AlzaPlus+ Reklamace či vrácení?

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi (RECENZE a TESTY)

Zobrazit katalog
Gigabyte AB350N-Gaming WiFi (RECENZE a TESTY)

Výběr Mini-ITX desek pro AMD Ryzen není opravdu nijak velký. Pokud chcete malý herní stroj postavený na AM4 s procesorem AMD Ryzen, v podstatě si nemáte z čeho vybrat. Na trh se ale žene novinka od Gigabyte, malá, ale šikovná základní deska Gigabyte AB350N-Gaming WIFI, jejíž možnosti překvapily při taktování i mne samotného. Určitě už víte, že AMD Ryzen těží z rychlosti a výkonu DDR4. AMD Infinity Fabric, která funguje jako komunikační kanál mezi CCX (CPU Complex), totiž operuje na stejné frekvenci jako operační paměti. Proč to hraje tak důležitou roli? V dnešní recenzi a testech této základní desky se dozvíte nejen to.

i Chystáme pro vás velký test druhé generace procesorů AMD Ryzen 2000 Pinnacle Ridge. Na jednom místě se dozvíte aktuální spekulace i předpokládané datum vydání.

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi Mini-ITX AM4 AMD Ryzen; motherboard

Co se v recenzi Gigabyte AB350N-Gaming WiFi dočtete?

  1. Parametry a specifikace
  2. Unboxing aneb bližší pohled na desku
  3. BIOS Gigabyte AB350N-Gaming WIFI
  4. Taktování AMD Ryzen 5 1600X a G.Skill FlareX F4-320014D-16GFX
  5. Závěr aneb konečně je na čem stavět Ryzen mini-ITX stroje

Parametry a specifikace základní desky Gigabyte AB350N-Gaming WIFI  

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi je výjimečná hlavně svým provedením Mini-ITX formátu, který s sebou automaticky přináší i "jen" dva paměťové sloty pro operační paměti DDR4. Schválně dávám slovo "jen" do uvozovek, protože než nabydete dojmu, že jste o něco ochuzeni a klasické 4 DIMM sloty vám budou chybět, vyvedu vás z omylu. První věcí je to, že na malých deskách s 2 DIMM sloty se vždy lépe taktují paměti, a druhou je fakt, že dual-rank paměti mají díky aktivnímu rank interleaving větší přínos pro AMD Infinity Fabric, a tím pádem i pro procesory AMD Ryzen a jejich finální výkon. K tomu připočtěte fakt, že většina dual-rank modulů jsou tzv. dual-side moduly (paměťové chipy osazené z obou stran PCB). Když si dáte 1 + 1 dohromady, vyjde vám, že mít dva sloty, ať už s 2× 8 GB či 2× 16 GB, není vůbec tak špatný nápad.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; specifikace

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi nabízí na malou základní desku formátu Mini-ITX bohatou konektivitu. Jenže dostat vše, co je třeba, na 17 × 17 cm, není žádná sranda. Než začnete na obrázku marně hledat M.2 slot s podporou NVMe, rád vám sdělím, že je na druhé straně desky. Jde o celkem elegantní řešení, protože většina desek má M.2 slot tepelně kolidující s chipsetem a grafickou kartou, a jak už je známo, NVMe disky celkem topí. Tímhle řešením je z horkovzdušné akumulace M.2 SSD disk vynechán a není dodatečně trápen okolním teplem výkonné grafiky či chipsetu.

i

Jak si vedly cenově dostupné procesory od AMD v benchmarcích a PC hrách se dozvíte v recenzích AMD Ryzen 5 a AMD Ryzen 7. Nezapomněli jsme otestovat ani vhodné základní desky ASUS CROSSHAIR VI HERO a ASUS PRIME B350M-A.

Samozřejmostí je podpora AMD Ryzen 5 i 7 a AMD A-série procesorů, jako je například A12-9800. Gigabyte AB350N-Gaming WIFI oficiálně podporuje v OC až 3200 MHz na DDR4 efektivně, ale už dopředu vám prozradím, že nejde o limit. Právě to mi u této desky udělalo největší radost, protože leckdy je to boj, dosáhnout i "slíbených" frekvencí, ale tady jde levou zadní ještě více a s velmi krásným časováním. Pro laiky a běžné uživatele je výhodou i podpora X.M.P. profilů, kdy vám k přetaktování operačních pamětí stačí pár velmi jednoduchých kroků, které zvládne opravdu každý.

Gigabyte AB350N-Gaming WiFiWraith Cooler; Gigabyte AB350N-Gaming WIFI

Výhodou Mini-ITX strojů je hlavně nízká hmotnost a dobrá skladnost, a právě proto si spousta lidí staví malé, ale výkonné stroje za účelem cestování nebo různých LAN party. A právě v tom spočívá další výhoda Gigabyte AB350N-Gaming WIFI. Její jméno mluví samo za sebe.

Jednu věc musím procesorům AMD vážně nechat, a to jsou BOX chladiče, které dostanete k určitým modelům. Nejenže dobře chladí, ale ani neudělají sestavě žádnou ostudu, a dokonce jsou vybaveny trendem letošního roku = mají RGB. S Gigabyte AB350N-Gaming WiFi pak jde o celkem zajímavou, a hlavně funkční kombinaci.

Pro úplnost si ještě uvedeme kompletní specifikace základní desky, a půjdeme se podívat na balení i na desku zblízka.

Kompletní specifikace; Gigabyte AB350N-Gaming WifiKompletní specifikace; Gigabyte AB350N-Gaming Wifi

Unboxing Gigabyte AB350N-Gaming WIFI aneb bližší pohled na desku

Gigabyte AB350N-GAMING WIFIPříslušenství; Gigabyte AB350N-GAMING WIFI

Ke krabici, ve které Gigabyte AB350N-Gaming WiFi  obdržíte, není co dodat, pojďme se mrknout, co se nachází uvnitř balení. Zde najdeme klasicky I/O shield, externí anténa k Wi-Fi modulu, SATA kabely, DVD s drivery a dokumentace včetně manuálu.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboardGigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard

Jak jsem již zmínil, udělat dobrou mini-ITX desku je celkem umění. Možná proto ještě nemají ostatní výrobci modely pro AM4 platformu tohoto formátu, nejde totiž o lehký úkol. Jedinou výtku bych snad měl k malému heatsinku na napájecí kaskádě. Má tendence se velmi rychle zahřívat, a proto je při taktování důležitá dobrá airflow.

Ještě jedna fotografie desky bez pasivu napájecí kaskády a chipsetu, a půjdeme se podívat na napájení procesoru.

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI

Napájecí kaskáda Gigabyte AB350N-Gaming WIFI je tvořena 6 IR3555M mosfety o jmenovitém výkonu 60 A. 4 fáze jsou určeny pro CPU (Core) a 2 fáze pro SoC (System on Chip), který je souhrnem pro IMC (paměťový řadič) + USB + M.2 + PCIe. Vše je řízeno PWM regulátorem IR35021 od International Rectifier. Efektivita napájecí kaskády je pak dána hlavně teplotou mosfetů, a vzhledem k malému chladiči nebude dosahovat nijak velkých hodnot. Na druhou stranu AMD Ryzen jsou úsporné procesory, a tak nejde o žádnou překážku ani při rozumném taktování.

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI

A ve finále zadní část Gigabyte AB350N-Gaming WIFI s konektory, kde se nachází I/O shield. Zleva máme 2× USB 2.0 s PS2 konektorem, 2× WIFI konektor, HDMI a DisplayPort 2x USB 3.1 2. generace typu A, 4x USB 3.1 1. generace, Ethernet konektor a klasickou šestici audio konektorů.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboardGigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboardGigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard

BIOS Gigabyte AB350N-Gaming WIFI

V této kapitole si ukážeme prostředí UEFI s veškerými možnostmi BIOSu, a to rovnou s nastavenými hodnotami, které jsem použil pro výsledné přetaktování procesoru na 4 GHz a paměti na 3600 MHz s luxusním časováním 14-13-13-34-1T.

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI; UEFI Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení frekvencí procesoruGigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Pokročilá nastavení procesoru

Úvodní stránka UEFI v advanced režimu. M.I.T. je část, kde naleznete veškerá stěžejní nastavení, která se týkají taktování. PC Healt Status je monitoring jednotlivých napětí a v Miscellaneous Settings najdete nastavení režimu pro PCIe slot a funkci pro lepší výkon v benchmarku 3DMark 01.

CPU Clock Ratio je klasicky násobič frekvence BCLK. Jelikož Gigabyte AB350N-Gaming WIFI nemá externí generátor BCLK na desce, frekvence je nastavena na pevných 100 MHz. Tím pádem, pokud nastavíte násobič na 40.00, výsledný takt všech jader procesoru bude 4 000 MHz. Další položky se týkají pamětí, ale ty se dají nastavit i v příslušné sekci M.I.T.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení frekvencí pamětí

V položce Advanced CPU Core Settings naleznete pokročilá nastavení týkající se procesoru. Je zde možnost ovládání úsporných funkcí, dále Simultaneous Multithreadingu (SMT) a funkce Downcore Control dovoluje vypínat jednotlivá jádra či je přepínat do různých režimů jako například 2 + 0, 2 + 2 atd.

V položce Advanced Memory Settings se nastavuje vše ohledně operačních pamětí. Hned zezačátku máte možnost zapnout již zmíněný X.M.P. profil, který bezstarostně přetaktuje paměti dle toho, jaký X.M.P. profil má váš paměťový kit. Pokud si chcete s Gigabyte AB350N-Gaming WIFI pohrát ručně a zajímá vás nějaký ten výkon navíc, můžete nastavit System Memory Multiplier na požadovanou frekvenci, která je opět násobena 100 MHz, tudíž pro mých finálních 3600 MHz jsem nastavil násobič na 36.00.

Jakmile dáte Memory Timing Mode na manuál, otevřou se manuální nastavení časování pro oba paměťové kanály - dvě poslední položky úpně dole.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení časování pamětí Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení napětí

Primární timing jsem nastavil na 14-13-13-13-34 a Command Rate na 1T. Pokročilé časování přidá extra výkon, ale už jde o náročnější laborování a výsledky budou znatelné hlavně v benchmarcích, jako je SuperPI 32M a testy senzitivní na operační paměti. Časování na Channelu B nastavte stejně jako zde, na Channelu A.

i

Chystáte se dát dohromady vlastní PC sestavu? Pomůže vám náš podrobný průvodce jak postavit PC.

V Advanced Voltage Settings se ve finále nastavují hodnoty napětí pro procesor (Core, SoC) a paměti včetně nastavení napájecí kaskády a LLC kalibrace. CPU VCore je klasické napájení pro procesor, musíte sami vyzkoušet, kolik bude váš kus potřebovat. V případě Gigabyte AB350N-Gaming WIFI doporučuji heatsink napájecí kaskády po přetaktování aktivně chladit kvůli jeho malým rozměrům a malé tepelné kapacitě. VCORE SOC je napájení pro již zmíněný System on Chip, což je soubor IMC (paměťový řadič) + USB + M.2 + PCIe. Budete-li při přetaktovávání DDR4 operačních pamětí dostávat BSOD (modrá smrt), zkuste napětí na SOC zvýšit, mělo by to pomoct. V mém případě jsem musel nastavit 1.225 V, méně vedlo k nestabilitě. DRAM voltage je nastavení napětí pro paměťové moduly, u X.M.P stačí většinou kolem 1.35 V, ale pokud utahujete časování, budete muset lehce přidat.

Pod poslední položkou s názvem Smart Fan 5 v menu M.I.T. naleznete možnosti pro regulaci připojených ventilátorů včetně toho na chladiči procesoru. Je zde možnost nastavení křivek dle zvoleného čidla teploty.  


Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Smart Fan 5Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Přehled o systémuGigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení BOOTovacích funkcí

Další položka po M.I.T. je System. Referuje o základních informacích, jako je systémový čas, verze BIOSu, datum jeho vydání a podobně.

Obvykle bývá tato část UEFI označena jako BOOT. U Gigabyte AB350N-Gaming Wifi je tomu trochu jinak, a sekce s možnostmi BOOTování a věcí kolem toho je označena jako BIOS. Asi nejstěžejnější jsou zde možnosti nastavení priorit zařízení při BOOTu, a někomu může přijít vhod možnost nastavení hesla do UEFI.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; nastavení periférií

Sekce menu UEFI Perpherals nám např. nabízí kontrolní možnosti RGB headeru, podsvícení desky, podpory Legacy USB, nastavení NVMe a SATA řadičů.

Pomalu se blížíme do finále, a v sekci Chipset máme možnosti nastavení SATA řadiče a indikaci připojených zařízení (SSD/HDD) disků k základní desce.  


Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení ChipsetuGigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Nastavení napájení desky

V předposlední sekci v UEFI základní desky Gigabyte AB350N-Gaming WIFI nalezneme funkce jako AC POWER BACK, která se snaží po ztrátě napájení znovu zapnout základní desku, a různé podobné "fičury" jako například odvěkou funkci Wake on LAN a podobně.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Save and exit

Jako poslední je klasická položka Save & Exit. Zde stojí za zmínku především OC PROFILY, které najdete úplně dole. Do nich si můžete uložit aktuální nastavení BIOSu, což se hodí zejména při overclockingu a hledání maximálních taktů. Vždy, když to přeženete a systém bude nestabilní, po resetu CMOS se rychle dostanete na poslední vámi uložené funkční nastavení.

Tím máme celou kapitolu UEFI u Gigabyte AB350N-Gaming WIFI za sebou. Takto detailní popis sice nebývá u ostatních recenzí zvykem, ale vzhledem k taktování věřím, že vám nakonec tento podrobný návod přijde vhod.

Taktování AMD Ryzen 5 1600X a G.Skill FlareX F4-320014D-16GFX

Taktování jako takové jsme si v UEFI už ukázali. Teď je čas na testy, které nám ukážou, zda jsou nastavené hodnoty opravdu funkční a stabilní. 

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; Clinebench R15

Pro počáteční zjištění stability a toho, zda je nastavené napětí na VCORE dostatečné, používám rychlý a středně náročný test Cinebench R15. U AMD Ryzen se základní deska většinou restartuje, pokud není napětí dostačující, nebo dostanete BSOD se zprávou WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR nebo WATCH_DOG_TIMEOUT. Pokud se vám některý z těchto scénářů přihodí, prostě lehce přidejte napětí na VCORE. Nezapomínejte ale na chlazení napájecí kaskády. Kvůli malé ploše pasivního heatsinku má při vyšším napětí tendeci se přehřívat.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; SuperPI 32M; GeekBench 3

Jelikož mě již několikrát zmíněný přetakt DDR4 operačních pamětí překvapil, chtěl jsem si být jistý, že to není jen na oko a že se na tak krásné hodnoty mohu opravdu spolehnout. Mám ve zvyku provádět dva testy. SuperPI 32M je asi nejnáročnější test na operační paměti, a při jakékoliv nestabilitě vyhodí benchmark error. Druhý test GeekBench 3 prověří jak přetaktování jádra, tak díky kompozici náročných testů i RAM. Pokud je něco byť jen trochu špatně, test zamrzne a přestane odpovídat. Vše ale i opakovaně proběhlo v pořádku, a proto mohu takto přetaktovaný systém v počáteční fázi prohlásit za stabilní ve všech směrech. Jako doporučení pak samozřejmě přichází na řadu nějaký dlouhodobější test typu RealBench ROG od ASUS alespoň po dobu jedné hodiny a klasická zátěž, jako je hraní náročných her.

Na závěr se s vámi podělím o třešničku na dortu. Desku jsem testoval v době nedávné soutěže na HWBOTu Master your Ryzen jako zálohu, když se mi podařilo záhadným způsobem zabít Gigabyte AX370-Gaming K7. Se zmíněnou deskou jsem vytáhl Ryzen 7 1800X něco lehce přes 5 000 MHz, na náročné testy pak kolem 4 800 MHz. Když mi dala deska sbohem, nastoupila tato malá čiperka, a pomohla mi dokončit soutěž na sedmém místě. Mohl bych dopadnout lépe, ale holt nebylo tolik času ani štěstí. Gigabyte AB350N-Gaming WIFI není v žádném případě základní deska na extrémní overclocking. Coldbug se tak dostavoval už na -2,5°C a napájecí kaskáda nebyla nad 1.55 V efektivní. Proto jsem se v benchmarku GPU PI for CPU 1B dostal na pouhých 4 400 MHz. Každopádně mým závěrem je, že na mini-ITX desku pro AMD Ryzen si vede Gigabyte AB350-Gaming WIFI setsakra dobře, a je o co stát.

Závěr aneb konečně je na čem stavět Ryzen mini-ITX stroje 

Tak trochu nechápu opožděnou reakci výrobců základních desek ani to, proč trh není zaplaven mini-ITX deskami pro AMD Ryzen, a to včetně hi-end modelů, jako býval Impact od ASUSu. Jsem proto rád, že konečně někdo přišel se základní deskou, jako je Gigabyte AB350N-Gaming WIFI. Vždyť AMD Ryzen jsou skvělé procesory – nežerou, netopí, dávají se k nim skvělé BOX chladiče, a proto jde o ideální základ středně výkonného herního PC malého formátu, který se skvěle hodí na cesty nebo na LAN party. 

i Testování Intel Skylake-X a Kabylake-X
V našem testu Intel Skylake-X a Kabylake-X jsme odhalili pracovní 2D/3D výkon a detailně jsme se zaměřili na herní výkon, kde nová platforma Intel Basin Falls x299 opravdu zazářila. To už se ale nedá říct o provozních vlastnostech nových procesorů. A co pořádná základní deska k této nové Intel platformě? Přečtěte si naši recenzi ASUS PRIME X299-DELUX

Budu se opakovat, ale rád. Gigabyte nebývá mojí preferencí při volbě základních desek, a to hlavně z důvodu, že jsem s nimi nikdy moc nepřicházel do styku. AB350N-Gaming WIFI mne ale mile překvapila možnostmi taktování, a to zejména po stránce operačních pamětí, které jsou pro platformu AM4 stěžejní. Jednoduché, rychlé, a možná i téměř bezkonkurenční. Deska má samozřejmě své mouchy, mohla by mít lepší napájení včetně lepšího chlazení, nějaké to on-board tlačítko na zapínání a reset desky, a také reset CMOS. Co si osobně nikdy neodpustím, je kritika absence POST displeje. Na druhou stranu, jak už jsem zmínil, kompozice mini-ITX desky není z inženýrského hlediska určitě nic jednoduchého a budget na produkt hraje při vývoji vždy velkou roli.

Hodnocení 85% Alza.cz
Hlavní parametry: Provedení a design
80%
Taktování
85%
Cena
90%
Gigabyte AB350N-Gaming WiFi

Klady

  • Skvělé taktování (hlavně RAM)
  • Mini-ITX formát (téměř jediný solidní model na trhu)
  • Umístění M.2 slotu na  zadní straně desky
  • Wi-Fi konektivita

Zápory

  • Slabší napájení a malý chladič VRM
  • Chybí POST displej a on-board tlačítka
Michal Mikle
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.

Alza ocenění

Stříbrný Alzák: Za první pořádnou mini-ITX základní desku pro procesory AMD Ryzen a za skvělé možnosti taktování uděluji Gigabyte AB350N-Gaming WIFI stříbrného Alzáka jako naše druhé nejvyšší ocenění. Zlato si necháme na hi-end mini-ITX model, uvidíme, kdo nás mile překvapí příště.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací