Stellar Blade Alzaboxy

Surviving the Aftermath (DOJMY Z HRANÍ) – Apokalyptická RTS pro fandy přežívání

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Budovatelské strategie s prvky survivalu jsou nesmírně oblíbené, protože u nich lze strávit neskutečné množství času. Díky jejich atraktivitě nás vývojáři vzali už do středověku, nebo mimo zemský povrch. Tradiční postapokalyptický svět známý třeba ze série Fallout jsme tu však ještě neměli. Prvním kouskem, jenž má ukázat hráčům přežívání v takto laděné RTS, je na Steam nedávno dorazivší Surviving the Aftermath, o níž vám více poví naše dojmy z hraní.

Surviving the Aftermath; wallpaper: cover

Surviving the Aftermath (hra)

Survival budovatelskou trategii Surviving the Aftermath vyvíjí Iceflake Studios a vydává společnost Paradox Interactive. Hra vyšla v předběžném přístupu na PC (2019 Epic Games, 2020 Steam) a během roku 2021 vyjde také na PS4 a Xbox One. Titul vychází bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Dojmy z hraní

Surviving the Aftermath (DOJMY Z HRANÍ PC) – Obsah článku

  1. Bez specialistů se v Surviving the Aftermath nehnete
  2. Souboje jsou hlavní slabinou výtvoru Iceflake Studios
  3. Přežívání není v Surviving the Aftermath žádná sranda
  4. Surviving the Aftermath má slušnou šanci prorazit
  5. HW nároky pro Surviving the Aftermath PC

Bez specialistů se v Surviving the Aftermath nehnete

Hned ze startu jsem byl v Surviving the Aftermath příjemně překvapen alternativami, jež mi tento kousek nabídl v rámci generování podoby světa, do něhož jsem se měl v následujících minutách vydat. Vlastně se jednalo o takový propracovanější generátor obtížnosti, v jehož rámci jsem si měl příležitost nastavit, jak moc bude herní svět poničen, intenzitu katastrofických událostí, stav potravin, vyznávanou ideologii a řadu dalších detailů, z nichž mě nejvíce zaujalo formování party specialistů. Ta může být tvořena vědci, bojovníky, průzkumníky a sběrači, mezi nimiž naleznete postavy s unikátním příběhovým pozadím, jež vám má pomoci si k nim vytvořit alespoň nějaký vztah. Celek v tomto ohledu připomíná třeba This War of Mine, jen s tím rozdílem, že necílí na určitý příběh.

Surviving the Aftermath; gameplay: kolonie
Na první pohled pěkně vypadající kolonie na obrázku je místem plným smrti a utrpení, protože se mi jí nepovedlo zachránit před hladem a šířícím se znečištěním.

I když tu příběhy jednotlivých přeživších nehrají prim, samotní hrdinové jsou pro fungování vaší kolonie až překvapivě důležití. Jedná se totiž o jediné postavy, které zpočátku máte, takže s nimi ze startu musíte vybudovat základnu a následně pozvat přeživší za pomoci světlice. Pokud si však myslíte, že jakmile se do kempu dostane více lidí, automaticky se z nich stanou další specialisté schopní provádět různé činnosti, nyní vás zřejmě zklamu. Ostatní obyvatelé kempu jsou pouhými posluhovači vykonávajícími jednoduché práce, k nimž je hra víceméně ihned po vstupu do tábora přidělí. Navíc je na rozdíl od počátečních profíků nelze ani kontrolovat, takže se nemohou účastnit ani misí mimo brány.

Ty jsou pro vaše společenství v Surviving the Aftermath z dlouhodobého hlediska životně důležité, primárně kvůli skutečnosti, že některé suroviny prostě na smetišti nenajdete, takže je budete s vašimi specialisty hledat v pustině složené z řady zpočátku skrytých sektorů. Každá destinace ve svých útrobách může skrývat buď poničené struktury s různými materiály potřebnými ke stavbě a provozu kolonie, nebo bandity, jejichž porážka vede vždy k odhalení jasně definovaného počtu zdrojů. Ve skutečně výjimečných případech v jejich sídlech naleznete výzkumné body, s jejichž pomocí se máte možnost pustit do vývoje nových technologií, jež vašim osadníkům otevřou nové způsoby, jak přežít v nehostinném světě. Osobně se mi však zpracování tohoto prvku moc nezamlouvá.

Surviving the Aftermath - Beginning

Počáteční krůčky v Surviving the Aftermath nejsou náročné, časem však začne slušně přituhovat.

Považuji to totiž za přílišné tlačení na pilu, jelikož je naprosto nesmyslné, aby se člověk nebyl schopen naučit ani ty nejprimitivnější základy zemědělství bez toho, aby vyrazil do světa a navštívil bandity zabrané hvězdářské věže. U pokročilých technologií bych plně chápal důvod, proč je nutné vyrazit do vědeckého zařízení, nebo na nějakou tu vojenskou základnu. Elementární vynálezy bych však umožnil vyzkoumat za pomoci některé z prvotních budov, což by dávalo daleko větší smysl.

Souboje jsou hlavní slabinou výtvoru Iceflake Studios

Další věcí, jejíž zpracování mi v předběžném přístupu Surviving the Aftermath moc nesedlo, jsou souboje, které jsou navržené nesmírně primitivně. Většinou probíhají tak, že vámi vyvolená postavička na mapě světa zaklepe banditům na vrata a následně jejich hnízdo sama vystřílí. Stejně tak ani obrana báze není ničím, z čeho by vám spadla čelist. Před branami se vám vždy objeví parta zloduchů požadující úplatek. Když jejich požadavky smetete ze stolu, strhne se automatická bitka, v jejímž průběhu padne buď vaše opevnění, nebo auta banditů.

Surviving the Aftermath; gameplay: bandita Surviving the Aftermath; gameplay: brána Surviving the Aftermath; gameplay: město
Herní svět Surviving the Aftermath je plný různých výzev. Neschází tu však ani přátelská města.

To je skutečně vše? Opravdu nám tu nebudou nabídnuty sofistikovanější střety, nebo když už nic jiného, alespoň kvalitní šarvátky o základnu? Upřímně doufám v to, že se časem dočkáme zajímavějšího konceptu, protože aktuálně prezentovaná mechanika soubojů je nesmírně žalostná, ne-li zbytečná. Přitom strategický žánr jako takový nabízí tolik způsobů, jak bitvy zpracovat. Vydat by se autoři Surviving the Aftermath mohli díky přítomnosti postav s různými statistikami kupříkladu cestou tahového konceptu, nebo je-li libo něco složitějšího, vytvořit rovnou tradiční RTS střety. Pokud však tvůrci nejsou schopni tento prvek zpracovat kvalitně, ve výsledku by mi vůbec nevadilo, kdyby tu boj vůbec nebyl, příroda je totiž sama o sobě už dost záludná.

Přežívání není v Surviving the Aftermath žádná sranda

Naštěstí pro nás nejsou primitivní souboje primárním herním prvkem aktuální verze Surviving the Aftermath. První housle tu hraje budování, jež se v rámci elementární myšlenky výrazně neliší od konceptu užívaného většinou survival strategií. Hlavním úkolem tu je po celou dobu udržet kolonii za každou cenu na nohou, čehož docílíte tak, že jejím obyvatelům dáte to, po čem touží. Vystavět budete muset obytné struktury, budovy produkující jídlo s vodou a samozřejmě také místa, v nichž se vaši věrní mají možnost ošetřit a osprchovat. Pokud byste hráli normální survival, po vybudování většiny zmíněných staveb byste měli klid, tady si s nimi ale nevystačíte.

Surviving The Aftermath - Fallout

Jakmile se trošku rozkoukáte, Surviving the Aftermath vám udělá ze života peklo.

Surviving the Aftermath se totiž odehrává v postapokalyptickém světě, který je každou chvíli postižen nějakou tou pohromou, takže čas od času vaši kolonii zasáhnou různé formy božího hněvu narušující její fungování. Sám jsem se měl v průběhu mého prvního průchodu příležitost setkat s extrémními bouřemi, dočasným zamořením radiací, nebo pandemií neznámé nemoci. Nejhorší mi však přišel déšť meteoritů, který mou kolonii zhuntoval natolik, že už se nevzpamatovala, kvůli čemuž následně odstartoval gigantický hladomor, na jehož konci jsem měl pouze specialisty nepotřebující k životu jídlo ani pití.

Surviving the Aftermath má slušnou šanci prorazit

Rok v předběžném přístupu Surviving the Aftermath zřejmě prospěl, i když je na něm očividné, že se jedná o dílo, které ještě není zcela připraveno tuto fázi vývoje opustit. Pokud o něm přemýšlíte, v současnosti vám nabídne velmi slušně navržený systém přežívání postavený na pestré škále budov, život měnící katastrofy schopné rozvrátit plně fungující kolonii, nebo rozsáhlý svět, který budete prozkoumávat s téměř nesmrtelnými specialisty. Počítat však aktuálně musíte také s menšími bugy, nesmyslně zpracovaným vývojovým systémem tlačícím vás k výpravám do pustiny, nebo primitivním soubojovým systémem představujícím tak slabý prvek, že kompletu spíše škodí, než prospívá. Vývoj ale ještě není u konce, takže snad na těchto aspektech autoři ještě zapracují.

Surviving the Aftermath; gameplay: meteority Surviving the Aftermath; gameplay: hlad Surviving the Aftermath; gameplay: dohoda
Vaší kolonii mohou v průběh hraní zasáhnout různé katastrofy. Když však špatně spočítáte počet lidí a následně dojde k hladomoru, nebude to ani tak vina přírody, jako pouze vaše.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Surviving the Aftermath PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel iCore i5-2500K / AMD Phenom II X6 1090T Intel iCore i5-3570K / AMD Ryzen 3 2200G
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 580 / AMD Radeon HD 7870 Nvidia GeForce GTX 760 / AMD Radeon R9 380
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 4 GB 4 GB

• Zdroj: store.steampowered.com (10. 11. 2020)

S jakým herním PC na Surviving the Aftermath?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Surviving the Aftermath

Surviving the Aftermath – Oznámení

  1. Právě představený Surviving the Aftermath má být jednou z mála strategií na Epic Games Store
  2. HW nároky pro Surviving the Aftermath PC

Právě představený Surviving the Aftermath má být jednou z mála strategií na Epic Games Store

• Oznámení: 21. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Jak vždy říkám, kvalitních strategií není nikdy dostatek, proto mě celkem potěšilo, když Paradox Interactive na svém festivalu PDXcon 2019 představil survival RTS Surviving the Aftermath od vývojářského studia Iceflake Studios. Ujmout se v ní lze správy kolonie, jejíž obyvatelé měli možnost přečkat pád civilizace. Pokud chcete, aby vaši lidé přežili, budete se muset ihned pustit do hledání surovin potřebných k existenci, jíž neustále ohrožují bandité, a zmutovaná příroda. Univerzum, v němž se máte možnost pohybovat, nabízí kromě různých hrozeb, také odlišně laděné mapy, které budete v rámci příběhu objevovat, žádná destinace by neměla být dle slov tvůrců tohoto dílka stejná, což považuji za velké plus. Pokud to ve finále ovšem bude pravda.

Surviving the Aftermath PDXCON Announcement (trailer)

Po vydání má být Surviving the Aftermath strategií, v níž bude každý den, který přežijete, představovat nemalé vítězství.

Samotná kolonie by měla hráči v Surviving the Aftermath dát celkem padesát budov, ve kterých se bude vařit jídlo a školit nová generace. Spektrum specialistů, jimiž půjde osadu obohatit, bude možná až překvapivě rozsáhlá, měla by totiž nabízet až čtyřicet šest unikátních odborníků se specifickými dovednostmi a motivacemi, jež je každé ráno nutí vstávat z postele. Komplet má podle všeho hodně sázet na náhodné události a neskutečně složitá rozhodnutí, čímž nemálo připomíná Frostpunk, ve kterém šlo posílat dětičky do dolů těžit uhlí.

Osobně za velmi zajímavou skutečnost považuji fakt, že Paradox Interactive vypustilo Surviving the Aftermath jako dočasnou exkluzivitu pro Epic Games Store. Setrvat by na tomto klientu mělo až do vydání, po němž se přesune na Xbox One, Steam a PS4. Dle mého názoru tento krok udělal především kvůli nedůvěře v nezkušené vývojáře z Iceflake Studios, jejichž případný neúspěch bude zaplacen penězi, které vydavatel jistě dostal za to, že se upsal Epic Games Store. U Crusader Kings III, jemuž důvěřuje, se totiž k ničemu takovému nepropůjčil a přímo jej ohlásil na dominantním klientu, kde má prodeje víceméně jisté. Vyjít by toto dílko mělo v průběhu roku 2020 na již zmíněných platformách.

Surviving the Aftermath; gameplay: základna Surviving the Aftermath; gameplay: bitva Surviving the Aftermath; gameplay: meteorit
Temné univerzum Surviving the Aftermath je místem, jež vám bude permanentně házet klacky pod nohy.

• Zdroje: Tisková zpráva

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací