AD schízovačka AD kola

Outriders (RECENZE) – Akcí nabitá výprava na cizí planetu

Zobrazit katalog

• Autor: Štěpán Lenk

Polské studio People Can Fly (Bulletstorm, Painkiller) se ve svém kooperativním akčním RPG vydává do hlubin vesmíru, kde budeme v kůži členů jednotky Outriders bojovat o přežití lidské rasy. Vyplatí se nasednout do hvězdné lodi a absolvovat cestu na druhý konec galaxie, anebo bude nakonec lepší zůstat na matičce Zemi? Dozvíte se v naší recenzi PS5 verze.

Outriders; screenshot: cover

zdroj: Square Enix

Outriders (hra)

Akční RPG, TPS Outriders vyvíjí studio People Can Fly a vydává společnost Square Enix. Hra vychází 1. 4. 2021 na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Stadii bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: Speciál: Vše, co vímeRecenze

Časti článku:


Outriders (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Vítejte na planetě Enoch
 2. Outriders – rozdílná povolání a povedená tvorba postavy
 3. Outriders – spousta akce, zbraní a lootu
 4. Outriders – Čekám na signál
 5. Cesta z města s mapou vzhůru nohama
 6. V Outriders objevíte rozmanité krásy vzdálené planety
 7. Byla mise Outriders úspěšná?
 8. Recenze Outriders: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro Outriders PC

Vítejte na planetě Enoch


Země je na pokraji zkázy. Jedinou nadějí na úspěšné přežití lidské rasy je kolonizace vzdálených planet, kde by lidé mohli začít od píky a znovu vybudovat vlastní civilizaci. Cesta hlubokým vesmírem a následné obydlení nové planety ovšem není zrovna bezpečnou záležitostí, na hladký průběh celé operace tak dohlíží jednotka žoldáků zvaných Outriders.

Plápolavým světýlkem lidské naděje se zdá být planeta Enoch, krátce po příjezdu ovšem veselé rozbíjení stanů a stavění základen naruší prapodivná fyzikální anomálie, která vyřadí veškeré technologie a ničí vše v dosahu. Vy, jakožto jeden z Outriderů, se pokusíte zachránit únikem do kryokomory, v tom spěchu si ale zřejmě zapomenete nastavit budíka, jelikož znovu procitnete až o 30 let později.

Outriders Launch Trailer

Jakmile ochutnáte moc, už nikdy nebudete chtít jinak. To alespoň tvrdí oficiální launch trailer Outriders.

zdroj: People Can Fly

A probuzení to není zrovna příjemné. Kolonisté se totiž během vašeho spánku stihli rozdělit na několik znepřátelených frakcí a vedou spolu vleklou a krvavou válku. Anomálie navíc ze všech lidí vystavených jejímu působení (tedy i z vás) vytvořila nadpřirozeně silné bytosti zvané Altered (Pozměnění), kteří sami sebe často vidí jako bohy a podle toho se i chovají. Situaci ještě komplikuje záhadný signál pocházející ze středu samotné anomálie, no a na vás je, abyste tenhle galaktický guláš vyřešili a spasili živořící kolonisty.

Na rovinu, Outriders začíná jako nepříliš zajímavé sci-fi béčko korunované až směšně drsňáckým hlavním hrdinou, jemuž byste nejraději z fleku dali facku, pokud by to tedy nebyl nadlidsky silný polobůh. Postavy obecně jsou zde napsány spíše zkratkovitě a žádných hlubokých motivací nebo charakterového vývoje se od nich nedočkáte, příběh ovšem díky častým změnám prostředí, a především postupnému objevování minulosti planety Enoch začne nabírat spád a nakonec se z něj vyklube vcelku zábavná žánrová záležitost, která sice příliš inteligence nepobrala, jako pozadí pro střílení, destrukci a zkázu bez větších problémů poslouží. A že si toho (střílení, destrukce i zkázy) ve hře užijeme dosyta.

Outriders; gameplay: město

Kolonizace vzdálených planet není úplně snadnou záležitostí, vybudování civilizace od píky chce svůj čas.

zdroj: vlastní

Outriders – rozdílná povolání a povedená tvorba postavy


Outriders je zběsilá akční hra, která zdařile kombinuje prvky RPG a third person looter shooter titulů (jako třeba The Division), to vše navíc vývojáři obohatili slušnou porcí speciálních schopností. Ve hře jsou na výběr čtyři povolání: pyromancer dokáže ovládat oheň a vulkanickou energii, trickster překvapí nepřátele manipulací s časem a prostorem, technomancer spoléhá na pasti, automatické turety a další technické vychytávky, zatímco devastator je expertem na ničivé útoky na blízkou vzdálenost.

Jednotlivá povolání představují drasticky odlišný herní zážitek, každé má totiž k dispozici osm unikátních skillů, které si postupně odemykáte s přibývajícími levely své postavy. S těmito skilly naděláte na bojišti efektní a krvavou paseku, cooldowny jsou pěkně svižné, a i když můžete mít aktivní pouze tři, ve vteřině je v menu hry můžete změnit a postavit svůj build zase trochu jinak. K tomu si ještě přičtěte tři dodatečné specializace každého povolání a vyjde vám až překvapivě hluboký RPG systém, který jen tak v nějakém looter shooteru nenajdete.

Outriders; gameplay: povolání

V Outriders mají hráči na výběr ze čtyř značně odlišných povolání.

zdroj: vlastní

Osobně jsem si nejvíce oblíbil technomancera a jeho pohybem aktivované miny, mrazící granát a schopnost uzdravit sebe i své spoluhráče – ten slastný pocit, kdy jsem zmrazil několik nepřátel najednou a pak mezi ten hlouček ledových soch jen tak mimochodem hodil minu, která už se postarala o zbytek, jsem si užíval až do konce hry.

Po dohrání hlavního příběhu si navíc tvůrci pro hráče přichystali ještě 14 expedicí, tedy adrenalinem nahuštěných misí odehrávajících se ve zcela nových lokacích, kde se snažíte probojovat k zásobovacím kapslím skýtajícím craftovací materiály a cenný loot. Tyto mise jsou prakticky nepřetržitou akční jízdou ještě umocněnou faktem, že výše vaší odměny se odvíjí od toho, jak rychle se vám úkol podaří splnit. Jedná se tak vlastně o silně koncentrovanou podobu hry bez příběhové výplně, což mi pro endgame obsah přijde jako dobré řešení.

Outriders Mountain Outpost Endgame Mission Solo PS5 | GEM (Gameplay)

Endgame je v Outriders řešen prostřednictvím kratších, ale o to intenzivnějších misí.

zdroj: vlastní

Outriders – spousta akce, zbraní a lootu


Klíčovým elementem hratelnosti jsou kromě zmíněných schopností i palné zbraně. Outriders nabízí obstojný arzenál čítající automatické pušky, lehké kulomety, SMG, brokovnice, pistole či odstřelovací pušky. Jako v každém looter shooteru se zbraně a výbava ve hře vyskytují v několika kvalitativních stupních (common, unusual, rare, epic, legendary), Outriders se ale daří skvěle eliminovat největší neduh tohoto žánru, totiž že kvůli novému lootu padajícímu z nepřátel a vyšším statistikám neustále měníte výbavu, aniž byste vlastně chtěli.

Outriders; gameplay: loot

Loot a systém výbavy je v Outriders vyřešen velmi elegantně.

zdroj: vlastní

Díky chytře vymyšlenému systému upgradování výbavy můžete u svých oblíbených zbraní či částí brnění zvyšovat level tak, aby odpovídal úrovni vaší postavy, lze ale i zvyšovat jejich raritu, měnit módy nebo upravovat pasivní vlastnosti. A musím říci, že je to skvělá mechanika, díky které můžete s oblíbenou puškou klidně vydržet třeba až do konce hry.

Silnější výbavu každopádně potřebovat budete, jelikož nepřátelé se na vás budou hnát v několikanásobné přesile. Akční pasáže jsou neskutečně dynamické, což ještě přiživuje fakt, že ztracené zdraví si zpět doplňujete převážně poškozováním svých protivníků. Hra vás díky tomu žene k velmi agresivnímu přístupu, sice máte možnost krýt se za překážkami, protivníci vás ale zároveň nutí být neustále v pohybu, obíhají vás, případně vyhánějí z úkrytu granáty či vlastními speciálními schopnostmi. To všechno dělá z Outriders neskutečně našlapanou adrenalinovou jízdu, která vás nenechá vydechnout.

Typů nepřátel je habaděj a rekrutují se z řad obyčejných vojáků, mnoha druhů zmutované zvířeny nebo dalších zástupců Altered, za zmínku ale stojí i povedení bossové, kteří mnohdy sází na velikost a čistý wow faktor, takže se vám do cesty během hry několikrát postaví monstrum o velikosti průměrného činžáku. A střetnutí jsou to velmi zábavná.

Outriders Molten Acari Boss Fight PS5 | GEM (Gameplay)

Boss fighty jsou v Outriders efektní a zábavné.

zdroj: vlastní

Outriders – Čekám na signál


Faktor zábavy ještě více stoupá během kooperativního multiplayeru až pro tři hráče, v tomto případě ale celou situaci poněkud zkomplikovalo časté padání serverů, které hru pronásleduje od prvního dne. Spousta hráčů se několik dní po sobě vůbec nemohla připojit do hry, případně byli po chvíli odhlášeni, navíc kvůli nutnosti být neustále online nešlo hrát ani solo, což je minimálně nešťastné. Studio People Can Fly sice aktivně pracovalo (a nadále pracuje) na nápravě a při komunikaci během této krize odvedlo prvotřídní práci, plně ovšem chápu, že někoho tyto problémy mohly od hraní definitivně odradit.

Nutno říci, že ani několik dní po vydání není situace úplně ideální, přihlášení se občas povede až na několikátý pokus, hra se navíc stále neumí vypořádat se situací, kdy jeden z hráčů opustí partu a pro jistotu spadne. Zkrátka a dobře, start Outriders nebyl úplně hladký, pevně ale věřím, že tvůrci brzy všechny mouchy vychytají. Je to ale velká škoda, Outriders totiž podporují cross-play napříč všemi platformami, bez těchto problémů by se tedy jednalo o titul, který byste si mohli zahrát opravdu kdykoli a s kýmkoli.

Outriders; gameplay: souboj

Akční pasáže jsou skvělé, je ale škoda, že kvůli výpadkům serverů je po vydání hry mnoho hráčů nemělo šanci vyzkoušet.

zdroj: vlastní

Cesta z města s mapou vzhůru nohama


Na planetě Enoch v rámci hlavního příběhu navštívíte spoustu míst, ať už se jedná o všemožné lidské osady, divokou přírodu, nepřátelské základny nebo trosky prastarých civilizací. Nejedná se ovšem o obří otevřený svět, ale spíše o mnoho menších úrovní propojených příběhovými misemi doplněnými štědrou řádkou vedlejších questů, které můžete klidně přeskočit, pokud se nechcete zdržovat.

K cestování mezi jednotlivými lokacemi slouží plně customizovatelný truck, ten ovšem nemůžete přímo ovládat, samotné přejíždění je zde totiž řešeno pomocí cut-scén, což vzhledem k relativní linearitě hry dává smysl. V podstatě se jedná o klasický fast travel, tato funkce je ovšem v Outriders vyřešena dost neprakticky, což poznáte v okamžiku, kdy se kvůli dokončení nějakého questu musíte vrátit do již navštíveného města.

Navzdory tomu, že úrovně samotné mají vždy několik vlastních fast travel pointů, mapa nejde z lokální oblasti přepnout na celkovou, když tedy chcete zvednout kotvy, musíte se nejprve vrátit do základního tábora, tam se vydat za řidičem trucku a teprve pak vám hra milostivě dovolí vycestovat do jiného města, což je přinejmenším kostrbaté.

Outriders; gameplay: truck

Tento customizovatelný truck zastupuje funkci fast travel mezi jednotlivými úrovněmi.

zdroj: vlastní

Ani navigace v jednotlivých úrovních ale není o moc lepší. Mapa totiž vaši polohu ukazuje jen přibližně, z toho důvodu zřejmě tvůrci do Outriders přidali berličku v podobě navigační čáry, jež vám v reálném čase ukazuje směr, ta vás ale pro změnu s oblibou zavádí do slepých uliček a nepřístupných míst, takže určité dezorientaci se ve finále stejně nevyhnete. V tomto ohledu je tedy bezesporu prostor pro zlepšení.

V Outriders objevíte rozmanité krásy vzdálené planety


Grafika Outriders je parádní. Planeta Enoch je vizuálně až překvapivě rozmanitá a tvůrci se na jednotlivých prostředích patřičně vyřádili, navštívíme tedy všemožné základny a lidské osady, podíváme se ale také na zasněžené vrcholky hor, do tropických pralesů, trosek prastarých chrámů a civilizací, na vyprahlou poušť a v závěru hry i do středu samotné anomálie. Stejně tak povedené jsou i modely jednotlivých postav, obzvláště brnění hlavní postavy přímo hýří detaily a pěknými texturami.

Outriders; gameplay: poušť

Audiovizuální zpracování se povedlo, hra navíc překvapí i rozmanitostí herních prostředí.

zdroj: vlastní

Rovněž solidní je i dabing postav, zvuky a hudba, PS5 verze Outriders navíc využívá funkcí ovladače DualSense, tedy haptické odezvy a adaptivních triggerů, ovladač tedy reaguje na zpětný ráz zbraní, případně vibruje při výbuších nebo otřesech země, což potěší. Z audiovizuálního hlediska jsou tedy Outriders podařeným titulem.

Byla mise Outriders úspěšná?


Outriders od studia People Can Fly jsou výbornou akční řežbou, která zdařile kombinuje prvky RPG, third person stříleček a looter-shooter titulů. Zábavnou hratelnost a příběh umocňují skvělé přestřelky, zajímavá hratelná povolání, nečekaně hluboký systém upgradování výbavy a volnost při tvorbě vlastní postavy. Výsledný dojem ovšem trochu kazí částečně přetrvávající problémy se servery, nemožnost hrát offline a značně nepřehledná a nedomyšlená mapa.

Akční kooperativní RPG Outriders vyšlo 1. dubna 2021 pro PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, hra je rovněž dostupná na platformě Google Stadia a službě Game Pass.

• Zdroje: Vlastní


Outriders (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii hry poskytl český distributor Cenega.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Outriders od studia People Can Fly je výbornou akční záležitostí, která zdařile kombinuje prvky akčních RPG a looter shooter žánru. Hra disponuje adrenalinem nahuštěnou hratelností, promyšleným systémem upgradů výbavy, čtyřmi rozdílnými povoláními a solidním audiovizuálním zpracováním, dobrý dojem ovšem poněkud kazí problémy se stabilitou serverů, nutnost být neustále online a nedomyšlená mapa a fast travel.

Outriders; recenze

Klady

 • Super hratelnost
 • Povedené audiovizuální zpracování
 • Systém vylepšování zbraní a výbavy
 • Čtyři rozdílná povolání
 • Až překvapivá volnost při tvorbě postavy
 • Spousta typů nepřátel
 • Kooperativní režim
 • Cross-play

Zápory

 • Problémy se stabilitou serverů
 • Nedomyšlená mapa a fast travel
 • Nutnost být neustále online (i při hře solo)
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

Outriders (DOJMY Z HRANÍ PS5) – Obsah článku

 1. Kolonizace vesmíru pod dohledem Outriders
 2. Hratelnost vládne planetě Enoch
 3. HW nároky pro Outriders PC

Kolonizace vesmíru pod dohledem Outriders


Outriders vás zavedou do hlubokého vesmíru, přesněji řečeno na planetu Enoch, kam se v zoufalé snaze o kolonizaci poslední zbytky lidské civilizace uchýlily. Vy, jakožto člen jednotky žoldáků Outriders, se staráte o bezpečí všech kolonistů. Jak už to tak ale v podobných sci-fi příbězích bývá, něco se strašlivě zvrtne a vinou záhadné anomálie hlavní hrdina upadá na 30 let do kryo spánku.

Outrider Boss Fight Demo PS5 | GEM (Gameplay)

Ukázka boss fightu, který můžete v rámci hratelné demoverze absolvovat.

zdroj: vlastní

Po probuzení vás ovšem nečeká lahodná vůně míchaných vajíček a slaniny prskající na pánvi, naopak se ocitnete přímo uprostřed krvavé války několika frakcí, na které se za ty tři dekády stihli přeživší kolonisté rozdělit. A aby toho nebylo málo, s údivem zjistíte, že najednou disponujete až superhdinskými schopnostmi.

Po dokončení krátkého prologu si vyberete jedno ze čtyř povolání (Technomancer, Pyromancer, Trickster a Devastator) a už vám nic nebrání v prozkoumávání tajemné planety a vašich ještě tajemnějších, nově nabytých schopností. Demo sice představilo jen prvních pár misí, ovšem na vytvoření určité představy o finální verzi hry to podle mého názoru stačilo bohatě.

Příběh se zatím jeví jako takový slušně odsýpající béčkový sci-fi biják, který moc originality nepobral a žánrová klišé z něj létají jako patrony vystřelené z automatické pušky. Nicméně zatím to vypadá, že by to nemuselo až tak vadit. Je jasné, že oscarového dramatu se zde asi nedočkáme, pokud ovšem příběh v dalších fázích hry vyloženě nesklouzne do úplné hlouposti, mohlo by se jednat minimálně o zábavný výlet do cizí galaxie.

Outriders; gameplay: splněný quest

Planeta Enoch není zrovna bezpečným místem, z estetického hlediska ovšem dokáže být velmi poutavá.

zdroj: vlastní

Hratelnost vládne planetě Enoch


Tahounem je tak v případě Outriders velmi povedená hratelnost, která působí jako cover-based lootovačka á la Division s nadpřirozenými schopnostmi. Pocit ze střelby je velmi dobrý, každá zbraň má svou váhu, a i když jsem v demu našel jen čtyři typy (automatická puška, brokovnice, sniperka a pistole), působí to na mně jako solidní základ v průběhu hry doufejme stále postupně se rozšiřujícího arzenálu.

Přestřelky jsou velmi agresivní, nepřátelé (byť poněkud tupí) vás nutí se neustále přesouvat a používání superschopností je prostě zábava. Technomancer se svým pohybem aktivovanými minami a automatickými turety mi asi sednul nejvíce, ale bylo vidět, že každá postava má co nabídnout a od těch ostatních se dosti liší. Ve zkušební verzi byly přístupné pouze první čtyři ability od každého povolání (ze spousty možných) a maximální level dosažitelný byl sedmý, do možností budování charakteru jsme tak v rámci demoverze nahlédli opravdu jen velice zběžně.

Outriders; gameplay: povolání

Vyberete si Technomancera, Pyromancera, Trickstera nebo Devastatora? Demo vám umožní si všechna povolání vyzkoušet.

zdroj: vlastní

Outriders můžete absolvovat sólo, nebo v režimu až pro tři hráče, a jestli něco musím pochválit, tak je to naprostá otevřenost a přístupnost kooperativní hry. Vše funguje naprosto bezproblémově, ať už se ostatní hráči přidávají k vám, nebo vy k nim, prakticky nejste ničím omezováni. Obtížnost a vypadlý loot se upraví počtu členů ve skupině a jede se dál. Hra navíc podporuje funkci crossplay, můžete tak hrát s kýmkoli nezávisle na zvolené platformě, což je skvělé.

Grafika je velmi pěkná, obzvláště exteriéry planety Enoch se v hratelné ukázce jevily velice působivě. Samotný vizuální styl, ať už se jedná o design jednotlivých postav, prostředí nebo techniky, na mne ovšem působil poněkud tuctově, jako nepříliš originální směska všech možných sci-fi děl, ať už videoherních, nebo filmových. Ale to může být záležitostí jen těch několika málo startovních lokací, doufejme tedy, že tvůrci ze studia People Can Fly ve zbytku hry trochu popustili uzdu své představivosti.

Celkově vzato jsou ale Outriders příjemným překvapením. Hratelnost vypadá zábavně, stejně tak jednotlivá povolání podle mého názoru skýtají velký potenciál. Snad si vývojáři do plné verze nechali ještě pár trumfů v rukávu. O tom se každopádně přesvědčíme už 1. dubna, kdy nejnovější počin studia People Can Fly dorazí na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Google Stadia. Veškerý postup z dema si pak posléze můžete přenést i do plné verze, nemusíte tedy ztrácet čas opětovným hraním již dokončených sekcí.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS5 verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Outriders PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel I5-3470 / AMD FX-8350 Intel i7-7700 / AMD Ryzen 5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 750ti / AMD Radeon R9 270x NVIDIA Geforce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 8GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 70 GB 70 Gb

• Zdroj: Steam (2. 3. 2021)

S jakým herním PC na Outriders?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Outriders

Outriders – Novinky

 1. (16. 2. 2020) Outriders – Čekáááám na signáááál
 2. HW nároky pro Outriders PC

Outriders – Čekáááám na signáááál

• Novinka: 17. 2. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

V rámci oficiálního streamu zmíněného v úvodu si slovo vzali ředitel projektu Bartosz Kmita a hlavní scénárista Joshua Rubin ze studia People Can Fly (Painkiller, Bulletstorm), kteří nám svoji zajímavě se profilující hru zase o něco více přiblížili. Outriders se odehrává v nepříliš pozitivní budoucnosti, kdy planeta Země už není příliš relevantním termínem a hvězdná loď s 500 kolonisty hledá v hlubokém vesmíru nějaké místo, které by mohla opět prohlásit svým domovem.

Naštěstí narazí na planetu Enoch, jež oplývá dýchatelnou atmosférou a příznivými podmínkami potřebnými pro přežití lidské rasy. Když ale kolonisté zvaní Outriders z povrchu planety zachytí záhadný signál, nenapadne je nic lepšího než se jít podívat, kdo ho vysílá, protože nikdo z nich zřejmě neviděl žádný sci-fi film a neví, že záhadné signály z vesmíru jsou vždycky znamením potíží.

Outriders; wallpaper: Enoch
Enoch je planeta v mnoha ohledech podobná Zemi, pro kolonisty se tedy stane symbolem naděje pro nový domov.

Takže když se pak objeví jakási podivná metafyzická anomálie, navíc doprovázená nezvykle silnou bouří, všichni jsou strašně překvapení, že jejich poklidná mise jde k čertu. Část z kolonistů, kterým se podařilo dostat se v bezpečí na loď, je nucena ponořit se do kryospánku, zbytek posádky ovšem zůstal na pospas zuřícím živlům planety Enoch. Někdo ale zjevně zapomněl nastavit budíka, protože než se kolonisté zase proberou, čas poskočí o dlouhých 30 let. A všechno je najednou jinak.

Fauna a flora planety prošla významnou (čti nebezpečnou) evolucí, stejně tak i někteří kolonisté (včetně hráčů), kteří teď disponující fascinujícími schopnostmi. Zdejší svět je ovšem zmítán i brutálním válečným konfliktem, který teď zuří mezi bývalými potenciálními kolonisty, jimž se nepodařilo schovat se do bezpečí. Anomálie totiž vyřadila veškerou pokročilou techniku a úspěšné osídlení nové planety naprosto znemožnila. A přeživší posádka se na vlastní kůži přesvědčila, že budování civilizace od nuly není žádný med. Vítejte v Outriders.

Tvůrci ze studia People Can Fly hráčům slibují silně příběhově orientované dobrodružství a propracovaný svět s hlubokou mytologií, jež budete postupně odhalovat a přicházet na to, co se vlastně stalo a proč. Zároveň by mělo nabídnout syrovou a nepříjemnou atmosféru, kde navíc podle slov Joshuy Rubina nebude mnoho kladných postav (týká se to i hlavního hrdiny). Což by mohlo zase po delší době vyústit v opravdu zajímavý sci-fi titul, kde nepůjde o stokrát omílanou záchranu vesmíru a podíváme se taky na opačnou stranu spektra lidské morálky.

Outriders – World and Story (Trailer)

Studio People Can Fly slibuje zábavnou hratelnost, temnou atmosféru a zajímavý příběh. Tak snad alespoň z poloviny svým slibům dostojí.

Outriders – Klasická povolání se sci-fi příchutí

Outriders bude kooperativní akční hra se silnými RPG prvky až pro tři hráče, kde se kromě palných zbraní budete moci ohánět i speciálními schopnostmi, jak už jsem nakousnul o pár řádků výše. Přístup k jednotlivým dovednostem vám zajistí tři hratelné postavy – Pyromancer, Trickster a Devastator.

Pyromancer bude zřejmě jakousi variací na klasického kouzelníka využívajícího sílu ohnivého elementu, respektive vulkanické energie. Podle rozsáhlého exkluzivního preview na serveru Game Informer Pyromanceři nebudou disponovat kdovíjak velkým počtem hit pointů, tento nedostatek ale hravě vykompenzují svými ohnivými útoky, přičemž zabíjením nepřátel zároveň regenerují i svoje zdraví. Mezi jeho charakteristické schopnosti by měla patřit termální bomba (Thermal Bomb), která jednak vaše nepřátele zapálí, ale v případě jejich úmrtí ještě přidá efektní explozi navrch. Další dovedností by měla být Heatwave, jež vám umožní vysílat ohnivé vlny vstříc nepřátelům usilujícím o váš život. No prostě, asi už chápete, že kolem Pyromancera bude neustále velmi příjemné teplo.

Outriders – Classes and Powers (Trailer)

Pyromancer, Trickster, Devastator – 3 povolání, za která si budete moci v Outriders zahrát.

Na rozdíl od vcelku přímočarého Pyromancera bude Trickster velmi nepředvídatelným povoláním, za což mohou především jeho teleportační dovednosti. V základu má hned dvě – první mu umožní si vytvořit jakýsi únikový bod, do kterého se může v případě potřeby okamžitě přemístit. A ta druhá vám zase umožní si na bojišti vybrat konkrétního nepřítele a okamžitě se mu přemístit za záda, což vám poskytne příležitost zasadit zdrcující útok ze zálohy.

Trickster ale bude i expertem na všemožné hrátky s časem, například pomocí schopnosti Slow Trap dokáže zpomalovat nejen své protivníky, ale i jejich letící náboje, což je ideální v situaci, kdy se se svými spoluhráči ocitnete v křížové palbě. Trickster by měl podle slov tvůrců být hodně efektivní postavou na boj zblízka, jelikož si zabíjením nepřátel v těsné blízkosti kromě zvyšování ega zároveň doplňují i zdraví.

A v neposlední řadě přichází na scénu Devastator, muž (nebo žena) stejně jemný jako jeho (její) přezdívka. V podstatě se jedná o klasického tanka – spousta HP a hrubá síla nablízko. Jednou z hlavních předností Devastatora je Golem, tedy schopnost své tělo pokrýt jakýmsi kamenným brněním, které pohlcuje veškerá zranění. Kromě toho ale dokáže i odrážet nepřátelské kulky a pak je vrhat po jejich předchozích vlastnících, nemluvě o rychlých skocích s drtivým dopadem, což je ideálním způsobem jak se rychle dostat do víru dění.

Outriders; screenshot: Pyromancer Outriders; screenshot: Trickster Outriders; screenshot: Devastator
Outriders je akční hra s hlubokými RPG mechanikami, buďte si tedy jisti, že dovednostní stromy zde nebudou chybět.

Každé povolání bude samozřejmě disponovat propracovaným stromem dovedností, které budete moci postupně odemykat a tvorbu postavy tak budete moci maximálně přizpůsobit vlastnímu hernímu stylu, Outriders tedy budou obsahovat i poměrně robustní RPG mechanismy, což jednoznačně vítáme.

Ouriders – Dynamická akce a bohatá customizace

Co se hratelnosti týče, střílení a speciální schopnosti zde budou hrát prim, nemalý důraz ovšem bude kladen i na schovávání se za překážkami, které by údajně mělo být responzivní a krásně plynulé. Podle dostupných záběrů mi tak Outriders na první pohled připomněli The Division, ovšem situované do značně pochmurného sci-fi světa.

Customizace vaší postavy bude v Outriders založena především na sbírání stále lepšího lootu, ať už se jedná o zbraně, zbroje či další výbavu. Zajímavé je, že byť se jedná o sci-fi akci, na lasery a další hi-tech kvéry zde podle tvůrců nenarazíte. Zmíněná anomálie totiž vyřadila z provozu jakoukoli techniku složitější než žárovka, zbraně zde tedy budou střílet klasické hmotné projektily a budou působit hodně retro dojmem.

Outriders – RPG Depth & Customization (Trailer)

Customizace zbraní, zbroje a dokonce i vozidel bude v Outriders hrát velkou roli.

Tvůrci se nebáli sáhnout po přirovnání ke zbraním z první světové války, zároveň ale dodali, že to se bude týkat především začátku hry. Čím dále totiž postoupíte v příběhu, tím častěji budete narážet na výstřední mimozemské, místy až skoro hororové designy. Prioritou tvůrců při vývoji Outriders ovšem je především dobrý pocit ze střelby, aby každý výstřel byl cítit a zbraně nepůsobily jako špuntovky na pouti.

Během vašeho putování planetou Enoch narazíte hned na několik lidských osad, přičemž mezi nimi budete přejíždět pomocí speciálních obrněných vozů. Ty budou sloužit jako vaše mobilní základna, bohužel je ale nebudete moci řídit, na to budete mít vlastního řidiče. Své vozidlo ovšem budete moci upgradovat, customizovat (například trofejemi zabitých monster), budete zde moci craftovat lepší výbavu, ukládat nepotřebné předměty do truhel, pravděpodobně i obchodovat a tak podobně.

Outriders – slova naděje na závěr

Tvůrci ze studia People Can Fly po dlouhém mlčení vypustili ven opravdu solidní nálož nových informací. Outriders se podle prvních ukázek jeví jako nadmíru nadějná kooperativní akce s RPG prvky, která navíc (kromě PC) vyjde jak na aktuální generaci konzolí, tak i na tu nejnovější, jež dorazí na konci tohoto roku. Zatím poskrovná sbírka launch titulů PS5 a Xbox Series X se tak rozrostla o další zajímavý exemplář. Přesné datum vydání hry zatím bohužel není známo, počítá se ale s Vánoci 2020, a to pro platformy PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X.

• Zdroje: outriders.square-enix-games.comYouTube, GameInformer

Outriders – přežijete průzkum neúprosného vesmíru?

• Oznámení: 17. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Polské studio People Can Fly (Bulletstorm, Gears of War: Judgment, Painkiller) ve spolupráci s japonským vydavatelem Square Enix pracují na kooperativní střílečce z pohledu třetí osoby – Outriders. Ta by nás měla zavést do nepříliš pozitivní budoucnosti, kdy je lidstvo na pokraji vyhynutí a vysílá tři odvážné dobrovolníky, aby okoukli případného kandidáta na náš druhý domov – planetu Enoch. Ještě než tam ale dorazí, jejich loď je poškozena a oni se tak dostanou na úplně jiný svět, kde jim půjde po krku takřka vše, co se jen pohne. A k tomu všemu se objeví tajemný signál, který se trojice odvážných astronautů rozhodne prozkoumat.

Outriders - Official Announce Trailer | E3 2019

Podívejte se na oficiální E3 trailer nejnovějšího titulu studia People Can Fly.

Námět sice lehce připomíná sci-fi klasiku Vetřelec, Outriders ale i přes svou poměrně ponurou atmosféru mají blíže ke klasické střílečce než k hororu. Lidé ze studia People Can Fly tvrdí, že Outriders budou mít silnou dějovou linii, akce ale bude hrát prim. K dispozici budete mít slušnou řádku střelných zbraní s dosti netradičním vzhledem, proti agresivním mimozemských formám to ale možná bude stále málo. Tento boj o přežití budete moci absolvovat sami, případně vám mohou pomoci až dva další hráči, kteří se mohou připojit a odpojit prakticky kdykoli.

Outriders se tváří jako slibný počin, autoři přeci jen v minulosti několikrát předvedli, že akční hry mají víceméně v malíčku. Můžeme jen doufat, že z toho nevypadli. Více informací bychom se o této akční hře pro platformy PC, PS4 a Xbox One měli dozvědět ještě v průběhu tohoto roku, datum vydání je zatím stanoveno na léto 2020

• Zdroje: YouTube

Outriders – Spekulace

 1. Vesmírná plavba k planetě Enoch
 2. Kde nastane v Outriders problém?

Vesmírná plavba k planetě Enoch

• Spekulace: 4. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Píše se rok 2076 a Země se z blíže nevysvětlitelných příčin stává neobyvatelnou. Jako poslední naděje vysílá lidstvo vesmírný koráb Flores směrem k planetě Enoch, k níž se upírají naděje pozemšťanů. Tyto řádky nám musí stačit jako základní premisa pro dosud pouze naznačovaný titul Outriders, který na své E3 konferenci 10. června představí společnost Square Enix. Díky promyšlené twitterové kampani máme alespoň útržkovité informace, o co v zajímavém projektu půjde. Několik zpráv vycházejících od 1. května dokázalo vymalovat parádní sci-fi atmosféru s příjemným mrazením v zádech. Co tedy zatím o Outsiders víme?

Z palubních deníků Simona B. Archana, velitele lodi Flores, vyčteme, že se svou posádkou vydal směrem k neznámé planetě Enoch, jež má spasit lidstvo. Cestování zcela jistě nebude otázkou okamžiku, protože posádka musí absolvovat většinu trasy v kryokomorách. S jistotou můžeme tvrdit, že se na lodi vyskytují vojáci pod velením majora Maxwella, který nemá rád jakéhosi kapitána Tannera doprovázeného podivnými Outridery. Kdo, popř. co jsou Outrideři, prozatím nemáme ani tušení, ale vzhledem k poslednímu tweetu s kratičkým videem si risknu tipnout, že jde buď o mimozemskou formu života, či geneticky modifikované jedince lidského pokolení. Snad jsem úplně nepřestřelil.

Kde nastane v Outriders problém?

Mimo krátkých automatizovaných zpráv samotné lodi Flores prozradil rozmrazený velitel Archan, že byl ztracen kontakt se Zemí, ale posádka se bezpečně dopravila na orbitu planety Enoch, která je připravena k osídlení. A zde mohou začít naše bujné spekulace, oč vlastně v Outriders půjde. Nabízí se vesmírná akce s prvky survivalu proti vyvinutějšímu nepříteli. Zde by si mohli mnout ruce především fandové snímku Prometheus, jenž mi okamžitě vytanul na mysli při zhlédnutí krátkého teaseru. Samozřejmě se nabízí také více adventurní pojetí, anebo méně pravděpodobná realtimová strategie (Square Enix se do podobných kousků moc nepouští).

Osobně očekávám spíše syrovější, až hororové ladění, které odpovídá chladnému vesmíru. Ať už si myslíme cokoliv, více informací dostaneme už příští týden na výstavě E3. Třeba se vyplní tajný sen mých marveláckých kolegů, kteří doufají v další superhrdinský projekt (jména Flores i Enoch se v komiksové mytologii objevují, a značně obecný název Outriders sloužil také pro jedny z Thanosových poskoků). Sám bych ovšem čekal ryze novou značku se sci-fi náplní, která ukáže, že vesmír není tak prázdný, jak se o něm tvrdí.

• Zdroje: Twitter

4,6 36×
Tom Clancys The Division 2 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - pokračování akčního RPG říznutého MMO prvky. Otevřený svět The Divison je bohatý a nabízí spoustu možností.
Cenová bomba
179,- Ušetříte 70,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX504
4,5
Tom Clancys The Division 2 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, - pokračování akčního RPG říznutého MMO prvky. Otevřený svět The Divison je bohatý a nabízí spoustu možností.
Koupit s kódem ALZADNY15 135,-
159,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MXO477
4,3 65×
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp3
4,3 65×
Xbox Game Pass - 6 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců - 249,83 Kč/měsíc
1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp2
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací