AP+ slevy v app Pampers

SpellForce 3 (RECENZE) – efektivní kombinace herních žánrů

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

První díl série SpellForce je řadou hráčů dodnes považován za jednu z nejvýraznějších strategií všech dob. Fanoušky žánru po vydání zaujal především propracovanou grafikou, slušným příběhovým pozadím a efektivní kombinací RTS a RPG prvků, s jejíž pomocí zastínil nejedno konkurenční dílo. Tři roky po jeho vypuštění přišli vývojáři z Phenomic se SpellForce 2, které minimálně kritiky zaujalo více než jejich prvotina, komunita z něj však tolik nadšená nebyla, protože se v některých ohledech odkláněl od odkazu svého předchůdce.

V roce 2006 koupila vývojářský tým stojící za touto značkou EA, po několika letech však odkoupené studio zavřela a některé ochranné známky prodala dál. Díky tomu mohl pod taktovkou THQ Nordic vzniknout SpellForce 3, jehož recenzi vám dnes přinášíme.


• Žánr: Strategie, RPG • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Grimlore Games • Vydavatel: THQ Nordic • Platformy a Datum vydání: PC (7. prosince 2017) • Homepage: spellforce.com • Čeština: Chystá se


Co všechno se v recenzi SpellForce 3 dozvíte?

 1. O čem pojednává příběh SpellForce 3?
 2. Budování specifického rázu
 3. Bitva tří armád
 4. NPC ve SpellForce 3 mají svou hlavu
 5. SpellForce 3 vám nabídne osobitý zážitek
 6. HW nároky pro Spellforce 3 PC
 7. Recenze SpellForce 3: závěrečné hodnocení

O čem pojednává příběh SpellForce 3?

• Recenze: 6. 12. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

SpellForce 3 se odehrává asi pět set let před událostmi prvního dílu. V pohádkově laděném univerzu Eo vypukla občanská válka. Čtyři primární šlechtické rody povstaly pod vedením zlovolného mága Isama Tahara proti právoplatné královně Ayelith, jež utlačovala mágy a nevládla zrovna dle jejich představ. Nakonec však byli všichni účastníci vzpoury za cenu těžkých ztrát poraženi a přinuceni k poslušnosti. Nikdo ale moc neoslavuje, protože konflikt značně oslabil všechny zúčastněné, což se negativně projevilo na chodu celé říše, která je nyní ve fázi rozkladu. V této nelehké době se ujímáte vedení malé speciální jednotky vedené Sentenzem Noriem, jejímž primárním úkolem je hledání tajemných artefaktů a likvidace zrádců koruny ukrývajících se před spravedlností. 

SpellForce 3; Wallpaper: Hrdinové

Elementární návrh postav se tvůrcům SpellForce 3 skutečně povedl. Osobně jsem byl zřejmě nejvíce zaujat dobře zvoleným dabingem jednotlivých protagonistů.

Při jedné z vašich výprav jste svědky tajuplného rituálu, v jehož průběhu vzpurný mág Isam Tahar obětuje většinu jeho účastníků. Zachránit se vám podaří jen postavu, jejíž obličej je zakryt jednoduchým lněným pytlem. Předtím, než jej Sentenzus Norius sejme, je vám umožněno jí nadefinovat vzhled, elementární statistiky a tři ze šesti bojových specializací. V momentu, kdy budete s tvorbou primárního protagonisty hotovi, vás SpellForce 3 vyšle do světa plného kouzel, vražd, rasismu, náboženských nepokojů, politických pletich a bojů o moc přesahujících hranice jednotlivých říší. Svou cestu započnete v hlavním městě říše, kde jste vaším mentorem pověřeni úkolem, v jehož rámci máte zjistit více o původu nové smrtící choroby, jež se začala šířit ve všech koutech království. 

Možná vás to překvapí, ale všechny primární postavy ve SpellForce 3 disponují slušně navrženou osobností a velmi kvalitním dabingem, za který se vývojáři z THQ Nordic rozhodně nemusí stydět. Jednoho z hlavních hrdinů dokonce namluvil Doug Cockle, jehož hlas ihned pozná většina milovníků kultovního RPG Zaklínač 3: Divoký hon, propůjčil jej totiž slavnému Geraltovi z Rivie. Propracovanost tohoto prvku minimálně v mých očích mírně posunuje celkovou úroveň příběhu, protože jste díky němu schopni si k některým protagonistům vytvořit určitý vztah. Některé postavy si kvůli jejich štědrosti zamilujete, jiné ve vás naopak začnou po čase vzbuzovat neskutečný odpor. 

SpellForce 3; Gameplay: hrdinové, výběr SpellForce 3; Wallpaper: město

Elementární děj se povedlo vývojářům z THQ Nordic zpracovat relativně dobře. Vyprávění má určité tempo, hrdinové spolu aktivně diskutují o vyvstalých situacích a o zajímavé momenty tu též není nouze. Osobně jsem byl však více zaujat vedlejšími příběhovými linkami, jejichž úroveň nejednou dosahovala kvalit klasických RPG. Kampaň je jako celek rozdělena do řady různě velkých lokací, které na průzkum zaměřeným hráčům díky propracovanému designu nabízí dostatek prostoru na několik desítek hodin zábavy. Spokojeni s nimi budou dle mého názoru především milovníci již zmíněného žánru, stratégové v nich zřejmě nenajdou až takové zalíbení, protože více vyhovují šarvátkám, v nichž hraje prim hrstka hrdinů, nikoliv velkolepým bitvám s desítkami válečníků.

SpellForce 3; Gameplay: dialog SpellForce 3; Gameplay: souboj, Monstrum

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Budování specifického rázu

Po zdárném absolvování kampaně SpellForce 3 na střední či vyšší obtížnost již zřejmě budete schopni vcelku slušně ovládat většinu herních frakcí, takže vám nic nebude bránit v tom, abyste své síly poměřili s ostatními hráči. K dispozici za tímto účelem dostanete celkem šest odlišně navržených lokací, které mohou pojmout dva až šest protihráčů. Kromě klasického režimu je vám nabídnuta také kooperační alternativa, v jejímž rámci se spolu s kamarádem staráte o jeden celek, což v praxi znamená, že jeden má kupříkladu na starost hrdiny a ekonomiku a druhý zajišťuje produkci jednotek a kontrolu obyčejných válečníků. Pokud náhodou neholdujete MP složce, můžete si zmíněné mapy zahrát proti umělé inteligenci, jejíž úroveň je celkem obstojná, nesmíte od ní však čekat zázraky.

Na začátku každé SpellForce 3 hry pro vás bude hlavní prioritou rychlá výstavba těžebních a defenzivních struktur, do nichž následně nasadíte nastálo dělníky, jejichž pohyb můžete ovládat jen v minimálním měřítku. Ihned po vytvoření stabilní produkční sítě vám bude dána možnost postavit na kontrolovaném území kasárny a postoupit do další éry, kde se vaší frakci otevřou technologicky zaměřené budovy a továrny vyrábějící železo. To lze těžit jen v určitých provinciích, takže jste kvůli němu po čase nuceni za pomoci kolonizačních domků obsadit přilehlá teritoria. Ty vám v následující vývojové etapě poskytnou speciální surovinu nutnou k tvorbě elitních jednotek schopných za určitých okolností konkurovat i hrdinům. Tímto okamžikem vývoj vaší báze fakticky končí. 

Primární kampaň SpellForce 3 vám dá do rukou slušně formovatelné reky. Mimo ni budete těžko porazitelné šampiony rekrutovat skrze monumentální kámen bohů. U každé frakce vám bude nabídnuto šest hrdinů, lišících se výbavou, statistikami i vylepšitelnými schopnostmi. Najmout si můžete například temného mága, rytíře, lučištníka, zloděje nebo druida schopného proměnit se ve zvíře. Stejně jako v klasických RPG můžete i zde vámi naverbované postavy vybavit pestrou škálou zbraní, zbrojí a lektvarů, jež lze zakoupit u potulných kupců. 


SpellForce 3; Gameplay: souboj, Drak SpellForce 3; Gameplay: souboj, Golem SpellForce 3; Gameplay: souboj, Trollové

i Mohlo by vás zajímat
Civilization VI: Rise and Fall (PREVIEW) – i silný může padnout
Total War Saga: Thrones of Britannia (PREVIEW) – první díl série nás zavede do středověku
Total War: Warhammer 2 (RECENZE) – Mortal Empires je zde
Divinity: Original Sin 2 – Pořádně vybroušený diamant (RECENZE)

Bitva tří armád

Základní verze SpellForce 3 vám poskytne jen tři frakce. O vaši přízeň se tu budou ucházet udatní lidé, divocí orkové a záludní elfové, nemající se zástupci podřadných ras žádné slitování. Každý národ dá případným zájemcům k dispozici odlišně laděnou škálu jednotek, budov a hrdinů. Balance jednotlivých skupin je díky malému počtu zúčastněných hodně vyladěná. Snad ji autoři skrze nová frakční DLC nenaruší, byla by to totiž velká škoda.

V současnosti naleznete v řadách lidských vojsk pestré spektrum pěchotních jednotek, které jsou snad ve všech ohledech mírně nadprůměrné, v žádném směru však vyloženě nezaostávají za ostatními frakcemi SpellForce 3. Ve finálních fázích hry vám toto uskupení nabídne plošně orientované mágy, do zbroje zakuté šampiony a paladinům podobné keepery, jež se mohou po skonání jednou vrátit do boje. Hrát by za něj měli především nováčci upřednostňující obranu před útokem.

O něco ofenzivněji jsou ve SpellForce 3 laděny elfí vojenské útvary, jež se skládají především z agilních střeleckých jednotek a dalekonosných válečných strojů schopných kosit nepřátele i na delší vzdálenosti. V pozdních etapách tato rasa disponuje zimními mágy, druidy a elitními lesními válečníky, které brání před údery nepřátel jejich víra v přírodu. Pokud si libujete v rychlejším stylu boje a eliminaci protivníků na dálku, je pro vás tento národ jako dělaný.  

Pro náročnější hráče volící agresivnější bojovou taktiku jsou tu brutální orkové, kteří se nezastaví prakticky před ničím. Prim u nich hraje odolná kontaktní pěchota a v boji zdatná jízda zadupávající nepřátelské střelectvo do země. Těsně před koncem dává SpellForce 3 těmto zeleným hrubiánům přístup ke dvěma odrůdám válečných trollů, šamanovi a skřetímu bubeníkovi, schopnému své bratry ve zbrani pořádně nabudit za pomoci bubnu. Zvolit by si tuto divokou partičku měli jen jedinci, kteří se nebojí divočejších situací, ve nichž občas ztratí přehled. 

NPC ve SpellForce 3 mají svou hlavu

Vývojářům z THQ Nordic se skutečně vyvedla optimalizace. SpellForce 3 mi jel na nejvyšší detaily bez výraznějších problémů. V průběhu hraní jsem prakticky nezaznamenal propady fps či pády hry. Vzhledem k tomu, jak vypadá vizuál, jsem čekal problémy, nakonec se však dostavilo příjemné překvapení. Stejně tak mě potěšila úroveň ozvučení. Po většinu času se mi do uší linula příjemná hudba, jejíž tempo se měnilo podle stávající situace. Celkově jsem byl s audiovizuální stránkou nadmíru spokojen – na rozdíl od jiných tvůrců se s ní autoři SpellForce 3 poprali dobře.

O něco hůře se hoši z THQ Nordic vypořádali s přítomností bugů, jejichž počet rozhodně není malý. Některé méně výrazné nedostatky bych byl zřejmě ochoten přehlédnout, určité prvky mi však slušně pily krev. Nejvíce mě zřejmě iritovaly podivně fungující úkolové postavy, které se se mnou čas od času plně odmítaly bavit, čímž mi mnohokrát velmi efektivně zabránily pokračovat v primární dějové lince. Pokud se zásadní dějoví protagonisté rozhodli, že se mnou nebudou komunikovat, musel jsem vždy celý scénář klidně i několikrát restartovat. Jistě si dokážete představit, jak velkou jsem z toho měl radost. Upřímně doufám, že se autorům SpellForce 3 podaří tento aspekt co nejdříve maximálně vyladit, fakticky je to totiž jediná výrazná vada tohoto jinak víceméně bezproblémového díla.

SpellForce 3; Gameplay: mapa SpellForce 3; Gameplay, vězení

SpellForce 3 vám nabídne osobitý zážitek

Nový projekt THQ Nordic rozhodně nelze považovat za klasickou strategii, protože je v něm občas kladen až příliš velký důraz na roli hrdinů, což nemusí sednout každému. Minimálně milovníci čistokrevných RTS z něj zřejmě nebudou moc nadšeni. Specificky nezacíleným hráčům by však mohlo SpellForce 3 nabídnout neotřelou hratelnost, rozsáhlý herní svět s bohatou historií, osobité herní mechanizmy, příjemný vizuál a povedenou technickou stránku, jejíž vyladěnost mě minimálně po optimalizační stránce skutečně překvapila. Celek v mých očích srážela především absence širšího počtu frakcí a větší počet bugů, s nimiž se tvůrci snad brzo vypořádají. 

Po odladění zmíněných nedostatků bych nákup SpellForce 3 doporučil především hráčům, kteří nedají dopustit na kvalitní mix RTS a RPG. Staromilští stratégové by do něj měli investovat jen za předpokladu, že jim sedly předchozí díly této specifické série. SpellForce 3 vychází na PC již 7. prosince 2017.

SpellForce 3; Wallpaper: Jeskyně

Při hraní SpellForce 3 budete mít možnost zavítat do rozsáhlých měst, jejichž rozloha je překvapivě velká.

HW nároky pro SpellForce 3 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3570 / AMD FX-6350 Intel Core i7-4790 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850  NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  6 GB RAM 8 GB RAM
HDD 15 GB 15 GB

Recenze SpellForce 3: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
70%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
70%
SpellForce 3; recenze

Klady

 • Povedená kombinace RTS a RPG prvků
 • Dobře fungující herní mechanizmy
 • Slušně zpracované úkoly
 • Příjemný grafický kabátec
 • Vydařená optimalizace

Zápory

 • Hratelnost narušující bugy
 • Jen tři herní frakce
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.


Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací