel seriálového Hannibala Lectera byl pro Kojimovu hru mnohem lepší volbou, konec konců, pana „Breathtaking“ si můžeme vychutnat v Cyberpunk 2077.

Death Stranding; screenshot: promo store
Na Comic-Conu byly také oficiálně představeny obaly dvou edicí hry, standardní (plastové) a kovové, který můžeme očekávat v případě speciální a deluxe edice, případně i té sběratelské (pokud se v jejím případě nedočkáme ještě luxusnějšího návrhu).

Ke Kojimovi se na pódiu později přidal i Nicolas Winding Refn, který, jak již bylo řečeno, ztvárňující ve hře postavu Heartmana. O něm jsme se například dozvěděli, že se mu každých 21 minut zastaví srdce. Po smrti se vydává hledat svou rodinu na „druhý svět", ale vždy jen na tři minuty. Následně se opět vrátí mezi živé pomocí defibrilátoru neustále připevněného na jeho hrudi.

Moderátor Geoff Keighley se také Kojimy zeptal, proč je pro něj tak důležité tvořit originální hry. „Nemá smysl vytvořit něco, co už tu jednou bylo, chci tvořit nové věci. Přinést něco jedinečné, něco, co inspiruje svět a na co si vzpomenete i za 10 let“. Kojima navíc dodal, že když začínal s vlastní produkcí her, nejjednodušší cesta, jak vydělat peníze, spočívala ve vytvoření online hry, v níž se na jednom ostrově navzájem zabíjí několik hráčů (myslím si, že všichni tušíme, na který herní žánr Hideo odkazoval), ale sám se tímto směrem vydat nechtěl.

Death Stranding; screenshot: Comic-con
Hideo na Comic-Con přivezl i ikonickou schránku s lidským plodem. Dostat ji přes letištní kontrolu bylo prý „zajímavé".

Pamatujete, jak Sam v nejnovějším traileru používá žebřík a lano jako prostředky přesunu po zemi? Nejsou ve hře náhodou. Odkazují prý na herní klasiky jako Donkey Kong či Super Mario, v nichž fungují jako nástroje pro dosažení tajných zákoutí jednotlivých mapek. Kojima chtěl vytvořit hru obsahující tento prvek, a „new Hights“, které hráč dosahoval v zmíněných herních klenotech, zřejmě dostanou nový význam.

Po dalším odhalení několika detailů ze hry se Death Stranding opět začíná rýsovat. Klade se v ní nemalý důraz na propojování, ať už jednotlivých lidí (Kojima přirovnal multiplayer ke Comic-Conu, kde se setkávají lidé s velmi podobnými zájmy) nebo dvou světů – našeho a toho patřícího mrtvým. A vypadá to tak, že ten druhý nejednou navštívíme. Výtvor od mistra Kojimy však uvidíme až 8. listopadu. Tak co, myslíte si, že to začne všechno dávat smysl?

• Zdroje: GamesRadar+, YouTube (PlayStation), Game Rant



Co prozradil Kojima o Death Stranding na svém twitteru?

• Novinka: 6. 6. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Po zhlédnutí nejnovějšího traileru k Death Stranding se každému v hlavě vynořilo ještě více otazníků a netrpělivě očekávali nové informace. Hideo Kojima na twitteru opět nešetřil novinkami týkajícími se jeho díla a přinesl zprávy o hercích, postavách, které ztvárnili, a také trošku přiblížil časovou osu vývoje hry.

Death Stranding; screenshot: capture Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: women fighters
Proces motion capture si jako první z herců vyzkoušel právě Norman Reedus.

Začněme ale pěkně od začátku, a to tweety popisujícím chronologii počátku vývoje Death Stranding. Hra by samozřejmě nevznikla bez Kojima Productions založeném koncem roku 2015, následovalo hledání vhodného enginu a ohlášení prvních trailerů.

Death Stranding; screenshot: Kojima tweet Death Stranding; screenshot: Guerilla games
Obr. 1: Zajímavé nahlédnutí do zákulisí vývoje očekávané adventury odhaluje, že na vývoji Death Stranding se pracovalo pouze 3 roky; Obr. 2: Hideo na návštěvě ve studiu Guerrilla Games – nikdy prý nezapomene na to, co pro něj udělali.

Kromě tohoto vlákna se však s fanoušky podělil také informace ohledně castingu herců, kteří se stali tak podstatnou součástí jeho díla. Hlavního protagonistu Sama viděl Hideo Kojima v herci Norman Reedus, jehož oslovil v únoru 2016. Následovalo Normanovo naskenování a výsledkem byl první trailer.

Death Stranding; screenshot: Reedus motion capture Death Stranding; screenshot: Mikkelsen motion capture Death Stranding; screenshot: Guillermo del Toro motion capture
Herci, kteří stojí při vývoji Death Strandingu od začátku.

Mads Mikkelsen byl pro Kojimu volbou číslo dvě, jeho sken proběhl v průběhu srpna a v září se k nim přidal i Guillermo del Toro. Zajímavé je, že dva zmiňovaní herci se k projektu přidali až poté, co první trailer spatřil světlo světa. U Madse ztvárňujícího postavu Cliffa se však ještě chvilku pozastavím. V původním scénáři totiž postava nekouřila.

Death Stranding; screenshot: Cliff Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen
Kojima se rozhodl z postavy Cliffa udělat kuřáka až po tom, co viděl herce kouřit během přestávky mezi natáčeními.

Představení se dočkaly i dvě nové tváře, které zažily premiéru v nejnovějším videu představujícím Death Stranding. Nicolas Winding Refn (Heartman) a Margaret Qualley (Mama) se rovněž objevili v posledních Kojimových tweetech spolu se svými virtuálními já.

Death Stranding; screenshot: Kojima, Qualley Death Stranding; screenshot: Nicolas Heartman Death Stranding; screenshot: Nicolas
Margaret Qualley je 24letá herečka, modelka a tanečnice. Mohli jste ji vidět v seriálech Netflixu či HBO a v Death Stranding se představí i po boku režiséra, scenáristy a producenta Nicolase Winding Refn.

Kromě zákulisí se Hideo rozhovořil i o některých funkcích hry – například všechny cutscény se budou odehrávat (a renderovat) v reálném čase, čili doplňky a výstroj, které bude mít Sam na sobě, uvidíte i v jednotlivých scénách. Kromě toho vysvětlil i význam dlaně jako jednoho z primárních symbolů Death Stranding a přirovnává ji k lanu jako prostředku spojování a k holi – nástroji vyloučení nebo odstrčení.

Death Stranding; screenshot: Japonský dabing
Kojima samozřejmě nezapomněl ani na japonské kolegy spolupracující na lokalizaci hry.

Tři roky? Pro některé možná neuvěřitelně krátký čas – také mne tento časový údaj zpočátku překvapil, ale pak jsem si vzpomněla, s kým mám tu čest. Jednoduše si myslím, že kvalita hry nezáleží na počtu let či měsíců, ale na lidech stojících za jejím vývojem. Co se týče Hideových příspěvků na twitteru, netvrdím, že se mu podařilo zodpovědět všechny otázky fanoušků, ale oceňuji, že nám umožnil alespoň z části nahlédnout do zákulisí vývoje jeho nejnovějšího díla. Osobně si myslím, že tajemno Death Strandingu velmi sluší, ale určitě bych se nehněvala, kdybych ještě mohla alespoň jednou nahlédnout za oponu celé tvorby této futuristické adventury.

• Zdroje: DualShockers, twitter



Death Stranding dorazí po vydání na PS4 také na PC

• Novinka: 31. 5. 2019 • Autor: Filip Němec

Skalní fanoušci PlayStationu v posledních týdnech bědují nad odlivem jejich exkluzivit, ze kterého se naopak těší majitelé PC. Už v červnu například vyjde na stolních počítačích Heavy Rain a posléze i další hry studia Quantic Dream. V případě Death Stranding se už v roce 2015, kdy byla hra oznámena, vědělo, že jde pouze o konzolovou exkluzivitu, tedy že hra nevyjde na Xboxu nebo konzoli od Nintenda. Že Death Stranding dříve nebo později zavítá na PC, tedy nebylo tajemstvím, přesto mnoho hráčů doufalo, že se tak nakonec nestane.

Informace z roku 2015 sice nikdy nebyla vyvrácena Sony nebo Kojimou, když ale v posledních letech sledujeme velmi těsnou spolupráci mezi studiem a Sony, nezbývá nic jiného než vydání na PC alespoň zpochybňovat. Známý italský novinář Antonio Fucito však na svém streamu prohlásil, že tento stav stále platí a exkluzivita pro PlayStation je pouze časová, byť na Xbox One hra opravdu nevyjde. Už se však neví, jestli bude trvat rok nebo i méně.

Death Stranding; screenshot: promo store
Ani dočasný obal hry, který najdete přímo na PlayStation Store, neobsahuje obvyklou exkluzivní formuli „Only on PlayStation“.

Pokud se ptáte, proč Fucitovi věřit, stačí zmínit, že to byl právě on, kdo dopředu avizoval, že Death Stranding vyjde 8. listopadu, a pokud se podíváte na jeho Twitter účet, uvidíte na profilovém obrázku Fucita a právě Kojimu. Evidentně tak má tento novinář ke hře velmi blízko a jak sám zmiňuje, ví toho ještě daleko více a neustále zvažuje, kdy se o další informace podělí. Pokud tedy potřebujete vědět vše, co se kolem Death Stranding šustne, Twitter tohoto novináře by vám neměl uniknout nebo zkrátka stačí sledovat naše zpravodajství o Death Stranding.

Stále se však pohybujeme na vlně spekulací, byť velmi pravděpodobných. Je ale také třeba zmínit, že Kojima měl mnohokrát možnost exkluzivitu potvrdit nebo naopak vyvrátit a byl na ni i mnohokrát přímo dotázán, těchto šancí však nikdy nevyužil. Je však dost dobře možné, že kvůli Sony na tyto otázky odpovídat ani nemůže. Pro Sony navíc PC platforma není tabu, ale spíše zajímavá příležitost, kde provozuje svou streamovací službu PlayStation Now. A pokud má někdo se Sony usmlouvat vydání i na jiné platformě, měl by to být právě Kojima. Důležité je, že Death Stranding vychází 8. listopadu na PlayStation 4 a my už se opravdu hodně těšíme.

• Zdroje: Gamespot, Playstation, Twitch.tv (ilTanzen), Twitter (Tanzen)



Po 21hodinovém čekání přišlo datum vydání

• Novinka: 29. 5. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

O tom, že se právě v dnešní den dočkáme oznámení data vydání titulu Death Stranding, se šuškalo už několik dní. Hideo Kojima na svém twitteru teasoval ostošest a kromě fotografií jsme se mohli pokochat i novým kratičkým teaserem, který můžete zhlédnout níže.

Death Stranding - Create the Rope Teaser [HD 1080P] (GamersPrey)

Teaser se názvem Create the Rope se nese v duchu klasické Kojimovi atmosféry

Dalším překvapením bylo zařazení Death Strandingu na Playstation Store indikující blížící se odhalení dne/měsíce/roku D. Promo samozřejmě hráče informuje o tom, jaké bonusy na ně čekají, pokud si hru předobjednají. Těšit se můžete na několik in-game předmětů ve zlaté barvě, nového PSN avatara či PS4 tématiku.

Titul bude navíc dostupný ve vícero verzích. Ta základní obsahuje jen samotný produkt a zaplatíte za ní 60 dolarů. Speciální (70 USD) a deluxe edice (80 USD) už samozřejmě nabídnou něco navíc. Konkrétně na vás ve speciální edici čeká steelbook, soundtrack, making of video (jak se tvořil Death Stranding) a zlaté brýle pro Sama, tedy hlavního protagonistu v podání herce Normana Reeduse. Deluxe edice zkompletuje vaší výstroj a nabídne i nějaký in-game obsah navíc. Pro skutečné požitkáře je tu také sběratelská edice obsahující kromě zmiňovaných předmětů i kufřík, klíčenku a sošku v životní velikosti v podobě schránky s lidským plodem. Za ní si však připlatíte. Vyjde vás na celých 200 dolarů. Přehled všech edicí naleznete zde.

Death Stranding; screenshot: promo store
Při předobjednávce titulu hráče neminou různé bonusy

Ale pojďme k tomu nejdůležitějšímu! Death Stranding se včera zmocnilo také oficiálního PS kanálu na Twitchi a při sledování více než 21hodinového streamu (možná se našli i takový nadšenci) již všem bylo jasné, že datum vydání máme na dosah. Záběry ze hry od Kojima Productions částečně zakrývaly otisky rukou, ale ty postupně mizely. Chvilku před 18:00 jsme se tak dozvěděli, že titulu od maestra Kojimi se dočkáme ještě tento rok – konkrétně 8. listopadu a navíc s českými titulky. Datum se odhalilo na konci téměř devítiminutového traileru, kterému Hideo Kojima své pověsti opravdu nezůstal nic dlužný. Však se přesvědčte sami.

Death Stranding – Release Date Reveal Trailer | PS4

Téměř 9minutový trailer vám opět nabídne několik podnětů k zamyšlení.

V ukázce mě celkem zaujala zkratka UCA, tedy United Cities of America (Spojená Města Americké) – bude na tom Amerika opravdu tak zle? Podle dostupných záběrů asi ano. Konec konců militantní separatisté Homo Demens také nevypadají přátelsky a rozhodně se před ničím nezastaví. BT's, tedy nepřátelé, jsou podle všeho neviditelná nadpřirozená monstra a Sam může pouze vycítit jejich přítomnost (právě tam se pravděpodobně uplatní to známé miminko (Bridge Baby) ze starších trailerů).

Death Stranding; gameplay: inventory Death Stranding; gameplay: margaret qualley Death Stranding; trailer: timefall
V ukázce nechybí ani představení postav, včetně těch nových a dopřány nám byly i gameplay záběry.

Zdá se mi, že BT's jsou jakési přízraky minulosti – a ve videu jsme mohli vidět dokonce bojiště první světové války, v traileru se navíc opakuje slovní spojení „the other side“ a Cliff (Mads Mikkelsen) se na konci ukázky představuje se svou mini armádou nemrtvých. Tak co? Ještě stále jste z toho vedle jako my? Nezbývá než čekat a doufat, že Kojimova slova o tom, že jeho dílo vám přibližně po 5 hodinách začne dávat smysl, jsou pravdivá.

Už víme, že adventuru vyvíjenou Hideo Kojimou můžeme očekávat 8. listopadu 2019 na PS4. Zajímá nás však odpověď ještě na jednu otázku: vydá Sony do konce roku dva velké herní trháky a dočkáme se letos také The Last of Us Part II? V redakci jsme přesvědčení, že pokračování exkluzivky od Naughty Dog nemůžeme čekat dříve než začátkem roku 2020, dejte nám však v komentářích vědět, co si myslíte vy.

• Zdroje: Twitch (PlayStation), blog.eu.playstation, Twitter, Gematsu, YouTube (PlayStation)



Kojima se na Tribeca Film festivalu rozpovídal o otevřeném světě a online prvcích

• Novinka: 6. 5. 2019 • Autor: Filip Němec

Pokud vás příliš nezajímají nezávislé filmy, pojem Tribeca Film Festival vám pravděpodobně nic neřekne, avšak i nám hráčům má tato událost co nabídnout. Vystoupil na ní totiž Hideo Kojima, který je pravidelným hostem festivalu. Na podium ho také doprovodil herec Norman Reedus, jenž ztvárňuje hlavní postavu Sama a k této dvojici se přidal i moderátor Geoff Keighley. Bylo tedy jasné, že kromě filmů bude řeč rovněž o Death Stranding.

V rámci poměrně dlouhého panelu Kojima prozradil několik zajímavých informací, ale jak už je zvykem, vyvolaly ještě větší množství otázek, než jich zodpověděly. Rovnou prozradím, že Kojima na festivalu neukázal žádné nové záběry, za což se omluvil. Dodal však, že nový trailer bychom mohli vidět už v průběhu května. To o pár dní později potvrdil i Kojimův tweet, který byl ale poté smazán, takže opět není nic jistého. 

Death Stranding; screenshot: trailer, Kojima
Z tweetnuté fotky nebylo těžké vyčíst, že se v Kojima Productions tvoří nový trailer, pozornější fanoušci pak také odhalili, že má být dlouhý 8 minut, což není v případě Kojimy nic neobvyklého.

Kojima: Death Stranding je tak trochu „jiná“ open world hra

Kojima potvrdil, že Death Stranding je akce odehrávající se v otevřeném světě, ale nemá jít o klasický koncept, jaký známe dnes. Naopak má nabídnout něco zcela nového. „Děje se toho teď tolik v reálném světě, v Americe i v Evropě, vše je propojeno pomocí internetu, ale přitom skutečně propojení nejsme,” dodal Kojima k otázkám na žánr hry. Internet přitom používá jako metaforu právě k Death Stranding. Úkolem hráče má být propojení světa, nemáme však čekat nějakou kooperaci. Při hraní prý budeme sami, opravdu hodně sami. 

“Co se týče příběhu a hratelnosti, klíčovým slovem je spojení. Je tu ještě mnoho dalších věcí mezi tím, ale to hlavní je spojení,” pokračoval Kojima ve vysvětlování. Další Kojimova slova ale byla ještě více tajemná: „Přišel jsem s opravdu novým nápadem. Připojíte se do hry a všichni hrají společně. Vy budete připojení, všichni budou připojeni. Nemůžu říct nic, protože v Sony by z toho nebyli šťastní a já nechci být odpojen od Sony.”

Death Stranding; screenshot: open world
Patrně jedinou jistotou je to, že Death Stranding bude hrou s otevřeným světem, tomu už snad můžeme přikládat téměř stoprocentní jistotu. Není však pochyb o tom, že půjde o jiný open world, než jsme zvyklí.
Opravdu se pokouším, aby se v překladu nic neztratilo, Kojimovy myšlenkové pochody a obraty plné metafor nám však nedávají mnoho jasných vodítek. Již dříve jsme se dozvěděli, že Death Stranding by mělo mít nějaké online prvky a jeho slova na festivalu naznačují téměř nějaké MMO se sdíleným online světem. Proč ale zároveň Kojima tvrdí, že ve hře budeme sami? Hodně tajemně zní také to, že by z prozrazení novinek byla Sony nešťastná. Má snad Death Stranding využívat nějakou doposud neoznámenou online službu? Nezbývá než jen čekat.

Norman Reedus je důležitou součástí Death Stranding

Na Riddlera si zahrál celkem překvapivě i Norman Reedus a je to snad jeho úzká spolupráce právě s Kojimou, která z něj udělala skoro tak velkého tajnůstkáře, jako je Kojima sám. Reedus je v současnosti znám zejména díky postavě Daryla ze seriálu The Walking Dead, ale hraní v Death Stranding pro něj očividně hodně znamená. „Mám dospívajícího syna, se kterým jsem hrál nějaké hry, kde jen všechny zabíjíte. Takhle to ale (v Death Stranding) není. Jsou tu násilné prvky, ale je to jiné,” popisuje Reedus, jaká asi bude Death Stranding akční hra.

Death Stranding; screenshot: reedus
Kojima několikrát zmínil důležitost Normana Reeduse nejen pro postavu Sama, ale také pro hru jako celek. Při tvorbě Sama se pak Kojima hodně inspiroval skutečným životem Reeduse a propojenost herce a postavy připodobnil vtipem. Pokud by si totiž Reedus nechal udělat nové tetování, Kojima by jej do hry přidal jako DLC. Nám nezbývá než doufat, že by šlo o bezplatné rozšíření.
Jak Kojima, tak i Reedus o sobě navzájem mluví s velkým respektem, ostatně nestává se často, aby autor hry na podobné konference vozil herce ztvárňující postavu ve hře, protože ti většinou nemají s vývojem hry nic společného. Skoro to ale vypadá, jako by byl Reedus pro Kojimu jakousi múzou. “Do Death Stranding dám každý aspekt Normana. Máme hodně cutscén a hodně dlouhých cutscén. Uvidíme Normana jako Sama ve hře a jeho hraní v cutscénách se vám bude líbit,” dodává Kojima.

Kojima experimentuje s kamerou

Během společného povídání Kojima také zmínil prvek hry, který očividně považuje za jednu z těch nových a možná i revolučních věcí. “Nemohu říci kde, ale když ve hře půjdete na určité místo, nebudete ovládat Sama, ale kameru, se kterou se budete moci dívat kolem a když se na něj (Sama) podíváte, může na vás například mrknout.” Poté ještě dodal, že během hry budete hrát za Sama, ale v tomto speciálním momentě budeme milovat Normana a staneme se jeho fanouškem, čímž opět připomněl propojení mezi postavou a hercem.

Reedus navíc dodal, že práce na Death Stranding je hodně o spolupráci a Kojimu popsal jako skvělého vizionáře, který by byl také velmi dobrým filmovým režisérem. Na téma úzké spolupráce Kojima dodal, že během vývoje mu Reedus předal mnoho nápadů, přičemž ho někteří mohou považovat za perfekcionistu, ale tak tomu vůbec není. Kojima prý rád dělá spoustu věcí přímo na místě a zakládá si na spolupráci.

Death Stranding; screenshot: filmový festival
Hideo Kojima je pravidelnou součástí festivalu nezávislých filmů Tribeca. Na svém Twitteru o sobě dokonce prohlašuje, že je ze 70 % tvořen právě filmy. Ať už to znamená cokoli.

Death Stranding jako hra s poselstvím

Celé povídání zakončil Kojima velmi emotivně. O Death Stranding řekl, že to bude něco velkého, podivného a půjde o metaforu pro náš pochroumaný dnešní svět, a kdyby ani to návštěvníkům festivalu nestačilo, přidal i referenci na současný Brexit. “Chci, aby lidé přemýšleli o svých životech nebo udělali krok zpět, podívali se na svět a řekli si ‘Jasně, tohle je propojení nebo odpojení od světa,‘ jako když někteří lidé tvoří zdi, třeba jako to, co se teď děje v Evropě. Možná ve hře poznáte nějaké podobnosti.”

Kojima spolu s Normanem Reedusem prozradil mnoho zajímavostí, ale že bychom byli nějak výrazně moudřejší, to se říci nedá. Nezbývá než dělat to stejné, co doposud – čekat. Blížící se E3 2019 by mohla něco zajímavého prozradit a třeba se ještě před ní dočkáme avizovaného traileru.

• Zdroje: Gamesradar.com, Segmentnext.com, twitter



Hideo Kojima potvrdil dokončení příběhu a Death Stranding představil dalšímu vývojářskému týmu

• Novinka: 14. 3. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Novinky týkající se PS4 exkluzivity vyvíjené studiem Kojima Productions tentokrát přinesla rádiová stanice J-Wave News, konkrétně jde o rozhovor se samotným Hideem Kojimou, který potvrdil, že příběh hry je dokončený, což koneckonců dokazují i již zmiňované práce na japonském dabingu.

Death Stranding; screenshot: dabing Death Stranding; screenshot: dabingoví herci Death Stranding; screenshot: studio
Zákulisí japonského dabingu Death Stranding. Na twitteru se okamžitě strhla debata o záběru ve studiu. Jde opravdu o Bílý dům?

Kojima nepopřel, že by datum vydání nebylo určeno (ano, uhádli jste, opět ho neprozradil). Tvrdí totiž, že určitý deadline nutí jeho i samotný tým vývojářů určit si správné priority a pracovat na těch aspektech hry, které to nejvíce potřebují. Momentálně probíhají úpravy týkající se hlavně otevřeného světa hry, samozřejmě s Kojimovým testováním každé změny (Death Stranding v současnosti hraje každý den), proto se vývoj titulu prodloužil a datum vydání se mírně posunulo. Hideo však tvrdí, že nejde o výrazný odklad a je to prý úplně běžné i v případě jiných vývojářů.

Zároveň dodává, že každý aspekt hry (a ne jen Death Strandingu) je pro něj maximálně důležitý a nikdy by nevydal titul nesplňující jeho standardy (čímž určitě potěšil nejednoho fanouška). Hideo v rozhovoru zmiňuje i streamování a umělou inteligenci a prý se těší na to, až se hry a filmy začnou prolínat – první vlaštovkou bude možná právě jeho Death Stranding.

Kojima představil Death Stranding Julianu Gerightyovi z Ubisoftu

Zakladatel Kojima Productions už stihl své dílo představit několika vývojářským týmům a jednotlivcům (např. Guerrilla Games či Jordan Vogt-Roberts), nejnověji se k nim přidal kreativní ředitel Ubisoftu Julian Gerighty. Z Death Stranding byl samozřejmě nadšený.

Death Stranding; screenshot: ubisoft, Kojima
Kreativní ředitel Ubisoftu Julian Gerighty na twitter přidal fotografii s Hideem Kojimou, přičemž Death Stranding označil za nadčasový kousek.

• Zdroje: twinfinite, IGN, twitter



Kojima Productions žádá o zaregistrování ochranných známek… a práce na japonském dabingu pokračují

• Novinka: 4. 3. 2018 • Autor: Alexandra Vaníková

Zajímavou informaci spojenou s Death Stranding si pro nás tentokrát připravil Twitter, konkrétně účet s názvem @trademark_bot, který 24. 2. 2019 přinesl zprávu o žádosti o zaregistrování obchodních značek „Social Strand Systém“ a „Strand Game“ společností Kojima Productions. Na internetu se okamžitě strhla diskuze ohledně významu trademarků a začínají se objevovat první teorie o multiplayeru v Death Stranding. Zmiňované obchodní značky totiž s největší pravděpodobností odkazují na online aspekt připravované hry.

Objevily se také spekulace o tom, že multiplayer nebude samostatnou částí v hlavním menu hry, ale bude úzce propojený se singleplayerem, dokonce se mluví o tom, že samotný hráč nedokáže ovlivnit, kdy se v multiplayeru ocitne a prý se hra pro více hráčů spustí až tehdy, kdy se časové osy dvou hráčů navzájem protnou. Koncept je to velmi dobrý a myslím, že by korespondoval s celou ideou hry.

Death Stranding, Hideo Kojima, Maaya Sakamoto, Kenjiro Tsuda
Hideo Kojima s japonskými herci Maayou Sakamoto a Kenjirem Tsudou.

Ani Hideo Kojima nijak nezaostal a hráče, kteří netrpělivě očekávají vydání jeho záhadného díla, potěšil příspěvkem na twitteru. Konkrétně šlo o fotografii Hidea a dvou japonských herců. Ti 27. února navštívili Kojima Productions a absolvovali (další) dabingové nahrávání. Zpěvačka a dabingová herečka Maaya Sakamoto má mnohaleté zkušenosti a svůj hlas propůjčila spoustě postav v animé, filmech nebo videohrách (je to však její první spolupráce s Kojimou). V Death Stranding by podle dostupných informací měla jejím hlasem mluvit postava, která zatím nebyla odhalena..

Její herecký kolega Kenjiro Tsuda taktéž není žádným nováčkem a cizí mu není ani oblast her, pro japonské publikum nadabuje v Death Stranding hlavní postavu – Sama, kterého ztvární Norman Reedus. Další potěšující zprávou je, že práce na japonském dabingu začaly už v prosinci minulého roku, takže… se skutečně blížíme do finále? Nezbývá nám než pevně doufat, že se už brzy dozvíme, zda byly všechny tyto teorie pravdivé.

• Zdroje: dualshockers.commetalgearinformer.com,  gamerant.comYoutube (YongYea)



V reakcích na Death Stranding se nejčastěji skloňuje slovo „dechberoucí“

• Novinka: 18. 2. 2018 • Autor: Alexandra Vaníková

Na twitteru Hermena Hulsta, spoluzakladatele Guerrilla Games (Horizon Zero Dawn), jsme si v lednu mohli všimnout fotografie s Hideem Kojimou, na které drží v rukách záhadnou krabičku. V té se posledně (přesněji před 3 roky) nacházela kopie Decima enginu, který Hideo využívá právě v Death Stranding. Kojima se na začátku roku 2019 do Guerrilla Games s krabičkou vrátil a přinesl v ní 2 hodiny ze svého připravovaného díla. Nečekejte žádné detaily ze hry, nyní se musíme spokojit jen s dojmy týmu v Guerrilla Games, které ale byly více než dobré – nakonec, jejich tweety mluví za vše:

„Nemůžu přestat myslet na to, co jsem dnes měl možnost vidět… poutavé, nádherné, dojemné, tajemné, úžasné, umělecké, vzrušující, podmanivé, fascinující, mistrovské.“ (Horizon Zero Dennis)

„Dnes jsem viděla něco, co mě ohromilo a zanechalo beze slov.“ (Angie Smets)

Death Stranding; prezentace v Guerrilla Games Death Stranding; screenshot: Guillermo del Toro
Další členové týmu Guerrilla Games také doslova oněměli a neskrývali nadšení, když jim Hideo Kojima Death Stranding představoval.

Členové Guerrila Games ale nebyli jediní, kdo měli možnost vidět Kojimův skvost naživo. Režisér a producent Jordan Vogt-Roberts, který je velkým fanouškem videoher i samotného Kojimy a momentálně pracuje na filmovém projektu Metal Gear Solid (pochopitelně s Hideovým požehnáním), se taktéž na svém instagramu pochlubil, že měl možnost si Death Stranding zahrát. Přitom neskrýval nadšení a svůj post zakončil slovy: „YOU. ARE. NOT. READY.“ Uznejte, že na takovou hru se jednoduše nedá netěšit.

Další, kdo si mohl hru vyzkoušet, byl Aki Saito, vedoucí marketingu v Kojima Productions, který hodnocení Death Stranding věnoval tři obsáhlejší tweety. Opět v nich poukazuje na unikátnost celého díla a taktéž na důraz tvůrců na hráčovy pocity. Hra ho postupně úplně pohltila, bez problémů si zvykl na ovládání a poznamenal, že hra je vyvíjena za úrovní technické stránky – cílem Death Stranding je pohltit hráče na úplně jiném a novém levelu, což slyšíme velmi rádi. Saito navíc dodal, že jakmile začnete Death Stranding hrát (smysl prý začne dávat přibližně po 4–5 hodinách hraní), všechny trailery začnou postupně dotvářet celou skládačku a hráč jim začne úplně rozumět.

I když se hráči mohli těšit alespoň z nějakých informací o Death Stranding, nic z příběhu nám představené nebylo… anebo ano? Zatímco Mads Mikkelsen v něm má trošku chaos (a my se mu vůbec nedivíme) a na otázky týkající se Death Stranding neodpovídá vůbec, případně stylem „můžu toho o hře říct hodně, ale v té chvíli by si mě našlo 6 silných japonských chlapů“, Norman Reedus v nedávno poskytnutém rozhovoru trošku své pocity ze hry nastínil, když ji označil za „pozitivní, děsivou a depresivní zároveň“.

Death Stranding, Hideo Kojima, Norman Reedus, Mads Mikkelsen
Osobní asistentka Hidea Kojimy v dubnu minulého roku potěšila fanoušky touto fotkou (a ano, Hideovi v jeho pravé ruce skutečně chybí cigareta a stránky na zemi jsou skutečně vycenzurované).

V podcastu z prosince 2018 dokonce fanoušky potěšil některými informacemi. Postava, které propůjčil svou tváři i hlas, prý trpí fóbií z dotyků a v průběhu hry tato fóbie hlavního protagonistu pomalu opouští s tím, jak hráč postupně „staví mosty“, spojuje se tak s komunitou a dělá důležitá rozhodnutí. Připustil, že by hra mohla vyjít v roce 2019 a nevyloučil ani pokračování. Hideo Kojima je podle jeho slov génius a celý proces spolupráce s ním považuje za jedinečný zážitek. Hru nazval novým druhem filmu s jedinečným konceptem, který by měl lidi spojovat (což potvrzují i slova Madse Mikkelsena z května roku 2018, kdy naznačil, že Death Stranding je „o globální spolupráci hráčů“), což je v dnešní době unikátní nápad a o to víc si výsledek zaslouží pozornost každého hráče.

Datum vydání je stále ve hvězdách, na základě několika zdrojů však můžeme tvrdit, že to, že se Death Stranding dočkáme už tento rok, je skutečně pravděpodobné. Připomenout si můžeme například tweet Troye Bakera, v němž porovnával dvě postavy – Snow Villiersa, kterému ve Final Fantasy propůjčil svůj hlas, a muže se zlatou maskou s krátkým popisem „2009vs2019 …?“ Sám Hideo Kojima nepopřel, že hra vyjde ještě tento rok a Norman Reedus v podcastu z prosince 2018 mluvil o začátku roku 2019. Ať už se rozhodnete věřit jakékoli z těchto informací, rok 2019 rozhodně vypadá velmi slibně.

• Zdroje: gamesradar.com, metro.co.uk, dualshockers.com, Youtube (YongYea), Twitter, Instagram



Nový trailer z Tokyo Game Show představuje novou postavu

• Novinka: 26. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Začíná to už vypadat, že dříve navážeme kontakt s mimozemskou civilizací, Elon Musk dobyje Mars a zjistíme, jestli bylo první vejce nebo slepice, než se něco kloudného dozvíme o chystané akční adventuře (ani tím žánrem si tu ale nemůžeme být úplně jisti) Death Stranding od legendy herního průmyslu Hidea Kojimy. Jeho studio Kojima Productions už nám přineslo nejeden trailer, ale s každým dalším videem vznikají nové otázky a ty stávající zůstávají nezodpovězeny. V tomto stylu pokračuje i nový trailer vydaný na tokijském herním veletrhu Tokyo Game Show, jenž je plný podivností (jak jinak).

Death Stranding – Tokyo Game Show trailer představuje herce Troye Bakera (Trailer)

Na seznamu zvučných jmen, jež se ve hře objeví, přibyla i legenda herního průmyslu, herec, zpěvák a dabér Troy Baker.

Na tomto místě by se slušelo nově vydaný trailer řádně analyzovat a méně znalým čtenářům poskytnout erudovaný vhled do Kojimovy komplikované tvorby, ale ať si trailer pouštíme zpomaleně nebo třeba pozpátku, není se vůbec čeho chytit. Ve videu se objevuje muž se zlatou maskou, který z všudypřítomné černé vody vyvolá obrovské zvíře, které ho evidentně poslouchá. Zvíře má také zlatou masku a jeho fyziologie připomíná psa, ovšem tam kde by měl pod zlatavou maskou být čumák nebo oči, má zvíře zcela jiný… ehm, otvor.

Jednu z postav Death Stranding ztvární herec a dabér Troy Baker

Ale přeci jen něco faktického víme. Kojima v každém traileru představí novou postavu a ani tentokrát tomu není jinak. Alespoň v něčem má jeho tvorba systém. Tajemný muž, který na začátku traileru promlouvá buďto k Samovi nebo ke spoutané postavě, kterou nese na zádech (to je, k čertu, zase co?) je dabován a v tomto případě nejspíše i hrán legendou herního průmyslu. Pokud už nějaký ten pátek hrajete hry, jméno Troy Baker vám je jistě známé. Jeho patrně nejslavnější rolí je Joel z The Last of Us, ale znát ho můžete také z titulů jako je Mass Effect 3, některých dílů série Call of Duty nebo Bioshock Infinite

Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen Death Stranding; screenshot: Guillermo del Toro
Obrázek 1: Mezi již známými jmény dominuje charizmatický dánský herec Mads Mikkelsen. Obrázek 2: V Death Stranding se ukáže také postava, jíž vdechne život režisér a scénárista Guillermo del Toro.

Nic zásadnějšího však trailer neprozradil. Jak se vůbec bude Death Stranding hrát, o čem je příběh, co jsou ony přístroje na zádech a proč vypadá svět tak, jak vypadá? Zatím můžeme jen hádat. Jisté je pouze to, že hra vyjde exkluzivně pro PlayStation konzoli, avšak vůbec bychom se nedivili, kdyby se dočkala vydání až na chystaném PlayStationu 5.



Death Stranding se předvedlo na E3 2018 trailerem obsahujícím záběry z hraní

• Novinka: 13. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Že bude Death Stranding součástí PlayStation konference na E3 2018 v Los Angeles, se čekalo. Že se o hře opět nic kloudného nedozvíme, to se vlastně taky trochu čekalo. Ne, že by se nás Hideo Kojima pokoušel odbýt, právě naopak. Jeho Kojima Productions si nachystalo přes osm minut dlouhý trailer, který je z naprosté většiny sestaven z gameplay záběrů. Ale jak už je zvykem, dávají jen málo odpovědí, zatímco nových otázek stále přibývá. Trailer alespoň více odhalil žánrové zařazení. Death Stranding bude nejspíše akční adventura odehrávající se v otevřeném světě, soudě podle záběrů z různých oblastí. A nebylo by se ani čemu divit, vždyť Death Stranding využívá Decima engine od Guerrilla Games použitý v Horizon Zero Dawn.

Death Stranding; screenshot: open world Death Stranding; screenshot: prostředí
Obrázek 1: Sázka na Decima engine se zdá být více než správná. Obrázek 2: Svět Death Stranding bude nejspíše opravdu rozhlehlý, vzhledem k variabilitě prostředí, které trailer ukazuje.

Druhou evidentní věcí je také trýznivá atmosféra plná samoty, neustálého napětí a strádání. A přestože trailer nakousnul i něco z příběhového zasazení, nejsme o nic moudřejší. Na scénu se dostalo i ono tajemné mimino, které hlavní postava Sam napojí na jakýsi přístroj, jenž mu odhalí přítomnost nepřátel, se kterými se poprvé setkáváme, respektive jsme schopni je vidět. V jednom ze záběrů také Sam vytáhne střelnou zbraň, ale jinak je celý trailer až nečekaně pacifistický, jako by se proti nepřátelům snad ani nedalo bránit.

Nový trailer také naplňuje plán Hidea Kojimy odhalovat postupně nové slavné tváře. Zatímco Norman Reedus, který se zhostil role Sama, je dobře znám (stejně jako charizmatický Mads Mikkelsen), v traileru zažily premiéru dvě nové ženské tváře. V Death Stranding uvidíme francouzskou herečku Léu Seydoux a Američanku Lindsay Wagner. Pokusit se ale vyextrahovat něco více by už bylo spíše věštění z koule, a tak musíme počkat na další drobky, které nám jako hladovým psům Kojima nejspíše velmi plánovaně předhazuje. Datum vydání je přitom stále neznámé a vzhledem k minimu toho, co o hře víme, máme tak trochu obavy, že Death Stranding už nestihne vyjít na PlayStation 4.

Death Stranding; screenshot: Lindsay Wagner Death Stranding; screenshot: Léa Seydoux
Obrázek 1: Herecké osazenstvo Death Stranding se rozrostlo o americkou herečku Lindsay Wagner. Obrázek 2: V traileru se seznámíme také s další posilou – francouzskou herečkou a modelkou Léou Seydoux.


Prší, prší, „Timefall“ leje

• Novinka: 3. 1. 2018 • Autor: Jiří Fait

Pustili jste si trailer ještě jednou? To nevadí, my také. Pojďme se tedy nejprve zaměřit na onen záhadný déšť, který nějakým způsobem manipuluje s časem. Vše, na co dopadne byť jen kapička, začíná během vteřiny rapidně stárnout a následně chřadnout. Tento déšť nepochází z našeho světa a vývojáři Death Stranding jej nazývají „Timefall“. Kojima tvrdí, že Timefall bude nedílnou součástí příběhu.

Death Stranding; Wallpaper: Norman, robotic, hand
Norman Reedus bude v Death Stranding bojovat nejen o cenu pro nejlepšího otce, ale zároveň se pokusí zachránit svět. V cestě mu stojí stínové příšery, magický déšť a Mads Mikkelsen, což jsou pro Sama docela smrtící vyhlídky. Naštěstí, jak se zdá, má k dispozici kapesní mimčo, jehož další schopnosti jistě vyjdou brzy najevo.

Kromě Normana Reeduse (ve hře má jeho charakter jméno Sam), jsou i další postavy navlečeny do jakýchsi zázračných pláštěnek, jež efekt stárnutí zřejmě anulují. Což vlastně prozrazuje, že si je většina lidí v Death Stranding efektu Timefallu dobře vědoma a znají tedy způsob, jak se před ním chránit. Kojima navíc poškádlil prohlášením, že je Sam v tomto ohledu nějak unikátní. Víc k tomu říci nechtěl, jelikož podle jeho slov už prozradil příliš. A co ta jediná slza Normana na konci tralieru? Žádný skrytý význam prý hledat nemáme. Norman Reedus byl v té chvíli prostě smutný...

Smrtí Death Stranding nekončí

Což by byla docela hard core „utilita“, kdyby hra obsahovala permanentní smrt. Zde jde spíše o fakt, že pokud v Death Stranding umřete, neobjevíte se po vzoru většiny her na místě, které se nachází těsně před vaším skonáním. Místo toho poputujete vy a Sam do jakéhosi očistce, jenž existuje někde „mezi“ světy. Zde se budete moci procházet ve first-person perspektivě a dokonce můžete sbírat i různé předměty. Ovšem půjde zřejmě o jakousi „minihru“, takže nemějte obavy, že by se z Death Stranding najednou stalo Far Cry 5. O jaké předměty půjde, není prozatím jisté.

Death Stranding; Wallpaper: soldier, water Death Stranding; Wallpaper: soldiers, mads, mikkelsen
Obrázek 1: Nebezpečné komando, možná přijde i Arnold? Obrázek 2: Elitní tým.

Kojima zmiňuje, že jde o další zvláštní schopnost, jíž Sam disponuje. Dále říká, že se do materiálního světa můžete vrátit kdykoli budete chtít. Oproti jiným hrám se však neocitnete na nějakém checkpointu (jako třeba v sérii Dark Souls), který by se nacházel několik okamžiků před vaší smrtí. Objevíte se přesně tam, kde jste naposledy vydechli. Death Stranding podle Kojimy smrt „akceptuje“, není to krok zpět, ale jde o součást persistentní herní mechaniky. Jako příklad uvedl konec traileru, ve kterém se Norman Reedus nachází na okraji kráteru způsobeného explozí stínového monstra, tedy na místě, kde Sam vlastně „zemřel“. Jiné hry by nás prostě vzali o pár chvil zpátky, kdy kráter ještě neexistoval.

Všemocné mimino a „chňapající“ robotická ruka

Ono prazvláštní dítě uzavřené v průhledném „sarkofágu“ je na tom všem asi to nezajímavější. Jeden z prvních teaseru na E3 2016 ukázal nahého Reeduse, kráčejícího po mrtvé pláži s dítětem v náručí. Další nemluvně se objevilo v ukázce s Madsem Mikkelsenem (což je hlavní záporák hry a svým šíleným zjevem občas připomíná antagonisty ubisoftí série Far Cry) a nakonec i v posledním traileru z The Game Awards. Hideo Kojima potvrdil, že šlo o jedno a to samé mimino.

Death Stranding; Wallpaper: baby, tube Death Stranding; Wallpaper: norman, baby
Obrázek 1: Pouzdro na tajemné dítě, to bude porod. Obrázek 2: Pozoruhodné dítě vyvolává ještě více otázek.

Jak se prozatím zdá, nebude ono záhadné škvrně pouze součástí dějové linky, ale zřejmě půjde o důležitý prvek v gameplayi (ať už to zní jakkoli ujetě). Důvodem by mohl být fakt, že ona chňapající robotická ruka, jež zároveň osvětlovala místo, kde se zrovna pohybovala stínová monstra, ožila v momentě, kdy měl někdo zmiňované dítě u sebe. Ovšem proti dalším otázkám byl již Hideo imunní a neprozradil nic zásadnějšího. My jsme ale rádi za jakýkoli paprsek světla, jež na Death Stranding vrhnul, jelikož jsme prozatím pouze tápali ve tmě a museli se spolehnout na uhozené teorie z internetu, kdy některé byly snad ještě šílenější, než samotný Hideo Kojima.

Co (a o čem) vlastně je Death Stranding?

• Preview: 9. 12. 2017 • Autor: Jiří Fait

To je v skutku dobrá otázka, poněvadž odpověď na ni je přinejlepším mírně nejasná. Jelikož jde o hru od Hidea Kojimi, musíme také počítat s dávkou podivností a nadpřirozena, což ale vůbec nevadí, protože podivnost a Hideo jdou spolu ruku v ruce. Vše, co o ději ve hře víme, jsme převážně zjistili z teaserů, trailerů a sem tam z nějakého interview. Jedno je ovšem jisté – žádná pohádka pro děti to určitě nebude. Spíše očekávejte časté prázdné zíráni na monitor s ústy dokořán a mozkem běžícím v úsporném režimu.

Co víme jistě? Tak například to, že jedním z hlavních protagonistů v této tajemné duchařině bude Norman Reedus, představitel Daryla z The Walking Dead. Tady sice (zřejmě) nebude kosit zombíky pomocí kuše, ale post-apokalyptické světy asi jen tak neopustí, protože prostředí v Death Stranding rozhodně nevypadá nijak zachovale a přívětivě. První reveal trailer odhalil (doslova) nahého Normana v bezvědomí na pláži poseté mrtvými kraby... další události pak nabraly ještě podivnější spád – novorozeně vedle něj, otisky nohou něčeho neviditelného a pět „mozkomorů“ na obzoru.

Death Stranding; Wallpaper: Norman Reedus
Pokud jste si mysleli, že je ve hře Metal Gear Solid všechno přehnané a bizarní, tak jste doposud neviděli záběry z Death Stranding. Například zde se nahý Norman Reedus chystá vykouzlit Patrona. Jen nevíme, kam schoval hůlku.

Vyčíst z tohoto traileru o co v Death Stranding půjde, je úkol spíše pro psychiatra (a my bychom se rádi zúčastnili tohoto sezení), ovšem pár indicií by se zde nalézt dalo. Například vyplavené velryby mohou mít nějakou spojitost se samotným názvem, jelikož „Strand“ je jiné slovo pro beach (pobřeží) a používá se v souvislosti právě s mrtvými velrybami. Pak je zde novorozeně, které se vyskytuje i v dalším traileru, jenž mimo jiné prezentuje antagonistu Madse Mikkelsena (například film Hannibal). V obou případech je zřejmé, že dítě představuje nějaký zásadní prvek v tomto divném světě.

Nesmíme také zapomenout na ty „pupeční šňůry“ táhnoucí se za letadly a z vojáků, černou tekutinu připomínající ropu a prostě všechno kolem křičí „bizarní!“, takže namísto odpovědí se spíše objevují další otázky. Na hře Death Stranding se také nějaký způsobem podílí známý režisér Guillermo del Toro. Jakou úlohu zde bude hrát, zatím není jisté, ale jelikož běží na podobném myšlenkovém pochodu jako Hideo Kojima, tvoří tak dokonale podivné duo.

Gameplay a nový trailer z The Game Awards 2017

Jasné odpovědi nepřinesl ani poslední osmiminutový trailer z letošních cen pro nejlepší hry roku 2017 (The Game Awards). Je stejně tajuplný a nadpřirozený jako ty předešlé a také on v nás zanechal hlubokou stopu, což dobré trailery dělají. Ale pojďme se podívat na to, co o gameplay víme s jistotou. 

Hideo Kojima na Twitteru prohlásil, že se s Death Stranding pokusí překonat tradiční definici žánru „akční“ a „RPG“, jež lze nalézt v podobných hrách. Tedy, jestli tohle někdo dokáže, pak to bude asi Hideo. Každopádně to potvrzuje fakt, že jde o dílo mnohem ambicióznější než všechno, na čem doposud studio Kojima Productions pracovalo. 

Během letošní akce Tokyo Games Show tvůrci řekli, že Death Stranding je hrou s otevřeným světem a obsahuje multiplayerové prvky. Navíc, jak už jsme se několikrát zmínili, jde o titul od Kojimy, takže se zde nešetří přehnanostmi a bláznivými nápady. Kojima osobně tvrdí, že s projektem Death Stranding chce učinit „další krok do herní budoucnosti“. No, při zemi se tedy japonský herní génius rozhodně nedrží, čemuž se v dnešním světě, kde většina vývojářů jede spíše na jistotu, nedá jinak než zatleskat.

Samotný gameplay nebyl doposud nikde zveřejněn, takže v současnosti máme k dispozici jen domněnky a kryptické popisy. Jako například ten, kdy Hideo v jednom z rozhovoru pro web Wired poukázal na důležitost pupečních šňůr, jež se vyskytovaly v ukázkách. Prozradil, že hráčům bude Death Stranding z počátku připadat povědomě – jako akční hra s otevřeným světem. Ale po nějaké chvíli začnou nacházet rozdíly. Věci, se kterými se v doposud žádné hře nesetkali, a třeba také to, že příběh je o propojeností mezi lidmi po celém světě. Což opět není zrovna odpověď, jakou bychom si přáli a která by dostatečně odpověděla na otázku „o co sakra v Death Stranding jde ?!“

Death Stranding; Wallpaper: Mads Mikkelsen Death Stranding; Wallpaper: tajemná panenka

Technická stránka Death Stranding a datum vydání

Asi jste si už všimli, že Death Stranding vypadá opravdu náramně. Důvodem je spolupráce Kojima Productions se společností Guerrilla Games, kteří mají na svědomí výborný Horizon Zero Dawn. Obě hry běží na enginu Decima (což je oficiální název pro engine pohánějící Guerrilla tituly). Jejich spolupráce tímto ovšem nekončí. Většina hráčů ví, že HZD byl poněkud barevnější, než tomu bude u Death Stranding. Kojima proto musel provést několik modifikací, aby engine upravil k obrazu svému, a hotovou verzi zdrojového kódu přeposlal zase zpátky na ústředí Guerrilla Games, takže z toho těží obě firmy.

Kojima potvrdil, že se na Death Stranding usilovně pracuje, ale datum vydání je prozatím v nedohlednu. Možná někdy ke konci roku 2018, ale moc na to nespoléhejme. Dokud neuvidíme nějakou gameplay ukázku, nemůžeme si být ničím jistí. Hra je momentálně vyvíjená exkluzivně pro PS4, jelikož jsme se ale u titulů od Kojimi dočkali později i PC verzí, není vyloučeno, že si Death Stranding zahrajeme i na stolních počítačích. Bohužel to ovšem vypadá, že majitelé Xboxu zůstanou na suchu.

Death Stranding; Wallpaper: tajemný muž Death Stranding; Wallpaper: Norman Reedus Death Stranding; Wallpaper: mrtvé zvíře

4,7 60×
Death Stranding: Directors Cut - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční
929,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0108
4,8 110×
Death Stranding - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus
Cenová bomba
464,- Ušetříte 303,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: MSX463
4,8 2 953×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - White
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, pro PS5, bezdrátový, dotykový panel se světelnou lištou po stranách, ergonomický design, tlačítko Create, vestavěný reproduktor a mikrofon, haptická odezva, adaptivní triggery. gyroskop a akcelerometr
1 689,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005DS1
4,8 2 953×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Midnight Black
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, černá barva
2 765,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 21.06.2025
Objednací kód: MSX005DS2
4,8 2 953×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Cosmic Red
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva,
1 699,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005DS3
4,8 629×
PlayStation 5 Media Remote
Dálkový ovladač pro PlayStation 5, snadné ovládání streamovacích služeb, bílý
649,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005RE1
4,8 629×
PlayStation 5 HD Camera
Webkamera - kvalita záběrů ve Full HD, integrovaný podstavec, funkce pro odstranění/oříznutí pozadí, 120 × 189 × 68 mm
1 499,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005HDC1
4,8 629×
PlayStation 5 DualSense Charging Station
Stojan na herní ovladač - nabíjecí, pro 2 ovladače PS5 DualSense, bílá barva
659,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005ST1
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon