AD schízovačka Xiaomi launch

Jaký DVD přehrávač do auta vybrat?

Zobrazit katalog

Sledování DVD filmů v autě je stále oblíbenou zábavou dětských i dospělých spolujezdců. Jaké jsou druhy DVD přehrávačů do auta a jaké jsou praktické rozdíly mezi nimi? Jakou variantu mám v kterém případě zvolit a kolik mě to bude stát? Na všechny tyto dotazy vám odpovíme v tomto článku.

DVD do auta

Jak funguje přenosný DVD přehrávač do auta

První možností, jak sledovat filmy za jízdy v autě, jsou multimediální DVD přehrávače. Ty se dělí na dvě kategorie: klasické přenosné DVD přehrávače, které můžete stejně tak vzít do letadla či do vlaku, nebo přímo specializované DVD přehrávače do auta, které se montují do kabiny vozu.

Jako zobrazovací technologie se u těchto zařízení výhradně používá LCD displej.

Přenosné DVD přehrávače vypadají v zaklapnutém stavu jako klasické, menší laptopy. Po otevření si však již hned všimnete prvních rozdílů: místo kláves na vás vykoukne víko od DVD mechaniky a malý základní ovládací panel. S monitorem zase lze, oproti notebooku, otáčet do všech stran.

Pokud budete chtít přehrávač používat jako DVD do auta, můžete jej třeba spolucestujícímu položit na klín, což ovšem není optimální varianta.

Mnohem lepší je DVD přehrávač do auta uchytit na palubní desku, aby se mohl dívat spolucestující vedle řidiče, nebo připevnit přehrávač na jednu ze zadních části opěradel či do mezery mezi sedadly.

Přenosný DVD přehrávač

tohoto přenosného DVD přehrávače se zadní část monitoru zahákne na speciální držák umístěný na opěrce a spodní část přístroje bude volně přístupná, včetně mechaniky a ovladacích tlačítek. Rovněž si u tohoto modelu, disponujícím DVB-T tunerem, můžete všimnout antény.

Obvykle se zařízení připevňuje k držáku zcela otevřené, a proto DVD přehrávač do auta působí dojmem „visícího notebooku.“ Ovládací panel je tak snadno dostupný, navíc je možné zařízení ovládat i dálkovým ovladačem, který má většina přehrávačů v balení.

Při výběru přenosného DVD přehrávače do auta nikdy nezapomeňte ověřit, zda má váš vybraný model v příslušenství připevňovací držák či držáky, abyste třeba v předvečer cesty do Chorvatska s dětmi nezjistili, že v balení není, a vy jej tak nemuseli za pět minut dvanáct shánět.

iZjistěte, v jaký den a čas je dobré s dětmi vyrazit na cestu do Chorvatska autem.

Speciální DVD přehrávače do auta nabízejí dvě obrazovky

Oproti klasickým cestovním přehrávačům vypadají speciální DVD přehrávače do auta trochu jinak: vizuálně připomínají spíše tablety, ale nejmarkatnějším rozdílem je, že se prodávají po dvou obrazovkách v jednom balení.

To proto, abyste je mohli upevnit rovnou na dvě opěrky – což je praktické ve chvíli, kdy víte, že na zadních sedadlech budete pravidelně vozit nejméně dva pasažéry, třeba děti.

Tento typ zařízení, označovaný někdy jako DVD přehrávač na opěrku, je odnímatelný a lze jej vzít kdykoliv domů (pokud parkujete přes noc venku, je to dobrá prevence proti zlodějům).

DVD přehrávač do auta

Takto vypadá DVD přehrávač do auta o dvou displejích, když jej rozbalíte a připevníte na opěradla. Jak se vám tato možnost užití DVD přehrávače do auta líbí?

Existuje ale ještě jedna varianta DVD přehrávače do auta: jedná se o klasické opěrátko, v němž je DVD přehrávač přímo zabudován. Výhodou přehrávače DVD v opěrce je jednoduchá instalace – stačí ho vyměnit za původní opěrku auta a máte hotovo – žádné držáky není třeba instalovat.

Navíc tento DVD přehrávač do auta je v opěrce přímo zapuštěný, takže na rozdíl od výše zmíněných dvou typů ani trochu nevyčuhuje.

Srovnání obou typů DVD přehrávačů do auta

Co se týče technických parametrů, DVD přehrávače do auta na opěrku zaostávají za přenosnými DVD přehrávači na cesty. Zatímco přenosné přehrávače mají většinou rozlišení displeje 800 × 480 či 1 024 × 600 pixelů, přístroje určené na opěrky aut mají standardně rozlišení 800 × 480, některé modely dokonce jen 480 × 234 pixelů.

Vzhledem k tomu, že na opěrku auta se budeme ve většině případů dívat z větší vzdálenosti než na přehrávač na klíně, menší rozlišení by vadit nemuselo. V dnešní době je i přesto taková hodnota velmi nízká, uvážíme-li, že jsou běžně dostupné tablety s rozlišením i 6× vyšším (Full HD).

iJak můžete dále zabavit děti v autě, aby nezlobily? Dozvíte se v našem článku Cestování autem s dětmi a jak ho zpříjemnit.

Rozdíl je zřetelný i u funkcí: některé přenosné DVD přehrávače disponují DVB-T tunerem, takže dokáží chytat vysílání klasických televizních stanic. To rovněž DVD přehrávače na opěrku auta nedokáží.

Drtivá většina DVD přehrávačů do auta, bez ohledu na typ, disponuje USB portem, takže nemusíte sledovat jen filmy na DVD, ale můžete si pouštět i videa z flash disku. Nekteré mají navíc i slot na SD karty. Jenom si vždy ověřte, zda vaše zařízení podporuje požadovaný formát videa.  

Velikost displejů obou typů DVD přehrávačů do auta dosahuje mezi 7" a 10" úhlopříčky. Cenově se přenosné přehrávače i DVD na opěrky pohybují mezi 1 499 a 5 399 Kč, takže se jedná o vcelku dostupná zařízení.

Stropní DVD přehrávače do auta alias stropní monitory

Stropní displeje možná znáte z luxusních autobusů. Při spuštění se jejich obrazovka otevírá dolů směrem do interiéru.

Tento typ DVD přehrávače do auta můžete mít ve svém voze také, ovšem užijí si jej jen spolujezdci na zadních sedadlech, jelikož vpředu není kvůli zpětnému zrcátku možné přehrávač namontovat.

Řidič

Oproti předešlé kategorii přenosných či montovatelných DVD přehrávačů do auta je výběr stropních přehrávačů mnohem rozmanitější. Některé z prémiových modelů dokonce disponuje LED podvícením displeje, takže je můžeme označit za regulérní LED televize do auta.

Stropní přehrávače nabízejí spoustu možností

Vybírat můžete také podle velikosti displeje. Úhlopříčka stropních přehrávačů se běžně pohybuje od 8" do 19", ale pokud chcete, můžete si klidně koupit i stropní DVD přehrávač do autobusu s úhlopříčkou 23" – za předpokladu, že jej do svého auta nasoukáte.

Pokud jde o možnosti přehrávání, většina stropních DVD přehrávačů do auta zvládne všechny běžné videoformáty, ty dražší typy nemají prakticky problém s jakýmkoliv kodekem.

iPokud vás také zajímá sledování filmů doma, přečtěte si třeba náš článek Co je Blu-ray?, v němž se dozvíte celou řadu informací o tomto formátu.

Některé modely stropních DVD přehrávačů do auta disponují DVB-T tunerem, takže na nich můžete sledovat televizní vysílání. Zda jej má i vámi vyhlédnutý model si ale raději ověřte. Stejně tak si musíte dopředu ověřit, jestli váš vybraný kus disponuje bezdrátovým dálkovým ovladačem, protože to u stropních DVD přehrávačů do auta také nemá každý model.

Autorádia s DVD přehrávačem

Koupě autorádia s DVD přehrávačem je dobrou možností, jak sledovat videa z prvních dvou sedadel auta. Jedná se o pohodovou variantu, protože jen strčíte DVD do mechaniky a můžete v klidu sledovat film.

Autorádio s DVD přehrávačem

Autorádio lze rovněž použít jako přehrávač DVD do auta. Užitek přinese především řidiči a spolujezdci na prvním sedadle. U některých modelů slouží obrazovka i jako GPS navigace.

Moderní autorádia navíc mají i USB porty, takže prostřednictvím flash disku můžete sledovat i jiné video soubory. Pokud máte v autě výkonnou zvukovou aparaturu, půjde zvuk videa samozřejmě přes ni, čímž si můžete přímo v autě vytvořit malé „domácí“ kino.

DVD přehrávač do auta v rádiu má ale i své nevýhody. Například relativně malý LCD displej (velikosti se pohybují mezi 6,2 až 7") či absenci DVB-T tuneru, takže na televizní vysílání můžete zapomenout. Autorádia s DVD také disponují bezpečnostním opatřením, jež zabraňuje sledování filmů za jízdy.

Co se týče cenové relace, autorádia s DVD se pohybují od 7 000 do 22 000 korun – ovšem vyšší investice nijak nezaručí kvalitnější video projekci: u dražších autorádií platíte třeba za zabudovanou GPS navigaci a další vychytávky, které s přehráváním videií vůbec nesouvisí. 

Tablet dokáže klasický DVD přehrávač do auta zastoupit

Na úplný závěr si řekneme ještě jednu možnost, jak „vytvořit televizi do auta“ a zároveň se obejít bez přehrávače DVD.

Tablety sice nedisponují DVD mechanikou, ale protože přehrají skoro všechny soubory, které do něj přesunete z počítače nebo je jednoduše koupíte přes internet, dokáží DVD přehrávač do auta plnohodnotně suplovat.

iPlánujete koupit dětem tablet na cestování autem? Dobré tipy najdete v našem článku Jak vybrat tablet pro děti.
Disponuje-li tablet navíc připojením k internetu nebo mu ho nasdílíte přes váš mobil, můžete sledovat YouTube nebo využít služeb internetových televizí či videoték. Možnosti tabletu se tak ještě více rozšíří. Pamatujte však, že sledování videí na tabletu v autě může rychle vyčerpat vaše mobilní data.

Tablet se sluchátky

Pokud vybíráte tablet s ohledem na sledování filmů v autě, nabídka je opravdu široká. Vybírat můžete mezi úhlopříčkami 7 až 12,9" (bavíme se „jen“ o klasických tabletech, PC tablety jsou kategorie sama pro sebe), jež se cenově pohybují od 2 000 do cca 40 000 Kč.

Tablety většinou nabízejí rozlišení 1 024 × 600, 1 280 × 800 či 1 920 × 1 200 pixelů, ale i vyšší. Pokud jde o zvuk, disponují tablety nejen reproduktory, ale i výstupy na sluchátka, takže jsou ke sledování filmů či videí v autě bez problémů použitelné.

Stačí jen držák na tablet do auta

Abyste mohli sledovat videa na tabletu v autě pokud možno co nejpohodlněji, stačí vám buď závěsný organizér do auta, nebo držák: můžete koupit buď držák na opěrku hlavy (pro spolujezdce na zadním sedadle), nebo na palubní desku. Cenově se organizéry i držáky pohybují od 199 do přibližně 2 000 korun.

Klasický DVD přehrávač do auta vs. tablet

A co zjistíme, když srovnáme přehrávače DVD do auta s tabletem?

Běžné přenosné i přímo určené přehrávače do vozu jsou primárně konstruovány na přehrávání DVD disků za jízdy, takže fungují v autě fungují okamžitě a spolehlivě. Což je dobré především při cestování s malými dětmi, které ještě nejsou tolik počítačově gramotné.

Tablety jsou přenosné, ale zase nejsou vyloženě určeny na sledování filmů za jízdy v autě (na pár minut taxíkem ano, ale ne na několikahodinovou cestu) – byť díky speciálním organizérům a držákům lze sledování v autě vylepšit.

Internetová zábava

U tabletů, které oproti přehravačům DVD do auta mají přístup k internetu, má divák mnohem více svobody při výběru, na co koukat. S datovou sítí 4G LTE bude navíc sledování on-line videí plynulejší.

Možná jste také zaregistrovali rozdíly v rozlišení displejů mezi DVD přehrávači do auta a tablety: to je sice pravda, ale faktem je, že tablet primárně držíte přímo před obličejem, zatímco na obrazovky přehrávačů DVD do auta koukáte s větší vzdálenosti. Navíc: při tak vysokých rozlišeních již nebývá rozdíl tolik patrný.

Při výběru musíte zohlednit, jak často budete vézt spolujezdce v autě, kolik jich bude, kde konkrétně budou sedět, zda to jsou děti či dospělí, kolik jste ochotni investovat apod. Jedno je ale jisté: nabídka je široká a rozhodně je z čeho vybírat.

Produktové tipy: Přenosné DVD přehrávače

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací