Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Cenové bomby Apple iPhone
 
 

Nastal čas na Mac

Začít s Macem je jednodušší než si myslíte.

Apple MacBook

Důvody, proč si pořídit Mac?

Stojíte před volbou, jaký počítač nebo notebook si pořídit? Společnost Apple získala v posledních letech takový náskok, že odpověď nebyla nikdy jednodušší. Počítače Mac nebo notebooky MacBook jsou moderní zařízení běžící na bezpečném operačním systému macOS, který vyniká v bezproblémovém propojení s dalšími zařízeními a službami Apple. A pokud už máte iPhone, získáte při používání Macu celou řadu výhod, které konkurence prostě nemá. Zejména komplexní synchronizaci všech klíčových dat, univerzální schránku, Apple Pay, Handoff, Kontinuitu a mnoho dalšího. Na všechny tyto výhody se na této stránce podrobně podíváme...

Neskutečně výkonný

Vymyšlený tak, aby ti pomáhal pracovat, tvořit nebo si hrát způsobem, o jakém se ti ani nesnilo. Je nabitý aplikacemi a připravený zabrat hned, jak ho vyndáš z krabice.

Zvládne víc než PC

Mac je výkonný, všestranný a nabitý vším, co potřebuješ k ještě lepší práci. Má aplikace na práci, tvorbu a vůbec na všechno, co si dokážeš představit.

Skvělé příslušenství

Naše příslušenství je promyšlené a dokonale funguje v ekosystému Apple. S každým produktem budete ještě výkonnější a produktivnější ať už pracujete na čemkoliv.

Jak efektivně pracovat s MacBookem?

Nebojte se přechodu na nový OS!

Všechny videa

Jaké MacBooky u nás letí nejvíce?

Síla M1 čipu

Očekávané se stalo skutkem a Apple se po 15 letech rozhodl k velké věci – použít svoje vlastní procesory Apple M1. Apple tak jako jediný výrobce má pod plnou kontrolou vývoj svých zařízení od A do Z. Co to v praxi znamená pro uživatele?

Obsah článku

M1 výkon

Výkon

Apple investoval miliardy dolarů, aby dokázal vyrobit a v roce 2020 také dodat svůj první čip M1 určený k nasazení v počítačích Mac. A tato sázka se mu rozhodně vyplatila. Jak si vede v praxi při porovnání se staršími CPU od Intelu používanými v MacBooku Air?

Tak například Apple M1 v MacBooku Air dokáže až 3,9× rychleji zpracovávat video než čtyřjádrový Core i7. Je až 7× rychlejší při zpracování fotografií ve vysokém rozlišení a má mnohem vyšší vícevláknový výkon při sotva čtvrtinové spotřebě. Jakoukoli náročnější práci tak zvládnete mnohem rychleji než na starším a mnohem dražším Macu. Rychlejší čip poznáte i při práci s mnoha současně otevřenými okny webového prohlížeče nebo na bleskurychlé reakci systému na každý váš požadavek. Takový stav si macOS, na rozdíl od Windows, udrží i dlouhé roky po instalaci systému.

M1 výkon
M1 výkon

Pokud se blíže podíváme na samotný 8jádrový čip Apple M1, zjistíme, že jde o technologickou superligu, na kterou nemá konkurence v tuto chvíli žádnou odpověď. M1 je také vůbec první 5nm čip vyráběný u TSMC. V zásadě musíme hovořit o tzv. SoC (socket on chip). Jedná se totiž o jeden větší čip, do kterého je integrovaný procesor, GPU, DDR4 paměť, kontrolér pro Thunderbolt 4, rozhraní I/O nebo bezpečnostní T2. Na Intel platformě bylo vše roztroušené po základní desce. V případě Apple M1 se veškeré uvedené komponenty spojily do jednoho čipu, což slibuje citelný nárůst výkonu při snížené energetické náročnosti.

Na podzim 2021 pak došlo k představení nové generace oblíbených MacBooků Pro, které v sobě nesou ještě výkonnější čipy Apple M1 Pro a Apple M1 Max. V případě M1 Pro slibuje Apple o 70 % vyšší výkon procesoru, a dokonce dvojnásobný grafický výkon ve srovnání s M1. V případě silnějšího čipu M1 Max se dočkáme podpory až 64 GB sdílené paměti nebo až čtyř externích displejů, což oceníte při práci s náročnými programy. Grafickou sílu dodá 32jádrová GPU s až 4násobným nárůstem výkonu vůči M1. Celkem má Apple M1 Max 57 miliard tranzistorů, což z něj dělá největší čip, který Apple dosud vyrobil.

M1 výkon
M1 výkon

Baterie

Protože Apple vyvíjí své čipy M1 přesně na míru operačnímu systému macOS, kromě strhujícího výkonu si užijete i neskutečnou výdrž na baterii. Ta se v případě tenkého a pasivně chlazeného, tedy absolutně tichého, MacBooku Air pohybuje na úrovni 18 hodin při sledování filmů v aplikaci Apple TV. V běžném nasazení můžete počítat s výdrží 15 hodin. To vám žádný srovnatelný notebook s Windows rozhodně nenabídne.

A protože Apple rozhodně neusíná na vavřínech, v případě 16” MacBooku Pro s novějším a výkonnějším čipem M1 Pro zvládnete na jedno nabití až 21 hodin přehrávání videa. Jde o zcela neuvěřitelný časový úsek, který vás přesvědčí o tom, že právě MacBook Pro bude váš další pracovní nástroj.

Soukromí

Soukromí na internetu není jen něco, v co byste měli doufat, ale co byste měli očekávat. Proto jsou všechny Macy vybavené prohlížečem Safari, který obsahuje výkonnou technologii ochrany soukromí. Zejména jde o inteligentní prevenci sledování vašeho pohybu po webových stránkách, která zabraňuje profilování reklamních nabídek. Nová týdenní zpráva o ochraně soukromí na úvodní stránce ukazuje, jak vás Safari chrání v průběhu prohlížení. Nebo kliknutím na tlačítko Zpráva o soukromí na panelu nástrojů Safari získáte okamžitý přehled o sledovacích zařízeních, kterým Safari na dané webové stránce aktivně brání.

Safari rovněž používá Klíčenku v iCloudu k bezpečnému ukládání hesel ve všech vašich zařízeních. Pokud někdy zjistí bezpečnostní problém, služba Password Monitoring vás na něj upozorní. Safari také automaticky zabraňuje načítání podezřelých webových stránek a v případě jejich zjištění vás upozorní. A protože se webové stránky spouští v samostatných procesech, je případný škodlivý kód omezen na jedinou kartu prohlížeče a nemůže způsobit pád celého systému ani získat přístup k vašim datům.

Zabezpečení

Čip Apple M1 s integrovanou architekturou Secure Enclave přináší do Macu stejně výkonné bezpečnostní funkce, jakými disponuje iPhone. Hardwarové prvky tak pečlivě chrání vaše přihlašovací heslo, automaticky šifrují vaše data a zajišťují šifrování až na úrovni souborů, abyste byli v bezpečí. A čip Apple M1 chrání macOS i za běhu, podobně jako iOS už léta chrání iPhone.

A pokud se váš Mac přece jen dostane do nepovolaných rukou, s FileVault 2 jsou vaše data v bezpečí. Tento bezpečnostní systém komplexně šifruje celý disk Macu pomocí XTS-AES 128. Počítače Mac postavené na čipu Apple M1 jdou v ochraně dat ještě mnohem dál, protože používají speciální hardware i k ochraně přihlašovacího hesla.

Mac je jednoduchý

Ano, je pravda, že operační systém macOS je přehledný a dokonale intuitivní. Ovšem pokud jste roky používali počítač s Windows, je potřeba postupně upravit některé zažité návyky. Například jde o zcela jiný způsob instalace aplikací, nezvykle umístěné prvky nabídek nebo zcela chybějící centrální tlačítko reprezentované ikonickým tlačítkem Start. A pokud už nějaké zařízení od Apple máte, tak věřte, že s počítačem Mac se sžijete ještě rychleji.

Obsah článku

První spuštění (Apple ID a iCloud)

Jakmile vůbec poprvé spustíte svůj Mac, budete vyzváni k přihlášení ke svému účtu pomocí Apple ID. Jde o zcela nutný krok, který zajišťuje bezproblémovou synchronizaci uživatelských dat napříč všemi vašimi Apple produkty. Díky tomu budete mít všude přístup ke svým kontaktům, zprávám, fotografiím, poznámkám nebo kalendáři. Nemáte Apple ID? Nevadí, na pár kliknutí jej v rámci průvodce ihned založíte.

Po prvním přihlášení do prostředí operačního systému macOS můžete ihned začít pracovat nebo se seznámit s ovládacími prvky, jako je horní Řádek nabídek, případně ve spodní části výrazný Dock, který v sobě nese pás oblíbených aplikací.

macOS

Moderní operační systém v aktuální verzi Monterey je vyvíjen přímo na míru danému hardwaru. Díky tomu funguje výrazně spolehlivěji než systém Windows. Současně se Apple o své uživatele stará do takové míry, že macOS Monterey lze nainstalovat i na Mac Pro z roku 2013.

Pokud se podíváme na další funkce systému macOS, jednu z hlavních rolí hraje vysoká míra zabezpečení dat a ochrana soukromí. Například pokud vám někdo ukradne MacBook, je prakticky vyloučeno, aby se dostal k vašim datům. Dokonce lze i takový MacBook vzdáleně vymazat, zaslat na něj zprávu s kontaktem nebo zamknout takovým způsobem, že zloděj vůbec nemůže provést tovární reset (je potřeba společně s uživatelským heslem nastavit i heslo pro přístup k vestavěnému systému Zotavení macOS.

Kontinuita

Uživatelé více Apple zařízení každý den v praxi ocení, že iPhone, iPad, Mac nebo Watch spolu neustále chytře komunikují. Díky tomu můžete při práci na Macu kliknutím přijmout a vyřídit telefonní hovor, aniž byste museli vzít iPhone do ruky. Stejně tak můžete z Macu odpovídat na SMS. Nebo pomocí Univerzální schránky kopírovat texty, obrázky nebo videa z jednoho Apple zařízení do druhého. A například chybějící WiFi připojení lze nahradit sdíleným hotspotem, ke kterému se automaticky připojí Mac nebo iPad.

Handoff

Dalším důkazem perfektního propojení jednotlivých Apple zařízení je funkce zvaná Handoff. Ta se postará o to, že můžete třeba na iPhonu rozepsat e-mail, ale na dopsání později využijete Mac. Handoff je možné používat s mnoha aplikacemi Apple, například Kalendářem, Kontakty, Pages nebo Safari. S funkcí Handoff mohou také spolupracovat některé aplikace třetích stran.

iCloud

Nedílnou součástí každého bezplatného účtu Apple ID je také cloudový prostor nazvaný jednoduše iCloud. To je místo, do kterého se ukládají veškeré klíčové soubory a nastavení. Každý uživatel má k dispozici základních 5 GB, ale poměrně brzy zjistíte, že těch pár korun předplatného za násobně vyšší kapacitu se rozhodně vyplatí. Protože pokud využíváte iPhone a počítač Mac, vše se vám bude pohodlně synchronizovat, včetně pořízených fotografií nebo nahraného videa.

Find My

Jistě se může stát, že jste svůj Mac ztratili nebo vám byl odcizen. V tom případě je k dispozici služba Najít (Find My), díky níž lze takové zařízení vystopovat. Ptáte se jak? Apple k tomu jednoduše využívá všechna aktivní zařízení v okolí. Stačí tak, aby se váš ukradený MacBook spustil někde v kavárně, kde se typicky nachází klidně i několik zákazníků s iPhonem v kapse. Je nutné dodat, že celá záležitost funguje bez nutnosti, aby ztracené zařízení bylo připojeno k internetu.

Kromě zjištění polohy lze zařízení vzdáleně vymazat, kompletně zamknout nebo na něm zobrazit zprávu s kontaktními údaji.

Touch ID

Biometrické přihlášení pomocí otisku prstu se vůbec poprvé objevilo na iPhonu, ale postupně se dostalo také na klávesnice k počítačům Mac nebo pochopitelně na MacBooky. Jde o zásadní prvek bezpečnosti, díky němuž se vyhnete neustálému zadávání komplexního hesla. Pomocí Touch ID také potvrzujete instalace aplikací nebo nákupy pomocí Apple Pay.

Přechod na Mac

Pokud se obáváte přechodu z Windows na Mac, rozhodně se není čeho bát. Jasně, logika ovládání některých funkcí je v systému macOS jiná než na Windows 10, ale jde jen o zvyk, který po pár dnech či týdnech vymizí.

Možná vás však více trápí, jak přenést data ze starého PC do zařízení Mac. Místo ručního kopírování na externí disky vám pomůže vše zařídit aplikace Windows Migration Assistant. Ta automaticky přenese soubory z vašeho uživatelského profilu na Windows do obdobných složek na Macu. Samozřejmě však nepočítejte s přenesením nainstalovaných aplikací, což není vzhledem k odlišnosti systémů možné.

Apple ekosystém

Drtivá většina uživatelů, kteří přešli od konkurence k Apple produktům, si nadmíru pochvaluje jejich dokonalé propojení, design i zcela minimální nutnost jakéhokoli nastavení. K využívání všech funkcí se totiž stačí přihlásit pomocí jednoho Apple ID a o nic dalšího se prakticky nemusíte starat. Díky tomu uživatelé Apple zařízení ušetří mnoho času, který na konkurenční platformě musí strávit složitým nastavováním.

Obsah článku

Handoff

Jedním z důkazů perfektního propojení jednotlivých Apple zařízení je funkce zvaná Handoff. Ta se postará o to, že můžete třeba na iPhonu rozepsat e-mail a na dopsání později využijete Mac. Handoff je možné používat s mnoha aplikacemi Apple, například Kalendářem, Kontakty, Pages nebo Safari. S funkcí Handoff mohou také spolupracovat některé aplikace třetích stran.

iCloud

Nedílnou součástí každého bezplatného účtu Apple ID je také cloudová služba nazvaná jednoduše iCloud. To je místo, do kterého se ukládají veškeré klíčové soubory a nastavení. Každý uživatel má k dispozici základních 5 GB, ale poměrně brzy zjistíte, že těch pár korun předplatného za násobně vyšší kapacitu se rozhodně vyplatí.

Samotný iCloud je totiž mocná služba hluboko integrovaná do každého Apple zařízení. Díky iCloudu totiž funguje tolik opěvovaná komplexní synchronizace. V rámci svého Apple ID tak budete mít vždy k dispozici svoje dokumenty, poznámky, připomínky, nastavení, zprávy, fotografie, videa, ale i historii v prohlížeči Safari a mnohé další.

Find My

Jistě se může stát, že svůj Mac ztratíte nebo vám je odcizen. V tom případě je k dispozici služba Najít (Find My), díky níž lze takové zařízení vystopovat. Ptáte se jak? Apple k tomu jednoduše využívá všechna aktivní zařízení v okolí. Stačí tak, aby se váš ukradený MacBook spustil někde v kavárně, kde se typicky nachází klidně i několik zákazníků s iPhonem v kapse. Je nutné dodat, že celá záležitost funguje bez nutnosti, aby ztracené zařízení bylo připojeno k internetu.

Kromě zjištění polohy lze zařízení vzdáleně vymazat, kompletně zamknout nebo na něm zobrazit zprávu s kontaktními údaji.

Kontinuita

Uživatelé více Apple zařízení každý den v praxi ocení, že iPhone, iPad, Mac nebo Watch spolu neustále chytře komunikují. Díky tomu můžete při práci na Macu kliknutím přijmout a vyřídit telefonní hovor, aniž byste museli vzít iPhone do ruky. Stejně tak můžete z Macu odpovídat na SMS. Nebo pomocí Univerzální schránky kopírovat texty, obrázky nebo videa z jednoho Apple zařízení do druhého. A například chybějící WiFi připojení lze nahradit sdíleným hotspotem, ke kterému se automaticky připojí Mac nebo iPad.

V rámci Kontinuity musíme vyzdvihnout spolupráci Macu a iPhone v oblasti fotografování nebo skenování. Jistě se vám někdy stalo, že k rozepsanému e-mailu na Macu potřebujte přiložit jako přílohu naskenovaný dokument nebo fotografii nějakého předmětu. V takový okamžik stačí přímo v interní aplikaci Mail zvolit import a na iPhone se rovnou otevře aplikace Fotoaparát.

Zprávy a volání

Kdo by neznal iMessage? iMessage jsou texty, fotky nebo videa, která posíláte na jiný iPhone, iPad, iPod touch nebo Mac po WiFi nebo mobilních sítích. Tyto zprávy jsou vždy šifrované a zobrazují se v modrých textových bublinách. A samozřejmě jsou zcela zdarma! Takže se při jejich psaní nemusíte nijak omezovat a můžete využít pohodlnou klávesnici svého Maca. Ano, iMessage i klasické SMS zprávy se kompletně přeposílají z iPhone na Mac, kde můžete pokračovat v konverzaci.

Podobně funguje i volání. Přímo na Macu lze plně využít služeb aplikace FaceTime, ale stejně tak i klasické telefonní hovory. Například pokud máte iPhone na nabíječce, tak na jedno kliknutí přijmete volání na Macu.

Univerzální schránka

Jakmile používáte více Apple zařízení, v praxi jistě oceníte funkci zvanou Univerzální schránka. Funguje přesně tak, jak očekáváte. Stačí například na iPhonu označit nějaký text, obrázek nebo jiný obsah, zvolit funkci kopírovat a následně dojde k automatickému přidání kopírovaného objektu do schránky jiného blízkého zařízení. Například MacBooku, kde můžete požadovaný obsah jednoduše vložit a následně s ním pracovat.

AirDrop

Pro přenos souborů a obsahu všeho druhu mezi iPhonem, iPadem a Macem skvěle slouží služba AirDrop. Její ohromná výhoda spočívá v tom, že AirDrop mají Apple zařízení již v základu, proto není potřeba nic instalovat ani nastavovat. Pomocí AirDropu si můžete bezdrátově vyměňovat fotky, dokumenty a další obsah se zařízeními Apple ve vaší blízkosti.

Z důvodu bezpečnosti je AirDrop nastavený pro příjem obsahu výhradně od uložených kontaktů. Nicméně lze ručně povolit sdílení obsahu i pro konkrétní cizí zařízení.

Instantní hotspot

Většina uživatelů iPhonu ví o tom, že existuje funkce s názvem Osobní hotspot. Díky tomu můžete jednoduše sdílet své připojení k mobilním datům s ostatními uživateli nebo s dalšími vlastními zařízeními. Zkrátka a jednoduše, s Osobním hotspotem vytvoříte ze svého iPhonu přenosný „WiFi router“. Samozřejmě je nutné zdůraznit, že potřebujete dostatečný datový limit, protože například sledování videa si pár GB za den určitě sebere.

Osobní hotspot má však v Apple ekosystému jednu kouzelnou výhodu. Díky již zmíněné Kontinuitě a jednotnému Apple ID se na svém Macu připojíte k hotspotu zcela automaticky a bez zadávání hesla.

AirPlay na Macu

Zajímavou novinku v systému macOS 12 Monterey představuje AirPlay z iPhonu nebo iPadu do Macu, aniž byste museli instalovat aplikace třetích stran. To využijete nejen při odesílání videa na větší obrazovku v podobě Macu, ale také zejména, pokud potřebujete sdílet obrazovku iPhonu nebo iPadu na počítači.

Mac je kompatibilní

Možná znáte letité historky, kdy uživatelé systému macOS měli někdy v dávných dobách problémy s otevíráním dokumentů, které jim poslali uživatelé Windows. Stejně tak se tradovalo, že na Macu nefunguje skoro žádná tiskárna nebo vám bude chybět většina aplikací, které používáte každý den. Ve skutečnosti je vše úplně jinak. Všechny běžné věci fungují na Macu zcela automaticky a podstatně jednodušeji, než jste byli dosud zvyklí. Ostatně proto systém macOS spokojeně využívají desítky milionů lidí po celém světě. Zejména kreativci, programátoři, ale i celé domácnosti a běžní uživatelé, kteří těží ze skvělého propojení s dalšími zařízeními v rámci jednoho účtu Apple ID.

Obsah článku

Základní práce se soubory

Máme pro vás výbornou zprávu! Běžné soubory jako jsou například PDFka, dokumenty (Word, Excel, PowerPoint), obrázky, hudba, videa a mnohé další lze na počítačích Mac otevírat zcela bez problémů pomocí interních předinstalovaných aplikací. Na soubor stačí kliknout přímo na ploše nebo ho vyhledat pomocí aplikace Finder, což je obdoba klasického Průzkumníka z Windows. A v případě potřeby není nic jednoduššího než si potřebnou aplikaci nainstalovat.

Instalace aplikací

Při přechodu na počítač Mac může být novinkou způsob instalace aplikací. jestli však umíte nainstalovat aplikaci na iPhone nebo jiný smartphone, tak to umíte i na Macu. Celkově existují celkem tři způsoby instalace aplikací.

První z nich je nejpoužívanější a spočívá v instalaci aplikací schválených přímo Applem, které jsou dostupné v elektronickém obchodě Mac App Store. Tedy jde o identický způsob instalace aplikací jako na iPhone nebo iPad. Druhý způsob je snadný a spočívá v pouhém přetažení ikony aplikace do složky aplikací. Třetí způsob více připomíná zvyky známé ze systémů Windows a je realizován samostatným instalátorem. Nicméně Apple se hodně snaží o to, aby bylo možné maximum aplikací nainstalovat pomocí Mac App Store. Přes něj je totiž snadné nechat aplikace zcela automaticky aktualizovat na nejnovější verzi.

MS Office

Všechny počítače Mac jsou již od samého počátku vybaveny bezplatným kancelářským balíkem iWork přímo z dílny společnosti Apple. Jde o jakousi zjednodušenou kopii Office od Microsoftu, ale přitom drtivé většině uživatelů stačí na pohodovu práci s dokumenty nebo tvorbu působivých prezentací. V každodenní praxi oceníte, že iWork aplikace umí zdarma otevírat, upravovat, a nebo vytvářet i soubory kompatibilní s typicky programy Word, Excel a Powerpoint.

Je však možné, že pokud roky pracujete v MS Office, iWork vám nemusí vyhovovat. Proto je pochopitelně k dispozici sada Microsoft Office 2021, určená k instalaci na macOS. Nicméně většina uživatelů dává přednost službě Microsoft 365, která kromě Office aplikací zahrnuje také 1TB cloudové úložiště nebo nástroje pro týmovou komunikaci.

Hardware (tiskárny, displeje, myš, WiFi, disky apod.)

Z uživatelského pohledu získal operační systém macOS v posledních letech velkou popularitu. Proto ani není překvapivé, že prakticky jakékoli příslušenství bude bez problémů fungovat. Samozřejmě z této skupiny musíme vyjmout některé prehistorické kusy příslušenství v podobě zastaralých tiskáren nebo skenerů.

To znamená, že k počítačům Mac můžete bez problémů připojit flash disk, externí disk, myš, klávesnici, tiskárnu, monitor, a další periferie, které už máte a používáte s počítačem Windows. V některých případech bude potřeba pořídit pouze adaptér na správný konektor.

Pokud si například pořídíte externí pevný disk nebo flash disk, zcela bez problémů jej můžete v systému macOS používat. Většina výrobců však předpokládá primární využití v systému Windows, takže bude potřeba disk rovnou přeformátovat na systém exFAT, což se udělá snadno na pár kliknutí v aplikaci Disková utilita přímo na Macu. Takto připravený disk lze používat nejen v prostředí macOS, ale také na PC s Windows.

Cloudové aplikace (Dropbox, Google Drive apod.)

Vývojáři aplikací doslova milují systém macOS, protože nabízí standardizované prostředí, ve kterém odpadá spousta potíží známých z roztříštěného systému Windows. Proto není žádný problém v instalaci celé řady aplikací včetně přístupu k multiplatformním cloudovým službám. Kromě vestavěného iCloudu tak klidně můžete používat Google Drive, OneDrive, Dropbox a mnohé další.

Komunikace a kreativní práce

Jedním z nejpřesvědčivějších důvodů pro pořízení Macu jsou aplikace dostupné pouze pro macOS. To platí především pro kreativní tvorbu, protože jedním ze základních myšlenek společnosti Apple je snaha zbavit uživatele zbytečné práce a dát mu větší prostor pro vlastní kreativitu. Práce s fotografiemi, videem, grafikou nebo hudbou je toho velmi dobrým příkladem.

Důkazem toho je práce s fotografií, kdy díky macOS vůbec vůbec nemusíte řešit typickou adresářovou strukturu a organizaci fotografií. Místo toho využíváte přehledné systémové knihovny, které udělají většinu práce za vás. Spolu s nedestruktivními hromadnými úpravami navíc šetří čas a hlavně chrání vaše fotografie.

Pokud se rádi vyjadřujete pomocí hlasu nebo máte tvůrčího ducha v oblasti skládání hudby, pak je Mac to pravé útočiště, které potřebujte. K dispozici totiž dostanete velké množství jednodušších, ale i komplexních aplikací navržených od začátku přímo pro zařízení Apple. Ostatně když se podíváte na prakticky libovolného hudebníka, DJe nebo zvukaře, tak ke své práci kromě hudebních nástrojů využívají prakticky bez výjimky Mac.

Při práci v týmu je důležitá komunikace. Interní aplikace FaceTime nově podporuje možnost připojení do skupinového hovoru i z platformy Android a Windows, což se hodí v okamžiku, kdy někteří uživatelé nemají přístup k Apple zařízení. Samozřejmě však lze pro komunikaci zvolit libovolnou jinou platformu jako je například Skype, Teams, Zoom WhatsApp a další.

Mac a iOS aplikace

S nástupem čipu Apple M1 přišla i velmi zajímavá novinka do světa operačního systému macOS. Díky hardwarové podobnosti lze totiž na Macu spouštět vybrané aplikace a hry určené pro iOS nebo iPadOS.

Stačí přejít do Mac App Store, vyhledat aplikaci a následně pod nadpisem Výsledky lze přepnout na možnost Aplikace pro iPad a iPhone. Po rychlé instalaci je možné aplikaci spustit a používat. Samozřejmě však lze v některých případech poznat, že je ovládání navržené pro dotyky, což není na Macu možné. Množství plně podporovaných aplikací se však zvyšuje.

Mac je dostupný

Počítače Mac jsou dobře známé pro svůj nezaměnitelný design, ale současně jsou dokonale intuitivní, výkonné a vyladěné tak, že ihned po rozbalení jsou připravené okamžitě pracovat. Nedílnou součástí každého počítače Mac je totiž dokonale optimalizovaný operační systém macOS, který je už v základu vybavený celou řadu potřebných aplikací. Například komplexním kancelářským balíčkem iWork, zvládne střih videa nebo úpravu fotografií. Díky optimalizovanému systému s vysokou mírou bezpečnosti a dlouhodobé podpoře se zbavíte nutných investicí do antiviru nebo hardwarových vylepšení.

Také je nutné zmínit, že díky nadčasovému designu, vysokému výkonu a naprosto minimální poruchovosti klesá cena pořízeného počítače Mac jen velmi zvolna. I proto vám vydrží bez problémů fungovat dlouhé roky. Část uživatelů však své počítače mění klidně každých 24 nebo 36 měsíců, protože prodejem staršího kusu lze získat například i 75 % kupní ceny zpět, což zpříjemní a zjednoduší nákup nového Macu.

Obsah článku

MacBook dostupnost

Mac pro každého

Soukromí na internetu není jen něco, v co byste měli doufat, ale co byste měli očekávat. Proto jsou všechny Macy vybavené prohlížečem Safari, který obsahuje výkonnou technologii ochrany soukromí. Zejména jde o inteligentní prevenci sledování vašeho pohybu po webových stránkách, která zabraňuje profilování reklamních nabídek. Nová týdenní zpráva o ochraně soukromí na úvodní stránce ukazuje, jak vás Safari chrání v průběhu prohlížení. Nebo kliknutím na tlačítko Zpráva o soukromí na panelu nástrojů Safari získáte okamžitý přehled o sledovacích zařízeních, kterým Safari na dané webové stránce aktivně brání.

Safari rovněž používá Klíčenku v iCloudu k bezpečnému ukládání hesel ve všech vašich zařízeních. Pokud někdy zjistí bezpečnostní problém, služba Password Monitoring vás na něj upozorní. Safari také automaticky zabraňuje načítání podezřelých webových stránek a v případě jejich zjištění vás upozorní. A protože se webové stránky spouští v samostatných procesech, je případný škodlivý kód omezen na jedinou kartu prohlížeče a nemůže způsobit pád celého systému ani získat přístup k vašim datům.

Macbook Air 13 M1

MacBook Air M1

Cena:

29 490 Kč

Pronájem denně:

od 24 Kč

Na splátky měsíčně:

od 981 Kč

MacBook Air M1 je díky svému nadčasovému designu vhodný nejen pro běžné použití a studenty, ale i pro začínající kreativní profesionály. Díky čipu M1 se totiž skvěle vypořádá s mnoha spuštěnými aplikacemi současně včetně střihu 4K videa.

MacBook Air M1
Macbook Pro 13 M1

Macbook Pro 13" M1

Cena:

33 990 Kč

Pronájem denně:

od 31 Kč

Na splátky měsíčně:

od 1 131 Kč

K profesionálnímu nasazení je určen MacBook Pro s 13” úhlopříčkou a s nejvýkonnější variantu čipu Apple M1. Notebook disponuje aktivním chlazením, který se aktivuje pouze při delší práci v maximální zátěži.

Macbook Pro 13 M1
MacBook Pro 14 M1 PRO

MacBook Pro 14" M1 PRO

Cena:

58 990 Kč

Pronájem denně:

od 45 Kč

Na splátky měsíčně:

od 1 964 Kč

Pokud chcete supervýkonný notebook, MacBook Pro se 14” nebo 16” úhlopříčkou bude vaší jasnou volbou. Nabízí zcela nový design s mimořádně tenkým rámečkem kolem naprosto fantastického Liquid Retina XDR displeje.

Macbook Pro 14 M1
Mac mini M1 2020

Mac mini M1 2020

Cena:

20 990 Kč

Pronájem denně:

od 19,2 Kč

Na splátky měsíčně:

od 698 Kč

Mac mini je skvělý stolní počítač zabalený do extra malého těla. Díky využití čipu M1 má až 3× výkonnější CPU, až 6× rychlejší grafiku, a dokonce využívá i vyspělý Neural Engine, který umožňuje až 15× rychlejší strojové učení než předchozí varianta. Ve výsledku tak jde o nejlevnější Apple počítač vůbec, což je zajisté velké lákadlo pro mnoho uživatelů.

Mac mini M1 2020
iMac 24 M1 CZ Růžový

iMac 24" M1 CZ Růžový

Cena:

37 990 Kč

Pronájem denně:

od 32 Kč

Na splátky měsíčně:

od 1 264 Kč

Nový iMac je vhodný pro všechny uživatele, kteří chtějí zapojit jen napájecí kabel a nechtějí nic dalšího řešit. Má po všech stránkách jedinečný displej, parádní webovou kameru nebo citlivé mikrofony. A díky čipu M1 bez problémů poslouží i pro celkem náročnou práci například ve Photoshopu nebo pro střih 4K videa.

iMac 24 M1 CZ Růžový

Mac na splátky

Nemáte hotovost a nechce se vám čekat? Svůj vysněný Mac si můžete pořídit na splátky. Například takový MacBook Air M1 lze mít již od 980 Kč měsíčně. Vybrat si můžete hned z několika typů úvěrových produktů. Ať již vám jde o nejnižší splátku, nebo o co nejnižší úrok, u nás si přijdete na své.

Jak vypadá takový MacBook Air M1 na splátky? Níže si můžete vybrat vhodnou variantu, při které vám bude vyhovovat jak délka, tak výše splátky.

Nejnižší splátka

Zlatá střední cesta

Nejrychlejší splácení

MacBook Air M1

MacBook Air M1

29 490 Kč

Přímá platba

0 Kč

Zboží si ihned odnesete domů

Počet měsíčních splátek

48

Výše měsíční splátky

981 Kč

Za úvěr zaplatíte celkem

47 088 Kč

Roční úroková sazba

28,32 %

Roční procentní sazba nákladů

24,19 %

MacBook Air M1

MacBook Air M1

29 490 Kč

Přímá platba

0 Kč

Zboží si ihned odnesete domů

Počet měsíčních splátek

24

Výše měsíční splátky

1 474 Kč

Za úvěr zaplatíte celkem

35 376 Kč

Roční úroková sazba

20,29 %

Roční procentní sazba nákladů

18,12 %

MacBook Air M1

MacBook Air M1

29 490 Kč

Přímá platba

0 Kč

Zboží si ihned odnesete domů

Počet měsíčních splátek

11

Výše měsíční splátky

2 949 Kč

Za úvěr zaplatíte celkem

32 439 Kč

Roční úroková sazba

22,64 %

Roční procentní sazba nákladů

19,48 %

Více o nejnižší splátce

Příklad splácení bez pojištění schopnosti splácet.

K úvěru doporučujeme sjednat pojištění schopnosti splácet, cena pojištění je 7,99 % z měsíční splátky úvěru.

Poskytovatelem úvěru je banka BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE (která v ČR užívá obchodní značku Hello bank! by Cetelem). Alza.cz a.s. je zprostředkovatelem úvěru jako vázaný zástupce a zastupuje na základě smlouvy o spolupráci poskytovatele úvěru. Banka ani prodejce neposkytuje spotřebiteli „radu“ podle pravidel stanovených v § 85 zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru. Spotřebitel je povinen sdělit bance úplné a pravdivé informace nutné pro posouzení úvěruschopnosti, jinak úvěr banka neposkytne. Touto reklamou nevzniká právní nárok na poskytnutí úvěru.

Alza Třetinka

Je pochopitelné, že někteří uživatelé rádi nakupují zboží na splátky, což však s sebou nese navýšení kupní ceny o úroky. Proto jsme vymysleli Alza Třetinku. Co to je? Jednoduše stačí v den nákupu zaplatit za vybraný Mac třetinu kupní ceny a zbytek, tedy ⅔ kupní ceny, následně doplatit do 3 měsíců. A to vše bez poplatků nebo úroků.

Alza NEO

Elektronika nemusí být investice. Je to pracovní nástroj, od kterého chceme především to, aby správně fungoval a byl za rozumnou cenu. Alza NEO je služba na principu pronájmu, díky níž mají firmy, ale samozřejmě i jednotlivci neustále k dispozici nejnovější iPhony, Macy a další elektroniku. To vše bez starostí s jejich údržbou, vysokých pořizovacích nákladů nebo obav z rozbití a krádeže.

Například takový nový MacBook Air M1 lze získat za měsíční pronájem už od 730 Kč!

Mac z bazaru

Protože jsou počítače Mac od společnosti Apple dlouhodobě spolehlivé, rozhodně se vyplatí podívat se i po bazarových variantách, které jsou levnější, ale přitom stále se zárukou. Nejlevněji seženete Mac označený jako použitý. Jde o použité či servisované Macy bez jakékoliv vady. Obsah balení je kompletní a Mac je připraven k používání, což vám s klidem garantujeme zárukou na 12 měsíců.

Rovněž tak můžete v naší nabídce najít Macy označené jako zánovní, což znamená, že takový Mac byl jen krátce používaný a je plně funkční. Platí na něj záruka 21 měsíců a samozřejmostí je kompletní příslušenství v balení.

Poslední variantou jsou rozbalené Macy, které mají plnou záruku 24 měsíců. U nich typicky došlo jen k otevření původního balení, mají náhradní obal či byl Mac vrácen jinými zákazníky, například jako dárek, který se netrefil do potřeb uživatele.

Mac je dostupný

Nové MacBooky jsou doslova nabité funkcemi. Kromě dokonalého propojení s iPhonem představuje velké lákadlo bezpečnost, ochrana soukromí, přístup k celé řadě kreativních aplikací i bohatá softwarová výbava přímo od výrobce. Za úspěchem MacBooků stojí v prvé řadě operační systém macOS, který je Macbookům šitý na míru. Systém a programy tak mají bleskové odezvy, a to i po několika letech používání. A navíc je macOS dokonale bezpečný. Mezi další rozdílové prvky patří mimořádně kvalitní Retina displeje, perfektní klávesnice nebo bezkonkurenční trackpad.

A přiznejme si: zásadním kladem je i celkově prémiový vzhled, vedle kterého běžné notebooky působí jako nevzhledné kvádry. Ve světle všech předností pak není divu, že MacBooky (ale i iPhony) výrazně pomaleji ztrácejí na ceně, což se dá zúročit při případném prodeji.

Obsah článku

Nejoblíbenější modely

Soukromí na internetu není jen něco, v co byste měli doufat, ale co byste měli očekávat. Proto jsou všechny Macy vybavené prohlížečem Safari, který obsahuje výkonnou technologii ochrany soukromí. Zejména jde o inteligentní prevenci sledování vašeho pohybu po webových stránkách, která zabraňuje profilování reklamních nabídek. Nová týdenní zpráva o ochraně soukromí na úvodní stránce ukazuje, jak vás Safari chrání v průběhu prohlížení. Nebo kliknutím na tlačítko Zpráva o soukromí na panelu nástrojů Safari získáte okamžitý přehled o sledovacích zařízeních, kterým Safari na dané webové stránce aktivně brání.

Safari rovněž používá Klíčenku v iCloudu k bezpečnému ukládání hesel ve všech vašich zařízeních. Pokud někdy zjistí bezpečnostní problém, služba Password Monitoring vás na něj upozorní. Safari také automaticky zabraňuje načítání podezřelých webových stránek a v případě jejich zjištění vás upozorní. A protože se webové stránky spouští v samostatných procesech, je případný škodlivý kód omezen na jedinou kartu prohlížeče a nemůže způsobit pád celého systému ani získat přístup k vašim datům.

Macbook Air 13 M1

MacBook Air M1

MacBook Air M1
 

Cena: od 29 490 Kč

Pronájem denně: od 24 Kč

Na splátky měsíčně: od 980 Kč

MacBook Air M1 je nejtenčí a nejlehčí notebook od společnosti Apple. Při hmotnosti pouhých 1,25 kg v sobě nese takovou baterii, že vydrží klidně i 18 hodin. A výkon? Ten je pod taktovkou extra výkonného přelomového čipu Apple M1, se kterým si užijete i celou řadu her na nádherném 13,3” displeji s rozlišením 2560 × 1600 pixelů. MacBook Air je z pohledu ceny vhodná vstupní brána do světa macOS a obecně celého Apple ekosystému.

 

Vybrané způsoby nasazení

V domácnosti

Nákup počítače Mac do domácnosti vás na dlouhé roky zbaví problémů s IT technikou nebo placením za antivirovou ochranu. Mac je totiž zcela minimálně poruchové zařízení a v rámci bezpečnosti se o vás postará spolehlivý operační systém macOS. Každý Mac samozřejmě může používat více uživatelů s vlastním Apple ID, takže jde o ideální záležitost klidně i pro rodiny.

Ke vzdělávání

Pokud pořídíte MacBook Air M1 studentovi tak věřte, že díky pestré škále aplikací výrazně podpoříte jeho kreativní myšlení v plnění školních úkolů. Díky nízké hmotnosti a dlouhé výdrži pak není nutné sebou nosit nabíječku.

Do kanceláře

Jste zavaleni neustálým přísunem zpráv od šéfa? Na MacBooku Air M1 snadno můžete aktivovat režim soustředěni a můžete se bez obav z vyrušování pustit do tvorby prezentace nebo do upravení náročné kontingenční tabulky. Na Macu totiž můžete zcela bez problémů používat klasické aplikace z balíku MS Office nebo další pracovní aplikace.

Na kreativní tvorbu

Pracujete rádi z kavárny nebo se sdílených kanceláří? V tom případě využijete lehký, ale výkonný MacBook Air M1, se kterým klidně i na koleni vytvoříte působivé 4K video nebo skvěle upravíte právě pořízené fotografie.

MacBook Pro M1

MacBook Pro M1

MacBook Pro M1
 

Cena: od 33 990 Kč

Pronájem denně: od 31 Kč

Na splátky měsíčně: od 1 130 Kč

Díky použitému čipu M1 je MacBook Pro mimořádně rychlý a výkonný. Jeho 8jádrové CPU zpracovává ty nejsložitější úlohy několikanásobně rychleji než MacBook Pro předchozí generace. A 500nitový Retina displej musíte vidět na vlastní oči, protože jde o jeden z nejlepších panelů ve své třídě. A baterie? Ta má neuvěřitelnou výdrž na úrovni 20 hodin sledování filmů v aplikaci Apple TV nebo 17 hodin při prohlížení webu. Zajímavostí je využití dotykového ovládacího pruhu Touch Bar, který nabízí funkce v závislosti na spuštěné aplikaci.

 

Vybrané způsoby nasazení

V domácnosti

MacBook Pro 13” s M1 čipem skvěle obslouží náročnou multimediální domácnost, kde se hodně pracuje s videem nebo se upravují fotky ve vysokém rozlišení. Díky silnější verzi čipu M1 a aktivnímu chlazení podává notebook maximální výkon po delší dobu.

V práci

Díky atraktivní cenovce jde o jeden z nejzajímavějších notebooků ve své třídě. Díky tomu bude jasnou volbou pro komplexní firemní nasazení například pro klíčové uživatele, programátory nebo tvůrce obsahu. Díky extrémní výdrži baterie pak najde své místo například i u obchodních zástupců, kteří se neustále pohybují po klientech mezi možnosti pravidelného dobíjení.

Multimediální tvorba

Začínáte nahrávat podcasty, pracujete na vyšší úrovni s hudbou, programujete nebo tvoříte 3D obsah? Ve všech případech vám pořízení MacBooku Pro 13” M1 otevře cestu k naplnění svých cílů.

MacBook Pro M1 Pro | M1 Max

MacBook Pro M1 Pro | M1 Max

MacBook Pro M1 Pro
 

Cena: od 58 990 Kč | od 90 990 Kč

Pronájem denně: 45 Kč | od 69 Kč

Na splátky měsíčně: od 1 961 Kč | od 3 025 Kč

Chcete nejvýkonnější notebook na trhu, který vás nebude v ničem omezovat? Nový MacBook Pro je díky rychlým čipům M1 Pro a M1 Max přímo navržený náročným profesionálům. Ti ocení celou řadu potřebných portů, rekordní výdrž baterie i naprosto mimořádné displeje s úhlopříčkou 14 nebo 16 palců.

 

Vybrané způsoby nasazení

Ke vzdělávání

možná se chystáte na dráhu programátora nebo vás jednoduše baví navrhovat 3D design nebo pracovat s náročnými aplikacemi. V každém případě oceníte, že s výkonným MacBookem Pro dosáhnete svých cílů mnohem rychleji.

Pro tvůrčí práci

Pracujete v nahrávacím studiu nebo spolupracujete na náročných projektech, kde je celý den rozplánovaný do každé minuty. V tom případě vás nemůže notebook ničím omezovat, proto volíte MacBook Pro s čipem M1 Max, ke kterému můžete připojit až tři externí displeje s rozlišením až 6K a jeden externí displej s rozlišením až 4K.

MacBook konfigurátor

Chcete si poskládat svůj vlastní MacBook, který bude odpovídat přesně vašim konkrétním představám? Z našeho detailního konfigurátoru si vyberete jednotlivé prvky konfigurace a následně vás budeme druhý den kontaktovat s individuální cenovou nabídkou.

Apple Expert

Máte jakékoliv otázky ohledně značky Apple? Náš Expert je přesně ta osoba, kterou hledáte. Apple Expert je specializovaný poradce vyškolený přímo Applem tak, aby vám zodpověděl nejrůznější dotazy rychle a spolehlivě.

Apple Expert je reálná osoba, takže se nemusíte bát, že se po připojení do chatu dostanete se do rukou automatizovanému robotovi. Pokud je náš Apple Expert právě v práci, můžete se s ním spojit prostřednictvím pop-up okna v pravé dolní části obrazovky, a to kdykoliv v našem e-shopu na stránkách s produkty značky Apple. Pokud máte raději fyzický kontakt, tak naše vyškolené specialisty na Apple produkty můžete zastihnout na vybraných klíčových pobočkách. Například jde o Alza Holešovice, Alza Plzeň, Alza Brno, Alza Ostrava Futurum nebo Alza Bratislava Mlynské Nivy 5/A.

Pomoc s prvním spuštěním Macu

Je pochopitlelné, že ne každý má čas nebo chuť se poprat s nastavením nového počítače Mac. Právě proto nabízíme oblíbenou službu První spuštění. Stačí vložit vybraný Mac do košíku a v dalším kroku si následně přidáte právě možnost Prvního spuštění. Následně můžete specifikovat, zda máte společně s nastavením nového Macu zájem i o roční licenci na kancelářský balík Microsoft 365. Je třeba počítat s tím, že v takovém případě se dodání protáhne o dva až tři dny díky nutné manipulaci s vybraným produktem.

Pokud již nový Mac máte doma, ale nevíte si s jeho spuštěním rady, tak nemusíte zoufat. Je možné totiž využít službu První spuštění online. Takový Mac stačí pouze připojit k WiFi a následně se vzdáleně připojí IT specialista, který vám pomůže se založením Apple ID, instalaci doprovodných programů a během celého procesu zodpoví na vaše zvídavé dotazy.

MacBook bez starostí

Málokterý produkt dosáhne na prémiovou kvalitu, kterou se pyšní počítače Mac od společnosti Apple. Díky nadčasovému provedení jejich cena v čase klesá jen minimálně, což vám otevírá cestu ke snadné a levné výměně Macu například každé tři roky.

Nicméně pokud pořizujete svůj první Mac, tak prvotní vyšší investici je možné vyřešit hned několika způsoby. U zákazníků se těší mimořádné oblibě program Alza Třetinka, kdy jednoduše stačí v den nákupu zaplatit za vybraný Mac třetinu kupní ceny a zbytek, tedy ⅔ kupní ceny, následně doplatit do 3 měsíců. A to vše bez poplatků nebo jakýchkoli úroků.

Samozřejmě je možné Mac pořídit na klasický splátkový program například na 36 měsíců, kde pravidelný paušál spadne na přijatelnou částku. Zejména pokud například potřebujete kvalitní a spolehlivý počítač ke své práci nebo podnikání. A protože jsou Macy obecně velmi spolehlivé, tak se není důvod obávat pořízení rozbaleného nebo bazarového kusu. Jde o o mírně použité nebo servisované produkty, na které však stále dostanete záruku na minimálně 12 měsíců. Takový Mac bude pochopitelně levnější než nový, což v kombinaci se splátkovým prodejem zpřístupňuje Mac úplně každému zákazníkovi.

Možná patříte do mladé a progresivní generace a nechcete řešit starosti s údržbou nebo vyšší pořizovací náklady. Proto nabízíme v rámci služby Alza NEO nové Macy na pronájem. Snadno tak obratem vybavíte domácnost nebo firmu hned několika Apple produkty. Například takový nový MacBook Air M1 lze získat za měsíční pronájem už od 730 Kč!

Mac a příslušenství

Společnost Apple je se svými ikonickými Macy průkopníkem ve všech směrech. Už v roce 2016 totiž své notebooky osadila výhradně konektory USB-C s podporou rozhraní Thunderbolt 3. A toho se pochopitelně z větší části drží i dnes. Proto je jasné, že pokud používáte hodně periferií, tak bude k Macu nutné pořídit i některé příslušenství. Tomu rozumí i jednotliví výrobci, kteří nabízí pestrou škálu od USB-C adaptérů až po různé držáky nebo externí úložiště.

Obsah článku

USB-C adaptéry

Máme pro vás výbornou zprávu! Běžné soubory jako jsou například PDFka, dokumenty (Word, Excel, PowerPoint), obrázky, hudba, videa a mnohé další lze na počítačích Mac otevírat zcela bez problémů pomocí interních předinstalovaných aplikací. Na soubor stačí kliknout přímo na ploše nebo ho vyhledat pomocí aplikace Finder, což je obdoba klasického Průzkumníka z Windows. A v případě potřeby není nic jednoduššího než si potřebnou aplikaci nainstalovat.

To znamená, že v každém nabízeném počítači Mac najdete stejný USB C (Thunderbolt) konektor, který slouží jak k nabíjení, tak k extrémně rychlému přenosu dat pro připojení externích disků, nebo monitorů.

Pokud budete do MacBooku připojovat zařízení, která nemají USB C (Thunderbolt) konektor, budete potřebovat adaptér, nebo rovnou USB HUB. Díky možnostem rozhraní Thunderbolt jsou takové USB-C adaptéry vybaveny celou řadou konektorů. Například jde o HDMI, klasické USB-A konektory nebo čtečku paměťových karet. V neposlední řadě získáte i gigabitový Ethernet port, což se hodí většinou ve firmách..

A pokud chcete mít maximální jistotu, že bude adaptér vždy plně funkční, tak vybírejte originální produkty přímo od Apple. K dispozici jsou adaptéry USB-C na USB-A, na SD čtečku karet, na gigabitový Ethernet, FireWire nebo například obrazové adaptéry s HDMI nebo VGA.

Vždy tak vybírejte takový USB-C adaptér (HUB), který se pyšní plnou podporou rozhraní Thunderbolt. Jedině tak získáte spolehlivé připojení celé řady příslušenství, přenosu zvuku i napájení.

Nabíječky

Již zmíněný USB-C adaptér kromě přenosu dat poslouží i k samotnému nabíjení MacBooku. Nicméně Apple v posledních generacích svých MacBooků Pro přišel s historicky oblíbeným konektorem typu MagSafe. Pokud zůstaneme u počítačů, jde jednoduše o napájecí magnetický konektor. Jaké to má výhody? Kromě toho, že se při přiblížení sám na konektor přesně nacvakne, tak jej stejně jednoduše odpojíte. To oceníte zejména v momentu, kdy například omylem zavadíte o napájecí kabel. V případě typického způsobu zapojení poletí ze stolu celý MacBook. Při napájení pomocí magnetického MagSafe nic takového nehrozí.

Myši a klávesnice

Pokud často pracujete s velkým displejem, budete mít MacBook typicky zavřený nebo bude sloužit jako druhý displej. Ani v jednom případě nebude možné využít skvělou vestavěnou Magic Keyboard nebo Force Touch trackpad. To je možná klíčový důvod k pořízení externího ovládacího příslušenství.

Jasnou volbou je bezdrátová Magic Keyboard přímo od Apple. Díky nůžkovému mechanismu pod každou klávesou a nižšímu profilu je psaní mimořádně pohodlné. A především přesné i při psaní všemi deseti prsty. Konkurenční výhodou je integrované tlačítko s Touch ID pro bezpečné přihlášení do macOS bez zadávání hesla. K dispozici je i numerická část klávesnice, která se dokonale hodí na práci s tabulkami a finančními aplikacemi. I přes bezdrátové provedení pak vydrží Magic Keyboard v běžném provozu klidně i měsíc na jedno nabití a následně se nabíjí stejně jako iPhone pomocí Lightning kabelu.

Stejně tak můžeme vřele doporučit Apple Magic Mouse 2, která díky ergonomickému provedení skvěle poslouží při mnohahodinovém pracovním vytížení. Zajistí tak dostatečnou úlevu pro vaše zápěstí a přesto nabízí oblíbená dotyková gesta pro snadné listování v dokumentech nebo pro listování fotkami. Povrch Magic Mouse 2 je totiž dotykový, což u konkurenčních myší většinou chybí.

Mezi uživateli si drží vysoký stupeň obliby i externí Magic Trackpad. Nabízí ohromnou dotykovou plochu o rozměrech zhruba 160 × 115 mm a podporuje celou paletu Multi-Touch gest. Rovněž je vybaven technologií Force Touch, která vám umožňuje dostat se k dodatečným funkcím mnoha aplikací a systémových nástrojů Macu stisknutím a následným přitlačením.

Kromě Apple originálního příslušenství však můžete zvolit prakticky libovolnou jinou značku. Z našich osobních zkušeností vás rozhodně nezklamou klávesnice nebo myši od Logitechu, které nabízí vysoký standard za rozumné peníze. Ideálně vybírejte ze zařízeních, které podporují komunikaci přes Bluetooth, protože pro typický USB přijímač není možné k Macu připojit.

AirPods

Sluchátka jako taková nejsou v nabídce společnosti Apple žádnou novinkou, ale skutečně bezdrátová sluchátka mají o něco čerstvější historii. Konkrétně první generace AirPodů byla představena v září 2016 a postupem času se z nich stala z mnoha důvodů nejprodávanější bezdrátová sluchátka na světě.

Dnes už tu máme 3. generaci, k tomu ještě AirPods Pro s aktivním potlačením hluku nebo vskutku luxusní AirPods Max pro hudební fajnšmekry. Co je všechny spojuje?

Naprostá jednoduchost používání včetně přechodu mezi různými zařízeními Apple. Jednoduše cestou posloucháte oblíbenou hudbu z iPhonu a po usazení k Macu dojde k automatickému přepnutí na právě používaný Mac. Vše se děje na základě vašeho Apple ID a funkce Kontinuita. Mezi uživateli si sluchátka Apple AirPods získala vysokou oblibu také díky snadnému vyřízení hovoru, který z iPhone přejde na Mac, pro pohodlný poslech hudby v synchronizované knihovně Apple Music nebo při sledování filmů nebo hraní her. Výhodou AirPodů je rovněž možnost sdílené zvuku do dvou různých párů.

Displeje

Je jasné, že kvalitní displej učiní uživatelský zážitek kompletním. Apple tak nabízí ohromný 6K Pro Display HDR. Jde o nejlepší profesionální monitor na světě, čemuž odpovídá jeho cena. Nicméně nemusíte zoufat, protože k Macům lze připojit prakticky libovolný monitor vybavený potřebným konektorem.

Z praxe víme, že uživatelé si k Macům žádají monitory s vestavěným USB-C rozbočovačem. Díky tomu propojíte svůj Mac pouze jedním kabelem, přes který tečou data, obraz, zvuk i samotné napájení v případě MacBooku. Takový monitor pak nabízí hned několik USB-A portů nebo LAN konektor. Jde o chytré řešení, protože monitorem nahradíte USB-C HUB, který často na pracovním stole překáží.

Brašny

Pro časté přenášení MacBooků doporučujeme pořízení brašny. Ta funguje v první řadě jako ochranný prvek, ale současně plní i roli designového příslušenství. Takový originální kožený návlek na MacBook Air se vyrábí přímo pro Apple z vyloženě prémiových materiálů. Na trhu je však k dispozici celá řada pouzder nebo batohů, které jsou na míru vyrobené přímo pro MacBook Air nebo MacBook Pro. Vždy tak budete mít maximální jistotu, že taková brašna bude pasovat přesně na vámi používaný MacBook.

Podstavce

Možná chcete svůj MacBook používat na profesionální úrovni včetně výstupu na více obrazovek. Právě v tento moment oceníte ergonomické hliníkové stojany, díky kterým lze laptop umístit přesně do takové pozice, aby vám vše dávalo smysl. Umístění na stojánek vám rovněž uvolní místo na stole nebo zajistí lepší chlazení MacBooku.

Podstavec však může dobře fungovat i ve spojení s iMacem, který má díky svému provedení menší možnosti polohování. S kvalitním podstavcem si přizpůsobíte výšku displeje tak, že můžete zkusit pracovat vestoje, což má blahodárný vliv na celé tělo.

HDD a SSD

Vzhledem k tomu, že počítače Mac používají jako vnitřní úložiště extrémně rychlé SSD disky, tak je cena za vyšší kapacitu poněkud vyšší. Nicméně má to své řešení. Tím je pořízení externího disku ideálně rovnou s USB-C konektorem, díky čemuž využijete vysoké přenosové rychlosti. Cena takových disků s kapacitou stovek GB nebo jednotek TB dlouhodobě padá, což je z uživatelského hlediska jedině dobře.

V rámci externích disků máte možnost vybírat mezi ultra rychlými SSD spíše s nižší kapacitou. Pokud pracujete s velkými datovými objemy, tak jednoznačně zvolte externí disk s klasickým plotnovým diskem. Z důvodu kompatibility pořizujte nový externí disk vždy již s konektorem typu USB-C a ideálně s přenosovým rozhraním Thunderbolt.

Jako druhou variantu lze nabídnout NAS server s kapacitou klidně i nad 10 TB. Jde o zařízení, které jednou nastavíte a následně jej máte přístupné nejen v domácí síti, ale často i například z práce. Moderní NAS server navíc využije celá rodina například k ukládání multimediálních souborů nebo k zálohování.

Tiskárny

Samotný Apple tiskárny nevyrábí, proto je nutné se porozhlédnout u partnerů. Pokud jste pořizovali novou tiskárnu v nedávné době, s vysokou pravděpodobností bude v systému macOS bez problémů fungovat. U starých tiskáren může být občas problém, ale pokud vám fungovala na Windows 7 nebo Windows 10, tak na macOS bude tisknout také.

K modernímu Macu doporučujeme odpovídající tiskárnu například s připojením přes WiFi, kdy bude možné využít například technologii AirPrint. Ta funguje, aniž byste museli instalovat jakýkoli další software nebo ovladače. Mezi výhody AirPrintu patří jednoduché tisknutí přímo z iPhone, snadné vyhledávání zařízení, automatický výběr média a funkce dokončování na podnikové úrovni.

 
Apple MacBook

Podělte se s přáteli

Zaujala vás nabídka? Tak proč si ji nechávat pro sebe.
Udělejte radost známým!

0
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací