Co jsou minerály a stopové prvky?
Minerály (minerální látky) a stopové prvky jsou chemické prvky, které se přirozeně vyskytují především v půdě či ve vodě. Podílejí se na správné funkci metabolických přeměn a reakcí. Lidské tělo si minerály neumí samo vytvořit, proto je důležitý jejich dostatečný přísun, ať už pro prevenci či zmírnění potíží, jež jsou způsobené jejich nedostatkem. Plní v našem těle funkce, jako je stavba
kostí, přenos nervových impulsů či udržování rovnováhy tekutin.
- Podílí se na stavbě kostí a zubů.
- Mají pozitivní vliv na funkce svalů a nervů.
- Hrají roli v imunitním systému a ochraně před infekcemi.
- Mohou pomoci k hormonální regulaci.
i
Čím se liší minerály a stopové prvky?
Stopové prvky tělo nepotřebuje v tak velkém množství jako minerály, i přesto, že mají pozitivní vliv na správnou funkci imunitního systému a hormonální regulaci. Mezi minerály patří vápník, fosfor, hořčík, sodík či draslík a stopové prvky tvoří železo, zinek, měď, jód a selen.
Minerály lze získávat z různých zdrojů
Minerály do organismu získáváme pomocí přijmu živočišných i rostlinných potravin. Důležitý je dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, masa, mléčných výrobků i obilovin. S jejich přísunem nám pomohou také doplňky stravy, jež jsou vyhledávány osobami s redukovaným jídelníčkem, na dietě či pod větší fyzickou a psychickou zátěží.
Jak se projeví, když jsou minerály v těle v nedostatečném množství?
Minerály ovlivňují správnou funkci energetického metabolismu, nervového systému, reprodukce, imunity, pohybového aparátu či kognitivních funkcí, mezi které patří např. koncentrace a paměť. Jejich nedostatek se projevuje mnoha akutními i chronickými onemocněními a zdravotními obtížemi psychického i fyzického rázu.
Například únava, oslabená imunita, špatná kvalita vlasů, nehtů, zubů i pleti – to je jen zlomek obtíží, s nimiž se můžete setkat, pokud ve vašem těle nejsou minerály zastoupené v dostatečném množství.
V jakých formách jsou minerály a stopové prvky k dostání?
Aby mohly minerály a stopové prvky užívat skutečně všichni, kdo potřebují, jsou k dostání v různých formách.
- Minerály ve formě tobolek/kapslí/tablet jsou výhodné díky snadnému polykání a přesnému dávkování, avšak někteří lidé mají problém s polykáním prášků.
- Minerály ve formě sypkého prášku se dobře vstřebávají, navíc si můžete dobře přizpůsobit dávku. Prášek může být ochucený, avšak i bez příchutě.
-
Minerály v tekuté formě představují roztok, který lze používat přímo, nebo se ředí vodou. Přesně se dávkuje, rychle se absorbuje, může mít specifickou chuť.
- Minerály jako kapky se často užívají přímo pod jazyk, kde se rychle vstřebávají, avšak lze je i přidat do nápojů/jídla.
- Minerály jako šumivé tablety se pouze rozpustí ve vodě, což usnadňuje vstřebávání. Mají často ovocnou chuť pro snadnější užívání.
- Minerály jako ampule představují jednorázové dávky, které jsou k dostání v uzavřených ampulích. Výhodou je přesné a snadné dávkování.
- Minerály jako sprej se aplikují přímo do úst, kde se rychle absorbují, mohou mít však specifickou chuť, ale klidně i sladkou.
- Minerály ve formě želé se hodí především pro děti, neboť mají často sladkou chuť. Někdy můžete narazit i na formu bonbonů.
Minerály v tabletách
Minerály v tekuté formě
Minerály jako kapky
Minerály ve formě želé
Minerály a stopové prvky v podobě doplňků stravy
Dále se podíváme na nezbytné minerály, které si můžete zakoupit v podobě doplňků stravy. V nabídce naleznete pestrou škálu produktů, které vám pomohou zůstat v kondici a udržovat přiměřenou hladinu minerálů jako prevenci či při nedostatku. Podívejte se na druhy minerálů a jejich funkce, benefity i zdroje a další.
Hořčík: Král mezi minerálními látkami
Hořčík jednoznačně patří mezi nejdůležitější minerální látky. Užívají jej především sportovci a lidé trpící svalovými křečemi. Má blahý vliv na nervový systém i svalstvo, napomáhá proti únavě i vyčerpání a podporuje zdraví chrupu i kostí. Pokud vás trápí únava, svalové křeče, nebo nespavost, může být na vině nedostatek hořčíku. Mezi potraviny
obsahující hořčík patří např. špenát. kešu, chia semínka nebo mandle a brambory.
i
Minerály chránící buňky před oxidačním stresem
Minerály měď a chrom mají antioxidační účinky, přispívají tak k ochraně před oxidačním stresem a volnými radikály, jež napadají zdravé buňky. Měď má dále vliv na imunitní systém i barvu pokožky a vlasů, zatímco chrom pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi.
Zinek podporuje celkové zdraví organismu
Zinek přispívá k celkovému zdraví organismu, zejména ke správnému fungování imunity, reprodukčních funkcí i plodnosti a chrání buňky před oxidačním stresem. Podporuje zdraví vlasů, nehtů, zubů, kostí i zraku. Nedostatek se tak může projevit sníženou obranyschopností, vypadáváním vlasů či špatnou funkcí pohlavních orgánů. Minerál v podobě zinku
najdete třeba v mase, mořských plodech, ořeších, semenech či celozrnných potravinách.
Železo tvoří základ červených krvinek
Železo tvoří základ červených krvinek přenášejících kyslík do všech tkání v těle. Je také součástí bílkoviny myoglobinu, která hraje roli při okysličení některých svalových buněk. Mimo jiné je železo klíčové pro neurologický vývoj, produkci hormonů a fyziologický růst. Nedostatek železa se označuje jako chudokrevnost. Tyto minerály najdete
především v červeném mase, játrech, luštěninách či listové zelenině.
Všechny minerály mají své určité dávkování, které nepřekračujte, neboť by se mohly projevit nežádoucí účinky. Tyto informace naleznete na balení výrobce nebo vyhledejte konzultaci u svého lékaře, případně lékárníka.
Minerál vápník pro zdravé zuby i kosti
Vápník tvoří velkou část struktury zubů i kostí, kde se ho nachází nejvíce. Udržuje pevnou a pružnou kostní tkáň, a proto má zásadní vliv na náš pohybový aparát. Z tohoto důvodu jej užívají sportovci a senioři, u nichž dochází k řídnutí kostí. Mimo to je podstatný pro správné srážení krve, svalovou kontrakci i přenos nervových
vzruchů. Nedostatek se projevuje osteoporózou či křečemi v lýtkách a najdeme jej především v mléčných výrobcích, listové zelenině či rybách.
Selen – silný antioxidant mezi minerály
Selen je silným antioxidantem a nezbytným minerálem pro náš organismus. Podílí se na reprodukci (podporuje tvorbu spermií), syntéze DNA i optimálním fungování štítné žlázy. Zároveň udržuje zdraví nehtů i zubů a přispívá ke správné funkci imunity. Zdroji této minerální látky jsou mléko, vejce, krůtí i hovězí maso a tuňák.
i
Komplexní podporu pro vaše tělo zajistí multiminerály
Multiminerály představují doplňky stravy, kde najdete kombinaci různých minerálů a stopových prvků. Jsou vytvořeny tak, aby se společně doplňovaly a podpořily celkové zdraví. Hodit se můžou, pokud nemáte příliš vyváženou stravu, při kojení, těhotenství či intenzivním sportování. Vždy se ale raději poraďte s lékařem či lékárníkem, zda jsou pro vás
minerály v takovéto kombinaci vhodné.
Jód přispívá ke správné syntéze proteinů
Jód je důležitou součástí štítné žlázy, která ovlivňuje rychlost metabolismu. Jsou nezbytné i pro správný vývoj kosterního i nervového systému plodů i samotných kojenců. Udržují zdravou pokožku i kognitivní funkce. Zpravidla jej obsahují tresky, jogurty, mléko, ústřice nebo mořská řasa nori a celozrnné pečivo.
Draslík je minerál s pozitivním vlivem na tekutiny v těle
Draslík má v těle také mnoho důležitých funkcí. Například má pozitivní vliv na krevní tlak, rovnováhu tekutin v těle a správnou funkci svalů a nervů. Pokud tento minerál není dostatečně zastoupen, můžete pociťovat únavu, svalové křeče či vysoký krevní tlak. Nachází se v banánech, avokádu či sušených švestkách.
Elektrolyty jsou důležité pro udržení správné rovnováhy vody v těle, přenos nervových impulsů nebo třeba správné funkce svalů. Tyto minerály je vhodné doplňovat při ztrátě tekutin, sportovním výkonu nebo svalových křečích.
Pro jaké skupiny lidí se minerály nejvíce hodí?
Dostatečný přísun minerálů je velice důležitý v těhotenství, při růstu i dospívání a zejména v seniorském věku. Doplňky stravy jsou nezbytné při nedostatku, ale také při chronických onemocněních, díky nimž se důležité minerály vyplavují z těla ve větším množství.
- Minerály pro děti jsou velmi důležité, protože děti velmi rychle rostou a vyvíjejí se, a tak mají vyšší potřebu. Mezi nejdůležitější minerály patří především vápník, železo, jód a zinek. Základem by měla být vyvážená a pestrá strava.
- Minerály v těhotenství/při kojení jsou důležité pro vývoj plodu a produkci mateřského mléka. Hodí se minerály, jako jsou vápník, železo, jód a také (ne přímo minerál, ale vitamín) kyselina listová, která má velmi pozitivní vliv na vývoj plodu.
- Minerály pro seniory se hodí, protože s přibývajícím věkem se mění potřeba některých minerálů. Důležitý je především vápník, a to nejlépe v kombinaci s vitamínem D, který pomáhá tělu vstřebávat vápník, hořčík nebo zinek.
i
Vitaminy a minerály tvoří silné duo
Vitaminy a minerály se často v doplňcích stravy objevují společně. Např. vápník se nedokáže do těla vstřebat bez vitaminu D, zinek je obvykle spojen s vitaminem C apod. Podívejte se na naše nejprodávanější minerály a vyberte si z řady kvalitních produktů.
Nejlepší minerály neobsahují žádné látky navíc
Pokud chcete pro své tělo skutečně ty nejlepší minerály, myslete na to, aby neobsahovaly zbytečné látky jako éčka nebo přidaný cukr. Pokud máte alergii nebo intoleranci, můžete vybírat produkty bez laktózy nebo bez lepku. K dostání jsou i minerály pro vegany a vegetariány.
A co minerály ve vodě? Jsou důležité?
Minerály ve vodě jsou pro naše tělo podstatné, neboť mají pozitivní vliv na spoustu funkcí v našem těle, jako je hydratace, regulace krevního tlaku nebo výživa důležitá pro růst a vývoj. Ve vodě se nejčastěji objevují vápník, hořčík, sodík, draslík nebo chloridy.
Víte, že jsou důležité i minerály pro slepice? Pokud jich mají nedostatek, můžete pozorovat tenké skořápky, deformovaná vejce, slabé kosti nebo zhoršenou plodnost. Doplňovat minerály můžete pomocí speciálních směsí, vápence nebo minerálních bloků.
Skrýt popis