Alza.cz
Zobrazit katalog

Diablo Immortal (RECENZE PC open bety) – Zábavná diablovka prolezlá mikrotransakcemi

• Autor: Filip Němec

S Diablo Immortal je to jako na houpačce. Po oznámení hry se strhla lavina nenávisti za to, že jde pouze o free to play titul pro mobilní telefony. S prvními gameplay záběry ale řada kritiků zařadila zpátečku a nakonec i na popud hráčů vychází Diablo Immortal také na PC. Jenže po vydání hry přišel tvrdý střet s realitou, respektive s hrou, která je nechutně prolezlá mikrotransakcemi. Jak na tom ve skutečnosti Diablo Immortal je, zjistíte v naší recenzi otevřené PC bety.

Anno 1800: New World Rising; screenshot: cover

zdroj: Blizzard Entertainment

Diablo Immortal ve zkratce

    Diablo Immortal

  • Žánr: Akční RPG/MMORPG, hack and slash
  • Vývojář: NetEase, Blizzard Entertainment
  • Vydavatel: Blizzard Entertainment
  • Čeština, česká lokalizace: Ne

  • Datum vydání a platformy: 2. 6. 2022 na PC (beta), iOS a Android

Diablo Immortal (RECENZE PC open bety) – Obsah článku

  1. Svět Sanctuary nás opět vítá
  2. Na první pohled staré dobré Diablo
  3. Diablo Immortal koketuje s MMORPG žánrem
  4. Jak se Diablo Immortal hraje na mobilu
  5. Endgame, to je, oč tu běží
  6. Mikrotransakce potápí celé Diablo Immortal
  7. Dohrát příběh a ruce pryč
  8. Recenze PC open beta Diablo Immortal: hodnocení
  9. HW nároky pro Diablo Immortal PC

Svět Sanctuary nás opět vítá


Ihned po spuštění Diablo Immortal na vás dýchne známá atmosféra. Stylizace velmi podobná třetímu dílu, stejné ovládání i podobné herní mechaniky. Že jde v jádru o mobilní hru připomíná méně propracovaný vizuál či jednodušší RPG systém. Nejde tak sice o vymodlené Diablo 4, ale po stránce hratelnosti jde o kvalitní odbočku… pokud tedy dáme stranou extrémně nátlakovou monetizaci, ke které se brzy dostaneme.

Diablo Immortal; wallpaper: cover

zdroj: Blizzard Entertainment

Příběh Diablo Immortal četnými pomrknutími potěší zejména fanoušky série, na druhou stranu ale není pro celou značku nijak důležitý.

Pokud jste ale zatím žádné Diablo nehráli, pojďme se nejdříve mrknout na samotnou hru. Stejně jako zbytek série je Diablo Immortal akční RPG odehrávající se ve fiktivním světě zvaném Sanctuary, který je odpradávna zmítán válkou mezi démony a anděly. Jeden z nejmocnějších démonů Diablo je sice zrovna mimo hru, protože příběh je zasazen mezi konec Diabla II: Lord of Destruction a začátek Diabla III, přesto je městečko Wortham napadené hordami kultistů a nemrtvých.

Příběhem vás bude provázet samotný Deckard Cain, ikona celé Diablo série, který vás vyšle do dálav světa Sanctuary vyhledat úlomky zničeného srdce hory Arreat, jež lákají zlé entity s cílem opět probudit ve světě zlo. Samotný příběh není natolik epický jako v případě předchozích dílů, zato fanouškům série neustále staví do cesty známé postavy, události či oblasti a jde tak o velmi podařený fan service. Hra je navíc ke stažení zdarma, takže se může zdát, že jde pro příznivce akčních RPG o jasnou volbu.

Diablo Immortal; gameplay: Deckard Cain Diablo Immortal; gameplay: Pavouci

zdroj: vlastní

Povědomá paleta barev, známé postavy a také recyklace některých vizuálních prvků a textur. V Diablo Immortal budou znalci série jako doma.

Na první pohled staré dobré Diablo


To stejné jde říci o hratelnosti, která se téměř nezměnila. Postupem v příběhu a masakrováním stovek pekelných zplozenců zvyšujete úroveň své postavy a sbíráte lepší a lepší vybavení, odemykáte nové dovednosti a vytváříte si buildy co nejvíce padnoucí vašemu hernímu stylu. Dlouhotrvající hratelnost se i tentokrát snaží podpořit šestice známých tříd: barbar, křižák, lovec, mnich, čaroděj a nekromancer.

Za každou z tříd se hraje hodně odlišně, přesto si troufnu říct, že za všechny zhruba stejně komfortně. Vyzkoušel jsem si jak klasické damage dealery na dálku, jako je mág, tak i postavy útočící převážně z blízka. Kvůli mobilním kořenům hry jsem měl strach z ovládání, ale snad právě díky mobilním fundamentům, a tedy přítomnosti silného automatického míření, se hra ovládá skvěle i na myši a klávesnici. Pochopitelně ale můžete připojit gamepad, který hratelnosti Diabla sedí možná úplně nejlépe.

Diablo Immortal; gameplay: souboj, crusader Diablo Immortal; gameplay: souboj, Fallen Matriarch

zdroj: vlastní

Zatímco na mobilních telefonech Diablo Immortal vizuálně exceluje, na PC jde o slabý průměr.

Kde však mobilní původ autoři nedokázali zapřít, je grafické zpracování. I na maximální detaily vypadá PC verze přinejlepším průměrně. Kromě horších textur a chybějících detailů zamrzí i skromnější level design omezený výkonem telefonů. Na zábavné hratelnosti to neubírá, jen je s tím třeba počítat.

Diablo Immortal koketuje s MMORPG žánrem


Kde se naopak Diablo Immortal odvrací od předchozích dílů, je snaha obohatit stávající RPG hratelnost o zážitek z MMO her. Celé Sanctuary, až na výjimky ve formě příběhových singleplayer dungeonů, tak obýváte spolu s dalšími hráči jako v klasickém MMORPG, což podporuje efekt živoucího světa, rozumím však tomu, že tyto novoty některým harcovníkům série nebudou příliš po chuti.

Nechybí klasická kooperace až pro 4 hrdiny, ve které se mohou spojit hráči třímající v rukou mobilní telefon i ti hrající na PC. Mezi oběma platformami se vám bude přenášet i váš aktuální progres, takže můžete v hraní pokračovat třeba na cestách. Přínosem jsou také speciální mise ve stylu raidů až pro 8 hráčů [původně jsme v recenzi uváděli 6 hráčů, za chybu se omlouváme, pozn. red.]. Mně osobně se ale nejvíce líbí větší snaha provázat jednotlivé skilly a buildy celé party. Takže když spoluhráč třeba sešle na okolní nepřátele zpomalující krystal, váš mág do něj může nasměrovat svůj paprsek a ten se od krystalu začne odrážet a zraňovat několik nepřátel současně.

Diablo Immortal; gameplay: MMO Diablo Immortal; gameplay: souboj, mage

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Že jde skutečně do určité míry o MMO dokazuje i zalidněnost měst. Obrázek 2: Kombinování skillů je jednou z největších lahůdek hratelnosti Diablo Immortal.

Novinky se kromě PvE režimů, zaměřených ještě více na kooperaci, nevyhnuly ani PvP. Větší důraz na kompetitivní hraní ale stejně jako částečný přerod v MMORPG může komunitu rozdělovat. S MMO podstatou, a tím pádem skutečností, že musíte být neustále online, souvisí také to, že pro hraní s přáteli musíte být všichni na stejném serveru. Postavy bohužel nejdou přenášet na další servery, kterých je poměrně hodně.

Jak se Diablo Immortal hraje na mobilu


Ačkoli jde o recenzi PC verze nacházející se aktuálně ve fázi otevřené bety a hře tak promíjíme občasné a většinou drobné technické problémy jako jsou poklesy snímkování, nechceme opomenout ani mobilní verzi hry. K mému překvapení se Diablo Immortal na malém displeji mobilního telefonu či tabletu hraje výborně. Ovládání je velmi pohodlné a na to, kolik hra obsahuje funkcí a zobrazuje informací přímo na displeji, mi nedělalo problém po odchodu z domu pokračovat v hraní na mobilu, aniž bych nějak výrazně cítil diskomfort oproti hře na PC.

Diablo Immortal; gameplay: mobil - inventář Diablo Immortal; gameplay: mobil - gameplay

zdroj: vlastní

I na malé obrazovce se Diablo Immortal dobře ovládá a všechny důležité prvky jsou snadno přístupné.

Nejen ovládání je ale povedené, na poměry mobilních her totiž vypadá Diablo Immortal nádherně, čemuž dopomůžete dodatečným stažením mnoha grafických balíčků, které si z vaší paměti ukousnou přes 12 GB, což je tedy pořádná porce.

Optimalizace na různé stroje je víc než obstojná. Svižně jede Diablo Immortal jak na slabších telefonech, tak i na mém Samsungu Galaxy S20+, kde jsem mohl nastavit na maximum prakticky všechny detaily, vyhlazování a 60 fps. Možnosti nastavení připomínají spíše velké PC tituly než mobilní hru, a tak v tomto směru nelze jinak než Diablo Immortal pochválit.

Diablo Immortal Samsung Galaxy S20+ gameplay: crusader story mission (NO COMMENTARY) I GEM

zdroj: vlastní

Po stránce hratelnosti se Diablu Immortal na mobilech dá vyčítat jen máloco.

Endgame, to je, oč tu běží


Jak už bylo napsáno, pointou hry, a je jedno, jestli hrajete na PC nebo na mobilním telefonu, ale není dostat se jen na konec příběhu. Stejně jako přechozí díly také Diablo Immortal vás bude neustále zasypávat hromadami lootu a toužit tak budete pouze po jednom – vylepšit svou postavu na maximum. Proto se i po konci příběhu pouštíte do dalších aktivit či opakujete už ty hotové, jen abyste svého hrdinu oblékli do té nejlepší zbroje.

Herní hantýrkou jde o takzvaný endgame. Část hry, kde autoři musí správně vybalancovat přísun nového obsahu, zábavnou hratelnost a často také nutnost opakovat již absolvované části hry třeba na vyšší obtížnost nebo s různými modifikátory. A právě zde vstupuje do hry fakt, že Diablo Immortal je free to play titul obsahující mikrotransakce. Tuny mikrotransakcí. A pokud chcete Diablo Immortal hrát i po dokončení příběhu a vylepšovat svou postavu, budete platit. Hodně.

Diablo Immortal; gameplay: inventář

zdroj: vlastní

Dokud se budete držet příběhové kampaně, můžete svou postavu obléct do vzácné zbroje a drahých kamenů bez jediné utracené koruny. Kdokoli se však odváží vkročit do endgame části, bude muset vytáhnout peněženku.

Mikrotransakce potápí celé Diablo Immortal


Ačkoli to původně autoři radikálně odmítali a dokonce slibovali, že mikrotransakce nebudou ovlivňovat zážitek z hraní a budou plně dobrovolné, endgame část Diablo Immortal rozhodně není free to play, ale pay to play. Hra obsahuje v podstatě všechny formy mikrotransakcí, na které si jen můžete vzpomenout. Počínaje těmi klasickými, jako je battle pass či kosmetická vylepšení, až po zákeřné techniky, jako je záměrně matoucí používání několika herních měn či „výhodné“ balíčky obsahující vícero odlišných předmětů s obtížně stanovitelnou hodnotou.

Způsobů, jak se autoři budou pokoušet z vás tahat peníze, je nespočet, ale pojďme si ukázat jeden z těch nejpodlejších. Nejlepší možnou výbavu, označenou jako legendary, lze získat z Challenge Riftů, což jsou procedurálně generované dungeony. Abyste ovšem mohli do riftu vstoupit a měli šanci po jeho dokončení získat nějaký kus legendární výbavy, potřebujete tzv. Legendary Crests. Jenže ten získáte pouze jeden měsíčně z placeného battle passu, popřípadě si můžete jeden měsíčně koupit od obchodníka ve městě. Chcete se do riftu, který dokončíte za pár minut, vydávat častěji? Tak to si musíte Legendary Crests koupit v eshopu pěkně za své.

Diablo Immortal; gameplay: Eternal orbs Diablo Immortal; gameplay: materiály

zdroj: vlastní

Hra velmi „šikovně“ kombinuje několik různých herních měn, takže velmi rychle ztratíte pojem o korunové respektive eurové hodnotě vašich nákupů.

Zde ale příběh nekončí. Legendary Gems získané z riftů sloužící k upgradu legendární výbavy se vyskytují v několika úrovních vzácnosti, přičemž ty nejlepší mají pět hvězdiček z pěti. Ovšem šance na získání takového gemu je 0,5 %, respektive jedna ku dvěma stům. Ano, v průměru byste museli absolvovat rift 200x, abyste získali jeden pětihvězdičkový Legendary Gem. Na základě toho jeden z hráčů například spočítal, že plné vylepšení postavy by vás mohlo vyjít na zhruba 2,5 milionu korun. Internet už je navíc plný příběhů hráčů, kteří investovali i přes 100 000 Kč a nezískali jediný pětihvězdičkový gem.

Autorům to ale očividně nestačí, a tak si ještě pomáhají skrytými pomůckami. Hráči, kteří již stihli nahrát stovky hodin například zjistili, že obsahuje limitace, díky kterým se po určité době hraní sníží šance na získání určitých předmětů nebo někteří bossové přestanou po několikátém poražení dávat odměny. Což je jen další způsob, jak autoři nutí hráče k otevření peněženky. A takhle by se dalo ještě dlouho pokračovat. Nemluvě o tom, že popsaný systém Legendárních Crestů a Gemů jsou jen dobře zamaskované loot boxy, ostatně proto je Diablo Immortal zakázáno v Nizozemsku a Belgii.

Diablo Immortal; gameplay: loot

zdroj: vlastní

Autoři vás neustále zasypávají lootem. Kamkoli klinete, něco dostanete. Ale pro skutečné vylepšování postavy nad rámec příběhové kampaně vám nebude stačit ani kdybyste do hry investovali všechen svůj čas.

Dohrát příběh a ruce pryč


Co to vše znamená? Hned několik věcí. Za prvé Diablo Immortal je pay to play. Pokud chcete hrát dál a mít lepší a lepší výbavu, musíte si kupovat Legendary Crests, leda že by vám stačil ten jeden měsíčně od obchodníka ve městě, takže byste hráli tak pět minut za měsíc. Jenže, a co je možná ještě horší, díky PvP režimům, z nichž ten první se vám odemkne na 55. úrovni, je Diablo Immortal také pay to win. Zkrátka a dobře, kdo si nakoupí Legendary Crests a nafarmí Legendary Gems, bude mít i tu nejlepší legendární výbavu a ta v soubojích proti dalším hráčům představuje zásadní výhodu.

Diablo Immortal je tak obrovským zklamáním, které bolí ještě o to více, že jde po stránce hratelnosti o zábavnou hru hodnou svého jména. Blizzard však celé Diablo Immortal naprosto zabil chamtivými mikrotransakcemi, kvůli kterým hru opouštějí i ti největší fanoušci série.

Doporučit Diablo Immortal můžeme pouze těm, kteří se chtějí po dohrání kampaně se světem Sanctuary rozloučit, i když i ti v druhé polovině příběhu začnou narážet na bariéry, které je nepustí do další mise, dokud postavu nevylepší zdlouhavým grindováním zkušeností o dalších pět úrovní. A že hledáte typickou diablovskou endgame zábavu? Pokud se máte rádi a nechcete přijít na mizinu, Diablo Immortal po dohrání kampaně odinstalujte.

• Zdroje: Vlastní


Diablo Immortal (RECENZE PC open bety)


Hodnocení

Tato recenze byla napsána pro open beta PC verzi hry Diablo Immortal.

Diablo Immortal; recenze

Diablo Immortal

BEZ DOPORUČENÍ: Pokud si chcete projít příběhovou kampaň a zjistit, co se ve světě Sanctuary odehrávalo mezi druhým a třetím dílem, pak dostanete kvalitní Diablovku. Běda vám však, pokud se budete chtít pustit do endgame obsahu. V době psaní tohoto článku je Diablo Immortal ztělesněným peklem pay to play a pay to win, takže pokud doma nemáte tiskárnu na peníze (a spoustu volného času), počkejte si raději na Diablo 4.

Klady

  • Klasická Diablo hratelnost
  • Dobré ovládání na PC i mobilu
  • Technicky skvěle zvládnutá mobilní verze
  • Velké množství obsahu
  • Cross play a cross save
  • Povedená integrace MMO prvků

Zápory

  • Natahování kampaně grindovacími přestávkami v příběhu
  • Po dohrání kampaně se bez utrácení peněz dál nedostanete
  • I s ustavičným placením vás čeká zdlouhavý grind
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Diablo Immortal PC



Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10/11 64-bit Windows 10/11 64-bit
Procesor Intel Core i3 | AMD FX-8100 Intel Core i5 | AMD Ryzen 5
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460 | ATI Radeon HD 6850 | Intel HD Graphics 530 NVIDIA GeForce GTX 770 | AMD Radeon RX 470
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk

• Zdroj: us.battle.net (16. 6. 2022)

S jakým herním PC na Diablo Immortal?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4070 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4070 / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - R7 / RX7800XT / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - R7 / RX7800XT / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Diablo Immortal

V Diablo Immortal potvrzena šestice hratelných charakterů

• Novinka: 5. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec

Během loňského BlizzConu, kdy všichni čekali na ohlášení Diablo IV, byla verze pro mobilní zařízení s Androidem, popř. pro iPhony, přijata velmi vlažně až odmítavě. Tvůrci však po prvotním šoku nezahodili celý koncept do koše, ale dále na něm pracovali a letos předvedli překvapivě lákavou podívanou. Diablo Immortal by mohlo uspokojit všechny fanoušky světa Sanctuary na jejich telefonech (a tabletech?) v rámci MMO akčního RPG pro až čtyři hráče brouzdající dungeony. V něm si zahrajeme za všechny postavy z Diabla III, tedy barbara, kouzelníka, křižáka, lovce démonů, mnicha a nekromanta s jejich ženskými alternativami.

Diablo Immortal – BlizzCon 2019 (Gameplay)

V rámci konference BlizzCon 2019 se tvůrci Diablo Immortal pochlubili s ročním progresem. Otázkou je, proč vývojáři nevyčkali s oznámením na letošní ročník, protože společně s ohlášením Diablo IV by se dočkali vlídnějšího přijetí.

Příběhově se vrátíme před události třetího dílu po zničení srdce hory Arreat, čímž se otevřely brány všemu pekelnému svinstvu a neřádstvu do země lidí. Nepřátel k porcování tedy bude víc než dost, což je základní předpoklad k pořádné diablovce. Co ovšem můžeme čekat dále? Mimo loni představené stromy dovedností si tvůrci z NetEase připravili pro každou postavu ultimátní dovednost, která na krátkou chvíli posílí vaše základní útoky nesmírnou silou. V praxi se to projeví výbuchem energie okolo postavy a nesmírným masakrem v řadách pekelných stvůr.

Lootujeme pro obměnu dovedností

Jako velmi zajímavá se mi jeví mechanika unikátních předmětů, které vedle různých atributů dokáží proměnit dovednosti hrdinů. Klasický fireball kouzelnice se tak může změnit v ledový orb nebo lovcovy šípy v granáty. Díky tomu by se mohly vytvářet různé strategie pro vedení postavy a měla by se tak zajistit variabilita. Na druhou stranu je tady strašák mikrotransakcí, jež se u Diablo Immortal jako free-to-play dají očekávat. Pamatujete na aukční dům v Diablo III? Nedivil bych se, kdyby vám tvůrci chtěli setové a unikátní předměty prodat, protože vám ne a ne padnout.

Diablo Immortal; screenshot: démon
Nabíjené ultimátní dovednosti v Diablo Immortal budou sloužit k probití se nepřáteli během nejkritičtějších momentů.

Na tzv. drop rate si hráči určitě hodně posvítí a bylo by velkým přešlapem Blizzardu, popř. studia NetEase, kdyby se nechali zlákat mamonem peněz od svých věrných příznivců. Ale znáte to, u podobných titulů musíte nečisté praktiky očekávat, protože z dobré vůle se free-to-play tituly nevyvíjí. Na přímou otázku o monetizaci totiž dávají tvůrci vyhýbavou, politicky korektní odpověď, že jim v současnosti jde o samotnou hratelnost a spravedlivě vybudovanou ekonomiku titulu chystají až na jeho spuštění tak, aby uspokojila veterány i nováčky ve světě Sanctuary.

Grafický posun mobilních titulů?

Není bez zajímavosti sledovat také audiovizuální stránku Diablo Immortal, protože oproti loňským záběrům můžu s klidným srdcem říct, že mobilní spin-off vypadá opravdu dobře. Hodně se svým laděním přibližuje stylu Diablo III a dokonce se dají pozorovat stejné vzory předmětů v nově designovaných lokacích, z nichž se mi nejvíce líbí hřbitov Ashwold. Opravdu by mě zajímalo, jaký typ mobilů bude schopen tuhle grafickou nálož zobrazovat bez zasekávání obrazu a přehřívání zařízení. Tipnul bych si spíše na hraní na tabletech, které přece jen oplývají silnějším hardwarem, ale vše bude záležet na optimalizaci.

Diablo Immortal; screenshot: kouzelnice Diablo Immortal; screenshot: barbar
Z grafického hlediska se Diablo Immortal řadí k předním mobilním hrám. Uvidíme, která zařízení jej zvládnou rozjet.

Největším zápřahem na jednotlivá zařízení bude koordinace multiplayeru pro až čtyři hráče. Tvůrci z NetEase ve videu z BlizzConu 2019 představili jednu z možných událostí, jež lze ve společnosti přátel plnit. V rámci Haunted Carriage budete bránit prokletý kočár před nájezdy pekelných zplozenců. Podobných módů určitě dostaneme více než dost, protože pravidelné dodávání obsahu by mohlo být jedním z prostředků, jak udržet pozornost a zájem hráčské obce. O Diablo Immortal zatím nemáme další informace, ale titul plánovaný zřejmě na příští rok pro vás budeme nadále sledovat.

• Zdroje: Blizzard News

Diablo Immortal – Oznámení

  1. Bylo oznámení mobilního Diablo Immortal překvapením?
  2. Po stopách komunitní nevraživosti
  3. Jak se Diablo Immortal hraje?
  4. Spasí mobilní Diablo asijský trh?

Bylo oznámení mobilního Diablo Immortal překvapením?

• Oznámení: 6. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Je fér hned na začátku článku přiznat barvu – jsem fanoušek série Diablo od jeho druhého dílu (k prvnímu jsem se dostal později), nahrány mám stovky hodin a třetí pokračování jsem přijal docela nadšeně, i když jsem byl nakonec rád, že trh s předměty zmizel. K Diablo III se ve chvílích volna rád vrátím a beru jej jako takový spolehlivý oddech. Na doporučení Štěpána z naší redakce se chystám na konzolovou verzi pro PS4 a těším se na jeho recenzi mlácení pekelníků v Diablo 3: Eternal Collection na Nintendo Switch. Tolik ke všem budoucím komentářům o mé předpojatosti.

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjela situace kolem Blizzconu a že vývojáři dali jasně najevo, že čtvrtý díl oblíbené hack & slash zatím nevyjde, jsem od amerického svátku všech milovníků Diablo, Warcraft, Starcraft, Heartstone a Overwatch mnoho nečekal. Přiznám se, že oznámení nové postavy, nebo ještě lépe nového datadisku, bych přivítal s nadšením, protože sezóny v Diablo III jsou v poslední době omíláním jednoho a toho samého, což ve mně evokuje mlácení prázdné slámy.

Diablo Immortal; screenshot: Barbar Diablo Immortal; screenshot: Crusader Diablo Immortal; screenshot: Wizzard

Obrázek 1: Barbarian je pro mě ikonická postava, s níž se setkáme ve všech třech dílech a nyní také v Diablo Immortal. Obrázek 2: Jednotlivé charaktery by měly dostat v mobilní verzi nové skilly, Crusader by měl umět vláčet nepřátele za koněm. Obrázek 3: Uvidíme, zda v Diablo Immortal bude možné měnit pohlaví, nebo zda zůstane zachována podoba čarodějky jako v druhém díle.

Mnohem reálnější kontury však mělo podobně jako v případě Warcraft III oznámení remaku jedničky nebo dvojky, ostatně vzhledem k 20. výročí, resp. po zavedení starého Tristramu do současně nejaktuálnějšího dílu, by se to nevymykalo logice. Podobné predikce měla před slavnostním večerem také komunita. Myslím, že právě pro ně znamenalo odhalení Diablo Immortal největší šok, který doteď vydýchávají. Z pohledu vývoje trhu ovšem nejde o žádné překvapení, navíc s ohledem k asijskému vývojáři, který bude podle všeho na titulu pracovat.

Po stopách komunitní nevraživosti

Blizzard totiž poprvé půjčil jednu ze svých značek externímu studiu, kterým je čínský mobilní gigant na poli herních aplikací NetEase. A možná právě zde vězí pověstné jablko sváru. Vývojáři ze země nebeského draka, mající svou pobočku také v Severní Americe, jsou totiž pověstní tituly s krutou pay-to-win mechanikou. Pokud jste se s ní ještě nesetkali u singleplayerových verzí her, vězte, že se jedná často o aplikace distribuované zdarma, jejichž jádrem je otravovat hráče a ztěžovat jim postup hrou tak dlouho, dokud si nezaplatí za zlepšováky, jež jim situaci usnadní. Fanoušci se tak, zřejmě po právu, obávají, že místo kvalitního prémiového titulu dostanou pouze klon některé předchozí hry čínských autorů s důrazem na pofidérní monetizaci a krutý grind.

Diablo Immortal – gameplay trailer

Gameplay trailer Diablo Immortal vyvolal řadu reakcí, z nichž většina nebyla po chuti Blizzardu. Nelze se však komunitě divit, že se bojí prostého reskinu jiných her od NetEase. Sami posuďte rozdíly mezi Diablo a jejich projektem Last Bless

Detektivní práce komunity se po oznámení Diablo Immortal rozjela naplno – ta do posledního okýnka gameplay trailer analyzovala, aby zjistila, co by měla novinka Blizzardu přinést. A světe div se, netrvalo dlouho a na scéně se objevily obrázky z projektů od NetEase – Last Bless, Crusaders of Light či Endless of God, které jako by z oka vypadly aktuálním snímkům z mobilního Diabla. Už jen možnost reskinu s lehce poupraveným herním modelem je dostatečně pobuřující, abychom si na Blizzardu mohli začít chladit žáhu, ale to americkému vydavatelskému gigantovi zřejmě nestačilo.

Blizzard se totiž rozhodl nasadit problematickému oznámení korunu a během pár dní se transformovat z jednoho z nejrespektovanějších studií v symbol zlé korporace, jež se může směle postavit vedle EA, Microsoftu nebo svého partnera Activisionu. Marketingové a PR oddělení zřejmě nezvládlo obrovskou míru nepříznivých reakcí, což vedlo k odčítání disliků na youtube a mazání kritických a negativních komentářů na fóru. To už člověku orientujícímu se v prostředí počítačových her zkrátka hlava nebere a můžeme pouze čekat, kam se „diablogate“ dále posune.

Diablo Immortal; screenshot: gameplay Diablo Immortal; screenshot: Demon Hunter Diablo Immortal; screenshot: multiplayer

Obrázek 1: Vizuál Diablo Immortal se přibližuje ve zjednodušené podobě třetímu dílu. Obrázek 2: Smrtící tanec Demon Huntera by měl fungovat také v mobilní verzi. Obrázek 3: Diablo Immortal samozřejmě počítá s podporou hry pro více uživatelů. Dle všeho by to mohlo být jedno z hlavních lákadel – pobít řadu pekelných stvůr o přestávce může ulevit od stresu před písemkou.

Potenciálně (velmi) nespokojená fanouškovská základna totiž patří k práci vývojáře velkého titulu stejně jako bezesné noci těsně před jeho vydáním. Stačí jen mít pevný postoj v kramflecích a jasnou tvůrčí vizi, kterou rozlícené fanoušky uklidníte. Jenže z tváří otců série Diablo při oznamování nového projektu sebevědomé přesvědčení nečišelo. Slavnostní chvilka doprovázená bučením z publika bude navždy spojena s nejistými pohledy prezentujících, díky nimž můžeme tušit, že Diablo Immortal jejich srdeční záležitostí zřejmě nebude. Přitom možná stačilo na prezentaci Immortalu navázat krátkým teaserem po vzoru Bethesdy na E3 2018, která tak dosáhla toho, že její mobilní Elder Scrolls Blades nevyvolal přívalovou vlnu hněvu přítomného publika (složeného v drtivé většině z PC a konzolových hráčů). Poučení pro příště?

Jak se Diablo Immortal hraje?

Sami vývojáři dle zdrojů webů Game Informer a PC Gamer očekávali negativní přijetí, ale rozhodně ne takovou smršť odmítavých emocí, které se na hlavu autorů spustily. Ve všem tom chaosu upadla v zapomnění zmínka, že se pracuje na dalších projektech ze světa Diablo, za nimiž se může skrývat nový obsah do třetího dílu, remastery starších kousků či plnohodnotná čtyřka, jež snad časem dorazí na naše disky. Přitom novináři mobilní titul nijak zvlášť nekritizují.

Na Blizzconu si jej mohl vyzkoušet třeba Nathan Greyson, šťastlivec z webu Kotaku, a pokud budeme věřit jeho názoru, tak Diablo Immortal nebude tak špatnou hrou, jak si ji představují její odpůrci. Přesto se musíme smířit s tím, že počet možností v hratelnosti bude značně omezen. Prozatím je k dispozici cca dvanáctka skillů pro každé povolání, z níž si hráč vybere 5 aktivních schopností. Přes veškerý (byť mírný) optimismus na akci přítomných novinárů se ovšem obávám malé komplexnosti, která prostě musí destilovat původní principy, aby vše bylo hratelné přes dotykovou obrazovku.

Diablo Immortal; screenshot: porovnání s Last Bless

Srovnání titulů od NetEase se Diablo Immortal zřejmě nevyhne. Například zaměřování plošných kouzel vypadá absolutně nezměněno.

Greyson sám hodnotí hratelné demo jako velmi snadné, bez jakéhokoliv záseku a relativně plynulé. To ovšem platí pro mobilní hry s plánem monetizování bez výjimky. Z úvodu zaháčkovat uživatele a pak na něj přitlačit, aby byl nucen zaplatit za lepší výbavu, povýšení dovedností apod. Prozatím se o bližším finančním modelu mobilního Diablo nic neví, bude záležet na šikovnosti novinářů, jaké dokážou z autorů vymámit za informace. Ani relativně pozitivní odborné ohlasy komunitu zatím však nepřesvědčily. Nepřesvědčí jí zřejmě ani samotný Blizzard (pokud tedy za správnou metodu komunikace nepovažuje mazání komentářů).

Spasí mobilní Diablo asijský trh?

Člověk by si až řekl, že s takovým stigmatem nechtěné hry se musí Diablo Immortal stát jasným komerčním propadákem, jenž dá Blizzardu, potažmo Activisionu, za vyučenou. Obávám se ovšem, že opak bude pravdou. Mobilní rubačka střihnutá širokým příběhovým zázemím totiž poputuje také na asijský trh, který po ní skočí jako hladový pes a bude do něj dobrovolně ládovat své peníze. Vždyť na podobných titulech se společnost NetEase vypracovala během několika let v jednoho z lídrů místního trhu.

Diablo Immortal – cinematic trailer

Cinematic trailer má tradičně vysokou kvalitu a atmosférou přitáhne ke světu Sanctuary řadu nových fanoušků.

Myslím si ale, že po Diablo Immortal zřejmě nakonec sáhnou také mnozí jeho dnešní zapřisáhlí nepřátelé z řad komunity. Dle rozhovoru s tvůrci Wyattem Chengem a Joe Hsuem, jež vedli kolegové z Gamespotu, se totiž máme těšit na přiblížení příběhového pozadí mezi koncem Diablo II: Lord of Destruction a začátkem Diablo III. Jsem si vědom, že někteří fanoušci si raději počkají na knižní zpracování (pokud bude), ale dost lidí napětí nevydrží a podlehne svodům dalších osudů ze světa Sanctuary.

Přes všechna  negativa pojící se s oznámením mobilního Diabla budu však s předvídáním budoucího vývoje velmi opatrný. Produkt společnosti NetEase si na sebe určitě vydělá, o to se postarají miliony obyvatel Číny, Korejského poloostrova a Japonska. Nad přijetí západním hráčstvem visí ovšem velkým otazníkem. Je dost možné, že se na hříčku Immortal brzy zapomene, protože Blizzard pod tlakem vystoupí s dalším projektem ze světa Diablo. Čekají se zmíněné remaky, popř. čtvrtý díl, jenž by nespokojeným fanouškům dozajista zavřel ústa. Situaci pro vás budeme pečlivě sledovat.

4,5 17×
Diablo IV - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus
Cenová bomba
1 099,- Ušetříte 400,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX732
4,9 15×
Diablo IV - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold
Cenová bomba
1 099,- Ušetříte 432,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: MXO680
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon