VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

PlayStation 5: recenze, updaty, novinky

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

(Update): Článek aktualizován o nové informace k datu vydání PS5 Slim.

PlayStation 5 zaznamenal nejlepší start v historii herních konzolí a zabodoval jak u hráčů, tak i v recenzích. Do světa her přinesl řadu novinek i osvědčených receptů a my jsme v tomto článku shromáždili vše, co o PlayStationu 5 potřebujete vědět. Kolik stojí, jaké hry si na nové konzoli od Sony zahrajete, jak moc je ve skutečnosti PS5 výkonný, jak je to s podporou her z PlayStationu 4 nebo proč je nový ovladač DualSense takový pokrok – to a mnohem víc zjistíte v tomto pravidelně aktualizovaném článku.

PlayStation 5; screenshot: cover

zdroj: Sony

PlayStation 5: Vše, co víme – OBSAH

PlayStation 5: Nový PS5 Slim model


V září 2023 Sony oznámila novou verzi PlayStationu 5 neoficiálně označovanou jako slim model. Tato verze vyjde v listopadu 2023 v USA a Japonsku. V ČR a na Slovensku by měl PS5 Slim vyjít dle vyjádření Sony během „příštích měsíců“. Očekáváme, že se tak stane někdy koncem roku 2023. Nová verze v obchodech nahradí dosavadní model, a tak se bude jmenovat pouze PlayStation 5, bez přívlastku „Slim“.

Nový PS5 „Slim“ bude taktéž v prodeji ve dvou verzích, klasické s mechanikou a digitální bez mechaniky, za stejnou cenu jako doposud. Hlavním rozdílem je upravený design, menší rozměry, větší SSD disk a možnost k digitální verzi konzole dodatečně přikoupit blu-ray mechaniku. Podrobněji se nové verzi PlayStationu 5 věnujeme v tomto článku.

PlayStation 5; screenshot: Slim verze

zdroj: PlayStation

PlayStation 5: Updaty a aktualizace


(8. 3. 2023, Discord, VRR 1440p a další)

Velký březnový update přináší vícero novinek, tou nejžádanější je ale podpora hlasového chatu na Discordu. Nejenom, že jde o alternativu k oficiální chatovací aplikaci, ale také jedinou možnost, jak být ve spojení při online hře s majiteli ostatních platforem. Návod na propojení konzole a Discordu najdete ve videu níže.

Discord voice chat on PlayStation 5 console

zdroj: PlayStation

Konečně také přibyla podpora VRR při rozlišení 1440p, které využívají zejména majitelé herních monitorů. Méně přelomová, ale o to příjemnější je možnost updatovat DualSense ovladače bezdrátově, není již třeba ovladač připojovat kabelem ke konzoli.

Došlo také k vylepšení práce s uloženými pozicemi z PS4. V případě, že nainstalujete PS4 verzi hry, konzole sama rozpozná, že se na cloudu nachází PS4 save pozice a nabídne jejich stažení. Jde tedy zejména o zjednodušení pro ty hráče, kteří přešli z PS4 na PS5 a nyní na nové konzoli hrají i starší tituly. Funkci využijete i v případě, že nainstalujete PS5 hru, která je kompatibilní s PS4 save pozicemi, takových titulů ale není mnoho.

Majitelé větších herních sbírek rovněž ocení přehlednější knihovnu her, která nabízí nové možnosti filtrování obsahu, včetně PS VR a PS VR2 her. Dočkali jsme se také lepšího propojení konzole a mobilní aplikace, kdy lze nově jednotlivě vybírat, které záběry nebo screenshoty se vám do mobilní aplikace nahrají. Zatím šlo mít funkci buďto vypnutou, nebo nahrávat všechny záběry a obrázky. Podrobnosti o březnové PS5 aktualizaci najdete zde.

7. 9. 2022, 1440p rozlišení, složky a další

Zářijový update přináší na PlayStation 5 dlouho očekávanou podporu rozlišení 1440p, která je určena zejména majitelům herních monitorů. V případě, že hra běží ve 4K rozlišení, obraz bude na takovém monitoru sice přepočítán na 1440p, ale nabídne lepší vyhlazování. Bohužel v minulém updatu přidaná podpora VRR se i nadále týká pouze rozlišení 1080p (Full HD) a 4K.

Další, na předchozích PlayStation konzolích běžnou a rovněž dlouho vyhlíženou funkcí, jsou složky, do nichž si můžete třídit hry. Složky se oficiálně jmenují Gamelists a můžete si jich vytvořit až 15, libovolně je pojmenovat a do každé z nich umístit až 100 her.

Z menších změn zmíníme například možnost poslechnout si rozdíl mezi běžným stereo zvukem a prostorovým 3D zvukem či vylepšení party chatu, v němž můžete rovnou požádat dalšího hráče o sledování jeho obrazovky nebo se do jeho hry připojit rovnou prostřednictvím notifikace. Drobných úprav se dočkala také mobilní PS aplikace. Sony zároveň láká na plánované hlasové vyhledávání v YouTube aplikaci, které ale zatím u nás není možné vyzkoušet.

1440p Resolution | PS5

zdroj: PlayStation

29. 4. 2022, VRR update

Sony koncem dubna vydala samostatnou aktualizaci přidávající VRR (Variable Refresh Rate), slibovanou funkci proměnlivé obnovovací frekvence, po které hráči volají již roky a kterou konkurenční Xbox podporuje i na předchozí generaci. VRR zjednodušeně řečeno synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru nebo televize s grafickým výstupem z PS5. Pokud synchronizace neprobíhá, může dojít k zasekávání obrazu, mohou se objevovat nejrůznější artefakty či další chyby.

Může jít o situaci, kdy například ve hře přejdete do otevřenější lokace, počet snímků z 60 fps klesne níže, ale vaše 60 Hz televize se snaží i nadále obnovovat obraz šedesátkrát za vteřinu. Nedostává ale potřebný počet snímků z konzole, a tak se obraz může trhat, rozpadat či jinak kazit.

Po stažení aktualizace se VRR automaticky zapne a není třeba již nic nastavovat. Pro využití funkce je třeba mít zobrazovací zařízení podporující VRR (jde o funkci, kterou monitory a televize vyrobené v posledních letech běžně nabízí) a připojení HDMI ve verzi 2.1 a vyšší. Zatímco u podpory televizorů a monitorů je situace jednoduchá, u her je to složitější. Vývojáři totiž do nich musí podporu VRR implementovat, nemělo by však jít o nic komplikovaného a u nově vydaných her již lze podporu VRR brát téměř automaticky.

V den vydání aktualizace podporují VRR na PS5 tyto tituly: Astro’s Playroom, Call of Duty: Vanguard, Call of Duty: Black Ops Cold War, Deathloop, Destiny 2, Devil May Cry 5, Dirt 5, Godfall, Marvel’s Spider-Man remaster, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Ratchet & Clank: Rift Apart, Resident Evil Village, Tiny Tina’s Wonderlands, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege a Tribes of Midgard.

VRR ON PS5 | Framerate Test & Comparison

zdroj: ElAnalistaDeBits

První výsledky VRR na PS5 jsou vcelku působivé. Například adventura Ratchet & Clank: Rift Apart v Ray-tracing Performance režimu dosahuje až 110 fps. Bez podpory VRR byl počet snímků zastropován na 60 fps.

23. 3. 2022, update č. 22.01-05.00

Březnový update přináší hned několik menších, ale příjemných novinek a úprav. Na domovské obrazovce si lze uzamknout ikony vybraných her (celkem až 14), takže se vám nemohou schovat po instalaci nových titulů nebo aplikací. V seznamu her pak přibyla možnost filtrovat tituly podle žánru a došlo také k úpravě zpřehlednění karet s trofejemi.

Nejvíce změn se týká party chatu, který se nově jmenuje jednoduše Party, takže je nabídka Game Base nově rozdělena na Přátele, Party a Zprávy. Už při zakládání chatu jde nyní nastavit, jestli jde o otevřený nebo uzavřený chat, vítaným vylepšením je také možnost spustit funkci Share Play rovnou z chatu, kde si jednoduše vyberete, komu chcete hru sdílet. Sony zároveň oznámila, že v některém z dalších updatů bude konečně zpřístupněna VRR (variabilní obnovovací frekvence), což by mělo zlepšit plynulost her.

Update obsahoval ještě jednu novinku, o které ovšem Sony nedala dopředu vědět. Jde o funkci AALM (Auto Low Latency Mode), díky které vám konzole PS5 sama přepne televizi do herního režimu (pokud jej TV podporuje), popřípadě do filmového, když si na PS5 pustíte film či streamovací aplikaci. Tuto funkci pravda ve většině případů uvítáte, ovšem minimálně na televizorech Bravia, které vyrábí Sony, nelze po této aktualizaci režim manuálně přepnout. Ne všichni totiž game mód používáme, protože ačkoli nabízí rychlejší odezvu, zejména u levnějších televizorů nemá tak živé a syté barvy.

14. 9. 2021, update č. 21.02-04.00.00.42-00

V září 2021 v pořadí druhý velký update PlayStationu 5 přinesl hned několik novinek v čele s odemknutím M.2 SSD slotu, majitelé PS5 tak již mohou rozšířit interní paměť pomocí SSD disků. Více o jejich instalaci a podporovaných typech najdete v příslušné kapitole. Další velkou novinkou je konečně podpora 3D zvuku u televizorů, doposud bylo trojrozměrné audio podporováno pouze u sluchátek. Kalibrace probíhá pomocí reproduktoru na ovladači DualSense, který změří akustické vlastnosti místnosti a podle toho nastaví 3D zvuk z reproduktorů televizoru.

Došlo také k přehlednějšímu rozlišování PS4 a PS5 verzí her, které se nyní v menu konzole i v obchodě PlayStation Store zobrazují samostatně s označením, o jakou verzi se jedná. V rámci menu konzole došlo také k úpravě seznamu přátel, kde nově lépe uvidíte, kteří přátelé jsou online a můžete jim jednodušeji napsat zprávu. Vylepšeno je také třídění a zobrazení trofejí, nyní mohou například vidět PS5 trofeje i majitelé PS4. Nabídka Control Center dostupná po stisku PS tlačítka jde nově více upravovat, můžete si například schovat položky, které nepoužíváte. Vylepšená byla také mobilní PlayStation aplikace a PlayStation Remote Play aplikace, která umožňuje streamovat obraz do mobilního telefonu nejen pomocí Wi-Fi, ale i prostřednictvím mobilního internetu.

14. 4. 2021, update č. 21.01-03.00.00

Koncem dubna 2021 obdržel PlayStation 5 první velký update, který přinesl řadu vylepšení. Zejména jde o možnost ukládat na externí disky PS5 hry, což šlo až doposud pouze s PS4 hrami. Ty jdou z externího disku na rozdíl od PS5 her také spustit. Pro PS5 tituly tak jde pouze o způsob, jak si je odložit v případě, že potřebujete místo na SSD disku. Pokud se k jejich hraní budete chtít vrátit, stačí je zkopírovat zpět na SSD, což je přece jen rychlejší, než je znovu stahovat.

Vítanou novinkou je také rozšíření funkce Share Play, která nyní umožňuje virtuálně půjčit svou PS5 hru také majitelům PS4 (a naopak). Vylepšením prošlo také nové menu Game Base, jež dostalo nové funkce; v knihovně titulů je nyní snazší hledání a třídění vašich her a za zmínku stojí také nová funkce, která umožní stáhnout patch pro danou hru, ještě než ho autoři oficiálně vydají. PlayStation 5 si ho stáhne dopředu a až vývojáři potvrdí jeho vydání, rovnou se nainstaluje. Podrobněji jsme se jednotlivým prvkům této aktualizace věnovali v samostatném článku.

PlayStation 5: Recenze


Recenzi PlayStationu 5, kterou jsme publikovali ve spolupráci s kolegy YouTube kanálu AlzaTech, naleznete zde.

 • 0:00 - Intro
 • 0:42 - Ano, jsem PS fanboy!
 • 1:22 - Gamepad Dualsense
 • 4:24 - Design
 • 5:22 - Konstrukce
 • 6:21 - Výkon
 • 9:02 - Jak vypadají hry ve 4K60
 • 10:38 - Softwarová stránka (PS Plus, uzamčený disk, rozlišení atp...)
 • 13:50 - Závěr a hodnocení
Kapitoly videa...

PlayStation 5: Datum vydání, cena, dostupnost


V příštích měsících (pravděpodobně koncem roku 2023) nahradí stávající modely PS5 nová „slim“ verze. Více se novému modelu PS5 věnujeme zde.

PlayStation 5 v České republice a na Slovensku vyšel 19. listopadu 2020 (V USA, Japonsku, Kanadě a několika dalších zemích to bylo již o týden dříve, tedy 12. listopadu). PS5 tak vyšel o dva, resp. devět dní později než jeho největší konkurence Xbox Series X a jeho levnější varianta Series S.

Klasická varianta s 4K UHD Blu-ray mechanikou se u nás prodává za doporučenou cenu 14 490 Kč (550 dolarů/euro respektive 480 liber). Digitální verze bez mechaniky pak stojí 11 790 Kč (450 dolarů/euro respektive 390 liber). Koncem srpna 2022 došlo ke zdražení o 1 000 Kč právě na výše zmíněné ceny.

PlayStation 5; screenshot: příslušenství
K PlayStation 5 ve dvou variantách je dostupné kromě nového DualSense ovladače také další příslušenství: headset, PS5 kamera, dobíjecí stojan na dva ovladače DualSense a dálkový ovladač pro ovládání médií. Na rozdíl od konzolí nejsou s dostupností příslušenství včetně ovladačů u nás problémy.

Z důvodu velkého zájmu jsou aktuálně obě verze PlayStationu 5 vyprodané a většinou nejsou žádné kusy dostupné ve volném prodeji. Jedinou možností je PlayStation 5 objednat a vyčkat na další dodávku konzolí. Na vině pravděpodobně ale není jen velká poptávka ze strany hráčů, ale také celosvětový nedostatek některých hardware komponent. Prezident SIE Jim Ryan reagoval na rychlé vyprodání konzolí tím, že pro vydání PS5 v listopadu bylo připraveno výrazně více kusů, než kolik bylo v roce 2013 v případě launche PS4. Podle finanční zprávy společnosti Sony bylo do konce roku 2020 prodáno 4,5 milionu kusů PS5. Podle neoficiálních informací bylo pro náš trh připraveno na launch několik tisíc kusů. Více jsme se nedostupnosti PlayStationu 5 a otázce, kdy by se mohla situace zlepšit, věnovali zde.

PlayStation 5: Hry


Jak je u PlayStation konzolí zvykem, také PlayStation 5 vyšel s několika tzv. launch tituly, které jsou zároveň exkluzivitami pro PS5. Patří mezi ně akční adventura Marvel's Spider-Man Miles Morales, remake akčního RPG Demon's Souls nebo skákačka Sackboy: A Big Adventure. Většina těchto her obsahuje české titulky (více v kapitole o české lokalizaci) a vyšly také na PS4. Na každé konzoli je navíc předinstalována hra Astro's Playroom, která byla vytvořena zejména jako technologická ukázka nového ovladače.

V následujících letech pak na PlayStation 5 vyšla řada skvělých exkluzivit, jako je rouge-like FPS Returnal, akční adventura Ratchet and Clank: Rift Apart, Director's Cut verze PS4 hitů Ghost of Tsushima a Death Stranding, očekávaný Horizon Forbidden West či remake PS5 hitu The Last of Us Part I. Pochopitelně je ale na PS5 dostupná také řada vynikajících multiplatformových her. Těm nejlepším titulům pro PlayStation 5 se věnujeme v samostatném speciálu.

Horizon Forbidden West; wallpaper: cover The Last of Us Part I; wallpaper: cover

zdroj: PlayStation

PlayStation 5 je domovem vynikajících příběhových akčních adventur jako Horizon Forbidden West nebo The Last of Us Part I.

Řada vývojářů také nabízí ke svým PS4 hrám bezplatný upgrade na PlayStation 5 verzi. Pokud si koupíte například PS4 verzi Sackboy: A Big Adventure a posléze si pořídíte PlayStation 5, vývojáři formou bezplatného patche vylepší vaši hru na PS5 verzi. Bezplatný upgrade nabídly nebo nabídnou například tituly jako Assassin's Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, Far Cry 6 nebo GTA V. Na rozdíl od Microsoftu nepřišlo Sony s jednotnou politikou PS5 upgradů, a tak je na každém vývojáři, jestli bezplatné vylepšení na PS5 verzi nabídne, či nikoliv. U Microsoftu toto zaštituje program Smart Delivery. Více jsme se této problematice věnovali zde. Většinu PlayStation exkluzivit vycházejících od roku 2022 je možné upgradovat z PS4 verze na PS5 za 10 dolarů.

Majitelé PlayStationu 5 mohou rovněž těžit ze zpětné kompatibility s PlayStation 4 hrami. Nové PS5 hry jsou ale bohužel dražší než PS4 tituly. Dle doporučené cenovky 79,99 dolarů se PlayStation 5 hry u nás prodávají za 1999 Kč. PlayStation 5 stejně jako PS4 pro online multiplayer vyžaduje předplatné PlayStation Plus. Sony rovněž spustila službu Game Trials, umožňující zdarma si vyzkoušet vybrané PlayStation exkluzivity. Ta je ovšem dostupná jen pro předplatitele PlayStation Plus Premium.

Assassin's Creed Valhalla; screenshot: Eivor Cyberpunk 2077; screenshot: souboj
Na PlayStationu 5 nechybí ani velké multiplatformové tituly jako Assassin's Creed Valhalla nebo Cyberpunk 2077.

PlayStation 5: Hardwarové specifikace


PlayStation 5 obsahuje procesor od AMD architektury Zen 2 s 8 jádry a taktem 3,5 GHz. Nový procesor by měl mimo jiné přinést detailnější a otevřenější světy, lepší umělou inteligenci, více NPC postav či lepší fyziku. O vizuál se pak stará grafický čip rovněž od AMD řady RDNA 2 s 36 jádry s taktem 2,23 GHz a výpočetním výkonem 10.28 TFLOPS (Základní PS4 má výkon 1,84 TFLOPS a PS4 Pro 4,2 TFLOPS) a podporou ray-tracingu. Technické specifikace doplňuje 16 GB GDDR RAM paměti s propustností 448 GB/s a 825 GB SSD Disk řady NVMe s přenosovou rychlostí 5,5 GB/s respektive 8–9 GB/s při komprimaci dat. Pro uživatele je však z 825 GB dostupných pouze 664 GB, zbytek si ukousne operační systém. Právě díky rychlému SSD Sony láká na velmi krátké či dokonce žádné nahrávací obrazovky a také větší a bohatší herní světy. Detailní srovnání s Xboxem Series X/S najdete v tabulce níže.

Srovnání PS5 vs PS5 digital vs Xbox Series X vs S


Sony 

PlayStation 5

Sony 

PlayStation 5 Digital E.

Microsoft

 Xbox Series X

Microsoft

 Xbox Series S

Cena 13 490,- Kč 10 790,- Kč 13 499,- Kč 7 999,- Kč
Datum vydání v ČR 19. listopad 2020 10. listopad 2020
Start předprodejů 17. září 2020 22. září 2020 v 09:00 našeho času
CPU 8x AMD Zen 2 Cores, až 3,5GHz
8x AMD Zen 2 @ 3,8 GHz (3,6 GHz s SMT)
8x AMD Zen 2 @ 3,6 GHz (3,4GHz s SMT)
SoC (velikost čipu a proces) ? / 7nm (N7P) 360,45 mm² / 7 nm (N7P)
197,05 mm² / 7 nm (N7P)
GPU AMD RDNA 2, 36 CUs @ 2,23GHz, 
10,28 teraflops, hw ray-tracing
AMD RDNA 2, 52 CUs @ 1,825GHz, 
12,15 teraflops, hw ray-tracing
AMD RDNA 2, 20 CUs @ 1,565 GHz,
4 teraflops, hw ray-tracing
Cílový výkon 4K při 60 fps (případně až 120 fps),
podpora 8K,
4K při 60 fps (případně až 120 fps),
podpora 8K
1440p při 60 fps (případně až 120 fps),
4K skrze upscaling
RAM 16 GB GDDR6 RAM (256-bit)
448 GB/s
16 GB GDDR6 RAM (320-bit)
10 GB @ 560 GB/s
6 GB @ 335 GB/s
10 GB GDDR6 RAM (128-bit)
8 GB @ 224 GB/s
2 GB @ 56 GB/s
Úložiště (SSD) 825 GB Custom SSD
5,5 GB/s nekomprimovaná
8–9 GB/s komprimovaná
1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD
2,4 GB/s nekomprimovaná
4,8 GB/s komprimovaná
512 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD
2,4 GB/s nekomprimovaná
4,8 GB/s komprimovaná
Podpora externího úložiště NVMe SSD slot, podpora USB HDD
Podpora pro Seagate External 512 GB, 1 TB a 2 TB SSD paměťová karta, podpora pro USB 3.1 externí HDD
Optická mechanika 4K UHD Blu-Ray
Není 4K UHD Blu-Ray
Není
Zvukové možnosti Tempest Engine 3D AudioTech L-PCM, až 7.1, Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby TrueHD with Atmos

Vstupy a výstupy


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Výstup obrazu 1x HDMI 2.1 1x HDMI 2.1, Auto Low Latency Mode. HDMI Variable Refresh Rate. AMD FreeSync.
USB 1x Type-A port (Hi-Speed USB)
2x Type-A port (Super-Speed USB)
1x Type-C port (Super-Speed USB)
3x USB 3.1 Gen 1
Internet BEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) 
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/axBluetooth® 5.1
Ethernet (LAN) 802.3 10/100/1000
WiFi 802.11ac dual band
Accessories radio. Dedicated dual band Xbox Wireless radio

Další specifikace (služby, zpětná kompatibilita...)


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Zpětná kompatibilita 99 % PS4 her, PS VR Tisíce Xbox One her a zpětně kompatibilních Xbox 360 a Xbox her při vydání konzole. Xbox One herní příslušenství.
Streamování, cloudové hraní Remote Play, bude oznámeno Project xCloud
Funkce Quick Resume Bude oznámeno Ano

Fyzické parametry konzolí


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Rozměry (Š x V x H) 10,4 cm x 39 cm x 26 cm (horizontálně) Bude oznámeno, odhad: 9,2 cm x 39 cm x 26 cm (horizontálně) 15,1 cm x 30,1 cm x 15,1 cm (horizontálně) 15,1 cm x 27,5 cm x 6,35 cm (horizontálně)
Hmotnost 4,5 kg 3,9 kg 4,45 kg 1,93 kg

Srovnání ovladačůSony

PlayStation 5 DualSense Wireless Controller


Microsoft

 Xbox Wireless Controller


Cena 1899,- Kč 1599,- Kč
USB-C nabíjení Ano Ano
Baterie Integrovaná 2x AA baterie
Haptická odezva Ano Ano
Triggery Adaptivní Impulse
Sdílení obsahu Create tlačítko, soc. platformy budou oznámeny Share tlačítko, soc. platformy budou oznámeny
Touchpad Ano Ne
Mikrofón Ano Ne
Audio jack 3,5 mm 3,5 mm
Kompatibilita PS5 Xbox Series X, Xbox One, PC
Váha 280 g 200 g

• Zdroje: news.xbox.com, blog.playstation.com, IGN, androidcentral.com, washingtonpost.com

PlayStation 5 podle Sony cílí na nativní 4K rozlišení (konzole podporuje 720p, 1080p, 1440p, a 2160p rozlišení) a 60, případně až 120 fps. Konzole by měla být schopna i 8K, ale velké tituly v tomto rozlišení v nejbližších letech spíše neočekáváme. Ke hraní však nebudete nutně potřebovat 4K televizi. PS5 také podporuje VRR (proměnlivou obnovovací frekvenci) pro plynulejší obraz (více o VRR zde) Prožitek z hraní na PlayStationu 5 vylepšuje také prostorový zvuk, o který se stará nový audio čip a zvukový Tempest Engine, jenž by měl 3D zvukový zážitek zajistit i při použití běžných reproduktorů či dokonce těch vestavěných v běžné TV.

PlayStation 5; screenshot: vertikální poloha PlayStation 5; screenshot: horizontální poloha
PlayStation 5 jde postavit na výšku i položit. K oběma verzím konzole je přibalen černý podstavec.

To vše pak inženýři ze Sony vtěsnali do poměrně úzkého, ale vysokého těla, které se rozhodně nesnaží splynout s okolím. Při postavení PlayStationu 5 na výšku, tak jak konzoli známe z většiny propagačních materiálů, má verze s 4K UHD Blu-ray mechanikou rozměry (Š x V x H) 10,4 cm x 39 cm x 26 cm. Digitální verze je ve spodní části o trošku užší. Konzoli je možné umístit také horizontálně (naležato), stejně jako PS4. PS5 se bude i nadále prodávat pouze v bílé barvě, v prodeji jsou však barevné výměnné kryty ve stejných barvách, v jakých jsou dostupné i ovladače: Cosmic Red, Galactic Purple, Midnight Black, Starlight Blue, Nova Pink a Gray Camo. Od 3. 11 2023 také barvy Volcanic Red a Cobalt Blue a od 26. 1. 2024 Sterling Silver. Cena krytů se pohybuje zhruba od 800 do 1 400 Kč podle barvy.

PlayStation 5; screenshot: barevné kryty PlayStation 5; screenshot: nové barevné kryty

zdroj: Sony

V září 2023 Sony oznámila novou Deep Earth kolekci tří barev Volcanic Red, Cobalt Blue a Sterling Silver.

SSD: jaké změny přináší a jak rozšířit kapacitu úložiště

Zatímco grafický čip nebo procesor v PS5 představují „pouze“ výkonnější a novější verzi svých předchůdců z PS4, SSD disk je pro PlayStation 5 inovací, která do značné míry mění to, jak hry na konzolích fungují i jak je hrajeme. Nejde jen o významné zkrácení nahrávacích časů, v některých případech jde rovnou o naprostou absenci loadingových obrazovek, či alespoň vymizení „brzdících“ prolézaček mezi úzkými prostory, jež ve hrách nemají význam pro hratelnost, ale vývojáři jimi získávají drahocenné vteřinky, během který se nahraje další lokace. Vysoká rychlost SSD disku také umožňuje vývojářům vytvářet větší a detailnější světy.

Zářijová aktualizace PlayStationu 5 konečně umožnila rozšíření interní paměti konzole pomocí M.2 SSD, podporovány však nejsou všechny tyto disky – specifikována je nejen minimální rychlost, ale i maximální rozměry. Sony doporučuje rychlost alespoň 5 500 MB/s, vkládat přitom lze disky s velikostí 250 MB až 4 TB. Přesné požadavky na M.2 SSD disk v češtině najdete na oficiálních stránkách, kde vám se zapojením pomůže také podrobný obrázkový návod. Pokud preferujete videonávod, s anglickým komentářem ho najdete zde. Pro zapojení disku je nutné sundat boční víko konzole a odšroubovat krytku SSD slotu.

Oficiální licenci získala od Sony společnost Western Digital nabízející SSD disky pro PS5 ve velikosti 1, 2 a 4 TB. Použít je však možné i SSD disky jiných výrobců, pokud splňují potřebné parametry. Sony aktuálně nenabízí žádný oficiální seznam podporovaných SSD disků, redaktoři uznávaného serveru Digital Foundry však postupně testují dostupné SSD disky, a ty, které s PS5 fungují spolehlivě, zveřejňují zde. V testech se kromě disků Western Digital například osvědčil Seagate FireCuda 530, ale také třeba Samsung 980 Pro nebo Gigabyte Aorus NVMe Gen 4 7000S.

PlayStation 5; screenshot: porovnání SSD disku
Rozdíl mezi pevným diskem PS4 a SSD diskem PS5 je obrovský. Zatímco PS4 trvá nahrát z disku 1 GB dat dvě sekundy, PS5 zvládne dvojnásobné množství dat nahrát za 0,27 sekundy.

Ray-tracing: Jak tato technologie změní hraní

Vítanou inovací PS5 je podpora technologie ray-tracing na hardware úrovni, což znamená, že tato technologie dokáže využít plný výkon konzole a nejde jen o polovičaté řešení s mnoha ústupky. Technologie ray-tracing simuluje realistické odrazy světla od objektů, čímž dochází k vytváření skutečně vypadajících stínů, odlesků a dalších světelných efektů. Pro svou náročnost na hardware byla tato technika ještě před příchodem na PC používána především ve filmech. Ve hrách, kde pozici a úhel kamery ovládá přímo hráč, však bylo něco takového dříve nemyslitelné, a tak se odrazy uměle nahrazovaly méně efektivními technologiemi, které umožnily alespoň odrazy v zrcadlech a podobně.

Hardware PS5 byl však vyvíjen právě s ohledem na tuto technologii, takže by ray-tracing neměl být tolik náročný na výkon. Už před vydáním konzole však řada odborníků upozorňovala na to, že minimálně z počátku bude ray-tracing vykoupen například nižším počtem snímků za vteřinu, což posléze potvrdily tituly jako PS exkluzivita Marvel's Spider-Man: Miles Morales nebo akční adventura Control. Uvidíme, jak si poradí hry vyvíjené jen pro novou generaci konzolí.

Ray-tracing ale není jen o odrazech ve zpětných zrcátkách aut nebo kalužích, v nichž právě projíždí tank. Světlo interaguje se všemi objekty, takže se týká například i ohně, deště ale i pevných objektů s minimem odrazových ploch. Ray-tracing by navíc mohl být využit také k přenosu 3D zvuku. Prostorem se totiž nešíří jen světlo, ale právě i zvuk. Tuto technologii by tak mohli vývojáři použít v okamžicích, kdy se pomocí sluchu snažíte lokalizovat nepřítele, jehož kroky se odráží od zdí či jiných okolních předmětů. Více se prostorovému zvuku věnujeme v následující podkapitole.

Gran Turismo 7; screenshot: ray-tracing

Jednou z prvních PlayStation 5 exkluzivit, jež měla představit ray-tracing na PS5 v plné kráse, je Gran Turismo 7. To však bylo začátkem letošního roku odloženo až na rok 2022.

Prostorový zvuk a 3D audio Tempest engine

Grafické zpracování se posouvá s každou novou generací konzolí, ale co zvuk? Tuto otázky si kladli v Sony v posledních letech a proto vyvinuli nový zvukový čip a tzv. Tempest engine. Cílem nového enginu je co největší vtažení do hry pomocí prostorového zvuku, předností celé technologie ale má být zejména to, že pro 3D zvuk nebudeme potřebovat drahá sluchátka nebo domácí kino s šesti i více reproduktory. Rozdíl totiž máme poznat už u běžného dvoukanálového zvuku průměrné televize.

PlayStation aktuálně podporuje 3D zvuk jak ve sluchátkách, tak i na běžných televizorech, kde probíhá kalibrace pomocí DualSense ovladače, který vestavěným reproduktorem posoudí akustické vlastnosti místnosti a nastaví parametry 3D zvuku. Prostorový zvuk může hrát velkou roli v případě next-gen konzolí i ve spojení s ray-tracingem. Takové kombo by skutečně mohlo změnit vnímání herního světa a vtažení do něj. Zatím jsme se však žádné revoluce nedočkali.

Optická 4K UHD Blu-ray mechanika a co vše si na ní pustíme

Podobně jako PS4 je také PS5 vybaven Blu-ray mechanikou (to se logicky netýká digitální varianty PS5), v tomto případě však podporuje 4K rozlišení. Hry jsou vydávány na 100 GB Blu-ray XL discích, zatímco PS4 hry budou i nadále vycházet na dvouvrstvých 50 GB Blu-ray discích. I ty však vzhledem ke zpětné kompatibilitě půjdou v PS5 samozřejmě přehrát.

Mechanika umožňuje také přehrávání filmů na Blu-ray discích, a to až ve 4K rozlišení. Konzole samotná podporuje 8K rozlišení, avšak to u filmů budeme moci využít pouze v jejich digitální podobě, protože Blu-ray mechanika podporuje pouze 4K rozlišení. Stejně jako v případě jiných Blu-ray mechanik by měla také ta v PlayStationu 5 podporovat formát DVD a CD.

4K a 8K rozlišení – potřebuji k hraní na PS5 4K TV?

Ačkoli PlayStation 5 cílí na 4K rozlišení a 60 fps, ke hraní na PS5 nutně 4K televizi nepotřebujete. Postačí vám televize podporující Full HD, tedy 1080p, nebo dokonce jen 720p rozlišení, i když se logicky ochudíte o grafický zážitek, který přináší nejen lepší rozlišení, ale také další technologie modernějších televizí, jako je například HDR, lepší podání černé atd.

Pokud si chcete kvůli PlayStationu 5 pořídit 4K televizi, nesledujte pouze údaj o jejím rozlišení. Důležitá bude také obnovovací frekvence. Podpora 100 Hz (pro 120 fps) bude při hraní jistě výhodou, avšak postačí vám i 50 Hz (pro 60 fps), protože v této frekvenci poběží v následujících letech většina her. Důležitá je také podpora HDR verze alespoň 10 nebo také Dolby Vision, HLG nebo Advanced HDR. Pozor si dejte i na podporovaný standard HDMI. Pouze HDMI 2.1 podporuje 4K a 8K rozlišení a 120 fps. Rovněž se ujistěte, že i váš HDMI kabel podporuje tento standard.

PlayStation 5 podporuje až 8K rozlišení, určitě to však není důvod k okamžité výměně vaší 4K televize, jde spíše o příslib do budoucna. Jak už jsme napsali, 8K rozlišení je v současné chvíli u většiny konzolových her nemyslitelné. Pokud v příštích letech některé hry toto rozlišení budou podporovat, pak půjde o jednodušší tituly s méně komplexními světy. V současnou chvíli je tato podpora zajímavá pouze pro filmy, které se již v 8K rozlišení točí a stejně tak jsou již v prodeji 8K televize. Ty jsou však opravdu velmi drahé. Poznat rozdíl mezi 4K a 8K je navíc možné jen u opravdu velké uhlopříčky televize. Pokud budeme srovnávat rozdíl mezi těmito rozlišeními na dvou stejně velkých televizorech, pouhým okem ho pravděpodobně nepoznáte.

PlayStation 5; screenshot: 4K vs 8K rozlišení

PlayStation 5: Ovladač DualSense a další příslušenství


Konzoli PlayStation 5 doprovodil také nový ovladač DualSense. Kromě designu ve stylu konzole PS5 či třeba větší baterie přináší dvě zásadní novinky, kterými, jak už název DualSense napovídá, útočí zejména na naše smysly. Jde o haptickou odezvu nahrazující klasické vibrační motorky, a adaptivní triggery, které mohou klást odpor, čímž lze například navodit pocit napínající se tětivy, či promáčknutí spouště zbraně při vyprázdnění zásobníku.

DualSense Wireless Controller Video | PS5

zdroj: PlayStation

Podrobněji se ovladači DualSense věnujeme v samostatném článku, kde detailně rozebíráme technické specifikace gamepadu, výdrž baterie, dostupné barevné varianty, srovnání s DualShockem 4, kompatibilitu s dalšími zařízeními či třeba profesionální verzi ovladače s názvem DualSense Edge.

Obsah balení a další příslušenství (kamera, sluchátka a další)

V balení najdete:

 • Konzoli PS5 nebo PS5 Digital Edition
 • Ovladač DualSense
 • Stojan
 • Napájecí kabel
 • HDMI kabel
 • USB-C kabel
 • Návod k použití
 • Předinstalovanou hru Astro's Playroom

Oproti PS4 nenajdeme v balení sluchátka s mikrofonem, ovladač DualSense má totiž vestavěný mikrofon. Naopak součástí balení je tentokrát stojan, který je nutný k uložení konzole na šířku, jinak by se kolébala. Při postavení na výšku pak dodává konzoli potřebnou stabilitu. Rozhodně neodporučujeme mít PlayStation 5 vystavený bez stojanu.

PlayStation k příležitosti vydání PlayStationu 5 připravil také nové příslušenství (nutno zakoupit samostatně):

Bezdrátová sluchátka s mikrofonem PULSE 3D – sluchátka uzpůsobená pro 3D zvuk na konzoli PlayStation 5 se dvěma mikrofony s technologií pro potlačení ostatních zvuků.

HD kamera – duální širokoúhlé objektivy podporují full HD rozlišení. Díky nové technologii dokáží odstranit pozadí za vámi, pokud se natáčíte při hraní. Nová PS5 kamera však bohužel není kompatibilní s headsetem pro virtuální realitu PlayStation VR. Pro hraní na PS VR musíte mít PlayStation 4 kameru a bezplatně dodávaný adaptér pro zapojení do PS5.

Nabíjecí stanice bezdrátového ovladače DualSense – umožní nabíjet až dva ovladače současně stejnou rychlostí, jako když jsou připojené k PS5.

Ovladač médií – ovladač slouží pro pohodlné ovládání médií, jako jsou filmy, hudba nebo streamovací služby.

PlayStation 5; screenshot: příslušenství
PlayStation 5 DualSense; screenshot: pohled z boku PlayStation 5 DualSense; screenshot: Create tlačítko
Rozložení ovládacích prvků zůstalo oproti předchozí generaci ovladače stejné, takže přechod z PS4 na PS5 je bezproblémový. Modernizace se ale projevila nejen na nových funkcích, ale také na výměně Micro-SUB konektoru za dnes již standardní USB-C.

PlayStation 5: Uživatelské rozhraní


Uživatelské prostředí PS5 prošlo několika změnami. Novinky lze rozdělit na hlavní menu konzole a tzv. kontrolní centrum, které lze kdykoli vyvolat stisknutím PlayStation tlačítka na ovladači. Podívejme se nejprve na hlavní nabídku, jež se od prostředí PS4 zase tolik neliší. Vychází totiž z klasického rozvržení, kde jsou jednotlivé hry a aplikace zastoupeny kartami řazenými v řadě za sebou. Tato nabídka je však zmenšena a zabírá míně prostoru, zbytek obrazovky si totiž pro sebe vždy zabere HUB každé hry či aplikace. Podrobné nabídce jednotlivé hry pak většinou dominují tzv. PlayStation aktivity, patrně největší novinka uživatelského rozhraní PS5. Díky této funkci lze přímo z menu konzole spustit vybranou část hry, jako je například nedokončená mise či lobby hry více hráčů. Ne všechny hry však tuto funkci nabízejí.

First Look at the PlayStation 5 User Experience

Představení uživatelského rozhraní PlayStationu 5.

Tzv. aktivity však nalezneme také v druhé zmíněné nabídce. Kontrolní centrum nahrazuje vertikální nabídku z PS4, která se také objeví po stisku PS tlačítka. Na PS5 se však menu zobrazí přes právě spuštěnou hru. Největší část kontrolního centra zabírají zmíněné aktivity nabízející kupříkladu nedokončené mise v rámci právě spuštěné hry. Zároveň však v nabídce najdeme také aktivity z jiných titulů, je tak možné téměř okamžitě skočit do zcela jiné hry a rovnou spustit vybranou misi či jinou aktivitu, což je mnohdy výrazná úspora času. Kontrolní centrum pak nabízí také přehled posledních screenshotů nebo videí a další možnosti, tak jako na PS4. V této nabídce tak lze například vypínat připojená zařízení či ovládat hlasitost.

Každá hra může karty aktivit využívat jinak. Kupříkladu autoři skákačky Sackboy: A Big Adventure na každé kartě ukazují postup vyjádřený v procentech, odhadovaný zbývající čas potřebný k dokončení mise nebo seznam jednotlivých úkolů, které v rámci mise můžete nebo musíte splnit. Majitelé předplatného PlayStation Plus pak u seznamu úkolů najdou také nápovědu k jejich dokončení ve formě screenshotů nebo rovnou videí, které lze připnout na okraj obrazovky. Podobné funkce nelze automaticky očekávat u každé hry, nicméně minimálně u PlayStation exkluzivit budou nejspíše dostupné. Více jsme se představení uživatelského rozhraní PS5 věnovali zde. V současnou chvíli bohužel PS5 nenabízí obdobu funkce Quick Resume z Xboxu Series X/S, kdy lze přepínat mezi několika spuštěnými hrami.

PlayStation 5; uživatelské rozhraní: české hlavní menu PlayStation 5; uživatelské rozhraní: kontrolní centrum
Obrázek 1: Hlavní nabídku tvoří jako na PS4 za sebou seřazené karty s hrami a aplikacemi. Obrázek 2: Kontrolní centrum překryje právě spuštěnou hru.

PlayStation 5: Čeština, česká lokalizace


Uživatelské prostředí PlayStationu 5 je přeloženo do češtiny tak jako tomu je v případě PS4, pouze obchod PlayStation Store, který je nyní propojen s hlavní nabídkou konzole, zůstává stále v anglickém jazyce. Také situace kolem překladu her je stejná jako v případě her pro předchozí generaci – drtivá většina PlayStation exkluzivit vycházejících na PS5 obsahuje české titulky.

PlayStation 5: Zpětná kompatibilita


Na PS5 lze spustit pouze hry z PS4, tituly z PS3, PS2 a PS1 podporovány aktuálně nejsou a podle současných informací jejich podpora ani není v plánu (některé starší tituly jsou však dostupné skrze streamovací službu a půjčovnu PS Now, ta však není dostupná v ČR). PlayStation 5 podporuje více než 4 000 her z PS4, naprostá většina (podle CEO Sony má jít o 99 % her) PS4 titulů vám tak bude na PS5 fungovat, což se týká digitálních verzí i fyzických kopií na Blu-ray discích. Digitální verzi je možné stáhnout tak jako na PS4 (nebo přesunout mezi PS4 a PS5 přes Wi-Fi či LAN kabel), zatímco Blu-ray disky s PS4 hrami půjde po vložení do PS5 přehrát tak jako na PS4. Podle posledních informací PlayStation 5 nepodporuje pouze 7 her z PS4, u těch ostatních však Sony upozorňuje, že se mohou vyskytnout menší problémy, jež ale postupně opravují. Jistotu úplné kompatibility však máme u PS4 her, které prošly certifikací po 13. červenci 2020. Některé tituly z PS4 díky funkci Game Boost mohou na PS5 běžet ještě lépe než na PS4, aniž by je autoři museli pro PS5 upravovat.

Mezigenerační podpora uložených pozic nebo hry více hráčů není tak jednoduchá, jako v případě zpětné kompatibility. Záleží totiž na přístupu vývojářů jednotlivých her. Například superhrdinskou akci Marvel's Avengers si majitelé PS4 a PS5 verzí společně nezahrají, zatímco třeba Destiny 2 nebo CoD: Black Ops Cold War mezigenerační multiplayer umožňuje. Podobná situace se týká také uložených pozic. Zatímco save PS4 verze hry Yakuza: Like a Dragon si na PS5 nepřeneseme, PlayStation exkluzivita Marvel's Spider-Man: Miles Morales to umožňuje. I v případě přenosu uložených pozic podobně jako u přesunu digitálních verzí her z PS4 na PS5 podporují konzole přenos save pozic pomocí Wi-Fi či LAN kabelu, dostupnost této funkce ale rovněž záleží na vývojářích samotných her. Majitelé předplatného PS Plus pak mohou přesunout uložené pozice také pomocí cloudu.

PlayStation 5; screenshot: zpětná kompatibilita
PlayStation 5 hardware se umí přepnout do tzv. Legacy módu, který umožňuje spuštění naprosté většiny PS4 her.

Kompatibilní je také některé příslušenství. PS4 ovladač DualShock 4 je možné použít i na PlayStationu 5, avšak pouze pro hraní zpětně kompatibilních PS4 her, nové PS5 tituly DualShock 4 nepodporují. Na PS5 také fungují bezdrátové headsety Platinum a Gold, stejně jako headsety od jiných výrobců. PlayStation 5 rovněž podporuje PlayStation 4 kameru. Ta však vyžaduje redukci, kterou lze bezplatně objednat zde. Díky tomuto adaptéru je s PS5 kompatibilní také headset pro virtuální realitu PS VR a další VR příslušenství jako jsou PS Move ovladače včetně naprosté většiny VR her. Opačně však podpora nefunguje – nový ovladač DualSense nepůjde spárovat s PS4 a stejně tak na PS4 nespustíte hry určené pro PlayStation 5.

Bezplatný upgrade PS4 her na PS5 verze

Na vývojářích je rovněž rozhodnutí, zda majitelům PS4 verzí her poskytnou bezplatný upgrade na PlayStation 5 verzi. Vzhledem k absenci podobného programu, jako je Smart Delivery z Xboxu, volí každé studio svou vlastní cestu. Bezplatný upgrade na PS5 například dostaly již hry od EA jako Madden NFL 21 a FIFA 21, akční RPG Assassin's Creed Valhalla, závody Dirt 5, Final Fantasy VII Remake nebo Immortals: Fenyx Rising. Potvrzený bezplatný upgrade pak má kupříkladu Cyberpunk 2077 nebo Witcher 3 Wild Hunt od studia CD Projekt. Také některé PlayStation exkluzivity už svůj zdarma dostupný patch obdržely, jmenovitě jde o akční RPG God of War či akční adventury Ghost of Tsushima a Days Gone. Upgrade The Last of Us: Part II zatím není oficiálně potvrzen, ale měl by být ve vývoji, naopak PS5 verzi Marvel's Spider-Man obdrží pouze majitelé Ultimate edice Marvel's Spider-Man Miles Morales. Ani u PlayStation exkluzivit tedy není situace jednoznačná.

Bohužel ani způsob, jak PS4 hry upgradovat na PS5 verze, není pouze jeden. Některé tituly jako Ghost of Tsushima nebo God of War dostaly spíše menší vylepšení, a to formou patche, který se stáhne automaticky, pokud máte konzoli připojenou k internetu. Klasické velké PS5 upgrady si však musíte stáhnout sami a hra vás na jejich dostupnost ve většině případů ani neupozorní.

V případě, že máte PS4 hru v diskové verzi a konzoli PS5 s mechanikou, vložíte disk do konzole a hru nainstalujete. Poté na kartě hry v hlavní nabídce konzole kliknete na ikonu s třemi tečkami, potvrdíte volbu Zobrazit produkt, čímž se dostanete na kartu hry v obchodě PlayStation Store a zde už stačí potvrdit stažení PS5 upgradu, který vám PS Store sám nabídne. V případě, že máte digitální verzi hry, stáhnete si PS4 verzi do PS5 a poté je postup stejný jako v předchozím případě. Více se dozvíte na oficiálních stránkách PlayStationu. A jeden tip na závěr – pokud si tímto způsobem upgradujete PS4 verzi hry, v PS5 budete mít nainstalovanou jak verzi pro PS4, tak i pro PS5 a protože místa na SSD není nikdy dost, můžete PS4 verzi klidně odinstalovat.

PlayStation 5: PS VR 2, virtuální realita


PlayStation 5 podporuje první generaci headsetu PlayStation VR. K PS5 tak připojíte nejen samotnou helmu, ale také všechny periferie, jako jsou PS Move nebo VR Aim ovladače. Podporována je také PlayStation kamera z PS4, která je pro hraní VR her potřeba. K té Sony zdarma dodává adaptér, PlayStation 5 má totiž novou kameru s jiným konektorem. Adaptér je možné zdarma objednat zde, potřebovat budete pouze sériové číslo procesní jednotky PS VR, váš email, telefonní číslo a dodací adresu.

Příjemnou zprávou je také to, že řada PS VR her dostala bezplatný PS5 upgrade zlepšující především počet snímků za vteřinu. Jde například o No Man's Sky či akci Blood & Truth.

PlayStation 5; screenshot: VR zpětná kompatibilita
PlayStation 5 je plně kompatibilní s PlayStation VR, včetně veškerého příslušenství a také her.

Začátkem roku 2023 vyjde PlayStation VR2, nová generace virtuální reality od Sony, která je vyvíjena pouze pro PlayStation 5. Nabídne 4K HDR OLED displej a celou řadu dalších technologií, jako je sledování pohybu očí nebo haptická odezva. Nový herní zážitek slibují i ovladače, které se dočkaly kompletního předělání. Nově dokáží rozeznat pohyby jednotlivých prstů a po vzoru PS5 DualSense ovladače také nabídnou haptickou odezvu a adaptivní triggery.

Spolu s PS VR2 vyjdou také nové tituly jako Horizon Call of the Mountain, nové příběhové dobrodružství ze série Horizon, Resident Evil 4 Remake nebo The Walking Dead: Saints & Sinners – Chapter 2: Retribution. Vše o PS VR2 najdete tady.

PS VR 2; screenshot: headset

zdroj: Sony

Design PS VR2 vychází z první generace headsetu, díky modernějším technologiím ale má být menší a lehčí.

PlayStation 5: Streamování, cloudové hraní


PlayStation 5 umožňuje streamování her i filmů. Streamování filmů nabízí služba Sony Pictures Core, které se více věnujeme v následující kapitole, zatímco streamování her umožňuje předplatné PlayStation Plus, což je digitální herní půjčovna a streamovací služba (podobně jako například Game Pass).

Streamování her je dostupné v České republice a na Slovensku jako součást předplatného PlayStation Premium. Aktuálně PS Plus Premium umožňuje streamovat na PS4 a PS5 přes 700 her z PS1, PS2, PS3, PS4 i PSP a nově také také vybrané PS5 tituly, ale pouze na PS5. Více o PlayStation Plus a streamování her zjistíte zde.

PlayStation 5; screenshot: PS Plus Premium

zdroj: PlayStation

Streamovat hry na PlayStationu 5 lze pouze s předplatným PlayStation Plus Premium.

Podobně jako PS4 také PlayStation 5 podporuje funkci umožňující mobilním telefonům, tabletům nebo PC připojeným k domácí síti používat PS5, a to samozřejmě včetně hraní her. Remote Play tak umožňuje zahrát si své PS5 hry kdekoli, kam dosáhne váš domácí Wi-Fi signál. K zařízením s Androidem, iOS či Windows a Mac OS lze připojit ovladač a pokračovat v hraní třeba v momentě, kdy nemůžete být přímo před televizní obrazovkou. Více o funkci Remote Play zjistíte zde.

Další službou fungující také na PS5 je funkce Share Play, která zjednodušeně řečeno umožní virtuálně předat váš ovladač jinému majiteli PS5 či PS4, který si může vyzkoušet některou z vašich her, pomoct vám se složitou pasáží nebo si společně zahrát kooperativní hru pro dva hráče. Více o funkci Share Play zjistíte zde. Využívat Remote Play bude i chystaný handheld PlayStation Portal, kterému se detailně věnujeme v samostatném článku.

PlayStation 5: Multimédia a aplikace


Herní konzole už dávno nejsou určené pouze na hraní, v řadě domácností slouží také jako multimediální centrum pro konzumaci nejrůznějšího obsahu. Aktuálně PlayStation 5 podporuje v České republice tyto multimediální aplikace:

Pokud se chcete podívat na všechny aktuálně podporované aplikace, podívejte se na konzoli PS5 do záložky Média.

Na PS5 i PS4 také funguje služba Sony Pictures Core umožňující streamovat či si koupit snímek z knihovny až 2 000 filmů. Sony Pictures Core podporuje HDR a IMAX kvalitu obrazu, majitelé předplatného PlayStation Plus Premium navíc mají přístup k vybraným 100 filmům bez nutnosti platit za Sony Pictures Core. V tuto chvíli bohužel služba není v ČR a na Slovensku podporována, změnit by se to ale mohlo začátkem roku 2024.

PlayStation 5: Předplatné PlayStation Plus


Stejně jako v případě Xboxu Series X/S nebo Nintenda Switch potřebujete pro hraní online placenou službu. Odměnou vám za pořízení předplatného však není jen možnost hrát své hry online, ale dostanete každý měsíc minimálně tři starší tituly (tyto hry sledujeme zde), 100 GB v cloudovém uložišti a možnost sdílet svou knihovnu her s jedním ze svých přátel. Majitelé PlayStationu 5 mají díky předplatnému PS Plus také přístup do PlayStation Plus Collection, což je sbírka her nabízející jedny z nejlepších PS4 a PS5 titulů.

Základní předplatné PlayStation Plus Essential stojí 235 Kč měsíčně, respektive 650 Kč čtvrtletně a 1 560 Kč ročně. V polovině roku 2022 Sony spojila služby PS Plus a PS Now, čímž vnikly další dvě úrovně předplatného PS Plus Extra a nejvyšší PS Plus Premium přinášející další výhody, jako je možnost stáhnout si přes 400 her z PS4 a PS5 (PS Plus Extra), respektive streamovat přes 700 her z PS1, PS2, PS3, PS4 a PSP her (PS Plus Premium) a další výhody.

Předplatné PlayStation Plus lze aktivovat dvěma způsoby: Pořídit si můžete předplacenou kartu v hodnotě odpovídající vámi vybranému předplatnému nebo si členství koupit přímo prostřednictvím obchodu na PS5. Podrobněji se obsahu předplatného PlayStation Plus a všem jeho úrovním, návodu jak si jej pořídit a aktivovat se věnujeme v tomto článku a jaké hry nabízí PS Plus Collection informujeme zde.

PlayStation Plus; screenshot: logo

zdroj: Sony

PlayStation 5 lze pochopitelně používat i bez PS Plus, pokud však z nejnovější konzole od Sony chcete vymáčknout maximum, toto předplatné je bohužel takřka nutností.

PlayStation 5: Věrnostní program PlayStation Stars


Od 13. října 2022 je v České republice a na Slovensku spuštěn věrnostní program PlayStation Stars, který hráče odměňuje sběratelskými předměty a dalšími výhodami za plnění vypsaných výzev. Členství v programu je zdarma a můžete se do něj přihlásit na tomto odkazu, nebo prostřednictvím mobilní PlayStation aplikace (PS App).

Výzvy se postupně obměňují, přičemž zatím nabízí jednodušší úkoly typu spuštění libovolné hry, anebo už o něco specifičtější, jako například zahrání titulu vydaném v určitém roce nebo v rámci vybraného žánru. Odměnou za splněné výzvy jsou digitální sběratelské předměty inspirované hrami a historií PlayStationu a body, které lze proměnit za kredit do obchodu PlayStation Store. Pokud jste navíc současně i předplatitelem služby PlayStation Plus, body budete získávat i za nákupy her v PS Store.

PlayStation; screenshot: PS Stars

zdroj: PlayStation

Věrnostní program PlayStation Stars by měl časem nabídnout i atraktivnější odměny, než jen digitální obrázky a předměty.

Přestože to zní lákavě, jediná výzva s odměnou v podobě bodů, kterou šlo zatím vyzkoušet, byla založena na nutnosti koupit si jednu z pěti vybraných her. Zároveň výsledná odměna v bodech rozhodně nepůsobí nijak atraktivně. Pokud si vezmeme za příklad zmíněnou výzvu, za nákup The Last of Us Part I, a tím pádem splnění výzvy, stojící na PS Store 2 119 Kč, dostaneme 50 bodů. Kredit do PS Store v hodnotě 125 Kč přitom stojí 1 250 bodů, což znamená, že 10 bodů má hodnotu 1 Kč. Jinak také řečeno, za nákup hry v hodnotě 2 119 Kč dostanete odměnu ve směšné hodnotě 5 Kč. (Nutno dodat, že výzvu lze splnit například i nákupem hry Tunic v ceně 799 Kč.)

Nemluvě o tom, že jakkoli systém motivující vás k hraní a zároveň odměňující vás za herní úspěchy zní zajímavě, prozatím oznámené odměny nepůsobí nijak lákavě. Prvními odměnami jsou dalekohled Star Gazer Telescope (získáte za vstup do programu), t-rex z PS1 technologického dema nebo model banánového bumerangu z Ape Escape, přičemž tento digitální obsah si můžete prohlížet pouze v mobilní PlayStation aplikaci. Sony nicméně slibuje, že toto je pouze začátek a věrnostní program PlayStation Stars a jeho výhody se budou nadále rozrůstat.

PlayStation; screenshot: PS Stars

zdroj: PlayStation

Věrnostní program má aktuálně čtyři úrovně, přičemž postup na vyšší úrovně je podmíněn mimo jiné nákupem her.

PlayStation 5 Pro, Slim a PlayStation 6


Od vydání PS5 uběhly tři roky, konzoli je již možné koupit bez toho, aniž byste na její dodání museli čekat dlouhé týdny, a tak není divu, že se hráči již dívají po vzoru předchozích generací po nějakém PS5 Slim nebo Pro… a ti nejnáročnější rovnou po PlayStationu 6!

Ačkoli ani jedna ze zmíněných konzolí zatím není oficiálně oznámena, velmi živě se o nich spekuluje. Nejblíže má být svému oznámení PlayStation 5 Slim, který by podle spekulací měl vyjít už v roce 2023. PS5 Slim má údajně nahradit stávající model a na pulty obchodů by jej měla doprovodit samostatně prodávaná externí blu-ray mechanika, samotná konzole ji totiž nemá podle současných spekulací obsahovat. Jako většina předchozích revizí by měla mít konzole stejný výkon, ale nižší spotřebu. Cena se aktuálně odhaduje na přibližně 10 790 Kč. Více se PS5 Slim věnujeme v tomto článku.

Snad ještě více očekávaná je výkonnější Pro verze, která v případě PS4 slavila velký úspěch a prodloužila životnost celé konzolové generace. Podle některých novinářů a insiderů je nejen PS5 Pro ve vývoji, ale tvůrci her už mají mít k dispozici vývojářské devkity. Konzole by přitom měla údajně vyjít nejdříve koncem roku 2024, přičemž výkon má být zhruba dvojnásobný, podobně jako v případě PS4 a PS4 Pro. Dalším informacím a spekulacím kolem PlayStationu 5 Pro se věnujeme v samostatném článku zde.

PlayStation; screenshot: PS5 Pro koncept PlayStation; screenshot: PS5 Pro koncept

Ilustrační obrázky, zdroje: LetsGoDigital, ArtStation

Grafici z celého světa se již předbíhají v tom, kdo přinese nejzajímavější ale zároveň co nejrealističtější návrh PS5 Pro.

PlayStation 6 nejdříve v roce 2027

Řada hráčů už ale rovnou vyhlíží PlayStation 6 a ptá se, jestli vůbec další generace konzolí od Sony vyjde. Že se tak stane si myslíme nejenom my, ale také přímo v Sony, kde si již stihli zaregistrovat názvy pro PS6, ale i další generace až po číslovku 10. Pravděpodobně se tak ale nestane dříve, než v roce 2027. Proč? A nebude PS6 hry už jen streamovat? Nejen o tom, ale také o případné ceně, výkonu či hrách si můžete přečíst v tomto článku, který se celý věnuje právě PlayStationu 6.

• Zdroje: playstation.com, dualshockers.com, techradar.com, polygon.com, gameindustry.biz, bloomberg.com, psu.com, trustedreviews.com

PlayStation 5 (RECENZE) – Téměř dokonalá konzole

• Recenze: 8. ledna 2021 • Autor: Matouš Jedlan (AlzaTech)

Je tomu už více než 7 let, co vyšla konzole PlayStation 4 (pro představu v tom samém roce vyšel první trailer na Cyberpunk 2077). A jak PlayStation 5, tak i Cyberpunk 2077 mají své mouchy, nicméně Cyberpunk si alespoň teď můžete koupit. Ale vtípky stranou, dneska se spolu podrobně podíváme na novou generaci konzolí PlayStation. Co se na aktuálně beznadějně vyprodaném PlayStationu 5 povedlo a kde je naopak konkurence lepší, zjistíte v naší recenzi.

 • 0:00 - Intro
 • 0:42 - Ano, jsem PS fanboy!
 • 1:22 - Gamepad Dualsense
 • 4:24 - Design
 • 5:22 - Konstrukce
 • 6:21 - Výkon
 • 9:02 - Jak vypadají hry ve 4K60
 • 10:38 - Softwarová stránka (PS Plus, uzamčený disk, rozlišení atp...)
 • 13:50 - Závěr a hodnocení
Kapitoly videa...

Obsah článku

 1. Největší inovací PS5 je ovladač DualSense
 2. PlayStation 5 má odvážný design
 3. Dostatečné chlazení i dobrá konektivita
 4. Hlavní předností PlayStationu 5 je rychlý SSD disk
 5. I PlayStation 5 má své chyby
 6. Recenze PlayStation 5: závěrečné hodnocení

Největší inovací PS5 je ovladač DualSense


Nebudu lhát, už od malička jsem PlayStation fanboy. Vyrůstal jsem s PS1, pak PS2, s bráchou jsme si pak koupili PS3, já později jako dospělý pařan PS4 a teď čekám na svoji PS5. Ano, čekám na ní stejně jako každý jiný, dělat pro Alzu totiž neznamená, že protekčně přeskočíte všechny předobjednávky. Přesto jsem měl možnost několik týdnů intenzivně testovat obě verze PlayStationu 5. To, že jsem PlayStation fanboy je jedna věc, nicméně jsem i redaktor, a tak zkrátka nemůžu dovolit svému nadšení, aby ovlivnilo můj úsudek. Přece jen, recenze má být složena jak ze subjektivních, tak i objektivních názorů. Váš názor je váš názor, ale fakta jsou fakta, což znamená, že mám z nové konzole ze stáje Sony smíšené pocity.

PlayStation 5; screenshot: konzole v obou verzích

V redakci jsme otestovali jak klasickou verzi s Blu-ray mechanikou, tak i digitální variantu bez mechaniky.

zdroj: SONY

Půjdeme na to ale pěkně popořadě. Pokud se podíváte na různá videa nebo články na internetu, většina z nich zmíní v první řadě hlavně kontroverzní vzhled a výkon nové generace. Já bych se ale rád zaměřil jako první na gamepad. Tam, kde totiž konkurence nechala téměř vše při starém, Sony provedlo hromadu inovací. Vezměte si gamepad ze staré generace PlayStationu, nechte ho vyjít si na rande s Joy-Cony od Nintenda a po pár měsících láskyplného vztahu dostanete PS5 DualSense. Ovladač s tak jemnou haptikou, že dokážete pouhým držením poznat po jakém povrchu chodí vaše postavička.

Nejlepší demonstraci vám poskytne předinstalovaná hra Astro's Playroom, která využívá DualSense naplno. Malý Astro vás v příjemné adventurní skákačce provede vším, co váš ovladač nabízí. Od dotykové plošky, přes jemnou haptickou odezvu, kvalitní malý reproduktor až po páčky na zadní straně s tlakovým odporem. To vše totiž nový ovladač dokáže.

Dotyková ploška není nic nového, tu jsme tu měli i u předchozí generace, stejně tak malý reproduktor, který ale výtečně funguje dohromady s haptikou ovladače, která je tak jemná, že když zavřete oči, dokážete nejenom slyšet, ale i cítit skrze dotyk po jakém povrchu právě chodíte nebo jestli zrovna plavete či fouká vítr s částečky písku. Tak moc jemná je haptika v ovladači DualSense. Kromě předem určeného dema lze tyto funkce zatím využít úplně minimálně. Například v novém pokračování Spider-Mana lze cítit odpor páček při houpání se New Yorkem nebo při střílení v Call of Duty má každá zbraň jiný odpor při střelbě. Není to tak působivé jako u rozkošného dobrodružství Astra, nicméně jde stále o skvělý prvek, který dodává nové konzoli úplně nový směr, na který konkurence ani nepomyslela.

PlayStation 5; foto: ovladač DualSense PlayStation 5; foto: ovladač DualSense

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Ovladač prošel výraznou změnou designu. Oproti DualShocku 4 působí velmi prémiovým dojmem. Obrázek 2: Naopak největší technologickou změnou jsou adaptivní triggery a haptická odezva.

PlayStation 5 má odvážný design


Designově působí ovladač také vcelku inovativně a odvážně, ale není to nic proti konzoli samotné. Ta vypadá jako... no... těch memů jste určitě viděli desítky. Wi-Fi router, luxusní větrák, kávovar či papežova čepice. Ano, vzhled je skutečně kontroverzní. Někdo by řekl možná i směšný. Já říkám inovativní. Kdekdo zvládne navrhnout černou kostku. Vymyslet ale podobný tvar chce podle mě odvahu. Jistě, při položení konzole na bok je potřeba podstavec (ten je však dodáván spolu s konzolí), nicméně ať už konzoli postavíte kamkoli, bude rozhodně středem pozornosti a za mě vypadá skvěle. Na první pohled podle mě každý rovnou ví, že jde o herní konzoli, a ne o další set-top box.

PlayStation 5; foto: digitální verze

zdroj: vlastní

Symetrická digitální verze PlayStationu 5 působí už na první pohled lépe.

Tohle je ale opravdu pouze a jenom můj názor a chápu, že se najde spousta lidí, kterým vzhled nebude vyhovovat. A když už bych měl říct nějakou kritiku, tak to bude asi k umístění mechaniky, která vyčnívá na boku a celá konzole poté působí dost divně. Digitální verze konzole je symetrická a působí naprosto skvěle. Pochválit musím zejména matný bílý plast s miniaturní texturou, která při bližším pohledu odhalí typické symboly PlayStationu: křížek, čtverec, kolečko a trojúhelník. Opravdu krásný detail, který ostatně najdete i na ovladači. Černý plast uprostřed mi osobně nevadí, ale rovněž nejsem největší fanda. Snadno se poškrábe a zamastí.

PlayStation 5; foto: plast konzole PlayStation 5; foto: tělo konzole

zdroj: vlastní

Ve skutečnosti černý plast ve středu nepůsobí tak luxusně jako na fotografiích. S velkou pravděpodobností ho také brzy poškrábete, minimálně v okolí USB portů.

Dostatečné chlazení i dobrá konektivita


Co se praktičnosti designu týče, tak odvádí skvěle teplo. Po několika hodinách hraní byla konzole pouze vlažná. A i přesto, že internetem se hemží články o hlučných větrácích či černých skvrnách, tak mě osobně prošlo pod rukama hned několik konzolí PS5 a ani jedna neměla žádný ze zmíněných problémů. Konzole byly tiché a chovaly se vzorně. Na přední straně konzole máme tlačítko pro zapnutí a vypnutí, plus u klasické verze s mechanikou i tlačítko pro vysunutí disku. Poté už na přední straně konzole najdete pouze USB-A a USB-C konektory, které slouží převážně k nabíjení ovladače. Ten má nově také USB-C konektor.

PlayStation 5; foto: přední strana – chlazení PlayStation 5; foto: zadní strana

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Horní část přední strany pod světlými bočnicemi schovává průduchy pro nasávání vzduchu. Obrázek 2: Většinu zadní strany PlayStationu 5 pak zabírá plastové žebrování, kterým konzole odvádí teplý vzduch.

Na zadní straně konzole je potom zámek Kensington, dvě další USB-A, ethernetový port, napájecí port a HDMI výstup. HDMI je opravdu důležité, protože podporuje verzi 2.1. To ve zkratce znamená, že pokud si pořídíte televizi podporující 4K při 120 fps a použijete přiložený HDMI kabel a ne jen tak ledajaký, tak dokážete 4K obraz při 120 fps dostat z konzole na obrazovku. Zatím není moc titulů, co by to podporovaly, ale například hráči FPS mohou tuto možnost využít při hraní nejnovějšího Call of Duty.

PlayStation 5; foto: porty PlayStation 5; foto: porty vzadu

zdroj: vlastní

Většina portů je schovaná na zadní straně.

Hlavní předností PlayStationu 5 je rychlý SSD disk


Kromě podpory vyššího frameratu dostala konzole letos vyšší výkon v podobě 10,28 teraflopů, podporu ray tracingu a neuvěřitelně rychlý custom M.2 SSD disk, který je za mě spolu s ovladačem asi největší skok nové generace. Rychlost načítání je u nových konzolí obecně několikanásobně vyšší. To, co dříve trvalo několik minut, teď trvá několik sekund. Dostat se z jedné strany mapy na druhou při rychlém cestování trvá v novém Spidermanovi cirka tři sekundy. A načítání jednotlivých pasáží či mapy? To je minulostí. Tam kde jste dříve museli po dokončení mise čekat, než se načte mapa, tam Miles Morales proskočí šachtou rovnou ven a můžete vesele hrát dál.

Na Instagram jsme dokonce natočili video, které má 58 sekund, tedy se vešlo do jednoho Instagram příběhu a dostali jsme do něj nejenom zapnutí konzole, ale i načtení do hry. Za 58 sekund! Věc, která mě asi nejvíce odrazovala od předchozí generace, je pryč a já mám díky tomu chuť hrát víc nejenom nové exkluzivní pecky, ale i ty staré, protože rychlé načítací časy se projeví u každého titulu z předchozí generace, který do nového PSka nainstalujete. Největší benefit pak pocítíte u her s velkou otevřenou mapou, jako jsou třeba Horizon Zero Dawn či Days Gone, ale překvapí i zmíněná novinka Spider-Man Miles Morales.

Xbox Series S a Series X jsou tady! Unboxing a naše první dojmy!

zdroj: vlastní

O první bezprostřední dojmy z PlayStationu 5 jsme se podělili v našem unboxingu. Ve videu jsme se také podrobněji věnovali obsahu balení nebo třeba designu.

Kromě rychlejšího disku je tu i vyšší výkon. Oněch 120 fps je funkce, která podle mě dostane větší podporu až v budoucnu či u potenciálně chystané „pro“ verze konzole. Nicméně to, co vám nyní dovolí výkon ve většině případů, je 4K rozlišení a stabilních 60 fps či lépe vypadající režim třeba s ray tracingem a stabilních 30 fps. Já osobně jsem volil variantu vyšších fps, protože třeba v novém Spidermanovi ray tracing při lítání New Yorkem tolik nevnímáte a u Demon's Souls jsem upřímně nepoznal rozdíl mezi režimem lepší grafiky a režimem vyššího výkonu.

I PlayStation 5 má své chyby


To vše zní jako pohádka, nicméně i nový PlayStation má svá ALE. Předně je to celá softwarová stránka. Nemyslím tím nové uživatelské prostředí, které je povedené, přehledné a intuitivní. Myslím tím předplatné, zpětnou kompatibilitu, či zablokování a nesmyslnost určitých funkcí. Předplatné PS Now je sice věc, která ve světě funguje, nicméně u nás stále oficiálně není podporována a vy se tak musíte spokojit pouze s PS Plus, které vám čas od času poskytne docela slušný titul, ale abyste potřebovali placené předplatné na cloud ukládání save pozic a na hraní multiplayeru mi připadá jako praktika z doby kamenné. Sice dostanete kolekci dvaceti top her z předchozí generace, ale konkurence má toto vyřešené mnohem lépe. Zpětná kompatibilita jakbysmet. Je fajn, že PS5 podporuje PS4 tituly, a to téměř všechny (těch nepodporovaných je opravdu minimum) ale zpětná kompatibilita dalších tisíců titulů napříč všemi předchozími generacemi je žalostná. Vždyť i konkurenční Xbox One a Xbox Series rozběhne některé PS2 tituly lépe než nový PS5.

PlayStation 5; foto: naležato PlayStation 5; foto: podstavec

zdroj: vlastní

Součástí balení je podstavec, bez kterého nelze konzoli umístit do horizontální polohy, aniž by se nekolébala. Pro lepší stabilitu je však lepší použít podstavec i při uložení konzole na výšku.

Navíc tu máme (v době psaní této recenze) stále softwarově zamčený M.2 slot pro další SSD disk i přesto, že PCIe 4.0 disky už jsou dostupné. Bylo by fajn mít možnost rozšířit si SSD uložiště, když vám z 825 GB zůstane reálně necelých 670 GB. Dále konzole nepodporuje 1440p a 8K rozlišení. 8K je již přislíbeno a na podpoře 1440p již prý v Sony také pracují, ale aktuálně toto rozlišení podporované není, což je docela škoda, protože na trhu je spousta nových dostupných monitorů co mají QHD rozlišení a podporují až 144 Hz. A na závěr pak jen zmíním takové třešničky, jako je například možnost přesouvat na externí HDD pouze tituly z předchozí generace.

Zkrátka, po té softwarové stránce toho není úplně málo, a přesto nejsme daleko od stavu, kdy by PS5 byla téměř perfektní bezkonkurenční konzole, která by se nemusela opírat pouze o exkluzivní tituly. A tímto bych se asi dostal do závěru dnešní recenze. Konzole PlayStation 5 je skvělým, a hlavně plnohodnotným nástupcem. Za mě je to designově i konstrukčně velice povedená konzole a ovladač DualSense tomu dodal pomyslnou třešničku na dortu. PlayStation 5 je rychlý a výkonný herní stroj se spoustou exkluzivních titulů, které už vyšly, a mnoho dalších se v budoucnu chystá. Kdyby nebylo pár softwarových neduhů a nepříliš dobře řešeného předplatného, byl by PlayStation 5 bezkonkurenční konzolí na trhu. Doporučil bych vám ji? Ano, teď ze mě sice už zase mluví fanboy, ale za mě jde při výběru konzole hlavně o hry jako takové a těch exkluzivních zkrátka nabízí PlayStation tunu, plus navíc jde o opravdu povedenou konzoli.

• Zdroje: Vlastní

Recenze PlayStation 5: závěrečné hodnocení


PlayStation 5; recenze

PlayStation 5

Herní konzole

PlayStation 5 je jak po vzhledové, tak hardwarové stránce plnohodnotný nástupce svého předchůdce. Rychlé a výkonné SSD, 4K při 120 fps či nový ovladač DualSense s jemnou haptikou, to vše dělá z nové PS5 ultimátní herní mašinu, která by ale potřebovala trošku dotáhnout po softwarové stránce. Chtělo by to lepší formu předplatného, dotáhnout zpětnou kompatibilitu, odemknout slot na další SSD či přidat podporu několika dle mého důležitých rozlišení. To jsou však jediné vrásky na takřka perfektní konzoli.

Klady

 • Odvážný herní design
 • Rychlost načítání her
 • Ovladač DualSense s jemnou haptikou
 • 4K a 120 fps díky HDM 2.1
 • Exkluzivní tituly

Zápory

 • Menší uložiště
 • Nepodporuje hry z PS3, PS2 a PS1
 • Prozatím uzamknutý slot na disk
Štěpán Lenk

Matouš Jedlan

Když jsem byl malý, chtěl jsem být ovocem do Jogobelly, ale osud tomu asi tak chtěl a já skončil za kamerou YouTube pořadu AlzaTech, kde recenzuju hromadu elektroniky, natáčím reprotáže, dělám rozhovory a živá vysílání. V podstatě jsem velké dítě s nadváhou, které si ustavičně hraje s novými hračkami. Ovoce do Jogobelly zní dobře, ale tohle dělám opravdu rád :)

Starší novinky a články o PlayStation 5

 1. (27. 10. 2020) NOVINKA: Jaká vylepšení dostanou hry od Ubisoftu na blížící se generaci konzolí?
 2. (27. 10. 2020) SPECIÁL: PlayStation 5 hry – Seznam oznámených i spekulovaných titulů
 3. (16. 10. 2020) NOVINKA: Ukázka rozhraní PlayStationu 5 potvrdila PlayStation Activities a další nové funkce
 4. (8. 10. 2020) NOVINKA: Jak vypadá rozebraný PlayStation 5? Video odhaluje snímatelné boční kryty i instalaci podstavce
 5. (7. 10. 2020) NOVINKA: PlayStation 5 nabídne hned při vydání rozhraní v českém jazyce
 6. (18. 9. 2020) NOVINKA: PlayStation 5 není kompatibilní s PS1, PS2 a PS3 hrami, potvrzuje SONY
 7. (16. 9. 2020) NOVINKA: PlayStation 5 bude stát 13 490 korun, prodávat se u nás začne 19. listopadu
 8. (16. 9. 2020) SPECIÁL: Konečně známe cenu a datum vydání konzole PlayStation 5
 9. (20. 8. 2020) PlayStation 5 reklama ukazuje přednosti konzole, vývojáři lákají na nové způsoby hraní
 10. (4. 8. 2020) PlayStation 5 hry nebudou podporovat PS4 ovladač; dočkáme se PS5 Pro?
 11. (29. 7. 2020) PlayStation Activities umožní přímo z menu PS5 spustit vybranou část hry
 12. (15. 7. 2020) Do konce roku 2020 se má vyrobit až 10 mil. kusů PlayStationu 5, Sony navyšuje produkci
 13. (9. 7. 2020) Patent Sony naznačuje emulaci PS1, PS2 a PS3 her pomocí cloudu
 14. (18. 6. 2020) PlayStation 5 údajně nenabídne obdobu Smart Delivery z Xboxu
 15. (16. 6. 2020) O PlayStationu 5 bez mechaniky, jeho barevných variantách, ceně a designu
 16. (12. 6. 2020) SPECIÁL: PlayStation 5: Future of Gaming – Sony odhalila vzhled konzole i nové exkluzivity
 17. (30. 5. 2020) Všechny nové PS4 hry musí být spustitelné také na PlayStationu 5, nakázala Sony vývojářům
 18. (13. 5. 2020) Sony: COVID-19 nebude mít vliv na vydání PlayStationu 5
 19. (16. 4. 2020) Sony prý plánuje vyrobit méně PlayStationu 5 kvůli vysoké ceně
 20. (8. 4. 2020) Sony odhalila ovladač PlayStationu 5, jmenuje se DualSense
 21. (3. 4. 2020) Podrobnosti o výhodách SSD disku PlayStationu 5, optimalizaci herního zážitku a 3D zvuku
 22. (25. 3. 2020) TÉMA: Zpětná kompatibilita PlayStationu 5 umožní hrát tisíce titulů z PS4
 23. (18. 3. 2020) Hardwarové specifikace PlayStationu 5 odhaleny

Starší novinky a články o PlayStation 5

 1. (9. 6. 2020) Představení PlayStation 5 her proběhne ve čtvrtek 11. června, jaké tituly uvidíme?
 2. (29. 5. 2020) Sony představí PlayStation 5 hry ve čtvrtek 4. června
 3. (27. 5. 2020) Sony má představit PlayStation 5 už ve středu 3. června
 4. (29. 4. 2020) Sony prý plánuje odhalení PlayStationu 5 na 4. června
 5. (1. 4. 2020) Kanadský prodejce spustil předprodej PlayStationu 5, cena se vám bude líbit
 6. (20. 3. 2020) Vývojáři chválí rychlost SSD disku PlayStationu 5, někteří jsou ale skeptičtí
 7. (25. 2. 2020) Bude ovladač PlayStationu 5 monitorovat náš srdeční tep či pocení?
 8. (20. 2. 2020) TÉMA: Vyrobit PlayStation 5 prý stoji 450 dolarů, za kolik se bude prodávat?
 9. (4. 2. 2020) Oficiální stránka pro PS5 je aktivní
 10. (27. 1. 2020) Patent popisující zpětnou kompatibilitu, DualShock 5 i pro PS4 a další spekulace o vydání PlayStationu 5 v únoru
 11. (21. 1. 2020) PlayStation 5 by mohl být oznámen už 5. února, stát má 499 dolarů
 12. (10. 1. 2020) PlayStation 5 má podle některých zdrojů vyjít dříve; Ohlédnutí za úspěchy v loňském roce
 13. (7. 1. 2020) Sony se veletrhu CES vytasila s oficiální podobou loga PlayStationu 5
 14. (6. 1. 2020) DualShock 5 se čtyřmi novými tlačítky, výkon PS5 a možné odhalení už začátkem ledna
 15. (28. 11. 2019) Známý insider se rozpovídal o zpětné kompatibilitě, datu vydání i ceně, SSD disk vyrobí Samsung
 16. (21. 11. 2019) Dva nové patenty – mikrofon v ovladači a externí HDD pro PlayStation 5
 17. (9. 11. 2019) Vývoj her na PS5 je překvapivě jednoduchý, říká CEO PlayStationu
 18. (14. 10. 2019) Sony stále pracuje na zpětné kompatibilitě s PS4
 19. (8. 10. 2019) Sony oznámila, že PlayStation 5 vyjde na Vánoce 2020
 20. (3. 10. 2019) PlayStation 5 streamerům nabídne kameru a další novinky
 21. (20. 9. 2019) Spekulace: Sony vydá současně PlayStation 5 a jeho výkonnější „Pro“ verzi
 22. (25. 8. 2019) Na internet možná unikl výkon PS5 a připravovaný design
 23. (27. 5. 2019) Sony o zpětné kompatibilitě, streamování her a rekordních tržbách
 24. (17. 4. 2019) Oficiálně: jaký hardware bude mít PlayStation 5 a kdy (ne)vyjde?
 25. (5. 2. 2019) PlayStation 5 se již testuje, jaký má výkon?
 26. (21. 11. 2018) PlayStation nebude na E3 2019. Chce Sony odhalit PS5 už začátkem roku 2019?
 27. (15. 11. 2018) Sony si patentovala dotykový display na ovladači
 28. (18. 10. 2018) Spekulace: PlayStation 5 už koncem roku 2019
 29. (9. 10. 2018) CEO společnosti Sony nepřímo potvrdil práci na PlayStationu 5
 30. (19. 9. 2018) PlayStation 5 i nový Xbox budou mít vlastní „tajnou přísadu“
 31. (22. 5. 2018) PlayStation 4 podle Sony vstupuje do finální fáze životního cyklu

Jaká vylepšení dostanou hry od Ubisoftu na blížící se generaci konzolí?

• Novinka: 27. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Pokud stále váháte nad koupí jedné (případně obou) z konzolí příští generace a nejste si jistí, jak moc se budou lišit herní tituly spuštěné na Xbox One (PlayStation 4) a Xbox Series X/S (PlayStation 5), Ubisoft poskytuje částečnou odpověď. Na oficiální stránce vývojáře a vydavatele v jednom se objevily informace o osmi blížících se herních titulech z dílny Ubisoftu, konkrétně o upgradu, jenž pocítí majitelé nové generace konzolí při jejich hraní... celý článek

PlayStation 5; screenshot: hry od Ubisoftu

PlayStation 5 hry – Seznam oznámených i spekulovaných titulů

• Speciál: 27. 10. 2020 • Autor: Filip Němec

Vydání PlayStation 5, které je naplánované na konec roku 2020, se nebezpečně přibližuje. Známe její cenu, výkon, netradiční vzhled i nový ovladač DualSense a také tituly, které si na této next-gen konzoli zahrajeme. A protože si stejně jako vy myslíme, že hry jsou na herní konzoli to nejdůležitější, připravili jsme pro vás pravidelně aktualizovaný seznam těch nejzajímavějších oznámených, očekávaných i spekulovaných her pro PlayStation 5, a to jak těch exkluzivních, tak i multiplatformových... celý článek

PlayStation 5; screenshot: DualSense

Ukázka rozhraní PlayStationu 5 potvrdila PlayStation Activities a další nové funkce

• Novinka: 16. 10. 2020 • Autor: Filip Němec

O PlayStationu 5 toho už víme opravdu hodně. Známe cenu a datum vydání, výkon konzole i hry, jen uživatelské rozhraní se prozatím neukázalo. Sony však dlouhé čekání ukončila videem, na kterém prezentuje kompletně překopané uživatelské prostředí a jeho zajímavé novinky, jako jsou již dříve spekulované PlayStation Activities umožňující instantně přeskočit do vybrané části hry, nápověda pro mise a úkoly či plně integrovaný PlayStation obchod v nabídce konzole. Více o uživatelském rozhraní PS5 zjistíte v dnešní novince... celý článek

PlayStation 5; uživatelské rozhraní, Ratchet and Clank

Jak vypadá rozebraný PlayStation 5? Video odhaluje snímatelné boční kryty i instalaci podstavce

• Novinka: 8. 10. 2020 • Autor: Filip Němec

Jak je u Sony zvykem, také PlayStation 5 se dočkal rozebrání na jednotlivé díly. Díky tomu jsme se například dozvěděli, že boční kryty půjdou velmi snadno sundávat – u prostých bílých tak zřejmě dlouho nezůstane. Dozvěděli jsme se také, jaké porty ukrývá zadní strana, jak funguje chlazení či kam se zapojuje externí SSD disk. Video, které naleznete v novince, také podrobně ukazuje používání i demontáž stojánku. Připojujeme rovněž informace o úpravě fungování PlayStation trofejí... celý článek

PlayStation 5; break up, rozebrání, Yasuhiro Ootori

PlayStation 5 nabídne hned při vydání rozhraní v českém jazyce

• Novinka: 7. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Přeložení uživatelského rozhraní konzole do českého jazyka včera potvrdila tuzemská pobočka společnosti Sony. A i když to některým může připadat jako samozřejmost, vždy tomu tak nebylo. Proč se tedy jedná o tak dobrou zprávu? A jak to vypadá s překladem her na PlayStation 5 do češtiny? Dozvíte se v naší novince... celý článek

PlayStation 5; uživatelské rozhraní, čeština, konzole

PlayStation 5 není kompatibilní s PS1, PS2 a PS3 hrami, potvrzuje SONY

• Novinka: 18. 9. 2020 • Autor: Jiří Fait

PlayStation 5 sice je zpětně kompatibilní, ale jen co se PS4 her týče. Potvrdil to šéf Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan, který zároveň řekl, že i když si na PlayStation 5 zahrajete 99 % všech PS4 her, nová konzole jednoduše nebude podporovat starší tituly, jež vyšly na PS1, PS2 a PS3... celý článek

PlayStation 1; PlayStation 2: PlayStation 3, PlayStation 4

PlayStation 5 bude stát 13 490 korun, prodávat se u nás začne 19. listopadu

• Novinka: 16. 9. 2020 • Autor: Filip Němec

Společnost Sony konečně odhalila všechny karty. PlayStation 5 bude stát 13 490 korun (digitální, bezdisková verze 10 790) a na pulty obchodů se v ČR dostane 19. listopadu. Herní konzole PlayStation 5 přináší kromě vysokého výkonu také několik zajímavých novinek, jako je rychlý SSD disk, podpora ray-tracingu nebo nový ovladač DualSense s adaptivními triggery a haptickou odezvou. Podrobnosti v článku... celý článek

PlayStation 5; screenshot: official

Konečně známe cenu a datum vydání konzole PlayStation 5

• Speciál: 16. 9. 2020 • Autor: Redakce

Kromě her samotných jsme se konečně dočkali odhalení ceny pro konzoli PlayStation 5 a také přesného data vydání. PS5 bude stát 13 490 CZK (digitální, bezdisková verze za 10 790 CZK) a na pulty obchodů se dostane 19. listopadu v ČR. Níže najdete nová oznámení a také trailery na již představené hry... celý článek

PlayStation 5 Showcase; screenshot: official

PlayStation 5 reklama ukazuje přednosti konzole, vývojáři lákají na nové způsoby hraní

• Novinka: 20. 8. 2020 • Autor: Filip Němec

Bude hlavním tahákem PlayStationu 5 hezčí grafika, nebo nové technologie, jež nás více vtáhnou do hry? Vůbec první reklama ukazující novou konzoli od Sony má jasno – haptická odezva a adaptivní triggery ovladače DualSense spolu s prostorovým zvukem posunou herní zážitek na novou úroveň. Spot navíc doprovodilo povídání vývojářů o tom, jak tyto funkce využili u svých her, a přestože jde v jádru stále jen o reklamní prohlášení, rozhodně působí zajímavě. Jaká je budoucnost hraní podle Sony, zjistíte v novince... celý článek

PlayStation 5 Showcase; screenshot: official

PlayStation 5 hry nebudou podporovat PS4 ovladač; dočkáme se PS5 Pro?

• Novinka: 4. 8. 2020 • Autor: Filip Němec

Ke každé herní konzoli si většina z nás časem přikoupí další periferie, nejčastěji samozřejmě ovladače. Řada hráčů se tak v posledních týdnech dotazovala na podporu DualShocku 4 i dalšího PS4 příslušenství na konzoli PlayStation 5 a nyní konečně známe odpověď. Které periferie půjdou do skříně a které budou s PS5 kompatibilní, zjistíte v této novince, v níž se dočtete také o patentu naznačujícím možný vývoj PlayStationu 5 Pro... celý článek

DualSense; screenshot: official

PlayStation Activities umožní přímo z menu PS5 spustit vybranou část hry

• Novinka: 29. 7. 2020 • Autor: Filip Němec

Často opakovanou mantrou next-gen konzolí je to, že kromě hezčí grafiky přinesou i další výhody, které se netýkají jen grafického zpracování. Bodem číslo jedna je na tomto seznamu rychlý SSD disk, jenž přinese nejen větší herní světy, ale i úplně nové funkce. Jednu z nich nechtěně prozradili autoři závodního simulátoru WRC 9 a nám se rozhodně líbí. O co přesně jde, se dozvíte v dnešní novince, kde se dočtete také o výměnných krytech PS5 či prodejních ambicích... celý článek

PS logo; screenshot: official

Do konce roku 2020 se má vyrobit až 10 mil. kusů PlayStationu 5, Sony navyšuje produkci

• Novinka: 15. 7. 2020 • Autor: Filip Němec

V dubnu nás agentura Bloomberg zaskočila zprávou, že Sony plánuje vyrobit do konce fiskálního roku nanejvýš 6 milionu konzolí PlayStation 5 kvůli očekávané nižší poptávce. Podle nejnovějších zpráv však Sony díky ustupující epidemii koronaviru nakonec očekává o PlayStation 5 větší zájem. Vyrobit by se tak mohlo do konce roku dokonce 10 milionů kusů. Další podrobnosti včetně velmi zajímavých informací o automatizovaném výrobním procesu PlayStationu 4 v Tokiu najdete v novince... celý článek

PS5; screenshot: official

Patent Sony naznačuje emulaci PS1, PS2 a PS3 her pomocí cloudu

• Novinka: 9. 7. 2020 • Autor: Filip Němec

PlayStation 5 už odhalil téměř všechny karty. Známe vzhled konzole, její výkon, nový ovladač DualSense a dokonce i první tituly, které si s ním zahrajeme. Otazník se však stále vznáší nad zpětnou kompatibilitou (a cenou, samozřejmě). Ta je zatím přislíbena s většinou PS4 titulů, zatímco hry ze starších PlayStation konzolí nejspíše podporovány nebudou. Podle nově odhaleného patentu bychom si je však mohli zahrát alespoň prostřednictvím cloudu, možná přímo díky službě PlayStation Now. Více v dnešní novince... celý článek

PS2; screenshot: disc, backwards compatibility

PlayStation 5 údajně nenabídne obdobu Smart Delivery z Xboxu

• Novinka: 18. 6. 2020 • Autor: Filip Němec

Tento týden jsme vám na několika příkladech popsali technologii Smart Delivery, která u podporovaných her zajistí, že půjdou spustit na Xboxu One i Series X, aniž byste museli hru znovu kupovat. Zároveň pak má Smart Delivery zaručit, že ať už budete hrát na jakékoli konzoli, vždy dostanete tu nejlepší možnou verzi. Sony však žádný podobný program podle všeho neplánuje a rozhodnutí o bezplatném upgradu PS4 her pro PlayStation 5 nechává na vývojářích. Co to přesně pro nás hráče znamená, zjistíte v novince... celý článek

PS logo; screenshot: disc, blue

O PlayStationu 5 bez mechaniky, jeho barevných variantách, ceně a designu

• Novinka: 16. 6. 2020 • Autor: Filip Němec

Minulý týden Sony konečně na streamu PlayStation 5: Future of Gaming odhalila nejen nové hry pro PlayStation 5, ale také samotný vzhled konzole, která vyjde i v bezdiskové verzi. To samozřejmě vyvolalo mnoho otázek, na něž se nyní snaží zástupci Sony odpovídat. V novince se zaměříme nejen na důvod vydání čistě digitálního PlayStationu 5, ale také případných dalších barevných variant, a popovídáme si o ceně konzole či jejím netradičním design, se kterým se pojí také až nečekaná velikost nového PlayStationu... celý článek

PS5 a PS5 digital edition; screenshot: konzole

SPECIÁL: PlayStation 5: Future of Gaming – Sony odhalila vzhled konzole i nové exkluzivity

• Novinka: 12. 6. 2020 • Autor: Filip Němec

Sony nenechala své fanoušky na pochybách a v rámci čtvrtečního streamu s názvem Future of Gaming představila kromě finálního designu konzole PlayStation 5 také více než dvacítku nových her. Výběru přitom jasně kraluje Horizon Zero Dawn 2: Forbidden West, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Gran Turismo 7 nebo Resident Evil Village. Přehled toho nejzajímavějšího, stejně jako záznam streamu, najdete v článku... celý článek

PS5; screenshot: konzole, příslušenství

Všechny nové PS4 hry musí být spustitelné také na PlayStationu 5, nakázala Sony vývojářům

• Novinka: 30. 5. 2020 • Autor: Filip Němec

Zatímco téma zpětné kompatibility Microsoft u své konzole Xbox Series X protežuje velmi často, konkurence z Japonska je zatím na nové informace velmi skoupá. Se zajímavou zprávou přišel magazín Eurogamer, podle kterého Sony aktualizovala instrukce týkající se nově vydaných PlayStation 4 her. Všechny tituly, jež od 13. července chtějí projít procesem certifikace, musejí být plně funkční také na PlayStationu 5. Co to přesně znamená, objasníme v novince... celý článek

PS5 logo; screenshot:

Sony: COVID-19 nebude mít vliv na vydání PlayStationu 5

• Novinka: 13. 5. 2020 • Autor: Filip Němec

Společnost Sony ve své finanční zprávě ujišťuje zaměstnance, další zainteresované osoby v čele s akcionáři a nakonec také nás, hráče a zákazníky, že se PlayStation 5 kvůli epidemii koronaviru neopozdí. Více informací najdete v novince, kde si také můžete přečíst kolik kusů PlayStationu 4, aktuálně druhé nejprodávanější konzole v historii, dodala Sony do obchodů... celý článek

PS5, Sony, logo; screenshot:

Sony prý plánuje vyrobit méně PlayStationu 5 kvůli vysoké ceně

• Novinka: 16. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Výrobce konzole PlayStation 5, japonská společnost Sony, podle agentury Bloomberg očekává kvůli vyšší ceně nižší poptávku po nové konzoli. Ta prý může stát až 549 dolarů, což by v našem případě mohlo znamenat cenu v obchodem i více než 15 000 Kč (při započtení DPH a cla). Více informací o ceně PlayStationu 5 a jeho vydání či výrobě najdete v novince... celý článek

PS5, Sony, DualSense; screenshot:

Sony odhalila ovladač PlayStationu 5, jmenuje se DualSense

• Novinka: 8. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Jak bude vypadat PlayStation 5, zatím nevíme, to už ale nelze říct o novém ovladači této konzole. Ten nese název DualSense a Sony ho blíže představila na svém blogu. V novince najdete nejen fotky nového ovladače, který rozhodně překvapí svým designem, ale také se dozvíte, jaké funkce nabídne... celý článek

PS5, Sony, DualSense; screenshot:

Podrobnosti o výhodách SSD disku PlayStationu 5, optimalizaci herního zážitku a 3D zvuku

• Novinka: 3. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Magazín Digital Foundry pokračuje ve svém detailním rozboru konzole PlayStation 5. Techničtí odborníci si na pomoc přizvali přímo architekta konzole Marka Cernyho, díky čemuž jsme se například dozvěděli, jakým způsobem dosáhli v Sony toho, že na každé konzoli PS5 poběží hra stejně za jakýchkoliv podmínek, jaké výhody bude mít rychlejší SSD disk nebo jak si Sony aktuálně stojí s vývojem zvukového Tempest enginu a zda se ho dočkáme už při vydání konzole... celý článek

PS5, Sony, logo; screenshot:

Zpětná kompatibilita PlayStationu 5 umožní hrát tisíce titulů z PS4 (TÉMA)

• Novinka: 25. 3. 2020 • Autor: Filip Němec

Jestli někde PlayStation 4 zaspal, je to právě zpětná kompatibilita. V případě na konci roku vycházejícího PlayStationu 5 ale jde o velké téma, od kterého si Sony hodně slibuje. Jakých her a z jakých konzolí se zpětná kompatibilita bude týkat? Vše, co o tomto pro aktuálně velmi propíraném tématu víme, jsme shrnuli v tomto článku... celý článek

PS5, Sony, logo; screenshot:

Hardwarové specifikace PlayStationu 5 odhaleny

• Novinka: 18. 3. 2020 • Autor: Filip Němec

Sony dnes prostřednictvím streamu představila konkrétní hardware specifikace PlayStationu 5. V nečekaně suché prezentaci architekt konzole Mark Cerny prezentoval všechny hlavní aspekty připravované next-gen konzole, jako jsou jednotlivé komponenty, SSD disk, zpětná kompatibilita nebo 3D zvuk poháněný vlastním čipem... celý článek

PS5, Sony, hw specifikace; screenshot:
i
4,8 248×
PlayStation 5 + God of War Ragnarok
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, hra v balení (elektronický klíč) - God Of War Ragnarok
11 990,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX0051GOW
5,0 171×
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač
10 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005DE1
5,0
PlayStation 5 Marvels Spider-Man 2
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, hra v balení (elektronický klíč) - Marvels Spider-Man 2, série Marvel a Spider-Man
Novinka
11 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX0051SM2h
PlayStation 5 Marvels Spider-Man 2
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, hra v balení (fyzický nosič) - Marvels Spider-Man 2, série Marvel a Spider-Man
+Dárek Hra na konzoli Marvels Spider-Man 2 - PS5 v hodnotě 1 749,-
11 790,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: MSX0051SM2s
4,7 37×
PlayStation 5 + EA Sports FC 24
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, hra v balení (elektronický klíč) - EA Sports FC 24, série FIFA / EA Sports FC
11 990,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX0051FC24
4,8 821×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Midnight Black
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, černá barva
1 589,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005DS2
4,8 821×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - White
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, bílá barva
1 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005DS1
4,8 821×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Cosmic Red
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, červená barva
1 649,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005DS3
4,8 821×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Starlight Blue
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, modrá barva
1 649,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005DS4
4,8 821×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Galactic Purple
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, fialová barva
Super cena
1 649,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005DS6
4,8 821×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Nova Pink
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, růžová barva
1 649,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005DS5
4,9 56×
Marvels Spider-Man 2 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, - Peter Parker a Miles Morales čelí těžké zkoušce, aby zachránili město před Venomem a hrozbou symbionta. Symbiontova neuvěřitelná síla nutí Petera a Milese čelit těžké zkoušce odolnosti – v masce i bez ní. Oba hrdinové musí najít rovnováhu mezi svými životy, přátelstvím a povinností chránit ty, kteří to potřebují.
Novinka
1 749,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0378
4,7 23×
Marvels Spider-Man: Miles Morales - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, Zažij vzestup Milese Moralese, který jako nový hrdina ovládá neuvěřitelné, výbušné nové síly, aby se stal svou vlastní verzí Spider-Mana.
Cenová bomba
719,- Ušetříte 80,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0001
4,8 46×
Marvels Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, Ultimate Edice obsahuje původní základní hru Marvels Spider-Man Remastered a nový díl Marvels Spider-Man: Miles Morales
999,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PSV0001UE
4,9 19×
Demons Souls Remake - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - Kompletní remake dnes již legendární hry, která položila základy vlastnímu subžánru akčních RPG zvanému „soulslike” a bez které by pravděpodobně vůbec nevznikla série Dark Souls. Zažijte návykovou temnou atmosféru, nekompromisní obtížnost a fantasticky zpracované souboje s bossy.
Super cena
729,- Ušetříte 70,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0015
4,9 26×
Sackboy A Big Adventure! - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: dobrodružná, dětská a logická, Dokážeš zachránit Craftworld před bláznivým Vexem a jeho děsivým zařízením Topsy Turver ... a stát se tak Pleteným rytířem legend?
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0014
4,8 14×
Returnal - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - Procedurální svět hry Returnal tě pokaždé přiměje smést prach porážky ze tváře a s každým dalším znovuzrozením se vrhnout do neustále se měnícího světa. Každá nová smyčka tě konfrontuje s novými kombinacemi, jež tě postaví na hranici tvých možností.
799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0049
4,0
DiRT 5 - Limited Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: závodní, - Vydejte se na výlet kolem světa a závoďte na více než 70 jedinečných trasách na 10 různých globálních lokacích v úžasném prostředí, které doplňuje dynamické počasí a střídání denní doby. Od závodů po zamrzlé East River v New Yorku přes trasu pod sochou Krista Spasitele v Brazílii až po jízdu v polární záři v Norsku. Limited Edition obsahuje exkluzivní vozidlo Porsche Macan T1 Rally Raid.
989,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PSV0029
4,1 30×
Assassins Creed Valhalla - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - vžijte se do postavy Eivora, neohroženého vikingského válečníka, a díky propracovaným RPG mechanikám budujte vlastní osadu a rozvíjejte svou jedinečnou vikingskou ságu.
499,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0026
4,9 59×
Ratchet and Clank: Rift Apart - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, - Intergalaktické dobrodružství známých hrdinů je zpět. Pomoz zastavit zlého robotického císaře, který chce dobýt všechny známé i neznámé světy. Skákej mezi planetami zcela bez rozpaků a takřka okamžitě!
799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0003
4,7 85×
Gran Turismo 7 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), kompatibilní s PS VR2, krabicová verze, české titulky, žánr: závodní, - Ať už jsi závodní nebo příležitostný jezdec, sběratel, tuner, designér nebo fotograf – najdi si svou linii díky ohromující sbírce herních režimů včetně oblíbené kampaně, arkády a autoškoly.
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0002
4,5 10×
Elden Ring - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Hra dává hráčům příležitost zmapovat svět vlastní cestou. Zvolte si strmý souboj v divokých bitvách proti skličujícím nepřátelům nebo využijte výhod tajných bojových systémů hry a získejte převahu. Je na hráči, aby se rozhodl, jak zvládne mnoho výzev, které před ním stojí.
1 399,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PSV0099se
4,9 49×
God of War Ragnarok - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, - Kratos a Atreus se musí vydat do každého z devíti světů, aby našli potřebné odpovědi a připravili se na předpovězenou bitvu, která ukončí svět.
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0017
4,8 89×
Horizon Forbidden West - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, - Připojte se k Aloy na její nebezpečné cestě přes Zakázaný západ, kde na vás číhají záhadné nové hrozby. Prozkoumejte vzdálené země, bojujte s většími a děsivějšími stroji a setkávejte se překvapivými novými kmeny.
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0007
4,9 84×
Hogwarts Legacy - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0019
4,9 49×
The Last of Us Part I - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, - Prožijte znovu příběh, kterým to všechno začalo. Ve zpustošené civilizaci, kde řádí infikovaní a nezdolní přeživší, je Joel, unavený hlavní hrdina, najat, aby propašoval 14letou Ellie z vojenské karanténní zóny. To, co začíná jako malá práce, se však brzy promění v brutální cestu napříč krajinou.
1 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0260
4,5 28×
Diablo IV - PS5 + plakát
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Vrací se Lilith, dcera nenávisti – Verze světa Sanctuary ve hře Diablo IV je obrovská a plná dobrodružných příležitostí. Od událostí ve hře Diablo III: Reaper of Souls uplynulo několik desítek let a Lilith, dcera nenávisti, je odhodlaná Sanctuary opět ovládnout.
1 589,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0369
4,9 15×
Assassins Creed Mirage: Launch Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - Užijte si příběh o Basimovi, vychytralém pouličním zlodějíčkovi s děsivými vidinami, který hledá odpovědi v rušných ulicích Bagdádu v devátém století. Prostřednictvím záhadného prastarého spolku jménem Skrytí se stane smrtícím asasínským mistrem a změní svůj osud způsobem, který si nikdy ani nedokázal představit.
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0347
4,1 17×
EA Sports FC 24 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: sportovní a arkády, - EA SPORTS FC™ 24 je novou érou The World’s Game: 19 000+ plně licencovaných hráčů, 700+ týmů a 30+ ligových soutěží zaručují historicky nejautentičtější fotbalový zážitek.
Cenová bomba
1 699,- Ušetříte 200,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0495
4,8 719×
PlayStation Plus Essential - Kredit 650 Kč (3M členství) - CZ
Dobíjecí karta - na PS4, PS5, licence ke stažení, klíč pro CZ PS Store, doba členství 3 měsíce hodnota kupónu 650 Kč
650,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDpCZ001b
4,8 719×
PlayStation Plus Extra - Kredit 1040 Kč (3M členství) - CZ
Dobíjecí karta - na PS4, PS5, licence ke stažení, klíč pro CZ PS Store, doba členství 3 měsíce hodnota kupónu 1040 Kč
1 040,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDpCZ002b
4,8 719×
PlayStation Plus Premium - Kredit 1300 Kč (3M členství) - CZ
Dobíjecí karta - na PS4, PS5, licence ke stažení, klíč pro CZ PS Store, doba členství 3 měsíce hodnota kupónu 1300 Kč
1 300,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDpCZ003b
4,8 719×
PlayStation Plus Essential - Kredit 235 Kč (1M členství) - CZ
Dobíjecí karta - na PS4, PS5, licence ke stažení, klíč pro CZ PS Store, doba členství 1 měsíc hodnota kupónu 235 Kč
235,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDpCZ001a
4,8 719×
PlayStation Plus Premium - Kredit 445 Kč (1M členství) - CZ
Dobíjecí karta - na PS4, PS5, licence ke stažení, klíč pro CZ PS Store, doba členství 1 měsíc hodnota kupónu 445 Kč
445,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDpCZ003a
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací