VIP BOOST LEGO Alza days prosinec

Returnal – Vše, co víme

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

(Update): Doplněny informace o naší recenzi PC verze hry.

Vesmír je nehostinné místo, v němž se může stát cokoliv. Třeba že se objevíte v časové smyčce na nepřátelské planetě, která vás nutí neustále umírat. Alespoň tak vypadá základní mechanika sci-fi rogue-like střílečky Returnal od finského studia Housemarque, která od 22. března 2022 nabízí také multiplayer. V našem článku se o hře dozvíte vše podstatné, včetně toho, jak si vedla nejen v naši recenzi.

Returnal; screenshot: cover

zdroj: Housemarque

Returnal ve zkratce

    Returnal

  • Žánr: Rogue-like TPS
  • Vývojář: Housemarque
  • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
  • Čeština, česká lokalizace: Ne

  • Datum vydání a platformy: 30. 4. 2021 na PS5 | 15. 2. 2023 na PC

Returnal: Vše, co víme – OBSAH

Returnal: Hodnocení, metacritic a tipy


i Jak hodnotíme Returnal na PC?

„PC port Returnal zprostředkuje počítačovým hráčům veškerý obsah s podobnou návykovostí jako v původní PS5 verzi. Vedle všech kvalit příběhové rogue-lite bullet-hell střílečky přidává možnosti nastavení, na něž jsou PC hráči zvyklí. Někoho možná překvapí až krvavé nároky pro ultra grafiku.“

Podívejte se na celou recenzi (PC) včetně hodnocení.

Jak hodnotíme Returnal na PS5?

„Returnal patří k příjemným překvapením jarní sezóny, které vás svleče z kůže, ale vy si to budete užívat. Kvalitně podaný sci-fi příběh a motivující hratelnost naroubované na rogue-like mechaniku vtáhnou a nepustí. Vyšší obtížnost může některé hráče odradit, ale odvážlivci si užijí parádní audiovizuál a na maximum využijí svou konzoli PS5.“

Podívejte se na celou recenzi (PS5) včetně hodnocení.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 20. 2. 2023.

Pokud chcete poznat Atropos do hloubky, může vám pomoci naše desítka tipů k úspěšnému přežití.

Returnal: PC verze


Returnal následuje další PlayStation hry a 15. února 2023 vyšlo na PC s kompletním obsahem (včetně on-line kooperace v rámci PC verze bez cross-playe a s DLC přídavkem Sisyfovy věže). Na portu pracovalo společně s autory hry studio Climax.

Podobně jako další PC porty oblíbených PlayStation her také Returnal nabídne celou řadu technologií, díky nimž PC verze po technické i vizuální stránce zastíní PS5 verzi. Returnal totiž na PC nabídne ray-tracing (světel, stínů i zvuku), Nvidia DLSS, Nvidia Image Scaling, AMD FSR, prostorový zvuk Dolby Atmos a podporu širokých (21:9) a ultra širokých monitorů (32:9). Nechybí ani podpora DualSense ovladače, ale jak už je u PC portů zvykem, haptickou odezvu a adaptivní triggery si užijeme jen po připojení DualSense ovladače USB kabelem.

Kapitolou samou o sobě jsou hardware požadavky PC verze. Pokud si budete chtít užít Returnal na nejvyšší možné detaily a s ray-tracingem, musíte se plácnout přes kapsu. Nvidia RTX 3080 Ti, Intel i9-11900K a 32 GB RAM pod kapotou běžné herní PC rozhodně nemá. Jak se ale říká, za krásu se platí. Doporučené požadavky naštěstí tak přísné nejsou.

Returnal - Features Trailer | PC Games

zdroj: PlayStation

PC verze titulu Returnal byla oznámena na akci The Game Awards 2022, tedy 8. prosince 2022.

Returnal: Update 3.0 Ascension


Zatímco část studia Housemarque pracuje na nové značce, nezapomnělo se ani na dosud největší hit finských vývojářů – bullet-hell střílečku Returnal. V rámci updatu 3.0 Ascension připraveném zdarma na 22. března 2022 se objeví dvě mechaniky, jež zážitek z pobytu na planetě Atropos pořádně okoření (a že je dost ostrý už teď). Fanoušci pořádné výzvy se určitě vydají do nové lokace nazvané Sisyfova věž (pro přístup je třeba hák z konce druhé lokace), což je dvacet pater zaplněných monstry. Při jejím zdolávání dostaneme další střípek z kryptického příběhu hlavní hrdiny.

Druhá zásadní část updatu přináší online kooperativní multiplayer, o němž řada hráčů snila. Konečně se tak do průzkumu nebezpečné planety a všech jejich zákoutí můžete pustit s kamarádem, který vám pomůže překonat všechna nebezpečí na vaší cestě.

Returnal - Ascension State of Play March 2022 Trailer | PS5

zdroj: PlayStation

V rámci streamu State of Play z března 2022 jsme se dozvěděli o updatu 3.0 pro hru Returnal, který ji obohatí o novou výzvu a co-op multiplayer.

Returnal: Ascension - Tower of Sisyphus Gameplay Trailer | PS5

zdroj: PlayStation

Ukázka z náročného průchodu Sisyfovou věží, která se objeví jako součást updatu 3.0 pro titul Returnal.

Update 2.0

Ačkoliv titul Returnal vyšel již na jaře roku 2021, jeho autoři se mu stále věnují a vylepšují jej. Po více než půl roce, přesněji 26. října, totiž přichází s verzí, kterou sami označili jako 2.0. Ta přináší dvě zásadní změny, po nichž fanoušci přežívání na planetě Atropos delší čas volali – fotomód a ukládání postupu. Možnost vytvořit si vlastní snímky s pomocí změny úhlu kamery, filtrů a dalších parametrů je u PS exkluzivit tradicí, takže i tvůrci si mohou tento rest odškrtnou jako splněnou povinnost.

Mnohem více však potěší zavedení možnosti uložení pozice. Ovšem pozor, není to tradiční „save“, jak jej známe z jiných her. Tvůrci totiž nechtějí rozbít základní myšlenku rogue-lite přístupu, takže zachování postupu hodně specifikovali. Můžete totiž vypnout hru pomocí funkce Suspend Cycle (pozastavení cyklu), díky níž je možné vypnout hru i konzoli, aniž byste přišli o průchod daným cyklem. Při dalším zapnutí hry se vaše postava Selene objeví přesně na stejném místě s danou výbavou, ale uložená pozice se „zničí“ (již se k ní nevrátíte). Uložení lze navíc provést jen v klidových částech, takže u bossů při videosekvencích máte smůlu. Další podrobnosti naleznete na oficiálním PlayStation blogu.

Returnal – Update 2.0 | PS5

zdroj: PlayStation

Ačkoliv v novém traileru dostává mnohem větší prostor fotomód, tak zavedení možnosti uložení je pro hratelnost mnohem důležitější.

Returnal: Datum vydání, platformy


Na akci The Game Awards 2022 byla oznámena PC verze, která dorazí na začátku roku 15. února 2023.

Poslední projekty finského studia Housemarque vycházely exkluzivně pro systém PlayStation a jejich titul Returnal není výjimkou. Od 30. dubna 2021 se objevil pouze na konzoli PlayStation 5, u níž vývojáři využívají všechny nově dostupné funkce včetně gamepadu DualSense či prostorového zvuku. Vedle základní verze si můžete stále pořídit Digital Deluxe Edition, v níž za příplatek dostanete navíc řadu in-game bonusů jako zbraně Electropylon Driver a Hollowseeker, stimulanty dovedností, artefakt Pulsating Mass a digitální soundtrack.

Returnal - The Tide (Launch Trailer) | PS5

zdroj: Sony

Hlavní hrdinka Selene se ocitla ve špatný čas na špatné planetě. Dostane se z ní v jednom kuse? Returnal byl oznámen v červnu 2020 na akci PlayStation 5: Future of Gaming.

Returnal: Čeština, česká lokalizace


Rogue-like titul Returnal bohužel vyšel bez české lokalizace, což je ohromná škoda především kvůli příběhové části. V ostatních jazykových ohledech ovšem projekt finského studia Housemarque není nijak náročný, takže si vystačíte se základní angličtinou, případně zkoušením jednotlivých zbraní a artefaktů v praxi.

Returnal: Příběh


Fanoušky sci-fi dějová linka Returnal musí nadchnout – prozkoumávání cizí planety, na kterou hlavní hrdinku Selene přivedl záhadný signál nazvaný „White Shadow“, neznámí tvorové toužící po její smrti a mimozemská technologie, která nám všechna nebezpečenství pomůže překonat. Vedle svého přežití bojuje Selene také za svou příčetnost, protože planeta Atropos se jí pomalu dostává pod kůži a její vzpomínky dostávají až hororový podtext. Vzhledem k tomu, že tvůrci dávají příběhu velkou váhu, můžete se těšit na zajímavé momenty a překvapivé zvraty, které se vám zaryjí do paměti na delší dobu.

Returnal - Announcement Trailer | PS5

zdroj: Sony

Hlavní hrdinka Selene bude v Returnal postavena před velkou výzvu – překonat všechny nástrahy nehostinné planety a zničit její opakující se cyklus. Naštěstí k tomu má pokusů víc než dost, protože po své smrti se vrátí v časové smyčce zpět na začátek své cesty.

Po každé smrti hlavní hrdinky se planeta trochu změní, takže se nikdy nevrátíte na stejné místo a musíte opatrně zjišťovat, s jakými překvapeními na vás nehostinné místo vyrukuje tentokrát. Harry Krueger (game director) dokonce tvrdí, že na hráče čekají tisíce různých variant téhož prostoru, takže o rozličné výzvy korespondující s vývojem příběhu není nouze. Příběhovou linku odhalují hráči sami svou zvědavostí a jednotlivé segmenty skládají dohromady, protože Returnal spoléhá na nelineární děj. Do samotné hry promlouvají také pozůstatky těl Selene z jejích předchozích pokusů, což se částečně projeví do interakce s ostatními hráči pokoušející svůj osud na planetě Atropos.

Součástí vyprávění jsou také retrospektivní hororové momenty, při nichž se přepne kamera do prvního pohledu a během nichž se plně zaposloucháme do hlasu Selene, kterou namluvila Jane Perry (hlas Diany ze série Hitman). Tyto momenty propojují osobní příběh hlavní hrdinky s přežíváním v nehostinném prostředí. Připravte se na hlubší psychologický podtext celé hry. Zároveň svou zvědavostí rozpletete tajemství okolo dění na planetě, která bude vyprávět vlastní příběh pomocí tzv. Xenoarchivů a Xenoglyfů nalezených ve stále se měnícím prostředí.

zdroj: Sony

Returnal - Returnal - Story Trailer | PS5

Returnal: Gameplay


U titulů studia Housemarque si už hráči zvykli, že musí zapojit svůj postřeh a obratnost, aby se vyrovnali se smrští nepřátel a projektilů ve vzduchu. Ani Returnal není výjimkou, jen se tvůrci rozhodli přenést své nové dobrodružství do 3D z pohledu třetí osoby (dříve tvořili ve 2D či v izometrickém pohledu). Abyste se vyrovnali s nápaditými nepřáteli, nebudou vám stačit pouze střelné zbraně vzdálené budoucnosti, ale musíte zapojit také uhýbání či energických meč v kontaktních soubojích. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že téměř kompletní část výbavy nalezneme na samotné planetě a stanou se součástí výstroje Selene, z nichž si ta klíčová ponechá i po své smrti, aby byl zmírněn rogue-like dopad hry. Po bossfightech se navíc otevřou mezi jednotlivými lokacemi zkratky, aby si Selene po svém skonu nemusela probíjet celou cestu znovu. 

Posilující artefakty do výbavy budete hledat v tajných lokalitách či v rámci skákačkových pasáží, které tvoří druhý pilíř hratelnosti vedle soubojů s agresivními mimozemskými bytostmi (a jejich elitními variantami). Průzkum planety, která se částečně proměňuje v každém cyklu, tak patří k hrdinčině dennímu chlebu. Vedle futuristických zbraní (mezi nimiž se objeví také energetický meč) se musíte věnovat také dalším mimozemským technologiím, na něž Selene narazí. Nalezené artefakty (či živí tvorové, kteří se na naši hrdinku přisají) totiž dodávají speciální vlastnosti základním dovednostem, které jsou nutností v hratelnosti založené na tzv. bullet-hell principu (obrovské množství projektilů, které se na vás stále řítí). 

Returnal - Gameplay Trailer | PS5

zdroj: Sony

Propojení frenetické střílečky s průzkumem neznámé planety funguje v Returnal velmi dobře.

Na opatrnost přitom není moc místo, protože autoři hráče nutí do agresivního přístupu různými vylepšeními vlastností zbraní či samotné Selene. Tvůrci vás ovšem chtějí nechat stále v napětí, a proto se stává, že některé objevené předměty na vás budou mít negativní vliv do konce daného životního cyklu, což je pro rogue-like přístup typické. Tvůrci se navíc snaží zpřístupnit hráči intenzivní zážitek pomocí všech vychytávek, které nabízí konzole PS5, včetně 3D zvuku, haptické odezvy ovladače DualSense a jeho adaptivních triggerů (klasická střelba na poloviční zmáčknutí, alternativní střelba při plném domáčknutí spouště).

Returnal: Multiplayer


I když je titul Returnal zaměřen na silný zážitek pro jednoho odvážlivce, v rámci updatu 3.0 se fanoušci dočkali online kooperace pro dva hráče. Stále zůstává i náznak mezihráčské interakce, v jejímž rámci narazíte na těla padlých verzí Selene (vlastních i od jiných hráčů). U nich máte na výběr, zda si čistě osvojíte její výbavu, či zda se ji rozhodnete pomstít. V druhém případě se před vámi zjeví miniboss, kterého musíte udolat. Za jeho porážku získáte vedle pocitu zadostiučinění také lákavou odměnu, kterou obdrží i pomstěný hráč.

Returnal: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále vydavatele a obrazové materiály na homepage stránkách hry Returnal.

Returnal: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové nároky pro Returnal:

HW požadavky Minimální Střední Doporučené Epické Ray-tracing
Operační systém Windows 64-bit Windows 64-bit Windows 64-bit Windows 64-bit Windows 64-bit
Procesor Intel Core i5-6400, 4 core 2.7GHz | AMD Ryzen 5 1500X, 4 core 3.5GHz Intel Core i5-8400, 6 core 2.8GHz | AMD Ryzen 5 2600, 6 core 3.4GHZ Intel i7-8700, 6 core 3.7 GHz | AMD Ryzen 7 2700X, 8 core 3.7 GHz Intel i7-9700K, 8 core 3.7 GHz | AMD Ryzen 7 3700X, 8 core 3.6 GHz Intel i9-11900K, 8 core 3.5 GHz | AMD Ryzen 9 5900X, 12 core 3.7 GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1060, 6 GB | AMD Radeon RX 580, 8 GB NVIDIA GeForce GTX 1070, 8 GB | AMD Radeon RX 5600 XT, 6 GB NVIDIA RTX 2070 Super, 8 GB | AMD Radeon RX 6700 XT, 12 GB NVIDIA RTX 3080, 10 GB | AMD Radeon RX 6800 XT, 16 GB NVIDIA RTX 3080 Ti, 12 GB | AMD Radeon RX 6950 XT, 16 GB
Operační paměť 16 GB DDR4 16 GB DDR4 16 GB DDR4 32 GB DDR4 32 GB DDR4
Pevný disk 60 GB HDD (SSD doporučeno) 60 GB SSD 60 GB SSD 60 GB SSD 60 GB SSD

• Zdroj: blog.playstation.com (24. 1. 2023)

S jakým herním PC na Returnal?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Matisse R5 RX6650XT

Základní sestava:

Alza GameBox Matisse R5 RX6650XT

Alza GameBox Alder i5 RTX4060 W11 Home

Optimální sestava:

Alza GameBox Alder i5 RTX4060

Alza BattleBox Raptor i7 RTX4080 W11 Pro

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raptor i7 RTX4080

i

• Zdroje: PlayStation blog, housemarque.com/games/returnalPlayStation, Vortex, IGNPlayStation Blog (17. 3. 2021)PlayStation Blog (9. 4. 2021)


4,8 14×
Returnal - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - Procedurální svět hry Returnal tě pokaždé přiměje smést prach porážky ze tváře a s každým dalším znovuzrozením se vrhnout do neustále se měnícího světa. Každá nová smyčka tě konfrontuje s novými kombinacemi, jež tě postaví na hranici tvých možností.
799,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: PSV0049
4,8 860×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - White
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, bílá barva
1 599,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS1
4,8 860×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Midnight Black
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, černá barva
1 589,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005DS2
4,8 860×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Cosmic Red
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, červená barva
Super cena
1 649,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005DS3
4,8 246×
PlayStation 5 Media Remote
Dálkový ovladač pro PlayStation 5, snadné ovládání streamovacích služeb, bílý
739,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX005RE1
4,8 246×
PlayStation 5 HD Camera
Webkamera - kvalita záběrů ve Full HD, integrovaný podstavec, funkce pro odstranění/oříznutí pozadí, 120 × 189 × 68 mm
1 169,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005HDC1
4,7 244×
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herní sluchátka - bezdrátová, s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, radiofrekvenční připojení, pro PC a PlayStation 5, herní režim, prostorový zvuk 7.1, s ovládáním hlasitosti
1 999,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 17.12.2023
Objednací kód: MSX005PU1
4,7 244×
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset - Midnight Black
Herní sluchátka - bezdrátová, s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, radiofrekvenční připojení, pro PC a PlayStation 5, herní režim, prostorový zvuk 7.1, s ovládáním hlasitosti
1 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005PU2
4,8 246×
PlayStation 5 DualSense Charging Station
Dobíjecí stanice - současně lze nabíjet dva ovladače Dual Sense pro PS5, zacvakávací konstrukce, AC adaptér, AC napájecí kabel
719,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX005ST1
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací