Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Windows 11

Hledáček

Hledáček je součástí kamer i fotoaparátů a umožňuje nám kontrolu snímané scény. Skvělým pomocníkem bude při snižování pohybové neostrosti či při fotografování za silného slunečního svitu. Dlouhou historií je prověřen optický hledáček, dnes již existuje také hledáček elektronický.

Typy hledáčků

Optický průhledový hledáček

Nejčastěji používaným hledáčkem u kompaktních fotoaprátů je obyčejný průhledový. Je konstrukčně nejjednodušší a nejlehčí, obraz skrze něj putuje rovnou do oka. Představuje miniaturní optickou soustavu čoček, která umožňuje pouze rámcový náhled na fotografovanou scénu. Dokáže se přizpůsobit zoomu fotoaparátu a zobrazit odpovídající zvětšení. 

Průhledový hledáček ale zobrazuje pouze zhruba 80 % snímané plochy, musíme tedy počítat s tím, že výsledný záběr bude zabírat o něco větší úhel. Navíc trpí tzv. paralaktickou vadou fotoaparátu, což se projeví zejména při fotografování blízkých objektů.

Optický TTL hledáček s matnicí

Klasický optický TTL hledáček patří mezi ty nejrozšířenější u digitálních zrcadlovek. Obraz, který objektivem projde, je odražen od hranolu a poté promítán do hledáčku. Zobrazuje přesný záběr, takže vždy vyfotíte to, co vidíte. Jeho velkou výhodou je jasná matnice, na které vidíme doplňující informace.

Elektronický EVF hledáček

EVF hledáček je v podstatě malý barevný displej s vysokým rozlišením (běžně přes 200k pixelů), se kterým vidíte přesný záběr. Oproti LCD displeji má nižší spotřebu a je dobře čitelný za silného slunečního svitu. Nejčastěji ho najdeme u bezzrcadlovek.

Úhlový hledáček

Externí hledáček umožňující pohled z jiných úhlů.

Hledáček - průhledový
Ukázka fotoaparátu s průhledovým hledáčkem
Hledáček - optický TTL
Optický TTL hledáček
Hledáček - ektronický EVF
Elektronický EVF hledáček
Hledáček - úhlový
Úhlový hledáček připojený k fotoaparátu

Parametry hledáčku aneb co ovlivňuje jeho kvalitu

 • Zvětšení 
  Udává nám, jak velké se budou jevit předměty v hledáčku ve srovnání s pozorováním lidským okem. Ideální zvětšení hledáčku je tedy 1×, kdy hledáček zobrazuje stejný obraz jako ve skutečnosti. Zvětšení hledáčku souvisí s crop faktorem.

 • Pokrytí
  Vyjadřuje kolik % plochy snímku se v hledáčku zobrazí v porovnání s tím, co bude vyfotografováno.

 • Bod oka
  Představuje vzdálenost, na kterou se můžete od očnice oddálit tak, aby byl v hledáčku stále vidět celý obraz. Důležitý údaj především pro lidi s brýlemi, kteří se nemohou přiblížit těsně k očnici.

 • Rozsah dioptrické korekce
  Jedná se o nastavitelný systém, který simuluje brýle. Zajímá tedy především také lidi s brýlemi.

Projděte si

0
Vytisknout

Výhodné pořízení elektroniky bez provozních starostí.

Tisíce produktů ihned k odběru na našich pobočkách.

Rozbalené, zánovní a použité zboží

Nakup zboží ve více lidech a získej parádní slevu!

Zboží za lepší ceny a nadstandardní služby pro firmy

Kontaktujte nás na WhatsAppu

Kontaktujte nás na Messengeru


Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi