Mini projektory mají menší rozměry a nižší hmotnost než ty klasické. Díky tomu se snáze přenáší. Hodí se jako univerzální projektor pro více místností nebo na pracovní cesty (ty úplně nejmenší modely).
Své hlavní využití najdou ve firmách, kde se skvěle hodí pro používání ve více místnostech. Existují i modely, které se vejdou do kapsy. Ty se kromě počítače dají připojit i k mobilnímu telefonu nebo tabletu, a to prostřednictvím WiFi nebo redukce z HDMI na micro USB (takový projektor musí podporovat MHL, Mobile High-Definition Link). Modely do kapsy využijete na pracovních cestách, ale i na dovolené, kam si je můžete vzít například místo notebooku. Zpravidla disponují interní pamětí, do které si můžete nahrát filmy. Počítač pak ani nepotřebujete.
Mini projektory, zejména ty nejmenší (cestovní), trpí slabší svítivostí v řádu pouhých desítek lumenů. Čím menší hodnota svítivosti, tím hrají důležitější roli okolní světelné podmínky. Pro lepší viditelnost při promítání si co nejvíce zatemněte místnost.
- Do 1 000 lm – vhodné pro promítání ve zcela zatemněné místnosti
- 1 000 až 3 000 lm – hodí se do částečně zatemněných místností
- Nad 3 000 lm – jasná projekce i za denního světla
Projektory lze připojit k několika zařízením.
- pro připojení PC či notebooku volte konektory HDMI, DVI nebo VGA
- pro přehrávání multimédií na síti využijte LAN konektor
- pro připojení mobilu či tabletu využijte bezdrátové technologie WiFi nebo redukce z HDMI na micro USB (projektor musí být vybavený technologií MHL)
TIP: Před nákupem si zkontrolujte, jaké typy připojení podporuje vaše zařízení. Pokud s projektorem nemají žádný společný konektor, použijte redukci.
Nativní rozlišení je to, ve kterém projektor promítá. Určuje tedy výslednou kvalitu (jemnost) obrazu. Pokud má například obraz z počítače jiné rozlišení, projektor jej převede do nativního. Maximální rozlišení pak označuje maximální možné rozlišení, které projektor ještě zvládne převést do nativního. Film nebo plochu počítače ve vyšším než maximálním rozlišením projektor nezobrazí.
Rozdíly mezi cenově srovnatelnými DLP a LCD projektory jsou v dnešní době minimální.
DLP projektory nemusí se čistit od prachu, mají lepší reprodukci černé barvy, a tak i vyšší kontrast. Mají buď halogenovou lampu (větší rozměry a svítivost), nebo LED diody (nižší spotřeba a rozměry).
S halogenovou lampou mají větší rozměry, vyšší svítivost i spotřebu než modely s LED diodami.
S LED diodami (LED projektory) jsou zpravidla menší, mají nižší spotřebu, ale i nižší svítivost než projektory s halogenovou lampou.
LCD projektory o něco lépe reprodukují barvy než DLP projektory (kromě černé). Jsou však náročnější na údržbu a mají nižší kontrast.
Jednotkou jsou lumeny (lm). Svítivost udává, jak moc intenzivně bude projektor svítit. Mini projektory mají obecně nižší svítivost než všechny ostatní typy. Svítivost vybírejte primárně podle prostředí, ve kterém budete promítat.
U větších mini projektorů používaných v rámci jedné budovy, domácnosti:
- Do 1 000 lm – vhodné pro promítání ve zcela zatemněné místnosti,
- 1 000 až 3 000 lm – hodí se do částečně zatemněných místností,
- Nad 3 000 lm – jasná projekce i za denního světla.
U cestovních projektorů (u nejmenších modelů):
Svítivost se u nich pohybuje v řádech několika desítek lumenů. Promítat je tak potřeba v zatemněné místnosti nebo v noci.
Dálkové ovládání možní obsluhu i nastavení zařízení z druhé strany místnosti.
Korekce lichoběžníkového zkreslení vyrovnává promítaný obraz tak, aby nebyl deformovaný, když během projekce není projektor umístěný kolmo k plátnu, nýbrž promítá ze strany, z výšky apod.
Zoom - změní velikost obrazu bez nutnosti hýbat s projektorem.
PiP (Picture in Picture) – promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze 2 zdrojů.
Integrovaná baterie umožní provoz bez zásuvky i několik hodin.
Vnitřní paměť – umožní uložit prezentaci, film či fotky a následně si je z ní promítnout.
Vestavěný reproduktor postačí pro základní ozvučení, pokud na místě nejsou externí bedýnky.
Korekce lichoběžníkového zkreslení eliminuje deformaci v případě, že projektor není umístěn ve středu zobrazovací plochy, ale promítá ze strany, seshora či zespodu.
Field of view, neboli zorné pole. Jedná se o úhel svíraný mezi našima očima a promítaným obrazem. Čím blíže jsme k obrazu a čím větší je úhlopříčka, tím je úhel větší a naopak.
Picture in Picture, neboli obraz v obraze je promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze dvou různých zdrojů.
Slovník pojmů
Nativní rozlišení a poměr stran
Čím vyšší rozlišení projektor má, tím kvalitnější poskytne obraz. U větších modelů používaných v rámci jedné budovy nebo domácnosti doporučujeme nativní rozlišení alespoň WXGA (1 280 × 800 pixelů) nebo vyšší. Pokud jde o rozlišení u cestovních (nejmenších) modelů, mývají nativní rozlišení FWVGA (854 × 480 pixelů). U levnějších modelů pak se setkáte i s nižším rozlišením.
Jelikož se mini projektory využívají primárně pro promítání prezentací, má většina modelů poměr stran obrazu 4:3, 5:4 nebo 16:10. Pokud plánujete sledovat na projektoru spíše filmy, doporučujeme vybírat z klasických filmových projektorů. Ty mají poměr stran promítaného obrazu zpravidla 16:9.