Test výkonu PC – Jak na to? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Kdy jste naposledy testovali výkon svého PC? Že si ani nevzpomínáte? Jak pak ale můžete vědět, zda váš počítač podává takový výkon, jaký podávat má? Otestování a prověření výkonu by mělo být tou první věcí, kterou byste měli udělat, jakmile si přinesete svůj nový stroj domů. To samé platí, uděláte-li upgrade některé komponenty. Testovat výkon bychom ale měli i pravidelně. A tak si v dnešním článku ukážeme, jak správně měřit výkon nejen PC jako celku, ale i samostatných komponent, jako je procesor, operační paměti, grafická karta, a dokonce i pevný disk. Měřit budeme jak v aplikačním, tak v herním prostředí. Tak jdeme na to!

Test výkonu PC

Měření výkonu PC (NÁVOD) – OBSAH

  1. Test výkonu PC: proč bychom vlastně měli testovat?
  2. Test výkonu PC: metodika a postup měření
  3. Test výkonu PC: procesor (CPU)
  4. Test výkonu PC: grafická karta (GPU)
  5. Test výkonu PC: operační paměti (DRAM)
  6. Test výkonu PC: pevný disk (SSD)
  7. Praxe: měříme herní výkon s CapFrameX
  8. Monitoring: teploty, spotřeba, frekvence a napětí
  9. Bonus: Phoronix Test Suite a OpenBenchmarking
  10. Závěr

Test výkonu PC: proč bychom vlastně měli testovat?

Důvod je jednoduchý. Za určité množství výkonu platíme určité množství peněz. To, že si pořídíme konkrétní procesor, grafickou kartu, operační paměti nebo rovnou hotový počítač ještě neznamená, že náš stroj podává takový výkon, jaký podávat má. Věcí, které je potřeba udělat správně od fyzického zapojení až po softwarové nastavení, je hromada a stačí nesprávně udělat jen jednu, a výkon je v tahu. Jak takovou věc ale můžeme vědět, pokud výkon svého PC neotestujeme?

A co víc, otestujeme-li výkon našeho PC, otevřou se nám možnosti k upgradu či ladění jednotlivých komponent, jelikož zjistíme, která část našeho počítače je nejpomalejší a která brzdí PC jako celek. Ve finále tak můžeme bottleneck nejen odstranit a přesunout tam, kde má ideálně být, ale můžeme navýšit jak výkon, tak snížit spotřebu. Ve výsledku pak můžeme dostat za investovanou částku lepší poměr cena/výkon i lepší provozní vlastnosti, jako je hluk a celková spotřeba.

Test výkonu PC: metodika a postup měření

Měření čehokoliv v obecné rovině vyžaduje porozumění problematice a alespoň základní znalosti toho, co chceme měřit. Oblíbenou aktivitou amatérského měření je: „Měříme nesmysly, ale měříme je přesně“, a pokud výstupy z měření nedávají smysl, nedá se z něj pak nic vyvozovat. Typickým příkladem je měření herního výkonu procesoru ve vysokém rozlišení a k tomu v dobře optimalizované hře, která není náročná na procesor a dokáže vytížit grafickou kartu na maximum.

Zásadní je tedy vědět, co chceme měřit. Měření by nemělo mít pouze jediný výstup, ale cílem by mělo být porovnání dvou stavů. Tedy PŘED a PO. Dalším klasickým příkladem jsou operační paměti na defaultu, a tedy nenačtený XMP/EXPO profil našeho paměťového kitu. Můžeme tak například změřit, o kolik výkonu přicházíme, pokud paměťový profil nezapneme. Jednoduše změříme výkon PC s vypnutým a pak se zapnutým XMP/EXPO profilem.

Když víme, co přesně chceme měřit, je potřeba vědět, jak takovou věc správně měřit. Rozhodně se nedá měřit od oka („hra vypadá plynule“ nebo „to vypadá na 60 FPS“) nebo pocitem („to byla rychlost“). Výstupem by měl být vždy čas (t), snímková frekvence (FPS), score (body), případně energetická efektivita (W/jednotka výkonu). Měření musí být především konzistentní. Ideální je aplikace, která je k tomu určená, tedy nějaký benchmark. V následujících kapitolách si dáme pár tipů, jak měřit jednotlivé komponenty.

i

Recenze a testy na Alza.cz

Zajímá vás výkonnostní porovnání široké škály produktů jednotlivých komponent? Nechte to na nás! Pravidelně testujeme a srovnáváme drtivou část komponent, kterou prodáváme.

Testujeme-li výkon jednotlivých komponent, je potřeba si ujasnit, zda testujeme, lépe řečeno porovnáváme výchozí stav dané komponenty proti upravenému stavu (předtaktování, podvoltování), nebo jestli chceme porovnávat výkon oproti jiným modelům. Či úplně jinému stroji (např. náš starší nebo kamarádův počítač). V zásadě dává smysl pouze ta první možnost, jelikož testujeme izolovanou část počítače, samostatnou komponentu. Při té druhé možnosti je potřeba dodržovat specifické postupy, aby výkon vícero procesorů nebyl zkreslen okolními komponenty. Ze třetí možnosti se nedá nic moc vyvozovat a jde spíše o hrubou či kompetitivní záležitost.

Test výkonu PC: procesor (CPU)

Výkon procesoru můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Do herního či aplikačního výkonu neboli do 2D či 3D výkonu. Podkategorií je pak celá řada. Co do 2D výkonu můžeme měřit rendering, enkóding, práci se soubory, nejrůznější výpočty fyziky či širokospektrou práci s PC. Co do 3D výkonu měříme hry, a to především takové, jejichž plynulost brzdí právě procesor. Jde buď o špatně optimalizované hry, nebo takové, které jsou na procesor opravdu a legitimně náročně (například simulátory).

2D: Testy výkonu procesoru při renderingu

Zajímá-li vás testování výkonu procesoru při renderingu, možností je několik. Mým oblíbeným je Cinebench 2024. Výstupem je score.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Cinebench 2024

Výhodou Cinebenche je, že umí otestovat výkon jak při vytížení jednoho jádra, tak při vytížení všech dostupných prostředků. Některé softwary, např. specifické CADy, umí využívat jen jedno jádro. Poslední verze Cinebenche 2024 dokáže procesor solidně vytížit, a proto se benchmark hodí jak na otestování výkonu, tak na otestování stability. Výstupem je score.

2D: Testy výkonu procesoru ve webovém prostředí

Na první pohled nezajímavou, ač zásadní stránkou testování výkonu procesoru je webové prostředí. Jindy přezdívané browserbenchmarky nám změří výkon procesorů v nejčastějších úlohách, které svému procesoru zadáváme, aniž bychom nad tím přemýšleli. Výstupem je score.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
JetStream 2.1

JetStream 2 testuje výkon ve značné řadě úloh, které můžete nalézt zde. Zajímá-li vás širokospektrý výkon vašeho PC při běžné denní práci, určitě JetStream 2 vyzkoušejte. Výstupem je score.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Speedometer 2.0

Speedometer měří responsivitu ve webových aplikacích. Test výkonu procesoru v tomto benchmarku pak odhalí svižnost vaší práce – není nic horšího než neresponsivní počítač, který se vleče jako šnek. Výstupem je opět score neboli počet průběhů za minutu.

2D: Testy výkonu procesoru při práce se soubory

Komprimování a dekomprimování souborů je opět dalším a každodenním typem práce, který je vhodné co do výkonu procesoru otestovat. 7-zip má pro tyto účely vestavěné benchmarky. Výstupem je datová propustnost.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
7zip

Test výkonu v 7zipu prověřuje rychlost procesoru při komprimování a dekomprimování dat pomocí LZMA (Lempel-Ziv Markov) algoritmu. Výstupem jsou GIPS (Giga Instructions Per Second).

2D: Testy výkonu procesoru při práci se videem

Výkon procesoru co do práce s videem můžeme ideálně otestovat pomocí open-sourcového nástroje Handbrake. Výstupem je čas a snímková frekvence.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Handbrake 1.7

Handbrake slouží k enkódování videa z jednoho formátu do druhého. Na obrázku můžeme vidět konverzi z 80Gb/s H.264 videa do 40Gb/s H.265 videa. Výstupem je čas a snímková frekvence za vteřinu.

3D: Testy herního výkonu procesoru v syntetice

Výhodou syntetických testů je konzistence a dobrá porovnatelnost již připravených scén. Testovací prostředí však málokdy odpovídá herní realitě. Ideálním kandidátem na test procesoru je CPU Benchmark z 3DMarku, který provádí výpočty fyziky.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
3DMark

3DMark CPU Profile je skvělý benchmark na otestování škálování výkonu při výpočtech fyziky při zapojení 1–16 vláken či více. Výkon je opět uvede jako score.

3D: Testy herního výkonu procesoru v reálném prostředí

Reálné testování her lze provádět pomocí vestavěných benchmarků, kterými jsou některé hry vybaveny. Ty ovšem málokdy odráží reálný výkon v celé hře. Ideální je proto testovat hry manuálně ve vybraných hrách a scénách při nízkém rozlišení pomocí nástroje CapFrameX.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Měření herního výkonu procesoru pomocí CapFrameX.

V tomto testu jsem porovnával výkon dvou vlajkových lodí od Intelu a od AMD ve Starcraftu II, který umí pořádně využívat jen jedno jádro a těží především z L3 cache procesoru. CapFrameX, který si vysvětlíme vč. kompletního návodu už za chvíli, prezentuje výkon v FPS.

Test výkonu PC: grafická karta (GPU)

Grafická karta slouží k mnoha účelům, avšak jeden z nejrozšířenějších je hraní her. V tomto smyslu jde o herní grafické karty. Pro profesionální použití, jako jsou vědecké výpočty, machine learning a umělá inteligence, datové a finanční analýzy a vizualizace a mnoho dalšího, pak existují specializované modely navržené pro specifické účely. Dnes nám půjde hlavně o herní výkon.

3D: Testy herního výkonu grafických karet v syntetice

Stejně jako u procesorů existuje pro grafické karty řada syntetických testů. Tím nejpoužívanějším benchmarkem je 3DMark, který drží krok a tempo a dokáže otestovat jak zajetou rasterizaci, tak pomalu ale jistě nastupující RayTracing s PathTracingem v závěsu.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Měření výkonu grafické karty pomocí 3DMark Time Spy Extreme.

3DMark Time Spy Extreme testuje výkon grafické karty v UHD rozlišení na nejvyšší detaily. Výhodou syntetiky je zajištěný bottleneck, který spolehlivě leží na GPU, a ne na CPU.

3D: Testy herního výkonu procesoru v reálném prostředí

I zde mohou některé vestavěné benchmarky přijít vhod. Jistější je ale vzít věc do vlastních rukou a výkon grafické karty otestovat manuálně ve vybraných hrách a scénách ve vysokém rozlišení na maximální detaily pomocí CapFrameX.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Měření herního výkonu grafické karty pomocí CapFrameX.

Na obrázcích je ukázáno testování třech grafických karet v Cyberpunku 2077 opět za pomoci CapFrameX. Ručně vybraná scéna náročná na grafickou kartu spolu s vysokým rozlišením a vyššími detaily zajišťuje bottleneck na GPU.

Test výkonu PC: operační paměti (DRAM)

Testování operačních pamětí souvisí přímo s procesorem. Největší přínos rychlých a dobře odladěných operačních pamětí opět poznáme na herním výkonu, a to hlavně tam, kde je výkon brzděn procesorem.

2D: Testy operačních pamětí v aplikacích

Při testování výkonu operačních pamětích nás zajímají především propustnosti a latence. Ty nám může hezky otestovat AIDA64.

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Rozdíly ve výkonu operačních pamětí G.SKILL 32GB KIT DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5 NEO RGB AMD EXPO mezi defaultem, XMP a Manuálním OC.

AIDA64 je profesionální diagnostický nástroj, který prověří výkon operačních pamětí. Pro herní účely nám jde o sražení latencí na co nejnižší hodnotu při co možná nejvyšší propustnosti. Minimem je zapnutí XMP/EXPO profilu, ideální je paměti ručně přetaktovat a odladit časování.

3D: Testy operačních pamětí ve hrách

Rozdíl mezi testováním procesoru a operačních pamětí je minimální. Zásadní je nehýbat s nastavením procesoru tak, aby sám o sobě podával konzistentní výkon a rozdíly v měření byly způsobeny pouze operačními pamětmi.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Testy výkonu operačních pamětí G.SKILL 32GB KIT DDR5 8000MHz CL38 Trident Z5 RGB Black ve Witcherovi 3.

V CapFrameX jsem opět otestoval nastavení operačních pamětí na defaultu dle JEDEC specifikací a po nastavení 7 600 MT/s profilu, který nabízí základní deska AORUS Z790 MASTER X. Výstup je opět ve FPS.

Test výkonu PC: pevný disk (SSD)

Testování výkonu pevných uložišť je velmi limitované a testovacích aplikací mnoho není. Těmi nejlepšími jsou: Storage Benchmark z 3DMarku, který testuje herní výkon, CrystalDiskMark, stařičký AnvilSSD, HDTune PRO a vhod opět může přijít i AIDA64. Horkou novinkou je i DirectStorage BulkLoad od Microsoftu.

Výkon pevných uložišť ve hrách

3DMark Storage testuje rychlost načítání a přístupové doby od spuštění hey do main menu. Dále benchmark prověřuje nahrávání herního videa, ukládání herního postupu, instalaci hry a přesun herní složky z jednoho disku na druhý. Výstupy jsou uváděny v MB/s a v mikrosekundách.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Testy výkonu SSD disku v 3DMark Storage.

Storage benchmark z 3DMarku oceníte především jako hráči. Obzvlášť u některých her a aktivit, u kterých jde o čas, se hodí rychlé načítání a krátká přístupová doba. Je fakt, že už by si benchmark také zasloužil update testovaných her, tak se snad brzy dočkáme.

Výkon pevných úložišť v DirectStorage

DirectStorage je technologie ve vývoji, která bude umožnovat přesun herních dat z SSD disku přímo do videopaměti grafické karty. Tento způsob ušetří výpočetní prostředky procesoru, které by jinak byly potřeba k dekomprimování textur. Výstup testu z benchmarku BulkDemoLoad je v GB/s.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Testy výkonu SSD disku v DirectStorage.

Pokud vás zajímá, zda je váš SSD připraven na využití této nové technologie, otestujte si jej v benchmarku BulkDemoLoad. Minimální požadavky jsou 7 GB/s, avšak větší propustnost bude u her s DirectStorage znamenat i lepší plynulost hry a rychlejší načítání. Ideální je rovnou sáhnout po PCIe 5.0 NVMe disku.

Výkon pevných disků v CrystalDiskMark

CrystalDiskMark je již dlouholetým a spolehlivým nástrojem na testování výkonu pevných úložišť. Výstup je v MB/s a mikrosekundách.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Testy výkonu SSD disku v CrystalDiskMark.

CrystalDiskMark (CDM) má v nastavení několik profilů. Pro testování používám profil Reálný výkon, který prověřuje rychlosti a přístupovou dobu v úlohách, na kterých záleží nejvíce. Jde nám hlavně o čtení malých souborů na prvních frontách, tedy RND4K Q1T1.

Výkon pevných disků v Anvil PRO

Anvil PRO je poněkud starou utilitkou, která dostala poslední update před téměř 10 lety. I tak jde stále o skvělý nástroj, jelikož je implementací poněkud obskurního, ač profesionálního IOmeteru. Výstup je opět v MB/s a v milisekundách.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Testy výkonu SSD disku v Anvil PRO.

Anvil PRO vám rovnou otestuje práci s malými soubory na více frontách a ukáže vám i přístupovou dobu. V Settings doporučuji před testem nastavit Cmpression na 46 % (Applications), jelikož budou výsledky pak více odpovídat realitě.

Tím máme za sebou testování výkonu jednotlivých komponent pomocí doporučených nástrojů a nyní už se pojďme podívat na praktickou část a na kompletní na testování herního výkonu pomocí CapFrameX.

Praxe: měříme herní výkon s CapFrameX

Správné měření herního výkonu je, jak už jsme si řekli, nelehká věc. Chcete-li to dělat správně a neměřit nesmysly, budete v první řadě potřebovat ideální nástroj a v neposlední ho umět ovládat. Tím nejlepším pomocníkem je CapFrameX, open-sourcový software, který umí vše, co je k rigoróznímu testování herního výkonu třeba.

CapFrameX je zdarma, má svobodnou MIT licenci a na projektu dělají vývojáři ve svém vlastním čase na své vlastní náklady. Bude-li vám nástroj k užitku, můžete přispět finančně či kódem přímo na Githubu.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Oficiální stránka projektu CapFrameX a možnosti stažení nástroje.

CapFrameX stáhnete zde. Aplikace je vzhledem ke komplexnosti a rozdílnosti operačních systémů dostupná pouze pro Windows, což je trochu škoda, ale herní OS vždy byl, a nejspíše asi vždy bude, ten od Microsoftu. K dispozici je jak instalátor, tak přenosná verze. Na Githubu projektu pak najdete všechny dostupné beta verze (doporučuji používat ty) a v archivu pak naleznete verze z probíhajícího vývoje.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
První spuštění CapFrameX

Hned po prvním spuštění se vám otevře okno na záložce Capture. Nelekejte se a nenechte se odradit množstvím nastavení a oken. V praxi je používání CapFrameX jednoduché a stačí dávat následujících pár minut pozor. Tak jdeme na to!

Záložka Capture slouží k nastavení nahrávání všech důležitých údajů o herním výkonu. Levý sloupec je v podstatě průzkumníkem nahraných měření. Buď můžete používat defaultní cestu, která je v Dokumentech, nebo si zvolit svou vlastní. Níže položená sekce Record Info slouží k údajům o zaznamenaném měření – ty se vyplňují až na Comment automaticky, jelikož CapFrameX umí detekovat nejen použitý hardware a měřenou hru, ale i mnoho dalšího.

Prostřední dvě okna Running processes a Process ignore list slouží k izolaci té správné a jediné hry, kterou chceme měřit bez interference dalších aplikací. Hned pod tím máme Capture hotkey, který slouží ke spuštění a ukončení měření, Capture time (s) slouží k nastavení délky měření (to se automaticky vypne po uplynulé době), Capture delay (s) slouží k odložení startu měření a Hotkey sound slouží ke zvukové notifikaci o startu a konci měření. Okna napravo si vysvětlíme již za chvíli. Pojďme si už ale vyzkoušet první měření.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
OSD metriky přímo ve hře.

Nyní už můžete spustit libovolnou hru, kterou budete chtít měřit. Já si vybral zrovna World of Warcraft. Pokud běží CapFrameX na pozadí, ve hře se vám zobrazí tzv. OSD neboli překrytí sledovanými metriky ve hře, viz levý horní roh. Vaše OSD bude v počátku vypadat trochu jinak, moje už je upravené pro mé vlastní potřeby a podle mého gusta. Jak na takovou úpravu si ukážeme později.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Připraveno k prvnímu měření.

Teď se můžete podívat zpět do CapFrameX, kde v okně Running processes uvidíte hru, kterou nástroj bude měřit. Zásadní je si vybrat krátký, dobře měřitelný a jednoduše opakovatelný úsek hry. Stačí například 20vteřinový běh po nějaké cestě. Zmáčknete Capture hotkey (v mém případě ScrLk) a poběžíte do cíle. Jakmile měření započne, OSD se schová, a jakmile skončí, zase se objeví. Navíc uslyšíte zvukovou hlášku „Capturing started“ a „Caputuring ended“.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
První měření provedeno.

Jakmile máte doměřeno, objeví se vám v průzkumníku CapFrameX na levé straně první naměřený záznam. Hned si můžete všimnout automaticky vyplněných údajů v Record Info. Záznam z měření je připraven k analýze. Klikneme tedy na záložku Analysis a jdeme na to.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Analýza frametimes naměřených výsledků.

Uprostřed vidíme frametimes (dobu v milisekundách mezi jednotlivými snímky) a jejich klouzavý průměr. Vlevo pod tím vidíme graf horizontálních sloupců s hodnotami od P95 po 0.1% Low Average. Nejzásadnější jsou hodnoty Average (průměrná FPS), 1% Low Average a 0.1% Low Average (průměrná FPS nejnižších snímků). Napravo pak máme přehled Stutteringu, Variances (odchylky frametimes), FPS tresholds a Sensor data (přehled o teplotách, frekvencích, vytížení, spotřebě a podobně.

V pravém sloupci pak ještě můžeme nalézt System Info, tedy informace o systému, což je nesmírně užitečná funkce, jelikož není prakticky možné si zpětně zapamatovat, co jste jak měřili. Proměnných na straně systému je hodně, a pokud si je nepoznamenáte, dříve nebo později budou vaše měření zpětně nepoužitelná. Konzistence těchto věcí je naprosto kritická pro přesné a relevantní měření. Všimněte si i spodního stavového řádku v okně aplikace úplně dole. Ta vás automaticky informuje téměř o všem, co je potřeba si před začátkem měření ohlídat a co může výkon ovlivňovat.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Analýza frametimes naměřených výsledků.

Kromě analýzy Frametimes můžete přepnout v levém horním rohu grafu na FPS, který vám ukáže průběhový graf snímků za vteřinu, a L-shape zobrazuje distribuci latencí po sobě jdoucích snímků v rámci percentil. Na druhém grafu lze tedy vidět, že 90 % snímků po sobě jdoucích snímků mělo latenci 7.7ms a 0,05 % snímků mělo latence o 74 % vyšší.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Měření s agregací a možnosti nastavení.

Doposud jsme si ukázali jednoduché a obyčejné měření. Ať už ale máte s měřením her zkušenosti, nebo ne, vězte, že ne každá hra a specifické úseky hry (scény) jsou konzistentní. Některé se dají měřit jednoduše a některé vůbec. To znamená, že měříte-li trasu od bodu A do bodu B, při prvním průběhu můžete naměřit 90 FPS a při druhém 100 FPS. Pokud ale budete měřit jen jednou, nikdy takovou věc neodhalíte. Spousta her totiž při prvním průběhu může dekomprimovat textury a kompilovat shadery, což dělá procesor a naměřený výkon pak může být mimo.

K podchycení takových nepřesností pak slouží funkce Run History a Aggregation of run history. Ta zkrátka a dobře funguje tak, že měření provádíte třikrát, nebo dle nastavení funkce. CapFrameX pak hlídá odchylku mezi jednotlivými průběhy co do nastavených % (defaultně 3 % – hranice chybovosti měření). Hlídání odchylky lze nastavit pro libovolnou metriku. V praxi to funguje tak, že CapFrameX zagreguje tři validní měření za sebe, a tedy udělá ze třech dvacetivteřinových měření jedno šedesátivteřinové měření.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Průběh měření s agregací a OSD.

Jakmile zapnete funkce Run History a Aggregation of run history, objeví se vám OSD trojice položek Run 1, Run 2, Run 3 a Result. Na prvním obrázku v OSD v levém horním rohu úplně nahoře můžete vidět hodnoty N/A – zatím jsem nic neměřil. V OSD na druhém obrázku je už vidět první a druhé měření.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Průběh měření s agregací a OSD.

Při třetím měření se ukázalo, že druhé měření mělo co do P1 (první percentila) větší odchylku než 3 %, a proto Run 2 zčervenal. Musel jsem tedy měření provést ještě jednou. Na druhém obrázku v OSD je vidět, že čtvrté měření nahradilo nevalidní Run 2 a vznikl nám Result. Takto jednoduché je pomocí CapFrameX měřit přesně.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Naměřený a zagregovaný výsledek.

V průzkumníku CapFrameX už pak můžeme vidět, že nám přibyl další, tentokrát již zagregovaný výsledek. Pojdme si teď ukázat praxi srovnání dvou naměřených a zagregovaných výsledků. Ve hře jsem nejprve nastavil detaily na maximum, provedl tři validní průběhy, snížil detaily na střední hodnoty a opět provedl tři validní průběhy. Nastavení detailů jsem si poznamenal do Comment.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Srovnání zagregovaných a naměřených výsledků nastavení na střední a maximální detaily ve FPS a v procentech.

V CapFrameX jsem přepl na záložku Comparison a v adresáři dvojklikem přidal naměřené a zagregované výsledky do srovnání uprostřed. Na prvním obrázku můžete vidět hodnoty ve FPS, na druhém v relativních procentech po najetí myši na konkrétní sloupec. A takto jednoduché je přesné porovnávání dvou a více rozdílných měření nejen co detailů, ale čehokoliv, co vás jen napadne a bude trochu dávat smysl.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Srovnání zagregovaných a naměřených výsledků frametimes nastavení na střední a maximální detaily.

Těsně nad názvem hry ve srovnávacím grafu máme kromě Bar charts možnosti Line charts/L-shapes a Variances. Druhá možnost vám ukáže průběhové grafy frametimes, na kterých můžeme vidět jednotlivé výstřelky, které ukazují odchylku v čase mezi vykreslením dvou po sobě jdoucích snímků, což pak v praxi ve hře zaznamenáme při hraní jako poruchu plynulosti.

Třetí možnost Variances zobrazuje variabilitu latencí mezi dvěma po sobě vykreslenými snímky. Z grafu lze usoudit, že hra byla na střední detaily více plynulejší než na maximální.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Kompletní záznamy sensorů a hardwarových hodnot z měření.

Záložka Sensor pak nabízí podrobný a přehledný záznam všech údajů z nalogovaných senzorů. Můžeme tak zjistit minimální, průměrné a maximální hodnoty frekvencí, napětí, teplot, spotřeby, vytížení grafické karty či procesoru. Funkce je nesmírně užitečná ke zjištění bottlenecku, a tedy toho, co nám brzdí výkon. Najdeme-li si např. položku Max Thread Load a zjistíme hodnotu blízkou 99 %, pak je jisté, že nám hra mizerně využívá prostředky procesoru a je tzv. zaboundovaná na jednom jádře. Typickým příkladem je např. Far Cry 6 nebo Starcraft II.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Integrrace hardwarového měření spotřeby pomocí Elmor's PMD a Powenetics V2.

Záložka PMD slouží k hardwarovému měření spotřeby grafické karty, procesoru, základní desky, ale i celého systému. CapFrameX má integrované dva projekty – PMD od Elmor's LabsPowenetics V2 od HWBusters. První je téměř 10násobně levnější, avšak pro většinu měření dostačující, druhý je více profesionální, avšak velmi drahý a s limitovanou (téměř žádnou) zárukou.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Možnosti práce a exportu s naměřenými hodnotami.

Report pak slouží k práci se surovými daty. Můžete si vybrat, které hodnoty vás zajímají, přidat libovolné množství měření a pak vše vyexportovat v .csv formátu. Pak už můžete s daty kouzlit dle svých představ, fantazii se meze nekladou.

Nastavení OSD

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Grafické možnosti ladění OSD.

A nyní už ke slibovanému ladění samotného OSD. V záložce Overlay máme okno Overlay Items. Zaškrtnutím checkboxu ve sloupci OSD zapneme danou položku. Pozor, množství znaků, které je v OSD zobrazováno je limitováno operačním systémem. Šetřete tedy s místem a nezapínejte, co doopravdy nepotřebujete. Vedle nápisu Overlay Items je pak tlačítko pro kopírování aktuálního nastavení a tři pozice pro ukládání různých nastavení OSD.

Zásadní je pak práce se skupinami a barvami. OSD ve hře bude řazeno ve stejném pořadí, jako je v CapFrameX, tedy od shora dolů. Pokud chcete mít různý hardware barevně rozlišený tak, jako já, stačí k hodnotám patřícím procesoru dát např. modrou, grafickou kartu zelenou, pro DRAM bílou apod. Pod nastavením OSD pak ještě máte ovládání OSD. Defaultně (viz screen) pak pomocí Alt+O OSD schováte a zobrazíte, a pomocí Alt+M metriky zresetujete. Metric Interval se pak automaticky synchronizuje s nastavením doby v Capture a Refresh Period je perioda snímání senzorů v milisekundách (lze nastavit až 250ms).

Všimněte si ještě okna Hardware Controller. Jde o skvělou featuru, která umožňuje přepínat přiřazení procesorových jader přímo ve hře. V dnešní hybridní době přijde funkce vhod, jelikož vám pomůže otestovat výkon u Intelů 12.–13. generace při přiřazení jader na P-Cores+E-Cores či P-Cores samostatně. To samé platí pro Ryzeny a přepínání mezi CCD0 a CCD1 nebo obou dvou.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Měření rozdílu výkonu mezi afinitou jader na P-Cores a E-Cores dohromady a samostatně.

Výsledné měření pak může vypadat takto. Některý hry si lépe poradí pouze s P-Cores a E-Cores mohou způsobovat zbytečný stuttering a spotřebu navíc. Ty lépe optimalizované hry dokážou využít E-Cores s nárůstem výkonu a bez poruch plynulosti. Stejně tak u Ryzenů 7000 s V-CACHE lze v některých hrách sledovat rozdíl mezi tím, kdy má hra k dispozici pouze CCD0 s V-CACHE a kdy má navíc CCD1 bez V-CACHE.

Tím máme kompletní představení a návod na CapFrameX za sebou. Teď už víte, jak přesně měřit hry, analyzovat výkon vašeho PC ať už po stránce procesoru, grafické paměti, operačních pamětí, či jako celku. S CapFrameX nepotřebujete žádné syntetické testy či benchmarky a měření se stane nejen zábavou, ale hlavně užitečným nástrojem a dovedností k posouzení přínosu ladění PC či samotného výběru komponent.

Monitoring: teploty, spotřeba, frekvence a napětí

Poslední věcí, kterou potřebujete umět při testování výkonu PC, je správný monitoring jednotlivých komponent. U herních testů se nám o vše postará CapFrameX. U neherních 2D testů je pak nejlepší volbou HWiNFO.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Kompletní monitoring PC a všech komponent pomocí HWInfo64.

V HWiNFO můžete sledovat veškeré hodnoty co do napětí, frekvencí, teplot, spotřeby a dalších údajů týkající se základní desky, procesoru, grafické karty, operačních pamětí, pevných disků a dalších zařízení, jsou-li aplikací podporovány. Lepší software pro tyto účely rozhodně nenajdete a doporučuji si jej osvojit a začít používat.

Bonus: Phoronix Test Suite a OpenBenchmarking

Achilovkou testování výkonu je jednak mnohdy nedostatečný dataset k porovnání a také ověřitelnost. Některé benchmarky, jako je např. 3DMark, Blender či Geekbench, mají svou vlastní databázi naměřených výsledků, které ale nejsou nijak ověřitelné. Oba problémy řeší profesionální open-sourcový projekt Phoronix Test Suite, který disponuje bohatou databází benchmarků vč. her a výsledků nejrůznějšího hardwaru. Ke stažení jej naleznete zde.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Oficiální web projektu Phoronix Test Suite.

Phoronix Test Suite umožňuje srovnatelné, ověřitelné, a navíc automatizovatelné benchmarkování. Co víc, můžete si sami sestavit svou vlastní skladbu benchmarků, a tu spustit jediným příkazem. Výstupy z testů pak produkují komprehensivní grafy s obšírnými možnostmi exportu v několika datových formátech. Všechny dostupné benchmarky, které můžete přes Phoronix Test Suite vyzkoušet, naleznete na OpenBenchmarking.org, kde najdete i databázi s výsledky testů ostatních uživatelů.

Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Oficiální web databáze OpenBenchmarking.org.

Phoronix Test Suite je primárně zaměřen na testování pod Linuxem, ale většina benchmarků má podporu i pro MS Windows. Jedinou nevýhodou je chybějící grafické rozhraní, takže veškeré ovládání probíhá přes příkazový řádek. To je ale velmi jednoduché, stačí ve složce s aplikací napsat například ./phoronix-test-suite benchmark blender pro spuštění Blender benchmarku. Aplikace si už pak stáhne vše potřebné sama a následně spustí test.

Pokud vás testování výkonu chytne, nebo budete potřebovat otestovat specifický workload, který jsme v tomto článku neprobírali, doporučuji se s Phoronixem seznámit a naučit se jej používat. Pakliže máte na starost nějaké větší projekty a jste zodpovědní za vybírání hardwaru pro celá datacentra, o to víc vám celý projekt jako nástroj přijde vhod. Michael Larabel, zakladatel a hlavní vývojář projektu, také sám testuje a je autorem velmi zajímavých testů a recenzí. Jeho práci naleznete zde.

Závěr

Co dodat závěrem? Snad jen to, že počítač není konzole, a je tak potřeba komplexního přístupu k měření a ladění výkonu. V dnešním článku jsme si ukázali, jak smysluplně testovat výkon PC jak v aplikačním, tak v herním prostředí. V zásadě na tom není nic těžkého. Tou nejsložitější částí je umět si ohlídat vše, co může výkon ovlivňovat tak, aby měření dávalo smysl, a interpretovat výsledky tak, abychom z nich nevyvozovali nesmysly.

i Mohlo by vás zajímat

Jakmile chytnete testování výkonu do ruky, získáte nejen užitečný skill, ale může se z toho stát i zajímavé kompetitivní hobby. Pokud vás téma v tomto smyslu zajímá víc do hloubky, přečtěte si náš starší článek Co je overclocking? Výkon zdarma i extrémní sport.

Správné měření výkonu PC jako celku, ale i jednotlivých komponent by mělo patřit mezi základní znalosti každého mírně pokročilého uživatele, kterému záleží na tom, jak jeho stroj funguje a zda dostává za investované peníze adekvátní výkon.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Napsali jsme dříve: Test výkonu PC

Napadlo vás někdy otestovat výkon svého počítače nebo notebooku? K čemu je test výkonu PC dobrý? Jaké jsou nejvhodnější programy na měření výkonu? Jak správně měřit, a čemu se naopak vyhnout, vám vysvětlím v tomto podrobném návodu. Pokud vás zajímá problematika porovnávání hardwaru, případně se chcete i něco nového naučit, čtěte dále.

Test výkonu PC: proč bychom vlastně měli testovat?

Důvodů, proč otestovat výkon svého počítače, je mnoho. Z praxe uvedu několik nejčastějších účelů a modelových situací, kdy je žádoucí takové měření provést.

  • Kupujeme nové zařízení a zajímá nás výkonový posun oproti starému.
  • Za účelem ověření, zda hardware naplno využívá svůj potenciál.
  • Demonstrace získaného výkonu po přetaktování.
  • Kontrola stability systému a funkčnosti chlazení.
  • Jako důkaz sousedovi, že náš notebook je lepší než jeho.
Jak změřit výkon počítače či notebooku; Test výkonu PC; komponenty; počítač
Upgrade počítače je skvělá příležitost ke změření výkonu!

Jestliže se vás některý z těchto důvodů týká a chcete si výkon počítače ověřit, můžete se směle pustit do testování. Předtím si však ještě něco řekneme o metodice měření.

Test výkonu PC: metodika a postup měření

Neexistuje žádný univerzální postup, který by se dal aplikovat na každé měření – vždy je třeba přizpůsobit se konkrétní situaci a zvolit ten nejvhodnější. Nicméně, aby naše testování mělo reálný přínos a bylo co nejpřesnější, je vhodné dodržet tři základní pravidla.

Stejná metodika testování

V rámci jednoho testování měříme výsledky na všech zařízeních stejným softwarem, ve stejné verzi. Výsledky dvou různých softwarů nelze srovnávat. Také vždy zachováváme identické nastavení jako rozlišení, detaily, vyhlazování hran a podobně. V případě herních testů je zase důležitý výběr a dodržení testovací scény. Pokud bychom například chtěli porovnat hodnoty FPS dvou notebooků ve hře DOOM (2016), aplikujeme na obou zařízeních totožné grafické nastavení a měření provádíme ve stejné misi a na stejné obtížnosti. Pro co nejpřesnější měření se snažíme pohybovat a provádět akce vždy stejně.

Systeminfo; Test výkonu PC

Přesnou verzi OS můžeme zjistit například pomocí zabudované utility Systémové informace.

Stejné testovací prostředí

Před samotným aktem měření musíme pro zachování přesnosti a věrnosti výsledků ověřit, že (softwarové) prostředí měření je identické pro obě zařízení. Operační systém by měl být ve stejné verzi, s aktualizacemi ke dni měření, nejlépe po čisté instalaci. Pokud je OS instalován na daném zařízení déle, je nutné být si jistý, že pracuje 100% a je zbaven malwaru či systémových chyb. Všechny nepotřebné běžící programy před měřením ukončíme. Pokud specificky neměříme přínos nových ovladačů, je vhodné zachovat identické verze na obou zařízeních (s výjimkou, kdy některá z verzí dělá na některých zařízeních předem známé problémy).

Stejné testovací podmínky 

Přesvědčíme se, že hardware není ničím uměle brzděn. Jako příklad – notebooky testujeme vždy připojené na nabíjecí adaptér, s nastavením napájecího schématu na nejvyšší výkon. Při testování účinnosti chlazení vždy měříme ve stejném prostředí (u notebooků na stejné podložce) a při shodné pokojové teplotě. Během benchmarku na počítači nikdy neprovádíme další činnosti, mohly by totiž ovlivnit měření.

! Pokud máme při každém testování na paměti tato tři pravidla a také je dodržíme, máme tak velkou jistotu, že naše měření má vysokou přesnost a k jeho výsledkům se v budoucnu můžeme bez obav vracet jako k referenční hodnotě. Dost bylo teorie, pojďme se podívat na praxi. Michal tvrdí, že jeho notebook je lepší než Filipův stolní počítač. Filip mu nevěří a navrhuje provést měření. Čím budou měřit?

Test výkonu PC: procesor

Softwarů na otestování výkonu procesoru jsou stovky, a pokud bych tu chtěl sestavit jakýsi žebříček nejlepších, určitě bych na nějaký zapomněl, a ukřivdil tak vývojářům skvělého softwaru. Ukážu vám tedy ty, které používám já osobně a mají podle mého názoru největší vypovídací hodnotu.

CineBench R15; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: CineBench R15 – CPU Rendering.

Testovací software Cinebench R15

Cinebench R15 je Alfa a Omega moderního recenzenta. Testuje výkon procesoru v CPU renderingu. Je schopný otestovat jak výkon jednoho jádra, tak výkon celého procesoru. Výsledkem je bodové ohodnocení sloužící ke srovnání. Software je volně dostupný na stránkách autora softwaru.

Passmark; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Passmark Performance Test 9.0 – CPU Mark.

Testovací software PassMark Performance Test 9.0 (CPU Mark)

Další skvělý testovací software, který kromě CPU dokáže měřit i ostatní hardware. Samotný CPU MARK nechá procesor provést 9 různých testů – šifrování, matematické výpočty, operace s pohyblivou desetinnou čárkou a podobně. Na základě toho dostaneme výsledné skóre. To je navíc archivováno v online databázi, takže si můžeme snadno ověřit, zda náš procesor pracuje tak, jak má. Software je placený, je však k dispozici 30denní zkušební verze, která k provedení měření postačuje.

wPrime; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: wPrime 2.10 1024M počítá složité matematické výpočty.

Testovací software wPrime 2.10

Starší, ale stále plně funkční testovací software na bázi složitých matematických výpočtů pro CPU. Zajímá nás výsledek testu 1024M, výsledné skóre je čas potřebný k jeho spočítání, proto menší hodnota je v tomto případě lepší. Nesmíme zapomenout nastavit parametr Thread Count na nativní hodnotu vláken procesoru. U Intel Core i7-8700K to tedy bude 12 (6 + HT) a podobně. Software je volně dostupný na stránkách autora.

Corona; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Corona Renderer 1.30 – CPU Rendering.

Testovací software Corona Renderer 1.3

Benchmark, který podobně jako Cinebench nechá procesor renderovat vybranou scénu. Výsledkem je časová hodnota potřebná k dokončení úkolu čili opět menší hodnota vítězí. Skvělý software na otestování výkonu počítače v kreativních aplikacích jako 3dsMAX a podobně. Software je volně dostupný na stránkách autora.

Test výkonu PC: grafická karta

Podobně jako u procesorů, i u grafických karet existuje široká paleta testovacích programů, které můžeme využít. Znovu uvedu mnou nejpoužívanější, ale klidně zvolte software dle vlastního uvážení.

Superposition; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Unigine Superposition je špičkou mezi benchmarky.

Benchmark Unigine Superposition

Jeden z nejmodernějších benchmarků, jenž je schopný testovat i ve 4K/8K rozlišení. Na výběr je mnoho nastavení, můžeme si také zvolit DirectX nebo OpenGL API. Podporuje též ray tracing a virtuální realitu. Kromě výkonu je vhodný k ověření stability a tepelných hodnot. Benchmark je volně dostupný na stránkách autora, kde jsou k dispozici i výsledky.

OctaneBench; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: OctaneBench – GPU Renderer.

Benchmark OctaneBench

OctaneBench je benchmark vhodný pro profesionální použití. Měří výkon grafického adaptéru v GPU renderingu stejným způsobem jako Corona Renderer u procesoru. Výsledkem je skóre, kde vyšší hodnota znamená lepší výkon v GPU renderingu. Referenční hodnota je 100, která odpovídá kartě GTX 980. Software je volně dostupný na stránkách autora.

3DMark; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Grafický benchmark 3DMark.

Benchmark 3DMark

Téměř dvacet let je stálicí mezi benchmarky na testování grafického výkonu (první verze byla 3DMark99). Ve své nejnovější verzi nabízí devět různých testovacích scén seřazených od nejjednodušší (Ice Storm) po tu nejnáročnější – Time Spy Extreme. Výsledkem je celkové skóre, které je dále členěno na podskupiny podle konkrétního benchmarku. Pokud testujeme čistě výkon grafického adaptéru, zajímá nás tzv. Graphics Score. Benchmark je v omezené verzi volně dostupný.

Test výkonu PC: operační systém

Systémem se zde nemyslí operační systém, ale sestava, resp. počítač samotný. Jedná se o typ testu, který ověří a vyhodnotí výkon počítače po všech stránkách. Takové skóre je pak užitečné například pro ověření, zda všechny počítače firemní flotily pracují se svým plným výkonem.

PCMark; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Systémový benchmark PCMARK10.

Přesně pro tyto účely byl vytvořen benchmark PCMark, ve své aktuální verzi PCMark10. Otestuje počítač ve třech různých disciplínách – Essentials, Productivity a Digital Content Creation. Ty simulují používání počítače při prohlížení webu, videokonferenci, přehrávání videa, vytváření dokumentů, ale také střihu videa, úpravě fotografií a renderingu. Výsledkem je celkové skóre plus skóre v jednotlivých disciplínách. Benchmark je v omezené verzi volně dostupný.

i Mohlo by vás zajímat

Test výkonu PC: SSD disk

Pokud testujeme disk, z něhož běží operační systém, výsledky tím budou zkreslené. Pro co nejpřesnější měření musí být pevný disk prázdný a zbavený partition. Pokud tuto možnost nemáme, musíme počítat s určitým výkonovým omezením. Je třeba se předem připravit na to, že papírové hodnoty slibované výrobcem jsou v 99 % případů utopie, tím pádem nebudete z výsledku zklamaní či překvapení. Disk testuji pomocí softwaru Anvil's Storage Utilities, což je prakticky rozšířená verze CrystalDiskMark, která pracuje s nekomprimovatelnými daty. Výsledkem jsou jednotlivé rychlosti v MB/s, jakož i celkové skóre disku.

Anvil´s Storage Utilities; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Test SSD s Anvil's Storage Utilities.

Test výkonu PC: herní výkon 

Ve hrách nás zajímá zejména hodnota snímkové frekvence (FPS). Ta se dá měřit například populárním, volně dostupným nástrojem FRAPS. Ten nám v rohu obrazovky v reálném čase zobrazuje hodnotu FPS. Umí také nahrávat videozáznam hry, vytvářet screenshoty a FPS zaznamenávat do log .txt souboru. Stačí jej spustit, minimalizovat a následně spustit hru.

FRAPS; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: FRAPS je ideální na jednoduché měření FPS.

Na rozdíl od předešlých měření je testování herního výkonu do velké míry ovlivněno samotným chováním hráče ve hře. Proto pokud hra nemá svůj vestavěný benchmark (např GTA V), snažíme se chovat ve hře při každém testování stejně. Jelikož každého zajímá výkon ve hře, kterou hrává, není na místě uvádět doporučené hry. Já osobně v recenzích častokrát měřím DOOM (2016), Witcher III: Wild Hunt a Battlefield 1 jako trojici velmi populárních, graficky náročných titulů.

Afterburner; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: MSI Afterburner umožňuje detailní měření FPS i zátěže CPU či GPU.

Odvážnější a zkušenější mohou sáhnout například po MSI Afterburner, kde po rozsáhlejším nastavení On-Screen Display můžeme vidět kromě FPS i využití CPU a GPU, teploty, zatížení jednotlivých jader, frekvence, frame times a podobně.

Test výkonu PC: teploty komponent

Vedle výkonu počítače nás často zajímá i efektivita chlazení, otáčky ventilátorů či provozní napětí procesoru. Dobrým monitorovacím prostředkem je v tomto případě software HWMonitor, který nám v přehledné tabulce zobrazí všechny známé hodnoty v reálném čase a také hodnoty minimální a maximální.

HWMonitor; Test výkonu PC
Měříme výkon počítače: Na měření teplot je vhodný HWMonitor.

Na vyvolání zátěže pak můžeme použít klidně výše zmíněné benchmarky, případně specifické zátěžové testy, jako například Prime95, FurMark a podobně.

Test výkonu PC: zvýšení výkonu PC

Jistě vás někdy napadlo, že by vás počítač mohl pracovat ještě lépe a rychleji. Navíc, pokud jste dle předchozí kapitoly naměřili bezproblémové provozní teploty, klidně se můžete pustit do přetaktování.

Overclocking CPU

Přetaktování procesoru není žádná raketová věda, ale stále to vyžaduje nějaké přemýšlení i dobrou přípravu po stránce vybraných komponent. Přesto se netřeba taktování zbytečně bát, jen musíte vědět, jak na to. Overclocking CPU je způsob, jak zvýšit celkovou rychlost svého počítače. Klidně o nějakých 10 %.

i

Komplexně jsme se akci přetaktování procesoru věnovali v našem článku, tak si ho bedlivě projděte.

V zásadě je dobré vědět, že procesory značky Intel musí mít ve svém názvu na konci magické písmeno „K“, což je známka odemknutého násobiče. K tomu musíte vlastnit kompatibilní desku s podporou pro overlocking. Ty jsou typicky osazené „zetovou“ prémiovou čipovou sadou, např. Z490 nebo Z590. Pokud patříte mezi fanoušky AMD, jistě moc dobře víte, že přetaktovat lze prakticky každý Ryzen a v rámci základní desky vás výrobce nijak zvlášť neomezuje.

Jak přetaktovat procesor; taktování CPU; overclocking; graf
Nedílnou součástí pořádného taktování Intel procesorů je i tzv. delid s tekutým kovem.

Tou nejdůležitější podmínkou pro úspěšné přetaktování je nadstandardní chlazení. Proto zapomeňte na zdarma dodávané BOX chladiče, ale při stavbě PC rovnou berte nějaký kvalitnější kousek. Ti největší fajnšmekři pak jistě sáhnou po vodním chlazení, které ve spojení s kvalitní deskou nabídne docela široký manévrovací prostor pro nalezení ideální provozní frekvence vašeho procesoru.

Přetaktování grafické karty

V současnosti všechny grafické karty nové generace (Turing, Navi) při hraní počítačových her nevyužívají pevně nastavenou frekvenci a napětí grafického čipu, jak tomu bylo v dávných dobách, ale využívají dynamického přidělování frekvence a napětí. Jde poměrně o složitý proces, ale v zásadě se pracovní frekvence v zátěži pohybují v závislosti na provozní teplotě. Pokud tak grafická karta při hraní zjistí, že čip překračuje povolenou teplotu či hraniční příkon, okamžitě začne hýbat s frekvencí dolů, díky čemuž zajistí pokles teploty či spotřeby tak, aby se opět pohybovaly v rámci daných mantinelů.

MSI Afterburner; OC Scanner
V rozhraní MSI Afterburner si nástroj OC Scanner můžete spustit tlačítkem v jeho levém horním rohu. Nežli však OC Scanner spustíte, ujistěte se, že máte na maximum nastaveny všechny limitery. Také grafické paměti by měly být již přetaktovány a ověřena jejich stabilita. OC Scanner totiž umí přetaktovat pouze grafické čipy, a frekvence grafických pamětí si vůbec nevšímá.

Z výše uvedeného je tak poměrně jasné, že donutit grafickou kartu k tomu, aby pracovala striktně na námi požadovaných frekvenčních stavech, tedy nemůžeme. Nicméně máme řešení v podobě nástroje pro automatické přetaktování grafických karet s názvem NVIDIA OC Scanner. Jde o funkci implementovanou přímo do ovladačů GeForce karet. Díky tomu mohou všichni vývojáři tento nástroj jednoduše zakomponovat do svého softwaru. Pro poměrně snadné přetaktování GPU tak můžete pohodlně používat nejnovější verze utilit Asus GPU Tweak, Gigabyte Aorus Engine, MSI Afterburner atd.

i

Majitelé Radeonů od AMD bohužel žádný takový nástroj na automatické přetaktování grafické karty k dispozici nemají, a jsou tak odkázáni jen na taktování manuální.

Výhodou nástroje OC Scanner je nejen to, že veškerou práci kolem přetaktování grafického čipu udělá za vás, ale co je vůbec nejdůležitější, tento nástroj během procesu automatického taktování testuje prakticky všechny stavy na křivce frekvence/napětí a sleduje, jestli při OC nedochází k nějakým interním chybám uvnitř grafického čipu. Pokud ano, nastaví u daného frekvenčního stavu korektní hodnoty. Výsledkem jeho práce je upravená křivka napětí/frekvence, o které můžeme říci, že je bezchybná, a vy se tak při hraní počítačových her u takto přetaktované grafické karty nemusíte obávat nějaké nestability.

Fyzické i softwarové čištění PC

Tak jako každý stroj, i váš počítač potřebuje čas od času provozní údržbu v podobě vyčištění PC. V první řadě je nutné vyfoukat prach, který se moc rád ukrývá přímo mezi žebry chladičů, kde ve výsledku působí jako izolant. Počítač na to reaguje zvýšením otáček ventilátorů, což se projeví hlasitým až nepříjemným hlukem vycházejícím z počítače. Ke zbavení se prachu si pořiďte například stlačený vzduch ve spreji, kterým chladiče jednoduše profouknete. Pochopitelně je nutné mít PC vypnuté a odpojené od napájení, ale i tak se jedná o akci, která zabere jen pár minut.

Mnohem delší dobu vám naopak zabere vyčištění počítače od nepotřebných aplikací. Zejména je dobré překontrolovat programy, které se spouští automaticky se startem PC – najdete je v pravém spodním rohu ukryté vedle hodin. Ve druhém kroku je pak nutné identifikovat již nepotřebné aplikace, které poté rovnou odinstalujte.

Spotřeba počítače

Na spotřebu elektrické energie si lidé dávají velký pozor při výběru ledničky, pračky nebo sušičky, ale u počítačů tuto otázku řeší jen naprosté minimum uživatelů. Pokud si však komponenty vyberete správně, lze tak ušetřit klidně i několik tisíc ročně ve fakturách za elektřinu.

Průměrná spotřeba PC a notebooku

Je třeba si nejprve uvědomit, jakým směrem se používání počítače vyvine. Pokud je pro vás spotřeba energie extrémně důležitá, jednoznačnou volbou je pořízení notebooku, který si při běžné práci vezme kolem 30 W, v plné zátěži pak přibližně 80 W včetně displeje. Samozřejmě v případě herního notebooku pak počítejte se spotřebou klidně i něco málo přes 200 W. Přesto však jde v porovnání s výkonným stolním PC o zhruba třetinovou hodnotu. Nadupaný herní stroj s GeForce RTX 3080 Ti si totiž klidně vezme 550 W. K čemuž ještě musíte připočíst spotřebu monitoru v nižších desítkách W.

Spotřeba elektrické energie
Do konečné spotřeby energie se promítá řada faktorů, které je při „domácích“ výpočtech složité zohlednit. 

A co to znamená z pohledu složenek za spotřebu elektrické energie? Řekněme, že když budete používat základní notebook čtyři hodiny denně celý rok, vyjde nás jeho provoz s ohledem na současné ceny elektřiny zhruba na 300 Kč. V případě kancelářského počítače to však je již okolo 900 Kč a u herní sestavy se pak výsledné vyúčtování může vyšplhat klidně i na více než 3 300 Kč. To jsou poměrně citelné rozdíly v nákladech. A pokud budeme upřímní, předchozí měsíce spojené s častým home-office se v rámci průměrné rodiny projevily v nárůstu spotřeby energie ve vyšších tisícikorunách.

i

Pokud máte do PC nainvestované nemalé finanční prostředky, rozhodně si pořiďte přepěťovou ochranu nebo rovnou bateriový záložní zdroj. Stačí totiž jeden úder blesku a nechráněné PC může odejít do věčných lovišť.

Jak změřit spotřebu PC?

Možná vás napadne, že spotřebu počítače nebo notebooku změříte nějakým softwarem, ideálně bezplatným. Musíme vás však zklamat, protože budete potřebovat fyzické zařízení zvané wattmetr nebo jednoduše měřič spotřeby. V ideálním případě jde o průchozí zásuvku doplněnou o displej. Měřák totiž stačí zapojit do zásuvky a přímo do měřiče následně připojit PC nebo notebook. Tento šikovný pomocník pak dokáže přesně měřit napětí, proud, frekvenci a okamžitý odebíraný výkon. Vše je zobrazeno na přehledném displeji a jednoduché ovládání je realizováno pomocí tlačítek. Mezi zajímavé benefity lze řadit možnost nastavení ceny za energii, čímž dosáhnete přesného výpočtu celkové ceny.

Měřič spotřeby Solight DT26
Tento šikovný pomocník dokáže přesně měřit napětí a okamžitý odebíraný výkon. Vše je zobrazeno na přehledném 2" displeji a jednoduché ovládání je realizováno pomocí tlačítek.

Závěr – otestujte výkon svého počítače ještě dnes!

Ukázali jsme si, že otestovat výkon svého zařízení vůbec není složité. Podle mého názoru je maximálně vhodné tato měření při koupi či sestavení nového počítače provést – je to zdarma a získáme tak referenční bod, k němuž se v případě problémů či poruchy můžeme v budoucnu vracet. Případně můžeme tato měření periodicky po roce opakovat v rámci pomyslné technické kontroly počítače nebo je zkombinovat s přetaktováním, a ukázat si tak získaná procenta výkonu. A co váš procesor, už jste ho nechali se zapotit?

4,9 244×
AMD Ryzen 7 7800X3D
Procesor 8 jádrový, 16 vláken, 4,2GHz (TDP 120W), Boost 5 GHz, 96MB L3 cache, AMD Radeon Graphics 2200 MHz, socket AMD AM5, Raphael
+Dárek Promo elektronický klíč pro vybrané CPU AMD Ryzen pro získání dvou her - Warhammer 40,000:Space Marine 2,Unknown 9:Awakening v hodnotě 2 990,-
10 190,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BD750k7a1
4,9 302×
Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Beast Black
Operační paměť - 2x16GB, PC4-25600, CL16, napětí 1.35 V, pasivní chladič a XMP 2.0
Zlevněno -4 %
1 499,- 1 569,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DEb32b32b2
4,9 14×
ASUS PRIME B760M-A WIFI D4
Základní deska Intel B760, socket Intel LGA1700, PCI Express 4.0, 3× PCIe x16, 4× DDR4 5333MHz (OC), 4× SATA III, 2× M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, WiFi, Bluetooth, 8ch zvuková karta, formát mATX (Micro ATX)
Koupit s kódem ALZADNY10 3 149,-
3 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ACb760pmawd4
4,8 32×
Endorfy Fera 5 ARGB
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 220 W, 1x120mm ARGB ventilátor, 4× heatpipe, max. rychlost 1800RPM, výška 155mm, ARGB podsvícení (5V) a PWM
869,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ENDf5a
4,8 12×
GAINWARD GeForce RTX 4060 Ti Ghost 8G
Grafická karta - 8 GB GDDR6 (18000 MHz), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD106, 2310 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 128Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a, DLSS 3.0
9 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EGr4060tgh1
4,8 94×
Intel Core i5-12400F
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 2,5GHz (TDP 117W), Boost 4,4 GHz, 18MB L3 cache, socket Intel LGA1700, Alder Lake-S, box chladič, RM1
+Dárek Herní myš Nibio v hodnotě 699,-
Zlevněno -3 %
2 899,- 2 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOi712400F
4,9 47×
Intel Core i5-13400F
Procesor 10 jádrový, 16 vláken, 2,5GHz (TDP 148W), Boost 4,6 GHz, 20MB L3 cache, bez integrovaného grafického čipu, socket Intel LGA1700, Raptor Lake, box chladič, pouze chipset Intel řady 600, 700, RM1
+Dárek Promo elektronický klíč Intel Gamer Days Bundle - Assassins Creed Shadows - nutno uplatnit do 30.11.2024 v hodnotě 1 590,-
4 869,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOi513400f
4,9 479×
Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Beast Black
Operační paměť - 2x8GB, PC4-25600, CL16-18-18, napětí 1.35 V, Single Rank
Koupit s kódem ALZADNY10 782,-
869,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DEb16b32b2
4,9 153×
Kingston FURY 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36 Beast Black
Operační paměť - 2x16GB, PC5-48000, napětí 1.35 V, Single Rank
Koupit s kódem ALZADNY10 2 402,-
2 669,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DEb32b60
4,8 143×
Kingston XS1000 SSD 2TB
Externí disk 2000 GB - SSD úložiště, s připojením USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1), rychlost čtení až 1050MB/s, rychlost zápisu až 1000MB/s, materiál plast a kov, kabel součástí balení, rozměry 13,5 × 32,6 × 69,5 mm (V׊×H), hmotnost 44,8 g
Zlevněno -5 %
3 199,- 3 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DU353f3
4,8 611×
Kingston KC3000 1TB
SSD disk M.2 (PCIe 4.0 4x NVMe), 3D TLC, rychlost čtení 7000MB/s, rychlost zápisu 6000MB/s, životnost 800TBW
Koupit s kódem ALZADNY10 1 979,-
2 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FTkc3000a2
4,6 144×
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI
Základní deska AMD B650, socket AMD AM5, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 1× PCIe x1, 4× DDR5 6400MHz (OC), 6× SATA III, 3× M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, WiFi, 8ch zvuková karta, formát ATX
Koupit s kódem ALZADNY5 4 654,-
4 899,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AAb650mtw
4,2
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI
Základní deska AMD A620, socket AMD AM5, PCI Express 4.0, 1× PCIe x16, 2× PCIe x1, 4× DDR5 6400MHz (OC), 4× SATA III, 2× M.2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, 8ch zvuková karta, formát mATX (Micro ATX)
3 559,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ACa620tmpw
4,9 219×
Seasonic Focus GX 750 Gold
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 90%, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 1 ks 12VHPWR (16-pin), 10 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček, síťový vypínač a zero RPM mode, 120 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 140 mm
2 699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UE314gx75
4,6 138×
Endorfy Fera 5
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 220 W, 1x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. rychlost 1800RPM, výška 155mm, PWM
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ENDf5
4,8 390×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 210 W, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnost 24,4dB, max. rychlost 2100RPM, výška 157mm
1 099,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CB129b2a
3,8
ARCTIC Alpine 23 CO
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, max. hlučnost 22,5dB, max. rychlost 2000RPM, výška 65mm, PWM a CO (Nepřetržitý provoz)
229,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: CBa23c
4,9 34×
MSI GeForce RTX 4060 GAMING X 8G
Grafická karta - 8 GB GDDR6 (17000 MHz), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD107, 1830 MHz), Boost 2610 MHz, PCI Express x16 4.0, 128Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a, DLSS 3.0
Cenová bomba
7 599,- Ušetříte 1 091,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EFr4060gx1
4,9 82×
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 7800 XT GAMING OC 16GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6 (19500 MHz), AMD Radeon, RDNA 3.0 (Navi 32, 1800 MHz), Boost 2565 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, HDMI 2.1 a DisplayPort 2.1
+Dárek Promo elektronický klíč pro vybrané VGA AMD Radeon pro získání dvou her - Warhammer 40,000:Space Marine 2,Unknown 9:Awakenin v hodnotě 2 990,-
Zlevněno -6 %
13 990,- 14 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ELrx7800xn2
4,9 244×
AMD Ryzen 5 5600
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 3,5GHz (TDP 65W), Boost 4,4 GHz, 32MB L3 cache, bez integrovaného grafického čipu, socket AMD AM4, Vermeer, box chladič, AMD Wraith Stealth
Zlevněno -16 %
2 590,- 3 090,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 10.09.2024
Objednací kód: BD740h22b
4,9 92×
AMD Ryzen 5 7600X
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 4,7GHz (TDP 105W), Boost 5,3 GHz, 32MB L3 cache, AMD Radeon Graphics 2200 MHz, socket AMD AM5, Raphael, bez chladiče
5 390,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BD750k5
4,7 42×
Kingston FURY 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36 Beast Black RGB
Operační paměť - 2x16GB, PC5-48000, napětí 1.35 V, Single Rank
3 079,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DEb32b60r
4,9 176×
Kingston SO-DIMM FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL20 Impact
Operační paměť - 2x16GB, PC4-25600, CL20, napětí 1.2 V, XMP 2.0
Zlevněno -4 %
1 589,- 1 669,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DEi32b322
4,9 69×
G.SKILL 32GB KIT DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5 NEO AMD EXPO
Operační paměť - 2x16GB, PC5-48000, CL30-38-38-96, napětí 1.35 V, pasivní chladič a AMD EXPO
3 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GSKtz5na32b60c
4,2 33×
GIGABYTE B550M DS3H AC
Základní deska AMD B550, socket AMD AM4, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 1× PCIe x1, 4× DDR4 4733MHz (OC), 4× SATA III, 2× M.2, RJ-45 (LAN) 1Gbps, WiFi, Bluetooth, DVI, 8ch zvuková karta, formát mATX (Micro ATX)
Zlevněno -8 %
2 099,- 2 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AGb550mda
4,8 34×
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Základní deska AMD B650, socket AMD AM5, PCI Express 4.0, 3× PCIe x16, 4× DDR5 6400MHz (OC), 4× SATA III, 3× M.2, USB-C, HDMI, DisplayPort, 7.1 zvuková karta, formát ATX
3 999,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: AGb650gxa
4,9 63×
NZXT H5 Flow Black
Počítačová skříň - ATX, mATX (Micro ATX) a mITX (Mini ITX), 1× 3,5", 2× 2,5", USB 3.2 Gen 1, usb-c, sluchátka/mikrofon a USB 3.2 Gen 2, 2x120mm, max. výška chladiče 165 mm, max. délka grafické karty 365 mm, bez zdroje, bočnice temperované sklo
2 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CBh5a1
4,8 268×
ARCTIC P12 PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 200 RPM - 1800 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 22,5 dB, 4pin PWM, PWM
149,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB211d6b
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací