AP+ slevy v app Pampers

Grafické karty AMD RX Vega 64 a 56 (PODROBNÉ INFORMACE)

Zobrazit katalog
Grafické karty AMD RX Vega 64 a 56

Společnost AMD konečně uvedla na trh úplně nové grafické karty s legendami opředeným čipem RX Vega. Konkrétně se jedná o high-endové grafické karty AMD Radeon RX Vega 64 Liquid, RX Vega 64, RX Vega 64 Limited Edition a RX Vega 56. Z našeho článku se dozvíte nejen rozdíly mezi jednotlivými kartami, očekávaný výkon, ale hlavně i předpokládanou cenu.

AMD Radeon RX Vega a zajímavý způsob prodeje

Konference Capsaicin Siggraph 2017 v americkém Los Angeles se stala dějištěm velké události v podobě odhalení nové generace grafických karet AMD RX Vega. Ještě než si jednotlivé modely představíme a porovnáme mezi sebou, tak pro vás máme odpověď na stěžejní otázku. Kdy budou konečně nové grafické karty dostupné? Už 14. srpna!

AMD se však rozhodlo i pro docela originální prodejní model. Zcela samostatně se budou prodávat pouze základní modely Vega 64 a Vega 56. Ostatní budou k dispozici v tzv. AMD Packs. Jejich obsahem bude kromě dvou plných her (konkrétně se spekuluje o Wolfenstein 2 a Prey) i poměrně zajímavá sleva na další hardware. V tomto směru můžete počítat s 200 dolary na nový prémiový monitor Samsung C34F791 s technologií AMD FreeSync a 100 dolary na pořízení procesoru AMD Ryzen 7 společně se základní deskou.

AMD Vega; AMD Packs; AMD bundle

Jedná se o velmi zajímavě zvolené řešení, které zaujme zákazníky uvažující o výstavbě zcela nového herního počítače. Celková sleva ve výši 300 dolarů se jistě v rozpočtu projeví. Navíc dostanete do začátku i dva herní šlágry v ceně dalších 120 dolarů. Za nás určitě palec nahoru!

Specifikace AMD Radeon RX Vega 64 Liquid, RX Vega 64 a RX Vega 56

Porovnávaná oblastAMD RX Vega 64 LiquidAMD RX Vega 64AMD RX Vega 56
Grafický čipAMD Vega 10AMD Vega 10AMD Vega 10
Počet stream procesorů4 0964 0963 584
Rychlost jádra1 406 MHz1 247 MHz1 156 MHz
Rychlost jádra (Boost)1 677 MHz1 546 MHz1 471 MHz
TDP345 W295 W250 W
Kapacita paměti8 GB HBM28 GB HBM28 GB HBM2
Rychlost paměti1 890 MHz1 890 MHz1 600 MHz
Šířka paměťové sběrnice2 0482 0482 048
Očekávaný výkon13,7 TFLOPS*12,7 TFLOPS*10,5 TFLOPS*
Orientační cena pro US trh699 dolarů499 dolarů399 dolarů

*FLOPS je zkratka pro elementární počet s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu (FLoating-point Operations Per Second), což je obvyklé měřítko výkonnosti počítačů nebo GPU.

Možná se ptáte, kam nám vypadla z porovnávací tabulky grafická karta AMD Vega 64 Limited Edition? Do porovnání není zahrnuta, protože se jedná po parametrové stránce o AMD RX Vega 64. Rozdílný prvek zajistí luxusní kryt z broušeného hliníku a podsvícené R v jednom z rohů. Cenu omezeného množství takto vybavených grafických karet lze pak očekávat na úrovni 599 dolarů.

AMD Vega; AMD Radeon RX Vega 64 Liquid; Vega 64; Vega 64 Limited Edition

AMD Radeon RX Vega 64 Liquid s vodním chlazením

Pokud vám srdce tluče v rytmu AMD, pak nemáte jinou možnost než si vybrat grafickou kartu Radeon RX Vega 64 Liquid. Tato nejvýkonnější herní Vega nabídne plných 4096 Stream procesorů, 256 texturovacích a 64 rasterizačních jednotek Vega 10. Vše završuje úplně nový typ grafické paměti v podobě modulů typu HBM2 s 2048bitovým rozhraním.

iO pamětech HBM2
Paměti High Bandwidth Memory (HBM) jsou logickým evolučním krokem, který posune výkon GPU o notný kus dále. Jedná se o paměťové moduly naskládané na sebe, díky čemuž nejen zabírají o desítky procent méně místa, ale zároveň nabídnou vyšší rychlost i možnost škálování do budoucna. HBM naskládané na sebe nemusí být propojovány měděnými vodiči, ale rovnou křemíkem, cesty jsou navíc velice krátké. HBM paměti také umožňují použití násobně širší sběrnice – místo stovek bitů to jsou tisíce.

Grafická karta Radeon RX Vega 64 Liquid je osazena prémiovým vodním chladičem a má poměrně výrazně zvýšené TDP na 345 W. Dle prvních informací se jedná o velmi podobně řešené vodní chlazení, kterým disponuje dříve uvedená grafika AMD Radeon VEGA Frontier Edition Liguid. Těšit se tak můžeme na uzavřený okruh od Cooler Masteru s dobře odladěnou cirkulací kapaliny. Díky tomu běží grafické jádro AMD Vega 10 na vyšších frekvencích. V Boost režimu dokonce až na 1 677 MHz.

AMD Vega; Radeon RX Vega 64 Liquid

Vzduchem chlazené AMD Radeon RX Vega 64 a Vega 64 Limited Editon

Posouváme se o kousek níže, kde v cenové hladině 499 dolarů bude řádit především AMD RX Vega 64. Jedná se v podstatě o zcela základní model nové řady. Co do parametrů nabídne opět 64 výpočetních jednotek Vega 10 s 4 096 stream procesory. Takty karty by měly být nastaveny na 1 247 MHz a 1 546 MHz v Boost režimu a teoretický výpočetní výkon pak dosáhne na 12,7 TFLOPS. Kapacita operační paměti HBM2 je celých 8 GB, což je standardem v této cenové relaci. Musíme však zmínit šířku paměťové sběrnice, která činí celých 2 048 bitů. Konkurenční grafické karty využívají výhradně starší typ pamětí se šířkou sběrnice pouhých 256, respektive 352 bitů.

Herní výkon AMD Radeon RX Vega 64 vs NVIDIA GTX 1080 a GTX 1080 Ti

Dostáváme se do zajímavé pasáže, podíváme se totiž na spekulace ohledně výkonu! Nejsilnější AMD Radeon RX Vega 64 Liquid s vodním chlazením by s vypětím všech sil mohla atakovat epochální grafiku konkurenční stáje NVIDIA GTX 1080 Ti. Trošku se však obáváme, že to přeci jen nebude stačit.

Velmi podobně dopadá srovnání základní grafické karty RX Vega 64 s GTX 1080. Po výkonnostní stránce budou velmi blízko u sebe, ale přitom GTX 1080 už je na trhu celý rok! AMD má také na první pohled vyšší spotřebu, a bude se tedy i více zahřívat. Uvidíme, jestli se AMD nepokusí situaci zachránit ještě dravější cenou. Předpokládaných 499 dolarů zní sice zajímavě, ale vzhledem k parametrům a očekávaným porodním problémům (stabilita ovladačů, dostupnost různých modelů) bychom si přáli cenu ještě nižší.

AMD Radeon RX Vega 56 konkuruje GTX 1070

Dostáváme se k „nejslabší“ grafické kartě AMD Radeon RX Vega 56. Jedná se však o přímou konkurenci pro GTX 1070, takže slova o slabém výkonu nejsou úplně na místě. Za předpokládaných 399 dolarů bude karta od AMD o pár tisícovek levnější. A jaké jsou vlastně její parametry? Má přeci jen trošku očesanou výbavu, která nabídne 56 výpočetních jednotek, 224 rasterizačních jednotek a celkem 3 584 stream procesorů. GPU má základní takty 1 156 MHz a celých 1 471 v Boost režimu. Samozřejmostí je pak opět 8GB grafická paměť typu HBM2. Papírově to nevypadá vůbec špatně a snad se očekávaný výkon dostatečně projeví i v praxi.

Profesionální grafické karty AMD Radeon Pro WX 9100 a Radeon Pro SSG

AMD si však nachystalo novinky i pro oblast strojového učení a dalších náročných aplikací. AMD Radeon Pro WX 9100 a Radeon Pro SSG jsou navržené tak, aby dramaticky urychlily tempo při vytváření profesionálního obsahu. Obě karty ve svém oboru představují pomyslnou špičku, která dovolí například konstruktérům nebo umělcům rychleji realizovat své vize.

AMD Radeon Pro WX 9100 v plné šíři využívá nové paměti typu HBM2 s kapacitou 16 GB. Přináší vysoký výkon na úrovni 12,29 TFLOPS, a oproti předchozí generaci je prakticky třikrát lepší ve všech směrech. Mezigeneračně se jedná v tomto segmentu o opravdu ohromující posun. Karta má plnou podporu DirectX 12.1, 8K při 60 Hz, 4K při 120 Hz a nechybí ani nový DisplayPort 1.4 s HDR. Navíc lze připojit až šest displejů pomocí technologie AMD Eyefinity.

A dostáváme se ke druhé profesionální grafické kartě, která obsahuje poměrně nečekanou vychytávku. AMD Radeon Pro SSG má kromě 16GB paměti typu HBM2 k dispozici až 2TB úložiště. To je do karty integrováno v podobě nevolatilního SSD úložiště (data zůstanou uchovaná v paměti i po vypnutí PC). To bude umožňovat mnohem rychlejší práci s velkými objemy dat. Ideální pro zpracování například 8K videa a podobných záležitostí.

AMD Vega; AMD Radeon Pro SSG

Závěrečné shrnutí a recenze AMD Vega 64

Grafické karty AMD Radeon RX Vega 64 Liquid, RX Vega 64, RX Vega 64 Limited Edition a RX Vega 56 znamenají návrat AMD do high-endové segmentu. Když k tomu přičteme úspěšné uvedení procesorů AMD Ryzen, tak tu máme skvělou konkurenci nejen pro Intel, ale konečně také pro giganta, kterým je bezesporu NVIDIA už dlouhé roky.

U grafických karet jsou pro prodejní úspěch rozhodující recenze a my pro vás jednu takovou samozřejmě nachystáme. Dříve než 14. srpna to ovšem určitě nebude, protože AMD ještě pro karty ladí finální verzi ovladačů. Novinky od AMD však přichází přibližně po roce od uvedení například GTX 1080 a zatím to vypadá, že dojde pouze k dorovnání výkonu. AMD ale bude útočit nižší cenou, což bude pro celou řadu hráčů více než pádný argument.

Co jsme napsali o GPU AMD Vega dříve?

Grafické karty AMD Vega 10 a 11 (PODROBNÉ INFORMACE)

V dnešním článku jsme pro vás shrnuli veškeré dostupné i spekulativní informace týkající se grafických karet AMD RX Vega. Níže se dočtete o kartách s čipem AMD Vega 10 i AMD Vega 11. Výrazně silnější karty s čipem Vega 10 budou dokonce atakovat i NVIDIA Geforce GTX 1080. Kdy budou obě GPU Vega uvedené na trh? A co vlastně nabízí nového po technologické stránce?

AMD zve na odhalení RX Vega XL, RX Vega XT a RX Vega XTX

Velký den D pro fanoušky značky AMD se blíží mílovými kroky. Už na 30. července je nachystaná technologická konference Capsaicin do amerického Los Angeles, na které dojde mimo jiné na ostrý start grafických karet s čipem Vega. Mezi největší úniky patří nové kódové označení. Budeme si tak muset zvyknout na AMD Radeon RX Vega XL, RX Vega XT a RX Vega XTX.

Grafická karta AMD Vega 10; cena, výkon a datum vydání

Už dříve AMD oznámilo, že v souvislosti s grafickými kartami AMD Vega vydá dvě různá jádra: AMD Vega 10 a AMD Vega 11. Grafická karta AMD Vega 10 přitom bude ta výkonnější z dvojice. Měla by využívat převratné paměťové čipy HBM2. Neoficiálně se hovoří o celkem až 4 096 stream procesorech a 2048bitové sběrnici. Výpočetní výkon by se přitom měl pohybovat mezi 11 a 12,5 TFLOPS. Mělo by se tak jednat o přímou konkurenci pro grafické karty NVIDIA GTX 1080 a GTX 1080 Ti.

Jaká bude realita, si musíme ještě počkat. Vega také slibuje až čtyřikrát lepší efektivitu ve využití energie, což byla u některých minulých generací velká bolístka. Pokud jde o cenu, měla by se podle prvních odhadů pohybovat okolo ceny konkurenční GTX 1080, tedy okolo 17 000 Kč. Vzhledem k rychlému příchodu karty NVIDIA GTX 1080 Ti předpokládáme, že uvedení grafické karty AMD Vega 10 není daleko. K částečnému odhalení grafických karet AMD Vega došlo částečně už 31. května během prezentace na veletrhu Computex, ale oficiálního startu se dočkáme během prázdnin. 

Grafické karty AMD Vega 10 vs. GTX 1080 a 1080 Ti

V současné době můžeme porovnat pouze výpočetní výkon RX Vega. Zatímco GTX 1080 a GTX 1080 Ti mají 9 a 11,3 TFLOPS, grafická karta AMD Vega 10 by měla poskytovat 11–12,5 TFLOPS. Papírově je tak jasné, že by se mělo jednat o přímou konkurenci. Tato hranice je podle nás hodně ambiciózní a musíme zatím jen čekat a fandit tisícům inženýrů, kteří na tom makají. Velkou výhodou Vegy 10 oproti GTX 1080 a 1080 Ti je již výše zmíněná podpora pamětí HBM2.

Už máme podrobně změřenou přímou konkurenci plánované grafické karty AMD Vega. Konkrétně se nám dostala do rukou grafická karta ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti.

Radeon Vega Frontier Edition

Jedná se o první oznámenou grafickou kartu s čipem AMD Vega 10. Je určena především pro výpočty, grafiku i zpracování dat. Dle AMD se však velmi dobře hodí také na akceleraci herní grafiky a VR. Radeon Vega Frontier Edition má aktivních 4 096 stream procesorů a má disponovat až 16GB HBM pamětí druhé generace. K dispozici má být nejen se vzduchovým chladičem, ale také ve variantě s vodním chlazením.

AMD Vega; Radeon Vega Frontier Editione

AMD Radeon RX Vega Core, Eclipse a Nova

A protože AMD přichází se zcela novou generací svých grafických čipů, tak se hned na startu této nové epochy zřejmě dočkáme představení několika výkonnostních modelů. Samozřejmě se aktuálně jedná o čiré spekulace a ze strany AMD není vůbec nic potvrzené. Přesto se na konkrétní grafické karty podíváme.

Specifikace AMD Radeon RX Vega Core, Eclipse a Nova dle serveru wccftech.com

Porovnávaná oblastAMD RX Vega CoreAMD RX Vega EclipseAMD RX Vega Nova
Grafický čipVega 10 ProVega 10 XTVega 10 XT
Počet stream procesorů4 0963 5844 096
Rychlost jádra1,5 GHz1,5 GHz1,6 GHz
Typ a kapacita paměti4-8 GB HBM28 GB HBM28-16 GB HBM2
TDP275 W275 W275 W
Očekávaný výkon v TFLOPS*10,51212,8
Orientační cena pro US trh399 dolarů499 dolarů599 dolarů

*FLOPS je zkratka pro elementární počet s lovoucí desetinnou čárkou za sekundu (FLoating-point Operations Per Second), což je obvyklé měřítko výkonnosti počítačů nebo GPU.

První uniklé benchmarky grafických karet s čipem AMD Vega 10

Vzhledem k tomu, že všechny zatím spekulované grafické karty s čipem AMD Vega 10 míří do high-ednového segmentu, tak se přímo utkají s NVIDIA GeForce GTX 1080 a 1080Ti. První karta se už objevila v databázi výsledků benchmarku CompuBench. Ten slouží k testování výkonu pod OpenCL, tedy nikoliv toho herního, který nás zajímá nejvíce. Změřený výpočetní výkon pak osciloval právě někde mezi GTX 1080 a GX 1080 Ti.

Nový iMac Pro využívá grafické karty s čipy AMD Vega

Jedním z prvních prémiových zařízeních, které bude obdarováno novými grafickými jádry AMD Vega, se stane exkluzivní výkonná pracovní stanice iMac Pro. Těšit se na něj můžeme už v prosinci tohoto roku. Společnost Apple jej představila během konference WDC 2017. Půjde o zatím nejvýkonnější Mac vůbec. Do svých nových počítačů Apple nasadil také nejpokročilejší grafiku, k dispozici budou dvě varianty – Radeon Pro Vega 64 a 56.

Chcete si o iMac Pro přečíst více?

Jako procesor byl zvolen Kaby Lake a v druhé variantě vícejádrové procesory Skylake od společnosti Intel. Bude stvořen především pro 3D renderování v reálném čase, virtuální realitu i pokročilou editaci grafiky. Kvůli tak vysokému výkonu musela být navržena speciální tepelná architektura, která je o 80 % větší než u předchozího iMacu, a 128GB operační paměť, díky které zvládne počítač několik velmi náročných úkolů současně. Součástí bude i flashové úložiště s velikostí 4 TB a propustností až 3 GB/s. Klasicky dostane porty Thunderbolt 3, k nimž bude možné připojit až dvě RAID pole a dva 5K displeje najednou. Navíc bude vybaven i 10Gb Ethernetem, což zajistí 10× rychlejší připojení.

Radeon Pro Vega 64

Zajímavější verze nabídne 64 výpočetních bloků, čili 4 096 aktivních stream-procesorů. Bude doplněna vysoce propustnou 16GB 3D pamětí HBM2 a celkový výkon byl změřen na 11 TFLOPS v běžné přesnosti a 22 TFLOPS v poloviční přesnosti, což je o 13,6 % méně než u Radeonu Vega FE. Navíc pravděpodobně nabídne nižší tepelný výkon, a tudíž bude šetřit spotřebu energie. Předpokládá se, že TDP se bude rovnat 150 až 190 W. Z toho lze také dopočítat takt jádra, který bude zhruba 1343 MHz.

Radeon Pro Vega 56

Druhá verze iMac Pro bude méně výkonná, a tedy zřejmě cenově dostupnější. Jako u předchozího Radeonu můžeme z názvu odvodit množství výpočetních bloků – 56. Zde bude 3 584 stream-procesorů. Výkon u tohoto modelu zatím neznáme, víme jen, že bude nepatrně nižší než u Radeonu Pro Vega 64. U tohoto modelu bude o polovinu nižší HBM2 paměť, tedy 8 GB.

Jaká bude cena a kde sehnat příslušenství?

Nový iMac Pro půjde do prodeje v prosinci 2017. Zatím se počítá s cenou 4 999 USD, což odpovídá zhruba 125 000 Kč. Příslušenství k tomuto počítači si ale můžete zakoupit už dnes. Jedná se o bílou bezdrátovou klávesnici Magic Keyboard za 4 190 Kč. Pokud toužíte po jejím vesmírně šedém designu, budete si muset ještě chvíli počkat. Dobrou zprávou je, že se do rozložení klávesnice vrátila numerická část. Dále je k dispozici také Magic Mouse 2 a Magic Trackpad 2.

Grafická karta AMD Vega 11, cena, výkon, datum vydání

Levnější varianta AMD Vega 11 pak nejspíše zůstane u pamětí typu GDDR5. Tato grafická karta míří do sfér vyššího mainstreamu a svým výkonem by měla přímo konkurovat GTX 1070. Zvládne tedy všechny hry v QHD rozlišení a velmi dobře rozhýbe i virtuální realitu. Vydání je předběžně naplánováno na konec léta a očekáváme, že v tomto segmentu grafických karet nasadí AMD poměrně agresivní cenu přibližně okolo 11 000 Kč, což je o 1–2 000 Kč méně než u GTX 1070.

AMD Vega; specifikace

AMD představuje novinky ohledně grafického čipu Vega

Grafická karta AMD Radeon 490 je AMD Vega

AMD Radeon 490, toto původně plánované označení pro nejvýkonnější grafický čip Vega se rozhodlo AMD opustit. Jedním z důvodů je prakticky současné uvedení grafické karty Radeon RX 580, což by mohlo být pro zákazníky matoucí. High-endová AMD Vega bude tedy prozatím stát zcela mimo klasické číselné řazení. Zvykněme si tedy na jméno Radeon RX Vega.

Radeon RX; AMD Vega

AMD Ryzen 7 1800X je ideální procesor pro GPU AMD Vega

AMD se do toho opřela na všech frontách a po uvedení procesorů Ryzen je jasné, že má Intel konečně plnohodnotnou konkurenci. Zejména osmijádrové modely R7 1800X, R7 1700X a R7 1700 potvrdily svůj skvělý výkon ve všech směrech, což mimo jiné dokazuje i náš test AMD Ryzen 7 1800X. Levnější procesory AMD Ryzen 5 pak doporučujeme spíše pro grafické karty s čipem Vega 11.

AMD Ryzen; procesory

Hry ve 4K? Žádný problém pro procesory Ryzen a GPU AMD Vega RX

Konečně bude mít AMD po několika letech dostatek výkonu pro hraní na maximální detaily. Naše doporučení zní na R7 1800X a grafickou kartu s čipem AMD RX Vega. Nad výsledkem zatajíte dech, protože na hry ve 4K rozlišení se zvyká velmi dobře. Při stavbě extrémně výkonného PC tak konečně budete mít možnost volby. Intel, NVIDIA i AMD se o vaše peníze mezi sebou doslova poperou.

Nové a levné grafické karty AMD Polaris máme skladem

Ještě v první polovině dubna došlo k vydání procesorů AMD Ryzen R5 a hned poté se objevily nové grafické karty s vylepšeným čipem AMD Polaris. Konkrétně došlo na uvedení Radeon RX 550/560/570/580. Více informací o grafických kartách AMD Polaris se dozvíte z našeho samostatného článku.

AMD Polaris; architektura

Nová generace grafických karet s čipy AMD Vega je netrpělivě očekávaná. Ale už teď je zřejmé, že AMD nabídne cenově velmi zajímavé varianty i pro náročné hráče ve 4K. Myslíme si, že konkurence už nyní spřádá velké plány na odvetu, což je jedině dobře pro všechny zákazníky.

Spekulace o GPU AMD vega

Tento rok bude pro společnost AMD (Advanced Micro Devices) přelomový. V rychlém sledu totiž uvede nejen procesory Ryzen, ale také grafické karty s čipem AMD Vega. Tato kombinace má šanci oslovit početnou skupinu zákazníků, která kromě vysokého výkonu požaduje též přijatelnou cenu.

Oficiálně zatím neznáme termín uvedení, ale vzhledem k rychlému příchodu karty NVIDIA GTX 1080 Ti tipujeme, že je nedaleko. Spekulace hovoří o konci května. Tím by nová AMD RX Vega slízla smetanu na veletrhu Computex, který se odehraje v termínu 30. 5. - 3. 6. 2017.

AMD RX Vega 10 budila na CES 2017 pozornost

Dne 5. 1. 2017 vypustila AMD ke svým novým grafickým čipům RX Vega první oficiální informační vlaštovku v podobě prezentace s hromadou videí. Na právě skončeném veletrhu CES 2017 tím sklidila značnou pozornost. Bohužel se ovšem jednalo spíše o technologickou ukázku, která sice zřetelně nastínila obrovský potenciál nové generace grafických karet AMD RX Vega, na konkrétní specifikace ale byla skoupá.

AMD Vega; HBM2 paměti

Překonají AMD Vega GPU NVIDIA Pascal?

Z výše vzpomínané prezentace však bylo patrné, že AMD Vega využívá komplexní paměti typu HBM2 a celkem dva čipy. Díky tomu je k dispozici 2048bitová paměťová sběrnice s ohromnou propustností. Samotný hrubý výkon odborná veřejnost odhaduje až na neuvěřitelných 12,5 TFLOPS. Tím by Vega výrazně překonala NVIDIA GTX 1080, která nabízí výkon „jen“ 9 TFLOPS, a dokonce i Titan X s 11 TFLOPS. Na veletrhu CES zástupci AMD cvičně prezentovali poslední DOOM ve 4K rozlišení a na Ultra nastavení. Vše běhalo jako po másle, a to se jednalo pouze o prototyp karty.

High-endová architektura GPU AMD RX Vega

Nebudeme si nic nalhávat a rovnou můžeme konstatovat, že Vega bude podle všech spekulací výrazný posun celého trhu s GPU. To se nám líbí, protože silnou konkurenci potřebuje NVIDIA jako sůl. Dne 5. 1. 2017 vypustila AMD ke svým chystaným grafickým čipům RX Vega první oficiální informační vlaštovku v podobě prezentace s hromadou videí. Bohužel se ovšem jednalo spíše o technologickou ukázku, která sice zřetelně nastínila obrovský potenciál nové generace grafických karet AMD, na konkrétní specifikace ale byla skoupá.

O kolik bude AMD RX Vega výkonnější než Radeon RX 480?

Titul aktuálně nejvýkonnější GPU ze stáje AMD si drží Radeon RX 480. Oproti němu by grafický čip AMD Vega měl posunout hranici výkonu dle odhadů o nějakých 70 %, což by byl zcela ojedinělý mezigenerační posun.

Vega NCU; grafické karty AMD

Aktuální novinky kolem GPU AMD RX Vega

Konference GDC 2017 se stala dějištěm speciální akce nazvané Capsaicin. Právě zde společnost AMD načrtla další zajímavé novinky v oblasti svého GPU Vega. Vypadá to, že se konečně můžeme začít těšit na zcela novu řadu Radeon RX Vega. Z téměř dvouhodinové prezentace je také patrné, že označení Vega bude vyhrazeno pro karty vybavené paměťmi HBM2.

Záznam z konference Capsaicin na GDC 2017 o AMD Vega

O výkonu plánovaných karet RX Vega nám AMD neprozradilo vůbec nic, došlo však na představení několika inovací v oblasti výpočtů grafiky. Zajímavě působí, že AMD Vega bude umět skrz PCI Express konektor a paměti typu HBM2 dosáhnout a plně využít i operační paměť počítače. Díky tomu dokáže GPU fungovat s mnohem větším objemem dat, než je běžné.

Radost máme z uzavření úzké spolupráce mezi AMD a herními vývojáři z Bethesdy. Prvním titulem, na němž se má tato spolupráce podepsat, je očekávaná akční hra Prey.

Další zajímavou novinkou je podpora služby Liquid Sky, která nabízí streamování her. Ty jsou totiž renderované ve velkých serverovnách, kde právě jako GPU poslouží čipy RX Vega. Ke hraní těch nejnovějších her vám pak postačí rychlé připojení k internetu s minimálním pingem a klidně obyčejné PC s integrovanou grafikou.

Radeon RX Vega

Nejen grafické karty AMD RX Vega, procesory AMD Ryzen již bodují v testech!

Společnost AMD vedle grafických karet Vega zároveň představila nové procesory AMD Ryzen založené na architektuře Zen. Zejména vrcholný AMD Ryzen 7 1800X slibuje nárůst výkonu o mnoho desítek procent vůči starší generaci. Jak si AMD Ryzen vedl v testech, najdete v naší recenzi procesoru AMD Ryzen 7 1800X, ve které jsme ho testovali na hrách a v benchmarcích s procesory Intel Core i7 6900K a 7700K. Podobně podrobný test chystáme na duben, kdy se objeví levnější řada procesorů AMD Ryzen 5.

Snad i obavy z chystaných AMD RX Vega donutily společnost NVIDIA nasadit překvapivě nízkou cenu u nedávno představené GTX 1080 Ti. Věříme však, že AMD má stále dost trumfů v rukávu a dokáže otřást trhem grafických karet. Uvedení novinky RX Vega je očekáváno nejpozději do konce prvního pololetí tohoto roku.

Zdroj: videocardz.com a pcgamesn.com

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací