AD schízovačka AD kola

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom (RECENZE) – příběh jednoho království

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Když se spojí úchvatná estetika animovaných filmů studia Ghibli s roztomilou bizarností typickou pro japonská RPG, je velká šance, že se nám do rukou dostane něco mimořádného. Vývojáři z Level 5 ve svém nejnovějším počinu pro PC a PS4 na tomto základu rozehrávají příběh o mladém králi Evanovi Pettiwhiskerovi Tildrumovi, který je jedné noci násilně svržen z trůnu a ocitá se na útěku. Podaří se mu získat zpět, co mu náleží? Dozvíte se v naší recenzi Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom


• Žánr: RPG  • Multiplayer: Ne • Vývojář: Level-5 • Vydavatel: Bandai Namco • Platformy a Datum vydání: PCPS4  (23. března 2018) • Homepage: bandainamcoent.com/games/ni-no-kuni-ii • Čeština: Ne


Obsah recenze Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom

 1. My, král Evan Pettiwhisker Tildrum
 2. Ni No Kuni 2 – RPG a budovatelská strategie v jednom
 3. Do zbraně!
 4. Úchvatná grafika a povedený zvuk
 5. Ni No Kuni 2 – příběh se šťastným koncem?
 6. Recenze Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom PC

My, král Evan Pettiwhisker Tildrum

• Recenze: 23. 3. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Ni No Kuni 2 začíná zvláštně – dopadem jaderné hlavice na město v blíže neurčené realitě. Výbuch metropoli zcela zdevastuje a exploze zasáhne i kolonu prezidenta Rolanda. Ten sice útok tak tak přežije, ale je neznámou silou přenesen do jiného světa. 

Objeví se v komnatách mladého krále Evana, právě když zlotřilý Mausinger násilně přebírá kontrolu nad hradem. Evan a Roland se tedy dávají na útěk a po napínavém úniku skrz kanalizační systémy opouštějí město, vyčerpaní, ale živí. Mladý král bez království a cizinec v neznámém světě.

Roland se rozhodne zůstat s Evanem a coby bývalý prezident se zkušenostmi s řízením vlastní země mu nabídne svou pomoc. Stává se jeho pobočníkem a společně se rozhodnou vybudovat vlastní království doslova na zelené louce. Evanova cesta k tomu stát se spravedlivým vladařem právě začíná.

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Wallpaper: bojovníci, monstrum

Ni No Kuni 2 má sice pohádkový vizuál, boss fightům se ale nevyhnete ani zde.

Příběh Ni No Kuni 2 se odehrává ve zvláštním světě obývaném nadpřirozenými bytostmi, obyčejnými lidmi, ale i rasami humanoidních koček, myší a psů. Setkáte se zde s poměrně pokročilou technologií, ale také magií a mytickými monstry. Celkově vzato jde o dost divoký mix, který na někoho už může být za hranou únosnosti, ale světe div se, ono to funguje. 

Počáteční dětská naivita Evana se hezky doplňuje s místy až pohádkovou atmosférou a i přes některé napínavé momenty  Ni No Kuni 2 nabízí především okouzlující dobrodružství se sympatickými postavami. Příběh je navíc i přes své vizuální podání evokující filmy pro děti až překvapivě dospělý a leckdy pracuje s vážnějšími tématy, jako je třeba úskalí vládnutí vlastnímu království v tak nízkém věku. 

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: Mausinger Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: hrdinove Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: Roland

Obrázek 1: Zlotřilý Mausinger stojí za naprostou většinou Evanových problémů. Obrázek 2: Evan a jeho parta. Obrázek 3: Prezident Roland se najednou octne v neznámém světě – tak začíná Ni No Kuni 2.

Ni No Kuni 2 – RPG a budovatelská strategie v jednom

Hlavním cílem v Ni No Kuni 2 a hnacím motorem mladého Evana je vybudovat nové království, kde budou všichni obyvatelé šťastni. Skutečně tuto utopistickou představu zrealizovat ovšem bude stát značné úsilí jak hlavní postavy, tak i samotné hráče.

Trochu zamrzí relativně pomalý start celé hry. Prvních přibližně sedm hodin je Ni No Kuni 2 značně lineární záležitostí, a i když jsem si hraní užíval, postrádal jsem quest log nacpaný položkami k plnění a určitou míru zahlcení známou z jiných open-world RPG. Jakmile ale Evan vybere to pravé místo pro stavbu vlastního hradu a začne budovat svou říši nazvanou Evermore, aktivit začne razantně přibývat. 

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: open world Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: Evermore

Obrázek 1: Při průzkumu otevřeného světa své charaktery vidíte jako mrňavé roztomilé postavičky. Obrázek 2: Evan a jeho budoucí království Evermore.

V Ni No Kuni 2 totiž hrají podstatnou roli i prvky známé z budovatelských strategií, totiž správa vašeho vlastního města, díky které rozšiřujete svůj vliv i velikost samotného Evermore v očích okolních národů. Vaši noví poddaní potřebují obchody a vy zase potřebujete řemeslníky, kteří budou moci rozjet výrobu. Jejich hledání se pak často odehrává v rámci vedlejších questů a věřte tomu, že za chvíli nebudete vědět, kam dřív skočit. Jen je škoda, že vedlejší úkoly jsou v drtivé většině případů typu „najdi a přines”, případně „zabij tohle monstrum”. 

Abych řekl pravdu, když jsem zjistil, že Ni No Kuni 2 obsahuje i tyto budovatelsko-strategické mechanismy, vyvolalo to ve mně určité obavy, jelikož strategie nejsou zrovna mým oblíbeným žánrem. Naštěstí se nejedná o žádnou hardcore strategickou vsuvku, ale spíše o nikterak komplikovanou minihru, která je ve finále povedeným obohacením hratelnosti a vlastně i odvážným krokem kupředu v rámci série. Původní Ni No Kuni nic takového neobsahovalo, risk se ale v tom případě studiu Level 5 vyplatil.

Do zbraně!

Ni No Kuni 2 je ale stále především RPG a ve velké míře i dost akční RPG. Pokud se totiž z pohodlného polstrování vašeho trůnu nestaráte o Evermore, vaše hlavní herní náplň se skládá z plnění questů a prozkoumávání otevřeného světa, což s sebou přináší i spoustu toho bojování. Mapy se totiž hemží nepřáteli a všem se vyhnout nemůžete. 

Ni No Kuni 2 naštěstí oplývá skvělým soubojovým systémem, který je sice poměrně jednoduchý na pochopení, zároveň ale není úplně triviální a dává hráči na výběr dostatek herních stylů. Už jen to, že během boje můžete libovolně přepínat mezi třemi postavami s odlišnými zbraněmi, výbavou a bojovým stylem, dodává hře slušnou porci variability.

Každá hratelná postava má krom lehkého a těžkého úderu k dispozici i 4 magické útoky, útok na dálku a úskok. Ovládání je přesné a s trochou nadsázky by se soubojový systém v Ni No Kuni 2 dal přirovnat k trochu přívětivějším Dark Souls – i tady se totiž setkáte s několika silnými bossy, kteří vám slušně zatopí, zvlášť pokud nebudete na dostatečném levelu.

Nápomocní vám při častých roztržkách budou i Higgledies – malí potrhlí skřtíci různých tvarů a barev. Jednou za čas se krom roztomilého poskakování zmůžou i na něco užitečného a po jejich aktivaci vám třeba na pomoc bleskurychle postaví menší příruční kanón, načež pár vteřin ostřelují nepřítele. Higgledies je v Ni No Kuni 2 několik druhů a každý z nich do vaší party přináší jedinečné bonusy a schopnosti.

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: Boss fight Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: Higgledies Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: parta

Obrázek 1: Boss fighty trošičku připomínají méně obtížnou verzi Dark Souls. Obrázek 2: Higgledies – vaši roztomilí prťaví pomocníčci. Obrázek 3: Vaši družinu tvoří vždy 3 aktivní postavy, mezi kterými můžete přepínat.

Úchvatná grafika a povedený zvuk

V recenzi už jsem se párkrát zmínil o unikátním vizuálním stylu, mám ale dojem, že jsem tak nečinil příliš důrazně. Takže aby bylo jasno – Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom vypadá naprosto úchvatně. Grafika přejímá estetiku japonských animé snímků, které nejvíce evokují především filmy slavného studia Ghibli (Můj soused Totoro, Princezna Mononoke, Howlův kráčející zámek, Cesta do fantazie). Není to náhoda, zmíněné studio se totiž podílelo na tvorbě prvního Ni No Kuni, pod „dvojkou” už ale podepsáni nejsou.

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Wallpaper: hory

Krásný otevřený svět Ni No Kuni přímo vybízí k prozkoumání.

Těžko říct, co stálo za jejich absencí při vývoji, dobrou zprávou ale je, že na vizuální stránce se to ani v nejmenším nepodepsalo. Postavy jsou krásně animované a z detailních malovaných pozadí (myšleno ve smyslu prostředí) na vás přímo dýchá imaginace a kouzelná atmosféra. 

Dabing jednotlivých postav a hudba jsou neméně povedené, snad jen v některých lokacích hudební podkres tvoří až příliš často se opakující smyčka a při prozkoumávání vám ty stále stejné tóny začnou velmi brzy lézt na nervy. To je ale poměrně malá piha na kráse Ni No Kuni 2.

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: casino Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Gameplay: město

Obrázek 1: Vizuální stránka se inspiruje estetikou animáků slavného studia Ghibli. Obrázek 2: Krásná grafika vám leckdy vyrazí dech.

Ni No Kuni 2 – příběh se šťastným koncem?

A jaké si vlastně Ni No Kuni 2 vyslouží hodnocení? Na rovinu, jedná se o poměrně zvláštní útvar, který nemusí oslovit každého, já jsem si ho ale užil dostatečně. Studio Level 5 ve svém nejnovějším počinu s lehkostí mísí prvky, které by spolu neměly fungovat, ale tak trochu nepochopitelně se jim daří vše ukočírovat do jednoho funkčního celku.

Příběh mladého krále Evana a jeho společníků nabízí poutavé, místy dojemné a napínavé dobrodružství, kde se nenásilně prolíná čistokrevné RPG se strategickými elementy a dynamickými akčními souboji, aniž by to působilo rušivě. To vše navíc doplňuje překrásné grafické zpracování. Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom vychází 23. března 2018 pro PC a PS4. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; Wallpaper: hrdinové

Evan, Roland a Tani – hrdinové Ni No Kuni 2.

Recenze Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
65%
Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom; recenze

Klady

 • Překrásná grafika
 • Zábavný příběh
 • Skvělý soubojový systém

Zápory

 • Pomalejší rozjezd
 • Místy stereotypní hudba
 • Vedlejší questy jsou na jedno brdo
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4460 / AMD FX-6300 Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / AMD Radeon R7 260X v3 NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB RAM 6 GB RAM
HDD 40 GB 40 GB
i Mohlo by vás zajímat

Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom vychází 23. března 2018 na PCPlayStation 4.


Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - The Prince's Edition (PC) DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
1 849,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002120
Ni No Kuni II: Revenant Kingdom (PC) DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a dobrodružná,
1 399,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002106
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací