Zobrazit katalog
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/lgthumb/vyucovani-budoucnosti-nahled.jpg

Vyučování budoucnosti: Zážitkovost, teleprezence, robotika | Vzdělávejte chytře

Jak si myslíte, že bude vypadat školství za deset let? Budou v něm hrát učitelé stále důležitou roli, nebo vše převezme umělá inteligence? V následujícím článku na to přesně odpovědět nedokážeme, ale s jistotou vám můžeme poradit, jak by školy a vzdělávací instituce obecně měly nakládat s chatboty, aby připravily současné žáky a studenty na budoucí svět. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/umela-inteligence-vyuka-nahled.jpg

Umělá inteligence jako nástroj výuky | Vzdělávejte chytře

Vývoj umělé inteligence je tak rychlý, že jej není radno nezmínit. Konverzační modely nabízejí nové možnosti pro vysvětlování složitých termínů a individuální doučování. Tento článek se zaměřuje na potenciál AI ve vzdělávání a na příkladu ilustruje, jak dokáže ChatGPT vysvětlit složitý matematický problém dítěti. Co myslíte, půjde mu to? Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/rany-kontakt-elektronikou-nahled.jpg

Efekt raného kontaktu s elektronikou | Vzdělávejte chytře

Často se můžete setkat s rodiči využívající tablety a chytré telefony k zabavení svých ratolestí. Tento trend však vyvolává zásadní otázky, jaký vliv má technologie na dětský vývoj a mezilidskou komunikaci. Jak správně integrovat elektroniku do života dětí a jak najít rovnováhu mezi digitálním světem a skutečnou lidskou interakcí? Článek se zabývá těmito otázkami a nabízí praktické rady pro rodiče, kteří chtějí využít technologii prospěšným způsobem. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/moderni-hry didakticky-potencial-nahled.jpg

Moderní hry s didaktickým potenciálem | Vzdělávejte chytře

Většina rodičů má zaškatulkováno, že hraní her způsobuje větší agresivitu u dětí, závislosti a jiné negativní faktory. Ve skutečnosti to není zas až taková pravda. Existují hry, které naopak pomohou rozvinout kreativní myšlení a plně zapojit mozek. Které podobné hry jsou hodné doporučení? Zjistíte v následujícím článku. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/arduino-stavebnice-hracka-nahled.jpg

Arduino, vlastně už ne jenom hračka | Vzdělávejte chytře

V této sérii článků věnované vzdělávání si popisujeme vhodné způsoby, jak dětem rozvíjet kreativitu a naučit je logickému myšlení. Arduino sice stále spadá do kategorie hraček, jelikož se jedná o poměrně jednoduchou základní desku s pomalým procesorem, ale limity tohoto malého počítače mnohdy neobjeví ani dospělí vývojáři u svých projektů. Zjistěte v následujícím článku, jak vhodně tuto stavebnici zavést do vzdělávacího systému. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/mechanicky-pocitac-turing-tumble-nahled.jpg

Mechanický počítač Turing Tumble | Vzdělávejte chytře

Některé hračky slouží pouze ke hraní, pomocí jiných se ale dítě může vzdělávat a maximálně zapojit svůj mozek. Jedinečná vzdělávací pomůcka Turing Tumble vysvětluje zábavnou formou na čistě mechanickém principu, jak fungují počítače. S pomocí kuliček, ramp a mechanických kloubů se děti naučí základní principy binární matematiky a logických obvodů. Zjistěte v následujícím článku veškeré možnosti této zajímavé didaktické pomůcky. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/ozivle-lego-stavebnice-nahled.jpg

Oživlé LEGO | Vzdělávejte chytře

Neexistuje na světě člověk, který by neznal stavebnici Lego. Tento důmyslný, jednoduchý a kompatibilní systém skládání dílků umožňuje věci, které jsou mnohdy mimo smysl našeho chápaní. Následující článek popisuje, o jak významnou stavebnici se jedná z pohledu vývoje dítěte a jaké možnosti přináší do vzdělávacího systému ve spojení s mikropočítači. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/cssr-pocitace-skolstvi-nahled.jpg

Československé socialistické počítače a školství | Vzdělávejte chytře

Věřte tomu, nebo ne, ale i v socialistickém Československu se vyráběly počítače pro výuku. Sice to byla z nouze ctnost, protože se potýkaly s dětskými nemocemi a na konci osmdesátých let byly beznadějně zastaralé, ale bez nich by u nás neprobíhala žádná výuka informatiky. S jakými konstrukčními a technologickými výzvami museli inženýři při návrhu počítat? Dočtete se v následujícím článku! Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/elektronicke-vyukove-stavebnice-socialismus-nahled.jpg

Elektronické výukové stavebnice za socialismu | Vzdělávejte chytře

Následující článek poodhalí, jak se ve východní Evropě přistupovalo k výuce elektrotechniky a jaké role v ní hrály elektronické stavebnice. Prozkoumáte vývoj těchto stavebnic od jejich skromných začátků až po jejich významný dopad na formování budoucích generací soudruhů techniků a inženýrů. Dozvíte se také, které prvky této historie se dochovaly v dnešním vzdělávacím prostředí a technické kultuře. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/jak-se-pocitace-snazil-ucit-zapad-nahled.jpg

Jak se počítače snažil učit západní svět | Vzdělávejte chytře

Napadlo vás, proč se v minulosti zrovna v západní části světa tak moc rozvíjely počítačové systémy, zatímco v jiných částech světa nebyly tak populární? Můžeme prozradit, že za to mohl americký výzkum umělé inteligence, který se ale tak trochu nepodařil. Co se stalo a jak to ovlivnilo vývoj školství, se dozvíte v následujícím článku. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/jak-pristupovat-k-vyukovym-hram-uvod-nahled.jpg

Jak k výukovým hrám přistupovat především | Vzdělávejte chytře

Dítě je velmi hravé stvoření, které chvíli nevydrží v klidu, vše jej zajímá a jako houba vstřebává informace z okolí. Správnou volbou hraček nebo počítačových her můžete nechat dětskou představivost pracovat na plné obrátky a zároveň jej pozitivně motivovat. Následující článek vysvětluje, proč nejsou počítačové hry jenom špatné a jaké hračky přispívají k rozvoji kreativity. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/schola-ludus-neboli-skola-hrou-nahled1.jpg

Schola ludus neboli škola hrou | Vzdělávejte chytře

Pojem škola hrou použil poprvé nejznámější český učitel na světe Jan Ámos Komenský. V následujícím článku se zabývám důležitostí tohoto pojmu v kontextu moderního světa a pochopení složitých úloh prostřednictvím her a výukových programů. Zjistěte, jak můžete podpořit ve svém dítěti chuť se vzdělávat a učit se novým dovednostem. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/usb-c.jpg

Mnoho tváří USB-C

USB-C je univerzální rozhraní, s nímž se setkáváme čím dál tím častěji. Jakkoliv by se to ale mohlo zdát, způsobů použití a funkcionalit USB-C je celá řada a rozhraní s sebou nese i některé problémy. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/test-vykonu-pc-nahled.jpg

Test výkonu PC – Jak na to? (NÁVOD)

Jistě vás někdy napadlo zjistit, jaký má váš počítač výkon a jestli pracuje správně. Přinášíme podrobný návod, jak otestovat výkon PC. Ukážeme si, jak otestovat výkon procesoru, grafického adaptéru či systémové jednotky. Taktéž se podíváme na měření provozní teploty počítače a metodiku správného měření. Toto a mnoho dalšího se dozvíte v našem podrobném návodu.

Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/osmibity-usb-hlavni.jpg

Osmibity – málo známá část cesty k USB

USB je univerzální, levné a dnes se s ním na počítačích setkáváme prakticky denně. Cesta k jeho aktuální podobě ale byla docela dlouhá. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/mimo-podporu-sami-na-svem-nahled.jpg

Mimo podporu: Sami na svém

Přibližuje se vaše zařízení konci záruky, nebo mu už dokonce zcela skončila podopora? Co s přístroji, pro které již nejsou vydávány nové aplikace nebo chybí náhradní díly? Michal Rybka ve svém článku rozebírá úskalí používání starého hardwaru a popisuje cesty, jak tyto stroje (ne)používat i v době zvýšených výpočetních nároků. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/planovane-zastaravani-neni-vzdy-spatne-nahled.png

Plánované zastarávání není vždy špatné

Myslíte si, že plánované zastarávání věcí je vždy špatné a mělo by se zakázat? Tak jednoduché to zase není, protože byste spolu s tím přišli o spoustu dnes už samozřejmých věcí, např. vodotěsné telefony. Co nese plánované zastarávání v hardwarové i softwarové stránce, si rozebereme v následujcím článku. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/alza-pc.jpg

Jak zkombinovat základní desku, grafickou kartu a procesor

Rádi byste si postavili vlastní počítač, ale úplně přesně nevíte, jak na to? Rádi vám pomůžeme, protože moc dobře známe ten slastný pocit, který doprovází úspěšné první nabootování nového počítače. Poradíme vám nejen jak po technické stránce sestavit počítač, ale budeme se soustředit i na správný výběr základní desky, grafické karty a procesoru. Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/intenetova-revoluce-nahled.jpg

Internetová revoluce a digitální distribuce

Vznik a rozvoj internetu proměnil společnost natolik, že v současné době čerpáme informace a zprávy více ze sociálních sítí než z tištěných novin. Znamená to, že tato stará média mají zaniknout? Přečíst více »
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/jak-upgradovat-kdyz-musite.jpg

Jak upgradovat PC nebo notebook, když už musíte?

Tak jako každý stroj, i váš počítač potřebuje čas od času údržbu. Pokud na něm totiž chcete bezpečně přistupovat do bankovnictví, plnit pracovní úkoly nebo si zahrát moderní hry, je nutné pravidelně se zabývat možností upgradu. Kdy se to ještě vyplatí? A kdy naopak bude lepší pořídit úplně nový stroj? Přečíst více »
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací