Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Všechny dárky jako na dlani Křišťálová lupa 2021

Cesta notebooku k zákazníkovi – přes výrobu až k vám domů

Zobrazit katalog
Cesta notebooku k zákazníkovi – přes výrobu až k vám domů

Předchozí díl nám nastínil cestu notebooku od nápadu k vývoji, takže je načase se podívat přímo do výroby. V rámci dostupných materiálů vás provedeme od počátku až do úplného konce, představíme si procesy probíhající po celou dobu výroby a podíváme se na největší výrobní závody notebooků na světě.

Nejdůležitější zlomy před i během výroby laptopu

Úspěšné završení testovací fáze prototypů znamená velký úspěch, který otevírá dveře startu samotné výroby. Producent předá všechny potřebné podklady do svých nebo partnerských závodů, v nichž bude následně zajištěna kusová nebo masová výroba notebooku. Na výrobní závody je napojena celá síť dodavatelů, kteří musí ve správný čas dodat požadované komponenty ve správném množství. V opačném případě by došlo k ponížení výroby a narušení celého procesu, což by způsobilo nemalé finanční ztráty.

i Made in China již dávno není synonymem pro nekvalitní výrobek. Číňané totiž vyrobí naprosto cokoliv, v jakémkoliv množství a v jakékoliv kvalitě. Odvrácenou stranou jsou nevyhovující pracovní podmínky, nízké mzdy zaměstnanců a absence opatření na ochranu životního prostředí.

Kdo ve skutečnosti notebooky vyrábí?

Nenechte se zmást výrobní fámou, že pro drahé a kvalitní značky vyrábí notebooky kvalifikovanější pracovníci než v případě těch z nižší cenové kategorie. Ve skutečnosti totiž pochází 90 % světové produkce laptopů z Tchaj-wanu a jihočínského města Šen-čen (Shenzhen), kde místní giganti Quanta Computer a Compal Electronics zajišťují výrobu pro desítky velkých i menších značek. Neznamená to ale, že jsou jejich výrobky nekvalitní.

Hlavní sídlo společnosti Quanta Computer

Z největších zákazníků externích výrobců můžeme zmínit velikány jako Lenovo, Acer, HP nebo Asus, kteří zadávají ODM partnerům převážně výrobu základních modelů pro domácnost. Herní notebooky a profesionální notebooky, jako jsou Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell Vostro často vyrábí ve svých vlastních závodech, případně výrobní proces zajišťují kombinací vlastních a externích kapacit.

Z cenově náročnějších výrobců hrají velkou roli Apple, DELL, MSI či Razer. Vyšší cena se pochopitelně ve většině případů odráží od kvality použitého materiálu, výkonnějších komponentů i nižší produkce. Notebooků za 30 - 50 tisíc Kč (nebo i více) se samozřejmě prodá podstatně méně než notebooků pro základní použití. Nejenže jsou pro některé uživatele finančně nedostupné, ale zároveň i nepotřebné. Profesionální notebooky využívají pro výpočetní programy velké firmy, a herní zase hráči.

Ano, laptopy některých výrobců kompletují ve Spojených státech, v Indii nebo v sousedním Polsku. Jedná se ovšem pouze o odštěpené/podpůrné závody, které mají za cíl rychleji uspokojit poptávku v dané lokalitě. Stále to ale nemění nic na tom, že většina laptopů v 90 % případů pochází z Číny, kde je vyrobili Číňané, Japonci nebo Jihokorejci ve svých či partnerských závodech.

Laptop - výroba Notebook - výroba Výroba notebooku

Vlastní cestu si razí japonská Toshiba, jež se snaží nepodléhat okolním vlivům a zachovat si svou jedinečnost a know-how. V důsledku konkurenčního boje sice přemístila výrobní závody do jižní Číny, ale zůstala zároveň jejich majitelem. Tamní pracovníci proto skládají pouze notebooky Toshiba, a žádné jiné. Japonci jsou známí svou konzervativností, takže se snad ani nemůže stát, že by svěřili proces výroby komukoliv jinému.

Jak probíhá výrobní proces laptopů

Konečné výrobě laptopů předchází celá síť dodavatelů, kteří dovezou do výrobního závodu jednotlivé komponenty. Jejich dodávky často zajišťují externí společnosti specializované na výrobu jednoho konkrétního produktu (třeba baterií) a dle zadaných kritérií produkují poptávané komponenty.

Laptop - výroba Notebook - výroba Výroba notebooku

Důležitou roli hraje výrobce a zároveň dodavatel citlivých komponentů, jako jsou procesory (Intel/AMD) nebo grafické a zvukové karty, případně základní desky. Takové součásti se de facto nedají nahradit, zatímco třeba dodávku šroubků od jednoho dodavatele lehko zastoupí jiný.

Výroba laptopu

Dělníci v továrně ODM výrobce už tak dostávají do rukou hotové součásti, které zbývá složit, a provádí u nich pouze drobné úpravy. Kompletaci částí obstarávají spíše muži. Na některých stanovištích mají naopak vyšší zastoupení ženy starající se o pečlivější a detailnější práci. Kontrolují například, zdali k sobě kusy správně doléhají, připevňují malé části drobnými šroubky nebo lepí fólie a štítky. Práce je vždy rozdělena do několika linek, přičemž každá se specializuje na jinou operaci.

Quanta Computer - kanceláře Toshiba - výrobní závod Toshiba - fabrika

iV průběhu produkce vybírají kontroloři notebooky v různých fázích výroby a podrobují je testům, aby se ujistili, že veškeré procesy probíhají bezchybně. Pokud objeví nějakou chybu, překontrolují celou aktuální výrobu a vytvoří nápravná opatření.

Po prvních úpravách putují větší části na vedlejší linky, kde z nich dělníci postupně skládají laptop. Práce je opět dělena, a tak na jednom pracovišti přimontují notebooku obrazovku, na druhém osadí vnitřek základní deskou, případně zasunou RAM a jiné karty, díly spolu propojí kabely, a posílají dál. Dokončení zahrnuje především vizuální kontrolu a lepení ochranných fólií.

Výroba laptopu - Tchaj-wan Notebook - výroba v Číně Výroba notebooku - Čína

Zkompletované laptopy nakonec přechází do odděleného pracoviště, kde jim specializovaní pracovníci nainstalují všechen potřebný software. Notebooky jsou podrobeny zátěžovým testům, které prověří výkon a stabilitu celého zařízení. A proběhnou-li testy v pořádku, míří rovnou na oddělení logistiky.

Expedice notebooku od výrobce až k uživatelům

Notebook se vydává na cestu „kolem světa“ krátce po úspěšném testování. Nejdříve je ale laptop řádně zabalen, aby nedošlo během přepravy k poškození. Většina notebooků je opatřena tenkým obalem, který zabraňuje poškrábání. Usazení v polystyrenu drží notebook uvnitř krabice v jedné poloze, a molitanové vycpávky nebo bublinková fólie zmírňují otřesy.

Zabalené notebooky potom stačí naskládat na paletu, zabezpečit a připravit k odvozu. Běžný kamion zvládne najednou odvézt 34 palet, přičemž na jednu paletu se vejde cca 120 notebooků – dohromady 4 080 laptopů. Takových kamionů vyjíždí z výrobních továren denně desítky, z těch největších je to kolem 70 - 90 denně, u malých výrobců je to max. několik kamionů obden.

Laptop - výroba Notebook - výroba Výroba notebooku

Je nutno si uvědomit, že většinu laptopů vyrobí dvojice tchajwanských gigantů Quanta Computer a Compal Eletronics, přičemž jenom první z těchto společností vyrábí cca 90 % světové produkce notebooků. To znamená, že denně vychrlí kolem 380 tisíc laptopů, a na jejich odvoz je třeba přibližně 92 kamionů každý den.

Z výrobních továren míří přenosné počítače rovnou do přístavu, kde jsou přeloženy nejprve do přepravních kontejnerů (na velké množství nákladu jsou využívány čtyřicetistopé), do nichž se vejde 21 palet, tedy 2 520 laptopů. Z tchajwanských přístavů odplouvají malé nákladní lodě do 900 km vzdáleného Hongkongu, případně na přístavní ostrov Longxue ležící jihovýchodně od Kantonu.

Cesta notebooku - přístav Longxue Cesta notebooku - přístav v Šanghaji

Cesta lodí z Hongkongu trvá 4 – 6 týdnů, během nichž urazí notebooky mířící do Evropy cestu dlouhou přibližně 18 700 km. Své námořní dobrodružství zakončují v nizozemském Rotterdamu na západě Evropy, kde je přeloží na kamiony a dále expedují do centrálních skladů po celé Evropě.

Na základě vašich objednávek necháváme laptopy po paletách navážet do našich soukromých skladů a do 24 hodin je následně expedujeme na pobočky ve vašem městě nebo prostřednictvím kurýra až k vám domů. 

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi