Vyneseme. Zapojíme. Vyneseme. Zapojíme.

Diablo Immortal (NOVINKA) se potichu připomněl na BlizzConu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Letošní ročník konference BlizzCon doprovázela řada kontroverzí, jimž jasně vévodilo nemístné chování vůči podporovatelům Hongkongu. Možná proto se mobilní spin-off milované značky Diablo s podnázvem Immortal neprosadil na hlavní stage, protože jej vyvíjí čínská společnost NetEase a po loňském faux pas už si v Blizzardu řekli, že průšvihů bylo pro letošek dost. Přesto se na mnohými zavrhovanou hru nezapomnělo, i když se krčila ve stínu silnějšího bratříčka Diabla IV.

NovinkyOznámení

Diablo Immortal; screenshot: cover
Alza Magazín

Diablo: Immortal (hra) | Diablo (IP)

Akční RPG, hack and slash Diablo: Immortal je součástí herní série Diablo. Titul vyvíjí studio NetEase a Blizzard Entertainment, který je zároveň vydavatelem. Hra by měla dorazit během roku 2020 na mobilní telefony se systémem Android a iOS bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage

Části článku:


V Diablo Immortal potvrzena šestice hratelných charakterů

• Novinka: 5. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec

Během loňského BlizzConu, kdy všichni čekali na ohlášení Diablo IV, byla verze pro mobilní zařízení s Androidem, popř. pro iPhony, přijata velmi vlažně až odmítavě. Tvůrci však po prvotním šoku nezahodili celý koncept do koše, ale dále na něm pracovali a letos předvedli překvapivě lákavou podívanou. Diablo Immortal by mohlo uspokojit všechny fanoušky světa Sanctuary na jejich telefonech (a tabletech?) v rámci MMO akčního RPG pro až čtyři hráče brouzdající dungeony. V něm si zahrajeme za všechny postavy z Diabla III, tedy barbara, kouzelníka, křižáka, lovce démonů, mnicha a nekromanta s jejich ženskými alternativami.

Diablo Immortal – BlizzCon 2019 (Gameplay)

V rámci konference BlizzCon 2019 se tvůrci Diablo Immortal pochlubili s ročním progresem. Otázkou je, proč vývojáři nevyčkali s oznámením na letošní ročník, protože společně s ohlášením Diablo IV by se dočkali vlídnějšího přijetí.

Příběhově se vrátíme před události třetího dílu po zničení srdce hory Arreat, čímž se otevřely brány všemu pekelnému svinstvu a neřádstvu do země lidí. Nepřátel k porcování tedy bude víc než dost, což je základní předpoklad k pořádné diablovce. Co ovšem můžeme čekat dále? Mimo loni představené stromy dovedností si tvůrci z NetEase připravili pro každou postavu ultimátní dovednost, která na krátkou chvíli posílí vaše základní útoky nesmírnou silou. V praxi se to projeví výbuchem energie okolo postavy a nesmírným masakrem v řadách pekelných stvůr.

Lootujeme pro obměnu dovedností

Jako velmi zajímavá se mi jeví mechanika unikátních předmětů, které vedle různých atributů dokáží proměnit dovednosti hrdinů. Klasický fireball kouzelnice se tak může změnit v ledový orb nebo lovcovy šípy v granáty. Díky tomu by se mohly vytvářet různé strategie pro vedení postavy a měla by se tak zajistit variabilita. Na druhou stranu je tady strašák mikrotransakcí, jež se u Diablo Immortal jako free-to-play dají očekávat. Pamatujete na aukční dům v Diablo III? Nedivil bych se, kdyby vám tvůrci chtěli setové a unikátní předměty prodat, protože vám ne a ne padnout.

Diablo Immortal; screenshot: démon
Nabíjené ultimátní dovednosti v Diablo Immortal budou sloužit k probití se nepřáteli během nejkritičtějších momentů.

Na tzv. drop rate si hráči určitě hodně posvítí a bylo by velkým přešlapem Blizzardu, popř. studia NetEase, kdyby se nechali zlákat mamonem peněz od svých věrných příznivců. Ale znáte to, u podobných titulů musíte nečisté praktiky očekávat, protože z dobré vůle se free-to-play tituly nevyvíjí. Na přímou otázku o monetizaci totiž dávají tvůrci vyhýbavou, politicky korektní odpověď, že jim v současnosti jde o samotnou hratelnost a spravedlivě vybudovanou ekonomiku titulu chystají až na jeho spuštění tak, aby uspokojila veterány i nováčky ve světě Sanctuary.

Grafický posun mobilních titulů?

Není bez zajímavosti sledovat také audiovizuální stránku Diablo Immortal, protože oproti loňským záběrům můžu s klidným srdcem říct, že mobilní spin-off vypadá opravdu dobře. Hodně se svým laděním přibližuje stylu Diablo III a dokonce se dají pozorovat stejné vzory předmětů v nově designovaných lokacích, z nichž se mi nejvíce líbí hřbitov Ashwold. Opravdu by mě zajímalo, jaký typ mobilů bude schopen tuhle grafickou nálož zobrazovat bez zasekávání obrazu a přehřívání zařízení. Tipnul bych si spíše na hraní na tabletech, které přece jen oplývají silnějším hardwarem, ale vše bude záležet na optimalizaci.

Diablo Immortal; screenshot: kouzelnice Diablo Immortal; screenshot: barbar
Z grafického hlediska se Diablo Immortal řadí k předním mobilním hrám. Uvidíme, která zařízení jej zvládnou rozjet.

Největším zápřahem na jednotlivá zařízení bude koordinace multiplayeru pro až čtyři hráče. Tvůrci z NetEase ve videu z BlizzConu 2019 představili jednu z možných událostí, jež lze ve společnosti přátel plnit. V rámci Haunted Carriage budete bránit prokletý kočár před nájezdy pekelných zplozenců. Podobných módů určitě dostaneme více než dost, protože pravidelné dodávání obsahu by mohlo být jedním z prostředků, jak udržet pozornost a zájem hráčské obce. O Diablo Immortal zatím nemáme další informace, ale titul plánovaný zřejmě na příští rok pro vás budeme nadále sledovat.

• Zdroje: Blizzard News

Diablo Immortal – Oznámení

  1. Bylo oznámení mobilního Diablo Immortal překvapením?
  2. Po stopách komunitní nevraživosti
  3. Jak se Diablo Immortal hraje?
  4. Spasí mobilní Diablo asijský trh?

Bylo oznámení mobilního Diablo Immortal překvapením?

• Oznámení: 6. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Je fér hned na začátku článku přiznat barvu – jsem fanoušek série Diablo od jeho druhého dílu (k prvnímu jsem se dostal později), nahrány mám stovky hodin a třetí pokračování jsem přijal docela nadšeně, i když jsem byl nakonec rád, že trh s předměty zmizel. K Diablo III se ve chvílích volna rád vrátím a beru jej jako takový spolehlivý oddech. Na doporučení Štěpána z naší redakce se chystám na konzolovou verzi pro PS4 a těším se na jeho recenzi mlácení pekelníků v Diablo 3: Eternal Collection na Nintendo Switch. Tolik ke všem budoucím komentářům o mé předpojatosti.

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjela situace kolem Blizzconu a že vývojáři dali jasně najevo, že čtvrtý díl oblíbené hack & slash zatím nevyjde, jsem od amerického svátku všech milovníků Diablo, Warcraft, Starcraft, Heartstone a Overwatch mnoho nečekal. Přiznám se, že oznámení nové postavy, nebo ještě lépe nového datadisku, bych přivítal s nadšením, protože sezóny v Diablo III jsou v poslední době omíláním jednoho a toho samého, což ve mně evokuje mlácení prázdné slámy.

Diablo Immortal; screenshot: Barbar Diablo Immortal; screenshot: Crusader Diablo Immortal; screenshot: Wizzard

Obrázek 1: Barbarian je pro mě ikonická postava, s níž se setkáme ve všech třech dílech a nyní také v Diablo Immortal. Obrázek 2: Jednotlivé charaktery by měly dostat v mobilní verzi nové skilly, Crusader by měl umět vláčet nepřátele za koněm. Obrázek 3: Uvidíme, zda v Diablo Immortal bude možné měnit pohlaví, nebo zda zůstane zachována podoba čarodějky jako v druhém díle.

Mnohem reálnější kontury však mělo podobně jako v případě Warcraft III oznámení remaku jedničky nebo dvojky, ostatně vzhledem k 20. výročí, resp. po zavedení starého Tristramu do současně nejaktuálnějšího dílu, by se to nevymykalo logice. Podobné predikce měla před slavnostním večerem také komunita. Myslím, že právě pro ně znamenalo odhalení Diablo Immortal největší šok, který doteď vydýchávají. Z pohledu vývoje trhu ovšem nejde o žádné překvapení, navíc s ohledem k asijskému vývojáři, který bude podle všeho na titulu pracovat.

Po stopách komunitní nevraživosti

Blizzard totiž poprvé půjčil jednu ze svých značek externímu studiu, kterým je čínský mobilní gigant na poli herních aplikací NetEase. A možná právě zde vězí pověstné jablko sváru. Vývojáři ze země nebeského draka, mající svou pobočku také v Severní Americe, jsou totiž pověstní tituly s krutou pay-to-win mechanikou. Pokud jste se s ní ještě nesetkali u singleplayerových verzí her, vězte, že se jedná často o aplikace distribuované zdarma, jejichž jádrem je otravovat hráče a ztěžovat jim postup hrou tak dlouho, dokud si nezaplatí za zlepšováky, jež jim situaci usnadní. Fanoušci se tak, zřejmě po právu, obávají, že místo kvalitního prémiového titulu dostanou pouze klon některé předchozí hry čínských autorů s důrazem na pofidérní monetizaci a krutý grind.

Diablo Immortal – gameplay trailer

Gameplay trailer Diablo Immortal vyvolal řadu reakcí, z nichž většina nebyla po chuti Blizzardu. Nelze se však komunitě divit, že se bojí prostého reskinu jiných her od NetEase. Sami posuďte rozdíly mezi Diablo a jejich projektem Last Bless

Detektivní práce komunity se po oznámení Diablo Immortal rozjela naplno – ta do posledního okýnka gameplay trailer analyzovala, aby zjistila, co by měla novinka Blizzardu přinést. A světe div se, netrvalo dlouho a na scéně se objevily obrázky z projektů od NetEase – Last Bless, Crusaders of Light či Endless of God, které jako by z oka vypadly aktuálním snímkům z mobilního Diabla. Už jen možnost reskinu s lehce poupraveným herním modelem je dostatečně pobuřující, abychom si na Blizzardu mohli začít chladit žáhu, ale to americkému vydavatelskému gigantovi zřejmě nestačilo.

Blizzard se totiž rozhodl nasadit problematickému oznámení korunu a během pár dní se transformovat z jednoho z nejrespektovanějších studií v symbol zlé korporace, jež se může směle postavit vedle EA, Microsoftu nebo svého partnera Activisionu. Marketingové a PR oddělení zřejmě nezvládlo obrovskou míru nepříznivých reakcí, což vedlo k odčítání disliků na youtube a mazání kritických a negativních komentářů na fóru. To už člověku orientujícímu se v prostředí počítačových her zkrátka hlava nebere a můžeme pouze čekat, kam se „diablogate“ dále posune.

Diablo Immortal; screenshot: gameplay Diablo Immortal; screenshot: Demon Hunter Diablo Immortal; screenshot: multiplayer

Obrázek 1: Vizuál Diablo Immortal se přibližuje ve zjednodušené podobě třetímu dílu. Obrázek 2: Smrtící tanec Demon Huntera by měl fungovat také v mobilní verzi. Obrázek 3: Diablo Immortal samozřejmě počítá s podporou hry pro více uživatelů. Dle všeho by to mohlo být jedno z hlavních lákadel – pobít řadu pekelných stvůr o přestávce může ulevit od stresu před písemkou.

Potenciálně (velmi) nespokojená fanouškovská základna totiž patří k práci vývojáře velkého titulu stejně jako bezesné noci těsně před jeho vydáním. Stačí jen mít pevný postoj v kramflecích a jasnou tvůrčí vizi, kterou rozlícené fanoušky uklidníte. Jenže z tváří otců série Diablo při oznamování nového projektu sebevědomé přesvědčení nečišelo. Slavnostní chvilka doprovázená bučením z publika bude navždy spojena s nejistými pohledy prezentujících, díky nimž můžeme tušit, že Diablo Immortal jejich srdeční záležitostí zřejmě nebude. Přitom možná stačilo na prezentaci Immortalu navázat krátkým teaserem po vzoru Bethesdy na E3 2018, která tak dosáhla toho, že její mobilní Elder Scrolls Blades nevyvolal přívalovou vlnu hněvu přítomného publika (složeného v drtivé většině z PC a konzolových hráčů). Poučení pro příště?

Jak se Diablo Immortal hraje?

Sami vývojáři dle zdrojů webů Game Informer a PC Gamer očekávali negativní přijetí, ale rozhodně ne takovou smršť odmítavých emocí, které se na hlavu autorů spustily. Ve všem tom chaosu upadla v zapomnění zmínka, že se pracuje na dalších projektech ze světa Diablo, za nimiž se může skrývat nový obsah do třetího dílu, remastery starších kousků či plnohodnotná čtyřka, jež snad časem dorazí na naše disky. Přitom novináři mobilní titul nijak zvlášť nekritizují.

Na Blizzconu si jej mohl vyzkoušet třeba Nathan Greyson, šťastlivec z webu Kotaku, a pokud budeme věřit jeho názoru, tak Diablo Immortal nebude tak špatnou hrou, jak si ji představují její odpůrci. Přesto se musíme smířit s tím, že počet možností v hratelnosti bude značně omezen. Prozatím je k dispozici cca dvanáctka skillů pro každé povolání, z níž si hráč vybere 5 aktivních schopností. Přes veškerý (byť mírný) optimismus na akci přítomných novinárů se ovšem obávám malé komplexnosti, která prostě musí destilovat původní principy, aby vše bylo hratelné přes dotykovou obrazovku.

Diablo Immortal; screenshot: porovnání s Last Bless

Srovnání titulů od NetEase se Diablo Immortal zřejmě nevyhne. Například zaměřování plošných kouzel vypadá absolutně nezměněno.

Greyson sám hodnotí hratelné demo jako velmi snadné, bez jakéhokoliv záseku a relativně plynulé. To ovšem platí pro mobilní hry s plánem monetizování bez výjimky. Z úvodu zaháčkovat uživatele a pak na něj přitlačit, aby byl nucen zaplatit za lepší výbavu, povýšení dovedností apod. Prozatím se o bližším finančním modelu mobilního Diablo nic neví, bude záležet na šikovnosti novinářů, jaké dokážou z autorů vymámit za informace. Ani relativně pozitivní odborné ohlasy komunitu zatím však nepřesvědčily. Nepřesvědčí jí zřejmě ani samotný Blizzard (pokud tedy za správnou metodu komunikace nepovažuje mazání komentářů).

Spasí mobilní Diablo asijský trh?

Člověk by si až řekl, že s takovým stigmatem nechtěné hry se musí Diablo Immortal stát jasným komerčním propadákem, jenž dá Blizzardu, potažmo Activisionu, za vyučenou. Obávám se ovšem, že opak bude pravdou. Mobilní rubačka střihnutá širokým příběhovým zázemím totiž poputuje také na asijský trh, který po ní skočí jako hladový pes a bude do něj dobrovolně ládovat své peníze. Vždyť na podobných titulech se společnost NetEase vypracovala během několika let v jednoho z lídrů místního trhu.

Diablo Immortal – cinematic trailer

Cinematic trailer má tradičně vysokou kvalitu a atmosférou přitáhne ke světu Sanctuary řadu nových fanoušků.

Myslím si ale, že po Diablo Immortal zřejmě nakonec sáhnou také mnozí jeho dnešní zapřisáhlí nepřátelé z řad komunity. Dle rozhovoru s tvůrci Wyattem Chengem a Joe Hsuem, jež vedli kolegové z Gamespotu, se totiž máme těšit na přiblížení příběhového pozadí mezi koncem Diablo II: Lord of Destruction a začátkem Diablo III. Jsem si vědom, že někteří fanoušci si raději počkají na knižní zpracování (pokud bude), ale dost lidí napětí nevydrží a podlehne svodům dalších osudů ze světa Sanctuary.

Přes všechna  negativa pojící se s oznámením mobilního Diabla budu však s předvídáním budoucího vývoje velmi opatrný. Produkt společnosti NetEase si na sebe určitě vydělá, o to se postarají miliony obyvatel Číny, Korejského poloostrova a Japonska. Nad přijetí západním hráčstvem visí ovšem velkým otazníkem. Je dost možné, že se na hříčku Immortal brzy zapomene, protože Blizzard pod tlakem vystoupí s dalším projektem ze světa Diablo. Čekají se zmíněné remaky, popř. čtvrtý díl, jenž by nespokojeným fanouškům dozajista zavřel ústa. Situaci pro vás budeme pečlivě sledovat.

i Mohlo by vás zajímat
iPodívejte se na všechny články z herní sekce. Další novinky ze světa her, esportu a technologií naleznete na facebooku a instagramu Alza Gaming.

Diablo Immortal by mohl dorazit v průběhu roku 2020 na Android a iOS. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.


Diablo III: Eternal Collection - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a RPG edice obsahuje hru Diablo 3 a datadisky Reaper of Souls a Rise of the Necromancer

-37% 1 499,-
949,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW085
Diablo III: Eternal Collection - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus edice obsahuje hru Diablo 3 a datadisky Reaper of Souls a Rise of the Necromancer

599,-
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MSX528
Diablo III: Eternal Collection - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold edice obsahuje hru Diablo 3 a datadisky Reaper of Souls a Rise of the Necromancer

599,-
Můžete mít ihned na prodejně Mělník
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MXO506
Diablo II (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Battle,net, žánr: akční a RPG

280,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001981
0
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací