Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky v Děčíně, Kladně a Frýdku-Místku. Stále však můžete nakupovat bezpečně a pohodlně online.
NHL21 - Hidden empty L NHL 21 - Hidden empty P

Xbox Series S nabídne cenově dostupné next-gen hraní (NOVINKA)

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Zatímco Xbox Series X byl oznámen již před mnoha měsíci, s odhalením menšího a levnějšího Series S výrobce dlouho vyčkával. Nyní Microsoft představil technické specifikace konzole, která s doporučenou cenovkou 7 999 Kč nabízí překvapivě mnoho výkonu. Microsoft díky Series S láká na pravý next-gen zážitek, jen s nižším rozlišením. Technické specifikace, a především poměr ceny a výkonu si rozebereme v dnešní novince.

(Aktualizováno 10. 9. 2020): Microsoft dnes upravil cenu dražší z dvojice konzolí. Xbox Series X nově stojí 13 499 Kč, tedy o 500 korun více, než byla původní cena 12 999 Kč. Důvodem tohoto navýšení je podle všeho chyba, ke které došlo při oznamování cen pro jednotlivé regiony. Zástupci českého Xboxu k tomu na svém oficiálním twitterovém účtu napsali: „Během předvčerejší hektické snahy přinést fanouškům aktuální informace jsme u jedné z konzolí bohužel uvedli chybnou cenu. Tato cena je teď aktualizována. Za chybu se omlouváme.“

Xbox Series S; screenshot: xxx
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Obsah článku

  1. Pravý next-gen zážitek, jen s nižším rozlišením
  2. Vyššího snímkování na úkor rozlišení
  3. Xbox Series S – nabídka, která se neodmítá?

Pravý next-gen zážitek, jen s nižším rozlišením

Zatímco Sony se vydala „elitářskou“ cestou a obě varianty PlayStationu 5 (klasická i bezdisková) nabízejí kompletně stejný hardware zaměřený na co nejvyšší výkon, Microsoft se rozhodl zpřístupnit novou generaci konzolí Xbox i těm hráčům, kteří maximální možný výkon nevyžadují, ale zároveň chtějí využít novinek, jako je rychlé načítání díky SSD disku, vyšší framerate, větší a dynamičtější herní prostředí a ray-tracing. To vše by měl umožnit hardware Xboxu Series S, který Microsoft představil v samostatném článku a ze srovnání se Series X jasně vychází jako vítěz v poměru ceny a výkonu.

Srovnání PS5 vs PS5 digital vs Xbox Series X vs S


Sony 

PlayStation 5

Sony 

PlayStation 5 Digital E.

Microsoft

 Xbox Series X

Microsoft

 Xbox Series S

Cena 13 490,- Kč 10 790,- Kč 13 499,- Kč 7 999,- Kč
Datum vydání v ČR 19. listopad 2020 10. listopad 2020
Start předprodejů 17. září 2020 22. září 2020 v 09:00 našeho času
CPU 8x AMD Zen 2 Cores, až 3,5GHz
8x AMD Zen 2 @ 3,8 GHz (3,6 GHz s SMT)
8x AMD Zen 2 @ 3,6 GHz (3,4GHz s SMT)
SoC (velikost čipu a proces) ? / 7nm (N7P) 360,45 mm² / 7 nm (N7P)
197,05 mm² / 7 nm (N7P)
GPU AMD RDNA 2, 36 CUs @ 2,23GHz, 
10,28 teraflops, hw ray-tracing
AMD RDNA 2, 52 CUs @ 1,825GHz, 
12,15 teraflops, hw ray-tracing
AMD RDNA 2, 20 CUs @ 1,565 GHz,
4 teraflops, hw ray-tracing
Cílový výkon 4K při 60 fps (případně až 120 fps),
podpora 8K,
4K při 60 fps (případně až 120 fps),
podpora 8K
1440p při 60 fps (případně až 120 fps),
4K skrze upscaling
RAM 16 GB GDDR6 RAM (256-bit)
448 GB/s
16 GB GDDR6 RAM (320-bit)
10 GB @ 560 GB/s
6 GB @ 335 GB/s
10 GB GDDR6 RAM (128-bit)
8 GB @ 224 GB/s
2 GB @ 56 GB/s
Úložiště (SSD) 825 GB Custom SSD
5,5 GB/s nekomprimovaná
8–9 GB/s komprimovaná
1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD
2,4 GB/s nekomprimovaná
4,8 GB/s komprimovaná
512 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD
2,4 GB/s nekomprimovaná
4,8 GB/s komprimovaná
Podpora externího úložiště NVMe SSD slot, podpora USB HDD
Podpora pro Seagate External 1 TB SSD paměťová karta, podpora pro USB 3.1 externí HDD
Optická mechanika 4K UHD Blu-Ray
Není 4K UHD Blu-Ray
Není
Zvukové možnosti Tempest Engine 3D AudioTech L-PCM, až 7.1, Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby TrueHD with Atmos

Vstupy a výstupy


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Výstup obrazu 1x HDMI 2.1 1x HDMI 2.1, Auto Low Latency Mode. HDMI Variable Refresh Rate. AMD FreeSync.
USB 1x Type-A port (Hi-Speed USB)
2x Type-A port (Super-Speed USB)
1x Type-C port (Super-Speed USB)
3x USB 3.1 Gen 1
Internet BEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) 
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/axBluetooth® 5.1
Ethernet (LAN) 802.3 10/100/1000
WiFi 802.11ac dual band
Accessories radio. Dedicated dual band Xbox Wireless radio

Další specifikace (služby, zpětná kompatibilita...)


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Zpětná kompatibilita 99 % PS4 her, PS VR Tisíce Xbox One her a zpětně kompatibilních Xbox 360 a Xbox her při vydání konzole. Xbox One herní příslušenství.
Streamování, cloudové hraní Remote Play, bude oznámeno Project xCloud
Funkce Quick Resume Bude oznámeno Ano

Fyzické parametry konzolí


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Rozměry (Š x V x H) 10,4 cm x 39 cm x 26 cm (horizontálně) Bude oznámeno, odhad: 9,2 cm x 39 cm x 26 cm (horizontálně) 15,1 cm x 30,1 cm x 15,1 cm (horizontálně) 15,1 cm x 27,5 cm x 6,35 cm (horizontálně)
Hmotnost 4,5 kg 3,9 kg 4,45 kg 1,93 kg

Srovnání ovladačůSony

PlayStation 5 DualSense Wireless Controller


Microsoft

 Xbox Wireless Controller


Cena 1899,- Kč Bude oznámeno
USB-C nabíjení Ano Ano
Baterie Integrovaná 2x AA baterie
Haptická odezva Ano Ano
Triggery Adaptivní Impulse
Sdílení obsahu Create tlačítko, soc. platformy budou oznámeny Share tlačítko, soc. platformy budou oznámeny
Touchpad Ano Ne
Mikrofón Ano Ne
Audio jack 3,5 mm 3,5 mm
Kompatibilita PS5 Xbox Series X, Xbox One, PC
Váha Bude oznámeno Bude oznámeno

• Zdroje: news.xbox.com, blog.playstation.com, IGN, androidcentral.com, washingtonpost.com


Pokud se nechcete prodírat změtí čísel a údajů, představíme vám to zásadní. Hlavním rozdílem mezi Series S a Series X je nižší grafický výkon, tedy již dříve avizovaných 4 TFLOPS (což je mimochodem zhruba 3x více než původní Xbox One) v případě Series S a úctyhodných 12 TFLOPS Xboxu Series X. Byť je řada vývojářů vůči porovnávání hrubého grafického výkonu skeptická, v případě srovnání konzolí od stejného výrobce a s identickou architekturou jde o vcelku dobrý ukazatel. Co se ostatních parametrů týče, rozdíly jsou už minimální, přičemž dominantou je takřka totožný procesor a také stejně rychlý SSD disk spolupracující s tak zvanou Velocity architekturou umožňující až 40x vyšší tok dat než v případě Xboxu One. Právě to má výrazně zkrátit nahrávací časy a zároveň umožnit objevovat větší a bohatší světy.

Inside the Xbox Series S

Pokud vás architektura konzole Xbox Series S zajímá blíže, podívejte se na video plné technických zajímavostí.

Vyšší framerate na úkor rozlišení

Takže zatímco Xbox Series X míří na bájnou metu 4K při 60 snímcích za vteřinu (ano, tu metu, která byla mantrou výrobců konzolí už v případě této konzolové generace, ale realizace jsme se dočkali s odřenýma ušima a mnoha ústupky až ke konci životnosti Xboxu One a PS4), menší a méně výkonný Series S cílí na rozlišení 1440p a 60 fps. V obou případech si Microsoft pomáhá lákadlem „až 120 fps“, ale tento údaj po vystřízlivění z aktuální generace bereme s rezervou, týkat se to bude nejspíše, minimálně z počátku, jen vybraných titulů. Jedním z nich bude akční střílečka Gears 5, která na Series X, ale právě také Series S poběží ve 120 snímcích za sekundu. To je sice působivé, ale jde o hru ze současné generace konzolí, nejde tedy o zase až tak velkou senzaci.

Series S tak cílí především na ty hráče, kteří nevyžadují úplně nejlepší vizuální zážitek a zároveň nemají ve svých herních skrýších 4K televize, byť Microsoft zároveň slibuje, že by Series S měl být schopen uměle dopočítávat (tzv. upscalovat) na 4K rozlišení. Neznamená to tedy, že Series S není určen pro 4K televize, ostatně mnoho hráčů rozdíl mezi 2160p (4K) a 1440p nemusí ani poznat, ale obecně míří spíše na méně náročné hráče. Hlavní nevýhodou vycházející právě z menšího grafického výkonu je tak nižší rozlišení. Ostatních předností, jako je rychlejší nahrávání, jakožto i totožná kvalita 3D zvuku nebo podpora ray-tracingu, by si však měli užít majitelé obou konzolí.

Xbox Series S; screenshot: Series S ovladač
Součástí balení bude také nový ovladač s upraveným D-padem a novým Share tlačítkem pro snazší pořizování screenshotů a videí.

Podle Microsoftu většina hráčů dává přednost rychlejšímu snímkování před vyšším rozlišením, a proto se u Series S rozhodli pro takovýto kompromis. To ale nemusí být nutně jen marketingová vějička, od chvíle, co začala propagace nové generace konzolí, se řada vývojářů vyjadřuje v tom smyslu, že neuvidíme tak extrémní skok v grafickém zpracování jako v případě aktuální generace, ale máme očekávat spíše prohloubení zážitku právě díky vyššímu snímkování či rychlejšímu nahrávání.

Xbox Series S – nabídka, která se neodmítá?

O pět a půl tisíce levnější konzole tak méně náročným hráčům nabídne velmi podobný zážitek, jako dostanou majitelé Series X. Téměř to svádí k prohlášením o geniálním nákupu, je však třeba zdůraznit, že nižší cenovka je vykoupena také absencí UHD Blu-ray mechaniky, která vždy byla nákladnou položkou na nákupním seznamu každého výrobce konzolí. Potenciální majitel tak neuvažuje jen o tom, jestli se spokojí s podle Microsoftu drobnými ústupky po stránce vizuálu a technického zpracování, ale také jestli se chce vydat do říše čistě digitálního obsahu.

Xbox Series S je však vynikajícím vstupním bodem do celého Microsoft ekosystému, bez diskové mechaniky se totiž s velkou pravděpodobností stanete předplatiteli služby Xbox Game Pass, kam od 15. září bude patřit také streamovací služba xCloud. I proto Microsoft připravil tuto zdánlivě neodolatelnou nabídku, pokud totiž oceníme hardware komponenty Xboxu Series S, dostaneme se na cenu herního PC střední třídy, které by mohlo stát i přes 20 000 Kč. A kdo by nechtěl takový herní stroj, s tím rozdílem, že zaplatí jen 7 999 Kč?

Xbox Series S; screenshot: cena
Zejména v porovnání s Xboxem Series X je cena Series S velmi lákavá.

Ostatně i proto Microsoft také oznámil spojení Game Passu a předplatného EA Play, takže k více než stovce her již na konci tohoto roku přibude dalších více než 60 titulů od Electronic Arts ze sérií jako FIFA, Battlefield nebo Mass Effect. Microsoft také rozšíří působnost své služby Xbox All Access, kdy si za měsíční poplatek 24,99 dolarů měsíčně (Series S), respektive 34,99 dolarů měsíčně (Series X) pronajímáte konzoli včetně předplatného Xbox Game Pass (jen toto předplatné vyjde samostatně na 11,99 dolarů měsíčně) a po 24 měsících konzole plně přechází do vašeho vlastnictví. Česká republika však v nabídce podporovaných zemí stále chybí.

I bez toho se však Xbox Series S stává velmi lukrativní nabídkou nejen pro majitele Xboxu One, ale i nově příchozí hráče, stejně jako pro rodiče dětí, kteří si na letošní Vánoce budou přát next-gen konzoli. Jak Xbox Series S, tak i Series X vyjdou 10. listopadu, předobjednávky by pak měly být spuštěny 22. září.

• Zdroje: news.xbox.com

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Xbox Series S - Herní konzole
Nové
Xbox Series S
Herní konzole - k tv, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

Předp. cena
7 999,- bez DPH 6 611,-
Předobjednat
Datum vydání: 10. listopadu 2020
Objednací kód: MXO001s
Assassins Creed Valhalla - Drakkar Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční - vžijte se do postavy Eivora, neohroženého vikingského válečníka, a díky propracovaným RPG mechanikám budujte vlastní osadu a rozvíjejte svou jedinečnou vikingskou ságu.

Předp. cena
1 699,- bez DPH 1 404,-
Předobjednat
Datum vydání: 10. listopadu 2020
Objednací kód: MXO723
Watch Dogs Legion Resistance Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold Resistance Edition obsahuje: Plnou Hru a digitální obsah Resistance Pack (Postava Lynx +1 week VIP status )

Předp. cena
1 699,- bez DPH 1 404,-
Předobjednat
Datum vydání: 29. října 2020
Objednací kód: MXO600r
Marvels Avengers - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold kombinuje originální příběh s hratelností pro jednoho hráče či kooperativní hraní a přináší dokonalý herní zážitek s Avengery. Utvořte týmy až čtyř hráčů online, ovládněte mimořádné schopnosti, upravte si rozrůstající se soupisku hrdinů a braňte Zemi před sílícími hrozbami.

od 1 399,- bez DPH 1 156,-
Koupit
Skladem 2 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO598
Halo Infinite - Xbox/Win 10 Digital - Hra na konzoli
-5%
Halo Infinite - Xbox/Win 10 Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

-5% 1 899,- Předp. cena
1 799,- bez DPH 1 487,-
Předobjednat
Očekáváme listopad 2021
Objednací kód: MXESD1563
Madden NFL 21 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - hrajte skrz celou kariéru NFL a zanechte svůj odkaz jako hráč, trenér nebo majitel týmu v režimu pro jednoho hráče a online ligách.

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO759
Project CARS 3 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: simulátor a závodní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - hra nabídne vylepšený fyzikální model, přepracovanou kampaň, asynchronní multiplayer a stovky silničních i závodních automobilů nejrůznějších světových značek.

1 699,- bez DPH 1 404,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO749
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi