• Autor: Jakub Němec, Filip Němec
Skandinávský chlad měl uklidnit žhnoucí nenávist Krata k řeckým bohům, jejichž řady během třídílné série God of War značně prořídly. Na severu si našel Kratos manželku, zestárl a zplodil syna Atrea. Jenže také v nordickém restartu značky nakonec poznal místní božský panteon ostrost Kratových čepelí, což se neobešlo bez odezvy. Jak se pokračování této krvavé akční adventury povedlo, o čem je příběh, jaké novinky hra obsahuje a zkrátka vše, co potřebujete o God of War: Ragnarök vědět, najdete v tomto článku.
(Update): Článek aktualizován po vydání PC verze, zejména o naši recenzi.
zdroj: Santa Monica Studio
Stejně jako první díl se také God of War: Ragnarök dočkal vydání na PC, kde hra čerpá zejména z výhod moderních počítačových technologií. Nechybí tak odemčený framerate, 4K rozlišení či podpora upscalingových technologií ve svých nejnovějších verzích, jmenovitě Nvidia DLSS 3.7, AMD FSR 3.1 a Intel XeSS 1.3. Dále pak podpora širokoúhlých (21:9) až super-ultraširokoúhlých (32:9) monitorů a DualSense ovladače.
Tentokrát za PC portem nestojí studio Nixxes, které se postaralo o několik posledních (a nutno dodat úspěšných) portů Playstation exkluzivit, ale kanadské studio Jetpack Interactive. Právě tito vývojáři ale připravili vynikající port prvního dílu, a tak mají s tvorbou Santa Monica Studios, autorů God of War série, již bohaté zkušenosti. Na PC tak God of War: Ragnarök běží skvěle, jen může být pro někoho překvapením, že jako jiné PC porty PlayStation exkluzivit nenabízí nijak výrazně lepší grafické zpracování, čemuž jsme se podrobně věnovali v naší recenzi.God of War Ragnarök PC Official Announcement Trailer | State of Play 2024
zdroj: GameSpot
God of War: Ragnarök vyšel na PC s veškerým dodatečným obsahem a aktualizacemi, které konzolová verze obdržela po vydání. Zejména jde o režim New Game+ a především příběhový rogue-lite mód Valhalla, který hra dostala zcela zdarma na konci roku 2023 a dočkal se skvělého přijetí.
PC verze God of War: Ragnarök bohužel přilila olej do ohně jedné z kontroverzí nejen poslední doby. Hra totiž pro své spuštění vyžaduje přihlášení k PlayStation Network. Jelikož jde pouze o singleplayer titul, připojení k online službě Sony je z pohledu hráče zbytečné. Současně PSN není aktivní po celém světě, v současnou dobu není síť dostupná v přibližně 180 regionech. Sony tedy opět hráčům bezdůvodně znepříjemňuje hraní a ještě se střílí do vlastní nohy, protože ve zmíněných zemích nemusí být hra kvůli absenci PSN vůbec dostupná.
zdroj: PlayStation
Od 12. prosince 2023 je pro God of War Ragnarok dostupné bezplatné DLC Valhalla. Již delší dobu se spekulovalo o rozšíření původní hry, mluvilo se přitom zejména o DLC s Atreem v hlavní roli, na akci The Game Awards 2023 však došlo k oznámení God of War Ragnarok: Valhalla, což je zdarma dostupný rogue-lite mód, kde se opět představí v hlavní roli Kratos.
God of War Ragnarök: Valhalla - Reveal Trailer | PS5 & PS4 Games
zdroj: PlayStation
Následující odstavec obsahuje spoilery z konce příběhu God of War Ragnarok.
Valhalla kromě upravené hratelnosti postavené na principech rogue-lite žánru přináší také rozšíření příběhu základní hry. Svým vyprávěním navazuje na konec God of War Ragnarok a funguje jako epilog, vypráví totiž příběh Krata poté, co se Atreus vydal na vlastní dobrodružství a Kratos se stal po smrti Odina novým vládcem a ochráncem Midgardu (podle proroctví jeho ženy Faye novým Všeotcem).
Hratelnost původní hry je naroubována na rogue-lite mechaniky, Kratos v doprovodu ukecaného Mimira naráží na nejrůznější kombinace prostředí a nepřátel, aby výzva byla pokaždé trochu jiná. Skutečnost, že budete při hraní Valhally (opakovaně) umírat, je navíc provázána se samotným příběhem tohoto rozšíření a vypadá to, že Valhalla není jen fúzí více žánrů, ale také původní „řecké“ God of War série a rebootu ze serveru. V traileru se totiž představilo spartské brnění, stvoření z řecké mytologie i fanouškům řeckého boha války povědomá hudba.
Není ale na místě obávat se příliš vysoké obtížnosti. Jak jsme již napsali, jde o rogue-lite režim, smrt vás tady vrátí zpět na začátek, ale za předchozí snažení budete neustále odměňováni, přičemž vylepšení postavy budou permanentní. Postupně se tak budete stávat silnějšími a průchod Valhallou by měl být snesitelnější. Nad rámec toho režim obsahuje pět úrovní obtížnosti, takže by měl být opravdu přístupný všem. Ke zvyšování obtížnosti vás ale budou motivovat i spolu s ní vzrůstající odměny.
zdroj: PlayStation
Kapitola může obsahovat spoilery, doporučujeme číst pouze v případě, že máte dohraný příběh God of War: Ragnarok.
Řada PlayStation exkluzivit se po svém vydání dočkala příběhového rozšíření, rebootovaná série God of War se ale zdála být výjimkou. DLC nedostal ani předchozí díl z roku 2018 a po vydání Ragnaroku se nechal vedoucí vývoje Eric Williams slyšet, že ani tentokrát žádné rozšíření očekávat nemáme. Naděje fanoušků řeckého zabijáka bohů ale rozdmýchal osvědčený leaker The Snitch (zpracováno na Resetera fóru), podle kterého se na rozšíření již pracuje a hotové má být z asi 60 %, uvedl The Snitch v srpnu 2023.
Snitche pak doplnil koncem října 2023 přední španělský magazín AreaJugones (zpracoval GameRant), který potvrzuje spekulované datum vydání, přičemž k oznámení hry by mělo dojít koncem tohoto roku, dost možná na předávání cen The Game Awards. AreaJugones pak upřesňuje informace o hře samotné: má jít o středně velký samostatný titul ve stylu Spider-Man: Miles Morales nebo Uncharted: Lost Legacy, jak už se spekulovalo dříve.
Podle magazínu by měla hra navazovat na konec God of War: Ragnarok, kdy se Atreus vydává už bez svého otce Krata vystopovat a zachránit zbývající obry, zatímco Kratos zůstává v Midgardu jako jeho nový vládce. To si o nějakou jednohubku točící se čistě kolem Atrea vyloženě říká. Navíc by mohla být zachována duální hratelnost, protože Atrea doprovází Angrboda, která se jako jeho pomocná ruka představila už v druhém dílu.
Vše je sice v rozporu s dřívějším prohlášením vedoucího vývoje God of War: Ragnarok, ovšem minimálně na první polovinu roku 2024 toho Sony zatím příliš oznámeného nemá, společnost si tak mohla rozšíření u studia klidně „objednat“ nebo se zkrátka původní plány studia změnily. Byť zatím není nic oficiálně potvrzeno, nové dobrodružství Atrea vypadá skutečně nadějně.
Jak autoři slíbili koncem roku 2022, hra God of War: Ragnarok obdržela očekávaný režim New Game Plus, který umožní nejen projít si hru znovu od začátku s již získanou výbavou a vylepšenou postavou, ale také i v trochu jiném stylu, s novými nepřáteli, vyšší obtížností a novým obsahem.
Aktualizace spolu s režimem NG+ přináší nejen navýšení maximální úrovně, ale také nové schopnosti, vybavení, a především čtyři nové zbroje. Hned z kraje nově rozehrané kampaně se lze odít do zbroje černého medvěda, se kterou režim New Game+ můžete odstartovat, my se ale nejvíce těšíme na zbylou trojici brnění vzpomínající Kratovu minulost: spartskou, Areovu a Diovu zbroj. Vrací se také velmi pěkný spartský štít aspis. Mezi další novinky režimu NG+ patří také nové barevné varianty dosavadních zbrojí a černobílý grafický mód.
zdroj: PlayStation
Třináctce dostupných brnění vdechly druhý život nové barvy.
Po vzoru New Game+ z předchozího dílu se silnějším nestane jen Kratos, ale pochopitelně také jeho nepřátelé. Ti významnější z řad menších i důležitějších bossů pak dostaly nové útoky, aby souboje s nimi byly čerstvou výzvou. Abyste s nimi dokázali držet krok, nové vybavení i to stávající lze povýšit na novou úroveň, což odemkne další možnosti úprav a levelování.
A pokud by se vám opakovaný průchod hrou přeci jen zdál stále dost lehký, můžete si jako v prvním díle přitížit nejrůznějšími břemeny. Stejně tak i v God of War: Ragnarok nechybí aréna v Niflheimu, ve které si můžete zabojovat jak za Krata, tak i Atrea a v obou případech budete moci volit z nabídky doprovodných postav obsahující Freyu, Broka, Thora, Sindriho, Angrbodu, Ingrid a Thrúd. Další podrobnosti a další vizuální ukázky najdete na PlayStation blogu.
„Velmi dobrý, rozhodně ne však dokonalý port fantastické hry. PC verze možná nenabízí tolik nadstandardu, jak by o dva roky starší verze mohla nabídnout díky potenciálu herních počítačů, původní materiál je ale natolik skvělý, že není moc nad čím rozmýšlet.“
Podívejte se na celou recenzi (PC) včetně hodnocení.
Jak hodnotíme God of War: Ragnarök na PS5?„Splněný sen všech fanoušků God of War z roku 2018. Skvělá akční hratelnost, strhující příběh a omamující devítka světů severské mytologie. Jen to zkrátka už není taková revoluce jako v případě předchozího dílu.“
Podívejte se na celou recenzi (PS5) včetně hodnocení.
A jak hodnotí svět?
Tato hodnocení jsou platná k 14. 10. 2024.
God of War: Ragnarök vyšel 9. listopadu 2022 na PlayStation 4 a PlayStation 5. PS4 verzi lze kdykoli upgradovat za 10 dolarů na PS5 verzi. Na PC (Steam a Epic Games Store) pak hra vyšla 19. září 2024. Jednotlivým edicím hry se věnujeme v následující kapitole.
God Of War Ragnarok - PlayStation Showcase 2021 Reveal Trailer | PS5
zdroj: PlayStation
První gameplay záběry God of War: Ragnarök se objevily 9. září 2021 na akci PlayStation Showcase 2021.
God of War: Ragnarök vyšel ve standardní krabicové verzi pro PS4 nebo PS5, Launch edici pro PS4 nebo PS5, digitální edici obsahující PS4 i PS5 verzi a dvou sběratelských edicích. Obsah všech edic si přiblížíme níže. Podívat se můžete také na unboxing jednotlivých edic. PC verze je k dostání ve standardní a Digital Deluxe edici, která nabízí stejné bonusy jako ta konzolová, kromě PS tématu a setu avatarů.
Pokud si God of War Ragnarök objednáte před vydáním hry, obdržíte tzv. Launch edici, která kromě hry na Blu-ray disku obsahuje také kód ke stažení Risen Snow brnění pro Krata a Risen Snow tuniku pro Atrea. Oba bonusy se zpřístupní až postupem v příběhu.
zdroj: PlayStation
Standardní edice pro verze PS4 a PS5 vychází ve fyzické i digitální podobě. Verze pro PC vychází pouze v digitální podobě.
Digitální Deluxe edice obsahuje:
*předměty a vylepšení se zpřístupní až postupem v příběhu
zdroj: PlayStation
Sběratelská edice God of War Ragnarök se skrývá v boxu připomínající svatyni Strážkyně vědomostí, které známe z předchozího dílu God of War. Po jejím otevření uvnitř najdete:
zdroj: PlayStation
Jötnar edice představuje výběr toho nejlepšího, co by podle vývojářů ze Santa Monice Studio mohli sběratelé chtít. Ve svatyni Strážkyně vědomostí Jötnar edice najdete:
zdroj: PlayStation
God of War Ragnarök - Collector's and Jötnar Editions Official Unboxing Video | PS5 & PS4 Games
zdroj: PlayStation
Stejně jako předchozí díl, také God of War: Ragnarök u nás vyšel s českými titulky.
God of War: Ragnarök je podobně jako jeho předchůdce akční adventura z pohledu třetí osoby, v níž se vžijete do role ničitele bohů Krata, jemuž bude pomáhat jeho syn Atreus. Kratos si na své nové dobrodružství vezme všechny zbraně prvního severského dílu, které obohatí nové runy přinášející neokoukané efekty a komba k likvidaci nordického panteonu a místních mytologických bytostí. Čeká vás ale také novinka v podobě úplně nové zbraně. O posílení svých schopností se nemusí bát ani Atreus, jenž dostal do vínku nové dovednosti.
Soubojový systém vychází z předchozího dílu, přináší však řadu novinek. Každá zbraň má vlastní nové elementární útoky zaměřené na oheň, led nebo vítr a jejich správný výběr hraje ještě větší roli. Do popředí se dostávají také štíty, kterých má Kratos k dispozici hned několik a každý sedne trochu jinému hernímu stylu. Devízou hry je také nespočet brnění a nejrůznějších vylepšení, jejichž množství a různé druhy ovšem mohou z počátku působit trochu zmatečně. Po vzoru jiných her lze na brnění přenášet vzhled jiných kousků vašeho inventáře (tzv. transmog systém), takže není třeba volit mezi statistikami a vzhledem.
God of War Ragnarök – Vylepšené souboje a nepřátelé s CZ titulky | Hry pro PS5 a PS4
zdroj: PlayStation
Protivníky a souboje s nimi přibližuje jeden z vývojářských deníčků, který je opatřen i českými titulky.
Na rozdíl od prvního dílu se nepodíváte pouze do šesti světů Yggdrasilu, ale do všech devíti, tedy včetně Vanaheimu, Svartalfheimu a Asgardu. Původní šestice říší dostala navíc nové lokace a některé světy prošly radikální přeměnou (Midgard například postihla bájná zima Fimbulwinter znamenající předzvěst Ragnaröku, soumraku bohů).
S novými místy přichází samozřejmě také dosud neznámé příšery, které se již těší na Kratovu sekeru. Poznávacím znamením série God of War byly odjakživa bossfighty, jimž se nevyhneme ani v Ragnaröku. Nejnovější díl nepřináší ale jen majestátnější souboje s bossy, ale celkově dynamičtější a co do nepřátel početnější střety. Větší ale nejsou jen nepřátelé nebo bitvy s nimi, ale rovnou celá hra. Příběh zabere přes 20 hodin a kompletní dohrání hry minimálně dvojnásobek. Herní dobu pak v budoucnu rozšíří režim New Game+. V rámci aktualizací autoři zatím přidali alespoň fotografický režim.
Tvůrci naplánovali Kratovi a Atreovi v God of War: Ragnarök další náročnou pouť. Otec a syn se vydají napříč devíti světy spojenými kořeny Yggdrasilu, aby se pokusili zastavit konec světa, který seveřané označují jako soumrak bohů. Příběh se odehrává několik let po událostech prvního nordického dílu, kdy v Midgardu vládne tuhá zima Fimbulwinter. Mimo jiné narazíme na Atrea v pubertálním období, kdy se chce bít s celým světem a objevovat své schopnosti, což jistě nebude po chuti stárnoucímu Kratovi, který ví, co to znamená postavit se bohům.
Poslechni si CELÝ PŘÍBĚH hry God of War (2018) | PS Play
zdroj: PlayStation
Jejich neshody budou muset jít stranou, protože společně budou čelit novým nebezpečím v podobě neznámých příšer a především dvojici hodně naštvaných bohů – Freyi a Thorovi, kteří touží vyrovnat účty ze završení God of War (2018). I tentokrát si příběh drží velmi osobní rovinu, jež zamíchá spletitými osudy hlavních hrdinů (SPOILER předchozího dílu: jen namátkou, Thor vybil téměř všechny obry, přičemž matka Atrea byla obryní; Kratos zabil Thorova bratra a Freyina syna). I přes o něco rozkročenější vyprávění a vícero nových postav jde ale opět o komorní vyprávění příběhu otce a syna, které vás pobaví i rozpláče.
God of War Ragnarök - State of Play Sep 2022 Story Trailer | PS5 & PS4 Games
zdroj: PlayStation
V God of War: Rangarok se objevují zástupci severského panteonu Freya, Týr či Thor. Zároveň se Kratos a Atreus podívají do více světů, kam je větve Yggdrasilu pustí.
Interní studia Sony pokračují v úpravě hratelnosti svých titulů tak, aby si je mohli užít všichni hráči bez ohledu na jejich případný handicap. Autoři ze studia Santa Monica si pro druhý severský díl God of War připravili řadu přizpůsobení, jež pomohou se zobrazením (větší titulky s barevným pozadím či kontrastní rozlišení postav jsou tím nejmenším), s pohybem po lokacích, s řešením puzzlů či při soubojích. Celkově hra nabízí více než 60 různých úprav, které dovolí užít si God of War: Ragnarök hráčům s problémy se sluchem, zrakem či zhoršenou motorikou.
O ladění přístupnosti se rozpovídala pro web Game Informer vývojářka Mila Pavlin, která představila koncepci pro přístupnost v God of War: Ragnarök. Upravit lze nejen barevné schéma a hlasové pokyny, ale také další prvky ovlivňující přímo hratelnost jako označování nepřátel, jejich útoků či provádění jednotlivých chvatů. Exkluzivity pro PlayStation pravidelně přináší mnoho vylepšení pro různě handicapované a je dobře, že na ně myslí i při výletu do severské mytologie. Jednotlivé funkce představuje video níže (opatřeno je i českými titulky).
God of War Ragnarök – Objevování přístupnosti s CZ titulky | Hry pro PS5 a PS4
zdroj: PlayStation
God of War Ragnarök je bezesporu nejpřístupnější hrou ze série God of War a hrdě se tak řadí po bok dalších PlayStation exkluzivit, které si mohou užít i hráči s nejrůznějším hendikepem.
PS5 verze God of War: Ragnarök podporuje celkem šest grafických režimů rozdělených do dvou oblastí podle toho, jestli preferujete lepší rozlišení či plynulejší herní zážitek (více fps). Volit tak budete v základu mezi nativním 4K rozlišením s 30 fps a dopočítávaným (upscalované) 4K rozlišením s cílem dosáhnout 60 fps.
Každý z režimů pak nabízí také možnost jakéhosi kompromisu, který drobně sníží upřednostňovaný parametr na úkor toho druhého. V případě upřednostnění rozlišení tak můžete zapnout režim v určitých momentech lehce snižující rozlišení z 4K na 1800p, ale s možností dosáhnout až na 40 fps. Oba druhy režimů pak nabízí ještě třetí variantu s podporou VRR (proměnlivé snímkovací frekvence), kterou ale musí podporovat vaše televize či monitor. Na přednosti PS5 verze se můžete podívat níže v traileru. Kromě grafických režimů to pochopitelně je haptická odezva, adaptivní triggery, prostorový zvuk a rychlejší loadingy díky SSD disku.
God of War Ragnarök - Next Gen Immersion Trailer | PS5 Games
zdroj: PlayStation
Hru lze koupit v bundlu spolu s konzolí, nejde však bohužel o žádnou speciální edici s tematickým designem konzole.
Na standardní PS4 je dostupný pouze jeden režim s full HD (1080p) rozlišením a cílením na 30 fps. Na PS4 Pro lze volit mezi režimem zaměřeným na kvalitu obrazu používající rozlišení 1440 až 1656p a s cílem 30 fps, zatímco mód dávající přednost plynulosti hry umožňuje 30 a více fps při rozlišení 1080 až 1656p. Popis všech grafických režimů PS4 a PS5 verzí najdete na obrázku níže.
zdroj: PlayStation
Hra se zaměřuje stejně jako první díl na příběhovou kampaň pro jednoho hráče, God of War: Ragnarök tak nenabízí multiplayer.
Trailery a další videa můžete nalézt na YouTube kanále vydavatele hry a obrazové materiály na oficiálním blogu vydavatele hry God of War: Ragnarök.
HW nároky PC verze God of War: Ragnarök:
Podrobněji jsme se hardware požadavkům věnovali v této novince.
• Zdroj: Santa Monica Studio (26. 8. 2024)
• Zdroje: PS Blog
Konzole PS4 přinesla během svého životního cyklu mnoho hrdinů, kteří se zapsali do srdcí hráčů, což marketingové oddělené Sony velmi dobře ví. Minulý stream zahrál na city pařanů díky návratu Aloy v Horizon Forbidden West, zatímco v rámci PS5 Showcase byl naznačen brzký návrat Krata. Velmi krátký teaser představil pouze logo a pravděpodobný název God of War Ragnarök (byl v opisu ústředního symbolu a následně vydržel na obrazovce relativně dlouho sám). Očekávat můžeme plnohodnotný druhý díl, protože tvůrce série Cory Balrog v měsících po vydání (2018) první výpravy řeckého bohobijce na sever tvrdil, že žádná DLC se nepřipravují.
GOD OF WAR 5 RAGNAROK Teaser Trailer (2021) PS5 HD
Krátký teaser God of War Ragnarök probudil představivost všech fanoušků drsného Krata. Kam se bude ubírat jeho osud?
Nyní si můžeme zaspekulovat (opět, jednou jsme tak již učinili), o čem bude „God of War 2“, protože žádné další informace mimo rok vydání 2021 se zatím nevyrojily. Ve čteních dalších řádků však buďte obezřetní, protože se v nich vyskytují SPOILERY prozrazující vyústění prvního dílu. Na ten by s velkou pravděpodobností měl God of War Ragnarök volně navazovat. Právě podtitul láká k fabulacím, které bohy pošleme po kouscích pod drn. Dle tradičních severských pověstí padne při tzv. soumraku bohů kompletní osazenstvo Valhally a s jejich koncem má co dělat potomek obryně Loki. Jak již víme, tato postava se v God of War objevila a její důležitost zřejmě poroste.
O smrt bohů se totiž z velké části postarají Lokiho potomci (vlk Fenrir, mořský had Jörmungand). Jenže tvůrci ze studia v Santa Monice se mohou rozhodnout vikingské báje přepracovat podle svého a jen se jimi nechat inspirovat. Možností, kam se budou ubírat scenáristické kličky, je nespočet a vůbec bych se nedivil, kdyby onen Ragnarök byl myšlen pouze metaforicky. Hráči jsou však navyklí v God of War na drsnou akci a ne filozofování, takže pravděpodobnost vyvraždění Ódinova pokolení je vysoká. Nepřátel si Kratos a Atreus během své pouti na nejvyšší horu Midgardu udělali víc než dost. Povraždění Magni a Modi jsou synové Thora, který si takové zostuzení nenechá líbit, stejně tak by se mohla mstít Freya, jejíž potomek Baldur padl pod Kratovými ranami také.
O podstatě příběhu by nám mnohé mohly prozradit také poslední slova obou hrdinů v God of War, kdy Atreus řekl svému otci: „Je to náš příběh.“, přičemž Kratos oponoval: „Je to TVŮJ příběh.“. Budeme snad v God of War Ragnarök sledovat také smrt Krata, či jeho stáhnutí do ústraní podobně jako jsme se dočkali zmizení Joela v The Last of Us Part II? Možná to chtěl sdělit hlas svalnatého reka v PS5 teaseru, když vyřkl „Čas se nachýlil. Musíš se připravit.“ Měl to být pokyn, že Atreus zůstane sám? Budeme sledovat jeho cestu jako dospělého muže? Osobně si nedokážu sérii God of War bez Krata představit, ale tvůrcům do hlavy nevidím.
Vůbec bych se nedivil, kdyby se hratelnost rozdělila mezi dvě postavy s odlišnými schopnostmi, mezi nimiž by bylo možné volně přepínat (PS5 by to zvládnout měla). Atreus totiž podle všeho dostane mnohem větší prostor projevit svůj potenciál, který zdědil nejen po otci Kratovi, ale také po matce, obryni Faye, o jejíž nadpozemské moci jsme se dozvěděli také na konci God of War z roku 2018. Snad se brzy dozvíme více, protože vydání God of War Ragnarök je v podstatě „za rohem“. Oznámeno bylo na rok 2021 pro PS5, ale zatím není jisté, jestli bude pokračování dostupné také pro konzole PS4.
• Zdroje: vlastní, YouTube (PlayStation)