![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Canon EOS M6 Black + EF-M 15-45mm
Winner
|
|
5.0
|
|
Lens |
|
| Optical zoom | 3 × |
| Minimum focal length (35mm conversion) | 24 mm |
| Max. focal length (35mm conversion) | 72 mm |
Lens |
|
| Aperture (From) | f/6.3 |
| Aperture (To) | f/3.5 |
| Minimum focus distance | 25 cm |
| Focal length (From) | 15 mm |
| Focal length (To) | 45 mm |
| Maximum aperture | 40 |
Display |
|
| Display size | 3 " (7.62 cm) |
| Display functions | Rotating/tilting, Touchscreen |
Sensor |
|
| Minimum shutter speed | 1/4,000 s |
| Maximum sequential scanning speed | 7 fps |
| Sensor resolution | 24.2 Mpx |
| Sensor type | CMOS |
| Sensor size | APS-C |
| Image stabilization | Optical (OIS) |
Dimensions and weight |
|
| Width | 11.2 cm |
| Height | 6.8 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Weight | 0.39 kg |
Memory and storage |
|
| Max. SD Card Size | 256 GB |
| Supported formats | JPEG , RAW |
| Memory card type | SD |
Video |
|
| Maximum video resolution | Full HD |
| Video with Sound | Stereo |
Inputs and outputs |
|
| Data interfaces | Bluetooth wireless interface, NFC wireless interface, USB 2.0 interface, WiFi wireless interface |
| Audio/Video | External microphone, Jack 3.5 mm, Micro HDMI |
Battery |
|
| Battery type | Battery |
| Battery label | Canon LP-E17 |
Type and function |
|
| Type | mirrorless interchangeable-lens camera |
| Features | Built-in flash, Flash Attachment, Replaceable lenses, Tripod plate |
Package contents |
|
| Package contents | Battery, Body cap, Lens, Lens cap |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Canon EOS M6 Black + EF-M 15-45mm | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|