Podle čeho vybrat webkameru
Rozlišení webkamery
Rozlišení vyjadřuje počet obrazových bodů, ze kterých je tvořen výsledný záznam/fotografie. Zjednodušeně platí, že čím větší je rozlišení, tím je obraz webkamery kvalitnější a video detailnější.
- Fotografie – základní modely mají rozlišení 2 Mpx, ty nejkvalitnější dosahují i 12 Mpx a více.
- Video – v tabulce jsou uvedeny nejpoužívanější hodnoty.
Rozlišení |
Účel webkamery |
4096 × 2160 (4K Ultra HD) |
Nejvyšší kvalita obrazu – vhodné pro profesionální tvorbu, důležitou firemní komunikaci nebo pro začínající youtubery. Za vyšší cenu dostanete nejen detailnější obraz, ale také mnoho doplňkových funkcí. |
1 920 × 1 080 (Full HD) |
Aktuální standard – výborná kvalita obrazu pro videokonference i soukromé videohovory. Existují modely za cca 500 Kč, většinou však cena webkamery přesahuje 1 000 Kč. |
1 280 × 720 (HD) |
V dnešní době lze považovat za minimum. Stačí na základní natáčení kvalitních videí. Tyto modely startují na ceně přibližně 400 Kč. |
640 × 480 (VGA) |
Základní web kamery, dnes spíše na ústupu. |
Snímková frekvence (fps)
Tento údaj udává, kolik snímků za vteřinu je webová kamera schopna zachytit a odeslat. Obecně se dá říci, že čím vyšší toto číslo je, tím plynulejší a tedy kvalitnější obraz lze získat. Základní webkamery mají okolo 25 nebo 30 fps, ty nejkvalitnější 60 i více. Synonymem pro zcela plynulý obraz je snímkování 30 fps. Pro více informací navštivte náš slovníkový článek Snímková frekvence.
Webkamera s mikrofonem, nebo bez?
Webkamery se zabudovaným mikrofonem představují jednoduché řešení, neboť už nepotřebujete dokupovat žádné jiné zařízení. Kvalitu zvuku lze většinou považovat za základní, postačí pro běžné skype hovory. Pokud preferujete opravdu kvalitní zvuk, doporučujeme dokoupit externí mikrofon.
Autofocus (automatické ostření)
Webkamery disponující tímto systémem dokáží automaticky zaostřit na váš obličej, díky čemuž je obraz kvalitnější. Profesionální webové kamery nabídnou množnost manuálního ostření, běžný uživatel však tuto funkci spíše nevyužije.
Drtivou většinu současných webkamer připojíte k počítači nebo notebooku pomocí rozhraní USB.
Uchycení webkamery
Některé webové kamery lze umístit pouze na stůl, některé pouze přichytit na monitor a některé umístit oběma způsoby. Vždy si tedy promyslete, jak chcete webkameru primárně používat.
Rozměry a hmotnost
Lehké a malé webkamery (do 200 g) jsou vhodné na časté přenášení a cestování, ty větší však obvykle poskytují větší kvalitu obrazu.
Podporovaný operační systém
Při výběru dbejte také na to, jaký operační systém webová kamera podporuje. Všechny kamery by měly být kompatibilní s aktuálním Windows 10, pokud však používáte starší Windows 8, Windows 7 nebo MacOS, ne všechny kamery vám budou fungovat.
Doplňkové funkce webkamer
- Dálkové ovládání – umožňuje zapnutí, vypnutí nebo úpravy nastavení webkamery na dálku. To se hodí například při videokonferencích, kdy sedíte na opačné straně stolu.
- Sledování obličeje – modely disponující tímto systémem dokáží neustále sledovat a ostřit na váš obličej, i když například chodíte po místnosti. To přijde vhod, zejména pokud jste zvyklí se při natáčení pohybovat.
- Přisvícení – některé webkamery mají zabudované LED diody, které vás mohou ve tmě osvítit, díky čemuž budete na videu lépe vidět.
- Potlačení šumu / duální mikrofon – zabudované mikrofony s touto funkcí umožňují redukovat okolní ruch, díky čemuž je váš projev srozumitelnější a jasnější.
- Hardwarová spoušť – u všech webkamer lze fotografii pořídit softwarově, tedy pomocí počítače. Některé však na svém těle mají i hardwarové tlačítko.
- Zoom – profesionální webkamery disponují optickým zoomem, pomocí něhož lze přiblížit určité místo bez významné ztráty rozlišení, ke které dochází během přiblížení digitálním zoomem.
Pokud plánujete webkameru používat primárně pro skypové hovory nebo videokonference, nezapomeňte, že potřebujete i reproduktory nebo sluchátka, abyste druhou stranu slyšeli.
Skrýt popis