Jaký je význam vybavení pro bojové sporty?
Nezáleží na tom, jaké bojové sporty provozujete, vždy jsou alespoň z části dynamickou kombinací fyzické síly, techniky a strategie. Je při nich kladen důraz na precizní pohyb, rychlost a správné načasování. Proto je kvalitní vybavení pro bojové sporty zcela zásadní – přispívá nejen k vyššímu výkonu, ale také chrání zdraví samotného sportovce. Základem jsou vždy rukavice, patřičné chrániče, vhodné oblečení i obuv. Hodit se vám mohou také tréninkové pomůcky,
jako jsou boxovací pytle, lapy a bloky nebo tatami. Dále si jednotlivé kategorie přiblížíme.
- Mezi základní boxerské vybavení patří boxerské rukavice, bandáže pro fixaci kloubů, chrániče zubů a hlavy zajišťující bezpečí během sparingů a boxovací pytle pro nácvik techniky. Pořídit lze také lapy pro trénink rychlosti a přesnosti a boxerské boty pro snadný pohyb v ringu.
- MMA vybavení zahrnuje MMA rukavice s otevřenými prsty pro údery i grappling, rashguardy a šortky (speciální oděv), a chrániče holení a zubů. Důležitou součástí jsou také lapy a bloky pro nácvik úderů a kopů a tatami žíněnky pro trénink boje na zemi.
- Součástí kickbox vybavení jsou boxerské rukavice, chrániče holení při kopech a boxovací pytle pro posilování úderové síly. Pro trénink přesnosti a rychlosti se využívají i zde lapy a bloky a pro sparing jsou nezbytné chrániče hlavy a zubů.
Ochranné vybavení pro bojové sporty je základ
Jelikož jsou bojové sporty fyzicky náročné a často také kontaktní disciplíny, kde dochází k intenzivním střetům, úderům i pádům, je ochranné vybavení naprosto klíčové pro bezpečný trénink. Kvalitní rukavice chrání ruce a zápěstí, chrániče minimalizují úrazy kloubů, hlavy či holení a bandáže poskytují potřebnou fixaci. Mezi neméně důležité vybavení patří také chrániče zubů. Chraňte své zdraví a soustřeďte se pouze na výkon.
Bez chráničů ani ránu aneb chraňte své tělo před zraněními
Chrániče na bojové sporty chrání různé části těla před nárazy a údery. Zahrnují přilby, které minimalizují riziko otřesů či poranění hlavy, chrániče na nohy, jež chrání holeně a nárty před poraněním při kopech, či chrániče zubů. Ochranné pomůcky by vám měly správně padnout, to znamená, že musí být pohodlné a nesmí omezovat v pohybu. Zároveň by vám však měly poskytnout maximální ochranu.
!
Chrániče zubů a čelisti
Chrániče zubů jsou hojně využívány nejen v bojových sportech, ale také v těch skupinových, jako je např. hokej. Mohou být již předtvarované a připravené k okamžitému použití (sériová výroba), nebo tvarovatelné, které se po tepelné úpravě a zakousnutí vytvarují podle vašeho tvaru úst. Při výběru chrániče zubů zohledněte jeho tloušťku, materiál a schopnost absorbovat nárazy.
Rukavice na bojové sporty chrání před zraněním a tlumí údery
Rukavice na bojové sporty využijete v mnoha disciplínách, jako jsou box, kickbox či MMA. Chrání ruce a zápěstí před zraněním, ale zároveň tlumí údery tak, aby snížily riziko poranění soupeře. Zatímco boxerské rukavice mají silné polstrování pro údery, MMA rukavice jsou lehčí a mají odkryté prsty pro možnost úderů i chvatů. Důležité je zohlednit jejich velikost, hmotnost (box) a materiál.
Neméně důležité jsou také bandáže. Fixují zápěstí a klouby rukou během tréninku či zápasu, čímž pomáhají předcházet zraněním, jako jsou podvrtnutí či natržení vazů, a zároveň zajišťují lepší stabilitu ruky v rukavici. Bandáž byste se měli naučit správně omotat kolem ruky a zápěstí, aby byla její podpora optimální bez omezení krevního oběhu.
Tréninkové vybavení pro bojové sporty
Bojové sporty se netrénují pouze na sparinzích a zápasech. Jde také o cílený rozvoj síly, techniky, rychlosti a výdrže. Tréninkové pomůcky vám umožní bezpečně nacvičit kombinace a strategie úderů, kopů, obrany i pohybu v ringu či na tatami. Mezi základní vybavení na trénink můžeme zařadit lapy a bloky, boxovací pytle a tatami – každá z těchto pomůcek slouží jinému aspektu přípravy a má své specifické využití.
- Bloky a lapy slouží k nácviku přesnosti, síly a rychlosti úderů a kopů. Trénink zlepšuje koordinaci a utváří realistickou simulaci situace v boji.
- Boxovací pytle jsou nezbytné pro rozvoj síly a techniky úderů i kopů. K dispozici jsou různé typy – závěsné pytle, stojací trenažéry nebo hrušky.
- Tatami, speciální žíněnky využívané v judu, brazilském jiu-jitsu nebo karate, poskytují bezpečný povrch pro nácvik pádů, hodů a grapplingu.
!
K čemu vám poslouží inhalační kyslík?
Pokud praktikujete jeden z bojových sportů, tak pravděpodobně víte, že se jedná o fyzicky i mentálně náročnou aktivitu. Inhalační kyslík se v těchto kruzích využívá ke zlepšení fyzické výdrže, urychlení regenerace a okysličení svalů. Pomůže vám při zotavení po náročných trénincích a zápasech, snižuje únavu a podporuje rychlejší návrat energie. Často se využívá také mezi samotnými koly zápasu.
Funkční a pohodlné oblečení pro bojové sporty
Oblečení pro bojové sporty se vyrábí z funkčních materiálů a má speciální střih, aby umožnilo dynamické pohyby bez omezení a odolalo podmínkám intenzivního cvičení. Měli byste si vybrat takové, které je pohodlné a pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Speciálním druhem jsou kimona, tradiční oděvy používané v judu, brazilském jiu-jitsu nebo karate. Skládají
se z bavlněné bundy, kalhot a pásku označujícího úroveň dovedností.
Skrýt popis