• Info
• Autor: Filip Němec
PlayStation 5 zaznamenal nejlepší start v historii herních konzolí a zabodoval jak u hráčů, tak i v recenzích. Do světa her přinesl řadu novinek i osvědčených receptů a my jsme v tomto článku shromáždili vše, co o PlayStationu 5 potřebujete vědět. Kolik stojí, jaké hry si na nové konzoli od Sony zahrajete, jak moc je ve skutečnosti PS5 výkonný, jak je to s podporou her z PlayStationu 4 nebo proč je nový ovladač DualSense takový pokrok – to a mnohem víc zjistíte v tomto pravidelně aktualizovaném článku.
(Update): Přidány informace k nejnovější aktualizaci PS5, novým barvám krytů a spekulovaném PlayStationu 6.
zdroj: Sony
V září oznámená aktualizace začala v polovině října konečně proudit k majitelům konzole PlayStation 5 v Evropě. Tou největší novinkou je tzv. Welcome hub, samostatná obrazovka v hlavní nabídce konzole, kterou si můžete uzpůsobit podle svých potřeb pomocí widgetů. Ty mohou ukazovat například informace k trofejím, online přátelům, stavu baterie periferií apod. Vzhled pak lze měnit díky statickým nebo animovaným pozadím.
Nejen fanoušky online hraní pak potěší možnost posílat odkazy na voice chaty, takže můžete do chatu přidat i ty hráče, které nemáte v přátelích. Vítanou novinkou je také možnost vytvářet si profily pro 3D zvuk ve sluchátkách, k čemuž vám dopomohou různé testy a ukázky. Pro nové modely konzole PS5, tedy PS5 Slim a PS5 Pro (ne původní a dnes již nedostupný „fat“ PS5), je pak určena možnost adaptivního nabíjení periferií, které má šetřit spotřebovanou elektřinu, protože připojené příslušenství dobíjí po omezenou dobu v závislosti na stavu baterie daného zařízení. Všechny detaily k této aktualizaci najdete na oficiálních stránkách.
Všechny modely PlayStationu 5 dostaly další aktualizaci s drobnými, ale vítanými změnami. Ovladače DualSense (i DualSense Edge) mají nyní hlasitější a čistší zvuk z vestavěného reproduktoru, takže jde zvukům nebo hudbě lépe rozumět. Hlasitost lze upravit v nastavení ovladače. Zlepšení se dočkal také mikrofon v ovladačích. Ten nově využívá umělou inteligenci a strojové učení k potlačení hluku a šumu na pozadí, zahrnující například zvuky vycházející z televize, hlasy lidí nebo i mačkání tlačítek na ovladači.
Zajímavou novinku přináší sdílená obrazovka (Share Screen). Pokud například hostíte hru pomocí sdílené obrazovky, ostatní hráči sledující vaše hraní s vámi mohou komunikovat pomocí ikonek a radit vám, jak ukazuje obrázek níže. Později v tomto roce bude vydána aktualizace pro mobilní aplikaci PlayStation App, která umožní interakci skrze sdílenou obrazovku i přes mobilní telefon.
Velký březnový update přináší vícero novinek, tou nejžádanější je ale podpora hlasového chatu na Discordu. Nejenom, že jde o alternativu k oficiální chatovací aplikaci, ale také jedinou možnost, jak být ve spojení při online hře s majiteli ostatních platforem. Návod na propojení konzole a Discordu najdete ve videu níže.
Konečně také přibyla podpora VRR při rozlišení 1440p, které využívají zejména majitelé herních monitorů. Méně přelomová, ale o to příjemnější je možnost updatovat DualSense ovladače bezdrátově, není již třeba ovladač připojovat kabelem ke konzoli.
Došlo také k vylepšení práce s uloženými pozicemi z PS4. V případě, že nainstalujete PS4 verzi hry, konzole sama rozpozná, že se na cloudu nachází PS4 save pozice a nabídne jejich stažení. Jde tedy zejména o zjednodušení pro ty hráče, kteří přešli z PS4 na PS5 a nyní na nové konzoli hrají i starší tituly. Funkci využijete i v případě, že nainstalujete PS5 hru, která je kompatibilní s PS4 save pozicemi, takových titulů ale není mnoho.
Majitelé větších herních sbírek rovněž ocení přehlednější knihovnu her, která nabízí nové možnosti filtrování obsahu, včetně PS VR a PS VR2 her. Dočkali jsme se také lepšího propojení konzole a mobilní aplikace, kdy lze nově jednotlivě vybírat, které záběry nebo screenshoty se vám do mobilní aplikace nahrají. Zatím šlo mít funkci buďto vypnutou, nebo nahrávat všechny záběry a obrázky. Podrobnosti o březnové PS5 aktualizaci najdete zde.
Zářijový update přináší na PlayStation 5 dlouho očekávanou podporu rozlišení 1440p, která je určena zejména majitelům herních monitorů. V případě, že hra běží ve 4K rozlišení, obraz bude na takovém monitoru sice přepočítán na 1440p, ale nabídne lepší vyhlazování. Bohužel v minulém updatu přidaná podpora VRR se i nadále týká pouze rozlišení 1080p (Full HD) a 4K.
Další, na předchozích PlayStation konzolích běžnou a rovněž dlouho vyhlíženou funkcí, jsou složky, do nichž si můžete třídit hry. Složky se oficiálně jmenují Gamelists a můžete si jich vytvořit až 15, libovolně je pojmenovat a do každé z nich umístit až 100 her.
Z menších změn zmíníme například možnost poslechnout si rozdíl mezi běžným stereo zvukem a prostorovým 3D zvukem či vylepšení party chatu, v němž můžete rovnou požádat dalšího hráče o sledování jeho obrazovky nebo se do jeho hry připojit rovnou prostřednictvím notifikace. Drobných úprav se dočkala také mobilní PS aplikace. Sony zároveň láká na plánované hlasové vyhledávání v YouTube aplikaci, které ale zatím u nás není možné vyzkoušet.
Sony koncem dubna vydala samostatnou aktualizaci přidávající VRR (Variable Refresh Rate), slibovanou funkci proměnlivé obnovovací frekvence, po které hráči volají již roky a kterou konkurenční Xbox podporuje i na předchozí generaci. VRR zjednodušeně řečeno synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru nebo televize s grafickým výstupem z PS5. Pokud synchronizace neprobíhá, může dojít k zasekávání obrazu, mohou se objevovat nejrůznější artefakty či další chyby.
Může jít o situaci, kdy například ve hře přejdete do otevřenější lokace, počet snímků z 60 fps klesne níže, ale vaše 60 Hz televize se snaží i nadále obnovovat obraz šedesátkrát za vteřinu. Nedostává ale potřebný počet snímků z konzole, a tak se obraz může trhat, rozpadat či jinak kazit.
Po stažení aktualizace se VRR automaticky zapne a není třeba již nic nastavovat. Pro využití funkce je třeba mít zobrazovací zařízení podporující VRR (jde o funkci, kterou monitory a televize vyrobené v posledních letech běžně nabízí) a připojení HDMI ve verzi 2.1 a vyšší. Zatímco u podpory televizorů a monitorů je situace jednoduchá, u her je to složitější. Vývojáři totiž do nich musí podporu VRR implementovat, nemělo by však jít o nic komplikovaného a u nově vydaných her již lze podporu VRR brát téměř automaticky.
V den vydání aktualizace podporují VRR na PS5 tyto tituly: Astro’s Playroom, Call of Duty: Vanguard, Call of Duty: Black Ops Cold War, Deathloop, Destiny 2, Devil May Cry 5, Dirt 5, Godfall, Marvel’s Spider-Man remaster, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Ratchet & Clank: Rift Apart, Resident Evil Village, Tiny Tina’s Wonderlands, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege a Tribes of Midgard.
Březnový update přináší hned několik menších, ale příjemných novinek a úprav. Na domovské obrazovce si lze uzamknout ikony vybraných her (celkem až 14), takže se vám nemohou schovat po instalaci nových titulů nebo aplikací. V seznamu her pak přibyla možnost filtrovat tituly podle žánru a došlo také k úpravě zpřehlednění karet s trofejemi.
Nejvíce změn se týká party chatu, který se nově jmenuje jednoduše Party, takže je nabídka Game Base nově rozdělena na Přátele, Party a Zprávy. Už při zakládání chatu jde nyní nastavit, jestli jde o otevřený nebo uzavřený chat, vítaným vylepšením je také možnost spustit funkci Share Play rovnou z chatu, kde si jednoduše vyberete, komu chcete hru sdílet. Sony zároveň oznámila, že v některém z dalších updatů bude konečně zpřístupněna VRR (variabilní obnovovací frekvence), což by mělo zlepšit plynulost her.
Update obsahoval ještě jednu novinku, o které ovšem Sony nedala dopředu vědět. Jde o funkci AALM (Auto Low Latency Mode), díky které vám konzole PS5 sama přepne televizi do herního režimu (pokud jej TV podporuje), popřípadě do filmového, když si na PS5 pustíte film či streamovací aplikaci. Tuto funkci pravda ve většině případů uvítáte, ovšem minimálně na televizorech Bravia, které vyrábí Sony, nelze po této aktualizaci režim manuálně přepnout. Ne všichni totiž game mód používáme, protože ačkoli nabízí rychlejší odezvu, zejména u levnějších televizorů nemá tak živé a syté barvy.
V září 2021 v pořadí druhý velký update PlayStationu 5 přinesl hned několik novinek v čele s odemknutím M.2 SSD slotu, majitelé PS5 tak již mohou rozšířit interní paměť pomocí SSD disků. Více o jejich instalaci a podporovaných typech najdete v příslušné kapitole. Další velkou novinkou je konečně podpora 3D zvuku u televizorů, doposud bylo trojrozměrné audio podporováno pouze u sluchátek. Kalibrace probíhá pomocí reproduktoru na ovladači DualSense, který změří akustické vlastnosti místnosti a podle toho nastaví 3D zvuk z reproduktorů televizoru.
Došlo také k přehlednějšímu rozlišování PS4 a PS5 verzí her, které se nyní v menu konzole i v obchodě PlayStation Store zobrazují samostatně s označením, o jakou verzi se jedná. V rámci menu konzole došlo také k úpravě seznamu přátel, kde nově lépe uvidíte, kteří přátelé jsou online a můžete jim jednodušeji napsat zprávu. Vylepšeno je také třídění a zobrazení trofejí, nyní mohou například vidět PS5 trofeje i majitelé PS4. Nabídka Control Center dostupná po stisku PS tlačítka jde nově více upravovat, můžete si například schovat položky, které nepoužíváte. Vylepšená byla také mobilní PlayStation aplikace a PlayStation Remote Play aplikace, která umožňuje streamovat obraz do mobilního telefonu nejen pomocí Wi-Fi, ale i prostřednictvím mobilního internetu.
Koncem dubna 2021 obdržel PlayStation 5 první velký update, který přinesl řadu vylepšení. Zejména jde o možnost ukládat na externí disky PS5 hry, což šlo až doposud pouze s PS4 hrami. Ty jdou z externího disku na rozdíl od PS5 her také spustit. Pro PS5 tituly tak jde pouze o způsob, jak si je odložit v případě, že potřebujete místo na SSD disku. Pokud se k jejich hraní budete chtít vrátit, stačí je zkopírovat zpět na SSD, což je přece jen rychlejší, než je znovu stahovat.
Vítanou novinkou je také rozšíření funkce Share Play, která nyní umožňuje virtuálně půjčit svou PS5 hru také majitelům PS4 (a naopak). Vylepšením prošlo také nové menu Game Base, jež dostalo nové funkce; v knihovně titulů je nyní snazší hledání a třídění vašich her a za zmínku stojí také nová funkce, která umožní stáhnout patch pro danou hru, ještě než ho autoři oficiálně vydají. PlayStation 5 si ho stáhne dopředu a až vývojáři potvrdí jeho vydání, rovnou se nainstaluje. Podrobněji jsme se jednotlivým prvkům této aktualizace věnovali v samostatném článku.
V září 2023 oznámená nová verze PlayStationu 5, neoficiálně označovaná jako slim model, vyšla v České republice 1. prosince 2023. Nová verze v obchodech postupně nahradí původní variantu konzole PS5, a tak se bude jmenovat pouze PlayStation 5, bez přívlastku „Slim“. Ten ale zatím pro přehlednost někteří prodejci uvádějí.
Nový PS5 „Slim“ je taktéž v prodeji ve dvou verzích, klasické s mechanikou a digitální bez mechaniky. Hlavním rozdílem je upravený design, menší rozměry, větší SSD disk a možnost k digitální verzi konzole dodatečně přikoupit blu-ray mechaniku. Podrobněji se nové verzi PlayStationu 5 věnujeme v tomto článku.
Recenzi PlayStationu 5, kterou jsme publikovali ve spolupráci s kolegy YouTube kanálu AlzaTech, naleznete zde.
PlayStation 5 v České republice a na Slovensku vyšel 19. listopadu 2020, 1. prosince 2023 pak vyšla revize konzole označovaná jako PlayStation 5 Slim, která v obchodech postupně nahradila původní model (Více o PS5 Slim najdete tomto článku).
Klasická varianta s 4K UHD Blu-ray mechanikou se u nás prodává za 13 990 Kč (550 dolarů/euro). Digitální verze bez mechaniky pak stojí 11 490 Kč (450 dolarů/euro). Koncem srpna 2022 došlo ke zdražení o 1 000 Kč.
Dostupná je u nás také samostatná blu-ray mechanika, kterou lze vložit do těla digitální verze konzole. Její cena je zhruba 2 900 Kč.
7. listopadu 2024 se pak začne prodávat PlayStation 5 Pro, této výkonnější a také dražší verzi konzole PS5 se podrobně věnujeme v samostatném článku.
Z důvodu velkého zájmu byly po dlouhou dobu obě verze PlayStationu 5 vyprodané. Na vině pravděpodobně nebyla jen velká poptávka ze strany hráčů, ale také celosvětový nedostatek některých hardware komponent, který trval až do konce roku 2022. Prezident SIE Jim Ryan tehdy reagoval na rychlé vyprodání konzolí tím, že pro vydání PS5 v listopadu 2020 bylo připraveno výrazně více kusů, než kolik bylo v roce 2013 v případě launche PS4. Podle neoficiálních informací bylo pro náš trh připraveno na launch několik tisíc kusů. Více jsme se nedostupnosti PlayStationu 5, která už díky bohu není aktuální, věnovali zde.
Jak je u PlayStation konzolí zvykem, také PlayStation 5 vyšel s několika tzv. launch tituly, které jsou zároveň exkluzivitami pro PS5. Patří mezi ně akční adventura Marvel's Spider-Man Miles Morales, remake akčního RPG Demon's Souls nebo skákačka Sackboy: A Big Adventure. Většina těchto her obsahuje české titulky (více v kapitole o české lokalizaci) a vyšly také na PS4. Na každé konzoli je navíc předinstalována hra Astro's Playroom, která byla vytvořena zejména jako technologická ukázka nového ovladače.
V následujících letech pak na PlayStation 5 vyšla řada skvělých exkluzivit, jako je rouge-like FPS Returnal, akční adventura Ratchet and Clank: Rift Apart, Director's Cut verze PS4 hitů Ghost of Tsushima a Death Stranding, očekávaný Horizon Forbidden West či remake PS5 hitu The Last of Us Part I. Pochopitelně je ale na PS5 dostupná také řada vynikajících multiplatformových her. Těm nejlepším titulům pro PlayStation 5 se věnujeme v samostatném speciálu.
Řada vývojářů také nabízí ke svým PS4 hrám bezplatný upgrade na PlayStation 5 verzi. Pokud si koupíte například PS4 verzi Sackboy: A Big Adventure a posléze si pořídíte PlayStation 5, vývojáři formou bezplatného patche vylepší vaši hru na PS5 verzi. Bezplatný upgrade nabídly nebo nabídnou například tituly jako Assassin's Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, Far Cry 6 nebo GTA V. Na rozdíl od Microsoftu nepřišlo Sony s jednotnou politikou PS5 upgradů, a tak je na každém vývojáři, jestli bezplatné vylepšení na PS5 verzi nabídne, či nikoliv. U Microsoftu toto zaštituje program Smart Delivery. Více jsme se této problematice věnovali zde. Většinu PlayStation exkluzivit vycházejících od roku 2022 je možné upgradovat z PS4 verze na PS5 za 10 dolarů.
Majitelé PlayStationu 5 mohou rovněž těžit ze zpětné kompatibility s PlayStation 4 hrami. Nové PS5 hry jsou ale bohužel dražší než PS4 tituly. Dle doporučené cenovky 79,99 dolarů se PlayStation 5 hry u nás prodávají za 1999 Kč. PlayStation 5 stejně jako PS4 pro online multiplayer vyžaduje předplatné PlayStation Plus. Sony rovněž spustila službu Game Trials, umožňující zdarma si vyzkoušet vybrané PlayStation exkluzivity. Ta je ovšem dostupná jen pro předplatitele PlayStation Plus Premium.
PlayStation 5 obsahuje procesor od AMD architektury Zen 2 s 8 jádry a taktem 3,5 GHz. Nový procesor by měl mimo jiné přinést detailnější a otevřenější světy, lepší umělou inteligenci, více NPC postav či lepší fyziku. O vizuál se pak stará grafický čip rovněž od AMD řady RDNA 2 s 36 jádry s taktem 2,23 GHz a výpočetním výkonem 10.28 TFLOPS (Základní PS4 má výkon 1,84 TFLOPS a PS4 Pro 4,2 TFLOPS) a podporou ray-tracingu. Technické specifikace doplňuje 16 GB GDDR RAM paměti s propustností 448 GB/s a 1 TB SSD Disk řady NVMe s přenosovou rychlostí 5,5 GB/s respektive 8–9 GB/s při komprimaci dat. Pro uživatele je však z 1 TB dostupných pouze 842 GB, zbytek si ukousne operační systém. Právě díky rychlému SSD Sony láká na velmi krátké či dokonce žádné nahrávací obrazovky a také větší a bohatší herní světy. Detailní srovnání s Xboxem Series X/S najdete v tabulce níže.
|
Sony
|
Sony |
Microsoft |
Microsoft | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cena | 13 990,- Kč | 11 490,- Kč | 13 290,- Kč (1 TB) | 7 190 Kč (500 GB), 8 490 Kč (1 TB) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum vydání v ČR | 19. listopad 2020 | 10. listopad 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Start předprodejů | 17. září 2020 | 22. září 2020 v 09:00 našeho času | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU |
8x AMD Zen 2 Cores, až 3,5GHz
|
8x AMD Zen 2 @ 3,8 GHz (3,6 GHz s SMT)
|
8x AMD Zen 2 @ 3,6 GHz (3,4GHz s SMT)
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SoC (velikost čipu a proces) | ? / 7nm (N7P) |
360,45 mm² / 7 nm (N7P)
|
197,05 mm² / 7 nm (N7P)
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GPU |
AMD RDNA 2, 36 CUs @ 2,23GHz,
10,28 teraflops, hw ray-tracing |
AMD RDNA 2, 52 CUs @ 1,825GHz,
12,15 teraflops, hw ray-tracing |
AMD RDNA 2, 20 CUs @ 1,565 GHz,
4 teraflops, hw ray-tracing | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cílový výkon | 4K při 60 fps (případně až 120 fps), podpora 8K, |
4K při 60 fps (případně až 120 fps), podpora 8K |
1440p při 60 fps (případně až 120 fps), 4K skrze upscaling | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RAM | 16 GB GDDR6 RAM (256-bit) 448 GB/s |
16 GB GDDR6 RAM (320-bit) 10 GB @ 560 GB/s 6 GB @ 335 GB/s |
10 GB GDDR6 RAM (128-bit) 8 GB @ 224 GB/s 2 GB @ 56 GB/s | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Úložiště (SSD) | 1 TB Custom SSD 5,5 GB/s nekomprimovaná 8–9 GB/s komprimovaná |
1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD 2,4 GB/s nekomprimovaná 4,8 GB/s komprimovaná |
512 GB/1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD 2,4 GB/s nekomprimovaná 4,8 GB/s komprimovaná | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Podpora externího úložiště |
NVMe SSD slot, podpora USB HDD
|
Podpora pro Seagate External 512 GB, 1 TB a 2 TB SSD paměťová karta, podpora pro USB 3.1 externí HDD
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Optická mechanika |
4K UHD Blu-Ray
|
Není |
4K UHD Blu-Ray
|
Není | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zvukové možnosti | Tempest Engine 3D AudioTech | L-PCM, až 7.1, Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby TrueHD with Atmos | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vstupy a výstupy
Další specifikace (služby, zpětná kompatibilita...)
Fyzické parametry konzolí
Srovnání ovladačů
|
• Zdroje: news.xbox.com, blog.playstation.com, IGN, androidcentral.com, washingtonpost.com
PlayStation 5 podle Sony cílí na nativní 4K rozlišení (konzole podporuje 720p, 1080p, 1440p, a 2160p rozlišení) a 60, případně až 120 fps. Ke hraní však nebudete nutně potřebovat 4K televizi. PS5 také podporuje VRR (proměnlivou obnovovací frekvenci) pro plynulejší obraz (více o VRR zde) Prožitek z hraní na PlayStationu 5 vylepšuje také prostorový zvuk, o který se stará nový audio čip a zvukový Tempest Engine, jenž by měl 3D zvukový zážitek zajistit i při použití běžných reproduktorů či dokonce těch vestavěných v běžné TV.
To vše pak inženýři ze Sony vtěsnali do poměrně úzkého, ale vysokého těla, které se rozhodně nesnaží splynout s okolím. Při postavení PlayStationu 5 na výšku, tak jak konzoli známe z většiny propagačních materiálů, má verze s 4K UHD Blu-ray mechanikou rozměry (Š x V x H) 9,6 cm x 35,8 cm x 21,6 cm. Digitální verze je ve spodní části o trošku užší. Konzoli je možné umístit také horizontálně (naležato), stejně jako PS4.
PS5 se bude i nadále prodávat pouze v bílé barvě, v prodeji jsou však barevné výměnné kryty ve stejných barvách, v jakých jsou dostupné i ovladače: Cosmic Red, Galactic Purple, Midnight Black, Starlight Blue, Nova Pink, Gray Camo, Volcanic Red, Cobalt Blue a Sterling Silver. Koncem roku 2024 a na začátku 2025 dorazí do obchodů chromová kolekce s perleťovou, modrou a petrolejvouo barvou. Kryty lze koupit pro původní i Slim verzi PS5, nemusí však být dostupné ve všech zmíněných barevných variantách. Cena krytů se pohybuje zhruba od 800 do 1 400 Kč podle barvy.
Zatímco grafický čip nebo procesor v PS5 představují „pouze“ výkonnější a novější verzi svých předchůdců z PS4, SSD disk je pro PlayStation 5 inovací, která do značné míry mění to, jak hry na konzolích fungují i jak je hrajeme. Nejde jen o významné zkrácení nahrávacích časů, v některých případech jde rovnou o naprostou absenci loadingových obrazovek, či alespoň vymizení „brzdících“ prolézaček mezi úzkými prostory, jež ve hrách nemají význam pro hratelnost, ale vývojáři jimi získávají drahocenné vteřinky, během který se nahraje další lokace. Vysoká rychlost SSD disku také umožňuje vývojářům vytvářet větší a detailnější světy.
Zářijová aktualizace PlayStationu 5 konečně umožnila rozšíření interní paměti konzole pomocí M.2 SSD, podporovány však nejsou všechny tyto disky – specifikována je nejen minimální rychlost, ale i maximální rozměry. Sony doporučuje rychlost alespoň 5 500 MB/s, vkládat přitom lze disky s velikostí 250 MB až 4 TB. Přesné požadavky na M.2 SSD disk v češtině najdete na oficiálních stránkách, kde vám se zapojením pomůže také podrobný obrázkový návod. Pokud preferujete videonávod, s anglickým komentářem ho najdete zde. Pro zapojení disku je nutné sundat boční víko konzole a odšroubovat krytku SSD slotu.
Oficiální licenci získala od Sony společnost Western Digital nabízející SSD disky pro PS5 ve velikosti 1, 2 a 4 TB. Použít je však možné i SSD disky jiných výrobců, pokud splňují potřebné parametry. Sony aktuálně nenabízí žádný oficiální seznam podporovaných SSD disků, redaktoři uznávaného serveru Digital Foundry však postupně testují dostupné SSD disky, a ty, které s PS5 fungují spolehlivě, zveřejňují zde. V testech se kromě disků Western Digital například osvědčil Seagate FireCuda 530, ale také třeba Samsung 980 Pro nebo Gigabyte Aorus NVMe Gen 4 7000S.
Vítanou inovací PS5 je podpora technologie ray-tracing na hardware úrovni, což znamená, že tato technologie dokáže využít plný výkon konzole a nejde jen o polovičaté řešení s mnoha ústupky. Technologie ray-tracing simuluje realistické odrazy světla od objektů, čímž dochází k vytváření skutečně vypadajících stínů, odlesků a dalších světelných efektů. Pro svou náročnost na hardware byla tato technika ještě před příchodem na PC používána především ve filmech. Ve hrách, kde pozici a úhel kamery ovládá přímo hráč, však bylo něco takového dříve nemyslitelné, a tak se odrazy uměle nahrazovaly méně efektivními technologiemi, které umožnily alespoň odrazy v zrcadlech a podobně.
Hardware PS5 byl však vyvíjen právě s ohledem na tuto technologii, takže by ray-tracing neměl být tolik náročný na výkon. Už před vydáním konzole však řada odborníků upozorňovala na to, že minimálně z počátku bude ray-tracing vykoupen například nižším počtem snímků za vteřinu, což posléze potvrdily tituly jako PS exkluzivita Marvel's Spider-Man: Miles Morales nebo akční adventura Control. Uvidíme, jak si poradí hry vyvíjené jen pro novou generaci konzolí.
Ray-tracing ale není jen o odrazech ve zpětných zrcátkách aut nebo kalužích, v nichž právě projíždí tank. Světlo interaguje se všemi objekty, takže se týká například i ohně, deště ale i pevných objektů s minimem odrazových ploch. Ray-tracing by navíc mohl být využit také k přenosu 3D zvuku. Prostorem se totiž nešíří jen světlo, ale právě i zvuk. Tuto technologii by tak mohli vývojáři použít v okamžicích, kdy se pomocí sluchu snažíte lokalizovat nepřítele, jehož kroky se odráží od zdí či jiných okolních předmětů. Více se prostorovému zvuku věnujeme v následující podkapitole.
Grafické zpracování se posouvá s každou novou generací konzolí, ale co zvuk? Tuto otázky si kladli v Sony v posledních letech a proto vyvinuli nový zvukový čip a tzv. Tempest engine. Cílem nového enginu je co největší vtažení do hry pomocí prostorového zvuku, předností celé technologie ale má být zejména to, že pro 3D zvuk nebudeme potřebovat drahá sluchátka nebo domácí kino s šesti i více reproduktory. Rozdíl totiž máme poznat už u běžného dvoukanálového zvuku průměrné televize.
PlayStation aktuálně podporuje 3D zvuk jak ve sluchátkách, tak i na běžných televizorech, kde probíhá kalibrace pomocí DualSense ovladače, který vestavěným reproduktorem posoudí akustické vlastnosti místnosti a nastaví parametry 3D zvuku. Prostorový zvuk může hrát velkou roli v případě next-gen konzolí i ve spojení s ray-tracingem. Takové kombo by skutečně mohlo změnit vnímání herního světa a vtažení do něj. Zatím jsme se však žádné revoluce nedočkali.
Podobně jako PS4 je také PS5 vybaven Blu-ray mechanikou (to se logicky netýká digitální varianty PS5), v tomto případě však podporuje 4K rozlišení. Hry jsou vydávány na 100 GB Blu-ray XL discích, zatímco PS4 hry budou i nadále vycházet na dvouvrstvých 50 GB Blu-ray discích. I ty však vzhledem ke zpětné kompatibilitě půjdou v PS5 samozřejmě přehrát.
Mechanika umožňuje také přehrávání filmů na Blu-ray discích, a to až ve 4K rozlišení. Konzole samotná podporuje 8K rozlišení, avšak to u filmů budeme moci využít pouze v jejich digitální podobě, protože Blu-ray mechanika podporuje pouze 4K rozlišení. Stejně jako v případě jiných Blu-ray mechanik by měla také ta v PlayStationu 5 podporovat formát DVD a CD.
Ačkoli PlayStation 5 cílí na 4K rozlišení a 60 fps, ke hraní na PS5 nutně 4K televizi nepotřebujete. Postačí vám televize podporující Full HD, tedy 1080p, nebo dokonce jen 720p rozlišení, i když se logicky ochudíte o grafický zážitek, který přináší nejen lepší rozlišení, ale také další technologie modernějších televizí, jako je například HDR, lepší podání černé atd.
Pokud si chcete kvůli PlayStationu 5 pořídit 4K televizi, nesledujte pouze údaj o jejím rozlišení. Důležitá bude také obnovovací frekvence. Podpora 100 Hz (pro 120 fps) bude při hraní jistě výhodou, avšak postačí vám i 50 Hz (pro 60 fps), protože v této frekvenci poběží v následujících letech většina her. Důležitá je také podpora HDR verze alespoň 10 nebo také Dolby Vision, HLG nebo Advanced HDR. Pozor si dejte i na podporovaný standard HDMI. Pouze HDMI 2.1 podporuje 4K a 8K rozlišení a 120 fps. Rovněž se ujistěte, že i váš HDMI kabel podporuje tento standard.
PlayStation 5 podporuje až 8K rozlišení, určitě to však není důvod k okamžité výměně vaší 4K televize, jde spíše o příslib do budoucna. Jak už jsme napsali, 8K rozlišení je v současné chvíli u většiny konzolových her nemyslitelné. Pokud v příštích letech některé hry toto rozlišení budou podporovat, pak půjde o jednodušší tituly s méně komplexními světy. V současnou chvíli je tato podpora zajímavá pouze pro filmy, které se již v 8K rozlišení točí a stejně tak jsou již v prodeji 8K televize. Ty jsou však opravdu velmi drahé. Poznat rozdíl mezi 4K a 8K je navíc možné jen u opravdu velké uhlopříčky televize. Pokud budeme srovnávat rozdíl mezi těmito rozlišeními na dvou stejně velkých televizorech, pouhým okem ho pravděpodobně nepoznáte.
Konzoli PlayStation 5 doprovodil také nový ovladač DualSense. Kromě designu ve stylu konzole PS5 či třeba větší baterie přináší dvě zásadní novinky, kterými, jak už název DualSense napovídá, útočí zejména na naše smysly. Jde o haptickou odezvu nahrazující klasické vibrační motorky, a adaptivní triggery, které mohou klást odpor, čímž lze například navodit pocit napínající se tětivy, či promáčknutí spouště zbraně při vyprázdnění zásobníku.
Podrobněji se ovladači DualSense věnujeme v samostatném článku, kde detailně rozebíráme technické specifikace gamepadu, výdrž baterie, dostupné barevné varianty, srovnání s DualShockem 4, kompatibilitu s dalšími zařízeními či třeba profesionální verzi ovladače s názvem DualSense Edge.
V balení najdete:
Oproti PS4 nenajdeme v balení sluchátka s mikrofonem, ovladač DualSense má totiž vestavěný mikrofon. Naopak součástí balení je tentokrát stojan, který je nutný k uložení konzole na šířku, jinak by se kolébala. Při postavení na výšku pak dodává konzoli potřebnou stabilitu. Rozhodně neodporučujeme mít PlayStation 5 vystavený bez stojanu.
PlayStation k příležitosti vydání PlayStationu 5 připravil také nové příslušenství (nutno zakoupit samostatně):
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem PULSE 3D – sluchátka uzpůsobená pro 3D zvuk na konzoli PlayStation 5 se dvěma mikrofony s technologií pro potlačení ostatních zvuků.
HD kamera – duální širokoúhlé objektivy podporují full HD rozlišení. Díky nové technologii dokáží odstranit pozadí za vámi, pokud se natáčíte při hraní. Nová PS5 kamera však bohužel není kompatibilní s headsetem pro virtuální realitu PlayStation VR. Pro hraní na PS VR musíte mít PlayStation 4 kameru a bezplatně dodávaný adaptér pro zapojení do PS5.
Nabíjecí stanice bezdrátového ovladače DualSense – umožní nabíjet až dva ovladače současně stejnou rychlostí, jako když jsou připojené k PS5.
Ovladač médií – ovladač slouží pro pohodlné ovládání médií, jako jsou filmy, hudba nebo streamovací služby.
Uživatelské prostředí PS5 prošlo několika změnami. Novinky lze rozdělit na hlavní menu konzole a tzv. kontrolní centrum, které lze kdykoli vyvolat stisknutím PlayStation tlačítka na ovladači. Podívejme se nejprve na hlavní nabídku, jež se od prostředí PS4 zase tolik neliší. Vychází totiž z klasického rozvržení, kde jsou jednotlivé hry a aplikace zastoupeny kartami řazenými v řadě za sebou. Tato nabídka je však zmenšena a zabírá míně prostoru, zbytek obrazovky si totiž pro sebe vždy zabere HUB každé hry či aplikace. Podrobné nabídce jednotlivé hry pak většinou dominují tzv. PlayStation aktivity, patrně největší novinka uživatelského rozhraní PS5. Díky této funkci lze přímo z menu konzole spustit vybranou část hry, jako je například nedokončená mise či lobby hry více hráčů. Ne všechny hry však tuto funkci nabízejí.
Tzv. aktivity však nalezneme také v druhé zmíněné nabídce. Kontrolní centrum nahrazuje vertikální nabídku z PS4, která se také objeví po stisku PS tlačítka. Na PS5 se však menu zobrazí přes právě spuštěnou hru. Největší část kontrolního centra zabírají zmíněné aktivity nabízející kupříkladu nedokončené mise v rámci právě spuštěné hry. Zároveň však v nabídce najdeme také aktivity z jiných titulů, je tak možné téměř okamžitě skočit do zcela jiné hry a rovnou spustit vybranou misi či jinou aktivitu, což je mnohdy výrazná úspora času. Kontrolní centrum pak nabízí také přehled posledních screenshotů nebo videí a další možnosti, tak jako na PS4. V této nabídce tak lze například vypínat připojená zařízení či ovládat hlasitost.
Každá hra může karty aktivit využívat jinak. Kupříkladu autoři skákačky Sackboy: A Big Adventure na každé kartě ukazují postup vyjádřený v procentech, odhadovaný zbývající čas potřebný k dokončení mise nebo seznam jednotlivých úkolů, které v rámci mise můžete nebo musíte splnit. Majitelé předplatného PlayStation Plus pak u seznamu úkolů najdou také nápovědu k jejich dokončení ve formě screenshotů nebo rovnou videí, které lze připnout na okraj obrazovky. Podobné funkce nelze automaticky očekávat u každé hry, nicméně minimálně u PlayStation exkluzivit budou nejspíše dostupné. Více jsme se představení uživatelského rozhraní PS5 věnovali zde. V současnou chvíli bohužel PS5 nenabízí obdobu funkce Quick Resume z Xboxu Series X/S, kdy lze přepínat mezi několika spuštěnými hrami.
Uživatelské prostředí PlayStationu 5 je přeloženo do češtiny tak jako tomu je v případě PS4, pouze obchod PlayStation Store, který je nyní propojen s hlavní nabídkou konzole, zůstává stále v anglickém jazyce. Také situace kolem překladu her je stejná jako v případě her pro předchozí generaci – drtivá většina PlayStation exkluzivit vycházejících na PS5 obsahuje české titulky.
Na PS5 lze spustit pouze hry z PS4, tituly z PS3, PS2 a PS1 podporovány aktuálně nejsou a podle současných informací jejich podpora ani není v plánu (některé starší tituly jsou však dostupné skrze streamovací službu a půjčovnu PS Now, ta však není dostupná v ČR). PlayStation 5 podporuje více než 4 000 her z PS4, naprostá většina (podle CEO Sony má jít o 99 % her) PS4 titulů vám tak bude na PS5 fungovat, což se týká digitálních verzí i fyzických kopií na Blu-ray discích. Digitální verzi je možné stáhnout tak jako na PS4 (nebo přesunout mezi PS4 a PS5 přes Wi-Fi či LAN kabel), zatímco Blu-ray disky s PS4 hrami půjde po vložení do PS5 přehrát tak jako na PS4. Podle posledních informací PlayStation 5 nepodporuje pouze 7 her z PS4, u těch ostatních však Sony upozorňuje, že se mohou vyskytnout menší problémy, jež ale postupně opravují. Jistotu úplné kompatibility však máme u PS4 her, které prošly certifikací po 13. červenci 2020. Některé tituly z PS4 díky funkci Game Boost mohou na PS5 běžet ještě lépe než na PS4, aniž by je autoři museli pro PS5 upravovat.
Mezigenerační podpora uložených pozic nebo hry více hráčů není tak jednoduchá, jako v případě zpětné kompatibility. Záleží totiž na přístupu vývojářů jednotlivých her. Například superhrdinskou akci Marvel's Avengers si majitelé PS4 a PS5 verzí společně nezahrají, zatímco třeba Destiny 2 nebo CoD: Black Ops Cold War mezigenerační multiplayer umožňuje. Podobná situace se týká také uložených pozic. Zatímco save PS4 verze hry Yakuza: Like a Dragon si na PS5 nepřeneseme, PlayStation exkluzivita Marvel's Spider-Man: Miles Morales to umožňuje. I v případě přenosu uložených pozic podobně jako u přesunu digitálních verzí her z PS4 na PS5 podporují konzole přenos save pozic pomocí Wi-Fi či LAN kabelu, dostupnost této funkce ale rovněž záleží na vývojářích samotných her. Majitelé předplatného PS Plus pak mohou přesunout uložené pozice také pomocí cloudu.
Kompatibilní je také některé příslušenství. PS4 ovladač DualShock 4 je možné použít i na PlayStationu 5, avšak pouze pro hraní zpětně kompatibilních PS4 her, nové PS5 tituly DualShock 4 nepodporují. Na PS5 také fungují bezdrátové headsety Platinum a Gold, stejně jako headsety od jiných výrobců. PlayStation 5 rovněž podporuje PlayStation 4 kameru. Ta však vyžaduje redukci, kterou lze bezplatně objednat zde. Díky tomuto adaptéru je s PS5 kompatibilní také headset pro virtuální realitu PS VR a další VR příslušenství jako jsou PS Move ovladače včetně naprosté většiny VR her. Opačně však podpora nefunguje – nový ovladač DualSense nepůjde spárovat s PS4 a stejně tak na PS4 nespustíte hry určené pro PlayStation 5.
Na vývojářích je rovněž rozhodnutí, zda majitelům PS4 verzí her poskytnou bezplatný upgrade na PlayStation 5 verzi. Vzhledem k absenci podobného programu, jako je Smart Delivery z Xboxu, volí každé studio svou vlastní cestu. Bezplatný upgrade na PS5 například dostaly již hry od EA jako Madden NFL 21 a FIFA 21, akční RPG Assassin's Creed Valhalla, závody Dirt 5, Final Fantasy VII Remake nebo Immortals: Fenyx Rising. Potvrzený bezplatný upgrade pak má kupříkladu Cyberpunk 2077 nebo Witcher 3 Wild Hunt od studia CD Projekt. Také některé PlayStation exkluzivity už svůj zdarma dostupný patch obdržely, jmenovitě jde o akční RPG God of War či akční adventury Ghost of Tsushima a Days Gone. Upgrade The Last of Us: Part II zatím není oficiálně potvrzen, ale měl by být ve vývoji, naopak PS5 verzi Marvel's Spider-Man obdrží pouze majitelé Ultimate edice Marvel's Spider-Man Miles Morales. Ani u PlayStation exkluzivit tedy není situace jednoznačná.
Bohužel ani způsob, jak PS4 hry upgradovat na PS5 verze, není pouze jeden. Některé tituly jako Ghost of Tsushima nebo God of War dostaly spíše menší vylepšení, a to formou patche, který se stáhne automaticky, pokud máte konzoli připojenou k internetu. Klasické velké PS5 upgrady si však musíte stáhnout sami a hra vás na jejich dostupnost ve většině případů ani neupozorní.
V případě, že máte PS4 hru v diskové verzi a konzoli PS5 s mechanikou, vložíte disk do konzole a hru nainstalujete. Poté na kartě hry v hlavní nabídce konzole kliknete na ikonu s třemi tečkami, potvrdíte volbu Zobrazit produkt, čímž se dostanete na kartu hry v obchodě PlayStation Store a zde už stačí potvrdit stažení PS5 upgradu, který vám PS Store sám nabídne. V případě, že máte digitální verzi hry, stáhnete si PS4 verzi do PS5 a poté je postup stejný jako v předchozím případě. Více se dozvíte na oficiálních stránkách PlayStationu. A jeden tip na závěr – pokud si tímto způsobem upgradujete PS4 verzi hry, v PS5 budete mít nainstalovanou jak verzi pro PS4, tak i pro PS5 a protože místa na SSD není nikdy dost, můžete PS4 verzi klidně odinstalovat.
PlayStation 5 podporuje jak nejnovější PS VR2, tak i předchozí generaci PS VR určenou pro PlayStation 4.
Helma pro virtuální realitu PlayStation VR2 vydaná v roce 2023 je vytvořena na míru právě konzoli PlayStation 5, připojuje se tak pouze jediným kabelem s USB-C konektorem a nevyžaduje jako předchozí verze PS VR kameru ke sledování pohybu. Nabízí 4K HDR OLED displej a celou řadu dalších technologií, jako je sledování pohybu očí nebo haptická odezva. Nový herní zážitek přináší i ovladače, které se dočkaly kompletního předělání. Nově dokáží rozeznat pohyby jednotlivých prstů a po vzoru PS5 DualSense ovladače také nabídnou haptickou odezvu a adaptivní triggery.
Spolu s PS VR2 vyšly také nové tituly jako Horizon Call of the Mountain, což je nové příběhové dobrodružství ze série Horizon, Resident Evil 4 Remake nebo VR režim Gran Turismo 7. Na PS VR2 jsou nicméně i hity z předchozí generace PS VR, jako je Beat Saber, oba díly adventury Moss nebo Pistol Whip. Vše o PS VR2 najdete tady. Nejlepším hrám pro PS VR2 se věnujeme v samostatném článku.PlayStation 5 podporuje také první generaci headsetu PlayStation VR vydanou v roce 2016. K PS5 tak připojíte nejen samotnou helmu, ale také všechny periferie, jako jsou PS Move nebo VR Aim ovladače. Podporována je také PlayStation kamera z PS4, která je pro hraní na první generaci PS VR potřeba. K té Sony zdarma dodává adaptér, PlayStation 5 má totiž novou kameru s jiným konektorem. Adaptér je možné zdarma objednat zde, potřebovat budete pouze sériové číslo procesní jednotky PS VR, váš email, telefonní číslo a dodací adresu.
Příjemnou zprávou je také to, že řada PS VR her dostala bezplatný PS5 upgrade zlepšující především počet snímků za vteřinu. Jde například o No Man's Sky či akci Blood & Truth.
PlayStation 5 je plně kompatibilní s PlayStation VR, včetně veškerého příslušenství a také her.
PlayStation 5 umožňuje streamování her i filmů. Streamování filmů nabízí služba Sony Pictures Core, které se více věnujeme v následující kapitole, zatímco streamování her umožňuje předplatné PlayStation Plus, což je digitální herní půjčovna a streamovací služba (podobně jako například Game Pass).
Streamování her je dostupné v České republice a na Slovensku jako součást předplatného PlayStation Premium. Aktuálně PS Plus Premium umožňuje streamovat na PS4 a PS5 přes 700 her z PS1, PS2, PS3, PS4 i PSP a nově také také vybrané PS5 tituly, ale pouze na PS5. Více o PlayStation Plus a streamování her zjistíte zde.
Podobně jako PS4 také PlayStation 5 podporuje funkci umožňující mobilním telefonům, tabletům nebo PC připojeným k domácí síti používat PS5, a to samozřejmě včetně hraní her. Remote Play tak umožňuje zahrát si své PS5 hry kdekoli, kam dosáhne váš domácí Wi-Fi signál. K zařízením s Androidem, iOS či Windows a Mac OS lze připojit ovladač a pokračovat v hraní třeba v momentě, kdy nemůžete být přímo před televizní obrazovkou. Více o funkci Remote Play zjistíte zde.
Další službou fungující také na PS5 je funkce Share Play, která zjednodušeně řečeno umožní virtuálně předat váš ovladač jinému majiteli PS5 či PS4, který si může vyzkoušet některou z vašich her, pomoct vám se složitou pasáží nebo si společně zahrát kooperativní hru pro dva hráče. Více o funkci Share Play zjistíte zde. Využívat Remote Play bude i chystaný handheld PlayStation Portal, kterému se detailně věnujeme v samostatném článku.
Herní konzole už dávno nejsou určené pouze na hraní, v řadě domácností slouží také jako multimediální centrum pro konzumaci nejrůznějšího obsahu. Aktuálně PlayStation 5 podporuje v České republice tyto multimediální aplikace:
Pokud se chcete podívat na všechny aktuálně podporované aplikace, podívejte se na konzoli PS5 do záložky Média.
Na PS5 i PS4 také funguje služba Sony Pictures Core umožňující streamovat či si koupit snímek z knihovny až 2 000 filmů. Sony Pictures Core podporuje HDR a IMAX kvalitu obrazu, majitelé předplatného PlayStation Plus Premium navíc mají přístup k vybraným 100 filmům bez nutnosti platit za Sony Pictures Core. V tuto chvíli bohužel služba není v ČR a na Slovensku podporována, změnit by se to ale mohlo začátkem roku 2024.
Stejně jako v případě Xboxu Series X/S nebo Nintenda Switch potřebujete pro hraní online placenou službu. Odměnou vám za pořízení předplatného však není jen možnost hrát své hry online, ale dostanete každý měsíc minimálně tři starší tituly (tyto hry sledujeme zde), 100 GB v cloudovém uložišti a možnost sdílet svou knihovnu her s jedním ze svých přátel. Majitelé PlayStationu 5 mají díky předplatnému PS Plus také přístup do PlayStation Plus Collection, což je sbírka her nabízející jedny z nejlepších PS4 a PS5 titulů.
Základní předplatné PlayStation Plus Essential stojí 235 Kč měsíčně, respektive 650 Kč čtvrtletně a 1 560 Kč ročně. V polovině roku 2022 Sony spojila služby PS Plus a PS Now, čímž vnikly další dvě úrovně předplatného PS Plus Extra a nejvyšší PS Plus Premium přinášející další výhody, jako je možnost stáhnout si přes 400 her z PS4 a PS5 (PS Plus Extra), respektive streamovat přes 700 her z PS1, PS2, PS3, PS4 a PSP her (PS Plus Premium) a další výhody.
Předplatné PlayStation Plus lze aktivovat dvěma způsoby: Pořídit si můžete předplacenou kartu v hodnotě odpovídající vámi vybranému předplatnému nebo si členství koupit přímo prostřednictvím obchodu na PS5. Podrobněji se obsahu předplatného PlayStation Plus a všem jeho úrovním, návodu jak si jej pořídit a aktivovat se věnujeme v tomto článku a jaké hry nabízí PS Plus Collection informujeme zde.
Od 13. října 2022 je v České republice a na Slovensku spuštěn věrnostní program PlayStation Stars, který hráče odměňuje sběratelskými předměty a dalšími výhodami za plnění vypsaných výzev. Členství v programu je zdarma a můžete se do něj přihlásit na tomto odkazu, nebo prostřednictvím mobilní PlayStation aplikace (PS App).
Výzvy se postupně obměňují, přičemž zatím nabízí jednodušší úkoly typu spuštění libovolné hry, anebo už o něco specifičtější, jako například zahrání titulu vydaném v určitém roce nebo v rámci vybraného žánru. Odměnou za splněné výzvy jsou digitální sběratelské předměty inspirované hrami a historií PlayStationu a body, které lze proměnit za kredit do obchodu PlayStation Store. Pokud jste navíc současně i předplatitelem služby PlayStation Plus, body budete získávat i za nákupy her v PS Store.
Přestože to zní lákavě, jediná výzva s odměnou v podobě bodů, kterou šlo zatím vyzkoušet, byla založena na nutnosti koupit si jednu z pěti vybraných her. Zároveň výsledná odměna v bodech rozhodně nepůsobí nijak atraktivně. Pokud si vezmeme za příklad zmíněnou výzvu, za nákup The Last of Us Part I, a tím pádem splnění výzvy, stojící na PS Store 2 119 Kč, dostaneme 50 bodů. Kredit do PS Store v hodnotě 125 Kč přitom stojí 1 250 bodů, což znamená, že 10 bodů má hodnotu 1 Kč. Jinak také řečeno, za nákup hry v hodnotě 2 119 Kč dostanete odměnu ve směšné hodnotě 5 Kč. (Nutno dodat, že výzvu lze splnit například i nákupem hry Tunic v ceně 799 Kč.)
Nemluvě o tom, že jakkoli systém motivující vás k hraní a zároveň odměňující vás za herní úspěchy zní zajímavě, prozatím oznámené odměny nepůsobí nijak lákavě. Prvními odměnami jsou dalekohled Star Gazer Telescope (získáte za vstup do programu), t-rex z PS1 technologického dema nebo model banánového bumerangu z Ape Escape, přičemž tento digitální obsah si můžete prohlížet pouze v mobilní PlayStation aplikaci. Sony nicméně slibuje, že toto je pouze začátek a věrnostní program PlayStation Stars a jeho výhody se budou nadále rozrůstat.
Sony již představila všechny očekávané revize a nové verze PlayStationu 5 – jak PS5 Slim, tak i mezigenerační upgrade v podobě výkonného PlayStationu 5 Pro. Nic dalšího už se k této generaci konzolí neočekává, a tak se zraky fanoušků gaučového hraní mohou upřít rovnou na PlayStation 6!
Že se v Sony (pravděpodobně již delší dobu) pracuje na další generaci konzole PlayStation, je v podstatě veřejné tajemství. Sony si již dávno stihla zaregistrovat obchodní známky pro názvy PlayStation 6, přičemž podle informací plynoucích z dokumentů Sony zveřejněných ve spojení s akvizicí Microsoftu a Activision Blizzard z roku 2022 má navíc tato japonská společnost plánovat vydání PS6 na roky 2027 nebo 2028.
Objevují se navíc i zajímavé informace od insiderů. Podle nejnovějších spekulací má Sony vyvíjet hned dva různě výkonné PlayStationy 6, což by naznačovalo podobnou situaci jako u Xboxu Series X a Series S, nebo podle jiných názorů klasickou stolní konzoli a k ní handheld. Nejen o tom, ale také o případné ceně, výkonu či hrách si můžete přečíst v tomto článku, který se celý věnuje právě PlayStationu 6.
• Zdroje: playstation.com, dualshockers.com, techradar.com, polygon.com, gameindustry.biz, bloomberg.com, psu.com, trustedreviews.com
• Recenze: 8. ledna 2021 • Autor: Matouš Jedlan (AlzaTech)
Je tomu už více než 7 let, co vyšla konzole PlayStation 4 (pro představu v tom samém roce vyšel první trailer na Cyberpunk 2077). A jak PlayStation 5, tak i Cyberpunk 2077 mají své mouchy, nicméně Cyberpunk si alespoň teď můžete koupit. Ale vtípky stranou, dneska se spolu podrobně podíváme na novou generaci konzolí PlayStation. Co se na aktuálně beznadějně vyprodaném PlayStationu 5 povedlo a kde je naopak konkurence lepší, zjistíte v naší recenzi.
Nebudu lhát, už od malička jsem PlayStation fanboy. Vyrůstal jsem s PS1, pak PS2, s bráchou jsme si pak koupili PS3, já později jako dospělý pařan PS4 a teď čekám na svoji PS5. Ano, čekám na ní stejně jako každý jiný, dělat pro Alzu totiž neznamená, že protekčně přeskočíte všechny předobjednávky. Přesto jsem měl možnost několik týdnů intenzivně testovat obě verze PlayStationu 5. To, že jsem PlayStation fanboy je jedna věc, nicméně jsem i redaktor, a tak zkrátka nemůžu dovolit svému nadšení, aby ovlivnilo můj úsudek. Přece jen, recenze má být složena jak ze subjektivních, tak i objektivních názorů. Váš názor je váš názor, ale fakta jsou fakta, což znamená, že mám z nové konzole ze stáje Sony smíšené pocity.
Půjdeme na to ale pěkně popořadě. Pokud se podíváte na různá videa nebo články na internetu, většina z nich zmíní v první řadě hlavně kontroverzní vzhled a výkon nové generace. Já bych se ale rád zaměřil jako první na gamepad. Tam, kde totiž konkurence nechala téměř vše při starém, Sony provedlo hromadu inovací. Vezměte si gamepad ze staré generace PlayStationu, nechte ho vyjít si na rande s Joy-Cony od Nintenda a po pár měsících láskyplného vztahu dostanete PS5 DualSense. Ovladač s tak jemnou haptikou, že dokážete pouhým držením poznat po jakém povrchu chodí vaše postavička.
Nejlepší demonstraci vám poskytne předinstalovaná hra Astro's Playroom, která využívá DualSense naplno. Malý Astro vás v příjemné adventurní skákačce provede vším, co váš ovladač nabízí. Od dotykové plošky, přes jemnou haptickou odezvu, kvalitní malý reproduktor až po páčky na zadní straně s tlakovým odporem. To vše totiž nový ovladač dokáže.
Dotyková ploška není nic nového, tu jsme tu měli i u předchozí generace, stejně tak malý reproduktor, který ale výtečně funguje dohromady s haptikou ovladače, která je tak jemná, že když zavřete oči, dokážete nejenom slyšet, ale i cítit skrze dotyk po jakém povrchu právě chodíte nebo jestli zrovna plavete či fouká vítr s částečky písku. Tak moc jemná je haptika v ovladači DualSense. Kromě předem určeného dema lze tyto funkce zatím využít úplně minimálně. Například v novém pokračování Spider-Mana lze cítit odpor páček při houpání se New Yorkem nebo při střílení v Call of Duty má každá zbraň jiný odpor při střelbě. Není to tak působivé jako u rozkošného dobrodružství Astra, nicméně jde stále o skvělý prvek, který dodává nové konzoli úplně nový směr, na který konkurence ani nepomyslela.
Designově působí ovladač také vcelku inovativně a odvážně, ale není to nic proti konzoli samotné. Ta vypadá jako... no... těch memů jste určitě viděli desítky. Wi-Fi router, luxusní větrák, kávovar či papežova čepice. Ano, vzhled je skutečně kontroverzní. Někdo by řekl možná i směšný. Já říkám inovativní. Kdekdo zvládne navrhnout černou kostku. Vymyslet ale podobný tvar chce podle mě odvahu. Jistě, při položení konzole na bok je potřeba podstavec (ten je však dodáván spolu s konzolí), nicméně ať už konzoli postavíte kamkoli, bude rozhodně středem pozornosti a za mě vypadá skvěle. Na první pohled podle mě každý rovnou ví, že jde o herní konzoli, a ne o další set-top box.
Tohle je ale opravdu pouze a jenom můj názor a chápu, že se najde spousta lidí, kterým vzhled nebude vyhovovat. A když už bych měl říct nějakou kritiku, tak to bude asi k umístění mechaniky, která vyčnívá na boku a celá konzole poté působí dost divně. Digitální verze konzole je symetrická a působí naprosto skvěle. Pochválit musím zejména matný bílý plast s miniaturní texturou, která při bližším pohledu odhalí typické symboly PlayStationu: křížek, čtverec, kolečko a trojúhelník. Opravdu krásný detail, který ostatně najdete i na ovladači. Černý plast uprostřed mi osobně nevadí, ale rovněž nejsem největší fanda. Snadno se poškrábe a zamastí.
Co se praktičnosti designu týče, tak odvádí skvěle teplo. Po několika hodinách hraní byla konzole pouze vlažná. A i přesto, že internetem se hemží články o hlučných větrácích či černých skvrnách, tak mě osobně prošlo pod rukama hned několik konzolí PS5 a ani jedna neměla žádný ze zmíněných problémů. Konzole byly tiché a chovaly se vzorně. Na přední straně konzole máme tlačítko pro zapnutí a vypnutí, plus u klasické verze s mechanikou i tlačítko pro vysunutí disku. Poté už na přední straně konzole najdete pouze USB-A a USB-C konektory, které slouží převážně k nabíjení ovladače. Ten má nově také USB-C konektor.
Na zadní straně konzole je potom zámek Kensington, dvě další USB-A, ethernetový port, napájecí port a HDMI výstup. HDMI je opravdu důležité, protože podporuje verzi 2.1. To ve zkratce znamená, že pokud si pořídíte televizi podporující 4K při 120 fps a použijete přiložený HDMI kabel a ne jen tak ledajaký, tak dokážete 4K obraz při 120 fps dostat z konzole na obrazovku. Zatím není moc titulů, co by to podporovaly, ale například hráči FPS mohou tuto možnost využít při hraní nejnovějšího Call of Duty.
Kromě podpory vyššího frameratu dostala konzole letos vyšší výkon v podobě 10,28 teraflopů, podporu ray tracingu a neuvěřitelně rychlý custom M.2 SSD disk, který je za mě spolu s ovladačem asi největší skok nové generace. Rychlost načítání je u nových konzolí obecně několikanásobně vyšší. To, co dříve trvalo několik minut, teď trvá několik sekund. Dostat se z jedné strany mapy na druhou při rychlém cestování trvá v novém Spidermanovi cirka tři sekundy. A načítání jednotlivých pasáží či mapy? To je minulostí. Tam kde jste dříve museli po dokončení mise čekat, než se načte mapa, tam Miles Morales proskočí šachtou rovnou ven a můžete vesele hrát dál.
Na Instagram jsme dokonce natočili video, které má 58 sekund, tedy se vešlo do jednoho Instagram příběhu a dostali jsme do něj nejenom zapnutí konzole, ale i načtení do hry. Za 58 sekund! Věc, která mě asi nejvíce odrazovala od předchozí generace, je pryč a já mám díky tomu chuť hrát víc nejenom nové exkluzivní pecky, ale i ty staré, protože rychlé načítací časy se projeví u každého titulu z předchozí generace, který do nového PSka nainstalujete. Největší benefit pak pocítíte u her s velkou otevřenou mapou, jako jsou třeba Horizon Zero Dawn či Days Gone, ale překvapí i zmíněná novinka Spider-Man Miles Morales.
Kromě rychlejšího disku je tu i vyšší výkon. Oněch 120 fps je funkce, která podle mě dostane větší podporu až v budoucnu či u potenciálně chystané „pro“ verze konzole. Nicméně to, co vám nyní dovolí výkon ve většině případů, je 4K rozlišení a stabilních 60 fps či lépe vypadající režim třeba s ray tracingem a stabilních 30 fps. Já osobně jsem volil variantu vyšších fps, protože třeba v novém Spidermanovi ray tracing při lítání New Yorkem tolik nevnímáte a u Demon's Souls jsem upřímně nepoznal rozdíl mezi režimem lepší grafiky a režimem vyššího výkonu.
To vše zní jako pohádka, nicméně i nový PlayStation má svá ALE. Předně je to celá softwarová stránka. Nemyslím tím nové uživatelské prostředí, které je povedené, přehledné a intuitivní. Myslím tím předplatné, zpětnou kompatibilitu, či zablokování a nesmyslnost určitých funkcí. Předplatné PS Now je sice věc, která ve světě funguje, nicméně u nás stále oficiálně není podporována a vy se tak musíte spokojit pouze s PS Plus, které vám čas od času poskytne docela slušný titul, ale abyste potřebovali placené předplatné na cloud ukládání save pozic a na hraní multiplayeru mi připadá jako praktika z doby kamenné. Sice dostanete kolekci dvaceti top her z předchozí generace, ale konkurence má toto vyřešené mnohem lépe. Zpětná kompatibilita jakbysmet. Je fajn, že PS5 podporuje PS4 tituly, a to téměř všechny (těch nepodporovaných je opravdu minimum) ale zpětná kompatibilita dalších tisíců titulů napříč všemi předchozími generacemi je žalostná. Vždyť i konkurenční Xbox One a Xbox Series rozběhne některé PS2 tituly lépe než nový PS5.
Navíc tu máme (v době psaní této recenze) stále softwarově zamčený M.2 slot pro další SSD disk i přesto, že PCIe 4.0 disky už jsou dostupné. Bylo by fajn mít možnost rozšířit si SSD uložiště, když vám z 825 GB zůstane reálně necelých 670 GB. Dále konzole nepodporuje 1440p a 8K rozlišení. 8K je již přislíbeno a na podpoře 1440p již prý v Sony také pracují, ale aktuálně toto rozlišení podporované není, což je docela škoda, protože na trhu je spousta nových dostupných monitorů co mají QHD rozlišení a podporují až 144 Hz. A na závěr pak jen zmíním takové třešničky, jako je například možnost přesouvat na externí HDD pouze tituly z předchozí generace.
Zkrátka, po té softwarové stránce toho není úplně málo, a přesto nejsme daleko od stavu, kdy by PS5 byla téměř perfektní bezkonkurenční konzole, která by se nemusela opírat pouze o exkluzivní tituly. A tímto bych se asi dostal do závěru dnešní recenze. Konzole PlayStation 5 je skvělým, a hlavně plnohodnotným nástupcem. Za mě je to designově i konstrukčně velice povedená konzole a ovladač DualSense tomu dodal pomyslnou třešničku na dortu. PlayStation 5 je rychlý a výkonný herní stroj se spoustou exkluzivních titulů, které už vyšly, a mnoho dalších se v budoucnu chystá. Kdyby nebylo pár softwarových neduhů a nepříliš dobře řešeného předplatného, byl by PlayStation 5 bezkonkurenční konzolí na trhu. Doporučil bych vám ji? Ano, teď ze mě sice už zase mluví fanboy, ale za mě jde při výběru konzole hlavně o hry jako takové a těch exkluzivních zkrátka nabízí PlayStation tunu, plus navíc jde o opravdu povedenou konzoli.
• Zdroje: Vlastní
PlayStation 5
Herní konzolePlayStation 5 je jak po vzhledové, tak hardwarové stránce plnohodnotný nástupce svého předchůdce. Rychlé a výkonné SSD, 4K při 120 fps či nový ovladač DualSense s jemnou haptikou, to vše dělá z nové PS5 ultimátní herní mašinu, která by ale potřebovala trošku dotáhnout po softwarové stránce. Chtělo by to lepší formu předplatného, dotáhnout zpětnou kompatibilitu, odemknout slot na další SSD či přidat podporu několika dle mého důležitých rozlišení. To jsou však jediné vrásky na takřka perfektní konzoli.
Klady
Zápory
Matouš Jedlan
Když jsem byl malý, chtěl jsem být ovocem do Jogobelly, ale osud tomu asi tak chtěl a já skončil za kamerou YouTube pořadu AlzaTech, kde recenzuju hromadu elektroniky, natáčím reprotáže, dělám rozhovory a živá vysílání. V podstatě jsem velké dítě s nadváhou, které si ustavičně hraje s novými hračkami. Ovoce do Jogobelly zní dobře, ale tohle dělám opravdu rád :)
• Novinka: 27. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková
Pokud stále váháte nad koupí jedné (případně obou) z konzolí příští generace a nejste si jistí, jak moc se budou lišit herní tituly spuštěné na Xbox One (PlayStation 4) a Xbox Series X/S (PlayStation 5), Ubisoft poskytuje částečnou odpověď. Na oficiální stránce vývojáře a vydavatele v jednom se objevily informace o osmi blížících se herních titulech z dílny Ubisoftu, konkrétně o upgradu, jenž pocítí majitelé nové generace konzolí při jejich hraní... celý článek
• Speciál: 27. 10. 2020 • Autor: Filip Němec
Vydání PlayStation 5, které je naplánované na konec roku 2020, se nebezpečně přibližuje. Známe její cenu, výkon, netradiční vzhled i nový ovladač DualSense a také tituly, které si na této next-gen konzoli zahrajeme. A protože si stejně jako vy myslíme, že hry jsou na herní konzoli to nejdůležitější, připravili jsme pro vás pravidelně aktualizovaný seznam těch nejzajímavějších oznámených, očekávaných i spekulovaných her pro PlayStation 5, a to jak těch exkluzivních, tak i multiplatformových... celý článek
• Novinka: 16. 10. 2020 • Autor: Filip Němec
O PlayStationu 5 toho už víme opravdu hodně. Známe cenu a datum vydání, výkon konzole i hry, jen uživatelské rozhraní se prozatím neukázalo. Sony však dlouhé čekání ukončila videem, na kterém prezentuje kompletně překopané uživatelské prostředí a jeho zajímavé novinky, jako jsou již dříve spekulované PlayStation Activities umožňující instantně přeskočit do vybrané části hry, nápověda pro mise a úkoly či plně integrovaný PlayStation obchod v nabídce konzole. Více o uživatelském rozhraní PS5 zjistíte v dnešní novince... celý článek
• Novinka: 8. 10. 2020 • Autor: Filip Němec
Jak je u Sony zvykem, také PlayStation 5 se dočkal rozebrání na jednotlivé díly. Díky tomu jsme se například dozvěděli, že boční kryty půjdou velmi snadno sundávat – u prostých bílých tak zřejmě dlouho nezůstane. Dozvěděli jsme se také, jaké porty ukrývá zadní strana, jak funguje chlazení či kam se zapojuje externí SSD disk. Video, které naleznete v novince, také podrobně ukazuje používání i demontáž stojánku. Připojujeme rovněž informace o úpravě fungování PlayStation trofejí... celý článek
• Novinka: 7. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková
Přeložení uživatelského rozhraní konzole do českého jazyka včera potvrdila tuzemská pobočka společnosti Sony. A i když to některým může připadat jako samozřejmost, vždy tomu tak nebylo. Proč se tedy jedná o tak dobrou zprávu? A jak to vypadá s překladem her na PlayStation 5 do češtiny? Dozvíte se v naší novince... celý článek
• Novinka: 18. 9. 2020 • Autor: Jiří Fait
PlayStation 5 sice je zpětně kompatibilní, ale jen co se PS4 her týče. Potvrdil to šéf Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan, který zároveň řekl, že i když si na PlayStation 5 zahrajete 99 % všech PS4 her, nová konzole jednoduše nebude podporovat starší tituly, jež vyšly na PS1, PS2 a PS3... celý článek
• Novinka: 16. 9. 2020 • Autor: Filip Němec
Společnost Sony konečně odhalila všechny karty. PlayStation 5 bude stát 13 490 korun (digitální, bezdisková verze 10 790) a na pulty obchodů se v ČR dostane 19. listopadu. Herní konzole PlayStation 5 přináší kromě vysokého výkonu také několik zajímavých novinek, jako je rychlý SSD disk, podpora ray-tracingu nebo nový ovladač DualSense s adaptivními triggery a haptickou odezvou. Podrobnosti v článku... celý článek
• Speciál: 16. 9. 2020 • Autor: Redakce
Kromě her samotných jsme se konečně dočkali odhalení ceny pro konzoli PlayStation 5 a také přesného data vydání. PS5 bude stát 13 490 CZK (digitální, bezdisková verze za 10 790 CZK) a na pulty obchodů se dostane 19. listopadu v ČR. Níže najdete nová oznámení a také trailery na již představené hry... celý článek
• Novinka: 20. 8. 2020 • Autor: Filip Němec
Bude hlavním tahákem PlayStationu 5 hezčí grafika, nebo nové technologie, jež nás více vtáhnou do hry? Vůbec první reklama ukazující novou konzoli od Sony má jasno – haptická odezva a adaptivní triggery ovladače DualSense spolu s prostorovým zvukem posunou herní zážitek na novou úroveň. Spot navíc doprovodilo povídání vývojářů o tom, jak tyto funkce využili u svých her, a přestože jde v jádru stále jen o reklamní prohlášení, rozhodně působí zajímavě. Jaká je budoucnost hraní podle Sony, zjistíte v novince... celý článek
• Novinka: 4. 8. 2020 • Autor: Filip Němec
Ke každé herní konzoli si většina z nás časem přikoupí další periferie, nejčastěji samozřejmě ovladače. Řada hráčů se tak v posledních týdnech dotazovala na podporu DualShocku 4 i dalšího PS4 příslušenství na konzoli PlayStation 5 a nyní konečně známe odpověď. Které periferie půjdou do skříně a které budou s PS5 kompatibilní, zjistíte v této novince, v níž se dočtete také o patentu naznačujícím možný vývoj PlayStationu 5 Pro... celý článek
• Novinka: 29. 7. 2020 • Autor: Filip Němec
Často opakovanou mantrou next-gen konzolí je to, že kromě hezčí grafiky přinesou i další výhody, které se netýkají jen grafického zpracování. Bodem číslo jedna je na tomto seznamu rychlý SSD disk, jenž přinese nejen větší herní světy, ale i úplně nové funkce. Jednu z nich nechtěně prozradili autoři závodního simulátoru WRC 9 a nám se rozhodně líbí. O co přesně jde, se dozvíte v dnešní novince, kde se dočtete také o výměnných krytech PS5 či prodejních ambicích... celý článek
• Novinka: 15. 7. 2020 • Autor: Filip Němec
V dubnu nás agentura Bloomberg zaskočila zprávou, že Sony plánuje vyrobit do konce fiskálního roku nanejvýš 6 milionu konzolí PlayStation 5 kvůli očekávané nižší poptávce. Podle nejnovějších zpráv však Sony díky ustupující epidemii koronaviru nakonec očekává o PlayStation 5 větší zájem. Vyrobit by se tak mohlo do konce roku dokonce 10 milionů kusů. Další podrobnosti včetně velmi zajímavých informací o automatizovaném výrobním procesu PlayStationu 4 v Tokiu najdete v novince... celý článek
• Novinka: 9. 7. 2020 • Autor: Filip Němec
PlayStation 5 už odhalil téměř všechny karty. Známe vzhled konzole, její výkon, nový ovladač DualSense a dokonce i první tituly, které si s ním zahrajeme. Otazník se však stále vznáší nad zpětnou kompatibilitou (a cenou, samozřejmě). Ta je zatím přislíbena s většinou PS4 titulů, zatímco hry ze starších PlayStation konzolí nejspíše podporovány nebudou. Podle nově odhaleného patentu bychom si je však mohli zahrát alespoň prostřednictvím cloudu, možná přímo díky službě PlayStation Now. Více v dnešní novince... celý článek
• Novinka: 18. 6. 2020 • Autor: Filip Němec
Tento týden jsme vám na několika příkladech popsali technologii Smart Delivery, která u podporovaných her zajistí, že půjdou spustit na Xboxu One i Series X, aniž byste museli hru znovu kupovat. Zároveň pak má Smart Delivery zaručit, že ať už budete hrát na jakékoli konzoli, vždy dostanete tu nejlepší možnou verzi. Sony však žádný podobný program podle všeho neplánuje a rozhodnutí o bezplatném upgradu PS4 her pro PlayStation 5 nechává na vývojářích. Co to přesně pro nás hráče znamená, zjistíte v novince... celý článek
• Novinka: 16. 6. 2020 • Autor: Filip Němec
Minulý týden Sony konečně na streamu PlayStation 5: Future of Gaming odhalila nejen nové hry pro PlayStation 5, ale také samotný vzhled konzole, která vyjde i v bezdiskové verzi. To samozřejmě vyvolalo mnoho otázek, na něž se nyní snaží zástupci Sony odpovídat. V novince se zaměříme nejen na důvod vydání čistě digitálního PlayStationu 5, ale také případných dalších barevných variant, a popovídáme si o ceně konzole či jejím netradičním design, se kterým se pojí také až nečekaná velikost nového PlayStationu... celý článek
• Novinka: 12. 6. 2020 • Autor: Filip Němec
Sony nenechala své fanoušky na pochybách a v rámci čtvrtečního streamu s názvem Future of Gaming představila kromě finálního designu konzole PlayStation 5 také více než dvacítku nových her. Výběru přitom jasně kraluje Horizon Zero Dawn 2: Forbidden West, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Gran Turismo 7 nebo Resident Evil Village. Přehled toho nejzajímavějšího, stejně jako záznam streamu, najdete v článku... celý článek
• Novinka: 30. 5. 2020 • Autor: Filip Němec
Zatímco téma zpětné kompatibility Microsoft u své konzole Xbox Series X protežuje velmi často, konkurence z Japonska je zatím na nové informace velmi skoupá. Se zajímavou zprávou přišel magazín Eurogamer, podle kterého Sony aktualizovala instrukce týkající se nově vydaných PlayStation 4 her. Všechny tituly, jež od 13. července chtějí projít procesem certifikace, musejí být plně funkční také na PlayStationu 5. Co to přesně znamená, objasníme v novince... celý článek
• Novinka: 13. 5. 2020 • Autor: Filip Němec
Společnost Sony ve své finanční zprávě ujišťuje zaměstnance, další zainteresované osoby v čele s akcionáři a nakonec také nás, hráče a zákazníky, že se PlayStation 5 kvůli epidemii koronaviru neopozdí. Více informací najdete v novince, kde si také můžete přečíst kolik kusů PlayStationu 4, aktuálně druhé nejprodávanější konzole v historii, dodala Sony do obchodů... celý článek
• Novinka: 16. 4. 2020 • Autor: Filip Němec
Výrobce konzole PlayStation 5, japonská společnost Sony, podle agentury Bloomberg očekává kvůli vyšší ceně nižší poptávku po nové konzoli. Ta prý může stát až 549 dolarů, což by v našem případě mohlo znamenat cenu v obchodem i více než 15 000 Kč (při započtení DPH a cla). Více informací o ceně PlayStationu 5 a jeho vydání či výrobě najdete v novince... celý článek
• Novinka: 8. 4. 2020 • Autor: Filip Němec
Jak bude vypadat PlayStation 5, zatím nevíme, to už ale nelze říct o novém ovladači této konzole. Ten nese název DualSense a Sony ho blíže představila na svém blogu. V novince najdete nejen fotky nového ovladače, který rozhodně překvapí svým designem, ale také se dozvíte, jaké funkce nabídne... celý článek
• Novinka: 3. 4. 2020 • Autor: Filip Němec
Magazín Digital Foundry pokračuje ve svém detailním rozboru konzole PlayStation 5. Techničtí odborníci si na pomoc přizvali přímo architekta konzole Marka Cernyho, díky čemuž jsme se například dozvěděli, jakým způsobem dosáhli v Sony toho, že na každé konzoli PS5 poběží hra stejně za jakýchkoliv podmínek, jaké výhody bude mít rychlejší SSD disk nebo jak si Sony aktuálně stojí s vývojem zvukového Tempest enginu a zda se ho dočkáme už při vydání konzole... celý článek
• Novinka: 25. 3. 2020 • Autor: Filip Němec
Jestli někde PlayStation 4 zaspal, je to právě zpětná kompatibilita. V případě na konci roku vycházejícího PlayStationu 5 ale jde o velké téma, od kterého si Sony hodně slibuje. Jakých her a z jakých konzolí se zpětná kompatibilita bude týkat? Vše, co o tomto pro aktuálně velmi propíraném tématu víme, jsme shrnuli v tomto článku... celý článek
• Novinka: 18. 3. 2020 • Autor: Filip Němec
Sony dnes prostřednictvím streamu představila konkrétní hardware specifikace PlayStationu 5. V nečekaně suché prezentaci architekt konzole Mark Cerny prezentoval všechny hlavní aspekty připravované next-gen konzole, jako jsou jednotlivé komponenty, SSD disk, zpětná kompatibilita nebo 3D zvuk poháněný vlastním čipem... celý článek