Zasíťujte se

Zobrazit katalog
Zasíťujte se

Článek

Aktualizováno

Ještě nikdy nebyla rychlost WiFi tak důležitá. Schválně, zkuste si spočítat, kolik máte doma bezdrátově připojených zařízení. Určitě jich nebude málo. Když k tomu přidáte například požadavek na pohodlné streamování videa, drtivé většině routerů dojde dech. Jak ale vybrat nový WiFi router, aby splňoval všechny klíčové požadavky?

Zasíťujte se – obsah článku

  1. Proč je stabilní WiFi síť důležitá?
  2. Jak správně umístit WiFi router?
  3. Aplikace pro měření síly signálu
  4. Jak zesílit WiFi signál?
  5. Jak pokrýt WiFi signálem rozlehlé prostory? Použijte WiFi Mesh
  6. Klíčové požadavky na nový WiFi router
  7. Výměna VDSL modemu je snadná
  8. Je nutné používat router od poskytovatele internetu?
  9. Kam nedosáhne WiFi, tam pomůžou powerline adaptéry
  10. WiFi internet na chalupu
  11. Ochrana WiFi routeru

Proč je stabilní WiFi síť důležitá?

Každou bezdrátovou síť lze vylepšovat. I když je WiFi dostupná v celém domě, jistě se najde řada míst, kde je signál slabý a výrazně klesá přenosová rychlost. Obzvláště pokud se třeba jedná o dětský pokoj vybavený herní konzolí Xbox One X, kde řada her vyžaduje stahování desítek GB dat. Řešením je přemístění WiFi routeru. To však není ve většině případů možné, a proto se ke slovu dostane nákup zařízení s lepším dosahem, případně využití WiFi opakovače. Jeho úlohou je zesilovat signál a rozšířit pokrytí bezdrátové sítě.

Jak správně umístit WiFi router?

WiFi router by měl být v ideálním případě umístěný uprostřed vašeho domu či bytu. Router funguje nejlépe, pokud je nainstalovaný na vyšším místě. V posledních letech se sice prosazují různé technologie pro tvarování WiFi signálu (tzv. beamforming), avšak z fyzikálního hlediska se signál šíří v okruhu kolem routeru. Je potřeba také brát ohled na překážky, které signálu brání v cestě. Největším pohlcovačem je pochopitelně železobeton v obvodových zdech, výtahové šachty, ale například i velká akvária. Sklo a příčky jsou pak poměrně dobře prostupné.

Synology RT2600ac

Prémiový WiFi router Synology RT2600ac je skvělou ukázkou zařízení pro nejnáročnější uživatele. Kromě širšího dosahu signálu zvládá i zvýšenou ochranu proti útokům a výrobce pravidelně vydává bezpečnostní aktualizace.

Aplikace pro měření síly signálu

V dnešní době, kdy prakticky každý vlastní chytrý telefon, je zjištění síly signálu snadné. Na platformě Android má neotřesitelnou pozici aplikace WiFi Analyzer, jejíž ovládání zvládne i laik. Tento program disponuje také velmi důležitou funkcí skenování kanálů jednotlivých WiFi sítí. To je důležité zejména z pohledu nestabilní sítě, kdy je nutné zvolit volný kanál. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů v bytových domech, kde se dá snadno nalézt několik desítek bezdrátových sítí. Ty se pak mezi sebou vzájemně ruší. Některé kvalitnější WiFi routery mají funkci pro skenování volných kanálů vestavěnou přímo v administračním rozhraní.

Jak zesílit WiFi signál?

Ke zvýšení dosahu bezdrátové sítě se používá již dříve zmíněný WiFi extender. Ten se připojuje přímo do elektrické sítě a jeho cena začíná už na několika stokorunách. Ani instalace se nemusíte bát. Typicky stačí stisknout tlačítko WPS (WiFi Protected Setup) na opakovači i na routeru. Obě zařízení se pak automaticky spárují a hned poté si vychutnáte silný stabilní signál i tam, kde dříve nebyl.

Jak pokrýt WiFi signálem rozlehlé prostory? Použijte WiFi Mesh

WiFi opakovač není ideálním řešením pro opravdu velké domy nebo atypicky pojaté byty. Sladit vícero opakovačů mezi sebou a následně ještě s routerem je totiž tak trochu alchymie. Novinkou roku 2017 se stala rodina produktů nazvaná WiFi Mesh. Jedná se o aktuální trend v oblasti bezdrátových sítí. Zjednodušeně řečeno stačí připojit jednu „krabičku“ k internetu, další rozmístit po daném prostoru a zapojit do elektrické sítě. Krabičky už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí.

ASUS Lyra domácí wifi rozmístění routerů

ASUS Lyra a pohled na ideální rozmístění vysílacích bodů.

Celá síť se přitom tváří jako jeden přístupový bod a vy můžete se svými notebooky, chytrými telefony či tablety libovolně přecházet, zatímco chytrá elektronika se sama stará o přepojování mezi jednotlivými přístupovými body. Například ASUS Lyra se skládá ze 3 jednotek a má ambici pokrýt plochu o rozloze přibližně 550 m2.

iVíce o technologii WiFi Mesh
Zaujala vás technologie WiFi Mesh a chcete se o ní dozvědět více informací? Přečtěte si, jak probíhalo představení zařízení ASUS Lyra.

Klíčové požadavky na nový WiFi router

Ještě než si vyberete konkrétní model WiFi routeru, doporučujeme zamyslet se nad základními požadavky na fungování domácí bezdrátové sítě.

  • Dnes už je nutností využívat moderní bezdrátové rozhraní 802.11ac, které funguje ve dvou pásmech současně. Na 2,4 GHz a 5 GHz. Klíčovou výhodou modernějšího 5GHz pásma je více vysílacích kanálů a mnohem vyšší přenosové rychlosti. Ideální pro hráče on-line her nebo streamování kvalitního videa bez zasekávání.
  • Bezpečnost na vysoké úrovni včetně vydávání pravidelných záplat. V tomto bodě už bohužel řada výrobců selhává a často nenabízí poctivou podporu během celé životnosti routeru. Na tomto místě musíme vyzdvihnout zařízení Turris Omnia, které je premiantem v oblasti bezpečnosti. Vysokou laťku však také drží produkty známé značky Synology.
  • Přídavné funkce pro geeky, ale i zodpovědné rodiče. Moderní WiFi router lze velmi dobře využívat například pro podrobný monitoring provozu celé sítě, řízení priorit pro vybrané režimy (QoS) nebo jako jednoduchý NAS server po připojení USB disku. Nesmí chybět ani podrobná možnost rodičovské kontroly a schopnost vytvoření zcela oddělené sítě pro hosty ve vaší domácnosti.
iBezpečný Router od CZ.NIC
Turris Omnia je router, který nemá na trhu obdoby a rozhodně má co nabídnout. Je třeba ocenit bezpečnost a systém automatických aktualizací. Máme pro vás podrobné zkušenosti z jeho používání.

Výměna VDSL modemu je snadná

Jedním z nejrozšířenějších typů internetového připojení je ADSL. Na trhu je několik desítek poskytovatelů, a snad každý se vám bude snažit vnutit vlastní modem. Ano, výhoda již kompletního nastavení je pro celou řadu uživatelů lákavá, ale je vykoupena vyšší pořizovací cenou a často i starší modelovou řadou. I VDSL (Very High Speed DSL) modem lze pochopitelně zakoupit čistě ve vlastní režii a celkově to pro vás bude i finančně výhodnější. Chybějící nastavení pak zabere středně pokročilému uživateli zhruba 10 minut.

Je nutné používat router od poskytovatele internetu?

Prakticky každý poskytovatel internetového připojení se chce na svém zákazníkovi přiživit i s nabídkou vlastního WiFi routeru. Typicky za měsíční paušál. Před tímto neuváženým krokem vás ale musíme důrazně varovat. V drtivé většině případů se totiž jedná o technologicky starší routery s omezenou funkčností. Vždy lze použít vlastní WiFi router, se kterým máte nejlepší zkušenosti a plně vyhovuje vaším požadavkům. Výjimkou jsou například moderní optické sítě, kdy je optický kabel ukončený až ve vaší domácnosti. V tom případě je nutné použít tzv. konvertor z optiky na metalické vedení, který je dodán od poskytovatele.

Kam nedosáhne WiFi, tam pomůžou powerline adaptéry

WiFi router doplněný o opakovače signálu je sice fajn, ale pokrýt některá krajní místa bude stejně problém. Obzvláště zastrčené místnosti za železobetonovou zdí. Řešení se dá najít vždy a z našeho pohledu je právě tato situace vhodná pro vedení sítě po elektrických kabelech. Tato technologie se nazývá Powerline Ethernet. Premiantem v této kategorii je značka TP-LINK, která se pyšní podporou teoretické rychlosti až 1 200 Mbit/s. V praxi sice dosáhnete na nižší hodnoty, ale celkově se jedná o kvalitní a uživatelsky přívětivé řešení. Navíc nemusíte nikde vrtat a tahat novou kabeláž. Nicméně rychlost a spolehlivost přenosu dat je silně závislá na konkrétním stavu elektrických rozvodů a případném rušení vznikajícím všemožnými domácími spotřebiči.

WiFi internet na chalupu

Jezdíte pravidelně na víkend mimo svoji domácnost, ale přesto potřebujete internet pro více zařízení? Poté, co byly posíleny mobilní sítě, se v posledních letech roztrhl pytel s celou řadou tarifů určených k užívání mobilního internetu. Už za několik stokorun měsíčně si opatříte různě velký datový limit (FUP). V rámci firemních paušálů pak lze často získat řádově mnohem vyšší limity, což může být zajímavé i pro náročné uživatele internetu. Pro připojení k LTE síti pak slouží 3G/LTE modem, do kterého se vloží SIM karta. Některé varianty pak mají dokonce vestavěnou baterii, což se určitě může hodit.

Ochrana WiFi routeru

Takový WiFi router s pořizovací cenou několik tisíc korun je poměrně citlivé zařízení, které je nutné chránit proti výpadku elektřiny. Minimálním řešením je použití přepěťové ochrany, která sice odolá různým přepětím, ale neudrží router v provozu. Z toho důvodu je vhodné sáhnout po záložním zdroji s vestavěnou baterií. Pokud máte WiFi router blízko PC, tak zabijete dvě mouchy jednou ranou a pořídíte zálohované napájení i pro svoje PC.

Vidíte sami, že výběr správného WiFi routeru pro domácí použití má hned několik aspektů, na které je potřeba myslet. Na druhou stranu se nejedná o žádnou raketovou vědu a při dodržení několika zásad zajistíte ve své domácnosti kvalitní přístup k internetu pro všechna zařízení.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací