• Autor: Petr Zlatník
Pro všechny posluchače, kteří pracují s hudbou, ale i ty, co si chtějí dopřát kvalitní zvuk u počítače, se hodí studiové monitory. Pro jejich využití nemusíte být žádný expert, stačí si pořídit kvalitní předzesilovač, případně externí převodník s předzesilovačem pro pohodlné nastavení hlasitosti. Co tedy jsou studiové monitory, jak je zapojit a jaké mají nedostatky?
Studiový, nebo chcete-li, poslechový monitor, je aktivní reproduktor, který slouží primárně k tvorbě hudby a následnému mixu. Výborně se ale hodí i pro běžný poslech, protože za zlomek ceny Hi-Fi systému poskytne stejně kvalitní zvuk. Navíc je třeba vědět, že monitory mají již zabudovaný zesilovač, takže vám odpadá jeden člen řetězce, který nemusíte vůbec pořizovat.
i
U studiových monitorů se často setkáte s dvěma uvedenými výkony zesilovače. Je to proto, že mají separátní zesilovač pro výškový i středobasový reproduktor.
Nevýhodou může být pouze potřeba externí zvukové karty s předzesilovačem, pomocí které budete moci pohodlně obsluhovat hlasitost. Na některých zvukových kartách ale naleznete také symetrické výstupy (XLR a TRS – jack), které jsou vhodnější z hlediska zapojení a eliminace nežádoucích ruchů.
Nejlepších výsledků dosáhnete při symetrickém zapojení (balanced), tedy jackem TRS nebo konektorem XLR. Jedná se o konektory, které naleznete na naprosté většině lepších zvukových karet. Spořivější uživatelé se mohou spokojit s připojením přes cinch základních integrovaných zvukových karet. Nevýhodou tohoto zapojení může být naindukování rušivých zvuků, které se mohou navázat na kabel.
Čím větší středobasový měnič, tím lepší (hlubší) basy, ale má to i svůj háček. Velké středobasy, typicky 8" a větší jsou i poměrně značně směrové a tím pádem musíte být v jejich ose, abyste docílili ideálního zvuku. Proto se v některých instalacích může hodit použití 5" středobasu a jeho doplnění o aktivní subwoofer. Případně koupě 3pásmových monitorů, které jsou ale spíše raritou.
i
Elektroakustický měnič je článek akustického řetězu, který aktivně přeměňuje elektrický signál na akustické vlnění (samostatný reproduktor bez kabinetu), nebo naopak akustické vlnění na elektrický signál (mikrofon, snímač apod.).
Pokud vedle sebe postavíte pasivní Hi-Fi reproduktor a studiový monitor, ihned uvidíte na vrub čeho jde nesrovnatelně vyšší kvalita zvuku studiových monitorů. Monitory jsou takříkajíc očesané na kost a na nějaké dýhování či krycí síťky můžete zapomenout. Proto si je nemusí chtít do obýváku postavit každý a raději zvolí designové Hi-Fi reproduktory, i když jejich pořízení a zapojení ve stejné zvukové kvalitě může být násobně dražší. Na druhou stranu, pokud studiové monitory srovnáte s běžnými bedýnkami k počítači, nevypadají vůbec špatně a zvuk vám zprostředkují nesrovnatelně lepší, než jakékoli repro k PC.
Studiové monitory jsou dostupným řešením ozvučení počítačů pro širokou paletu posluchačů. Nemusíte být ani hudební producent, abyste mohli ocenit jejich věrný zvukový přednes, který vás vtáhne do děje při sledování filmů, poslechu hudby nebo hraní.