Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Pokémon: Let's Go, Pikachu! (RECENZE) – S pokémony na cestách

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Pokémoni, alias kapesní monstra, alias fenomén 90. let konečně přichází ve své klasické podobě na obrazovky veleúspěšné hybridní konzole Nintendo Switch. Studio Game Freak si vzalo na starost vývoj nové RPG hry Pokémon: Let's Go odehrávající se v universu nesmírně slavné značky a jedné z nejlépe se prodávající videoherní série vůbec, což vůbec není lehký úkol. Jak se s touto výzvou popasovali? Popadněte své pokébally a přečtěte si to na vlastní oči v naší recenzi.


• Žánr: RPG • Multiplayer: Ano (local, co-op) • Vývojář: Game Freak • Vydavatel: NintendoThe Pokémon Company • Platformy a Datum vydání: Switch (16. listopadu 2018) • Homepage: https://pokemonletsgo.pokemon.com/en-us/ • Čeština: Ne


Obsah recenze Pokémon: Let’s Go, Pikachu!

 1. Já chtěl bych být ten nejlepší!
 2. Pokémon: Let’s Go, Pikachu! Aneb chyťte je všechny!
 3. Napínavé souboje v Pokémon: Let’s Go, Pikachu!
 4. Ještě přesvědčivější chytání s Poké Ball Plus
 5. Pokémoni na Nintendo Switch vypadají a zní skvěle
 6. Pokémon: Let’s Go, Pikachu! je naprosto pohodové dobrodružství
 7. Recenze Pokémon: Let’s Go, Pikachu!: závěrečné hodnocení

Já chtěl bych být ten nejlepší!

• Recenze: 23. 11. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Na začátek bych se vám asi měl s něčím svěřit – fenomén pokémonů mě naprosto minul. Ačkoli jsem byl v dobách té největší mánie v ideálním věku a přímo ukázkovou cílovou skupinou (ano, jsem už tak starý), zájem o malé roztomilé příšerky se mi vyhnul velikým obloukem připomínajícím poloměr pokéballu. Ani nedokážu říct proč, ale pokémoni mě prostě nebrali. Byl jsem tedy nesmírně zvědavý, jestli Pokémon: Let’s Go, Pikachu! dokáže zaujmout i naprostého nováčka a pokémonského neznaboha. A světe div se, stačilo na to pouhých pár minut.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; screenshot: Eevee

Hra vychází ve dvou verzích lišících se startovními pokémony. Zde na obrázku Eevee, já si vybral Pikachu.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu! začíná bez nějakých větších průtahů. Hned poté, co si z velmi omezeného počtu možností zvolíte vizáž svého hrdiny a dáte mu jméno, se objevíte ve vlastním pokojíčku. Je krásný den, ve větvích stromů cvrliká nejeden Pidgey a vy už se nemůžete dočkat, protože za malou chvíli od profesora Oaka dostanete svého prvního pokémona (buď Pikachu nebo Eevee – podle toho, jakou edici hry si pořídíte) a nic už vám nebude stát v cestě stát se tím nejlepším trenérem pokémonů na světě.

Splnit si svůj sen ovšem nebude nic jednoduchého, do cesty se vám totiž budou plést nejen nechvalně proslulí záporáci z Team Rocket, ale i váš soused/kamarád/rival, jenž má stejný životní cíl jako vy. Nejlepší trenér v rozlehlém světě Pokémon: Let’s Go, Pikachu! ale může být jen jeden. Budete to vy? A dokážete na své cestě chytit všechny pokémony?

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: postava Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: pokojíček Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: pokémon

Obrázek 1: Tvorba postavy je poněkud osekána. Obrázek 2: Hru začínáte ve vlastním pokojíčku. Obrázek 3: Nemůžu se dočkat, až dostanu vlastního pokémona!

Příběh mladého aspirujícího trenéra je fajn, už po pár minutách vám ale bude jasné, že hnacím motorem Pokémon: Let’s Go, Pikachu! jsou titulní kapesní monstra. Drtivou většinou hratelnosti totiž tvoří putování herní mapou, během kterého se nevyhnete desítkám, ba možná i stovkám soubojů s ostatními trenéry či majiteli pokémonů. A abyste mohli bojovat s pokémony ostatních, potřebujete i nějaké vlastní. Logicky. Takže pokébally do rukou a šup do přírody!

Jakmile jsem vykročil z města, narazil na první, divokou přírodou se volně potulující pokémony a jednoho z nich lapil do svého pokéballu, jejich lov se pro mě stal téměř drogou a přirozeným instinktem. Od tohoto momentu pro mě pozorování kteréhokoli nového, neznámého druhu znamenalo neodbytné nutkání přikazující mi rozběhnout se k němu, protože touha pochytat všechny se vám zažere pod kůži rychleji než se Diglet zavrtá do země.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: svět Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: easter egg Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: team Rocket

Obrázek 1: Svět Pokémon: Let’s Go, Pikachu! je plný lidí připravených na souboj za každých okolností. Obrázek 2: Jeden z vedlejších úkolů vám zadá živoucí easter egg – Ryu ze Street Fighter. Obrázek 3: Team Rocket vám bude ze života dělat peklo.

Ve světě Pokémon: Let’s Go, Pikachu! často narazíte i na nějaký ten vedlejší úkol, jež vám zajistí lákavou odměnu, mnohdy i v podobě nového pokémona. Většinou se jedná o jednoduché aktivity typu “nasbírej 5 exemplářů od určitého druhu, nasbírej celkově X pokémonů” a tak podobně. Bohužel tyto „vedlejšáky” nemáte zaznamenané v žádném deníku a musíte se spoléhat pouze na svou paměť, což mě několikrát vytočilo k nepříčetnosti. Kde stál ten týpek, co mi jako projev respektu za 50 odchycených pokémonů sliboval pěkně rostlého Charmandera, si už asi nikdy nevzpomenu. Ale jednou ho najdu!

Pokémon: Let’s Go, Pikachu! Aneb chyťte je všechny!

Kolem pokémonů se točí celá hra a narážíte na ně téměř na každém kroku, ať už se volně pohybují v přírodě, nebo je potkáte po boku svých pánů ve městech. Souboji s cizími pokémony získáváte peníze potřebné pro nákup výbavy (nové pokébally, všemožné uzdravovací lektvary, návnady atd.), ale také zkušenosti, jejichž sbíráním se pokémoni levelují a stávají se čím dál silnějšími, dokonce mohou i evolovat (vyvinou se) a proměnit se na vyšší stupeň vlastního druhu.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: pokédex Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: easter egg Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: evoluce

Obrázek 1: A odchycených pokémonů pomalu přibývá... Obrázek 2: Takhle vypadá excelentní hod pokéballem! Obrázek 3: Evoluce v přímém přenosu. Zavolejte Darwina!

Odchyt probíhá následovně: procházíte přírodou, načež se odněkud z křoví vynoří příšerka, po které vaše srdéčko prahne. Pak už stačí jen přiběhnout blíže a lov začíná. Před každým pokémonem se objeví vcelku rychle se zmenšující kruhový indikátor, do kterého se musíte trefit svým pokéballem. Čím menší kroužek bude a čím přesnější bude váš hod, tím spíš se vám podaří pokémona odchytit.

Pokémoni jsou ale neposedné potvůrky a rádi z pokéballů vyskakují. Naštěstí si můžete vypomoci speciálním ovocem, které je trochu zklidní, případně rozšíří zaměřovací kruh a vaše trefování částečně usnadní. A když se pokéball konečně definitivně zaklapne a vy víte, že tento pokémon už je navždycky váš, skoro nic se tomu slastnému pocitu nevyrovná. Z odchycených příšerek si pak navíc sestavíte partu 6 bojovníků a nic vám už nebrání vyrazit do nekonečných potyček s ostatními trenéry.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: Misty Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: inventář Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: Pikachu

Obrázek 1: Trenéři nedají kůži svých pokémonů lacino. Obrázek 2: V inventáři najdete veškerou svou výbavu. Obrázek 3: Pikachu a já jsme s stali nejlepšími kamarády.

Napínavé souboje v Pokémon: Let’s Go, Pikachu!

Souboje v Pokémon: Let’s Go, Pikachu! jsou tahové, přičemž každý pokémon disponuje 4 schopnostmi, ať už útočnými, nebo obrannými. Pokémoni a jejich schopnosti jsou rozděleni do 18 typů (Normal, Water, Ice, Fire, Poison, Fighting, Electric, Psychic, Rock, Flying, atd.) fungujících tak trochu na systému kámen nůžky papír. Každý typ je citlivý na něco jiného, během zápasů je tak často nutné si uvědomit, proti komu bojujete a jaké pokémony máte zrovna u sebe.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: útok Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: duel

Obrázek 1: Jednotlivé útoky pokémonů jsou často velice efektní. Obrázek 2: Duel dvou žlutých hlodavců.

Ani relativně univerzální Pikachu nebo Eevee nezvládnou všechno, proto je vhodné sáhnout ve správnou chvíli po té správné příšerce. Na ohnivého pokémona se tedy vyplatí z pokéballu nasadit pokémona vodního, na vodního zase elektrického a tak podobně. Tady ale narážíme na jeden z mála problémů Pokémon: Let’s Go – hra si totiž nedělá starosti s nějakým velkým vysvětlováním a na spoustu věcí tak budete muset přijít sami za pochodu. Konkrétně typy pokémonů by si ale určitě nějaké to slovo navíc zasloužily.

Ještě přesvědčivější chytání s Poké Ball Plus

Co je ale skvělé, je zbrusu nový pohybový ovladač ve tvaru pokéballu, které Nintendo vyvinulo přesně pro potřeby Pokémon: Let’s Go, Pikachu! Ovladač svítí, vibruje a při chytání pokémonů ve hře s ním opravdu jako by mrštíte po nebohém stvoření na obrazovce, což hře dodává až překvapivě velkou míru realismu (jakkoli je celý koncept pokémonů dosti přitažený za vlasy) a atmosféry.

Poké Ball Plus disponuje dvěma tlačítky, přičemž jedním potvrzujete své volby, druhým se vracíte o krok zpět a zatřesením v určitých případech (hlavně v menu) vyvoláte pokročilejší nabídky. Vše funguje bezproblémově a pohybové vrhání virtuálního Poké Ballu je až podezřele uspokojivé. Jen jedna věc mi na tomto novém ovladači vadila – pokud hru ovládáte pouze pomocí Poké Ball Plus a chcete se vrátit do hlavního menu konzole, musíte chtě nechtě sáhnout po Joy-Conu, protože dvě tlačítka prostě všechny funkce nepojmou. Na jednu stranu to chápu, na tu druhou je to dosti kostrbaté řešení.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; screenshot: Pokéball Plus

Nový a velmi povedený ovladač pro Nintendo Switch. Škoda, že je pouze pro tuto hru.

A když už jsme u kostrbatých řešení, hra vás čas od času přímo zasypává dialogovými okny, které musíte po jednom „odkliknout”. Nezřídka na vás ale vyskočí i více než deset takových hlášek najednou, velmi brzo tedy za nutnost neustále něco potvrzovat začnete tvůrce proklínat, navíc to zbytečně zpomaluje tempo hry.

Pokémoni na Nintendo Switch vypadají a zní skvěle

Na závěr ještě v rychlosti o audiovizuálním zpracování, které je skvělé. Grafika vypadá velice hezky jak v handheld, tak i v TV módu. Vše běží naprosto plynule, souboje pokémonů jsou plné nejrůznějších grafických efektů, přičemž vaše dobrodružství podkresluje krásná hudba, která z Pokémon: Let’s Go, Pikachu dělá neuvěřitelně pohodové dobrodružství.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: grafika Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; gameplay: efekty

Obrázek 1: Grafika vypadá skvěle. Škoda, že nemůžete slyšet hudbu. Obrázek 2: Evoluce pokémonů probíhá za bouřlivých vizuálních efektů.

Už dlouho se mi nestalo, že bych u nějaké hry tak snadno zapomínal na strasti skutečného života a jen se tak nechal unášet příjemnou atmosférou a povedenou hratelností. Pokémoni ze mě udělali fanouška své vlastní franšízy rychleji, než byste řekli Charizard, což jsem opravdu, ale opravdu nečekal. Zdravíme Káju Gotta.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu! je naprosto pohodové dobrodružství

Jak už jsem říkal na začátku recenze, do Pokémon: Let’s Go, Pikachu! jsem se nepouštěl s příliš vysokým očekáváním. O to větší bylo mé překvapení, že si během několika málo hodin hra získala mé srdce. Chytání pokémonů a souboje s nimi jsou napínavé a návykové, audiovizuální zpracování skvělé a atmosféra přímo pohlcující. Studio Game Freak vytvořilo nadmíru povedené RPG, které ostatním hrám této série ostudu rozhodně nedělá.

Recenze Pokémon: Let’s Go, Pikachu!: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 83 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
70 %
Pokémon: Let’s Go, Pikachu!; recenze

Klady

 • Milá atmosféra
 • Chytlavá hratelnost
 • Souboje s pokémony
 • Parádní grafika a hudba
 • Poké Ball Plus

Zápory

 • Neškodil by nějaký deník s úkoly
 • Jednotlivé typy pokémonů by si zasloužily lépe představit
 • Nutnost často odklikávat dialogová okna
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Mohlo by vás zajímat

Pokémon: Let’s Go vychází 16. listopadu 2018 exkluzivně na Nintendo Switch. O novinkách vás budeme informovat.


4,9 23×
Pokémon Lets Go Eevee! - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: RPG, Hoďte rukou, jako byste házeli Poké Ballem a chyťte divoké Pokémony, ať už s pomocí Joy-Con ovladače či příslušenství Poké Ball Plus, který svítí, vibruje a dělá zvuky, aby přivedl vaše dobrodružství k životu.
1 229,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW063
4,7 31×
Pokémon Lets Go Pikachu! - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: RPG a dětská, Hoďte rukou, jako byste házeli Poké Ballem a chyťte divoké Pokémony, ať už s pomocí Joy-Con ovladače či příslušenství Poké Ball Plus, který svítí, vibruje a dělá zvuky, aby přivedl vaše dobrodružství k životu.
Cenová bomba
1 229,- Ušetříte 170,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW064
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací