Avengers: Endgame – Co potřebujete vědět, než půjdete do kina

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Už 24. dubna proběhne premiéra snímku zakončujícího cestu plnou akce, zábavy i napětí, kterou se Marvel vydal v roce 2008, kdy uvedl do kin film Iron Man. Od té doby filmový svět Marvelu dorostl do obrovských rozměrů, a pokud se v tomto rozsáhlém univerzu ztrácíte nebo se jen chcete ujistit, že na promítání Avengers: Endgame půjdete na jedničku připraveni, přesně pro vás je tento článek. We are in the endgame now!

Avengers: Endgame; wallpaper: cover

VAROVÁNÍ: Protože tento článek obsahuje informace z předchozích filmů, vyskytují se v něm pochopitelně i spoilery. Snažili jsme se jich co nejvíce vyvarovat, ale vzhledem k povaze článku je nemožné se jim vyhnout úplně. Proto jej čtěte pouze na vlastní nebezpečí.

Avengers: Endgame – Vše co potřebujete vědět

 1. Avengers: Endgame navazuje na 21 předchozích filmů
 2. Od Iron Mana (2008) až po Captain Marvel (2019)
 3. Kdo je Thanos a o co mu jde?
 4. Kdo přežil lusknutí a kdo se rozpadl na prach?
 5. O čem bude Avengers: Endgame? (možné spoilery!)
 6. Titulky, dabing nebo 3D? Hlavně počkat do konce!

Avengers: Endgame navazuje na 21 předchozích filmů

• Článek: 23. 4. 2019 • Autor: Filip Němec

Pokud si chcete sledování Avengers: Endgame užit na maximum a pochopit každičkou narážku, kterou si režiséři nachystali (a že jich bude opravdu hodně), žádný z předešlých jedenadvaceti snímků, jež Avengers: Endgame předchází, by vám neměl uniknout. V květnu 2008 totiž odstartoval Marvel vydáním filmu Iron Man něco, co se v historii kinematografie nikomu nepovedlo. Přestože zmíněná jednadvacítka filmů měla většinou jiného režiséra, scénáristy a mnohdy se lišila i žánrově, všechny filmy patří do tzv. Marvel Cinematic Universe (MCU), tedy do filmového světa Marvelu, který jednotlivé snímky spojuje a právě Avengers: Endgame je velkolepým vyvrcholením toho, co Marvel 11 let vytvářel. Názvy filmů a návod v jakém pořadí se na ně podívat najdete níže v přehledné grafice.

Avengers: Endgame; screenshot: viewing order

Podobně jako u Star Wars ságy existují dva způsoby, jak zhlédnout všech 21 filmů. My vám doporučíme dívat se v pořadí, jak filmy vycházely za sebou, na obrázku se tak pohybujete klasicky po řádcích zleva doprava. Něco do sebe však má i druhý způsob, kdy si filmy seřadíte chronologicky tak, jak se odehrává jejich děj. Toto pořadí najdete třeba zde. Tak jako tak budete potřebovat 48 hodin a 40 minut.

Pokud přeci jen neuposlechnete naše doporučení (chápeme, že 21 filmů je opravdu hodně), kompromisem pro vás může být zhlédnutí loňského snímku Avengers: Infinity War, na který Endgame navazuje. Bude vám to stačit na to, abyste bez problémů pochopili hlavní zápletku filmu a na alespoň zběžné seznámení s většinou postav. Rozhodně však přijdete o část zážitku. Jednotlivé charaktery se v předchozích letech ukázaly většinou ve dvou až třech filmech, zažily více či méně divoký vývoj a právě Endgame má u mnohých z nich jejich dějovou linku uzavřít.

V krajním případě se můžete spokojit s naším extrémně stručným souhrnem událostí ze všech předchozích dílů, který najdete v další kapitole. Ten může sloužit i jako rychlá rekapitulace, pokud jste předcházející filmy viděli a pouze si chcete oživit paměť.

Avengers: Endgame; screenshot: Captain America Civil War Avengers: Endgame; screenshot: Infinity War

Režiséři filmu Avengers: Endgame považují za ideální kompromis zhlédnutí jak Avengers: Infinity War, tak i Captain America: Civil War z roku 2016, protože právě kvůli nesvárům mezi superhrdiny, které tu vzniknou, prý nakonec prohrají v bitvě s Thanosem.

Od Iron Mana (2008) až po Captain Marvel (2019)

Posledních 11 let si Marvel pečlivě rozkouskoval na tři fáze. V té první se představili zakládající členové budoucích Avengers a byli jsme tak svědky toho, jak se z miliardáře, playboye a filantropa Tonyho Starka stane Iron Man, z floutka s mocným kladivem král Asgardu a ochránce devíti světů či jak se podvyživený klučina Steve Rodgers promění v Captaina Americu. V roce 2012 se spolu s Hulkem (Bruce Banner), Black Widow (Natasha Romanoff) a Hawkeyem (Clint Barton) spojí ve filmu Avengers v boji proti Lokimu (Thorův nevlastní bratr), aby odvrátili mimozemskou invazi. A pak si dali shawarmu.

Avengers (2011) – potitulková scéna

Zachránit svět před mimozemskou invazí a pak si dát shawarmu, tak to dělají jedině Avengers. Tato scéna se stala poměrně legendární a tak ji parodovala například i hra Lego Marvel´s Avengers.

Fáze 2 rozvíjí životní příběhy již známých postav a přivádí k životu nové, jako jsou Guardians of the Galaxy (2014) nebo Ant-Man (2015), především ale Marvel začíná představovat jednotlivé kameny nekonečna, které zpočátku nevypadají důležitě, ale právě díky nim může nakonec Thanos v Avengers: Infinity War (2018) zrealizovat svůj plán.V průběhu fáze 2 pouze tahá za nitky, ale protože se jeho stoupencům nedaří kameny získat, v potitulkové scéně Avengers: Age of Ultron (2015) se zaváže se k tomu, že si kameny sám posbírá.

Třetí fáze obsahuje nejvíce akce, ale také dramatu. V Captain America: Civil War (2016) se superhrdinové kvůli odlišným názorům rozdělí na dva tábory a dokonce proti sobě bojují. Z nových postav se postupně představí Doctor Strange (2016), Spider-Man (2017) a Black Panther (2018) a nakonec se všichni utkají s Thanosem v Avengers: Infinity War (2018). Po nesvárech v Civil War stále nesjednocení Avengers prohrají a Thanosovi se podaří získat všech 6 kamenů nekonečna. Na konci filmu luskne prsty a tím se vypaří polovina života ve vesmíru. Avengers tak čelí doposud největší prohře. Začátkem roku 2019 pak doplnil mezery v historii MCU film Captain Marvel.

Avengers: Endgame; screenshot: Infinity Stones

Kameny nekonečna hrají v celém MCU významnou roli a už kvůli nim byste měli vidět všech jednadvacet předchozích filmů.

Kdo je Thanos a o co mu jde?

Thanos je stručně řečeno nejlepší záporák všech Marvel filmů. Jeho cílem totiž není zničení vesmíru či snad získání něčeho pro svou potěchu, naopak. Thanos chce vesmír zachránit a jak sám řekl, je pro to schopen obětovat úplně všechno. V čem je háček? Záchrany vesmíru chce dosáhnout tak, že vymaže polovinu živých bytostí, což se samozřejmě Avengers nelíbí. Na konci Infinity War se mu to opravdu povede a přestože je sám vážně zraněn, spokojeně sleduje „západ slunce nad vděčným vesmírem“.

Plán Thanose je v kontextu dnešních skutečných problémů jako je přelidnění či vyčerpávání neobnovitelných přírodních zdrojů až nečekaně silným tématem. Není navíc jen nějakým teoretikem, jeho domovská planeta Titan byla kompletně zničena právě kvůli přelidnění a posléze se sám přesvědčil, že jeho plán funguje. Na domovské planetě Gamory (členka Guardians of the Galaxy) plné hladovějících lidí vyvraždil půlku obyvatelstva a jen díky tomu dnes planeta překypuje životem a novorozenci mají co jíst. Thanos navíc při cestě za tímto nesobeckým plánem obětoval to nejcennější, jedinou bytost kterou kdy miloval, a tak není klasickým záporákem „páchám zlo, protože jsem zlý“.

Avengers: Endgame; screenshot: Thanos na farmě Avengers: Endgame; screenshot: Thanos brnění

Po konci Avengers: Infinity War se Thanos odebral na odpočinek. Svůj úkol splnil a tak podobně jako v originálních komiksech udělal ze svého brnění strašáka v poli. Vypadá to však, že v Avengers: Endgame si ho bude muset opět obléci.

Kdo přežil lusknutí a kdo se rozpadl na prach?

Marvel s filmem Avengers: Infinity War udělal něco, co si žádný superhrdinský film doposud netroufnul – skončil špatně. Avengers definitivně prohráli a následkem lusknutí se v prach rozpadá i mnoho členů týmu. V Infinity War se ukázalo tolik postav, že za ten rok jste možná zapomněli, kdo se proměnil v prach a kdo naopak zůstal naživu a musí se s následky lusknutí vyrovnat. Zde jsou postavy, které „decimaci“, jak celý akt Marvel oficiálně nazývá, přežili.

 • Black Widow (Natasha Romanoff)
 • Captain America (Steve Rodgers)
 • Ant-Man (Scott Lang)
 • Hawkeye (Clint Burton)
 • Hulk (Bruce Banner)
 • M'Baku
 • Rocket Raccoon
 • Nebula
 • War Machine (James Rhodes)
 • Pepper Potts
 • Wong
 • Happy Hogan
 • Iron Man (Tony Stark)
 • Okoye
 • Thor
 • Valkyrie
 • Captain Marvel (Carol Danvers)
Avengers: Endgame; screenshot: přeživší

Není náhodou, že mezi přeživšími je zakládající šestice superhrdinů. U většiny z nich se očekává, že v Avengers: Endgame skončí jejich cesta, ať už to znamená cokoli.

Avengers: Endgame; screenshot: mrtví

Naopak pro mrtvé postavy nemusíme nutně ronit slzy. Co má Marvel v plánu sice nevíme, je však jisté, že některé z nich se opět vrátí mezi živé, protože mají potvrzené své sólové filmy jako třeba na podzim vycházející Spider-Man: Far From Home.

O čem bude Avengers: Endgame? (možné spoilery!)

Sami přesně nevíme a to je na tom to nejlepší! Nejdříve se bude muset část Avengers, jež bojovala ve vesmíru, dostat zpět na Zemi, kterou mezitím posílí Captain Marvel. Ta se poprvé představila v letošním stejnojmenném snímku a k partě superhrdinů se přidává až teď, protože ji Nick Fury těsně před tím, než se kvůli lusknutí rozpadl, poslal zprávu s prosbou o pomoc. Ve filmu tak nejspíše dostojí svému jménu (Avengers jsou v českém překladu Mstitelé) a tak se pokusí alespoň své mrtvé kamarády pomstít.

Jak ale prozrazuje oficiální synopse, s největší pravděpodobností budou chtít zmírnit nebo ideálně zcela vyrušit následky Thanosova lusknutí, ovšem jak se jim to povede, nemáme zatím tušení, přestože z trailerů lze vyčíst mnoho indicií (to už je ale na jiný článek). Nechme se překvapit. Představitel Iron Mana (Robert Downey Jr.), nedávno prohlásil, že posledních 8 minut filmu bude to absolutně nejúžasnější, co jsme ve všech marvelovkách viděli a zároveň slibuje, že naprosto nikdo nemá tušení, co se v Avengers: Endgame skutečně stane.

Avengers: Endgame – oficiální trailer

Marvel nás neustále zásobuje trailery a tv spoty, a pokud se chcete vyhnout naprosto všem spoilerům, měli byste je vynechat. Režiséři však slíbili, že všechny trailery budou obsahovat pouze záběry z prvních dvaceti minut filmu a jak je u Marvelu zvykem, mnoho scén je téměř jistě upravených nebo natočených pouze pro účely trailerů.

Titulky, dabing nebo 3D? Hlavně počkat do konce!

Už jste v obraze a víte, co se v MCU stalo od roku 2008? Skvělé! Teď už jen vybrat, jestli půjdete na promítání v originálním dabingu s českými titulky, dáte přednost českému dabingu nebo si to ještě celé obohatíte o 3D. Jakožto filmoví fanoušci vám samozřejmě doporučíme originální znění s českými titulky, protože nadabovat ikonické herce s unikátním projevem, jako je Robert Downey Jr., Chris Hemsworth nebo Dave Bautista, je nesmírně těžké.  

Přesto pokud se nechcete rozptylovat čtením titulků, český dabing nebude zas až takovým ústupkem. Kromě toho, že náš dabing patří ke světové špičce, filmy od Marvelu v českém podání jsou velmi kvalitní a uši vám až na výjimky trhat nebudou. Ostatně český dabing si hlídá sám Marvel, a pokud mu některý z českých dabérů nesedí třeba barvou hlasu, nechá ho nahradit. Proto byli před časem změněni dabéři Iron Mana a Nicka Furyho.

Avengers: Endgame; screenshot: Drax radí

Drax má pravdu! Film Avengers: Endgame vás uvězní v sedačce na 3 hodiny a dvě minuty. Marvel navíc zakázal přestávku, takže si pečlivě naplánujte, kolik koupíte popcornu, abyste neměli v průběhu tří hodin hlad... a zároveň zvažte, kolik toho vypít – aby po popcornu nepřišla žízeň, a zároveň jste nemuseli na toaletu. Docela oříšek, že?

Pokud toužíte po 3D zážitku, je třeba mít na paměti, že Marvelovky nejsou tvořeny primárně pro 3D zážitek, takže do nich filmaři násilně nepřidávají kopí létající přímo proti vašemu obličeji a podobné efekty. Na druhou stranu poslední filmy již Marvel natáčí přímo na 3D kamery, takže prostorový efekt není dotvářen až v postprodukci. Doporučujeme však kino s technologií IMAX, neboť v ostatních multiplexech je obraz při 3D promítání až příliš tmavý, což příliš neoceníte například při scénách ve vesmíru.

Nyní už víte vše podstatné. Užijte si vyvrcholení filmového světa Marvelu, ale zároveň nebuďte smutní. S Avengers: Endgame totiž celé MCU rozhodně nekončí! A ještě malá rada na závěr: rozhodně neodcházejte ze sálu, dokud neskončí závěrečné titulky, věřte nám.

• Zdroje: cinemablend.com, marvelcinematicuniverse.fandom.com, thequint.com

Avengers Endgame přichází do kin 24. dubna 2019.

4,8 17×
LEGO Marvel Super Heroes 2 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, arkády a dětská, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, přináší signifikantní LEGO humor a zábavu pro celou rodinu díky kooperativnímu a kompetitivnímu módu pro až 4 hráče.
429,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX0806
4,8 41×
LEGO Marvel Avengers - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, arkády a dětská, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, LEGO Marvel Avengers navazuje na filmový hit Avengers: Age of Ultron a objeví se v něm největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye, se kterými budete čelit děsivému nebezpečí.
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX233
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací