Fallout 76 (RECENZE) – Předčasně vypuštěný titán

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Poslední dny jsme trávili v postapokalyptické pustině Falloutu 76, do níž nám Bethesda umožnila zavítat v rámci uzavřené bety již před dvěma týdny. Jak se od té doby nejnovější projekt tohoto herního giganta změnil a v čem se přesně liší finální verze od té, kterou jsme vám představili detailně v našich dojmech, si můžete přečíst v této recenzi.

Fallout 76; main

Fallout 76 (hra) | Fallout (IP)

Akční RPG, survival Fallout 76 je prequel k předchozím dílům herní série Fallout. Hru vyvíjí Bethesda Game Studios a vydává společnost Bethesda Softworks. Fallout 76 vyšel 14. 11. 2018 na PC, PS4 a Xbox One bez českého překladu. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Fallout 76 | Recenze Fallout 76: Wastelanders | Recenze Fallout: Desková hra | Téma: Co je špatně na největším propadáku loňského roku?

Fallout 76 (PC) – Recenze

 1. Je čas vydat se do nového světa
 2. Západní Virginie je rájem dobrodruhů
 3. Co lokace, to unikátní příběh
 4. Bez přátel se v Fallout 76 často zapotíte
 5. Definovat svou postavu budete v Fallout 76 za pomoci kartiček
 6. Za atomy si základnu rozhodně nepostavíte
 7. Plná verze Fallout 76 dorazí zřejmě za několik měsíců
 8. Recenze Fallout 76: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro Fallout 76 PC

Je čas vydat se do nového světa

• Recenze: 19. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Atomová válka byla něčím nečekaným, nikdo skutečně nevěřil tomu, že některá z velmocí sáhne po rudém tlačítku a vyšle ke svým sokům rakety přenášející atomové hlavice. Některý z mocných se však nakonec odhodlal a vyslal je vstříc strategickým bodům nepřítele. Jen málokdo se stihl schovat do protiatomových krytů vybudovaných před válkou, většina lidí se během chvíle změnila v prach. Přežít se podařilo jen těm, kteří nikdy neměli moc velkou důvěru v hlavní vedení, takže se zavčasu ukryli do podzemních měst vybudovaných společností Vault-Tec. Stejně jako mnoho jiných jsem i já po řadu let hnil v temnotách. Nyní však opět nastal čas opustit zatuchlé prostory Vaultu 76, jež nám doposud byly domovem a vydat se osidlovat válkou zničený svět s vidinou lepších zítřků.

Fallout 76 – Ghoul City (vlastní gameplay)

Většinu měst ve světě Fallout 76 obývají monstra, která je ze svých jen tak pazourů nepustí.

Ještě předtím, než opustíte prostory legendárního Vaultu 76, musíte vaší postavě vytvořit identifikační kartu krytu. Bethesda tímto prvkem cílí na kreativní jedince, jimž nestaví do cesty prakticky žádné překážky. Asi nejvíce je propracována úprava hlavy, na níž toho můžete nastavit skutečně hodně. Po nadefinování obličeje si lze zformovat třeba tlustého černocha, na němž bude téměř vše vypadat malé, extrémně malého asiata či na kost vyhublého bělocha, který se zřejmě nedávno vrátil z redukčního tábora, kde to se snižování váhy trošku přehnali. Třebaže by to jeden zpočátku neřekl, na vzhledu tu celkem záleží, takže je dobré obětovat čas a stvořit něco, nač se budete chtít po řadu následujících hodin koukat.

Jakmile si sbalíte potřebnou výstroj, budete hrou vysláni ke vstupnímu vchodu do Vaultu 76. Po opuštění místa, které vám bylo po řadu let domovem, vás nedávno nasazený pip-boy nabádá k tomu, abyste se vydali hledat správkyni, jíž se povedlo podzemní komplex opustit dříve než ostatním obyvatelům. Kde jen jsme to v minulosti (už několikrát) viděli?

Fallout 76; gameplay: exoskelete Fallout 76; gameplay: radioaktivita Fallout 76; gameplay: budování

Obrázek 1: Základní kostru energetické zbroje si na sebe může vzít každý, i bez ochranných plátů je to věc, která vám hodně pomůže. Obrázek 2: Při hraní Fallout 76 si budete muset stále hlídat kontrolku prezentující sytost, žízeň a hodnotu radioaktivity. Obrázek 3: Pokud budete chtít místo, na nějž se dostanete zdarma bez užití zátek, budete si muset vystavět kemp.

Západní Virginie je rájem dobrodruhů

Na cestě za správkyní Vaultu 76 vás budou stejně jako ve všech dílech série Fallout rozptylovat vedlejší úkoly, s nimiž se zde Bethesda nijak zvlášť neodklání od klasického konceptu užívaného snad v každém jejich RPG. Fallout 76 se od ostatních projektů tohoto vývojářského studia liší především tím, že vám questy nezadávají NPC, která si žijí svým vlastním životem, nýbrž kousky papíru a časem obroušené nahrávky. Ty vás většinou po spuštění vyšlou hledat jejich tvůrce, jenž to má v devadesáti devíti procentech případů už nějaký ten pátek za sebou, takže slouží jen jako startovací bod, z nějž se vydáte na výpravu či lov krvelačných monster, za jejichž eliminaci vás ve finále odmění nedbale pohozená truhla nebo vak s pokladem.

V nemalém množství případů jsou úkoly rozděleny do více fází, lišících se od sebe nejen elementární náplní, ale také dynamikou, jíž jsou prezentovány. Na samém startu některých zakázek se dosti náhodně dostanete k nahrávce, v níž vás její tvůrce prosí o pomoc v nelehké životní situaci. Jakožto správní hrdinové bez postranních úmyslů nemůžete nebožákovo volání ignorovat, a tak se pomaličku vydáváte k místu, kde by se měl ukrývat před svými pronásledovateli. Po několika minutách ležérní chůze či zbytečného běhu dorazíte do úkolové lokace, kde se tempo velmi zrychlí díky přítomnosti nepřátel, jejichž skon vám opět přinese do života trošku klidu. Nakonec si vyzvednete odměnu, čímž dějová linka končí, pokud není ještě více rozvrstvena hádankami nebo středně náročnými testy.

Fallout 76; gameplay: štola Fallout 76; gameplay: robot Fallout 76; gameplay: medvěd

Obrázek 1: Podzemní systémy jsou místem, kam se není radno vydávat bez přátel. Obrázek 2: Někteří zadavatelé úkolů jsou skutečně velmi osobití. Obrázek 3: Zmutovaná zvířata ve Fallout 76 představují problém, který vám dá nejednou zabrat.

Rozložení sekundárních dějových linek je v univerzu Fallout 76 vcelku vydařené. Dalo by se říct, že minimálně v prvních desítkách hodin působí dosti přirozeně, takže nemáte důvod stěžovat si. že je vám do cesty stavěn jeden úkol za druhým jen proto, aby vás hra udržela permanentně zaměstnané. Mimoto tu ještě jsou náhodné situace, za jejichž zdolání jste odměněni bednami s výstrojí. Hodně v tomto ohledu záleží na vašem založení a povaze. Někteří hráči v průběhu hraní splní jen pár zakázek a následně se uchýlí do jimi vybudované pevnosti. Jiní se naopak na stavění vykašlou a zcela se ponoří do průzkumu herního světa plného zajímavě laděných příběhů, jež si vychutnají nejen herní veteráni, ale také lidé toužící po hlubším poznání této unikátní herní série.

Co lokace, to unikátní příběh

Téměř každá lokace má ve Fallout 76 svůj unikátní příběh, který budete moci v rámci průzkumu světa odkrýt. Některé polorozpadlé vesničky si za svůj osud mohou samy, jiné byly naopak v průběhu let napadeny zlými tvory tolikrát, že je jejich obyvatelé nakonec opustili a vydali se hledat své štěstí jinam. Hodně se mi líbila třeba návštěva osady, která na první pohled vypadala jako sídlo ghúlů. Nakonec se z ní však vyklubalo útočiště supermutantů, kteří to zřejmě v průběhu některé z nocí přehnali s alkoholem a nechali se přepadnout bezduchými stvůrami, jež je do jednoho zabily a usadily se v jejich původním domově, jenž jsem následně zcela vyčistil.

Fallout 76 – Wendingo Cave (vlastní gameplay)

Jeskynní systémy jsou ve Fallout 76 plné krvelačných nepřátel a pokladů, jež získáte jen tak, že eliminujete přítomnou hrozbu.

Velkou roli při formování příběhu herního světa Fallout 76 mají nahrávky, popsané listy papíru a dosud nezničené terminály plné důležitých souborů, v nichž si přečtete nejednu zajímavou informaci. Každou herní lokaci je kvůli nalezení těchto děj expandujících položek vždy dobré řádně pročesat, protože bez nich nebudete schopni nikdy složit celou skládačku, kterou před vás Západní Virginie staví. Pokud stejně jako já toužíte poznat aktuálně navštívenou mapu co nejlépe, rozhodně byste měli pečlivě studovat jednotlivé útržky, vyprávějící nejen o osudech místních obyvatel, ale také o vývoji světa, jejž spolu s bezduchými monstry aktivně formovali před vaším příchodem. Ti, kteří budou tento herní aspekt zcela ignorovat, si následně nemohou stěžovat na absenci historie či hlubšího pozadí jednotlivých linek.

Detailní design jednotlivých lokací vám umožňuje si jejich průzkum řádně užít buď s přáteli, nebo klidně i samostatně, protože většina z nich není navržena tak, aby je bylo možné absolvovat vyloženě jen v partě. Samozřejmě jsou tu místa, kde to bude mít sólista hodně těžké, nemělo by se však jednat o nezdolatelné překážky. Osobně jsem prozatím při svém putování Pustinou nenarazil na výzvu, již bych po několika pokusech nedokázal za pomoci té správné zbraně, tuny munice, pořádné zbroje a hromady lékárniček pokořit. Samotná úroveň obtížnosti se však stále navyšuje, takže je možné, že za pár desítek hodin potkám stvůru, kterou už sám nesložím a v ten moment se spojím se skupinkou dalších hráčů.

Fallout 76; gameplay: noc Fallout 76; gameplay: bažina Fallout 76; gameplay: mapa

Obrázek 1: V nočních hodinách je svět Fallout 76 velmi pěkným místem. Obrázek 2: Ne každá lokalita je přístupná slabším hráčům. Například v bažinách zřejmě nebudou mít moc šanci. Obrázek 3: Ve světě Fallout 76 lze putovat po svých. Když si však budete chtít oddechnout, máte možnost za zátky odcestovat na některý z vámi objevených bodů.

Jak jsem již řekl v předchozím odstavci, obtížnost se v průběhu hraní navyšuje s tím, jak se přesunujete z jedné lokace do druhé. Každá část herní mapy vám nabídne jinak laděné nepřátele na odlišné úrovni. V počátcích budete eliminovat převážně nemotorná monstra na levelu pět a méně – těm bude stačit jedna dobře mířená rána z pušky a padnou. Když se však přesunete blíže k majestátní důlní věži, narazíte na radiací pozměněné horníky a supermutanty, které přežívání v nemilosrdné pustině změnilo natolik, že mají klidně o deset až dvacet úrovní více, než jejich příbuzní z nížin, což jim přidalo na síle a odolnosti, takže si s nimi už tolik srandy neužijete. Ve finále se samozřejmě lze těšit na příšery, u jejichž lovu se řádně zapotíte i s přáteli.

Bez přátel se ve Fallout 76 často zapotíte

Ačkoli lze Fallout 76 hrát i bez přátel, s nimi se vám bude hrát vždy lépe, protože pospolu naleznete více surovin, větší počet potravin, snáze vám půjde výstavba základny a samozřejmě si navzájem můžete pomáhat v průběhu bitev s monstry. Náročnost nastartovaných eventů je většinou definována levelem hráče, který je na tom nejlépe. Slabší jedinci si při nich tím pádem značně máknou a ne vždy dostanou odměnu, jíž by si na sebe mohli ihned nasadit, což z akcí s lepšími spoluhráči dělá dosti nevýhodný podnik, jehož absolvování se vám vrátí až za několik hodin hraní.

Fallout 76; gameplay: vrhač Fallout 76; gameplay: výroba Fallout 76; gameplay: power armor

Obrázek 1: Čím vyšší úroveň budete mít, tím zajímavější zbraně se vám dostanou do rukou. Obrázek 2: Určité typy zbraní si můžete s dostatečnou inteligencí vyrobit z odpadu, který naleznete na cestách. Obrázek 3: Nejvyšší metou výzbroje je samozřejmě power armor vybavený pláty, jenž si lze ve Fallout 76 nasadit až po dosažení třicáté úrovně.

Pokud budete světem Fallout 76 putovat sami, nejednou se vám stane, že narazíte na neutrálně smýšlející hráče, kteří vyloženě netouží po vaší krvi, ale kamarádit se zrovna také dvakrát  nechtějí. V případě, že se v průběhu střetu s nepřáteli kontrolovanými umělou inteligencí nechtěně navzájem střelíte, automaticky odstartujete duel. Ten útočníkovi vynese nálepku hledaného a napadeného zřejmě bude stát život a několik zátek vynaložených k tomu, aby se dostal ke svému majetku. Osobně považuji návrh systému PvP za dosti nešťastný. Vítal bych spíše klasický formát užívaný ve většině survivalů, nebo rozdělení serverů na PvP a PvE, čímž by se zabránilo zbytečným problémům a nevoli ze strany hráčů, kteří si na aktuální fungování dosti stěžují.

Definovat svou postavu budete ve Fallout 76 za pomoci kartiček

Za průzkum herního světa, budování základny, eliminaci všech druhů nepřátel a plnění úkolů budete ve Falloutu 76 odměňováni dvěma způsoby. Počítat můžete vždy s různorodou výbavou a slušnou várkou zkušenostních bodů, jež vám po úspěšném zakončení několika zakázek vynesou novou úroveň. Za tu obdržíte dovedností bod, který můžete investovat do síly, pozornosti, odolnosti, charismatu, inteligence, obratnosti a štěstí. Každá ze statistik vás samozřejmě ovlivňuje jiným způsobem. Síla zlepšuje vaši efektivitu s kontaktními zbraněmi, inteligence otevírá hacking a štěstí navyšuje šanci na nalezení munice a jídla. Asi nejzajímavěji je zpracováno charisma, které navyšuje odměnu za absolvované dějové linky a posiluje vaše spoluhráče, pokud tedy nějaké máte.

Fallout 76 – Scorchebeast (vlastní gameplay)

Některá monstra v Fallout 76 sami nesložíte.

Fanoušci původních dílů série Fallout jistě s láskou vzpomínají na detailní vývoj, který po definování elementárních statistik následoval. Zde na tuto složku mohou úplně zapomenout. Tvůrci ji nahradili systémem kartiček (zastupujících perky z posledních dílů), jejichž povaha je vždy určena tím, ke které vývojové větvi (síla, obratnost, štěstí atd.) se řadí. Základní karta vás vždy posílí jen do jisté míry, pokud budete chtít být v daném ohledu efektivnější, budete muset na příští úrovni spojit dva stejně laděné kousky a vytvořit z nich silnější variantu. Některé typy půjde zdokonalit třikrát, jiné vám naopak nabídnou celkem pět stupňů vývoje. Vylepšit si skrze karty můžete obchodnické dovednosti, zdatnost s palnými zbraněmi či technické znalosti a řadu dalších prvků. Nové přírůstky do vašeho karetního balíčku si budete vždy vybírat při nové úrovni.

Vedle kartiček obdržených při postupu na novou úroveň budete vždy co pět levelů odměněni balíčkem náhodně namíchaných karet, jež si můžete následně zařadit do jednotlivých slotů. Čím vyšší hodnotu budete mít u dané statistiky, tím více si k ní budete moci připnout karet. Velkou roli bude samozřejmě hrát jejich level. Pokud budete mít kupříkladu sílu na úrovni šest, máte možnost si nastavit šest slabších kartiček, nebo třeba dvě trojkové, jež méně efektivní kousky zastíní snad ve všech ohledech, nabídnou vám však omezenější počet bonusů. Navolený balíček je samozřejmě možné kdykoliv upravit či zcela změnit. V případě, že hrajete se skupinou hráčů, je dobré jej mít optimalizován tak, abyste se ostatními členy party co nejvíce doplňovali.

Fallout 76; gameplay: les Fallout 76; gameplay: kód Fallout 76; gameplay: nepřítel

Obrázek 1: Ve Falloutu 76 narazíte i na vizuálně velmi zajímavá místa. Obrázek 2: Kódy k aktivaci jaderných hlavic u sebe mají vysoce postavení členové armády proměnění v ghúly. Obrázek 3: Nepřátelé na vyšších úrovních vás po zabití odmění kvalitnějšími předměty a lepší výstrojí.

V případě, že hrajete v partě, není vůbec špatné nadefinovat spektrum zbraní skupiny podobně jako kartičky jednotlivých členů. Jeden si vezme odstřelovací pušku, jiný naopak uchopí obouruční meč či brokovnici. Celková paleta je naštěstí dostatečně pestrá, takže si v ní svůj oblíbený nástroj najde skutečně každý. Hodně dobře je tu zpracována i výroba a úprava předmětů umožňující inteligenčně zdatným jedincům vytvářet zbraně a vyměňovat jim základní součástky, čímž dlouhodobě ovlivní jejich efektivitu a výdrž.

Za atomy si základnu rozhodně nepostavíte

Fallout 76 vás nějak zvlášť nebude nutit k tomu, abyste založili osadu či žili spořádaný život novodobého kolonizátora. Pokud však budete chtít získat nové technologie, stabilní respawnovací bod a výstroj bez prolití hektolitrů krve, budete si prostě muset vystavět základnu, ve které je možno v klidu za pomoci různých výrobních linek produkovat efektivnější zbraně, čistou vodu a řadu dalších věcí, jež vám značně usnadní život. Přestože si budete moci postavit bázi prakticky kdekoliv, některá místa budou k jejímu zformování uzpůsobena lépe než jiná, protože vám nabídnou různé benefity, jež citelně pomohou při vývoji vaší společnosti.

Fallout 76; gameplay: Deadclaw Fallout 76; gameplay: Swamp beast Fallout 76; gameplay: propast

Obrázek 1: Ne všechny nepřátele zdoláte ve Fallout 76 sami. Obrázek 2: Některým kouskům je lepší se zdaleka vyhnout. Obrázek 3: Při návštěvě určitých lokací vám bude běhat mráz po zádech.

Když se vám a vašim přátelům například povede obsadit zničenou jadernou elektrárnu, můžete ji částečně opravit a znovu nahodit. Poté budete odměněni stabilním přísunem elektrického proudu, kterým můžete pohánět reflektory, některé systémy a hlavně obranné věže chránící základnu v momentech, kdy jste mimo její zdi. Strategické body jsou jedním z primárních důvodů svárů mezi hráči, protože si jejich zabráním můžete hodně ulehčit. Nejednou se vám je proto budou snažit uzmout silou ostatní přeživší spolu s mutanty a ostatními krvelačnými monstry. Pokud při obraně selžete či se na ni zcela vykašlete, oblast připadne skupině, která ji za pomoci síly nebo zátek obsadí.

Třebaže si za zátky ve Fallout 76 máte možnost u robotických obchodníků koupit leccos, tvůrci kromě nich do hry přidali také placenou herní měnu. Mikrotransakce se v současnosti řadí mezi jedny z nejkritizovanějších herních prvků. V momentu, kdy to s nimi autoři přeženou, mohou prakticky odepsat sebelepší hru, protože každý nerad platí za to, co si už jednou koupil. Ve Fallout 76 představují mikrotransakce prvek, s nímž není třeba bojovat či kvůli němu vycházet do ulic. Minimálně v aktuální verzi hry jsou vám nabízeny jen ve formě kosmetických doplňků, k nimž se lze dostat také skrze plnění různorodých výzev, což vítáme.

Fallout 76 – Mutants (vlastní gameplay)

Umělá inteligence v Fallout 76 nepředstavuje výzvu, pokud nebudete blbnout, či nebudete mít příliš nízkou úroveň, jen málokdy vás zabije.

Dosti kriticky naopak pohlížím na technickou stránku Fallout 76, která se od testování Bety, z níž jsme vám přinesli naše dojmy, nějak zvlášť nezměnila. V průběhu hraní aktuální verze hry jsem se setkal s propady fps, pády hry, slušnou řádkou bugů narušujících hratelnost a nepříliš zdatnou AI, jejíž chování často vůbec nedávalo smysl. Upřímně jsem překvapen, že se Bethesda rozhodla toto dílko vypustit v takovémto stavu, až do poslední chvíle jsem očekával, že dojde k odkladu či vydání v rámci BETA přístupu. Nakonec se však nestalo.

Plná verze Fallout 76 dorazí zřejmě za několik měsíců

Fallout 76 není od základu špatnou hrou. V rámci elementárního konceptu nabízí obrovský svět, hutnou atmosféru a na kooperaci zacílené herní mechanizmy, jež v minulosti hravě utáhly už nejeden survival. Tvůrci však možná až příliš spoléhají na to, že každý hráč chce vytvářet svůj vlastní příběh, což je samozřejmě kardinální chyba. Třebaže je tu přítomna řada dějových linek a příběhového pozadí, nelze říct, že je univerzum, po němž se budete pohybovat, řádně vyplněno. Skutečně hodně tu schází NPC, která by dodala dosti sterilnímu prostředí duši. Pokud bychom hodnotili celek bez technické stránky, obdržel by ve finále pěkných 70 %, nemůžeme však opomenout zmínit opravdu velké množství technických nedostatků, s nimž se budeme jistě ještě po mnoho měsíců potýkat. Je skutečně škoda, že vydání nebylo odloženo, celku by totiž velmi prospělo.

Fallout 76; screenshot: svět

Herní svět Fallout 76 je natolik rozsáhlý, že vám jeho podrobný průzkum zabere minimálně několik desítek hodin. Je skutečně škoda, že se jej jeho tvůrcům nepovedlo plně vyladit a zbavit chyb.

První multiplayerový díl série Fallout se Bethesdě povedl jen do jisté míry, takže jej nakonec nemohu doporučit všem, kteří ho zpočátku vyhlíželi. Poté, co bude svými tvůrci zcela vyladěn, by se o něj měli rozhodně zajímat milovníci kooperace a sólisté, kteří rádi bloudí světem a poznávají jeho skryté taje. Plně ignorovat by minimálně nyní tento kousek měla především komunita kolem původních dílů (F1 a F2) této kultovní značky, hardcore survival hráči a fandové hutných příběhů, jimž dle mého Fallout 76 zatím nemá co nabídnout. Časem se možná situace změní, vše však bude záležet na tom, o jaký obsah vývojáři hru rozšíří a kterým směrem ji budou směřovat. Za sebe bych doporučil minimálně měsíc či dva vyčkat.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

Recenze Fallout 76: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 59 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
65 %
Audiovizuální zpracování
69 %
Znovuhratelnost
81 %
Fallout 76; recenze

Klady

 • Rozsáhlost herního světa
 • Slušné spektrum všemožných příběhů
 • Propracované budování základny a výroby předmětů
 • Detailní design jednotlivých lokací
 • Systém karet (perků) vytvořený pro potřeby kooperace

Zápory

 • Celková nedodělanost
 • Absence klasických NPC
 • Nepříliš okouzlující vizuál
 • Propady fps a pády hry
 • Pro někoho špatně navržené PvP
 • Bugy narušující zážitek z hraní
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Fallout 76 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz Intel Core i7-4790 4-Core 3.6GHz / AMD Ryzen R5 1500X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 780 3GB / Radeon R9 285 2GB NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
HDD 60 GB 60 GB

S jakým herním PC na Fallout 76?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Fallout 76 – Novinky

 1. (7. 2. 2020) Expanze Wastelanders by měla Fallout 76 značně oživit
 2. (25. 10. 2019) Za privátní server ve Fallout 76 zaplatíte slušný peníz
 3. (22. 10. 2019) Přes všechny sliby před vydáním budou nakonec mikrotransakce součástí Fallout 76
 4. HW nároky pro Fallout 76 PC

Starší aktualizace (květen 2018 – únor 2019)

 1. (31. 7. 2019) Podobně jako Doom Eternal dostal i Fallout 76 na QuakeConu slušný prostor
 2. (12. 6. 2019) Vedle lidských NPC se můžeme těšit na battle royale, v němž půjde o vládu na vaultem
 3. (6. 6. 2019) Podle Howarda byl Fallout 76 experiment, který se moc nevyvedl
 4. (26. 2. 2019) Přidány budou nové frakce, podzemní kryty a herní režimy
 5. (30. 1. 2019) Survival režim do Fallout 76 přinese klasické PvP
 6. (18. 12. 2018) Namísto oprav přinesl nový patch do Fallout 76 jen řadu dalších bugů a nechutný grind
 7. (3. 12. 2018) Kvalita sběratelské edice se spolu s refund politikou Bethesdy stávají dalšími hřebíčky do rakve Fallout 76
 8. (29. 11. 2018) Prosincové aktualizace neposunou Fallout 76 jen po stránce obsahu
 9. (15. 11. 2018) Těšit se v Fallout 76 můžeme na nové Vaulty, úkoly či frakční PvP
 10. (23. 10. 2018) Těšit se můžete na legendární Bratrstvo oceli či kultovní Enclavu
 11. (17. 10. 2018) Na moc inteligentních živáčků při průzkumu Pustiny nenarazíte
 12. (9. 10. 2018) VATS ve Fallout 76 rozhodně není něčím, nač mohou být tvůrci pyšní
 13. (1. 10. 2018) Nový Fallout si zahrají nejprve na Xbox One
 14. (17. 9. 2018) Bethesda plánuje Fallout 76 po vydání podporovat skutečně dlouho
 15. (26. 8. 2018) Bez stabilní základny se v Fallout 76 neobejdete
 16. (15. 8. 2018) Nové video ukazuje zásadnost kooperace v Fallout 76
 17. (13. 8. 2018) Napadání ostatních hráčů se vám v Fallout 76 nemusí vyplatit
 18. (8. 8. 2018) Beta Fallout 76 vám nabídne pořádnou nálož obsahu
 19. (5. 7. 2018) Ve Falloutu 76 vás před protivníky ochrání nízká úroveň
 20. (26. 6. 2018) Video zacílené na vývoj Fallout 76 odkrývá dosud neodhalené herní prvky
 21. (11. 6. 2018) Fallout 76 bude survival s obrovským otevřeným světem
 22. (31. 5. 2018) Fallout 76 by měl dle některých informací kráčet ve stopách DayZ a Rustu
 23. (30. 5. 2018) Ve Fallout 76 se pravděpodobně podíváme do mýty opředeného vaultu

Expanze Wastelanders by měla Fallout 76 značně oživit

• Novinka: 7. 2. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Na počátku měl Fallout 76 určitou šanci stát se hrou, na kterou by se díky jejím kvalitám ještě dlouho vzpomínalo. Nakonec se však den vydání zvrhl v přehlídku nezměrné škály bugů, technických neduhů a jiných nedostatků, jimž dominoval poloprázdný svět, který nebyl i přes všechna ujištění vývojářů zcela vyplněn. Splněna navíc nebyla řada původních slibů, což celé situaci také moc neprospělo. Když už si hráči mysleli, že nemůže být hůře, Bethesda začala tlačit na pilu po stránce mikrotransakcí, jež začaly narušovat celkovou balanci, a aby toho nebylo málo. došlo k přidání polofunkčního placeného VIP předplatného. To jasně oddělilo „chátru“ od platící menšiny toužící po vlastních serverech.

Fallout 76: Wastelanders – Official Trailer 1

Aktuální trailer k Fallout 76: Wastelanders je plný nových záběrů, které mě jakožto hráče vyloženě lákají k tomu, abych znovu zavítal do západní Virginie.

Ani tento krok se společnosti Bethesda úplně nepovedl. Hráčům se totiž rozdělení moc nelíbilo, a tak proti sobě začali brojit. Navíc se na privátních serverech objevovali uživatelé různých podvodných programů, kteří kradli platícím jedincům jejich předměty, vyvolávali do hry NPC, a přidávali různé předměty, mezi nimiž nescházela ani loď Bratrstva Oceli z Fallout 4. Určitou jiskřičkou naděje se stalo oznámení bezplatné expanze Wastelanders, která však byla nakonec odložena až na tento rok. Vydána by měla být po řadě odkladů 7. dubna spolu s řadou menších i větších prvků. Primárním tahounem tohoto DLC by mělo být přidání umělou inteligencí ovládaných NPC, která zalidní mapu, již měly podle původní myšlenky Fallout 76 obývat jen postavy vytvořené hráči.

V základu by měl Fallout 76: Wastelanders nabídnout dvě herní frakce. Osadníci se budou v západní Virginii snažit vybudovat si nový domov, zatímco nájezdníci chtějí jejich pracovitosti maximálně využít ve svůj prospěch. Přidání těchto dvou uskupení má značně redefinovat původní primární dějovou linii, takže namísto suchého vyprávění bychom měli dostat příběh, v jehož rámci budeme pátrat po tajích světa, v němž se Fallout 76 odehrává. Každá z frakcí bude mít svou unikátní základnu, zboží, o jehož prodej se postarají její obchodníci, a samozřejmě speciální společníky, s nimiž bude možné po vzoru aktuálních RPG vytvářet vztahy a putovat po jejich boku herním světem.

Fallout 76; screenshot: bandita
Bandité rozhodně nebudou v Fallout 76: Wastelanders těmi, jež bude možno považovat za dobré.

Spolupracovat ovšem nebude možné s oběma frakcemi zároveň – půjde o vyloženě znepřátelená uskupení, takže pokud se začnete kamarádit s jednou, druhá se s vámi pochopitelně moc mazlit nebude. Vztahy však mají definovat primárně úkoly a volby, jimiž je zakončíte. Samotná NPC mají být ve Fallout 76: Wastelanders dosti upovídaná. Dozvědět se od nich budete moci tím pádem více nejen o herním světě, ale také o nich samotných, či uskupeních, která zastupují. Osobně od nich nečekám žádné velké zázraky, přestože se má jednat o NPC, která mají mít svým zpracováním blíže obyvatelům Fallout 4 než těm, jež bylo možné potkat ve třetím dílu. Kdyby však tvůrci řekli, že budou kopiemi osazenstva Fallout: New Vegas, zřejmě bych byl klidnější.

Čerstvé herní frakce nemají být jedinými novými prvky, jež DLC přinese. Kromě nich se máme dočkat zmutovaných nepřátel z nejhorších nočních můr, dosud nenavštívených lokací, smrtících zbraní a samozřejmě lepší výstroje, bez které by to nešlo. Spolu s vydáním nové expanze má být Fallout 76 podle oficiálních stránek Bethesdy vypuštěn 7. dubna na Steamu, kde si vlastně bude možné zakoupit vše, co nabízí tvůrci skrze klient Bethesda.net. Nabídnuta vám na něm má být herní měna, dočasné VIP a kosmetické balíčky. Snad se launch na této platformě povede lépe než první start, na nějž nikdo z nás, kteří jej mohli absolvovat, zřejmě nikdy nezapomene.

Fallout 76 – Official E3 2019 Wastelanders Gameplay Trailer

Když se podíváme na původní trailer k Fallout 76: Wastelanders, je nutno říct, že se v mnohém liší od toho, co nám bylo prezentováno nyní.

• Zdroje: fallout.bethesda.netZa privátní server ve Fallout 76 zaplatíte slušný peníz

• Novinka: 25. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Tak a je to tu, Bethesda konečně nahodila privátní servery, na kterých si můžete zahrát až se sedmi přáteli bez toho, aby na nich otravovali hráči, kteří se posilují za pomoci předmětů zakoupených za měnu dostupnou za reálné peníze. Má to však jeden háček. Pokud chcete opustit globální světy, musíte otevřít peněženku a pořídit si členství ve Fallout 1st klubu žádajícím měsíční poplatky. Jakmile Bethesdě dáte 13 dolarů za třicet dní, nebo 100 dolarů za celý rok, je vám umožněno založit si server, na který za vámi můžou přijít i kamarádi, jimž pošlete pozvánku – bez ohledu na to, zda mají Fallout 1st, či nikoliv. Celé univerzum ovšem stojí a padá na tom, zda je v něm někdo s prémiovým účtem, protože jakmile jej opustí poslední jedinec s benefity, vypne se, což není úplně ideální.

Fallout 76 – Official Trailer

Oficiální trailer k Fallout 76 řadu lidí nalákal ke hře, kterou Bethesda svým přístupem zcela zruinovala. Je škoda, že se tato společnost nerozhodla vydat odlišnou cestou.

Vyřešit lze celkovou situaci samozřejmě tak, že si všichni v partě zaplatíte za Fallout 1st. Nemyslím si však, že by se taková investice vyplatila, přestože prémiový účet nabízí kromě privátních serverů také další benefity. Ti z hráčů, kteří si zaplatí, dostanou unikátní ikony, exkluzivní zbroj, scrapbox s nekonečným místem pro materiály, stan fungující jako bod pro rychlé cestování a 1650 atomů, jež lze rozfofrovat v herním obchodě. Abych řekl pravdu, nevím, zda se Bethesda vybrala správným směrem. Upřímně jsem spíše čekal, že se pokusí tuto službu komunitě poskytnout zadarmo, když už se jí nepodařilo naservírovat kvalitní hru, za kterou si hráči zaplatili. Namísto toho se rozhodla vytlačit z této poloprázdné tubičky další peníze, čímž Fallout 76 prakticky ještě víc pohřbila. Škoda.

• Zdroje: YouTube (Bethesda Softworks), IGNPřes všechny sliby před vydáním budou nakonec mikrotransakce součástí Fallout 76

• Novinka: 22. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Hlavní novinkou dnešního dne je zřejmě smutné oznámení o odkladu komunitou neskutečně očekávaného updatu Wastelanders, v jehož rámci má být svět Fallout 76 obohacen o lidská NPC brázdící světem a komunikující s hráčem podobně jako v klasických zástupcích série Fallout. Jakmile dorazí, konečně bude mít smysl zaměřovat svého protagonistu na charisma, protože si nebudete povídat jen s ostatními hráči a mutanty, kteří moc nepreferují kultivované dialogy. Kdy to ovšem bude, aktuálně není stoprocentně jasné, jelikož tvůrci potřebují víc času. Teoreticky s nimi můžeme počítat v první části roku 2020, jisté ale u Bethesdy není nic, protože se zejména v poslední době profiluje jako společnost, která si na dodržování slibů zrovna dvakrát nepotrpí.

Fallout 76 – Panel from QuakeCon 2019

Povídání o budoucnosti Fallout 76 na QuakeCon 2019 bylo fajn, jen mu v současnosti asi už jen málokdo věří.

Pamatujete si ještě, jak nám bylo předními představiteli Bethesdy stále dokola tvrzeno, že tahle hra nebude mít mikrotransakce, které by určitým způsobem zvýhodňovaly či ovlivňovaly hráče ochotné platit? Nic takového nyní už neplatí. Atomic shop, jenž byl původně místem, kde se prodávaly jen kosmetické předměty, se má stát prostorem, v němž si nakoupíte nejen vizuální úpravy, ale také sady určené k opravě, ledničky a řadu dalších gameplay ovlivňujících hraček, jež si komunita dle vývojářů vyloženě žádá. Cože? On někdo skutečně volá po tom, aby musel za hraní hry, kterou si koupil, platit další peníze? No budiž, pár kousků jistě existuje, většina je ale jistě proti. Tvůrcům je to však úplně jedno, a tak se chystají herní obchůdek obohacovat výstrojí jasně narušující celkovou balanci, což je průšvih.

Úsměvné na celé situaci je, že Bethesda zpočátku tuto možnost odmítala. Když však autoři Fallout 76 viděli, jak velké penízky jsou schopní lidé do her v rámci mikrotransakcí investovat, zřejmě změnili názor. Prakticky se dá říct, že si šéf firemního marketingu Pete Hines touto cestou vyloženě nacpal bláto do úst, jelikož to byl právě on, kdo stabilně mluvil jen o kosmetických prvcích, jež půjde za reálné finance koupit. Za určité vítězství lze považovat na příští týden plánované privátní servery, kde se bude moci hráč plně vyhnout investujícím jedincům a hrát jen s přáteli. Snad se Bethesda ještě vzpamatuje a od kontroverzního kroku odstoupí dřív, než ji komunita roztrhá na kusy za to, že si není schopna stát za svým a že přidává do placeného AAA titulu pay-to-win prvky, které v něm nemají co pohledávat.

• Zdroje: YouTube (Bethesda Softworks), fallout.bethesda.netPodobně jako Doom Eternal dostal i Fallout 76 na QuakeConu slušný prostor

• Novinka: 31. 7. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

QuakeCon 2019 se nese na podobné vlně jako letošní E3. Stejně jako na největší prezentaci tohoto roku dostal i na této akci prostor očekávaný Doom Eternal a také mnoha hráči zatracovaný Fallout 76, který nepatří mezi největší skvosty, jež Bethesda vypustila do světa. Tentokrát se jeho tvůrci zaměřili především na představení plánů do budoucna, které mají představovat lákadlo pro hráče, kteří měli prozatím tu smůlu, že se k nim Fallout 76 ještě nedostal. Hlavním tahounem následujících dní mají být podle serveru PC Gamer raidovací instance Vault 94, v jehož útrobách nemají čelit přeživší jen monstrům, ale též environmentálním hádankám, jejichž podobu si popravdě nedokáži moc dobře představit, protože se jim vývojáři doposud velmi agilně vyhýbali.

Fallout 76; screenshot: roadmap

V průběhu následujících měsíců dostane Fallout 76 kromě velkých expanzí také menší rozšíření.

Jakmile se hráči s Vaultem 94 dostatečně seznámí, mají pro ně vývojáři připravenu další aktualizaci, která už v září dá průzkumníkům herního světa Fallout 76 možnost si procházení instancí ztížit. Pokud budete chtít získat kvalitnější výbavu, bude vám umožněno přidat do hry časový limit, za který je nutné prostor projít. Počítat lze samozřejmě také se zvýšením síly nepřátel a dalšími faktory, o nichž se aktuálně moc nemluví. Relativně zajímavé je, že vývojáři chtějí přeživší hledače pokladů odměňovat po celou dobu průchodu, takže se vám nestane, že byste v případě neúspěchu odešli úplně s prázdnou jako v jiných projektech, vyloženě žádajících vyčištění celého dungeonu.

Určité formě inovace se nevyhne v jednom z řady chystaných updatů ani mód Nuclear Winter, jenž nakonec bohužel nepředstavuje aspekt, který by reálně mohl Fallout 76 zachránit před stabilním úbytkem hráčů. Zda mu úprava pomůže, je otázkou, osobně se však více těším na přidání lokace v okolí Morgantownu, schopné celku prodloužit o kapku životnost.

• Zdroje: PC GamerVedle lidských NPC se můžeme těšit na battle royale, v němž půjde o vládu nad vaultem

• Novinka: 12. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Krátce před vydáním Fallout 76 jsem tvrdil, že vyplnit svět jen robotickými NPC není úplně nejlepší nápad. Nakonec jsem podobně jako řada jiných recenzentů dostal k dispozici poloprázdné univerzum plné robotů, kteří nebyli schopni člověka zaujmout, protože to byly jen mluvící kusy šrotu. Komunitě se kovoví zadavatelé úkolů překvapivě také moc nelíbili, což ve finále značně ovlivnilo celkovou životnost tohoto zpočátku relativně nadějně vypadajícího díla. Vývojáři z Bethesdy se naštěstí po několika měsících od vydání vzpamatovali, a rozhodli se do svého kousku vložit myslící humanoidní obyvatele, po kterých všichni dlouho volali.

Fallout 76 – E3 2019 Wastelanders (gameplay trailer)

Wastelanders 76 je expanzí, na kterou komunita čekala prakticky od samého vydání Fallout 76.

Bezplatné rozšíření Wastelanders 76 konečně do světa Fallout 76 vypustí klasická NPC známá z většiny tradičních RPG, ve kterých vždy sloužila jako zadavatelé úkolů. Zde s jejich pomocí vytvoříte životem kypící města. Spolu s nimi bude celek obohacen o dialogové volby, na něž se taktéž dlouho čekalo, protože stejně jako živí obyvatelé prostě patří k žánru RPG. Logicky s touto novinkou přibude do Fallout 76 také nová dějová linie, která bude s vysokou pravděpodobností zacílena právě na příchod lidí a jejich vzestup.

Kromě expanze Wastelanders 76 se Fallout 76 dočká též otevření nového Vaultu v rámci vypuštění DLC Nuclear Winter. Vault 51 nabídne dvaapadesáti přeživším místo správce. Jediné, co pro jeho získání musí udělat, je přežít battle royale výzvu, ve které budou čelit nejen přírodě, ale také ostatním zájemcům o křeslo velkého šéfa, na něž může usednout jen ten nejlepší. Za sebe si popravdě nedokážu průběh celého zápasu moc představit, možná mě však Nuclear Winter příjemně překvapí.

Fallout 76 – E3 2019 Nuclear Winter (gameplay trailer)

Bez Nuclear Winter by se hráči Fallout 76 zřejmě dokázali obejít, celkově však může hru posunout o kousek kupředu.

• Zdroje: YouTube (Bethesda Softworks)Podle Howarda byl Fallout 76 experiment, který se moc nevyvedl

• Novinka: 6. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Některé hry jsou takovým průšvihem, že se od nich často distancují dokonce i jejich tvůrci. Po vydání Fallout 76 se Todd Howard a zbytek Bethesdy snažil světu namluvit, že vše bude dobré, nakonec se však odmlčel, protože mu zřejmě bylo jasné, že se jim technický stav celku jen tak vylepšit nepodaří. Aktivně se k němu začal vyjadřovat až před několika dny, kdy se v rozhovoru pro IGN trošku rozpovídal o tom, proč se Fallout 76 stal jednou z nejhůře hodnocených her roku 2018. Hlavním problémem dle něj byla náročnost vývoje, která byla vysoká především kvůli tomu, že Bethesda vlastně nikdy nic podobného netvořila. Vývojáři prostě chtěli otestovat něco nového bez ohledu na to, co komunita kolem jejich her chce, což zřejmě nebyl úplně nejlepší nápad.

Fallout 76 – Official Trailer

Prvotní trailery vždy představují slib, který je jen málokdy splněn. Minimálně u Fallout 76 vývojáři zcela selhali.

I přes neúspěch a hráčskou kritiku však podle informací ze serveru PC Gamer vývojáři za svým projektem stojí, protože do Fallout 76 bylo zainvestováno nemalé množství financí a práce. Nelze se tedy divit jejich zatvrzelosti, jež nebyla nahlodána ani výsledky na serveru Metacritic, kde dostal na většině platforem hodnocení okolo 50 bodů, což je u hry takového rozsahu vcelku slušný průšvih. V současnosti by na tom celek byl jistě o mnoho lépe, protože se v mnoha ohledech posunul a byl vylepšen.

V předchozích měsících se totiž vývojáři z Bethesdy pokoušeli aktivně pracovat na opravách svého dílka, snahu o napravení stavu Fallout 76 jim tím pádem nelze upřít. Stejně tak jim však nikdo neodpáře to, jak špatně byl celek odladěn při vydání, kdy si na něj většina komunity velmi hlasitě stěžovala kvůli bezpočtu nedostatků. Sám Todd Howard ve zmíněném rozhovoru přiznal, že měl komplet zůstat déle v testovací fázi, s čímž jsem souhlasil už v den, kdy byl Fallout 76 vypuštěn do světa jakožto hotové dílo. Kdyby totiž nějakou dobu setrval v Early Accessu, bylo by možné jej řádně odladit a nakonec vydat v přijatelnějším stavu, díky čemuž by se z něj stal titul, za který by se Bethesda nemusela nyní stydět.

Fallout 76 – Wild Appalachia Official Gameplay Trailer

V nových trailerech vypadá Fallout 76 o něco lépe než na startu, stále je to však dílko, které má k dokonalosti daleko.

Dle informací od Todda Howarda by měl na E3 2019 dostat Fallout 76 určitý časový úsek, v němž budou představeny zásadní novinky, jež mají ovlivnit budoucnost hry. Dočkat se můžeme rozsáhlejší expanze, nových frakcí, lidských NPC nebo bezplatného režimu, který by mohl hru zachránit, stejně jako přidání tradičních postav oživujících herní univerzum. Osobně si myslím, že by se touto cestou dalo vyřešit leccos, plány Bethesdy však předem neznáme, takže aktuálně lze jen spekulovat. Více vám řekneme po konferenci Bethesdy na E3 2019, o jejíž průběhu vás budeme podrobně informovat.

• Zdroje: YouTube (Bethesda), PC GamerPřidány budou nové frakce, podzemní kryty a herní režimy

• Novinka: 26. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

V průběhu tohoto roku se Fallout 76 má podle serveru wccftech dočkat řady obsahových aktualizací. Za pár týdnů k nám dorazí první z nich s názvem Wild Appalachia, která bude fungovat podobně jako expanze Tides of War v Battlefield V. Novinky nám budou tím pádem dávkovány v průběhu celého jara. Dočkat bychom se měli nových úkolů, výzev, náhodných událostí a samozřejmě očekávaného PvP režimu, který má konečně do Fallout 76 přinést klasicky fungující souboje mezi hráči, na což se řada přeživších těší.

Fallout 76; screenshot: jaro

Na jaře svět Fallout 76 dostane aktualizaci Wild Appalachia, která konečně upraví PvP do stavu, jak jej známe z jiných titulů.

Jakmile Wild Appalachia skončí, naváže na ni letní expanze Nuclear Winter, jež do světa Fallout 76 přinese chládek, který v parných měsících uvítáme s otevřenou náručí. Dostat bychom se měli do Vaultu 96 a 94. Oba podzemní kryty budou zaměřeny na větší skupiny hráčů, sólisté si jejich průchod kvůli vysoké úrovni nepřátel neužijí. Na podzim by nám měla univerzum Fallout 76 oživit aktualizace Wastelanders expandující celek o nové frakce, úkoly a dějovou linku, která nabídne hráči volby ovlivňující její vývoj. Detaily finálního rozšíření prozatím nejsou známy, mělo by se však jednat o nejvýraznější DLC k Fallout 76.

Jakožto hráč, který měl už možnost ve světě Fallout 76 strávit hromadu času si kladu otázku, zda ho nový obsah může skutečně zachránit, jelikož se Bethesda stále neodhodlala ke kroku přidat do své hry v co nejbližší době živá NPC. Ta by celému univerzu mohla dle mého názoru vlít novou krev do života, již nyní tolik postrádá. Snad zástupce našeho druhu kontrolované kvalitní AI nalezneme v nově otevřených vaultech, u čerstvě přidaných frakcí, nebo při absolvování chystané expanze hlavní příběhové linky. Moc však nevěřím tomu, že by Fallout 76 dokázal ještě zaujmout větší množství původních, či dokonce nových hráčů.

• Zdroje: wccftech.comSurvival režim do Fallout 76 přinese klasické PvP

• Novinka: 30. 1. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Jakmile beta nového režimu do Fallout 76 v březnu odstartuje, hráči si budou moci zvolit, zda se chtějí vydat do starého adventure světa, nebo zavítat na mapu, kde fungují pravidla survival módu. Celkově by se od sebe neměly oba režimy nějak extrémně lišit. V obou realitách najdete stejné úkoly, lokace a výzvy. Primární novinkou má být přítomnost čistokrevného PvP, které naleznete jen ve druhém univerzu, v němž bude možné útočit na hráče bez ohledu na to, zda s tím souhlasí či nikoliv. Při střetech by vždy měla být upravena úroveň soupeřících, což by mělo slabší jedince zachránit od hněvu veteránů, kteří už mají něco nahráno. Osobně si však fungování tohoto systému nedokáži představit.

Fallout 76; screenshot: surival, adventure

Hráči Fallout 76 si budou moci své stávající postavy libovolně přesouvat z jednoho režimu do druhého bez větších omezení.

Vítěz souboje si ve Fallout 76 z bitvy vždy odnese dvojnásobné množství zátek a odpad, který měl jeho protivník u sebe dřív, než se s ním střetl, nebo byl ze zálohy zabit. Poražený by opět neměl přijít o své zbraně, výstroj nebo jiné reálně zužitkovatelné předměty, z nichž se nedá nic vytvořit. Pokud se budete chtít oživit, vždy vám bude dána možnost objevit se na vlastní nebezpečí buď u Vaultu 76, nebo u vámi vybudované základny, která by vám teoreticky měla zajistit bezpečí.;

Komunita není u Fallout 76 bohužel tvořena miliony či statisíci hráčů. Trošku se proto obávám, že nově přidané servery rozštěpí aktuální spektrum přeživších na extrémně malé skupinky, což udělá z jednotlivých světů poloprázdná místa, kde na jiného obyvatele Pustiny narazíte jen, když budete mít skutečně velkou kliku. Celkově tento krok nepovažuji za ideální, lepší by bylo přidání soukromých serverů či zavedení pravidel ze survival režimu do celé hry, čímž by Bethesda rozhodně udělala radost více lidem než tahem, v jehož rámci roztříští už tak slabou herní základnu svého díla.Namísto oprav přinesl nový patch do Fallout 76 jen řadu dalších bugů a nechutný grind

• Novinka: 18. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Od první série oprav hráči očekávali, že dají Fallout 76 konečně do stavu, ve kterém ho bude možné hrát bez toho, aby se permanentně sekávali s různými technickými nedostatky a bugy. Ani jedna ze záplat bohužel do hry nepřinesla jen fixy, ale také slušnou řádku opět chyb narušujících hratelnost ve všech možných ohledech.

Bethesda Pulls a Bungie, Makes Fallout 76 Grindier Without Telling Players

Bethesda si v posledních dnech svými kroky značně poškodila svou pověst. Jak můžeme vidět na videu uživatele YongYea, její chyby jsou různorodého charakteru.

Někteří hráči si ihned po nahození prvního patche začali stěžovat na nové bugy, nebo na to, že jejich power armor zmizel a byl nahrazen novým, který samozřejmě nebyl tak vyladěný jako jejich předchozí výstroj. Mimoto začala být problematická také stavební sada, jež též měla projít řadou pozitivních změn. Nejvíce vlastníky Fallout 76 zřejmě nakrkla slušná paleta dosud nepředstavených novinek, skrze něž Bethesda třeba snižuje výdrž jader k pohánění zbroje či upravuje šanci na získání unikátních výrobních plánků z různých misí. Hodně zvláštní je dle mého též opravení rozlišení, k němuž nakonec bohužel nedošlo. Stejně jako ve Fallout 4 jsme se dočkali něčeho podivného, na co se kouká skutečně těžko.

Aby Bethesda celé situaci nasadila korunu, citelně upravila získávání surovin ve hře, takže než si něco vybudujete či získáte dostatečný počet součástek na předělání zbraně, budete muset ve světě Falloutu 76 strávit více času než doposud. Všechny materiály budou vzácnější a jejich výskyt bude značně snížen, což se většině hráčů moc nelíbí, protože už nyní nebyla výroba či redefinice některých smrtících hraček ničím levným. Osobně nepovažuji poslední kroky tohoto herního giganta za ideální, namísto toho, aby se pokusil svůj projekt lidem zpřístupnit, je spíše od hraní odrazuje házením klacků pod nohy. Snad se vzpamatuje dřív, než od něj komunitu zcela odežene.

Fallout 76; screenshot: power armor, gatling

Fallout 76 zůstane v paměti hráčů hodně dlouho stejně jako Enclava. Na rozdíl od ní to však nebude díky jeho kvalitám, nýbrž kvůli jeho problematičnosti..Kvalita sběratelské edice se spolu s refund politikou Bethesdy stávají dalšími hřebíčky do rakve Fallout 76

• Novinka: 3. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Když si objednáváte sběratelskou edici vaší oblíbené hry, většinou očekáváte, že za onu často několikatisícovou investici dostanete nakonec do rukou předměty, jež si budete moci vystavit na vaší poličce vedle jiných kultovních symbolů. U Fallout 76 jste si mohli zakoupit The Power Armor Edition, nabízející vedle velmi pěkně vypadající helmice také steelbook, mapu, řadu figurek a tašku, v níž si budete moci legendární přilbu po vytažení z krabice přenášet.

Fallout 76 – Bethesda's Garbage Response

Na Youtube si Bethesdu kvůli její politice vzala na mušku řada významných osobností, jež jí stejně jako např. uživatel Yong Yea dávají řádně zabrat.

Všichni hráči nakonec místo kvalitní látkové tašky, kterou měli možnost vidět na prezentačním obrázku, dostali nylonovou náhradu, jež rozhodně nevypadá jako něco, s čím byste chtěli vyrazit na cesty. Když se kupující ptali, jak je možné, že jim namísto představeného kusu došla tato podivnost, byla reakce Bethesdy taková, že jim prostě došel materiál a tak jim namísto slíbeného předmětu dali tento odpad. Aby tvůrci Fallout 76 situaci trošku uklidnili, rozhodli se vlastníky The Power Armor Edition odměnit 500 jednotkami herní měny (atomy), což považujeme za výsměch, protože za tento obnos si nekoupíte ani suché z nosu, natož něco pořádného v předraženém obchodě Fallout 76. Stejně tak kroutíme hlavou nad nemožností Fallout 76 vrátit, s níž v současnosti pracuje většina prodejců.

Osobně si myslím, že Bethesda se rozhodla Fallout 76 vydat na svém vlastním klientu právě kvůli tomu, aby mohla uplatňovat svá vlastní pravidla, nikoliv politiku třetí strany. Ta (např. Steam, kde jsou podmínky refundace nechtěných her k uživatelům dosti přívětivé) by totiž Bethesdu mohla přinutit vrátit hráčům peníze, nebo by umožnila kupujícím vypouštět kritické recenze přímo vedle daného produktu, čímž by se jistě povážlivě snížily jeho prodeje. Stejně tak bychom se možná vyhnuli problémům, které jejich nedoladěný launcher vyvolal, ať už při stahování hry samotné, tak i poté, co její beta verzi někteří vlastníci nemohli ze svého počítače odstranit bez toho, aby si koupili, ehm, „finální“ dílo.

Fallout 76; screenshot: limitovana edice

Obsah The Power Armor Edition bohužel nakonec nebyl takový, jaký Bethesda slibovala.Prosincové aktualizace neposunou Fallout 76 jen po stránce obsahu

• Novinka: 29. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Je skutečně smutné, že vývojáři Fallout 76 neodložili, protože to nakonec vypadá, že je jejich dílo daleko více nedokončené, než by se na první pohled zdálo. V průběhu příštího měsíce se podle všeho dočkáme dvou velkých záplat. První z nich, která dorazí už čtvrtého prosince, rozšíří velikost vaši úložné bedny a vylepší chování kryogenických granátů. Zásadně bude upraveno také dosud velmi problematické oživování, které vám často umožňovalo objevit se jen u Vaultu 76, nebo vůbec.

Fallout 76; screenshot: energetická zbroj

S Fallout 76 to aktuálně nevypadá moc dobře, snad však vývojáři udělají maximum a nakonec se k němu lidé vrátí stejně jako ke staré dobré energozbroji.

Druhá velká aktualizace by měla být dostupná jedenáctého prosince. Na PC se po jejím vložení do hry můžete těšit na lepší technickou stránku či Push-to-Talk tlačítko v rámci komunikace. Pokud budete chtít po dosažení padesáté úrovně změnit rozložení dovednostních bodů, bude vám to po tomto datu umožněno. Přidán bude mimoto prvek buldozéru dovolujícího v režimu budování odstranit stromy, kameny a jiný menší nepořádky znemožňující vám stavět. Na připravovaných záplatách jde vidět, že Bethesda nelení a snaží se Fallout 76 co nejdříve dát do akceptovatelného stavu. Otázkou je, zda už není příliš pozdě, když se jejich dílo prodává leckdy za polovinu startovní ceny.

Kompletní výpis změn, které by měly přinést následující patche, najdete na oficiálních stránkách.Těšit se v Fallout 76 můžeme na nové Vaulty, úkoly či frakční PvP

• Novinka: 15. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Relativně krátce před vydáním Fallout 76 Bethesda vypustila nástin informací zaměřených na budoucí obsah. Třebaže nám nebylo odhaleno mnoho, dle dostupných zdrojů se můžeme těšit na nové Vaulty, kvalitní dějové linky, souboje mezi herními frakcemi a na řadu dalších herních prvků, které udrží hru dlouhodobě naživu. Dočkat bychom se měli též celkového vylepšení technické stránky, jež kupříkladu v současnosti neumožňuje hráčům, kteří testovali betu, nefunkční hru odstranit ze svého počítače.

Fallout 76; screenshot: zbroj

Dlouhodobě by měl být Fallout 76 značně podporován, takže časem se možná dočkáme i nových typů zbrojí a zbraní.

Tvůrci samozřejmě ve svých zprávách slibují, že i přes zmíněný nedostatek už nyní dostanou hráči do rukou kvalitní dílo, jež si získá především milovníky průzkumu. Aktuálně však považuji za nereálné, aby vývojáři všechny chyby Fallout 76 do vydání odstranili, či zmenšili jejich počet na akceptovatelné minimum, jež vám do cesty bug postaví jednou za pár hodin. Namísto odkladu se Bethesda překvapivě rozhodla své dílo vypustit ve stavu, který neodpovídá mé představě o tom, jak má vypadat finální verze hry. Snad jej v následujících dnech opraví skrze patche natolik, že to výrazně neovlivní hodnocení naší recenze, již vám dodáme v následujících dní.Těšit se můžete na legendární Bratrstvo oceli či kultovní Enclavu

• Novinka: 23. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

V minulých dnech kladla komunita kolem Fallout 76 vývojářům z Bethesdy jednu otázku za druhou. Hodně hráčů se zajímalo o to, zda budou ve hře přítomné kultovní herní frakce, s nimiž se bylo možné setkat snad v každém díle série Fallout. Tvůrci se nakonec rozhodli jim právě na tento častý dotaz dát odpověď. Ve Fallout 76 bude po vydání přítomno celkem pět frakcí prosazujících své vlastní zájmy.

Fallout 76; screenshot: bratrstvo

Herní frakce budou ve Fallout 76 zřejmě definovat spektrum úkolů a výstroje, jež vám bude dána k dispozici.

Těšit se můžete na (skoro) všemi zbožňované Bratrstvo oceli a také vládou vytvořenou Enclavu, znovu nastolující společnost ze zásadních strategických pozic. Přítomno bude též společenství nájezdníků, které bude zacíleno na hráče, kteří si se zákonem příliš netykají a raději jednou na vlastní triko. Vedle těchto tří klasických frakcí bude v Fallout 76 možno nalézt i nováčky, s nimiž jsme se v minulých dílech série Fallout nepotkali. Na svých toulkách se setkáte s bývalými hasiči, policisty a doktory shlukujícími se pod vlajkou Responders. Krom této party se tu střetnete s uskupením Free States, které zformovali obyvatelé, kteří se na apokalypsu řádně připravili a nyní opustili svůj bunkr.

Všechny herní frakce budou mít podle tvůrci prezentovaných informací odlišně laděné úkoly a hlavně cíle. Za nájezdníky se s vysokou pravděpodobností zaměříte na eliminaci a loupení. Bratrstvo vás bude vysílat na výpravy, z nichž budete muset vždy přinést futuristické technologie. Hodně zajímavě v mých očích vypadají Responders, jejichž dějové linky by mohli nabízet vyžití hráčům toužícím pomáhat okolnímu světu bez ohledu na to, zda za to budou odměněni, či nikoliv. Osobně počítám s tím, že vám jednotlivá společenství krom osobitých příběhů nabídnou také unikátní výstroje, zbraně a vylepšení.Na moc inteligentních živáčků při průzkumu Pustiny nenarazíte

• Novinka: 17. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

O tom, že rozsah světa Fallout 76 bude čtyřikrát větší než velikost mapy Fallout 4, už nějaký ten pátek víme. Detailně jsme si však areál, do něhož se skrze tuto hru podíváme, doposud prohlédnout nemohli, protože Bethesda jeho celkovou podobu velmi pečlivě skrývala před širší veřejností. V minulých dnech se situace hodně změnila, jelikož si záběry z hraní Fallout 76 na konzoli Xbox nevedly zrovna nejlépe a tak se jeho tvůrci odhodlali k vypuštění obrázku celé lokace, po níž se budeme tentokrát pohybovat.

Fallout 76; screenshot: special

Mapa Fallout 76 je skutečně gigantická, snad se jí tvůrcům povede efektivně zaplnit.

Na první pohled je zřejmé, že Fallout 76 nám nabídne skutečně rozsáhlé hřiště, jehož průzkum vám rozhodně nezabere pár minut či několik hodin. Pokud jej budete chtít projít křížem krážem, budete si muset na toto dílko připravit řadu večerů. Při detailním náhledu na mapu na ní máme možnost vidět jezera, farmy, továrny, muzea, zábavní centra, jaderné elektrárny a řadu dalších bodů, jež bude možné navštívit.

Přestože jsme se v minulosti mohli při průzkumu univerza série Fallout setkat s řadou inteligentních NPC, nový zástupce této značky vám jich podle dosavadních informací moc nepředstaví. Obyvatelé krytu budou totiž patřit mezi jedny z prvních, kteří opustili bezpečné podzemí, takže budou tvořit skupinu vytvářející základy nově vznikající společnosti. Setkávat se proto budete především s robotickými služebníky, mutanty a ghouly, jejichž komunita tu s vysokou pravděpodobností nebude dosahovat takové úrovně jako v klasických dílech této série. Časem se možná dočkáme společenství řízených AI, aktuálně se s nimi však bohužel moc nepočítá. Namísto nich tu budou lístečky a pozůstatky nahrazující role zadavatele různě laděných úkolů směřující vás k ukrytým zásobám a temným tajemstvím.VATS ve Fallout 76 rozhodně není něčím, nač mohou být tvůrci pyšní

• Novinka: 9. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Hned na začátku celé ukázky se hráč pouští do tvorby hlavního protagonisty, s nímž vyrazí na výpravu do Pustiny. Definice hrdiny je ve Fallout 76 zpracována velmi slušně, když si s formováním budete chtít pořádně vyhrát, je tu řada možností, jak se odlišit od ostatních myslících obyvatel tohoto temného světa. Poté, co si svého vyvoleného vytvoříte, máte možnost projít útroby legendárního Vaultu 76, jež podle všeho slouží jako výcvikový prostor, ve kterém se naučíte základní dovednosti potřebné k přežití.

Fallout 76 – 50 minut ve 4K (gameplay)

Na hodinových záběrech od novinářů z Gamespotu máme možnost vidět Fallout 76 v celé své kráse.

Jakmile absolvujete počáteční naučnou část, jste vyvezeni na povrch do světa, který lidstvo před řadou let prakticky zničilo. Při jeho průzkumu musí hráčova skupina čelit různým formám nebezpečí. Střetne se s mutanty, monstry, roboty a za vraždu hledanými hráči. Lokace, do nichž zavítají v průběhu hraní, jsou též velmi různorodé. Na prezentovaných záběrech lze vidět opuštěné parky, poničené budovy a mnoho dalších prostor. Přítomny jsou ve Fallout 76 dokonce i oblíbené airdropy, ve kterých je možné nalézt zásoby, odpad k výrobě předmětů, munici a nové zbraně, jejichž spektrum by mělo být vskutku rozsáhlé.

Upřímně jsem rád, že k nám plná verze Fallout 76 dorazí až za měsíc, protože aktuálně prezentovaná hra rozhodně není něčím, čím by se mohli vývojáři z Bethesdy chlubit. V průběhu hraní je možné vidět citelné záseky, lagy a o bugy tu zřejmě také není nouze. Asi největším nedostatkem celku je zpracování systému VATS, jenž v klasických zástupcích série Fallout pro jednotlivce nefunguje nikterak zle. Zde však vyvolává hodně negativní reakce a v běhu vypadá tragikomicky. Snad si s tímto aspektem tvůrci ještě pořádně pohrají. Popravdě si nedokážu představit, že by něco takového bylo ve hře i po vydání, jež proběhne 14. listopadu 2018 na Xbox One, PC a PS4.

Fallout 76 – nukleární zbraně (gameplay)

Uživatel MassiveG, který měl možnost Fallout 76 hrát, natočil výbuch atomové bomby.Nový Fallout si zahrají nejprve na Xbox One

• Novinka: 1. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Tak a je to tady, konečně bylo ohlášeno datu uzavřené bety, ve které si budeme mít možnost projít celý herní svět Fallout 76. Na Xbox One se podle všeho do Pustiny vydáme už 23. října. Hráči na PC a PS4 si budou muset na testovací verzi nového dílu kultovní série počkat o něco déle. Dána k dispozici by jim měla být totiž až o týden později. Aktuálně není zcela jasné, jak dlouho by měla trvat, veškerý herní postup vám však bude zachován, takže čas, který investujete nyní, nebude promarněn.

Fallout 76 – oficiální intro (trailer)

Vault 76 bude v bodě v němž započne vaše cesta v Fallout 76.

Do bety se samozřejmě dostanete jen tak, že hru předobjednáte, jiná cesta jak si hru zahrát v předstihu se bohužel aktuálně nenabízí. V průběhu následujících týdnů možná však tvůrci ještě změní názor a pokusí se do testování jejich díla zapojit větší množství hráčů skrze několikadenní otevřenou betu, v níž by si mohl otestovat Fallout 76 každý bez ohledu na to, zda koupil, či nikoliv.Bethesda plánuje Fallout 76 po vydání podporovat skutečně dlouho

• Novinka: 17. 9. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Hned v úvodu se zaměřím na oblíbenou sérii videí Vault-Tec, jež byla před nedávnem rozšířena o krátký filmeček zacílený na užívání atomových zbraní. Fallout 76 by vám měl nabídnout sila, jejichž obsah budete moci po získání aktivačního kódu vyslat na protivníkovu základnu, extrémně nebezpečný prostor plný monster či na neutrálně laděné hráče, kteří o vaši přítomnosti nemají ani ponětí. Po výbuchu bomby se z cílové zóny stane lokace plná radioaktivity, smrtelně nebezpečných příšer a po výbavě bažících jedincích, těžících unikátní suroviny vytvořené explozí obsahu hlavice.

Fallout 76 – Vault-Tec video (trailer)

Atomové zbraně se vám ve Fallout 76 dostanou do rukou až ve finálních etapách hry a rozhodně se nebude jednat o snadno přístupné hráčky.

V nukleární katastrofou zasažené pustině se podle všeho nebudete muset vypořádat jen s klasickými survivalovými prvky, zmutovanými zvířaty, nukleárními hlavicemi a obyčejnými přeživšími, ale také s mikrotransakcemi, jež by však neměly žádným způsobem ovlivňovat hratelnost. Jednat by se totiž mělo jen o kosmetické doplňky, s jejichž pomocí budete definovat jen váš vzhled, nikoliv schopnosti či statistiky, za což tvůrce Fallout 76 rozhodně chválíme. Dalším aspektem, za nějž je vřele poplácáme po zádech, je přístup k budoucímu obsahu. Ten by měl být podle slov jednoho z hlavních představitelů Bethesdy, Peta Hinese, pro všechny zcela zdarma právě díky tomu, že bude ve hře přístupna měna, za níž si budete pořizovat vizuální vylepšení. Získat jí bude možné nejen hraním, ale také za reálné peníze, takže ve finále budete mít na výběr.

Dle tvrzení Peta Hinese, které pronesl v rozhovoru pro britský deník Metro, by měla přítomnost neškodně vypadajících mikrotransakcí nejen srazit cenu DLC na nulu, ale též zařídit delší podporu Fallout 76. Obsah by do tohoto kousku měl proudit minimálně po řadu následujících let. Hodně bude podle mého názoru záležet na samotných prodejích a na tom, jak často budou lidé investovat do mikrotransakcí, jež v jiných projektech představují velmi slušný zdroj příjmu, který leckdy zastiňuje tržby z nákupů samotné hry.Bez stabilní základny se v Fallout 76 neobejdete

• Novinka: 26. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Ihned, jakmile vylezete z protiatomového krytu Vault 76, budete se muset zaměřit na budoucnost, což v praxi znamená budování základny. Hra vám naštěstí poskytne unikátní produkční předmět s názvem „C.A.M.P“, který po vložení požadovaného množství surovin vybuduje vše, co si dokážete představit. Expandovat ho budete za pomoci různých obtížně získatelných materiálů.

Fallout 76 – Crafting and Building video (Trailer)

Ve Fallout 76 bude hrát základna hodně zásadní roli. Pokud si ji nevybudujete, v rámci vývoje se moc daleko neposunete.

Když jsem řekl, že „C.A.M.P“ dokáže vyprodukovat vše, co si dokážete představit, nemluvil jsem do větru. Využít tuto mašinku můžete i k vybudování obranyschopné základny, kterou si lze zanést na plánek a v případě zničení ji opět za pomoci této hračky přenést bezpečnější místo a za určitou sumu znovu sestrojit. Za sebe musím říct, že mě Fallout 76 návrhem budování skutečně zaujal. Snad nebudou nároky na vystavění nového sídla moc vysoké.Nové video ukazuje zásadnost kooperace v Fallout 76

• Novinka: 15. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Přežívání nebude patřit ve Fallout 76 mezi nejsnazší disciplíny. Pokud budete Pustinou putovat sami, většinou si vás některý z jejich obyvatel nakonec dá k večeři. Citelně vám jej však bude moci usnadnit kooperace s ostatními přeživšími, kteří se budou stejně jako vy potulovat nebezpečným herním světem, jehož zmutovaní starousedlíci vám nedají nic zadarmo.

Fallout 76 – Let's Work with Others! (trailer)

Cesta jednotlivce je v Fallout 76 skutečně náročná. Pokud se do Pustiny vydáte s přáteli, rozhodně neprohloupíte.

Hráči, na které při průchodu světa narazíte, budou mít většinou spíše nekalé úmysly. Občas však natrefíte na jedince toužící po tom, aby s nimi někdo sdílel jejich životní pouť, a v ten moment se s nimi můžete spřáhnout a pustit se do práce. Všichni ve Fallout 76 disponují spektrem obrázků, které je možné použít k vzájemné komunikaci s cizinci. Samotná kooperace následně funguje tak, že za ideálních okolností všichni členové týmu spolupracují jako jeden, a snaží se paletu svých perků sladit s ostatními spoluhráči, díky čemuž jsou schopni efektivně budovat, bojovat i obchodovat.Napadání ostatních hráčů se vám v Fallout 76 nemusí vyplatit

• Novinka: 13. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Jakožto velký fanoušek klasického PvP jsem se rozhodl v rámci této aktualizace zaměřit nejprve na bitvy mezi hráči a pojetí soubojů jako takových. Pokud v pustině narazíte na jiného přeživšího, prvním vypálením mu způsobíte jen minimální zranění, protože hra počítá s tím, že nepatříte mezi krvelačné jedince. Když však zasažený palbu opětuje, automaticky se z vašeho setkání stává souboj na život a na smrt, na jehož konci si vítěz odnese využitelný odpad, který jeho protivník našel před svým skonem.

QuakeCon 2018 | Fallout 76 and Fan (Questions and Answers)

Definice hrdiny nezmizí ani v Fallout 76, kde si vašeho reka budete formovat za pomoci unikátních karet (perků).

Relativně zajímavě bude Fallout 76 reagovat na situaci, kdy se na bojišti střetne krvelačný jedinec a pasivní hráč, jehož cílem bude jen eliminace monster, průzkum světa a budování. V případě, že první zmíněný bezproblémového soka zabije, nejenže z něj nic nedostane, ale také se mu nad hlavou objeví cedulka s finanční odměnou, kvůli níž ho začne nahánět celý server, což se mu po určité době dozajista stane osudným. Celek v tomto ohledu hodně připomíná Division, který se vrahy též snažil prezentovat světu a pořádat na ně hony. Vrátit se znovu do pole máte možnost buď na nejbližším záchytném bodu či ve Vaultu 76 zadarmo, nebo na jednom z vámi zvolených postů, za což samozřejmě musíte zaplatit zátkami.

Zátky nebudete ve Fallout 76 využívat jen k znovuoživení na vámi zvolených pozicích a k obchodu. Použít je lze také k vybudování vašeho sídla, jehož strukturu je možné přenést do plánku a v případě nutnosti jej s jeho pomocí vystavět znovu, kde se vám jen zlíbí. Přítomnost tohoto prvku skutečně vítám, protože v některých survivalech jsem kvůli obležení mnou vystavěného baráčku vždy neskutečně trpěl.

Fallout 76; screenshot: special

V nabídce atributů Fallout 76 naleznete klasické statistiky, které je možné na každé úrovni navýšit.

Asi nejzásadnějším bodem celé prezentace Fallout 76 na QuakeCon 2018 byla pasáž zacílená na perky a vývoj vašeho protagonisty. Hra opět pracuje se systémem SPECIAL známým z klasických dílů série Fallout. Na každé úrovni je vám umožněno si jednu z těchto základních statistik vylepšit, čímž si vždy otevřete několik unikátních pasivních schopností (perků), jež je možné aktivovat. Spektrum nastavitelných dovedností definuje primárně rozsah vašeho karetního balíčku, v němž se vám od desáté úrovně budou pomalu hromadit nové unikátní kartičky.

Karty (tj. perky) jako takové budete skládat do balíčků, jež lze kdykoliv libovolně přeskládat. Horní hranice každé SPECIAL statistiky bude patnáct a hodnota jednotlivých karet se bude pohybovat od jedné do pěti, takže si ve finále budete muset vždy vybrat, zda svůj charakter obdaříte menším počtem silných perků, či pořádnou náloží méně výrazných, které prostě nebudou tak efektivní, jako ty za maximální cenu. Hodně zásadní bude též úroveň určitých atributů, jež vám automaticky uzavře, či naopak otevře jednotlivé dovednostní stromy.

Fallout 76; screenshot: perk

Samotné perky bude možné několikrát vylepšit, čímž automaticky navýšíte jejich hodnotu.

Kromě skutečně zajímavých informací nám vývojáři z Bethesdy oznámili, že jejich novinku bude možné módovat a představili také klasicky laděné formování postavy, skrze něž si v Fallout 76 vytvoříte svého reka a foto-režim, který nesmí chybět v žádném aktuálním AAA titulu. Z toho, co bylo aktuálně odprezentováno si lze vytvořit určitou představu o tom, jak bude tento zástupce série Fallout vypadat a na koho bude zřejmě cílen. Osobně jsem byl trošku nepříjemně překvapen přítomností penalizace za PvP, snad si její fungování tvůrci ještě rozmyslí.Beta Fallout 76 vám nabídne slušnou nálož obsahu

• Novinka: 8. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Každý z nás si pořádné množství obsahu představuje jinak. Osobně si však pod tímto pojmem vždy vybavím rozsáhlý herní svět, jehož průchod mi zabere řadu hodin a přesně tohle by hráčům, kteří si Fallout 76 předobjednají, měla nabídnout připravovaná beta, jež odstartuje v průběhu října na všech platformách. Vypuštění přeživší budou mít k dispozici plnohodnotný titul obsahující de facto totéž, co finální produkt, který dorazí čtrnáctého listopadu.

Prakticky každý, kdo se bety Fallout 76 zúčastní, se může těšit z toho, že mu všechen postup hrou zůstane, takže bude mít nad nově příchozími hráči určitou výhodu, protože ti na rozdíl od něj nebudou mít fakticky nic. Některým jedincům se tento krok nezamlouvá, jiní jej však vřele vítají, jelikož nepatří mezi ty, jež baví opakovat úvodní sekvence a nudné naučné pasáže. Beta Fallout 76 bude podle některých přístupná nejprve na Xbox One a až poté zamíří na ostatní platformy.

Steam tentokrát minimálně na začátku plně ostrouhá, protože ho mine nejen testovací fáze, ale také finální produkt, jenž chce Bethesda distribuovat jen skrze službu Bethesda.net, na níž chce touto cestou podobně jako v minulosti s Fallout Shelter přilákat nové uživatele – zejména, kteří se jí prozatím zdárně vyhýbali.Ve Falloutu 76 vás před protivníky ochrání nízká úroveň

• Novinka: 5. 7. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Méně zdatní hráči jsou v survivalech často šikanováni silnějšími jedinci disponujícími vyspělejšími technologiemi a lepšími statistikami, jež jim umožňují štvát nováčky jako lovnou zvěř. Bethesda Game Studios chce ve své novince Fallout 76 s tímto nešvarem bojovat za pomoci jasně definované úrovně, kdy bude možné myslícího tvora neovládaného umělou inteligencí zabít. Podle prozatím dostupných informací by měl boj o přežití pro všechny startovat po dosažení pátého levelu. Před tímto milníkem by pro vás lidé neměli představovat zásadnější nebezpečí. Stejně tak zřejmě nebudete představovat hrozbu ani vy pro ně, protože budete technologicky neskutečně zaostalí.

Hodně silným defenzivním prvkem proti ostatním hráčům budou podle všeho budovy, jež lze jen poškodit, nikoliv však zničit. Ochránit by vás tím pádem měly před většinou nepřátelských výpadů, což se bude hodit především jedincům, kteří se namísto na válku připravují na mír permanentním budováním. Primární otázkou je, jak se vámi vystavěné město vypořádá třeba s atomovou bombou, kterou na vás ostatní budou moci hodit, protože v momentu, kdy dopadne, vytvoří novou zónu plnou zmutovaných monster, na něž nebudete muset stačit.

Pokud se tak stane, s vysokou pravděpodobností budete dle mého přinuceni opustit svou základnu a vydat se na cestu k novému domovu. Naštěstí vám všechen postup v případě smrti zůstane, takže se vám v Fallout 76 rozhodně nestane, že byste tři týdny hráli a pak přišli během chvíle o všechno. Přítomno by mělo být též rychlé cestování, jak přesně však bude fungovat, prozatím není zcela jisté. Upřímně doufám, že se více dozvíme na letošním Gamescomu.Video zacílené na vývoj Fallout 76 odkrývá dosud neodhalené herní prvky

• Novinka: 26. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Hned na začátku dokumentu je nám nastíněn vývojový proces Fallout 76, na kterém Bethesda spolupracovala s některými zaměstnanci společnosti ZeniMax, jež má za sebou už pár relativně vydařených online projektů. Asi největším problémem pro ně zpočátku bylo vytvořit svět schopný pracovat s větším počtem hráčů, což se jim nakonec po pár měsících vývoje podařilo vyřešit.

V osmé minutě začíná druhá část dokumentárního snímku, která je zacílena na výběr herního světa, v němž se má Fallout 76 odehrávat. Vývojáři z Bethesdy si tuto krajinu vybrali podle všeho kvůli pestré škále mýtů a určité nedotčenosti místních lesů, které by podle nich na rozdíl od Washingtonu DC rozhodně nepatřily mezi první místa, kam by dopadly jaderné hlavice.

Třetí fáze videa je započata v osmnácté minutě. Prezentováno nám je fungování herního světa, výroba předmětů, spolupráce s hráči, budování základny, náhodné události, mutace a perky, jimiž můžete vybavit svou postavu. Osobně jsem byl nejvíce zaujat právě poslední zmíněnou složkou. Vaše postava bude moci v Fallout 76 zmutovat, stačí jen silnější dávka radiace a třetí ruka je na světě.

Na jednom herním serveru se podle všeho sejde maximálně čtyřiadvacet hráčů, kteří budou moci kooperovat, nebo bojovat jeden proti druhému. Finální etapa hry bude zaměřena na průzkum hlavicemi zasažených území, jež vytvoří sami hráči vypálením jaderných zbraní. Po vydání chce Bethesda Fallout 76 expandovat o nový obsah. Zda bude zadarmo či plně zpoplatněn, prozatím není jasné, více se snad dozvíme v následujících dnech a týdnech.Fallout 76 bude survival s obrovským otevřeným světem

• Novinka: 11. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Už před pár dny vedla řada herních webů debaty o tom, zda bude Fallout 76 survival, či nikoliv. Nakonec se na E3 2018 potvrdila informace, s níž jako první přišel zahraniční server Kotaku. Nejnovější zástupce série Fallout je survival, který se bude v mnoha ohledech podobat českému DayZ či kultovnímu Rust, jenž aktivně hrají desítky tisíc uživatelů. Do postapokalyptického světa se budete moci vydat spolu se středně velkým počtem hráčů, jenž by teoreticky neměl na jednom serveru přesáhnout sto jedinců.

Svět, po kterém se budete ve Falloutu 76 toulat, je podle všeho velmi detailně navržen. Západní Virginie vám nabídne řadu zajímavých lokací, jejichž obyvatelé budou veskrze agresivního ražení. Těšit se můžete na střety s mutanty, přerostlými zvířaty, divokými nájezdníky a samozřejmě i s přeživšími z Vaultu 76, kteří podobně jako vy opustili bezpečné útočiště a vydali se na průzkum rozsáhlé lokace přetékající obsahem. 

Ve Falloutu 76 se dočkáme také relativně komplexního budování, s jehož pomocí si s přáteli vystavíte rozsáhlou základnu, kterou následně budete bránit před agresivními sousedy a ostatními hráči snažícími se zmocnit vašeho majetku. Zda bude ve hře přítomno pěstování zeleniny spolu s propracovanou výrobou předmětů, prozatím není ze záběrů prezentovaných na E3 2018 jasné. Za sebe doufám, že se tomuto prvku tvůrci vyhnou obloukem.

Fallout 76; screenshot: přátelé Fallout 76; screenshot: základna

Obrázek 1: Nejnovější díl série Fallout můžete prozkoumat spolu s přáteli. Obrázek 2: Vedle průzkumu tu budete také stavět bezpečné útočiště, z něhož lze vyrážet na výpravy do okolí.

Asi nejzajímavějším prvkem Falloutu 76 jsou raketová sila, z nichž budete moci odpálit po získání určitého počtu autorizačních karet atomovou bombu. Ta by prakticky měla ze zemského povrchu vymazat vše na místě dopadu, takže si musíte vždy pořádně rozmyslet, kam ji pošlete. Každý z prezentovaných prvků, jež jsme mohli vidět na E3 2018, vypadá skutečně zajímavě. Upřímně doufám, že se je tvůrcům podaří zkompletovat do fungujícího celku, který následně zastíní většinu, či dokonce všechna konkurenční díla. Fallout 76 vychází 14. listopadu na PC, PS4 a Xbox One. Pokud si hru předobjednáte, dostanete přístup do bety.

Fallout 76; screenshot: průzkum

Do některých lokací se ve Falloutu 76 budete moci podívat hned na startu. K návštěvě jiných budete naopak potřebovat pořádnou výstroj, která vás ochrání před nepřáteli i negativními vlivy.Fallout 76 by měl dle některých informací kráčet ve stopách DayZ a Rustu

• Novinka: 31. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Podle informací ze zahraničního serveru Kotaku se bude Fallout 76 v mnoha ohledech odklánět od konceptu, který nám vývojáři z Bethesda Game Studios nabízeli v minulých letech. Namísto klasického RPG bychom měli dostat titul zacílený nikoliv na jednotlivce, nýbrž na více hráčů, kteří budou přežívat v nehostinném post-apokalyptickém světě.

Fallout 76 by měl být podle některých zákulisních informací hodně podobným velmi povedenému survivalu Rust či prozatím nedokončenému DayZ, které minimálně na začátku vývoje nabízelo relativně zajímavý zážitek. Vývoj nejnovějšího projektu Bethesda Game Studios byl podle všeho započat už během prací na Fallout 4 – ten měl obsahovat hru pro více hráčů prostřednictvím modifikace. Nakonec se však vývojáři rozhodli, že z modu udělají plnohodnotné dílo – Fallout 76.

Fallout 76, Good Morning, bed, screenshot Fallout 76, Pip-Boy, screenshot

Obrázek 1: Obyvatelé Vaultu 76 obývali kryt jen po krátkou dobu, takže to na nich očividně nezanechalo žádné následky. Obrázek 2: Vaše postava dostane v Fallout 76 k dispozici starší verzi Pip-Boye.

Ve hře bychom měli nalézt příběh, různě navržené úkoly a samozřejmě systém budování, s nímž jsme se setkali už ve Falloutu 4. Minimálně podle těchto neoficiálních informací lze soudit, že novinka od Bethesdy bude podobná spíše Rustu než DayZ. Jisté však zatím není vůbec nic, vývojáři se k těmto zprávám dosud plnohodnotně nevyjádřili.Fallout 76 – Oznámení

• Novinka: 30. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

O tom, co se skrývá uvnitř Vaultu 76, spekulují milovníci série už celých 9 let. Nyní nám vývojáři z Bethesda Game Studios konečně umožní zavítat do jeho útrob skrze svůj nejnovější projekt Fallout 76. Podle všech prozatím dostupných informací by měl tento kryt patřit mezi středně velká útočiště, do nichž se mohlo schovat před atomovou válkou něco okolo pěti set lidských duší.

Fallout 76, Pip-Boy, screenshot

Ve Fallout 76 si s vysokou pravděpodobností zahrajete za správce vaultu, jehož hlavním úkolem bude zajistit přežití svých lidí.

Minimálně podle toho, co máme možnost vidět na dostupných záběrech, patří Vault 76 k té šťastné hrstce, kterou nezasáhla žádná z četných přírodních (a lidských) katastrof, takže jeho obyvatelé přežili až do fáze otevření hlavní brány, aniž by byla půlka populace snědena kvůli přežití, obětována robotickým bohům držícím celý komplex v chodu či něco podobného. Tento kryt by se měl nacházet někde u Appalačského pohoří, jasná pozice prozatím není známa.

Příběh zřejmě zamíří do neprobádaných časů před prvním Falloutem

Příběh Fallout 76 by mohl startovat dnem 27. října 2102 (viz datum na Pip-Boyi či terminálu), což by v praxi znamenalo, že se podíváme do světa těsně po skončení Velké války (2077), která srazila na kolena celou lidskou civilizaci. Jen tak pro zajímavost, první zástupce série Fallout se odehrával 84 let po zmíněném konfliktu, takže se nyní můžeme těšit (pravděpodobně) na dobu, v níž se přeživší spolu s vládou pustili do znovuvybudování společnosti.

Jelikož bych nerad vařil guláš z vody, tímto odstavcem naše dnešní preview zacílené na Fallout 76 zakončím. Osobně si myslím, že by se (minimálně podle toho, co bylo prezentováno) mohlo jednat o budovatelskou simulaci, v níž se hráči starají o Vault 76 a jeho obyvatele. Po úspěchu Fallout Shelter a celkové oblíbenosti výstavby osad ve Falloutu 4 by se nebylo ani čemu divit. Co však dostaneme ve skutečnosti, prozatím říct s jistotou nelze, více nám poví až na E3 2018, kde bychom se měli podle vývojářů z Bethesdy dozvědět o jejich chystaném projektu detailnější informace.

Fallout 76, TV, screenshot

Televizní přenos vás v traileru informuje o oslavách dne Převzetí kontroly (Dne návratu?), kdy všichni obyvatelé bunkrů opustí své domovy a opět se ujmout světa na povrchu.


Fallout 76 – Dojmy z bety (Xbox One a PC)

 1. Vault 76 otevírá své dveře
 2. Survival podle Bethesdy
 3. Fallout ve víru online hraní
 4. S.P.E.C.I.A.L.ní C.A.M.P.ování
 5. Bůh žehnej Americe
 6. Tak trochu jiný, obyčejný Fallout
 7. Dojmy z hraní bety Fallout 76 na PC
 8. HW nároky pro Fallout 76 PC

Vault 76 otevírá své dveře

• Dojmy z bety: 29. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Než se pustím do zprostředkování mých pocitů z bety, jež proběhla poslední říjnový víkend, rád bych krátce zmínil, s jakým očekáváním jsem do bety vstupoval. Fallout 76 totiž ještě neodkryl všechny karty a fanoušci této série už jsou celí rozmrzelí z toho, že půjde o dosti odlišné dobrodružství, než na jaké byli zvyklí. Já naproti tomu, přestože jsem několik dílů a to jak původních, tak i těch novodobých od Bethesdy, hrál, se nepovažuji za fanouška, kterého vzruší každý obrázek Vault Boye. Naopak mám velmi rád online hry, dobrý survival a otevřené světy. Do bety jsem tak vstupoval téměř s nulovým očekáváním a troufnu si říct i s otevřenou myslí.

Fallout 76; screenshot: Vault

Ve Vaultu 76 strávíte jen pár úvodních minut. Rychle vytvořit postavu a hurá na povrch!

Hned po spuštění autoři zahráli na nostalgickou notu. Shlédl jsem záznam ze slavnostního odhalení Vaultu 76, jež byl doprovázen ubezpečujícím proslovem o případné nukleární válce: „Pokud nějaké bomby dopadnou, my jsme na ně připraveni.“. Pak už následuje střih a já se probouzím 24. října 2102, kdy se Vault 76 otevírá. Vše začíná rychlou tvorbou postavy v jednoduchém editoru (není třeba vytváření postavy nijak promýšlet, vše jde kdykoli v průběhu hry změnit). A pak už hurá na povrch. Cestou si samozřejmě vyzvedávám Pip Boye, nepostradatelné a ikonické elektronické zařízení od RobCo Industries a vyrážím k obrovským kulatým dveřím z oceli.

Směr k železným vratům mi ukazuje lepenkový Vault Boy a já cestou potkávám ostatní hráče. To je samozřejmě zcela zásadní novinka pro celou sérii a budí mnoho otázek. Přede mnou se ale už otevírá hlavní uzávěr Vaultu a po krátké nahrávací obrazovce vycházím na povrch. Na náhorní plošině se spolu se mnou rozhlíží další dva hráči, snad jako bychom se snažili opravdu simulovat onen pocit, kdy po mnoha letech vykročíte z betonového zajetí zpět do otevřeného světa. Samotný přechod, ačkoli si přímo říká o dramatický filmeček, však oddělila pouze loadingová obrazovka. Jednu chvíli se dívám na otevírající se dveře Vaultu a pak najednou stojím venku. Trochu promarněný potenciál.

Fallout 76 beta – první minuty ve hře (vlastní gameplay)

Podívejte se na úvod hry, který prožijete uvnitř Vaultu 76. Jednoduchá tvorba postavy, Pip Boy 2000 a rychle k hlavnímu vchodu. Co asi čeká za ním?

Survival podle Bethesdy

V tento moment už ale začíná samotná hra. Fallout 76 v plné parádě, chcete-li. Nový Fallout je totiž survival, nebo se ho tak alespoň autoři snaží prezentovat. V první hodince hra pomocí jednoduchých questů vysvětluje, jaká jsou základní pravidla. To znamená, že musíte jíst, jinak vám v případě velkého hladu začne ubývat život, a také pít (jak ale zjistíte, volně přístupná voda z přírody je většinou kontaminovaná). Dalším survival znakem je tu sběr snad všeho, co potkáte. Kromě obvyklých a užitečných věcí, jako jsou kusy dřeva, izolepa nebo nože, budete sbírat snad vše, co vám přijde pod ruku. Já měl ve svém inventáři třeba tahací harmoniku, plyšového medvídka či autobaterii.

Fallout 76; gameplay: opuštěný dům

Na mapě najdete mnoho opuštěných domů, bohužel spousta z nich není přístupných.

Vše jde totiž na speciálních poncích rozebrat a následně součástky využít k výrobě zbraní či dalšího proviantu. Obdobně to pak je také u jídla – sbíráte květiny, maso ze zabitých zvířat, můžete také usednout k ohništi a něco si ukuchtit. Celé to zní jako docela dobrý survival základ, má to však jeden háček – všeho je kolem vás strašně moc. Už po pár minutách vám bude přetékat inventář desítkami věcí a kdykoli jsem dostal hlad, měl jsem nepřeberné množství možností co sníst a stejně tak zbraní jsem měl požehnaně, včetně nábojů. Z tohoto pohledu se hře absolutně nepodařilo navodit pocit nedostatku či ohrožení.

Zcela opačně na tom jsou vaši nepřátelé. Možná to bylo startovní lokací, ve které jsem se pohyboval, ale byla zoufalé prázdná co se nepřátel týče, a pokud jsem už na nějaké narazil, zabít je nebyl problém. Moc inteligence navíc nepobrali a je jedno, jestli šlo o zmutované psy či původní obyvatele (nebo alespoň to, co z nich zbylo). Tak jako tak ani slabá koncentrace nepřátel survival prostředí nijak nenavozovala, spíše naopak.

Fallout 76; gameplay: crafting Fallout 76; gameplay: vaření

Obrázek 1: Na speciálním ponku můžete rozebírat vybavení a také vylepšovat či vyrábět zbraně. Obrázek 2: U kotlíku naopak ukuchtíte složitější jídla, nebo si převaříte kontaminovanou vodu.

Fallout ve víru online hraní

Samozřejmě jsem měl ale k dispozici malý a úvodní výřez Falloutu 76 a nerad bych svoje zážitky vztahoval na celou hru. Dalším survival prvkem jsou pak ostatní hráči, jejichž napadení je možné až po dosažení páté úrovně, ovšem ani poté se mě nesnažil nikdo konfrontovat. Tento aspekt chci spíše popsat, než hodnotit, protože beta online hry je v tomto ohledu velmi specifické prostředí. Vzhledem k tomu, že trvala pouze 2 hodiny, bylo jasné, že všichni hráči si budou chtít vyzkoušet co nejvíce obsahu a tak jsme vlastně všichni dělali, jako že o sobě nevíme. Množství hráčů mi přišlo tak akorát, ale to bylo způsobeno tím, že jsme všichni dělali stejné úkoly a nacházeli se na malém výseku hry.

Fallout 76; gameplay: oslava

Den před otevřením Vaultu jsme hromadně slavili (to připomíná i papírová čapka ve vašem inventáři), ale druhý den se všichni nekontrolovatelně rozutečou do otevřeného světa a je dost možné, že vás někdejší soused majzne po hlavě ocelovou trubkou.

Jsem hodně zvědavý, jestli autoři ponechají aktuální počet hráčů, tedy 24 pro celou mapu (i když jsem se s tolika nikdy nesetkal, spíš se toto číslo pohybovalo kolem 10), nebo se v plné hře počet zvýší.. Pokud ne, bylo by vzhledem k velikosti mapy velkou náhodou někoho potkat a prvek online hry by se náhle vytratil.

 

Zatím to ale vypadá, že bude možné hrát sólo a jen ve vybraných situacích se přidat k ostatním hráčům. Takovým příkladem jsou neustále se objevující živé události, jako je třeba obrana farmy či dodávky surovin, které jsou časově omezené a nabízí lákavé odměny. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se autorům podaří využít faktu, že pracují na online hře, protože zatím mi Fallout 76 připadá spíše jako singleplayer (i vzhledem k obtížnosti úkolů a celkovému designu misí) obohacený o několik prvků z online her. Pravou tvář hry ale ukáže až mnohem delší testování nebo plná hra.
Fallout 76; gameplay: emoce Fallout 76; gameplay: kooperace Fallout 76; gameplay: seznam hráčů

Obrázek 1: K rychlému dorozumívání s ostatními hráči využijete paletu emocí. Obrázek 2: S kýmkoli můžete vytvořit tým nebo se pustit do obchodování. Obrázek 3: Kdykoli se lze podívat kolik hráčů je právě ve vaší instanci a dokonce zjistit jejich polohu.

S.P.E.C.I.A.L.ní C.A.M.P.ování

Pokud patříte mezi fanoušky série a budete vyjukaní z množství změn a novinek, pak pohled na obrazovku Pip Boye vás dostatečně uklidní. Orientace v něm pro vás bude snadná až nostalgická, přestože jednotlivé položky samozřejmě doznaly také změn. Návrat slaví oblíbený systém S.P.E.C.I.A.L., pomocí kterého vylepšujete svou postavu v rámci síly, inteligence nebo třeba obratnosti. Jednotlivé perky zde zastupují skvěle designované kartičky, jež jasně determinují svou úlohu a zároveň nostalgicky připomínají humor a nadsázku předchozích dílů.

Fallout 76; gameplay: perky Fallout 76; gameplay: karty

Obrázek 1: Způsob vylepšování postavy je, třebaže to na první pohled možná nevypadá, podobný předešlým hrám (zejména F4). Obrázek 2: Jednotlivé perky jsou zastoupeny sběratelskými kartami, které ke každé vlastnosti dosazujete, a pokud nasbíráte dvě stejné, můžete zvýšit jejich kvalitu, jež znázorňuje počet hvězdiček.

Naopak úplnou novinkou je C.A.M.P. Tato mobilní jednotka vytvořená speciálně pro znovuosídlení Ameriky a je vám představena už v začátku bety, ale nemá samozřejmě cenu ihned po vykouknutí z Vaultu začít stavět své obydlí na první louce, kterou uvidíte. Vzhledem k tomu, že Fallout 76 je online hra, snaží se časovou náročnost některých úkolů co nejvíce natahovat a tak jsem během úvodních hodin, jež mi beta nabídla, nebyl schopen nasbírat dostatek surovin, abych si postavil plnohodnotné obydlí. 

Stavění je však velmi jednoduché, a pokud máte alespoň trochu budovatelského ducha, i dosti uspokojující. Během pár chvil si dokážete postavit svůj vlastní dům, který lze postupně rozvinout v plnohodnotnou základnu s vlastním ponkem pro úpravu zbraní, automatickými věžemi na obranu či zátarasy. Za způsob, jakým stavění probíhá, musím autory rozhodně pochválit, a pokud jste hráli kupříkladu Fortnite, nebudete mít se stavbou žádné problémy. Nic vám nebrání v tom postavit si několikapatrové sídlo, ale je třeba mít na paměti, že pokud se budete chtít přesunout, dům zůstane na svém místě.

Fallout 76; gameplay: stavění Fallout 76; gameplay: blueprint

Obrázek 1: Budování obydlí je až překvapivě jednoduché a vlastně i dost zábavné. Jen zkrátka nesmíte moc přemýšlet nad logikou hry. Jinak totiž začnete uvažovat nad tím, proč zkrátka neobsadíte jakoukoli opuštěnou budovu. Cihly a beton totiž vydrží víc, než dřevo. Obrázek 2: Výhodou je však to, že za pomoci vytvořených blueprintů si svůj domeček můžete znovu postavit kdekoli jinde. Zadarmo to ale nebude.

Můžete si však vytvořit plánek, původní dům zbourat a získat tak polovinu surovin nazpět a na novém místě pak během sekundy za pomoci plánku dům opětovně vybudovat. Jde opět o prvek dlouhodobé hratelnosti, který si netroufám hodnotit, zatím ale moc nechápu úlohu stavění obydlí. Ideologicky samozřejmě dává smysl, protože se snažíte znovu osídlit Ameriku, ale v rámci hratelnosti jsem nebyl vůbec nucen se někam schovávat. Svět Falloutu 76 mi zase tak nebezpečný nepřišel, spíše naopak.

Bůh žehnej Americe

S tím se pojí i moje kritika aktuálního vyobrazení zdevastované Ameriky. Zatímco předchozí díly, které se ale na časové ose odehrávají až dlouho po událostech Falloutu 76, nabízí kdysi skvělou Ameriku jako kus doutnající zaprášené hroudy, prostředí aktuálního dílu, přestože k nukleárnímu válečnému konfliktu má časově nejblíže, vypadá ze všech her nejlépe. Všude jsou sice opuštěná obydlí, rozbitá auta a trosky domů, ale design spíše reflektuje prožitek vcelku obyčejné války, než-li jaderného konfliktu tak silného, že se tektonické desky posouvaly, vznikala nová pohoří a odpařovaly se celé vodní plochy. Nevím, možná se v rámci příběhu Falloutu 76 teprve něco zásadního stane, ale aktuální stav mi jednak připadá velmi nelogický a zároveň už vůbec neevokuje atmosféru předchozích dílů.

Fallout 76; gameplay: Amerika Fallout 76; gameplay: grafika Fallout 76; gameplay: noc

Obrázek 1: Herní svět je opravdu rozlehlý a zároveň poměrně detailní. Obrázek 2: Grafické zpracování na základním Xboxu One ale není nikterak výjimečné. Obrázek 3: Ve Falloutu 76 se bude pravidelně střídat den i noc.

Hodnotit level design je pak hodně ošemetné. Autoři předem upozorňovali, že technický stav hry není dokonalý a vzhledem k fázi vývoje nebudu nic z toho vyloženě kritizovat, ale tento fakt mi hodně ztěžuje přemítání o tom, jestli Fallout 76 bude hezky vypadající hrou. Prostředí působí na první pohled dobře a je i plné detailů, přesto ze hry necítím onen Fallout, na který jsme byli zvyklí. Dodnes si pamatuji, když jsem vylezl ve Falloutu 3 z Vaultu. Je to už pěkná řádka let, ale prozkoumávání přilehlých ulic si vybavuji velmi detailně. V aktuálním Falloutu jsem našel sice hezký otevřený svět, ale nic ikonického.

Užít si design hry mi pak ztěžovaly všudypřítomné technické problémy, jako jsou neustále tu a tam doskakující stíny, nefungující osvětlení, mizející a objevující se textury nebo celé objekty, které při každém kroku přetvářejí okolní svět. Fallout 76 má ale vyjít už 14. listopadu a opravit takové množství chyb se zdá jako hodně těžký úkol.

Fallout 76 beta – boj s nepřáteli (vlastní gameplay)

Jak probíhají souboje a jak chytrá je umělá inteligence? Podívejte se na naše záběry z hraní.

Tak trochu jiný, obyčejný Fallout

Co jsem si tedy z bety odnesl? Zatím si netroufám hodnotit fungování celku jako takového, nicméně mám pochyby o činnostech, jako je stavba obydlí či kooperace (nebo boj) s ostatními hráči, což jsou poměrně zásadní prvky. Nepřesvědčil mě ani vizuál světa, který sice vypadá hezky, ale do série mi nezapadá jak tematicky, tak i časovým a logickým zasazením. Co je ale zjištění zcela nejzásadnější, hraní Falloutu 76 mě příliš nebavilo. Úvodní úkoly mě nikterak nenadchly, hra neukázala nic zajímavého či šokujícího a především, samotná hratelnost byla přinejlepším obyčejná.

Fallout 76; gameplay: fotografický režim

Fotografický režim umožňuje nastavit si různé emoce i postoje. Rozhodně vítaná funkce pro online hru, teď aby ještě fungovalo vše okolo.

Při soubojích na blízko je ovládání krkolomné, při střelbě zase necítíte onu radost ze střelby samotné, spíše frustraci ze zaměřování. Jako bych hrál akční hru z dob před deseti lety. Ale i zde mám na paměti, že jde o beta verzi a mnoho kritizovaných prvků se ještě může změnit. Respektive změnit se musí, jinak se obávám, že se Fallout 76 zapíše do dějin jako nejhorší díl série. Online hra je ale běh na dlouhou trať, a pokud Bethesda dobře zafinišuje, stále je tu naděje na zajímavý titul, navíc krása mnoha online her se ukáže až po čase.

Tyto dojmy byly napsány pro verzi Xbox One.

Dojmy z hraní bety Fallout 76 na PC

• Dojmy z bety: 1. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Nejeden náš čtenář si po přečtení předchozích řádků jistě řekl, že se jedná přeci jen o Xbox One verzi, která často trpí technickými nedostatky, takže na ně nemusí brát ohledy. Pro tuto skupinku tu vedle Filipových dojmů z hraní Fallout 76 máme ještě několik odstavců zacílených na PC verzi hry, jenž se po představení prvních záběrů z hraní na konzoli od Microsoftu stala plamínkem naděje, k němuž se upíral nejeden pohled fanoušků herní série Fallout.

Fallout 76 se nehraje špatně, nelze však přehlédnout absenci NPC

Samotný gameplay Fallout 76 je relativně zábavný, ponořili jsme se v něm do otevřeného světa, jehož průzkum nás i přes přítomnost technických nedostatků vcelku bavil. Nabídl nám totiž kromě krystalické akce také slušné množství informací o jeho původních obyvatelích a událostech, jež proběhly před naším příchodem, což jsme jakožto fanoušci kvalitního příběhového pozadí dokázali náležitě ocenit. Stejně tak jsme byli potěšeni návrhem herních lokací, jejichž průzkum nám poskytl uspokojující zážitek a překvapivě rozsáhlé spektrum výstroje, kterou bylo možné rozložit a použít k výrobě nových předmětů a úprav stávajících palných zbraní. Slušně byla navržena také střelba spolu s kontaktním bojem, jehož zpracování nebylo nikterak složité.

Fallout 76 BETA - Průzkum školy I GEM

Gameplay z PC bety Falloutu 76

Příběh je ve Fallout 76 prezentován stylem typickým pro otevřené světy. Hlavní dějová linka je tu minimálně v počátečních fázích hry zcela zastiňována vedlejšími úkoly, které se na nás valily ve velkém. Člověk prakticky vůbec nemá čas na to, aby se nudil, protože je tu stále co objevovat a likvidovat. Vcelku zklamáni jsme byli z absence NPC, namísto nichž nám většinou zakázky zadávala jejich mrtvá, červy prolezlá těla disponující papírkem či nahrávkou se vzkazem, co je potřeba udělat. Kdyby nám Bethesda dala k dispozici pár postav, se kterými by bylo možné si promluvit, nebo s nimi výrazněji kooperovat v rámci plnění misí, celku by to značně pomohlo.

Novinka od Bethesdy šlape tak, jak vypadá

Vizuálně Fallout 76 na PC hodně připomíná Fallout 4, jenž sice nevypadal vůbec zle, už však v době jeho vydání (2015) se nejednalo o nic, z čeho by vám spadla čelist. Na celku jde hodně vidět zastaralost herního enginu, který Bethesda používá k pohánění svých titulů už přece jen nějaký ten pátek. Je skutečně škoda, že s tímto titulem, který sám o sobě představuje velký krok do neznáma, nezkusili změnu i v tomto zásadním ohledu. Snad se časem stejně jako v minulosti dočkáme zásahu moderů, jimž bude umožněno vylepšit minimálně tento aspekt. 

Fallout 76; gameplay: osada

Každé místo tu má svůj příběh, který budete moci v rámci průzkumu světa odkrýt.

Z nadpisu této kapitolky je vám jistě zřejmé, že Fallout 76 nám nejel zrovna nejlépe. I přes to, že hra nevypadá po vizuální stránce nikterak úchvatně, není bohužel její aktuální technický stav ničím, čím by se mohla Bethesda zvlášť chlubit. Nejednou jsme se setkali s výraznými propady snímků a samozřejmě i s vývojáři předem avizovanou hromadou bugů. Samozřejmě chápeme, že jde o betu, je však až příliš blízko vydání. Podobně jako v případě vizuálu, i v rámci tohoto prvku proto doufáme, že do vydání bude jeho fungování značně vylepšeno. Ale popravdě, vzhledem k tomu, v jakém je stavu nyní (ani ne dva týdny před vydáním hry), teoreticky počítáme s možným odkladem, jenž by Falloutu 76 skutečně jen prospěl, protože by tvůrci získali čas jej maximálně vyladit a zcela odstranit slabiny táhnoucí ho ke dnu.

Fallout 76 má potenciál, avšak Bethesda na něm musí ještě hodně zamakat

Abych řekl pravdu, osobně nejsem z Falloutu 76 nějak zvlášť nadšen. Přestože se hra odehrává v univerzu, které mám upřímně rád, prozatím jsem si k ní nebyl schopen vytvořit vřelejší vztah, protože z ní doslova čpí nedodělanost, jíž většinou trpí nezávislé survivaly bez řádné finanční podpory. Nabídnut nám je tu k průzkumu rozsáhlý, leč poloprázdný svět, jemuž by přítomnost NPC (byť třeba jen hrstky) hodně pomohla. Abych však jen nekritizoval, musím ocenit propracovanou výrobu předmětů, promyšlenou kostru univerza, kooperaci a dlouhodobý potenciál, jenž nelze Fallout 76 zcela upřít. Osobně doufám, že se vývojáři z Bethesdy do 14. listopadu, kdy aktuálně ne zcela dodělaný (a doladěný) survival vychází, ještě pochlapí.

Tyto dojmy byly napsány pro verzi PC.

Fallout 76; gameplay: pip-boy

Svůj příběh ve Falllout 76 odstartujete sebráním počítače na cesty.

Fallout 76 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0849
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací