Cenové hity Každá koruna se počítá
Zobrazit katalog

Returnal; wallpaper: Selene

Returnal (INFO) – update 3.0, Ascension, multiplayer atd.

(Update): Novinky o updatu 3.0, včetně multiplayeru.

Vesmír je nehostinné místo, v němž se může stát cokoliv. Třeba že se objevíte v časové smyčce na nepřátelské planetě, která vás nutí neustále umírat. Alespoň tak vypadá základní mechanika sci-fi rogue-like PS5 střílečky Returnal od finského studia Housemarque, která od 22. března 2022 nabízí také multiplayer. V našem článku se o hře dozvíte vše podstatné, včetně toho, jak si vedla nejen v naši recenzi.


Autor: Jakub NěmecInfo


Zdroj obrázku: Housemarque

Returnal ve zkratce

    Returnal

  • Žánr: Rogue-like TPS
  • Vývojář: Housemarque
  • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
  • Čeština, česká lokalizace: Ne

  • Datum vydání a platformy: 30. 4. 2021 na PS5

Returnal (INFO) – OBSAH

Returnal: Update 3.0 Ascension


Zatímco část studia Housemarque pracuje na nové značce, nezapomnělo se ani na dosud největší hit finských vývojářů – bullet-hell střílečku Returnal. V rámci updatu 3.0 Ascension připraveném zdarma na 22. března 2022 se objeví dvě mechaniky, jež zážitek z pobytu na planetě Atropos pořádně okoření (a že je dost ostrý už teď). Fanoušci pořádné výzvy se určitě vydají do nové lokace nazvané Sisyfova věž (pro přístup je třeba hák z konce druhé lokace), což je dvacet pater zaplněných monstry. Při jejím zdolávání dostaneme další střípek z kryptického příběhu hlavní hrdiny.

Druhá zásadní část updatu přináší online kooperativní multiplayer, o němž řada hráčů snila. Konečně se tak do průzkumu nebezpečné planety a všech jejich zákoutí můžete pustit s kamarádem, který vám pomůže překonat všechna nebezpečí na vaší cestě.

Returnal - Ascension State of Play March 2022 Trailer | PS5

zdroj: PlayStation

V rámci streamu State of Play z března 2022 jsme se dozvěděli o updatu 3.0 pro hru Returnal, který ji obohatí o novou výzvu a co-op multiplayer.

Returnal: Ascension - Tower of Sisyphus Gameplay Trailer | PS5

zdroj: PlayStation

Ukázka z náročného průchodu Sisyfovou věží, která se objeví jako součást updatu 3.0 pro titul Returnal.

Update 2.0

Ačkoliv titul Returnal vyšel již na jaře roku 2021, jeho autoři se mu stále věnují a vylepšují jej. Po více než půl roce, přesněji 26. října, totiž přichází s verzí, kterou sami označili jako 2.0. Ta přináší dvě zásadní změny, po nichž fanoušci přežívání na planetě Atropos delší čas volali – fotomód a ukládání postupu. Možnost vytvořit si vlastní snímky s pomocí změny úhlu kamery, filtrů a dalších parametrů je u PS exkluzivit tradicí, takže i tvůrci si mohou tento rest odškrtnou jako splněnou povinnost.

Mnohem více však potěší zavedení možnosti uložení pozice. Ovšem pozor, není to tradiční „save“, jak jej známe z jiných her. Tvůrci totiž nechtějí rozbít základní myšlenku rogue-lite přístupu, takže zachování postupu hodně specifikovali. Můžete totiž vypnout hru pomocí funkce Suspend Cycle (pozastavení cyklu), díky níž je možné vypnout hru i konzoli, aniž byste přišli o průchod daným cyklem. Při dalším zapnutí hry se vaše postava Selene objeví přesně na stejném místě s danou výbavou, ale uložená pozice se „zničí“ (již se k ní nevrátíte). Uložení lze navíc provést jen v klidových částech, takže u bossů při videosekvencích máte smůlu. Další podrobnosti naleznete na oficiálním PlayStation blogu.

Returnal – Update 2.0 | PS5

zdroj: PlayStation

Ačkoliv v novém traileru dostává mnohem větší prostor fotomód, tak zavedení možnosti uložení je pro hratelnost mnohem důležitější.

Returnal: Hodnocení, metacritic a tipy


i Jak hodnotíme Returnal?

„Returnal patří k příjemným překvapením jarní sezóny, které vás svleče z kůže, ale vy si to budete užívat. Kvalitně podaný sci-fi příběh a motivující hratelnost naroubované na rogue-like mechaniku vtáhnou a nepustí. Vyšší obtížnost může některé hráče odradit, ale odvážlivci si užijí parádní audiovizuál a na maximum využijí svou konzoli PS5.“

Podívejte se na celou recenzi (PS5) včetně hodnocení.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 27. 10. 2021.

Pokud chcete poznat Atropos do hloubky, může vám pomoci naše desítka tipů k úspěšnému přežití.

Returnal: Datum vydání, platformy


Poslední projekty finského studia Housemarque vycházely exkluzivně pro systém PlayStation a jejich titul Returnal není výjimkou. Od 30. dubna 2021 se objevil pouze na konzoli PlayStation 5, u níž vývojáři využívají všechny nově dostupné funkce včetně gamepadu DualSense či prostorového zvuku. Vedle základní verze si můžete stále pořídit Digital Deluxe Edition, v níž za příplatek dostanete navíc řadu in-game bonusů jako zbraně Electropylon Driver a Hollowseeker, stimulanty dovedností, artefakt Pulsating Mass a digitální soundtrack.

Returnal - The Tide (Launch Trailer) | PS5

zdroj: Sony

Hlavní hrdinka Selene se ocitla ve špatný čas na špatné planetě. Dostane se z ní v jednom kuse? Returnal byl oznámen v červnu 2020 na akci PlayStation 5: Future of Gaming.

Returnal: Čeština, česká lokalizace


Rogue-like titul Returnal bohužel vyšel bez české lokalizace, což je ohromná škoda především kvůli příběhové části. V ostatních jazykových ohledech ovšem projekt finského studia Housemarque není nijak náročný, takže si vystačíte se základní angličtinou, případně zkoušením jednotlivých zbraní a artefaktů v praxi.

Returnal: Příběh


Fanoušky sci-fi dějová linka Returnal musí nadchnout – prozkoumávání cizí planety, na kterou hlavní hrdinku Selene přivedl záhadný signál nazvaný „White Shadow“, neznámí tvorové toužící po její smrti a mimozemská technologie, která nám všechna nebezpečenství pomůže překonat. Vedle svého přežití bojuje Selene také za svou příčetnost, protože planeta Atropos se jí pomalu dostává pod kůži a její vzpomínky dostávají až hororový podtext. Vzhledem k tomu, že tvůrci dávají příběhu velkou váhu, můžete se těšit na zajímavé momenty a překvapivé zvraty, které se vám zaryjí do paměti na delší dobu.

Returnal - Announcement Trailer | PS5

zdroj: Sony

Hlavní hrdinka Selene bude v Returnal postavena před velkou výzvu – překonat všechny nástrahy nehostinné planety a zničit její opakující se cyklus. Naštěstí k tomu má pokusů víc než dost, protože po své smrti se vrátí v časové smyčce zpět na začátek své cesty.

Po každé smrti hlavní hrdinky se planeta trochu změní, takže se nikdy nevrátíte na stejné místo a musíte opatrně zjišťovat, s jakými překvapeními na vás nehostinné místo vyrukuje tentokrát. Harry Krueger (game director) dokonce tvrdí, že na hráče čekají tisíce různých variant téhož prostoru, takže o rozličné výzvy korespondující s vývojem příběhu není nouze. Příběhovou linku odhalují hráči sami svou zvědavostí a jednotlivé segmenty skládají dohromady, protože Returnal spoléhá na nelineární děj. Do samotné hry promlouvají také pozůstatky těl Selene z jejích předchozích pokusů, což se částečně projeví do interakce s ostatními hráči pokoušející svůj osud na planetě Atropos.

Součástí vyprávění jsou také retrospektivní hororové momenty, při nichž se přepne kamera do prvního pohledu a během nichž se plně zaposloucháme do hlasu Selene, kterou namluvila Jane Perry (hlas Diany ze série Hitman). Tyto momenty propojují osobní příběh hlavní hrdinky s přežíváním v nehostinném prostředí. Připravte se na hlubší psychologický podtext celé hry. Zároveň svou zvědavostí rozpletete tajemství okolo dění na planetě, která bude vyprávět vlastní příběh pomocí tzv. Xenoarchivů a Xenoglyfů nalezených ve stále se měnícím prostředí.

zdroj: Sony

Returnal - Returnal - Story Trailer | PS5

Returnal: Gameplay


U titulů studia Housemarque si už hráči zvykli, že musí zapojit svůj postřeh a obratnost, aby se vyrovnali se smrští nepřátel a projektilů ve vzduchu. Ani Returnal není výjimkou, jen se tvůrci rozhodli přenést své nové dobrodružství do 3D z pohledu třetí osoby (dříve tvořili ve 2D či v izometrickém pohledu). Abyste se vyrovnali s nápaditými nepřáteli, nebudou vám stačit pouze střelné zbraně vzdálené budoucnosti, ale musíte zapojit také uhýbání či energických meč v kontaktních soubojích. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že téměř kompletní část výbavy nalezneme na samotné planetě a stanou se součástí výstroje Selene, z nichž si ta klíčová ponechá i po své smrti, aby byl zmírněn rogue-like dopad hry. Po bossfightech se navíc otevřou mezi jednotlivými lokacemi zkratky, aby si Selene po svém skonu nemusela probíjet celou cestu znovu. 

Posilující artefakty do výbavy budete hledat v tajných lokalitách či v rámci skákačkových pasáží, které tvoří druhý pilíř hratelnosti vedle soubojů s agresivními mimozemskými bytostmi (a jejich elitními variantami). Průzkum planety, která se částečně proměňuje v každém cyklu, tak patří k hrdinčině dennímu chlebu. Vedle futuristických zbraní (mezi nimiž se objeví také energetický meč) se musíte věnovat také dalším mimozemským technologiím, na něž Selene narazí. Nalezené artefakty (či živí tvorové, kteří se na naši hrdinku přisají) totiž dodávají speciální vlastnosti základním dovednostem, které jsou nutností v hratelnosti založené na tzv. bullet-hell principu (obrovské množství projektilů, které se na vás stále řítí). 

Returnal - Gameplay Trailer | PS5

zdroj: Sony

Propojení frenetické střílečky s průzkumem neznámé planety funguje v Returnal velmi dobře.

Na opatrnost přitom není moc místo, protože autoři hráče nutí do agresivního přístupu různými vylepšeními vlastností zbraní či samotné Selene. Tvůrci vás ovšem chtějí nechat stále v napětí, a proto se stává, že některé objevené předměty na vás budou mít negativní vliv do konce daného životního cyklu, což je pro rogue-like přístup typické. Tvůrci se navíc snaží zpřístupnit hráči intenzivní zážitek pomocí všech vychytávek, které nabízí konzole PS5, včetně 3D zvuku, haptické odezvy ovladače DualSense a jeho adaptivních triggerů (klasická střelba na poloviční zmáčknutí, alternativní střelba při plném domáčknutí spouště).

Returnal: Multiplayer


I když je titul Returnal zaměřen na silný zážitek pro jednoho odvážlivce, v rámci updatu 3.0 se fanoušci dočkali online kooperace pro dva hráče. Stále zůstává i náznak mezihráčské interakce, v jejímž rámci narazíte na těla padlých verzí Selene (vlastních i od jiných hráčů). U nich máte na výběr, zda si čistě osvojíte její výbavu, či zda se ji rozhodnete pomstít. V druhém případě se před vámi zjeví miniboss, kterého musíte udolat. Za jeho porážku získáte vedle pocitu zadostiučinění také lákavou odměnu, kterou obdrží i pomstěný hráč.

Returnal: Videa, trailery, screenshotyTrailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále vydavatele a obrazové materiály na homepage stránkách hry Returnal.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Returnal; gameplay: monstrum Returnal; gameplay: chapadla
Returnal; screenshot: kostra Returnal; screenshot: koule
Returnal; screenshot: démon Returnal; screenshot: oltář
Returnal; screenshot: přestřelka Returnal; screenshot: příšera Returnal; screenshot: Selene

zdroj: Housemarque

(28. 4. 2021): Returnal - The Tide (Launch Trailer) | PS5

Returnal - The Tide (Launch Trailer) | PS5

zdroj: Sony

(14. 4. 2021): Returnal - Hostiles | PS5

Returnal - Hostiles | PS5

zdroj: Sony

(17. 3. 2021): Returnal - Returnal - Story Trailer | PS5

Returnal - Returnal - Story Trailer | PS5

zdroj: Sony

(26. 2. 2021): Returnal - State of Play Gameplay Walkthrough | PS5

Returnal - State of Play Gameplay Walkthrough | PS5

zdroj: Sony

(24. 2. 2021): Returnal - Atropos | PS5

Returnal - Atropos | PS5

zdroj: Sony

(13. 1. 2021): Returnal - Combat | PS5

Returnal - Combat | PS5

zdroj: Sony

(8. 1. 2021): HouseCast - Ep.3 Action!

HouseCast - Ep.3 Action!

zdroj: Housemarque

(21. 12. 2020): HouseCast - Ep.2 Origins

HouseCast - Ep.2 Origins

zdroj: Housemarque

(10. 12. 2020): Returnal - Gameplay Trailer | PS5

Returnal - Gameplay Trailer | PS5

zdroj: Sony

(20. 11. 2020): HouseCast - Ep.1 Introduction

HouseCast - Ep.1 Introduction

zdroj: Housemarque

(11. 6. 2020): Returnal - Announcement Trailer | PS5

Returnal - Announcement Trailer | PS5

zdroj: Sony

i


• Zdroje: PlayStation blog, housemarque.com/games/returnalPlayStation, Vortex, IGNPlayStation Blog (17. 3. 2021)PlayStation Blog (9. 4. 2021)


Returnal - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Procedurální svět hry Returnal tě pokaždé přiměje smést prach porážky ze tváře a s každým dalším znovuzrozením se vrhnout do neustále se měnícího světa. Každá nová smyčka tě konfrontuje s novými kombinacemi, jež tě postaví na hranici tvých možností.

1 599,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0049
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka.

Předp. cena
13 490,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - White
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, bílá barva

-13% 1 799,-
1 559,-
Můžete mít ihned na 21 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS1
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Cosmic Red
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, červená barva

-16% 1 899,-
1 599,-
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS3
PlayStation 5 Media Remote
Dálkový ovladač pro PlayStation 5, snadné ovládání streamovacích služeb, bílý

-14% 590,-
508,-
Můžete mít ihned na 22 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MSX005RE1
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herní sluchátka bezdrátová, s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, radiofrekvenční připojení, pro PC a PlayStation 5, herní režim, prostorový zvuk 7.1, s ovládáním hlasitosti

2 489,-
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005PU1
HORI Dual Charger for DualSense Wireless Controller - PS5
Dobíjecí stanice - pro bezdrátové dobíjení až dvou ovladačů DualSense Wireless Controller pro herní konzole PS5, indikátory nabíjení, možnost současně dobíjet a hrát

489,-
Můžete mít dnes od 19:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: HORHW131
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset - Midnight Black
Herní sluchátka bezdrátová, s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, radiofrekvenční připojení, pro PC a PlayStation 5, herní režim, prostorový zvuk 7.1, s ovládáním hlasitosti

2 489,-
Můžete mít ihned na 9 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005PU2
PlayStation 5 DualSense Charging Station
Dobíjecí stanice - současně lze nabíjet dva ovladače Dual Sense pro PS5, zacvakávací konstrukce, AC adaptér, AC napájecí kabel

849,-
Očekáváme květen 2022
Objednací kód: MSX005ST1
PlayStation 5 Standard Console Cover - Midnight Black
Kryt - pro konzoli PlayStation 5, barevné provedení: Midnight Black

Předp. cena
1 399,-
Datum vydání: 17. června 2022
Objednací kód: MSX005C1
PlayStation 5 Standard Console Cover - Cosmic Red
Kryt - pro konzoli PlayStation 5, barevné provedení: Cosmic Red

Předp. cena
1 399,-
Datum vydání: 17. června 2022
Objednací kód: MSX005C2
PlayStation 5 Standard Console Cover - Galactic Purple
Kryt - pro konzoli PlayStation 5, barevné provedení: Galactic Purple

Předp. cena
1 399,-
Datum vydání: 17. června 2022
Objednací kód: MSX005C5
PlayStation 5 Standard Console Cover - Starlight Blue
Kryt - pro konzoli PlayStation 5, barevné provedení: Starlight Blue

Předp. cena
1 399,-
Datum vydání: 17. června 2022
Objednací kód: MSX005C3
PlayStation 5 Standard Console Cover - Nova Pink
Kryt - pro konzoli PlayStation 5, barevné provedení: Nova Pink

Předp. cena
1 399,-
Datum vydání: 17. června 2022
Objednací kód: MSX005C4
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací