Alzaboxy Dárkové karty

Ring Fit Adventure (RECENZE) – Perfektní fitness RPG, u kterého se řádně zapotíte

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Herní průmysl se v minulosti už několikrát setkal se snahou zkombinovat hry se cvičením. Většina hráčů však z těchto pokusů moc nadšená nebyla, jelikož se jednalo o produkty zacílené na fanoušky fitness, mezi nimiž se popravdě moc milovníků her nenacházelo. Vývojáři z Nintendo se proto rozhodli, že celý koncept překopají a vydají na Nintendo Switch. Tak co myslíte, povedlo se jim v RPG Ring Fit Adventure konečně spojit zábavu s fyzickým zápřahem?

Recenze


• Žánr: Sportovní RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: Nintendo EPD • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (18. října 2019) Homepage • Čeština: Ne


Obsah recenze Ring Fit Adventure

 1. Před začátkem dobrodružství Ring Fit Adventure je nezbytná kalibrace
 2. Běh pěkným světem vám tu okoření fyzičku testující souboje
 3. Hráčům neholdujícím celistvým příběhům nabízí Ring Fit Adventure obstojné alternativy
 4. Ovládání vývojáři z Nintendo úplně nedomysleli
 5. Skrze hravost dokáže Ring Fit Adventure řádně okořenit jinak nudné cvičení
 6. Recenze Ring Fit Adventure: závěrečné hodnocení

Před začátkem dobrodružství Ring Fit Adventure je nezbytná kalibrace

• Recenze: 7. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Zatímco vám většina her na začátku prezentuje svůj příběh, Ring Fit Adventure na to jde z úplně jiného konce. Namísto nastiňování děje vás doslova nutí k tomu, abyste jej řádně nakalibrovali, čímž si dle slov vývojářů z Nintendo zajistíte, že vaše tělo následně dostane takový zážitek, na jaký skutečně má. Je tím pádem dobré se této fázi věnovat opravdu pozorně, protože když ji odbudete, může být cvičení příliš lehké či naopak tak náročné, že nebudete schopni postoupit dál, což samozřejmě nepředstavuje ideální stav. Za sebe musím uznat, že když v rámci kalibrace předvedete to nejlepší, čeho jste schopni, aniž byste se vyloženě přetáhli, můžete se těšit na to, že si nadcházející hodiny hraní řádně užijete.

Ring Fit Adventure; screenshot: cover
Popravdě jsem od Ring Fit Adventure moc velké zázraky neočekával, nakonec mě však příjemně překvapil.

Jakmile v Ring Fit Adventure nástroje řádně nakalibrujete, objeví se před vámi možnost vydat se na dobrodružnou výpravu, představující jeden z hlavních tahounů tohoto dílka. Na jejím počátku se primární protagonista celého příběhu objeví na krásné louce, v jejímž středu poletuje záhadný kruh. V momentu, kdy k němu náš šampion přistoupí, začne promlouvat a žádat o neprodlenou pomoc. Jakožto správný hrdina vámi kontrolovaná postava ihned odpoví na jeho nářky a natáhne nešťastný kruh natolik, že jeho vnitřní část exploduje, čímž do světa vypustí pána temnot Draugaxe, jež si ho chtěl vždy podrobit. Naštěstí pro vás se z poškozené obruče stane magická zbraň, která má představovat jediný nástroj schopný zastavit zlo předtím, než si podrobí všechny obyvatele této pohádkové země.

Kdybych měl příběh Ring Fit Adventure hodnotit podle měřítek, jež uplatňuji u RPG, propracovanějších strategií nebo akčních adventur, nedopadl by moc dobře, protože přestože se nejedná o vůbec špatné vyprávění, je to spíše prvek, který má hráče motivovat k postupu. Neočekávejte tím pádem žádnou komplexní zápletku či děj plný překvapivých momentů, z nichž se vám bude tajit dech. Postavena před vás bude prostá linka s několika odbočkami, jejíž dokončení normálnímu hráči, který nikam nespěchá, zabere klidně i jednu desítku hodin. Každá vteřina v Ring Fit Adventure se však počítá, takže i když budete hrát třeba půl hodinky denně, vaše tělo to pozná, o čemž jsem se mohl v předchozích dnech sám přesvědčit na vlastní kůži.

Ring Fit Adventure – Vlastní sestava (Gameplay)

Většinu pohybů si máte v Ring Fit Adventure možnost otestovat na výcvikovém robotovi.

Běh pěkným světem vám tu okoření fyzičku testující souboje

Po herním světě Ring Fit Adventure se pohybujete po svých, takže ve chvíli, kdy vyrazíte vstříc dobrodružství, odstartujete cvičící proces, v jehož rámci budou dostávat zabrat hlavně nohy. Definují tempo, jakým se vaše postava pohybuje po vytyčené cestě, díky čemuž se běhu občas rozhodně nevyhnete, protože některé pasáže chůzí neprojdete, ani kdybyste chtěli sebevíc. Úplně se námaze v průběhu procházení krajinou nevyhnou ani ruce, přestože na ně v těchto etapách není kladena primární zátěž, svírají totiž plastový kruh, jenž je hlavním ovladačem, a také symbolem této hry. Užívat ho budete ke skákání přes překážky, zdolávání bezedných propastí, likvidaci nepříliš vzdálených beden, k nasávání penízků a vstřebávání zkušenosti navyšujících medailí.

Právě zkušenosti jsou vedle příběhu jedním z prvků, které hráče stabilně motivují k tomu, aby cvičil dál, i když by to za normálních okolností vzdal. Za každou absolvovanou lokaci vás Ring Fit Adventure odmění vždy určitým počtem bodíků, jež po čase proměníte v novou úroveň, která vám dá přístup k dosud uzamčeným cvikům. Zpočátku máte totiž k dispozici jen čtyři pohyby, mezi nimiž naleznete třeba tradiční dřep, jenž si většina z nás řádně zafixovala už ve školních letech. Když se však do Ring Fit Adventure opřete, dá vám po pár hodinách ve hře k dispozici slušnou škálu Fit schopností. Těmi počátečními sestavu velmi rychle obměníte nejen kvůli tomu, že vypadají atraktivněji, ale také proto, že jsou v boji proti monstrům výrazně efektivnější než ty, jež jsou vám dány do začátku.

Ring Fit Adventure; gameplay: statistika Ring Fit Adventure; gameplay: npc Ring Fit Adventure; gameplay: krajina
Přestože Ring Fit Adventure nepředstavuje po stránce vizuálu žádné veledílo, vaše oko si jeho průchod užije.

I když by to člověk zpočátku neřekl, RPG prvek je tu zpracován až překvapivě silně. Totožně jako v některých východních zástupcích tohoto žánru má v Ring Fit Adventure celkový vývoj hlavního protagonisty smysl, protože v jeho rámci dostáváte k dispozici dovednosti určené pro zdolání specifických výzev, s nimiž si za použití jiných pohybů prostě neporadíte. Určité cviky mají dokonce plošný dopad, takže jste s nimi schopni aktivně likvidovat více nepřátel na jedno zacvičení, což se hodí především v pozdějších etapách hraní, kdy už před vás Ring Fit Adventure nestaví jednotlivce, ale celé hloučky. Ty jsou většinou tvořeny zástupci jedné třídy, občas však narazíte na pestřejší družinu složenou z více monster, u níž je třeba použít trošku odlišné Fit sety.

Jak již bylo řečeno v předchozím odstavci, souboje s nepřáteli nejsou zpočátku vůbec náročné. Jedná se totiž o pouhé poskoky, kteří jsou časem nahrazeni silnějšími odrůdami, k jejichž eliminaci potřebujete víc než zacvičit jeden, či dva cviky. Největší výzvou jsou samozřejmě extrémně silná monstra a bossové, jimž zpočátku vévodí strašlivý Draugax, k jehož úplnému poražení je třeba udělat klidně i desítku různých pohybů. Ring Fit Adventure je v tomto ohledu prostě nastaven tak, aby vám dával čím dál tím více do těla, takže postup hrou automaticky zvýší nejen výdrž a bojovou efektivitu vašeho protagonisty, ale také zdraví nepřátel, kvůli čemuž se nebudete ani v okamžiku, kdy už za sebou budete mít několik propocených hodin nudit.

Ring Fit Adventure – Draugax (Gameplay)

Draugax představuje dlouhodobě jednu z překážek, jež jste v Ring Fit Adventure nuceni odklízet z cesty.

Hráčům neholdujícím celistvým příběhům nabízí Ring Fit Adventure obstojné alternativy

Ne každý potencionální hráč Ring Fit Adventure samozřejmě holduje příběhu, či RPG prvkům, což bylo autorům Ring Fit Adventure už při vývoji jasné, a tak do své hry zabudovali vedle kampaně také několik alternativ, s jejichž pomocí si mohou pohybuchtiví jedinci dát také do těla. Pokud vám vyloženě nesedí forma, jakou je zde kampaň prezentována, nemáte příliš času, nebo prostě jen chcete cvičit určitou partii, můžete si pustit Quickplay, který je více flexibilní než dějové mise. V případě, že se rozhodnete pro tuto možnost, bude vám nabídnuto celkem dvanáct miniher, v jejichž spektru je možné nalézt hrnčířskou dílnu, balancování, uhýbání před letícími předměty, nebo běhání na běžícím pásu. Každá z aktivit navíc nezabere déle než minutu, díky čemuž se skvěle hodí i na party.

Přestože jsem si Quickplay s jeho minihrami a jasně zacílenými sestavami oblíbil, po určité době ho zastínila možnost vytvořit si vlastní set, již jsem si díky množství alternativ, které mi nabídla, doslova zamiloval. Nejvíce mi zřejmě jakožto stabilně hrajícímu jedinci sedla jóga, s jejíž pomocí jsem krásně ulevil svému vysedávajícímu tělu. Příjemným překvapením popravdě byla také možnost cvičit a být odměňován bez toho, abych měl hru na Nintendo Switch vůbec zapnutou. Stačilo jen odmontovat jeden z ovladačů, připnout ho na kruh a následně čas od času provést při práci nějaký ten cvik.

Ring Fit Adventure; gameplay: pohodové cvičení Ring Fit Adventure; gameplay: zátěž Ring Fit Adventure; gameplay: ulejvárna
Po každém cvičení máte v Ring Fit Adventure možnost změřit si pulz, čímž zjistíte, jak moc jste si vlastně mákli.

Ovládání vývojáři z Nintendo úplně nedomysleli

Doposud se tato recenze nesla především na kladné vlně, což způsobilo především kvalitní zpracování celého produktu. Ne vše je na tomto díle ovšem navrženo tak, abych to mohl s klidným srdcem chválit. Největším nedostatkem Ring Fit Adventure je v mých očích nutnost ovládat hru i mimo cvičební proces za pomoci plastového kruhu. Kdyby s ním bylo možné v herním menu rychle a efektivně pracovat, zřejmě bych proti němu nic nenamítal. Vývojářům z Nintendo se bohužel nevyvedl jeho design, takže nám ve finále dodali toporný způsob kontroly, s nímž se nepracuje moc příjemně. Minimálně za sebe bych proto uvítal možnost si tu vše nastavit za pomoci ovladačů, čímž bych ušetřil nejen hromadu času, ale také své nervy.

Když už jsem nakousl nedostatky Ring Fit Adventure, nemohu nezmínit prvek, který sice nepředstavuje něco, co by vám vyloženě narušovalo zážitek z hraní, avšak některé jistě donutí k zamyšlení. Problémem, jenž v tomto odstavci dostane prostor, je cenovka atakující ve většině obchodů téměř dva tisíce korun, které na zemi rozhodně nenajdete. Kdyby šlo následně plastový kruh použít v dalších titulech, zřejmě by to nebyl až tak citelný nešvar, bohužel aktuálně je na trhu pouze Ring Fit Adventure, takže je třeba si řádně promyslet, zda vám tento kousek stojí za investici.

Ring Fit Adventure – Minihra (Gameplay)

Pokud nejste fanoušky příběhů, nabídne vám Ring Fit Adventure také slušnou škálu miniher.

Skrze hravost dokáže Ring Fit Adventure řádně okořenit jinak nudné cvičení

Abych řekl pravdu, nejsem zrovna velkým fanouškem cvičení, hodně dlouho jsem kvůli tomu zvažoval, zda do Ring Fit Adventure jít, či nikoliv. Nakonec jsem se však rozhodl, že do něj přeci jen půjdu, a dobře jsem udělal, protože mi nabídl báječný mix hry a cvičení. Jeho primárním esem byla přítomnost relativně jednoduché dějové linie, stabilně mě motivující k tomu, abych pokračoval v mé tělo posilující výpravě, přestože se mi vždy úplně nechtělo. Hra se v tomto ohledu odklonila od konceptu, s nímž pracuje většina fitness titulů. Ty vás sice tlačí do toho, abyste svým svalům dali zabrat, avšak nijak efektivně neodměňují vaše úsilí, což je pro hráče, který rád vidí postup na herní obrazovce, vcelku slušný problém, se kterým se Ring Fit Adventure podařilo vypořádat na jedničku.

Ring Fit Adventure; screenshot: level
Nové úrovně představují v Ring Fit Adventure prvek, který vás bude neustále hnát kupředu.

Ring Fit Adventure je perfektní mix fitness a tradiční adventury s RPG prvky, ve které můžete vašemu tělu slušně zatopit. V případě, že hledáte titul na cvičení pro celou rodinu, je tento projekt ideální volbou. Nesmíte od něj však čekat, že vám nabídne extrémní fyzickou zátěž, protože tímto směrem tento kousek rozhodně necílí. Pokud tedy patříte mezi stabilní návštěvníky posilovny, nejsem si jist, zda vás uspokojí, koupi tím pádem řádně promyslete, jelikož se nejedná o úplně nejlevnější záležitost. Za sebe investici do Ring Fit Adventure vřele doporučuji, jelikož se jedná o kus, při jehož hraní se nebudete jen skvěle bavit, ale také si zlepšíte kondičku, a to je přeci jen u takto laděných produktů to, oč běží.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Ring Fit Adventure: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 90 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
Audiovizuální zpracování
75 %
Znovuhratelnost
90 %
Ring Fit Adventure; recenze

Klady

 • Jednoduchý, avšak motivující příběh
 • Přítomnost lehkých RPG prvků
 • Široká škála cviků
 • Perfektní kombinace fitness s herními prvky
 • Minihry vhodné pro zabavení více hráčů
 • Skutečně vysoká znovuhratelnost

Zápory

 • Pro někoho vyšší pořizovací cena
 • Nepříliš promyšlené ovládaní za pomoci kruhu
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

i Mohlo by vás zajímat

Ring Fit Adventure vychází 18. října 2019 exkluzivně na Nintendo Switch. O novinkách vás budeme informovat.

4,9 70×
Ring Fit Adventure - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: pohybové, - Je na čase vydat se na fitness dobrodružství s pásem na noze a Ring-Con ovladačem v ruce! Objevte dobrodružný fantasy svět a poražte vyrýsovaného draka a jeho poddané pomocí opravdových cviků v Ring Fit Adventure.

Zlevněno -10 %
1 799,- 1 999,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHW134
4,8 52×
Nintendo Switch - Grey Joy-Con
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), 6,2" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 4310 mAh, barva šedá

7 189,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NXHW001v2
4,9 16×
Nintendo Switch Lite - Turquoise
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 3570 mAh, barva tyrkysová

Zlevněno -7 %
5 390,- 5 790,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NXHWL003
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací