Co jsou minerály?
Minerály (minerální látky) jsou chemické prvky, které se přirozeně vyskytují především v půdě či ve vodě. Podílejí se na správné funkci metabolických přeměn a reakcí. Lidské tělo si minerály neumí samo vytvořit, proto je důležitý jejich dostatečný přísun, ať už pro prevenci či zmírnění potíží, jež jsou způsobené jejich nedostatkem.
Jak se projevuje nedostatek minerálů v těle?
Minerály ovlivňují správnou funkci energetického metabolismu, nervového systému, reprodukce, imunity, pohybového aparátu či kognitivních funkcí, mezi které patří např. koncentrace a paměť. Jejich nedostatek se projevuje mnoha akutními i chronickými onemocněními a zdravotními obtížemi psychického i fyzického rázu.
Únava, oslabená imunita, špatná kvalita vlasů, nehtů, zubů i pleti – to je jen zlomek obtíží, s nimiž se můžete setkat při nedostatečném příjmu minerálů.
Odkud získáváme minerály?
Minerály do organismu získáváme pomocí přijmu živočišných i rostlinných potravin. Důležitý je dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, masa, mléčných výrobků i obilovin. S jejich přísunem nám pomohou také doplňky stravy, jež jsou vyhledávány osobami s redukovaným jídelníčkem, na dietě či pod větší fyzickou a psychickou zátěží.
i
Dostatečný přísun minerálů je velice důležitý v těhotenství, při růstu i dospívání a zejména v seniorském věku. Doplňky stravy jsou nezbytné při nedostatku, ale také při chronických onemocněních, díky nimž se důležité minerály vyplavují z těla ve větším množství.
Minerály v podobě doplňků stravy
Dále se podíváme na nezbytné minerály, které si můžete zakoupit v podobě doplňků stravy. V nabídce naleznete pestrou škálu produktů, které vám pomohou zůstat v kondici a udržovat přiměřenou hladinu minerálů jako prevenci či při nedostatku. Podívejte se na druhy minerálů a jejich funkce, benefity i zdroje a další.
Hořčík – král mezi minerálními látkami
Hořčík jednoznačně patří mezi nejdůležitější minerální látky. Užívají jej především sportovci a lidé trpící svalovými křečemi. Má blahý vliv na nervový systém i svalstvo, napomáhá proti únavě i vyčerpání a podporuje zdraví chrupu i kostí. Mezi potraviny obsahující hořčík patří např. špenát. kešu, chia semínka nebo mandle a brambory.
Hořčík i jiné minerály se nejčastěji prodávají v tabletách či kapslích. Narazíte také na velká výhodná balení nebo komplexní doplňky obsahující hned několik látek.
Zinek podporuje celkové zdraví organismu
Zinek přispívá k celkovému zdraví organismu, zejména ke správnému fungování imunity, reprodukčních funkcí i plodnosti a chrání buňky před oxidačním stresem. Podporuje zdraví vlasů, nehtů, zubů, kostí i zraku. Nedostatek se tak může projevit sníženou obranyschopností, vypadáváním vlasů či špatnou funkcí pohlavních orgánů.
i
Minerály chránící buňky před oxidačním stresem
Minerály měď a chrom mají antioxidační účinky, přispívají tak k ochraně před oxidačním stresem a volnými radikály, jež napadají zdravé buňky. Měď má dále vliv na imunitní systém i barvu pokožky a vlasů, zatímco chrom pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi.
Železo tvoří základ červených krvinek
Železo tvoří základ červených krvinek přenášejících kyslík do všech tkání v těle. Je také součástí bílkoviny myoglobinu, která hraje roli při okysličení některých svalových buněk. Mimo jiné je železo klíčové pro neurologický vývoj, produkci hormonů a fyziologický růst. Nedostatek železa se označuje jako chudokrevnost.
Minerál vápník pro zdravé zuby i kosti
Vápník tvoří velkou část struktury zubů i kostí, kde se ho nachází nejvíce. Udržuje pevnou a pružnou kostní tkáň, a proto má zásadní vliv na náš pohybový aparát. Z tohoto důvodu jej užívají sportovci a senioři, u nichž dochází k řídnutí kostí. Mimo to je nezbytný pro správné srážení krve, svalovou kontrakci i přenos nervových
vzruchů.
Všechny minerály mají své určité dávkování, které nepřekračujte. Tyto informace naleznete na balení výrobce nebo vyhledejte konzultaci u svého lékaře.
Selen – silný antioxidant mezi minerály
Selen je silným antioxidantem a nezbytným minerálem pro náš organismus. Podílí se na reprodukci (podporuje tvorbu spermií), syntéze DNA i optimálním fungování štítné žlázy. Zároveň udržuje zdraví nehtů i zubů a přispívá ke správné funkci imunity. Zdroji této minerální látky jsou mléko, vejce, krůtí i hovězí maso a tuňák.
Jód přispívá ke správné syntéze proteinů
Jód je důležitou součástí štítné žlázy, která ovlivňuje rychlost metabolismu. Jsou nezbytné i pro správný vývoj kosterního i nervového systému plodů i samotných kojenců. Udržují zdravou pokožku i kognitivní funkce. Zpravidla jej obsahují tresky, jogurty, mléko, ústřice nebo mořská řasa nori a celozrnné pečivo.
i
Vitaminy a minerály tvoří silné duo
Vitaminy a minerály se často v doplňcích stravy objevují společně. Např. vápník se nedokáže do těla vstřebat bez vitaminu D, zinek je obvykle spojen s vitaminem C apod. Podívejte se na naše nejprodávanější minerály a vyberte si z řady kvalitních produktů.
Skrýt popis